Pravidla

sirien
29.5.2020 14:27
DnD 5e: hacky a house-rules
Autorská citace #1
29.5.2020 14:27 - sirien
počátek tady

GOLEM píše:
nyní zkouším po odpočinku maximálně obnovit jednu kostku životů, každá další nutno léčitelská sada. A postava při dosažení 0 životů dostane i stupeň únavy.


... ... ... Nikdo neříká zranění. A stejně mi to rozbije jeden druid bo hraničář s goodberies... Je to prostě pomalejší nabírání sil. Když dnes půjdu 50 km taky zítra nevyskocim z postele a dám repete. Ano vím že tam je i únava a viděl jsem, že někdo hrál stupně únavy co snižovali procentuálně maximum životů.


Tarfill píše:
zajímavé úpravy asi nemáme, spíše jednu z variant, které jsou uvedeny jako všeobecně možné. Ale když se ptáš:

- máme odpočinek podobně upravený. Krátký odp. je beze změn, po dlouhém odpočinku se ale postavám doplní také pouze jedna kostka životů plus bonus na Odl. Dohromady můžou mít tolik kostek životů, kolik je jejich úroveň, ale doplňujou se jim prostě pomaleji, aby ta regenerace byla alespoň trošku reálnější.

- navíc, když se postavy stanou vyřazené a jsou s životy na nule, hází si záchranné hody proti smrti až po tolika kolech, kolik je jejich bonus za Odl. Takže mají většinou 0-5 kol navíc.

- Nevím, jestli je to odchylka od pravidel, ale nejsem zastánce toho, aby všechny magické předměty musely mít samostatný manuál k použití. Když tedy HP najdou nějaký magický předmět, tak jim stačí uspět v hodu na mystiku, aby odhadli, jak jej správně použít. Obtížnost určuji já sám, podle toho jak je předmět vzácný a jak moc má blízko k povolání zkoumající postavy.

- Postup na další úroveň máme podle počtu odehraných sezení. Žádné stovky či tisíce nepočítám, ani milníky nepoužíváme. Takže třeba postava na šestém levelu musí odehrát sedm (aktuálně cca čtyřhodinových) sezení, aby se dostala sedmou, osm na osmou úroveň atd. Vzhledem k tomu, že jsme zatím nehráli s absencí nějakého hráče, nemůže si zatím ani nikdo stěžovat, že nemohl hrát a tudíž jeho postava nepostupuje tak rychle.


shari píše:
My jsme měli upravená pravidla pro obnovování HP při odpočinku:
- Krátký odpočinek: pokud si chceš obnovit HP kostkami životů, musíš použít léčitelskou sadu.
- Dlouhý odpočinek: můžeš si vybrat, jestli utratíš kostky životů a doplníš HP, nebo jestli doplníš polovinu kostek životů.

Moje oblíbená úprava je automatický úspěch/neúspěch při 20/1 i pro záchranné a dovednostní hody.

Pak jsem taky používala "přibližná HP" pro monstra - HP jsem převedla na "zásahy".
- Každý úspěšný útok se počítal jako minimálně jeden "zásah".
- Pokud udělil útok více škod, tak za každých cca 5 škod byl přidán další zásah, od 20 škod to bylo za každých cca 10.
Já vím, že tohle zní strašně složitě, ale pro mě osobně bylo mnohem jednodušší si to vizualizovat (a následně spočítat), než standardní HP.

+1 bod únavy při 0 životů - to mi zní jako moc dobrá úprava, a viděla jsem to lidi používat ve streamech, ale sama jsem se k tomu nedostala.

Pak je pár úprav, které jsem chtěla vyzkoušet, ale korona mi to překazila:
- Při kouzlení si hoď d20. Pokud hodíš 1, kouzlo ti bouchne pod rukama, ale nepřijdeš o spell slot. (přesný efekt budu řešit, až zase začnu hrát)
- Všechna kouzla se sesílacím časem 1 minuta nebo méně se dají seslat jako rituál. (Výjimky budou určeny na místě.) Provedení rituálu trvá 1 hodinu a spotřebuje bylinky/vonné tyčinky/kadidlo v hodnotě 10 zl za každou úroveň kouzla.
Autorská citace #2
29.5.2020 14:57 - GOLEM
Shari píše:
- Při kouzlení si hoď d20. Pokud hodíš 1, kouzlo ti bouchne pod rukama, ale nepřijdeš o spell slot. (přesný efekt budu řešit, až zase začnu hrát)


