Pravidla

Necromancer
22.2.2021 09:05
[DnD 5e] Nejhorší kouzlo?
Tak mě tak napadá, co je podle vás nejhorší kouzlo v D&D 5e?


Věcně výkladová diskuse o působení kouzel

Game/Story/Plot breaking kouzla

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 99 bodů.
Oprava (Mending)kladné body5
Určení (Identify)kladné body6

Nejzbytečnější / Nejslabší kouzla

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 99 bodů.
Čarodějnický blesk (Witch bolt)kladné body11
Ochrana proti čepelím (Blade ward)kladné body14
Přesný úder (True strike)kladné body21
Stvoř nemrtvého (Animate dead)kladné body2
Roj sněhových koulí (Snilloc’s snowball swarm)kladné body4
Melfův kyselinový šíp (Melfs acid arrow)kladné body3
Najdi pasti (Find traps)kladné body4

Zmatlaná (blbý zápis/design) kouzla

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 99 bodů.
Přivolej [bytosti] (Summon / Conjure)kladné body14
Přání (Wish)kladné body5
Určení (Identify)kladné body6
Spektrální zeď (Prismatic wall)kladné body5
Spektrální sprška (Prismatic spray)kladné body2
Zemětřesení (Earthquake)kladné body2
Ovládni vodu (Control water)kladné body3
Magická střela (Magic missile)kladné body2
Spatři neviditelné (See invisibility)kladné body4

Kouzla co jsou WTF nebo by neměla být

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 99 bodů.
Tajemný výšlech (Eldritch blast)kladné body24
Zlomyslný výsměch (Vicious mockery)kladné body5
Přání (Wish)kladné body5
Stvoř jídlo a vodu (+stvoř n.z. vodu)kladné body6
Dobrůvka (Goodbery)kladné body18
Autorská citace #1
22.2.2021 09:12 - shari
Co přesně myslíš tím "nejhorší"?
- Nejzbytečnější?
- Příliš slabé pro svůj základní stupeň?
- Příliš WTF?
- něco jiného?
Autorská citace #2
22.2.2021 09:49 - Necromancer
shari píše:
Co přesně myslíš tím "nejhorší"?

To je námět na diskuzi. :-)

Ale teda samozřejmě řekni klidně jedno z každého oboru.
Autorská citace #3
22.2.2021 12:32 - LokiB
do kategorie "špatných", ze kterých bych vybíral to "nejhorší", spadají také kouzla příliš univerzální a nadužívaná :) v tomhle je ovšem 5E oproti některých starším edicím přeci jen trochu lepší.
Autorská citace #4
22.2.2021 15:24 - Xeth
Za mne je jedno z nejhorších Přání/Wish. Kategorie WTF.
Autorská citace #5
22.2.2021 15:48 - sirien
lol. Přání je za mě jedno z nejlepších a navíc "signature" kouzel DnDčka.

Jediné co mi na něm vadí je ta naprosto stupidně udělaná gamistická "pojistka" s hrozbou ztráty možnosti jeho seslání, ta je fakt hodně WTF.


Já sem momentálně poněkud zaujatej, ale osobně bych s velmi velkou chutí nominoval všechny Summon/Conjure ("vyvolávací") kouzla, protože jejich mechanika a celkovej design mi přijdou jako a) debilita a b) autoriská rezignace na snahu udělat to dobře a naprosté odfláknutí věci. Místo toho, aby autoři prostě vyvážili Stupeň proti specificky popsanému efektu (a proti konkrétním bytostem v Bestiáři, kterých se to týká), tak implementujou naprosto učebnicově ucho-jebací mechaniku kdy kouzlo udává nejvyšší Nebezpečnost přivolaných tvorů - nicméně o všem rozhodne DM: jak co přijde za tvory, tak s jakou celkovou Nebezpečností.

Jasně, že příčetnej DM nebude šmejd a nechá hráče ať si minimálně +- vybere a dá mu tam tu maximálku - ale stojí za pozornost že pokud hráč sešle Vyvolání 5. Stupně a DM mu tam nechá zjevit jednu bytost s Nebezpečností 1/8, tak je RAW všechno v pořádku. (Když sem tohle při práci na kouzlech v JaD zjistil, tak sem málem praštil hlavou do svýho skleněnýho stolu.)

EDIT: o tom, že ta kouzla sou bordel co do své síly a rozházení po Stupních ani nemluvě, ale to je už širší problém DnD 5e Kouzel který se týká i některých jiných - například Investitures pokud se nepletu, což je dost WTF, protože to pa kefektivně říká, že některé elementy jsou "lepší" než jiné... ale to už zabředáváme do designu systému a ne jednotlivých kouzel samotných a tim to tu nechci Necromancerovi bordelit.
Autorská citace #6
22.2.2021 16:05 - Gergon
No vidíš, tak to já vždycky žil a hrál v pocitu, že hráč který vyvolává si vybere co vyvolá. Přišlo mi to logické, ale je pravda, že v pravidlech to tak není, asi změním svůj přístup, přijde mi to občas vtipné, že hráč nebude vědět co přesně vyvolá =) samozřejmě nebudu svinit, ale trošku zábavy to vnést do hry může =)
Přání/Wish mi přijde jako skvělé kouzlo, pokud se s ním umí pracovat. Protože teoreticky reflektuje mocná kouzla mágů, kteří už dokáží pracovat s magií podle sebe - v Dračáku původně už taky mohli mágové na vysoké úrovni tvořit vlastní kouzla (pokud si to pamatuju dobře) a tohle je v podstatě to stejné, akorát kouzelník netvoří konkrétní jedno kouzlo, ale splétá Tkanivo tak jak potřebuje - podle svého přání. Přijde mi to podobné jako když dáte začátečníkovi omalovánku pro děti a čím je lepší, tím složitější omalovánky dostává a tím víc pastelek má k dispozici a na mistrovské úrovni mu dáte čistý papír a všechny barvičky at maluje co chce =)
Autorská citace #7
22.2.2021 16:12 - shari
sirien píše:
všechny Summon/Conjure ("vyvolávací") kouzla

S tímto výběrem naprosto souhlasím. To, že se dají hrát takhle WTF způsobem, jen potvrzuje můj názor na ně. Jinak je nemám ráda proto, že vytváří chaos a zasekávají už tak zdlouhavé souboje.

A ještě bych přidala kouzlo Identify. Jako DM si u tohohle kouzla můžu vybrat, jestli hráči o magických předměnech nikdy nebudou vědět nic (nedám jim perlu), nebo budou vědět všechno (dám jim perlu). Nic mezi tím. Z pohledu hráče je to sice pohodlné, ale popravdě jsem preferovala, když v jedné kampani DM omylem (asi) usoudil, že to tu perlu spotřebuje, tak jsme pro našeho warlocka sháněli perly, aby nám identifikoval věci.
Autorská citace #8
22.2.2021 16:53 - krytah
O výhru v kategorii nejzbytečnější trik všech dob se perou:

Blade Ward
(Odolnost na fyzické poškození do příštího kola, ale stojí to akci, takže člověk skoro nic jiného neudělá. Navíc podobný efekt budou mít odpoutání+pohyb/uhýbání.)

True Strike
(Za akci dostanu výhodu na další útok... není pak lepší útočit 2x? Jasně vyjímečně, pokud nechci minout nějakým silným kouzlem, ale kromě toho...)

Co myslíte, který z nich je horší? :D
Autorská citace #9
22.2.2021 16:57 - LokiB
True Strike je nedílná součást vícero komb :)
Autorská citace #10
22.2.2021 16:58 - Gergon
odpoutání a pohyb ti nepomůžou pokud je bestie stejně rychlá jako ty a ty chceš přežít jedno kolo než doběhnou kolegové, takže mi to zbytečné nepřijde, na jedno kolo se kouzelník posílí, protože útěk nemá smysl a bodnout do bestie dýkou zase třeba nemá účinek. popravdě si pamatuju dost situací, ve kterých závisel osud celé družiny na jediném životu a jediném kole souboje, takže mít něco co mi dá na jedno kolo odolnost a ještě na veškeré fyzické poškození považuju za věc co chci mít po ruce.
výhoda na útok je super pokud má bestie vysoké AC a potřebuješ ho překonat. navíc pokud můžeš třeba k této akci poslat nějaké kouzlo jako bonusovou akci, tak už se to vyplatí.

oba dva triky si dokážu docela dobře představit v boji jako užitečné prvky.
Autorská citace #11
22.2.2021 17:43 - sirien
Blade Ward vyhrává, protože výměnou za akci dává jednokolovou pasivku, což je z principu horší než když za akci posílim další akci (byť ve většině případů nesmyslně málo). V podstatě to je stejně nudné a nezajímavé využití akce jako Plná obrana v libovolném systému (v DnD 5e Akce/Manévr "Uhýbání").

True strike má navíc situační využití, která co jsem si všim si lidé často neuvědomují, protože nejsou až tak častá/zjevná. Třeba když jsi v základu stižený Nevýhodou, tak se může vyplatit Utočit jednou bez Nevýhody než dvakrát s Nevýhodou (typicky pokud musíš hodit 15, tak házet jednou s 1/4 šancí je lepší než házet dvakrát s 1/16 šancí). Problém je, že podmínky True strike tohle z velké části negují (fakt, že to působí jen na sesilatele samotného, fakt, že cíl musí být do 6 sáhů, takže to nejde použít při střelbě na Dlouhý dostřel atp.) - pořád se to ale může vyplatit třeba když na nižších Úrovních nechceš proplýtvat kouzlo 1. nebo 2. Stupně které se vyhodnocuje hodem na Útok (vim, že až tak moc jich neni, ale nějaká existují a postava se na ně dá stavět).
Autorská citace #12
22.2.2021 18:48 - cyrasil
Sirien: k tem conjure XY kouzlum (sage advice):

Píše:
When you cast a spell like conjure woodland beings , does the spellcaster or the DM choose the creatures that are conjured?

A number of spells in the game let you summon creatures. Conjure animals, conjure celestial, conjure minor elementals, and conjure woodland beings are just a few examples.

Some spells of this sort specify that the spellcaster chooses the creature conjured. For example, find familiar gives the caster a list of animals to choose from.

Other spells of this sort let the spellcaster choose from among several broad options. For example, conjure minor elementals offers four options. Here are the first two:

One elemental of challenge rating 2 or lower
Two elementals of challenge rating 1 or lower

The design intent for options like these is that the spellcaster chooses one of them, and then the DM decides what creatures appear that fit the chosen option. For example, if you pick the second option, the DM chooses the two elementals that have a challenge rating of 1 or lower.

A spellcaster can certainly express a preference for what creatures shows up, but it’s up to the DM to determine if they do. The DM will often choose creatures that are appropriate for the campaign and that will be fun to introduce in a scene.
Autorská citace #13
22.2.2021 19:04 - Aegnor
Cyrasil: to nijak nerozporuje to, co sirien píše. Nebo to minimálně nevidím.
Autorská citace #14
22.2.2021 19:33 - cyrasil
No a pisu snad nekde, ze to ma rozporovat? Spis naopak to ukazuje ze designersky zamer byl vicemene to, jak by to sirien hral.
Autorská citace #15
22.2.2021 19:39 - Kosťa
s vyvolávacíma kouzlama souhlasím a dodám že jim ve své nepoužitelnosti kraluje (aspoň za mě) conjure minor elementals protože vyvolají náhodej roj různých slabých elementálů a navíc se seílá celou minutu, prostě trapas, jinak zarazilo mě že tady není crown of madness jež je za mě naprosto na prd a power wolrd kill u kterýho mi dycky připadalo že je určnej svým disainem na zabíjení postav.

Jinak ještě přidám z těch horších kouzel jsou lightning bolt, call lightning, aganazars scorcher, snowball swarm, falme arrow protože classy co je obvykle používají mají nějakou lepší volbu co si vzít.

Kouzla co jsou vyloženě slabá pak podle mě jsou Cordon of Arrows, mordenkainen's faithful hound, Dominate beast.

a pak tady mám dvě která jsem NIKDY neviděl použít a která považuju za nepoužitelná ve hře: Jump a Longstrider tady fakt nechápu co těma kouzlama autoři zamýšleli a kdy čekali že je někdo použije

Btw Blade ward není špatný kouzlo pokud si můžete dát jako další akci něco dalšího jako třeba arcane trickster za bonusovku dodge nebo eldrich knight a bard ( a podle Tashi i bladesinger) dokážou zaútočit a seslat cantrip nebo seslat haste a v dalším kole blade ward a disengage, jako úplně bych to kouzlo nezatracoval

LokiB píše:
True Strike je nedílná součást vícero komb :)


Uveď dvě. Neznám ani jedno

EDIT: jo zapoměl jsem uvést že vyvolávací kouzla jsou super pro nekromaty vovoláte tlupu slabčáků a pak mezi ně metnete fireball čímž se healnete :-)
Autorská citace #16
22.2.2021 19:47 - sirien
cyrasil: ano, jak píšu - když se RAI propíše do RAW blbou, uchojebací, blbě pochopitelnou a extrémně snadno dezinterpretovatelnou mechanikou, tak tomu řikám shit design.

Shari: Identify (Určení) je hodně otravný; problém u něj je ten, že as written děsně přestřeluje. To co by to kouzlo potřebovalo je:
a) slovo "základní" před slovem "informace". Jako DM bych byl v pohodě s tím že hráči můžou snadno zjistit rámcový typ očarování případně jeho sílu a základní charakteristiky užití - problém je, když naráz a zadarmo zjistí všechno a do detailu.
b) popř. nějaký check který by určil jak moc / kolik toho zjistí (dokážu si představit třeba baterii otázek a "máš 1 za každých celých 5 co hodíš na Mystiku" nebo tak něco.