Jen můj osobní názor. Přijde mi to už dost omezující pro kouzlící charaktery pokud teda i bojovník při hodu 1 mu např. nevypadne meč z ruky.(Sorcerer - Wild magic no comment). Házet na povedeni kouzla, na trefení kouzla resp. záchrana proti kouzlu to už je i tak dost hodů kde to kostky můžou pokazit. Ale jako třeba zvláštnost nějakého geografického území by to mohlo být zajímavé.
Autorská citace #3
29.5.2020 14:58 - sirien
...výše necitované, v původní diskuse jsem se ptal proč lidé používají hacky pro zpomalenou obnovu HP jakoby HP bylo zranění i když se od této interpretace 5e odklonila, místo toho aby používali rovnou pravidla pro konkrétní zranění.

Tarfill píše:
Mě osobně přijde těžké si neustále představovat, že někomu nezpůsobuju klasické zranění, když do něj už tři kola bušim válečným kladivem a pokaždé jsem zasáhl... ;-)
Životy postavy prostě představují i zranění celkové a zároveň se snažím zachovat alespoň nějakou míru epičnosti i hratelnosti / použitelnosti.
Jako hráč bych byl fakt nerad, kdyby mému bojovníkovi třeba hned po dvou kolech boje najednou nepřítel v rámci pravidlových mechanik přelámal obě ruce a GM mi řekl, že nemůžu díky tomuto postižení efektivně pokračovat v boji. To by mi strašně sralo a za chvíli by už nikdo nebyl v první linii, ale odstřelovali by se všichni z dálky lukama a kouzlama... Takovou míru reality zase nechci.
Navíc, když si představím, že všichni regenerují tak rychle, jako nabízí autoři v základu, pak by skoro nikde nebylo potřeba léčitelů. Takto si postavy mnohem více opatrují léčivé předměty / kouzla a klerici a jiní léčitelé jsou více vážení.
Zároveň je u mě ale odražen i přístup k soubojům. Nemám rád jen tupé vybíjení místností a nahazování náhodných střetnutí jen proto aby se něco dělo. Ve svých hrách se snažím zachovat jistou logiku v tom, proč se bojuje a jaký to bude mít dopad na další průběh dobrodružství. Takže pokud postavy regenerují pomaleji, mají zároveň i méně soubojů, než je třeba v některých oficiálních D&D příručkách. Tím mi to přijde v rámci možností vyvážené / použitelné / logické i hratelné.

A pokud tam někdo chce hledat nějaké ale, pak platí to, co píše wlker v #5949:


Žádné "ale", jen jsem se ptal, zajímají mě motivace vedoucí k tomuto rozhodnutí. V Tvém případě shrnuté hned v první citované větě a musím říct, že tohle je pro mě HODNĚ hodnotná věta, nad kterou se u JaD budu ještě hodně zamýšlet.
Autorská citace #4
29.5.2020 15:07 - Tarfill
Jo, siriene, formulaci výkladu pravidel pro JaD Ti v tomto ohledu nezávidím... ;-)
Autorská citace #5
29.5.2020 16:28 - sirien
Pastýř v původní diskusi píše:
Mě přišlo nepraktické, že si každý hráč v souboji hází jeden, nebo dva hody na útok a já pak házím jako cvok, útok za dvacet goblinů.
Tak jsme to teď upravili a místo abych házel za nestvůru na útok, hází si hráči na obranu.
Zatím to funguje dobře a mám víc času, na ostatní agendu.



Pastýř: jak to je matematicky?

Konstanta Útok+10 VS AC-10+1d20?
Autorská citace #7
29.5.2020 19:01 - Pastýř
No pokud správně počítám tak Útok +11 vs AC-11+1d20.
Požadavek hráčů, byl zachovat princip hodů, čím vyšší tím lepší.
V praxi mám na Dm screenu jednoduchou tabulku s dvěma sloupci, kde hned vidím, že pokud musel goblinů hodit na zásah například 15, musí hráč hodit na obranu nejméně 7, aby uhnul.
Autorská citace #8
29.5.2020 19:08 - shari
sirien píše:
Shari, Tarfil: můžu poprosit i vaše důvody? (Neptám se jen tak, ale kvůli obsahu souvisejících textů v JaD.

Pomalá obnova HP
Hm... my jsme to používali ve West Marches, protože tak rozhodl zakladatel. A mně se to pravidlo i celkem líbí. Ale když ses mě teda zeptal na ten důvod, tak se nad tim holt zkusim zamyslet. No a po tom zamyšlení bych to asi trochu upravila. (nesnáším tě)
Hlavní předpoklad je tedy, že HP jsou souhrnný ukazatel několika různých věcí (zranění, vůle bojovat, únava, a tak).
Ve hře, alespoň ze začátku, byl důraz na prozkoumávání divočiny. Což je místo, kde si postavy nemají moc možnost si opravdu důkladně odpočinout a obnovit všechny ty složky HP, přeci jen spacák někde pod převisem a pohodlná postel v hostinci jsou rozdíl.
Takže po zhodnocení bych nechala standardní long rest, pokud je možnost vyspat se opravdu pohodlně a ten upravený nechala, když tam ten odpočinek je, ale není to úplně ono.

Auto-úspěchy/neúspěchy dovednostních hodů
Tohle sleduje v podstatě dva cíle. První je náhoda. Pokud na něco házíš, měl bys mít možnost jak uspět, tak selhat. Druhý je eliminace zbytečných hodů. Pokud je něco tak triviální, že bys bez tohohle pravidla uspěl bez ohledu na hod, tak nemá smysl házet. To samé pro hody, ve kterých nemůžeš uspět.

GOLEM píše:
Přijde mi to už dost omezující pro kouzlící charaktery

Jak jsem psala, vyzkoušení mi překazila korona, takže to, jak to hráčům přijde omezující, nevím. Sama bych za krajně otravné považovala, kdyby i ta nehoda spotřebovala spell slot (proto tam vysloveně mám, že nespotřebovává).
Dalo by se to upravit i tak, že pokud hodíš 20, dostaneš bonus. Dál, pokud už si na kouzlo házíš (spell attack), tak prostě použiješ tenhle hod. A ten nepříjemný efekt by neměl být tak náhodný, jako je Wild Magic. Prostě něco, co by ukázalo, že magie tak úplně stabilní, jak by bylo ideální - je to tedy spíše settingová záležitost.
Autorská citace #9
29.5.2020 21:01 - GOLEM
Pastýř: Chápu že to je někdy opruz poslat na smrt 20 goblinu, ale když už je tam dám tak pokud mi je kouzelník nesmahne na první dobrou ohnivó guló, tak je to celkem zábava. Není na ně příležitostný utok tj. se prosmyknou i kolem sentinela kombinace pomoc s uchvácenim popř povalení a c....á férovka..sry za offtopic
Autorská citace #10
29.5.2020 21:14 - efram
Osobně nerozumím tou, že omezují obnovu HP na jednu kostku. Pokud chcete omezit obnovu HP, je v Gm příručce na to už dáno pravidlo. To pravdilo jde cestou timingu dlouhého a krátkého odpočinku. Proč vymýšlet vlastní způsob?
Autorská citace #11
29.5.2020 21:19 - GOLEM
Já mám to omezení na jednu kostku jen pokud někdo nepoužije léčitelskou sadu - což tam pravidlo je taky takže mám jen takový hybrid mezi několika možnostmi co tam jsou.
Autorská citace #12
29.5.2020 21:20 - Aegnor
Třeba protože chtějí změnit pouze obnovu HP a třeba spell sloty chtějí nechat tak, jak jsou v základu?
Autorská citace #13
29.5.2020 21:24 - sirien
Pastýř píše:
No pokud správně počítám tak Útok +11 vs AC-11+1d20

fakt že jo, sorry, neumim počítat :)
Autorská citace #14
29.5.2020 21:44 - malkav
Jenže při omezení jen na jednu kostku s rostoucí úrovní klesá postavě rychlost regenerace. Takže po 50 km pochodu na vysokém levelu zregeneruju za několik týdnů, kdežto na nízkém třeba za čtyři dny.