...ale samozřejmě, to píšu jen na okraj, v kontextu Necromancerovy otázky to je určitě dobrá nominace - fakt, že se to dá podobně jako ty Conjure relativně snadno fixnout autory ani hru co do RAW neomlouvá.
Autorská citace #17
22.2.2021 19:51 - Gergon
Myslím že použitelnost kouzel a jejich využití je dost subjektivní, protože kouzla, která Kosťa vyjmenovává, tak zrovna některá z nich moje družina použila nedávno, Korunu šílenství předevčírem a Mordekainenova psa používá můj kouzelník tak často, že jsme si na to museli vytisknout figurku =)
Autorská citace #18
22.2.2021 19:58 - Aegnor
Kosťa: rychlost a skok jsou situační, ale dokážu si představit, že jsou užitečný. Bojiště s členitým terénem, tam se dokáží použít obě kouzla. Když je na bojišti nějaký "nebezpečný prostředí", okolo kterýho je potřeba pracovat, tak ti dlouhokrok dává docela sympatickou mobilitu ...

cyrasil: ah, my bad, to mě nenapadlo.
Autorská citace #19
22.2.2021 19:59 - Kosťa
Gergon :
zajímavé, Koruna má za mě ten problém že na stejným spell lvl jsou dvě kouzla co zvládnou kontrol nepřítele líp a mají nějaké další benefity a pes jakože není spatnej ale příjde mi že za dost peněz(4 slot), jinak souhlasím že můj pohled je velmi subjektivní a mám tendenci hodnotit kouzla primárně podle jeich síly

sirien :
v jedné skupině u nás naprosto nepoužívané kouzlo, podle pravidel magický item stejně identifikuješ v průběhu short restu takže se kouzlo stává téměř nepoužitelným
Autorská citace #20
22.2.2021 20:02 - Kosťa
Aegnor :
tak pardon Longstrider je docela dobrej protože jsem přehlídnul že nevyžaduje koncentraci tam to beru zpět ale na JUMPu stále trvám :-D
Autorská citace #21
22.2.2021 20:16 - Necromancer
Za mě je jedno z nejhorších kouzel Animated dead => Oživ mrtvého. Jako kouzlo co ti dovolí tvořit undeady je v zásadě super koncept (já na něm zakládám svou existenci), ale pokud je to spell lvl 3, tak ho postavy získají nejdřív na pětce, kde už ale knock-autují kostlivce NB 1/4 klidně pouhým trikem. Jakože tohle kouzlo by mělo být lvl 1(jen by se třeba snížil limit kostlivců co můžeš mít pod kontrolou). Podobně je na tom třeba Creat Undeads => Stvoř nemrtvé.
Autorská citace #22
22.2.2021 20:27 - Kosťa
Necromancer :
zahrej si necomancera :D
já jsem ho(to kouzlo) za necra dost používal a je docela silný problém je spiš že ti zombíci jdou strašne rychle k zemi, nicméně když těch slotů použiješ dost a máš čas (což ne vždy máš) tak se ti nemrtváci dají kumulovat a už na 7 lvl postavy (čistej necro) se dá postavit slušná tlupa, jinak kdysi jsem počítal že nekromat na 10 lvl udrží asi 30 těchhle mrtváků pod kontrolou čož už je slušná banda na vyhlazení vesnice
Autorská citace #23
22.2.2021 20:33 - sirien
Kosťa: no... o identifikaci předmětu během short restu si taky myslim svoje :D

Jinak viz Aegnor, hodně těch kouzel co jsi vyjmenoval jsou závislé a) na situaci a b) na herním stylu. V kampani která je hodně o střetech s riziky prostředí nebo o prostorově členitých taktických situacích můžou být ta pohybová kouzla použitelná hodně (v Noci goblinů je třeba několik pasáží, kde Ti Jump může ušetřit fakt hodně trápení).
Autorská citace #24
22.2.2021 20:33 - Necromancer
Kosťa:
a) Hele jednu dobu jsem hrál JENOM nekromanty. :-)
b) Jako je hezký že nekromant lvl 10 může mít klidně 30 zombií, jenže jakýkoli kouzelník už lvl 5 mu je klidné odpálí jedním Fireballem. :-(
Autorská citace #25
22.2.2021 20:37 - sirien
jo jinak kouzla na tvorbu nemrtvých jsou taky všechna na tužku. Diskusi o tom jak moc je odpovídající síla těchto kouzel vůči jejich Stupni co do Nebezpečnosti povolaných bytostí nechám na jiných, ale fakt, že podle těchto pravidel žádný nekromant není schopný udělat nejen nemrtvou armádu, ale v podstatě ani rozumnou domovní stráž, protože tam je vepsaná - opět naprosto debilní a designově neskutečně odfláknutá - pojistka o nutnosti znvou-sesílání oněch kouzel pro udržení kontroly... je fakt WTF.
Autorská citace #26
22.2.2021 20:51 - Kosťa
Necromancer :to máš bohužel pravdu
Autorská citace #27
22.2.2021 20:52 - Gergon
tak pokud se řeší kouzla jen podle účinků v boji, tak pak je to ale úplně jiná kategorie =) protože soudit oživení nemrtvých jen podle toho že je kouzelník dokáže sesmažit fireballem je dost úzký úhel pohledu.
Dovedu si představit skvělé herní situace kde mít nekromanta s 30 zombíkama je pecka a skvělý příběh a parádní posila a nemusí bojovat s kouzelníkem.
Autorská citace #28
22.2.2021 21:06 - sirien
Gergon: problém je, že tahle kouzla absolutně nepotkávají očekávání a v podstatě vůbec nejdou vstříc tomu, co by od nich kdokoliv - hráči nebo DMové - očekávali. Pokud chceš armádu nemrtvých nebo nemrtvé co i po staletích plní nějaké dřívější příkazy, tak jako hráč si v tahu a jako DM se musíš tvářit, že se to "nějak" stalo bez ohledu na pravila pro hráčské postavy (což v "symetrickém" systému jakým DnD je není vůbec, ale ani trochu dobrá forma, natož elegantní postup).
Autorská citace #29
22.2.2021 21:15 - Kosťa
sirien píše:
Pokud chceš armádu nemrtvých

tak na to potřebuješ čas jedno pokročilejší kouzlo(s trochou štěstí) a osmičkový spell slot, ale jde to když víš co a jak tak se dají vytvořit už velice solidní legie s nemrtvými poručíky a dobývání světa může začít

EDIT:ok dají se vytvořit solidní bandy zombíků jimž někdo velí, legie to ještě nejsou ale jejich základ určitě:-)
Autorská citace #30
22.2.2021 21:16 - Gergon
Jdou vstříc tomu co od nich očekávám já i moji hráči, vzhledem k tomu že je přesně tak využívají - vytvoří kostlivce, který projde první chodbou a spustí pasti například. Nekromant vytvoří 5 zombií a ty jdou před ním a když se na něj vrhne nějaké zvíře tak než roztrhá v 5 kolech 5 zombií, tak ho nekromancer udolá magií. Atd... Ještě jsem neměl v družině nekromanta na nějaké 5-10 úrovni, který by měl potřebu mít nemrtvé služebníky po staletích. Pokud jde o vysvětlení proč nějakou hrobku hlídá nemrtvý strážce po tisíc let a pořád tam je, pak bych se spoléhal na kouzelníka vysoké úrovně, který ho tam poslal a který ho oživil pomocí této magie a potom mu dal právě třeba to kouzlo Přání, kterým ho nechal oživeného a pod kontrolou navždy. Chápu že se to gamisticky nemusí hodit, ale já kouzla řeším z pohledu hráčů a družiny a tam fungují perfektně a využívají je někdy velmi kreativním způsobem.
Například když družina zabila nějakou CP, nekromant ho hned oživil a prošli s ním přes vesnici, nedaleko strážných, protože to vypadalo že je ten člověk vede.
Autorská citace #31
22.2.2021 21:18 - Xeth
sirien píše:
lol. Přání je za mě jedno z nejlepších a navíc "signature" kouzel DnDčka.

To se přece vůbec nevylučuje. Obdobně špatné je napříč edicemi (tedy nemohu mluvit za 1., kterou jsem nehrál). Proč?

1) Není to typ arcane kouzla, spíš stylem sedí do divine kategorie.

2) Je nesmyslně postavené:

a) Kouzlo jedné školy dokáže duplikovat kouzlo z jakékoliv školy, byť o maximálně z 8. spell levelu a níž.

b) Je prapodivně rozdrobeno, včetně extra silného léčení (u kouzelnické magie!) a navíc vlastně dokáže cokoliv, když se to přání správně vysloví (už samotné definování efektu několika slovy je dost podivné).

c) Vzhledem k tomu, že valná většina kouzel má přesně daný pro všechny stejný efekt nebo působení, které dá velmi úzce definovaný náhodný či volitelný efekt, tak je zřejmá určitá systematičnost postavení takového kouzla. Wish/Přání nic takového nemá, naopak. Vlastně je pro mne dost obtížné si představit kouzelníka, který by začal vymýšlet toto kouzlo s tím, že by to mělo dělat vlastně cokoliv (čili žádný konkrétní efekt), a to s omezenou, byť poměrně dost značnou magickou energií (je to 9. levelové kouzlo, že).

To jsou asi hlavní body, které k němu mám. Nepopírám, že je užitečné, ale to neznamená, že musí být dobře udělané. A podle mne není.
Autorská citace #32
22.2.2021 21:21 - Kosťa
Gergon píše:
pak bych se spoléhal na kouzelníka vysoké úrovně, který ho tam poslal a který ho oživil pomocí této magie a potom mu dal právě třeba to kouzlo Přání

jo přesně takhle jsem to viděl používat a naprosto v pořádku za mě

Jinak ano kouzelník v družině nemá většinou tendence vyvolávat mrtvé armády ale stačí mu skupina těch nemrtvých, nicméně ani ti moc nevydrží mám s tím ne zcela dobré zkušenosti
Autorská citace #33
22.2.2021 21:23 - Gergon
Já vím že nevydrží, ale to podle mě není na škodu. Nekromanti je skutečně používají spíš jako spotřební zboží ne pouze pro boj. I při blbém výslechu CP je cool když do místnosti přijde nekromant s pár kostlivcema a začne zastrašovat. Nebo jako pracovní sílu, kdy zombie odhazují kameny ze závalu zatímco si nekromant opisuje kouzla do knihy kouzel atd... a v 90% takových případů je jedno jestli mají AC 10 nebo 2 a HP 50 nebo 3

EDIT: Já si prostě nemyslím že by nějaké kouzlo bylo špatné, nebo moc slabé - vždy záleží jak ho kdo použije. Někdo může tvrdit, že mágova ruka je k ničemu v boji, protože nemůže zranit nepřítele. a pak přijde kouzelník, sešle mágovu ruku a vezme do ní kámen a z výšky ho pustí nepříteli na hlavu. =)
Autorská citace #34
22.2.2021 22:23 - sirien
Xeth píše:
To se přece vůbec nevylučuje.

s tím "signature" se to samozřejmě nevylučuje - s tím že to je nejhorší se nicméně vylučuje můj názor že to je jedno z nejlepších (a to co mě pobavilo byl ten kontrast těch pohledů)

S hodnocením toho kouzla historicky pro staré edice bych byl opatrný. První edice byly psané se silným gamistickým důrazem a gamisticky to kouzlo funguje HODNĚ jinak - efektivně v systému kde sis musel připravovat konkrétní kouzla v konkrétním počtu s konkrétní vazbou kouzlo-pozice a v systému, kde je důležité expení, jsi obětoval 1000 expů, abys mohl seslat Kouzlo nižšího Stupně, které jsi zrovna neměl připravené, ale zrovna si ho zoufale potřeboval. Efektivně to byl žolík v Připravených kouzlech. Naprosto legitimní záležitost.

To ostatní co mu vyčítáš osobně vůbec nevidím jako problém:
- 1) tohle je hodně settingová otázka. A silně subjektivní k tomu navíc.
- 2a) no a? Osobně mám spíš problém s bullshitovostí těch škol samotných (těžké legacy svaté krávy ze kterých už dávno měly bejt steaky) a že něterá kouzla můžou fungovat napříč mě nijak neruší.
- 2b) viz výše - původní význam byl gamistický. Tenhle fluff význam navíc přibyl později (záhy, ale později). Osobně s tím nemám problém, prostě to kouzlo je víc orientované na fluff a styl než na striktní pravidlový zápis.

Bod 2 c Ti uznám - ne ve smyslu že by to bylo kritické a dělalo to z toho nejhorší kouzlo, ale je pravda, že mechaniky toho kouzla a způsob popisu (a hlavně omezení) jeho efektu jsou dost brutální zpatlanina překrytá ad-hoc záplatama a... a ok, to kouzlo jak je napsané JE poněkud bordel a šlo by napsat HODNĚ líp a jasnějc. O tom žádná. Pokud to chceš nominovat na nejhorší kouzlo v soutěžní kategorii nejzbordelenějšího zápisu a v kategorii nejzmatlanějšího omezení, tak to klidně podpořim (neřikám, že tomu dám vítězný hlas, ale nominace je fér).
Autorská citace #35
22.2.2021 22:26 - sirien
Technická poznámka

Klidně tu můžeme udělat ankety - osobně bych to udělal po kategoriích :)
Autorská citace #36
22.2.2021 22:59 - Šaman
sirien Ja vnímám dost v kontrastu to, že se na jednu stranu ve spoustě věcí v DnD řeší každá nuance (viz třeba sousední vlákno s kouzly) a pak se tam objeví kouzlo "Jsi už tak mocný, že si přej co chceš a je na GM jestli to splní. Jo a nesnaž se tím glitchovat, jinak se to rozbije."
Autorská citace #37
22.2.2021 23:01 - Tarfill
sirien píše:
Pokud chceš armádu nemrtvých nebo nemrtvé co i po staletích plní nějaké dřívější příkazy, tak jako hráč si v tahu a jako DM se musíš tvářit, že se to "nějak" stalo

A pak je sranda, když v oficiálních modulech jako třeba Tomb of Anihilation vidíš nemrtvými zamořený celý ostrov, včetně tyranosauří zombie a samozřejmě bez nekromantů, kteří by ji oživovali... ;-)
Hold musí přijít GM, sám si říct "nasrat" a vytvořit vlastní trvalé nekromantské kouzlo na tvoření nemrtvých pro mocné NPC...
Autorská citace #38
22.2.2021 23:02 - strucky
Já nevím, mě vždycky přišel z velké části a ve většině situací k ničemu Witch Bolt. Enemákovi stačí poodejít blbých 30 stop z range, Witch Bolt končí, spell slot v háji. Celou dobu musíte být tak blízko, aby se udržel, že jste v podstatě v melee dosahu (s kapkou movementu ze strany enemáka, ano, ale furt to dokáže 99% monster za to kolo ujít, těch 30 stop) / o ranged dosahu ani nemluvě, že riskujete ťafku a concentration save a tudíž potenciálně opět spell slot v háji. Každé kolo musíte utratit akci, aby Witch Bolt pokračoval/dal další dmg, takže nic moc dalšího neuděláte.
Autorská citace #39
22.2.2021 23:22 - sirien
Witch bolt je jedno z kouzel co sem si vyzkoušel ve hře a fungovalo dobře - ono v omezeném prostoru se z těch 6 sáhů uniká blbě - zvlášť, když se snažíš zůstat v boji.
Autorská citace #40
22.2.2021 23:57 - Xeth
sirien píše:
Efektivně to byl žolík v Připravených kouzlech. Naprosto legitimní záležitost.

Technicky ano. Prakticky to byl risk - kouzelníka to vyždímalo na několik dní a navíc mu každé seslání přivodilo zestárnutí o 5 let.
Po pravdě řečeno, těch 1000XP za sesílání na nižší pozici si nevybavuji a přijde mi to jako nesmysl. Ale mohu se plést, je to dlouho co jsem DnD starších edic hrál naposledy. Kde to je?

K ostatním připomínkám...
1) Možná je to subjektivní. Ale, "přej si co chceš" prodle mne prostě není otázka jednoho předem nastavitelného řešení (v lidských možnostech). To ti snadno poskyte druhá, dosattečně mocná strana, která použije konkrétní nastavené řešení (kouzlo) podle povahy toho požadavku. Ale není to vše v jednom. A bůh vyslyší modlitbu a provede své "staniž se."

2a) Tak v minulosti to bylo tuším až tak, že se duplokovalo jakékoliv kouzlo až do dané úrovně včetně (tj. limited wish ze 7. spell levelu duplikoval pouze kouzla do něj). V 5E je to o level níž, ale stejně. Proč se pak vůbec obtěžovat se školami, když je dokáže jedna všechny emulovat? A to ani nemusím mít přídavné efekty (čímž by vlastně bylo jednodušší a tím by mohlo být i silnější v tom jednom efektu, který po něm budu chtít) a plácnul bych si na každou úroveň jedno takové. A byl bych vysmátý. To, že bych se msuel starat o svůj nejvyšší spell level je drobnost, která by ve výhodách takového kouzla všude zapadla.

2b) Já s tím problém mám už od toho super léčení, které patří do divine magie, ne ke kouzelníkovi. Ostatní z těch vyjmenovaných věcí mi ani tak nevadí, řekněme, že je to nabušená Prestidigitation. Problém mám s těmi nevyjmenovanými věcmi. Taková neurčitost podl mne prostě do arcane kouzla nepatří.

2c) Souhlas, je hodně zpackané. Tím chci říct, že i když to podle mne bylo dost špatně udělané kouzlo i v minulosti, jeho současná podoba je myslím nejhorší.
Autorská citace #41
23.2.2021 00:09 - sirien
X let života byl fluffový ekvivalent X.000 zkušeností a obojí (resp. jedno a to samé, dvakrát vyjádřeno jinak) bylo součástí základní "ceny" toho, že Wish sešleš. Ve 3.5e to je 5000 xp + případně xp původního kouzla pokud duplikuješ kouzlo co samo stojí xp (teď sem si to dohledal, kolik to bylo v ADnD nebo oDnD se mi už hledat nechce).

Ohledně Tvých výtek:

1) to kouzlo se jmenuje přání. To neříká nutně, jak to funguje. Popis fungování je ten, že sesilatel přepíše realitu. Možná jsem ovlivněnej Mage, kde je takto definováno jedno každé kouzlo co kdokoliv sešle, ale protě nemám problém s tím brát tohle jako mystickou magii.

2a) sorry, tohle je bullshit úroveň argumentu - Škola Vyvolávání nic "emulovat" ani nahrazovat nedokáže, jedno konrétní kouzlo 9. Stupně (nejvyššího, postavy lvl 17+, navíc popsaného jako "nejmocnější kouzlo co lze seslat") to dokáže (právě jednou, za devítkový spell slot). Pokud odtud hodláš odvozovat, že "pak školy nemají vůbec smysl", tak a) ignoruješ všechna ostatní navázaná pravidla, kvůli kterým smysl mají, a b) to zní trochu přehnaně - řečeno bez eufeminismů, dost hystericky.
Autorská citace #42
23.2.2021 07:27 - Xeth
sirien píše:
Ve 3.5e to je 5000 xp + případně xp původního kouzla pokud duplikuješ kouzlo co samo stojí xp (teď sem si to dohledal, kolik to bylo v ADnD nebo oDnD se mi už hledat nechce).

Ano, za jakékoliv seslání kouzla Wish/Přání bylo v 3.5E 5000XP, při sesílání kouzla, které mělo nějaký vlastní XP cost se platilo buď 5000XP nebo Víc, pokud to duplikované kouzlo mělo větší XP cost jak samotný Wish/Přání. To ale je něco zcela jiného než cena 1000XP za seslání kouzla nižšího stupně. Tím jsi mne zmátl.
Tento XP cost 5000XP u kouzla Wish/Příní nahradil těch 5 let stárnutí z 2E.

1) V pohodě, je to otázka subjektivního vnímání. Tobě to špatné, mně ano. Mým důvodem je to, že to postavení (arcane) kouzla v rámci fungování ostatní magie prostě nedává smysl.
Podobné by to blo například u kouzla, které způsobí plošné zranění všemu v oblasti, kromě vybraných cílů (např. členů vlastní družiny). To je pro kouzelníka prostě strašně obtížné takové kouzlo postavit - členové party mohou být pokaždé jinde, jinak velcí, v jiném počtu atd. Nstavit pro něj kouzlo tak, aby rozlišovalo mezi spojenci a protivníky je v případě arcane magie prostě náročné. U divine magie si prostě kněz bude přát, aby boží moc spražila jen protivníky a nic víc.

2) Pro tebe je to, že kouzlo školy vyvolávání 9. úrovně dokáže emulovat jakékoliv kouzlo 8. a nižší úrovně a k tomu spoustu (vlastně nekonečně mnoho) dalších věcí "bulshit argument?" Proč by na jiných úrovních neměly být jiná kouzla té školy být schopna emulovat jen ten efekt duplikace jakéhokoliv kouzla jiné školy?
Mně naopak přijde jako "bulshit argument" je to nejmocnější kouzlo, jaké lze seslat, tak to svede všechno a cokoliv, bez ohledu na to, jak funguje vše ostatní. Takže jestli tu někdo něco ignoruje, tak je to Wish/Přání. A ano, je to nejmocnější kouzlo, protože je tak napsáno, a to velmi špatně (a ano, je to jen můj názor).
Mám pocit, že moje argumenty jsou poměrně solidní, byť s nimi nemusíš souhlasit. K histerii bych to nepřirovnával.
Autorská citace #43
23.2.2021 07:36 - Necromancer
Kosťa píše:
osmičkový spell slot, ale jde to když víš co a jak tak se dají vytvořit už velice solidní legie s nemrtvými poručíky a dobývání světa může začít

Tohle už jsem někdy zkoušel,měl jsem na to tabulku...
sirien píše:
jo jinak kouzla na tvorbu nemrtvých jsou taky všechna na tužku.

Co si vymyslet vlastní vyvážený?
sirien píše:
Klidně tu můžeme udělat ankety - osobně bych to udělal po kategoriích :)

Jak na to?
Autorská citace #44
23.2.2021 08:36 - Tarfill
Necromancer píše:
Co si vymyslet vlastní vyvážený?

Třeba že u výše zmíněného kouzla "Animate dead" by stačilo, kdyby seslání kouzla ze čtvrté pozice nebylo zaměřené na dva tvory, ale místo 24 hodin by účinkovalo třeba týden, z páté pozice by fungovalo třeba měsíc a z šesté pozice třeba rok. Pak už by se trvanlivost a velikost armády dala efektivněji zvětšovat...
Autorská citace #45
23.2.2021 09:04 - Gergon
Což je přesně to co mi přijde jako hloupost. Možná to vysvětlí nemrtvé v nějaké kobce, ale je to něco co kouzelník v družině nikdy nevyužije, k čemu mu bude tahat sebou rok kostlivce? Taky musí občas do města, mezi lidi, jednat a podobně a nemůže mít furt za zadkem partu nemrtvých. Takže jako nekromant si radši vyvolám 5 zombíků na jednu noc abych splnil věc co potřebuju a pak at se klidně rozpadnou, nemluvě o tom, že před chvílí se řešilo že nemrtví jsou slabí a vyplácat si vysoké kouzlo na nemrtvého na rok, o kterého za tři dny přijdu, protože ho nějaká bestie sejmula mi taky přijde zbytečné. Přijde mi že tady někteří střílí od boku nějaké nápady a myslí si, že jsou lepší a chytřejší než ty co vytvořili Wizardi se zkušenostmi mnoho let a milionů hráčů po celém světě a nedomýšlí různé důsledky, které na první pohled nevidí. Ted nemyslím Siriena, který má zkušeností hromadu a většina jeho názorů je podložená těmito zkušenostmi.
Autorská citace #46
23.2.2021 09:16 - Necromancer
Gergon: No tak ne každej preferuje známosti jen na jednu noc... ;-)
Autorská citace #47
23.2.2021 09:36 - sirien
Gergon: zase bych "Wizardy" moc neglorifikoval. Moje zkušenost je, že každá firma a tvůrčí skupina když jí máš možnost vidět z blízka ztratí dost lesku a zeleně.

Ten Tarfillův nápad není špatný. Hráčská postava by z toho měla to, že by měla své předem vytvořené nemrtvé a neměla by za to neustále vyplýtvanou Pozici kouzel, což rozhodně není málo. Taky by v případě potřeby mohla vytvořit hezký zástup zombieků a hrát to na počet (což je IMO důvod, proč to tak není - DnD se tradičně až křečovitě snaží zabránit tomu, aby se jakákoliv výhoda mohla stát kumulativní a jako taková nevyvážitelná proti jiným schopnostem).


Xeth: já Ti neberu že se Ti to nelíbí, byť teda mnoho z toho co píšeš mi přijde silně subjektivní a setting specific (představa že mystická magie je nějak "fyzikální" a nemůže reflektovat záměr typu "spojence ne"... Já mám tohle spíš u přírodní magie). Nicméně krok úvahy "když tohle z principu unikátní kouzlo (které je zařazené jako Vyvolávání hlavně protože někam patřit musí) které je z definice sebe sama na nejmocnějším Stupni má tenhle jeden efekt, tak je automaticky rozbitá celá škola do které patří protože pak ten efekt může být na libovolném stupni" je totálně mimo. Nemůže. Proč? Protože to je efekt nejmocnějšího Stupně, by definition, tečka (gamisticky a game designem stejně jako fluffově).

EDIT: Jinak Stupeň rozhodně obsahuje i rozměr kvality a možného typu efektu, nejen jeho hrubou sílu. Fakt to nefunguje tak, že bys mohl např Disintegrate seslat z nižšího Stupně, jen na menší oblast a se slabším Zásahem. Stejně tak prostě efekt duplikace kouzla je limitovaný na 9. Stupeň.
Autorská citace #48
23.2.2021 09:56 - krytah
sirien: Witch bolt mi taky nepřijde nějak úžasný. V podstatě za slot 1. úrovně si zvedáš poškození z 1k10 za kolo (Fire Bolt) na 1k12 za kolo; šance na trefu je stejná jako u Fire boltu, a u Witch boltu je šance, že ti někdo přeruší koncentraci. Stává se naprosto zbytečným ve chvíli, kdy se dostaneš na 5. úroveň a triky dávají 2 kostky poškození.
Autorská citace #49
23.2.2021 11:36 - Necromancer
krytah píše:
V podstatě za slot 1. úrovně si zvedáš poškození z 1k10 za kolo (Fire Bolt) na 1k12 za kolo

Jedová sprška dává dokonce taky 1k12. Jen má malej dosah.
Autorská citace #50
23.2.2021 12:28 - Tarfill
Gergon píše:
Možná to vysvětlí nemrtvé v nějaké kobce, ale je to něco co kouzelník v družině nikdy nevyužije, k čemu mu bude tahat sebou rok kostlivce?

Gergone,
ten můj nápad jsi vzal zbytečně vážně a zbytečně jsi jej vztáhnul pouze na použití pro vlastní družinu.

1) byl to pouze nástřel od boku. Jedna z mnoha variant, jakožto ukázka jiného úhlu pohledu, protože ten aktuální úhel nemusí všem vyhovovat.

2) poznámka "k čemu bude tahat s sebou rok kostlivce" je zbytečná, protože pokud Tvůj kouzelník v družině ty kostlivce bude chtít použít jen na den, tak můj návrh na úpravu kouzla účinek v základu nijak neovlivní, stále můžeš to kouzlo seslat v základu tak, jak uvádějí pravidla. Nehledě na to, že kouzelník může svoje kouzlo s delším účinkem kdykoliv zrušit, nebo?

3) ne vždy je třeba koukat pouze na vlastní družinu. V souvislosti s předchozí nadhozenou otázkou mi šlo třeba i o vysvětlení, jak můžou fungovat nemrtví v podání jiných NPC! Protože v mojí družině se nekromantičtí kouzelníci tak často nevyskytují a spíše proti nim bojují, bylo by vhodné nějak logicky odůvodnit to, jak nemrtví fungují delší dobu. Protože aktuálně jsou možnosti mocného nekromanta ve formě NPC skutečně slabé, zdá se mi...

Edit:
4) vyplácat si pozici vyššího stupně i v případě obyčejného kostlivce, který ale dlouho vydrží, je pro mě validní možnost - pozice se dobíjejí každý den a ne každý den bojuješ proti někomu. Většinou máš čas na nějakou tu přípravu, tudíž tu armádu budovat prostě zvládneš...
Autorská citace #51
23.2.2021 12:42 - Chyba
důvod proč si vzít witch bolt
Autorská citace #52
23.2.2021 12:43 - Šaman
Tarfill: Takže pokud ve fikci uběhnou mezi dobrodružstvími dva měsíce, tak hráč nekromanta řekne "super, začínám tedy s šedesáti (nebo taky sto osmdesáti) kostlivci".