EDIT: příklad s regenerací po pochodu je nešťastný, uvědomil jsem si to po napsání - převzal jsem to z nějakého příspěvku výše :) ale i v případě regenerace po boji je to de-facto stejná pohádka
Autorská citace #15
29.5.2020 21:45 - Gurney
Pastýř píše:
Mě přišlo nepraktické, že si každý hráč v souboji hází jeden, nebo dva hody na útok a já pak házím jako cvok, útok za dvacet goblinů.
Tak jsme to teď upravili a místo abych házel za nestvůru na útok, hází si hráči na obranu.
Zatím to funguje dobře a mám víc času, na ostatní agendu.

Zkoušel jsem v Demon Lordovi a je to tak užitečný houserule, že bych z toho klidně udělal default. Krom toho výše zmíněného to pomáhá i s pozorností hráčů a i když to vychází na pravděpodobnosti stejně, přijde mi, že dostat sadu protože hráč nehodí "dodge" působí o něco lépe (pro něj), než dostat sadu, protože já jsem hodil za potvoru dobře na útok.
Autorská citace #16
29.5.2020 21:52 - LokiB
A jak řešíte v tomhle způsobu kritické úspěchy v útoku? symetricky, že 1 (či 1-2, 1-3 atd) v hodu na obranu je kritický úspěch útoku?

Gurney píše:
přijde mi, že dostat sadu protože hráč nehodí "dodge" působí o něco lépe (pro něj), než dostat sadu, protože já jsem hodil za potvoru dobře na útok.


Hráči v naší skupině to mají spíše naopak ... když dostat sodu, tak prostě proto, že se to druhému povede (GM dobře hodil, hajzl), ne proto, že postava neuspěla (já debil jsem hodil blbě). To je žere, že jsou postavy nemehla. inu, různé vnímání hodů ...
Autorská citace #17
29.5.2020 22:28 - Tarfill
efram píše:
Proč vymýšlet vlastní způsob?

A proč ne? ;-)
Aegnor mě předběhl - ano, obnovu pozic jsem chtěl ponechat a životy ne.

malkav píše:
s rostoucí úrovní klesá postavě rychlost regenerace.

V tom máš částečně pravdu a s rostoucí úrovní by se to ještě nějak upravilo a přibylo by postavám víc, třeba od sedmé úrovně dvě kostky, od čtrnácté tři apod...
Máme to poměrně čerstvě, takže detaily ještě pilujeme.
Každopádně třeba u kolegy v družině nám trvá dlouhý odpočinek dva dny a dvě celé noci a postavám přibývá polovina úrovně kostek životů. Takže čím vyšší úroveň, tím rychleji to i roste...

Gurney píše:
hráč nehodí "dodge" působí o něco lépe (pro něj), než dostat sadu, protože já jsem hodil za potvoru dobře na útok.

Jo, princip neházení si je třeba i v zajímavém systému Symbaroum. Tam to funguje tak, že Vypravěč nehází vůbec a všechny hody provádí pouze hráči. Hájí se tím, že Vypravěč má více času pro všechno, zároveň nemůže hody fixlovat a postavy si za nepovedený hod na obranu můžou sami...
Autorská citace #18
29.5.2020 22:42 - Log 1=0
Tak v PPJ je varianta neobnovení životů ale možnost utracení kostek, které se obnovují normálně a přišlo mi to celkem adekvátní. To popisované house rule už mi připadá hodně drsné.
Autorská citace #19
29.5.2020 23:31 - malkav
Log 1=0: +1
Autorská citace #20
29.5.2020 23:36 - GOLEM
Když už tam Sirien nadhodil téma trvalých zranění, tak jestli si dobře pamatuji tak kdesi jsem viděl pravidlo že si hráč místo rány která by ho dala na 0 HP mohl místo ní vybrat trvalé zranění a zůstal by mu 1 HP. Ale je možné že to nebyla 5E.
Autorská citace #21
29.5.2020 23:43 - malkav
GOLEM: Nepamatuji si to přesně, použili jsme to při hře jednou - při větším poškození může dojít k získání "stavu", který se "hojí" výrazně pomaleji a nefunguje na to běžné léčení. Toto volitelné pravidlo je popsáno kdesi v příručce pro GM.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10129499435425 secREMOTE_IP: 44.214.106.184