To je imho hlavní důvod, proč tohle kouzlo nepůsobí dlouhodoběji.
Autorská citace #53
23.2.2021 12:53 - Tarfill
Šamane,
ale no tak. Neberte mě doslova. Za prvé, co řekne hráč, nemusí být nutně validní. Pro udržení hranic je ve hře taky rozhodčí ve formě vypravěče, že. Ne vždy máš přístup ke zdrojům, dostatečné útočiště apod.
Autorská citace #54
23.2.2021 12:55 - Xeth
sirien píše:
Já mám tohle spíš u přírodní magie

Já taky. Přírodní magie (pokud tedy hovoříme o magii druidů apod.) je u mne druh divine magie, kdy něco mocného, k čemu seobracím s prosbou o pomoc, vyhoví nějakým magickým efektem - kouzlem.

sirien píše:
tak je automaticky rozbitá celá škola

Ne, to přece neříkám. To kouzlo je podle mne rozbité. A nevidím důvod, proč by slabší varianty nemohly být i na nižších úrovních (což historicky tak i bylo - např. dříve zmiňované kouzlo Limited Wish). Ano, kdyby ty duplikované efekty byly výrazně níže, než Wish/Přání, pak by to bylo pochopitelné (např. pokud by zvládlo třeba jen 4. a nižší spell level). Ale takto to moc smysl nedává. A ani podle mne nesmyslné zdůvodnění "je to nejmocnější kouzlo ze všech" nevysvětluje, proč by to podobně něšlo provést i na nižších útovních.
Nešlo by to jen z toho důvodu, že by to při současném nastavení sesílání kouzel v 5E rozbilo hru, viz to umístění takového kouzla na každý možný spell slot, o kterém jsem psal dříve.

sirien píše:
Fakt to nefunguje tak, že bys mohl např Disintegrate seslat z nižšího Stupně, jen na menší oblast a se slabším Zásahem. Stejně tak prostě efekt duplikace kouzla je limitovaný na 9. Stupeň.

To je poměrně dost různý efekt. Rozložit cíl na prach je poměrně dost náročné, o dost náročnější než ho jen popálit, spražit bleskem apod. Dovedu si sice představit i nižší varianty, ale tu umístění takového efektu na určitý spell level dává smysl. Duplikace všech kouzel až na 8. spell level ne. K vytvoření takového efektu jakéhokoliv kouzla na nižších úrovních očividně stačí daleko méně, proto tam ta kouzla jsou. Samotné duplikování nebude tak složité, když je úroveň duplikovatelnosti jen o jeden spell level níže. Navíc máš kouzlo Simulacrum na 7 spell levelu, které dokáže zduplikovat kouzelníka i s jeho schopností sesílat kouzla. A to i kouzla na vyšší úrovni, než je samo(!). Čili efektivně je schopné duplikovat ne jedno, ale mnoho kouzel, nezávisle na jejich spelllevelu. Troufám si tedy tvrdit, že tento tvůj argument úplně neplatí.

Tarfill píše:
Pak už by se trvanlivost a velikost armády dala efektivněji zvětšovat...

Mocný nekromat si dokáže vytvořit poměrně dost ukrutnou armádu - stovky a stovky hlav (i když nebudou mít všichni hlavu ;) ). Jediný problém pak je, kde brát těla. Na druhou stranu pokud bude s někým bojovat, nemusela by o ně být taková nouze.
Pochopitelně, není to úplně na družinovou hru, pokud ostatní družiníci nemají podobné smýšlení.

EDIT: No dobře, ještě je potřeba hromada materiálních komponentů.
Autorská citace #55
23.2.2021 12:58 - Tarfill
Xeth píše:
není to úplně na družinovou hru,

O to mi taky jde. Jak jsem psal, podle mojí zkušenosti hráči nekromanty kouzelníky vlastně nikdy pořádně nehráli, maximálně proti nim bojovali. A tudíž je pro mě jednodušší si vytvořit kvalitní a logické podloží pro NPC, spíš než pro družinu...
Autorská citace #56
23.2.2021 13:10 - Aegnor
Xeth: Přijde mi, že se příliš fixuješ na duplikování efektů jiných kouzel. Wish je prostě přepsání reality.
Pokud já jako hráč použiju Wish k tomu, abych seslal Fireball, tak moje postava přepíše realitu tak, že od ní vyletí ohnivá koule a dopadne na dané místo.
Autorská citace #57
23.2.2021 13:13 - Xeth
Tarfill píše:
...

Ono to hodně záleží na tom, jak taková hra nekromanta probíhá. Já takto odehrál celou kampaň kdysi v 2E/3E kdy jsem měl postavu knězeboha nemrtvých lomeného s kouzelníkem nekromantem. Zbytek družiny byl standardně proti nemrtvým a stejně to šlo, i když některé věci byly inkognito.

Pak jsem v jedné své hře měl hráče, který měl nekromanta a když někteří z NPC splečníků v boji padli, tak je ještě v tom boji pozvedal jako zombie. A hrozně se divil, že to jejich stále žijící přátelé a zbytek družiny (PC) nevidí, jako skvělý taktický tah. :)
Autorská citace #58
23.2.2021 13:18 - Xeth
Aegnor píše:
...

Já tomu rozumím. Zároveň je to ale to, co mi na tom vadí. Není tam konkrétní efekt, který by byl výsledkem toho kouzla. Takový je ale podle mne pro tvorbu arcane kouzla potřebný. U divine kouzel je to něco jiného, proto mi pasuje spíš tam.
Je to věc subjektivního vnímání toho, jak by to mělo fungovat.
Autorská citace #59
23.2.2021 17:01 - sirien
Xeth: jsme se minuli; u mě je právě přírodní magie ta, u které nějaké rozeznávání spojenců moc neberu - prostě povoláš přírodní živel, kterému je totálně volný koho sejme. Ale to je jedno.

To co mi přijde že Ti uniká je, že efektem Wish není vytvoření jiného kouzla, efektem Wish je ono přepsání reality samo o sobě. "Jiné kouzlo" je jen způsob, jak to snadno vyjádřit v pravidlech. Ale samozřejmě pokud se Ti u Wish nelíbí princip toho kouzla, tak na to neni moc co říct. Mě se naopak líbí. Nicméně souhlasim s Tebou, že ta implementace je v mnoha směrech strašná.


Každopádně, to je jedno. Popojedem, jedno retro a něco novýho.

Ten Witch bolt sem koukám docela neodhad svýho času - jo no, když se na to podívám teď znovu pohledem těch hodnot proti trikům, tak to fakt žádný terno neni. Když si vezmu, že místo toho můžu nepřítele smahnout Chromatic orben za 3d8 a pak ho průběžně smahnout fireboltama za 1d10 a to celé na trojnásobnou vzdálenost... nebo ještě líp Guidign bolt za 4d6 s Výhodou k dalšímu fireboltu a na čtyřnásobnou vzdálenost - tak ten Witch bolt fakt docela dost sucks.

Co bych s velkou chutí nominoval, a už teď mi je jasné, že tu někomu zvednu tlak, jsou kouzla Tajemný výšlech (Eldritch blast) a s odstupem pak Zlomyslný výsměch (Vicious mockery) Ne protože by byla nevyvážená nebo že by nefungovala nebo tak něco - ale protože obě dvě jsou očividnej shit design a učebnicové příklady toho, jak to nedělat - Výšlech víc než Výsměch, ale Výsměch nese stejné problémy, jen v menší míře.

...a těmi problémy je, že je prostě fakt debilní mít kouzlo, které je jasné must-have pro fungování nějaké classy. Bard teoreticky může fungovat bez Výsměchu - ale všichni si ho berou, protože je to prostě jednoznačně superior volba. Černokněžník nicméně bez Výšlehu fungovat nemůže - tak moc, že i Wizardi sami v erratě přidali Výšleh do SRD licence, kde původně nebyl, protože uznali, že Černokněžník je bez něj nepoužitelnej.

Podobný věci v designu vůbec nemají nastat. Když už vznikne potřeba vrazit někam něco takhle specifickýho, tak to má bejt ošetřený přes nějakou schopnost a ne přes falešnou možnost volby. (Ano, v JaD tím jsme v jednom případě taky vinní, spíš teda v té Bardovské míře, ale tam to má nějaké dodatečné designové důvody kdy jsme zhodnotili že to právě takhle chceme přestože víme, že to je špatná forma - normálně bych se asi cukal, ale s přednastavenym precedentem těhle dvou sme to moc neřešili).
Autorská citace #60
23.2.2021 17:22 - sirien
ok, udělal jsem tři soutěžní anketní kategorie...

Kosťa: nějak sem se nevyznal v tom co nadhazuješ, diskutuješ a skutečně nominuješ, tak mi to kdyžtak ujasni ať to případně doplnim :)


Jo a dál jsem rovnou nominoval Spektrální zeď (Prismatic wall), dost možná nejstupidnější kouzlo 9. Stupně vůbec, za to, že je naprosto dementně komplikoavná a překombená a ve skutečnosti nepůsobí ani trochu jako kouzlo pro postavy, ale spíš jako nějaká jednorázová magická překážka proti postavám z DMG (z kapitoly "blbé překombinované nápady co zaseknou hru")
Autorská citace #61
23.2.2021 17:37 - Gergon
sirien píše:
Černokněžník nicméně bez Výšlehu fungovat nemůže

Tady si dovolím nesouhlasit =) ano je na něj stavěnej a ano je s ním nabušenej, ale zrovna Matyáš z Krotitelů vyprávěl o tom jak je super udělat si dva černokněžníky, jednoho naspeedovanýho výšlehem a druhého, kterej jde úplně jiným směrem. Ale to asi hlavně proto, že já se snažím tvoři postavy zajímavé a ne namaxované, proto mě vůbec nějaké věci "must have" netrápí a klidně jdu bez nich =)
Autorská citace #62
23.2.2021 19:50 - Necromancer
Hej! Jakto že mi někdo sahá na záhlaví MOJÍ diskuze?!
Autorská citace #63
23.2.2021 19:57 - Šaman
Necromancer Naší diskuze, soudruhu.
Autorská citace #64
23.2.2021 19:59 - Aegnor
Hej, to je divný, za to beztak může něco mezi světlem a temnotou ...
Autorská citace #65
23.2.2021 20:24 - Necromancer
Šaman: Ano souško učitelko, promiňte souško učitelko...

Jinak teď vážne, jak někdo může změnit vizáž téhle diskuze?
Autorská citace #66
23.2.2021 21:12 - Aegnor
Necromancer: No, moderátoři takhle můžou upravovat všechny diskuze. A on se ti k tomu i přiznal, že to udělal.
Autorská citace #67
23.2.2021 22:28 - sirien
OT Kostka-netiketové a technické okénko...

Tak abysme si uvedli nějaké věci na pravou a historickými precedenty ustanovenou míru - kdokoliv může založit obecnou diskusi, ano, získá tím možnost spravovat její záhlaví, nicméně ta diskuse je obecná, nikoliv jeho/její.

"Vlastní" diskusi lze mít v rámci herní skupiny (...pro očividné účely, buď herní nebo případně vývojové v rámci nějakého projektu) nebo samozřejmě blogu (je tam implikovaný předpoklad, že tam bude blogový obsah, ne že to bude jen hack k vlastní-vlastní diskusi... předesílám, projistotu).

Technicky může záhlaví diskuse spravovat uživatel u záhlaví uvedený nebo kdokoliv z adminů (což se obecně děje se snahou respektovat snahu dotyčného to nějak spravovat autonomně).


Necromancer: Nicméně, samozřejmě, jsi tuhle diskusi založil s nějakým úmyslem a ten určitě všichni respektují. POKUD (!) něco není rozbité, tak bys měl mít možnost ankety upravovat sám (popř. je přidávat tím anketním tlačítkem napravo nahoře u záhlaví diskuse - takové ty tři barevné sloupečky), stejně jako záhlaví samotné (standardní editační tlačítko tamtéž) Hodil sem tam ty ankety protože mi to přišlo fun, ale jestlis to zamýšlel nějak jinak, tak dej vědět, určitě to můžu upravit :)

(Kdybys šahal do editace těch anket tak pozor - pokud něco smažeš, tak nenávratně smažeš i všechna dané věci udělená hodnocení; smazání položky nebo ankety jako celku je nevratný krok.)
Autorská citace #68
24.2.2021 07:18 - Necromancer
Jsem se fakt cítil jak za socializmu. Hezky všechno znárodnit! X-) Ale v pohodě, když mě napadne,tak nějakou možnost přidám.

Btw. Proč kouzelníci a čarodějové nemůžou mít kouzlo Rozkaz?
- You shall not pass!
Autorská citace #69
24.2.2021 15:03 - sirien
Tak zaprvé, Gandalf byl bojovník a to co referuješ byl pokus o zastrašení. Zadruhé, Gandalf, neboli Olórin, byl jeden z Maiar, což mu dává docela dost oprávnění používat divine magii.

A zatřetí, fakticky, zrovna v tomhle případě je to ad hoc stylizační rozhodnutí.

(Rozdělení kouzel má dva kroky, v prvním jsou zohledněna nějaká gamistická pravidla jako např. kdo ne/může léčit nebo kdo ne/má přímé útoky atp., v druhém to už pak je čistě podle citu.)
Autorská citace #70
24.2.2021 15:36 - RoVan
Hmm za mě je WTF STVOŘ JÍDLO A VODU a STVOŘ JÍDLO A VODU - zvláště v high magic světech, kde je hodně sesilatelů, myslím, že by to slušně rozhodilo fungování světa (minimálně by se to projevilo, v žádném DnD settingu jsem to neviděl zohledněno).
+ chovám k nim trochu zášť, kvůli části kampaně v poušti (hodně to vzalo flavour tomu prostředí) :-)

Edit: STVOŘ NEBO ZNIČ VODU a STVOŘ JÍDLO A VODU
Autorská citace #71
24.2.2021 15:45 - shari
RoVan píše:
STVOŘ JÍDLO A VODU

Do stejné kategorie pak spadá ještě Goodberry/Dobrůvka. "Na co jídlo? Máme druida!"
Autorská citace #72
24.2.2021 15:50 - sirien
...sorry, odmazal sem se v naději že to stihnu :D

Tak moc, že to nominuješ hned dvakrát? :D (ale ok, pochopil sem co má být to druhé)


Nicméně mě přijde, že se tohle kouzlo zlořečí až moc. Stvoř jídlo sice nasytí 15 lidí na 1 den, ale je kouzlo 3. Stupně - tzn. vyžaduje Klerika 5. Úrovně (Paladina nebudu řešit, to sme někde na 10+) Stvoř vodu je jen 1. Stupeň, ale vytvoří 5 litrů vody - dost pro 3 lidi v optimálních podmínkách, reálně spíš pro 2 (a to ještě radši ne na poušti).

Jakože to už ve většině světů neni zrovna trivialita a popravdě to je od pohledu tak vzácný a nákladný, že je velmi snadno představitelné, že to do chodu světa skutečně nijak nezasáhne. (O tom, že klerici můžou mít morální / filosofické zábrany to používat, stejně jako se nemusí vrhat na oživování dlouho mrtvých, nemluvě.) Silnější klerik by tím asi dokázal zmírnit následky hladu v jedné menší vesnici, ale ne odstranit a jako - kde by malá vesnice vzala tak silnýho klerika.


Ža ty kouzla můžou drsně zkazit feeling nějakého survival žánru, protože na zajištění malé skupiny jsou silná dost a v nějaké situaci se můžou vyplatit hodně, o tom žádná, v tomhle směru jsou fakt dost WTF.


Jinak Dobrůvku dám zvlášť, protože tak je fakt mega ustřelená i oproti těmlhe - zvlášť když si vezmu, že jako kouzlo 1. stupně dokáže efektivně totéž, co Stvoř jídlo na 3. Stupni (...pro 10 lidí místo 15 a míň křiklavě, ale efekt je tentýž).
Autorská citace #73
24.2.2021 15:54 - sirien
hm. Přemýšlím, jestli udělat i kategorii "přesílená kouzla", ta Dobrůvka mi nepřijde nutně WTF, ale přijde mi totálně silově ustřelená. Jen nevim, jestli by se tato uživila? Resp. co vim tak stížnosti na přesílenost kouzel u DnD 5e moc nejsou a nominací co by do této kategorie zapadaly sem tu taky moc neviděl
Autorská citace #74
24.2.2021 16:09 - RoVan
Shari Jednoznačně souhlas, ta mě hned netrkla. :)

Sirien:
S tím stvořením jídla jsem měl spíš na mysli, jakým způsobem si církve získávají následníky - jakože pokud tvůj bůh je o to mocnější čím má víc věřících, tak nenecháš ve městě kde máš chrám žebráky hladovět a začneš si z nich budovat věřící (když tam budeš mít nějakého biskupa, nebo tak).
Farmáři budou stále pěstovat obilí a chovat dobytek, to jo. Ve chvíli, kdy by přišel hladomor, tak si dovedu představit církve vysílající kleriky-misionáře aby strávili v postižených oblastech zimu a získali co nejvíce následovníků (klidně vybavené svitky).
//V tomhle je pravda, že Dobrůvka je prostě úlet viz video.

Stvoř vodu - Stvoří 10 galonů, není to skoro 40 litrů?
Edit: 10 galonů (US) ~ 38l

Edit2: Jako přesílené kouzlo se typicky udává Ohnivá koule, v nějakém rohovoru někdo z design teamu přiznal, že to je záměr, aby zůstali konzistentní s předchozími edicemi. Přece jen to je jedno ze signature kouzel DnD.
Autorská citace #75
24.2.2021 16:53 - sirien
RoVan: jako... Klerik na 5. Úrovni co udělá jídlo pro 15 lidí - to mi nepřijde zrovna jako politickej game changer.

Uvědom si, že 5. Úroveň už fakt neni standard (o tom, že v mnoha světech ani vůbec neplatí že co kněz to Klerik-Sesilatel ani nemluvě). Efektivně jeden Klerik co takhle obstará pár lidí toho nezvládne o moc víc než připravenej boháč (šlechtic, obchodník... biskup) s dobře zajištěnou sýpkou. Spíš míň. Spíš o hodně míň. Představa že by takhle církev zvládla zvrátit hladomor... ono to taky může skončit davama nespokojenců, na které se nedostane, a hromadným odvrácením od dané církve. Jako vem si, že na vesnici o 150 lidech (což je nějakejch 20 rodin) bys potřeboval 10 full-time kleriků 5. Úrovně. To je asi 7% tamnější populace.

Jakože tohle kouzlo prostě v globálu fakt moc rozdíl nenadělá (ve skupině ano - ve světě ne). Dobrůvka, u které už Druid-novic zvládne obstarat 20 lidí denně... to je už jiná.


Ad galony - ano, sorry, splet sem si galony a pinty. Dementní imperiálka, fakt.
Autorská citace #76
24.2.2021 17:01 - shari
sirien píše:
na vesnici o 150 lidech (což je nějakejch 20 rodin) bys potřeboval 10 full-time kleriků 5. Úrovně

5 kleriků - na 5. levelu máš 2 spell sloty 3. úrovně, takže 1 klerik = 30 porcí denně. Ale i tak je to hodně, to by musel být fakt super-magický svět, aby mohli s klerikama takhle "plýtvat".
Autorská citace #77
24.2.2021 17:05 - sirien
á, sorry, pravda, sem zapomněl, že sloty pro první 3 stupně naskakujou hned z kraje po dvou a ne po jednom.

Ale jak píšeš, ve skutečnosti to je pořád hrozně limitující.
Autorská citace #78
24.2.2021 17:12 - Aegnor
sirien píše:
Ža ty kouzla můžou drsně zkazit feeling nějakého survival žánru, protože na zajištění malé skupiny jsou silná dost a v nějaké situaci se můžou vyplatit hodně, o tom žádná, v tomhle směru jsou fakt dost WTF.

A opravdu jsou v tomhle WTF? Vždyť DnD není na survival žánr úplně dělaný ... jako ano, nehodí se tam, ale WTF mi to nepřijde.
Autorská citace #79
24.2.2021 17:30 - cyrasil
Píše:
Ža ty kouzla můžou drsně zkazit feeling nějakého survival žánru, protože na zajištění malé skupiny jsou silná dost a v nějaké situaci se můžou vyplatit hodně, o tom žádná, v tomhle směru jsou fakt dost WTF.


Tak ale tohle je otazka na session 0: "chcete hrat survival, tahle kouzla vam ho znici" vs "par casti kampane je trochu vic survival, pokud vas to moc nezajima tak muzete pouzivat tahle kouzla"...
Autorská citace #80
24.2.2021 17:33 - RoVan
Tak to mám zkreslenou představu o High fantasy světech, bral jsem, že NPC kněz má dvě pozice kouzla třetí úrovně, chápo, že to není každý kněz, ale bral jsem, že jich bude víc.
(Ergo můj domácí setting, kde je sesilatelů jak šafránu a církve a organizace se o ně bijí, jsou trochu víc high magic než jsem myslel :-))

Aegnor: DnD není survival žánr, ale ten aspekt toho prostředí a průzkumu/cestování je prostě cool. Třeba když přes poušť putuješ do nějaké hrobky, nebo ji v poušti hledáš, tak chceš aby to bylo cítit nějakým nebezpečím a výpravností.
A třeba ta limitace vody to dělá zajímavější půjdete dál - hlouběji do pouště k hrobce, nebo budete hledat oázu? Dojtede k hrobce unavení a vyprahlí? Budete se muset probít ke studni?
Potom je i vidět proč je ta hrobka století netknutá a je epické už jenom, že se ní postavy dostanou. Bez těch nástrah mně to přijde prašť jak uhoď, jestli je hrobka uprostřed nebezpečné pouště, nebo na kopci za městem.
Autorská citace #81
24.2.2021 17:39 - sirien
Aegnor: podívej se na to z pohledu použití z perspektivy příběhu/DMa, resp. game designu: pokud to kouzlo nepotřebuješ (protože si někde v civilizaci a prostě si jídlo koupíš), tak je to kouzlo zbytečný. Pokud jsi někde v lesích, tak ti ušetří nějaký triviální metaherní problém s lovem (efektivně Tě to možná trochu zrychlí). Pokud se ale octneš v poušti nebo na území, na které udeřil hladomor nebo nějaká kletba, tak tohle kouzlo totálně boří DMem budovanou atmosféru / žánr / zápletku / totálně neguje překážky, které má být fun řešit.

Tj. máš tři situace, v jendé je to kouzlo zbytečné, ve druhé je trošku užitečné, ale děje se na pozadí a netvoří nic zábavného a ve třetí to je totálně game breaking věc co buď znemožní určitý typ hry nebo při pokusu u něj vyjebe DMa do ucha nebo si vynutí aby se DM musel jít domlouvat s hráčem že ty kouzla tady mít nebude - nebo aby hráče na to téma vyjebal do ucha nazpátek...

To je prostě špatnej design.
Autorská citace #82
24.2.2021 17:50 - sirien
RoVan: jakože... high fantasy a high fantasy. Jedna věc je pokud v tom světě existují vysokoleveloví sesilatelé asi jako... nevim, doktoři v 18. století (jakože ano, jsou a dá se k nim dostat, ale vůči celkové populaci...), což je koncet ve kterém pořád ještě lze udržet nějaké na středověku / starověku založené ladění, a druhá věc je, pokud ten svět začne být tou magií skutečně prostoupený - což je cool, ale už se pak fakt nemůžeš tvářit, že to má vypadat jak nějaká pseudohistorie, protože tím se octneš v nějaké sféře alchemy-punku, New weirdu atp.
Autorská citace #83
24.2.2021 20:12 - Necromancer
sirien píše:
Tak zaprvé, Gandalf byl bojovník

Ano, pokud je tvůj pohled omezen jen na principy D&D RPG.
sirien píše:
to co referuješ byl pokus o zastrašení.

Ale měl velmi duchovní smysl.
sirien píše:
Zadruhé, Gandalf, neboli Olórin, byl jeden z Maiar, což mu dává docela dost oprávnění používat divine magii.

Ujišťuji tě, že já mám dostatečný přehled o loru tLotR, o tomhle mi kázání dělat nemusíš.
sirien píše:
A zatřetí, fakticky, zrovna v tomhle případě je to ad hoc stylizační rozhodnutí.

Špatné stylizační rozhodnutí.

Btw s těma krmícíma kouzlama máte pravdu, jen to nemažte, pro hráče je to výhodný asi jako Fireball.
Autorská citace #84
24.2.2021 20:45 - Colombo
Meh, sloty jsou omezené zdroje. Připravit si jídlo/vodu může znamenat, že nějaké jiné kouzlo bude chybět v nějakém konfliktu. Zas tak, že to rozbije survival genre bych nevyváděl. To pak onen survival může rozbít i skilly jako je lov nebo stopování.
Autorská citace #85
24.2.2021 21:51 - sirien
Colombo: no... jakože ne. Protože u dovedností se s prostředím může velmi snadno měnit jak obtížnost, tak výsledek (v lese s SO 10 při úspěchu ulovíš srnu pro celou družinu na tejden - v poušti s SO 20 najdeš nějaké škorpiony a hada, sotva pro dva lidi na den), zatímco u toho kouzla je prostě dané že uspěje a je prostě dané že nasytí 15 lidí.
Autorská citace #86
25.2.2021 20:42 - Necromancer
Mezi velmi slabé mi pak přijde Kyselinový šíp a Roj sněhových koulí. Jako oni v podstatě nejsou špatné, jen by prostě vzhledem k jejich síle mely být kouzla lvl 1, nikoly 2.
Autorská citace #87
25.2.2021 21:30 - Gergon
Vážně? 3k6 zranění několika cílů ti přijde málo na 2. level kouzla? DMG sice uvádí v tabulce zranění doporučené 4k6, ale přijde mi to jako slušný průměr. Nevidím důvod proč by bylo to kouzlo vyloženě slabé. Stejně tak 6k4 je docela fajn zranění.
Kouzla druhého stupně má kouzelník už na nějaké 3. úrovni, a tam je počet životů cca kolem 15-20 u kouzelníka pokud si dobře hodil a pokud má slušnou odolnost. Takže při dobrém hodu dokáže kouzelník jednou ranou sejmout stejně silného kouzelníka. To je slabé kouzlo?
Autorská citace #88
25.2.2021 21:31 - sirien
To je otázka. Když si za referenční kouzlo vezmu Chromatic orb, který na 1. Stupni dává 3d8 dmg a ještě si volím typ zásahu, tak ano, jak šíp tak sněhový koule vypadají slabě - dokud nepřihlédneš k tomu, že a) Chromatic orb je všechno nebo nic, zatímco tahle kouzla mají všechno nebo půl, a b) Chromatic orb vyžaduje diamant - což chápu že v mnoha skupinách nehraje roli, protože se suroviny moc neřeší, ale v mnoha jiných to může být dost kritický ohled.
Autorská citace #89
25.2.2021 22:38 - RoVan
Já myslím, že Necro možná srovnává ta kouzla jen z pohledu zranění.

Když se člověk podívá zejm. na triky a kouzla první úrovně, jde vidět, že často větší zranění a vedlejší efekty jsou vyvažovány menším dosahem, hodem na útok a riskem, že kouzlo přijde vniveč (až na pár vyjímek... ehm jednu... černokněžníci vědí).
Autorská citace #90
26.2.2021 07:36 - Gergon
Tak srovnávat čistě zranění je samozřejmě možné - říct - tohle kouzlo zraní za méně než jiné kouzlo - ok. Ale nemůžu u toho tvrdit, že by to jen kvůli velikosti zranění mělo být kouzlo jiné úrovně, než je. To je jako tvrdit, že by dětský luk z hračkářství a těžká kuše měly být stejně dostupné, protože obojí střílí šípy.
Autorská citace #91
26.2.2021 11:02 - Necromancer
Gergon píše:
Vážně? 3k6 zranění několika cílů ti přijde málo na 2. level kouzla? DMG sice uvádí v tabulce zranění doporučené 4k6, ale přijde mi to jako slušný průměr. Nevidím důvod proč by bylo to kouzlo vyloženě slabé.

Tak si vem třeba Hořící ruce. Ty mají taky zranění 3k6 a mohou zasáhnout až devět středních tvorů. Roj sněhových koulí má stejné zranění, ale i když ho lze použít na dálku, má oblast s poloměru jen 1 sáh, což znamená že se do něj vejdou max. čtyři tvorové tzn méně než polovina předchozího kouzla. To dle mého i Ledový nůž funguje líp. To kouzlo je snesitelvé jako spell 1. levelu, ale jako dvojka je prostě slabé. Stejně tak Kyselinový šíp odpovídá zranění Barevné kouli, jen nemůžeš měnit typ zranění, což ale vyvažuje možnost záchranného hodu. Ale stále odpovídá spíš kouzlu lvl 1.
Autorská citace #92
26.2.2021 11:09 - Aegnor
A uvědomuješ si, že u těch hořících rukou musí stát nepřátelé přímo u tebe? Což jako čaroděj nebo kouzelník jako ... úplně nechceš. Teda, většinou. :-)
Autorská citace #93
26.2.2021 11:33 - GOLEM
Zrovna hořící ruce může třeba klerik světla kterému to být vepředu úplně nevadí.
Autorská citace #94
26.2.2021 12:08 - sirien
...jenže sněhové koule jsou pro Kouzelníka a Čaroděje, takže co může a nemůže mít Klerik je vcelku jedno.
Autorská citace #95
1.3.2021 10:07 - Kosťa
Sněhové koule mají poloviční rozsah a nižší kostku zranění oproti Roztříštění který je že stejného slotu, kyselinový šíp je dobrý v tom že je to útok který dá alespoň malé zranění i když mine cíl proto je to dvojka
Autorská citace #96
4.3.2021 18:31 - shari
Další kadidát na WTF zápis kouzla je Spektrální sprška (Prismatic spray).

Ze tvé ruky vyletí osm různobarevných paprsků světla. Každý paprsek má jinou barvu, vlastnost a účel. Každý tvor v 12 sáhovém kuželu si musí hodit Záchranný hod na Obratnost. Pro každý Cíl hoď k8 a urči, která barva na něj bude působit.

Pokud si pro dva tvory hodíte stejné číslo (tedy stejný paprsek) a pro tvora mezi nimi jiné... JAK TO SAKRA VYPADÁ?!

Dále, jak jich je osm? Těch paprsků je sedm a když na kostce padne 8, zasáhnou dva paprsky a házíš znovu!

JAK? To se ty paprsky vlní, otáčí, nebo co se to vlastně děje? T-T
Autorská citace #97
4.3.2021 18:43 - sirien
Jako - já mám už značný bolesti hlavy ze Zemětřesení. Autoři tam nejdřív daj fixní damage pro budovy (50HP/kolo). Následně tam doplněj instakill možnost pro budovy. ...a to celý aniž by kamkoliv napsali nějaký vzorový přehled HPček budov.

Tak ok, v pohodě, člověk si vezme ta pravidla v DMG a udělá si nějakej přehled toho kolik by asi tak různé stavby nebo jejich části měly mít HP. A zjistí, že Zemětřesení v podstatě na 1. dobrou insta-killne všechny stavby v rozsahu jen na damage. A to včetně většiny hradních staveb - kamenné opevnění (hradby, věže...) má šanci přežít asi tak dvě nebo možná tři kola.

...což takhle asi zamejšlený nebylo, protože jinak by tam nebyla ta možnost insta-killu budov, že?

(Jsem silně přesvědčenej, že ten damage budovám tam někdo plácnul bez jedinýho zamyšlení a při neexistujících pravidlech pro HP budov - tj. to číslo vlastně nemá žádný význam; alternativa je, že by byla úplně blbě tabulka pro HP předmětů a staveb - což je samozřejmě taky možnost, ale pro jiné věci vychází docela rozumně, takže bych řek že bullshit je prostě to zranění u toho Zemětřesení a že tam mělo být spíš něco jako 10 nebo 20 - pak by to vycházelo možná i relativně rozumně)
Autorská citace #98
4.3.2021 18:44 - RoVan
1. jop, je to jasný kandidát (za tu mechaniku random efektů)
2. originál je 'multicolored rays' což bych nevyložil jako různobarevný ale možná raději vícebarevnýc - takže každý z těch paprsků obsahuje těch barev více (jop, světlo se tak nechová, je to BS, ale DnD magic...)

Představuju si to nějak takhle (paprsky vlevo dole)

Edit: nebo možná ne, když k8= 8 vyloženě říká 'dva paprsky'
Autorská citace #99
4.3.2021 18:49 - shari
RoVan píše:
'multicolored rays'

To sice jo, ale podle následující věty to vypadá na 1 barvu na paprsek: Each ray is a different color and has a different power and purpose.

Jako kdyby napsali něco jako "spousta světelných paprsků v sedmi barvách", tak neřeknu ani popel.
4.3.2021 19:03 - RoVan
Jo, úplně jsem to přehlíd, utkvěl mi zrak na tom multicolored a prvně jsem si myslel, že to mohli myslet jinak.

Vypadá to, jako jedna z těch věcí, co někdo kdysi vymyslel pro ADnD dal to do pravidel protože to tenkrát vypadalo cool a v dalších edicích zůstalo z nostalgie, jen to natáhli do nových mechanik.
4.3.2021 19:07 - Šaman
To že v DnD přežívá spousta wtf dinosaurů už někdy od AD&D si myslím už dlouho :)
4.3.2021 19:08 - ShadoWWW
Ilustrace pro spektrální spršku je i přímo v příručce.

4.3.2021 19:14 - shari
Je škoda, že se ta ilustrace kouzla rozchází s jeho popisem.
6.3.2021 16:36 - sirien
Ok, dále nominuju kouzlo Ovládni vodu (Control water) za jeho efekt Vodního víru - za jehož zápis upřímně doufám, že se autor bude smažit v pekle.

Právě sem strávil kvalitních půl hodiny tím, že sem ho celé překládal znovu - což zahrnovalo i podrobné studium notace ploch a rozsahů v originálních pravidlech (protože "čtverec" není definovaná oblast působnosti kouzla a mezi 50 stop čtverečních a čtvercem o straně 50 stop je sakra rozdíl), snahu přečíst myšlenky a kreativní lenost tvůrce (proč sakra vodní vír potřebuje čtvercovou vodní plochu?), rozklíčování a opravu zmatlaného vysvětlení (1. věta říká že při selhání na záchranu ve víru uvíznete do konce kouzla, tečka. Hned následující věta říká, že ale vlastně můžete zkusit vyplavat pryč.), rozluštění nesystematického zápisu poškození a zmatečné reference záchraného hodu...

A i po tom všem pořád nevím, co je sakra myšleno tím, že je vír u hladiny široký nanejvýš 10 sáhů - je to jen dementní zápism, nebo to fakt znamená, že šířku určuje sesilatel? Pokud šířku určuje sesilatel, může jí v průběhu kouzla měnit (a tím otevírat průchod, nebo ho naopak zavírat - popř. vytvořit zrádnou kličku kdy vytvořím 5 sáhů široký vír a když se ho nepřátelé pokusí těsně minout ho BUM rozšířim na 10 sáhů?)

A vůbec - co je to za nesmysl že vír vytvořím ve středu vodní plochy? To je jako fail z extrémně líné snahy napsat že střed víru musí být alespoň 5 sáhů od hrany vodní plochy, nebo tím je fakt myšleno, že sesilatel to kouzlo pořádně nekontroluje a např. na moři je naprosto nepoužitelný?

A když jsme u toho, co se stane, když tenhle efekt vyvolám 100 sáhů hluboko?
6.3.2021 17:16 - Šaman
Takže na moři nejen že je nepoužitelný, ale nejspíš způsobí zhroucení čaroprostoru, protože není možné zjistit, ke je střed oceánů (jsou-li spojené jako na Zemi).
6.3.2021 17:20 - Jonáš (=efram)
Myslím, že vše na co poukazuješ (až na pokus vyvolat vír 100m pod vodou) poukazuje hned první věta, prvního odstavce. Ta je platná pro všechny níže uvedené efekty, které následně volíš.

Dokud kouzlo neskončí, ovládneš jakoukoli volně stojící vodu v oblasti, kterou zvolíš jako krychli o straně až 20 sáhů.

Veškerá tebou uvedená problematika se vztahuje k tebou vybrané čísti vodní plochy. Ten první odstavec říká, že ty volí tu oblast o určité výměře. Problem solved.
6.3.2021 17:21 - malkav
Sirien: A není to náhodou myšleno tak, že vytvoří vír ve středu jím stanovené vodní plochy, kterou ovládl? :) Nejspíš nebylo myšleno, že musí hráč/GM zaměřovat a hledat střed celého rozsáhlého jezera/moře/oceánů.
6.3.2021 18:53 - sirien
ok... další poněkud zmatečná formulace, ale ano, ten střed zasažené oblasti tam už vidim.

Bohužel, stále to neřeší otázku ohledně toho co znamená "šířka 10 sáhů u hladiny" - resp. je předem řečeno, že můžu efekt každou Akci změnit...

...což, btw., je další fail, protože v tom případě vtažení vírem nemůže trvat do konce trvání kouzla, ale jen do konce trvání zvoleného efektu.

....anyway, můžu Akcí efekt změnit, což znamená, že POKUD můžu skutečně určit šířku víru, tak to znamená, že můžu šířku víru měnit - ale, skutečně tím je myšleno, že můžu šířku víru měnit? RAW to nelze číst moc jinak, ale vzhledem k obecné zbordelenosti toho kouzla mám o RAI dost pochybnosti.
6.3.2021 19:12 - malkav
Sirien: Jako nejsem profík na kouzelníky, ale už z názvu toho kouzla bych řekl, že mám nad tou masou vody po dobu trvání kouzla plnou kontrolu. Tedy stačí myšlenka a chování vody v daném rozsahu se změní. To slůvko si vysvětluji jako definování horní meze.
6.3.2021 19:22 - LokiB
Šaman píše:
Takže na moři nejen že je nepoužitelný


Přečti si to kouzlo, imho e mýlíš. Jedná se o střed vodní plochy "určené sesilatelem při seslání kouzla"
6.3.2021 19:43 - Šaman
LokiB: V poho, reagoval jsem jen na Sirienovu připomínku. Samotnému mi je to dost jedno, pokud bych hrál DnD v naší partě, prostě bychom se domluvili na všeobecně přijatelném efektu. Z téhle pravidlové právničiny už jsem vyrostl.
6.3.2021 19:48 - Necromancer
ShadoWWW píše:
Ilustrace pro spektrální spršku je i přímo v příručce.


Já myslím že tohle je spíš Barevná sprška. Jednak proto že víc odpovídá popis toho kouzla, a druhak že i když nevím odkud jsi ten obrázek ShadoWWWe vzal ty, tak v Příručce Hráče je právě u kouzel na "B", myslím že hned na stránce pod Barevnou koulí a Barevnou sprškou. Nebo máš jinou knihu než tady na Kostce nabízíte ke stažení...

Šaman píše:
pravidlové právničiny

Tenhle pojem bych zavedl někde oficiálně, třeba v DMG. :-)
6.3.2021 20:07 - LokiB
Šaman: no, proto nehraješ DND. Ale DND je prostě na správné textaci pravidel a jejich mechanik založené. Komu se to nelíbí (a já tomu rozumím), nehraje DND. Ovšem snažit se měnit DND, aby nemělo "pravidlovou právničinu", je snaha udělat z toho něco jiného, než je DND.
Je jasné, že ty s kamarády klidně můžete mít kouzlo Vodní vír bez jakéhokoli popisu, že se prostě nějak dohodnete, jak vám velí váš normální úsudek. Jen to prostě moc nepatří do debaty o textaci kouzel "v DND" :)
6.3.2021 20:21 - Šaman
Loki, oponuj Sirienovi, jestli chceš. Ta moje připomínka nebyla k diskuzi, spíš vtípek o tom, že střed (celé) vodní plochy se ve spojených oceánech nedá určit. A bylo to v reakci na Sirienovo: "např. na moři je naprosto nepoužitelný?"

Jinak máš pravdu, DnD nehraju právě proto. A pořád mi přijde, že pokud je doslovný popis kouzel (a jiných věcí) pro DnD podstatný, pak se prostě špatně i jen přefluffuje pro jiné světy.

Mimochodem, diskuze je o nejhorším kouzlu. Řekl bych, že Sirien to sem dává jako ukázku špatně popsaného kouzla, nikoliv jako diskuzi o překladu.
6.3.2021 20:40 - LokiB
sirien píše:
A i po tom všem pořád nevím, co je sakra myšleno tím, že je vír u hladiny široký nanejvýš 10 sáhů


Můžeš udělat vír, který je jak "dole", tak "nahoře" široký 5 stop. Nebo můžeš udělat vír, který je dole široký 5 stop a nahoře "až 50 stop". To si určuje sesilatel v okmažiku seslání. Připadá mi originál celkem srozumitelný.

sirien píše:
Bohužel, stále to neřeší otázku ohledně toho co znamená "šířka až 10 sáhů u hladiny" - resp. je předem řečeno, že můžu efekt každou Akci změnit...


Ano, ale jestliže v akci určíš "vír", pak řekneš, jak chceš aby byl široký u hladiny. A to se až do další změny nemění.

Co je na tom pro tebe nesrozumitelné? Možná se někde mýlím, mně tohle přijde jasné. Sesilatel si určí "tvar víru", je-li nahoře široký a pozvolněji se zužuje směrem dolů, nebo je zužování strmé, v extrému je to válce o průměru 5 stop.
6.3.2021 21:45 - sirien
Jak píše Šaman, tady na kouzlo nadávám v rámci jedné ze soutěžních kategorií v záhlaví (zpatlanost zápisu a výkladovej bordel), spíš než že bych se chtěl řešit jak to má skutečně fungovat (to kdyžtak otevřu v sousední diskusi trochu jinym způsobem) :)
7.3.2021 10:26 - malkav
sirien: Aha, sorry, tvou nadsázku v souvislosti se soutěží jsem z tohoto úplně nepochopil :)
"A vůbec - co je to za nesmysl že vír vytvořím ve středu vodní plochy? To je jako fail z extrémně líné snahy napsat že střed víru musí být alespoň 5 sáhů od hrany vodní plochy, nebo tím je fakt myšleno, že sesilatel to kouzlo pořádně nekontroluje a např. na moři je naprosto nepoužitelný?"
12.3.2021 15:18 - sirien
sice to asi nemáš šanci vyhrát, ale když už sem jí zhejtil ve vedlejším vlákně, tak teda nominuju Magickou střelu za její zmatlanej zápis.


Jinak teda musim říct, že mě docela fascinuje, jakou sodu v hlasování dostává Eldritch blast... koukám, že o tom design classy proti jednomu kouzlu si myslí svoje docela kdekdo okolo :D
12.3.2021 16:54 - Necromancer
Vsadím se, že kdyby ji mohli používat i ostatní kouzlící povolání, tak by ji měli raději.
2.6.2021 22:09 - Pastýř
Za mě osobně, je nejhorším kouzlem trik oprava.
1) Ničí rozmanitost hry: Napadají mě mrtě situací, kdy by bylo příběhově zábavné pokud by se něco rozbilo. ( Rozbitá trofej pro vítěze turnaje, přišlápnuté šaty vévodkyně na plese, atd.) Ovšem postavy vše snadno a lacině (trik), obratem ruky spraví.
2) Kouzlo eliminuje samo sebe: Pokud postavy vše snadno spraví, nebude je GM dostávat do situací, kdy se něco rozbije. Není to zajímavé. Tím se pak postavy dostávají do situace, že kouzlo nemají na co využít a mají ho jen aby drželi GM v šachu.
3) Dopad do ekonomiky světa, snad nemusím rozvádět: Nechtěl bych být hrnčířem, nebo jiným řemeslníkem, ve světě kde tenhle trik zná každý druhý hospodský.
3.6.2021 00:34 - LokiB
Pastýř: zajímavé, vidím to skoro opačně ... ale možná je to tím, že jako GM nemívám ve hrách až tak často cíleně věci rozbité tak, že by na tom stála nějaká důležitá zápletka. A když tím postava vyřeší nějakou menší zápletku, tak mi to nevadí. Jestli ji vyřeší jiná mečem, tak vyřešit něco pro změnu mendingem je ok.
nedostávám postavy do situací, kdy se něco rozbije, i když mending nemají.
plus se to hodí na pomáhání a konání dobra po světě, což je taky fajn, jak vyjádřit povahu postavy, kterou zrovna chci hrát.
a že to pomůže od některých otravných situací, kdy se něco rozbilo, protože to tak ve hře padlo, ale nikoho nebaví složitě hledat jak to nahradit nebo složitě a draze opravovat, tak je to taky ok.

to, jestli to kouzlo má každý druhý hospodský neřeším. pro PC to může být jedinečné, něco, co jiní nemají a pro ni je to signaturní.
3.6.2021 06:12 - A15
LokiB píše:
nedostávám postavy do situací, kdy se něco rozbije, i když mending nemají.

Takže pokud kouzelník Mending nemá, tak se nic nerozbije?
Tohle nesmí zjistit běžná populace, jinak začnou lynčovat kouzelníky s Mendingem.
3.6.2021 06:42 - pilchowski
Z mé zkušenosti herně nejhorší: Suggestion, většinou to vypadá takhle: Hráč: sesílám suggestion, DM: ok, seslals, co mu vnukneš? Hráč: XY, DM: to nejde, to by mu nepřišlo reasonable, hráč: tak XXY... DM: to taky nejde (následuje dlouhá diskuse o tom, jak to kouzlo vlastně funguje, co je ještě ok a co je už za hranou), ve výsledku je to kouzlo strašná nuda...
3.6.2021 08:50 - LokiB
A15: výroková logika říká, že se ve svém závěru mýlíš :) zaměnil jsi "i když" za "pokud" a to není povolená operace

+Vzhledem k tomu, že nehraju simulaci světa, tak vlastně o běžné populaci tolik nevím. Ať jde třeba k čertu, b z mendingu. :D
3.6.2021 09:49 - Jerson
S kouzlem na instantní opravu bych byl v reálném světě bůh. Ve fantasy, kde se většina věcí nikdy nepoškodí a kde se vůbec neřeší běžný život je to možná zbytečné kouzlo. Kdybych hrál DnD, tak tohle kouzlo bude na mém Top 5 listu nejneuvěřitelnějších kouzel :-)
3.6.2021 10:25 - A15
Hlavně by to bylo skvělé kouzlo spolu s permanencí.
Katapult rozbije hradby či bránu? Šup a je zase v celku.
K tomu Stvoř jídlo a vodu a obrana hradu je pohoda.
3.6.2021 12:50 - Jezus
Bylo by asi dobré si uvědomit, že i když jsou ta kouzla přehnaná a silná, pořád mají nějaké limity.


Oprav je docela omezené objemem - na opravování hradeb se nehodí.

Dále neopravuje mechanismy ani složité stroje. Cool na opravování prasklé nebo odlepené podrážky, ale boha by z tebe udělala až schopnost opravovat elektroniku- a to to kouzlo neumí.

Stvoř jídlo je kouzlo třetí úrovně a nají se z něj tuším tucet lidí. V oblehaném hradě určitě výhoda, ale pokud bys měl tolik podobně silných kleriků, aby nakrmili posádku, pak bys pravděpodobně spíš zlikvidoval ty obléhatele:-)

Nicméně ano, silný klerik zvládne držet boheschopnou posádku příhraniční pevnůstky nebo strážní věže - to bych ale id někoho, kdo umí dělat božské zázraky tak nějak čekal.

Horší je ta Dobrůvka. Kouzlo první úrovně, které dokáže celkem spolehlivě rozbít každý pokus o survival v divočině.
3.6.2021 13:49 - snekoun
Jezus píše:
Horší je ta Dobrůvka. Kouzlo první úrovně, které dokáže celkem spolehlivě rozbít každý pokus o survival v divočině.


K té dobrůvce.Každá bobule tě zasytí jako jídlo na celý den a vyléčí 1HP. Můžu sníst najednou více bobulí a vyléčit si tím HP?
3.6.2021 14:00 - sirien
Najednou ne, ale postupně ano. A jak nám na posledním Virtuálním víkendu názorně demonstroval krytah, tak kombo s multiclass klerikem života je RAW možná lehce diskutabilní, ale když projde přes DM/skupinu tak je fakt krutě silný (až na desetkrát dělitelný heal 40HP za kouzlo 1. stupně - sice to je off combat, ale stejně, navíc jen za 1 level multiclassu.)
3.6.2021 14:10 - cyrasil
Nebo life domain + feat a nemusis vubec multiclassovat
3.6.2021 14:13 - Šaman
Lesní elf: Dobrůvka - jediná bobule zasytí vzrostlého muže na celý den.
Hobit 1: Kolik jsi jich měl?
Hobit 2: Čtyři.
3.6.2021 14:18 - snekoun
Re: Dobrůvka ... zajimavé :-) Ten Feat mi přijde lepší. Pokud jsi člověk a hrajete pravidlo že si může vzít feat na prvním levelu místo zvýšení vlastnosti, tak už to má člověk, klerik na 1 levelu a rozdávat 10 bobulí která každá lečí za 4 HP, slušný.
3.6.2021 14:18 - Jerson
Jezus píše:
Cool na opravování prasklé nebo odlepené podrážky, ale boha by z tebe udělala až schopnost opravovat elektroniku- a to to kouzlo neumí.

Mluvím o případech "vidím tuhle prasklinu na místě, kam se nemůžu dostat / kde budu muset rozebrat půl zařízení", ale nemám ji jak opravit. Navíc ty nepotřebuješ opravit celý složitý a velký stroj, ale obvykle jen jednu relativně malou součástku. Pořád bys musel vědět kam sáhnout a co konkrétně se poškodilo.

Jako umět opravit elektroniku nebo jemnou mechaniku jako komplexní zařízení, to by se bůh mohl jít rovnou zahrabat.
3.6.2021 16:06 - sirien
Jerson: ne, žádnej bůh bys nebyl - v závislosti na v pravidlech neřešených detailech fungování kouzla bys dost možná byl horší jak podprůměrnej servisní opravář v třetiřadym zastavárenskym bazaru co si vydělá sotva na suchej chleba a žije z podpory.

A15: ...až na to, že ani jedno kouzlo takhle nefunguje a k obraně hradu jsou prakticky nanic - možná by je ocenila parta zoufalejch schovávajících se partizánů, ale to je tak všechno.

...jakože vážně lidi, zkuste si ty kouzla nejdřív přečíst a zamyslet se nad nima, tyhle výkřiky jak je kdeco ultimátní a world-braking sou na úrovni toho že "ale když budu mít ve fantasy těžkou kuši, tak všechny jen tak postřílim!" Prozačátek by třeba Jerson zjistil, že Oprava vyžaduje dotyk (a to ještě není - viz výše - moc specifikované jaký, kdyby DM řekl že musíš mít danou věc celou v rukách a nestačí se jí jen dotknout prstem, tak bych to považoval za naprosto smysluplnej ruling), takže součástky mimo dosah jsou - mimo dosah. (O tom, že to je v originále "mending" a ne "revive", ani nemluvě.)

Zároveň vaše představa, že kouzelníci kteří tenhle trik ovládají nemají nic lepšího (a výnosnějšího) na práci než opravovat chudině nějaký tretky (...protože boháči na to zaplatěj tu chudinu) je velmi fascinující - velmi realistická co do tržních mechanismů libovolného světa.

--

Pastýř: jakože... částečně jo, ale ve skutečnosti pokud chceš záměrně stavět zápletku na něčem rozbitém, tak jediné co potřebuješ abys vyšachoval Opravu je dát do věci špetku magie. Pokud se roztrhnou šaty které měly vyšitý magický vzor dávající jim krásu (nebo zářivost nebo whatever), tak Oprava sice zalátá látku, ale bez dotyku živého řemeslníka prostě neopraví jejich magii - tzn. poslouží to jako rychlý patch a odklad, ale ne jako řešení problému. Podobně s trofejí atp. (popř. řekneš že trhlina v šatech je delší než jedna stopa)

Popravdě pro mě byla Oprava vždycky takové to "mundane" kouzlo co dost možná budou mít "civilní" sesilatelé, ale pro dobrodružnou postavu to je spíš plejtvání trikem.
3.6.2021 16:28 - LokiB
Jsem u jednoho kouzelníka v 3.5E Mending měl ... ono zas těch triků, které mi přišly zajímavé, tolik není.
Občas jsem to kouzlo použil, ale že by na tom nějak závisela kampaň nebo to naopak snahu DMa nějak ničilo, to ne. Ne nijak častěji než jiná kouzla + jak píše sirien, fakt jsem nechodil ve vesnici od domu k domu a nesháněl se, kdo má rozbité hrnce :)

Tam to mělo dosah asi 3 metry, nebyl nutný dotyk, ale otravné bylo to omezení na max 0,5 kila. Třeba pro opravu lodi, do které zatéká, tedy obecně nevhodné (ale z nějakýho důvodu se mi ta loď vybavila ... jestli to tehdy DM povolil, už si nejsem jistý).
3.6.2021 17:17 - Pastýř
Podle mě, jsou Oprava, Dobrůvka i Stvoř jídlo a vodu stejný druh kouzel. Na Opravu nasazují hlavně proto, že to je trik a tedy neomezený. Pokud by to bylo lvl kouzlo, tolik bych neremcal.
Jen se snažím pochopit, proč to tam autoři nacpali.
Chápu že počítání jídla, vody a rozbitých věcí, je většinou herně nezajímavé. A většina družin to neřeší, bez ohledu na systém a kouzla.
Někdy to ale zajímavé být může ( hej boys, za námi je zavál. Máme vodu a světlo na dva dny, tak hejbněte zadkem, musíme najít jiný východ).
Za pomoci těch kouzel, se jen autoři ujišťují, že se to nebude počítat nikdy.
3.6.2021 17:17 - Jerson
Siriene, a jsi si jistý, že oba píšeme o stejném kouzla Oprava?
Protože nevím, zda nevyřčené poklady jsou nějaký žolík GMma, který může použít jako klacek na příliš kreativní hráče?
Popis toho kouzla říká, že spraví jednu věc, které se dokážu dotknout, a jejíž poškození není větší než 30 cm, a která může být složena z několika součástí (prosakující měch) nebo může být sama součástí jiného celku (článek řetězu).

Tedy místo abych se snažil opravit zlomenou osu vymontováním, svařením, vybroušením a vyvážením, stačí mi na to minuta dotyku. Mimo dosah třeba znamená, že se k ní nedostanu běžnými opravářskými nástroji, ale pořád se jí můžu dotknout. Dokonce ji ani nemusím vidět.
Pokud bys věděl, kolik oprava takových věcí může stát a jak dlouho trvá, tak by si poznámky o průměrném servisním opraváři nechal pro sebe.

Poznámku o tom, že neopraví magii chápu tak, že pokud z nějakého důvodu poškozením předmět ztratil své magické schopnosti, tak je tenhle trik nedokáže vrátit. Ale říct, že poškozený předmět ztratil magické schopnosti asi taky není úplně samozřejmá úvaha, ne?

Jo, a kde je omezení, jak velký předmět lze trikem opravit?
3.6.2021 18:45 - sirien
Jerson: hodně štěstí s hledánim takový příhodný a vhodně rozbitý osy ve fantasy světě, víc asi nemá smysl dodávat. (Kromě toho, že bys byl mizernej automechanik, co prohlásí spojenou, ale pokřivenou osu za opravenou. Reklamace, 0* a nasraný Google review. A pokud to nechápeš, tak znovu opakuju, že originální název je mending a ne renewal.)


Pastýř: jakože - dobrůvka spíš ne. Jinak ano, jsou to kouzla co nabízí univerzální řešení na určitý široký okruh problémů. Za motivací autorů bych nějaké velké rozvažování nehledal - část bude otázka tradice, část bude, že jim to prostě přišlo zajímavý a neviděli v tom žádnej extra problém.

On tam taky ve skutečnosti žádnej moc problém neni, ta Oprava viz výše se dá poměrně snadno obejít když potřebuješ něco rozbít "příběhově" a stvoř jídlo - už je trochu únavné opakovat že to je kouzlo 3. stupně který klerik na 5. levelu (což !!!) sešle právě jednou (a zruší tim svoje nejmocnější kouzlo).
3.6.2021 19:11 - LokiB
Pastýř: Hermiona v HP umela spravit brejle ... Nezdalo se, ze by se tim chtěla živit
Jestli to je trik ... V tom je to vyvážené -nedělá to nic moc hru ovlivňujícího, není pro to většunu času využití, za mě ok.

Jerson: imho to takhle bývalo v 3.5, ale v 5e se wording změnil
3.6.2021 19:15 - Jerson
sirien píše:
hodně štěstí s hledánim takový příhodný a vhodně rozbitý osy ve fantasy světě

Hele, a všiml sis, že jsem psal o reálném světě? O fwntasxjsem psal, že naopak nebude moc využívané. A že by mi přišlo neuvěřitelné.

Pokud má to kouzlo jen spojovat roztržené věci, tak by bylo lepší v popisu nahradit slovo "rozbitý předmět" slovem "roztříštěný".
3.6.2021 19:43 - LokiB
Jerson: hele, ale ve fantasy svete je napraskly hrnek rozbity, nikoli roztristeny. Tady ti trochu ujela cestina vyznamem jinam.
3.6.2021 22:13 - sirien
Jerson: Ve skutečnosti by stačilo přejmenovat to kouzlo z "Oprava" na "Zcelení". Otázka je, jestli by tohle významové upřesnění stálo za tu menší intuitivnost.
8.6.2021 11:18 - sirien
Nebyl sem si úplně jistej kam ten Mending zařadit a pak mi došlo že nám tu chybí kategorie, tak sem přidal kategorii a rovnou sem to hodil tam. Rovnou sem tam přihodil i Určení (které se tím dostalo do dvou kategorií), protože výtky k němu mířené mi přišly že spadají i tam. Podobně jako u Wish pro Určení lze hlasovat v jedné, druhé nebo v obou kategoriích, podle toho, jak to cítíte.
8.6.2021 13:34 - Jezus
U Určení ti v anketě chybí "R". I když Učení hráčů může také časem začít rozbíjen "neočekávané" twisty :-D
8.6.2021 14:01 - sirien
Žůžo - bohužel s dlouhodobě buglou editací je nejsnazší to smáznout a nahodit znovu, tak se omlouvám a poprosím ty co pro Určení už hlasovali ať zahlasují znovu.
9.6.2021 20:37 - RoVan
Hele, tak to tu pozoruju a zrovna mending je pro high fantasy settingy DnD úplně krásné charakterizační kouzlo která dává i mimo RAW má docela hezké možnosti 'cool' interpretace.
9.6.2021 22:24 - sirien
Mě Mending tak jak je napsanej přijde fakt neškodnej - stranou faktu že tam jsou vepsaná a poměrně zřejmě implikovaná omezení* mi ani nepřijde že by "něco se rozbilo" bylo nějak častá herní momentka (rozhodně ne v rámci věcí, vůči kterým jde to kouzlo aplikovat) - a když na to výjimečně dojde, tak to je zase hezkej shine moment pro tu postavu. Jakože popravdě můj dojem z toho kouzla fakt je, že mi přijde spíš zbytečný a gamisticky vzato to je vyplejtvanej cantrip slot.

* tady je fakt to "oprava" trochu nešťastný, resp. zavádějící překlad a "zcelení" by bylo zřejmější... ale viz dříve
10.6.2021 07:41 - Necromancer
Najdi pasti:
-Kouzlo 2. levelu
-Pouze okamžité trvání
-Neodhaluje přirozené pasti (slabou podlahu, nestabilní strop...)
-Neodhaluje umístění ani počet pastí

Funguje asi takto:
Bojovník: Tak jsme tu. Toto je Velký Chrám Utrpení. Proslavil se tím, že nepotřebuje živé ochránce, jelikož je tak zabezpečený, že žádný zloděd neprojde přez jeho nástrahy!
Klerik: Skvěle! Použiju svůj poslední mocný dvojkový slot na to, abych zjistil vše o pastech, které se zde nacházejí!
Bojovník: Tak? Co jsi zjistil?
Klerik: Jop, jsou tady pasti.
...
10.6.2021 08:23 - sirien
- krátký dosah
- a pouze line off sight

Wow, ok, to je fakt silně useless a naprosto obvious podstřelený, přidávám :)
10.6.2021 13:18 - York
Necromancer píše:
Bojovník: Tak jsme tu. Toto je Velký Chrám Utrpení. Proslavil se tím, že nepotřebuje živé ochránce, jelikož je tak zabezpečený, že žádný zloděd neprojde přez jeho nástrahy!
Klerik: Skvěle! Použiju svůj poslední mocný dvojkový slot na to, abych zjistil vše o pastech, které se zde nacházejí!
Bojovník: Tak? Co jsi zjistil?
Klerik: Jop, jsou tady pasti.


:D


PS: Pokud by to bylo v oldschoolu, nemuselo by to bejt tak blbý, jak to vypadá. Informace, že v okolí pasti nejsou, je totiž užitečná pro flow hry - hráči můžou vydechnout a přestat zkoumat každou dlaždici třímetrovou tyčí. To zas ale kazí, že to nedetekuje přirozený pasti...
10.6.2021 14:12 - LokiB
Podle mě to takhle zkrouhli oproti dřívějším edicím proto, že někdo prskal, že tím berou jedním kouzlem dost agendy jinému povolání. A že není žádoucí, aby měl kouzelník kouzlo, které nahrazuje v partě jiné postavy.

To, že výsledek asi uspokojí málokoho, je fail designu toho kouzla. Požadavek však zněl imho jasně :)
10.6.2021 14:28 - sirien
York: Btw. to že to nedetekuje "přirozené" pasti (resp. hrozby) je u divine (.../nature) kouzla taky dost WTF nestylové omezení (které by dávalo mnohem víc smysl u kouzla pro arcane sesilatele, kterých se to ale zjevně netýká).

Jinak i v oldschoolu Ti je tohle kouzlo nanic, protože s okamžitym efektem a nechutně omezenym dosahem (vzdálenost a navíc ještě line of sight) to za dvojkovej slot prostě ani smykem nestojí.


Loki: v tom případě to je mizerná implementace. Díval jsem se trochu "okolo" a fix toho kouzla se nabízí velmi snadno (a je zmiňovaný všude možně) a to že klidně můžeš zachovat všechna jeho omezení která jsou ve prospěch niché jiných povolání, jako např. že kouzlo neřekne, kde přesně past je nebo o co se přesně jedná, jen že je přítomná, tzn. Rogue (popř. Bard...) má pořád co na práci, ale uděláš z toho koncentračku s trváním třeba 10 minut (a škrtneš "line of sight") Pak to začne bejt kouzlo které v mnoha situacích bude dávat smysl - přitom bude pořád dost omezené na to, aby nebylo game breaking co do používání pastí ve hře obecně.
10.6.2021 14:34 - LokiB
sirien píše:
to že to nedetekuje "přirozené" pasti (resp. hrozby) je u divine (.../nature) kouzla taky dost WTF nestylové omezení


Možná byl mezi designéry / betatestery někdo, kdo se ptal po realističnosti typu "no jo, ale jak to kouzlo pozná, že to není jen díra zavátá listím, tedy nikdo to jako "past" nezamýšlel? A když někde voda přirozeně podemele písek a hlínu pod dlaždicemi, které tak drží jen tak tak, ale pod šlápnutím se propadnou, jak to kouzlo odliší od toho, když ten písek a hlínu někdo odnosil v ruce a dlaždice dovedně nastražil?

a otravoval tak dlouho, až ostatní řekli Ok ok, tak přírodní pasti z toho vynechme, ať neprudí.
10.6.2021 14:56 - Necromancer
Právě jsem pochopil mnoho souvislostí z JaD...

XD
3.12.2021 12:08 - sirien
Ono se to hodí i do diskuse o vyváženosti, ale asi to tak sem:

Kouzlo Silvery barbs z připravovaného Curriculum of Chaos

Kouzelník, bard, čaroděj
1. Stupeň
Reakce
...vynutí si reroll cizího hodu na Útok nebo Vlastnost nebo Záchranu
...a následně ještě někomu přihodí dočasnou (1 min) Inspiraci.


Jakože dobrej matroš...



(Ten rant o Legendárních záchranách v článku ignorujte, fungování u nich je ve skutečnosti jasný.)
5.12.2021 15:00 - Necromancer
Tohle je vlastně jsedna z možností Wishka... Cool!
20.10.2022 10:46 - zwire
Toto téma už asi usnulo, ale také se přidám :D

Jako PJ naprosto nenávidím Dobrůvky.
Zasytí člověka na celý den a vyléčí cokoli.
Jeden můj hráč se dokonce rozhodl, že bude Dobrůvky spamowat KAŽDÝ večer před spaním (pokud mu zůstal do večera spell slot) a protože vydrží 24 hodin, tak druhý den měl všechny svoje spell sloty k dispozici a v kapse 10 Dobrůvek (=10x léčení a jídlo na celý den). Absolutně to bortilo jakoukoli snahu dostat družinu do nějaké potřeby survivalu (nemluvě o tom, že jakožto hraničář přece VŽDY i tak v lese najde jídlo pro celou skupinu).
A to jsem je třeba i zavřel na několik týdnů na loď, kde by měli mít problémy se sháněním potravy. Ale ne, nemají, protože stačí spamowat Dobrůvky (+ kouzlo stvoř pitnou vodu) a můžou se plavit na lodi klidně rok v kuse...
Cestování a výpravy tak jsou strašně jednoduché a bez výzvy…
20.10.2022 11:22 - LokiB
Holt pak to dobrodružství je o jiných věcech než survivalu. Asi proto to hráč dělá, protože survival hrát nechce. To je asi na domluvu u stolu, jestli to hráči chtějí nebo nechtějí. nutit je do survivalu, když o to nestojí, nemá smysl
konec konců GM má možnosti, jak Dobrůvky "omezit", kdyby opravdu chtěl.

(opticky se "w" nehodí do každého anglicky znějícího slova ...)
20.10.2022 12:03 - Gergon
Taky mi to nepřijde jako chyba kouzla ale PJe. bez urážky.
"Nutit" družinu do něčeho co nechtějí hrát (survival) je nesmysl.
A pokud jsou cestování a výpravy jednoduché a bez výzvy jen proto, že mají jedno kouzlo co jim zajistí jídlo, tak je asi chyba ve výpravách.
20.10.2022 12:29 - Šaman
Tak ono tohle je klasická ukázka toho, že hotové seznamy kouzel, dovedností a povolání do velké míry definují i žánr. DnD zkrátka není by default dělané na nějaké přízemní survivaly typu dochází vám jídlo, dochází vám voda, dochází vám světlo.
Hádám, že se (by default) snaží dát hráčům nástroje, aby nemuseli řešit takovéhle maličkosti a mohli se věnovat dobrodružným záležitostem. (Např. týdenní cesta starými trpasličími doly ala Moria - kdyby se měly čárkovat louče a měchy s vodou, byla by to nejspíš otrava.)

Pokud družina chce hrát survival, musí se smířit s úpravami pravidel, nebo zvolit jiný systém. (Survival je práce se zdroji a samoobnovující se magie samozřejmě mění pravidla oproti low magic "realistickému" survivalu. Už jen tím, že zatímco třeba hraničář si počítá šípy, magické střely jsou omezené jen denním použitím, ale po spánku se samy dobijí.)
20.10.2022 13:01 - cyrasil
Me tady ty "dobruvky" styl kouzla prijdou strasne okrajove:
Bud chcete hrat na survival zasoby apod. a pak si tahle kouzla neberes, protoze bys tohle rozbil a nebo na to hrat nechcete a pak si to proste domluvite v ramci session 0 a vubec to dal neresite.
20.10.2022 13:45 - York
cyrasil píše:
Bud chcete hrat na survival zasoby apod. a pak si tahle kouzla neberes, protoze bys tohle rozbil a nebo na to hrat nechcete a pak si to proste domluvite v ramci session 0 a vubec to dal neresite.


Z pohledu hráče je to podle mě přesně naopak - když GM připraví survival, tak si tyhle kouzla samozřejmě vezmu, protože přesně na to se hoděj. Naopak když to survival nebude a bude se hrát třeba městská kampaň, brát si je je celkem zbytečný.

Pokud jako GM tahle kouzla ve hře mít nechceš, tak je prostě zakaž.
20.10.2022 13:53 - Corny
GM nemá co zakazovat, jaká kouzla si vezmete. Prostě se ve skupině dohodněte, co chcete hrát a když má někdo z vás pocit, že určité aspekty hry, například kouzla, tu domluvenou premisu narušují, tak si pokecejte o tom, jak z toho ven (například tak, že se domluvíte, že tahle konkrétní kouzla nebudete používat). Jako normální lidi.
20.10.2022 14:02 - LokiB
Corny: to jsou všechno teorie, v praxi pak přijde GM a řekne "tyhle kouzla u mě nefungují, ty si neberte". což je zcela ok v případě, že nehrajte třeba společnou improvizaci, ale hrajete "GMův svět".
20.10.2022 14:04 - Corny
Mluv za svou praxi ;) To že ty jim to takhle nutíš nebo ti to lidi takhle nutí neznamená, že z toho musíš dělat normu. Nebo že to je přístup, který je v pořádku.
20.10.2022 14:08 - Aegnor
on je rozdíl mezi "hele, tyhle kouzla v settingu, který jsem vytvořil, prostě neexistují" a "tyhle kouzla si vzít nesmíte, i když v settingu normálně existují."
20.10.2022 14:29 - LokiB
Corny: on tu někdo dělá z něčho normu? ty snad ze svého přístupu? wtf :D

Aegnor: rozdíl je to hlavně v teoretických kroužcích a do debaty u limonády na Dálavě ;)

anyway, to není cílem, dohadovat se tu nad slovíčky, které s původním tématem neosouvisí, protože s vámi to stejně nikam nepovede.

Podstatné je, že kouzlo jako Dobrůvky je otravné, když má být daná hra založená významným dílem na faktoru, který to kouzlo neguje. Mně zas třeba vadí všechna ta "vidění v tmě", protože mám zaprvné rád atmosféru tmy, druhak si na to furt musím myslet, že jsou aktivní módy, které pro ěm nejsou přirozené. A současně plně chápu, proč je hráči milují, protože jim dávají pocit, že mají v něčem navrch.
A takových kouzel ji vícero - leť, mlžná forma, teleporty atd na pronikání například.

Zpátky k Dobrůvce - to kouzlo bylo v pravidlech původně imho ze dvou důvodů:
1. mělo být signaturní pro některá povolání v tom, že "příroda je pro ně domácí půda a rozhodně v ní nezemřou hlady"
2. mít možnost neotravovat se s účetnictvím jídla, když o to herní skupina nestojí

Oboje by šlo řešit i jinak. Komu ty kouzla vadí, tak je (pro Cornyho: nejlépe po domluvě s hráči) si s tím poradí.

Ono to taky nebyl problém, když si i Druid musel po odpočinku vybírat kouzla na daný den, to si nebral Dobrůvky do zásoby ve velkém.
Ale když má postava jen "dostupné sloty" a ty si pak může "vykouzlit". Ono i při putování by si to jinak rozmyslel, kdyby si je musel zvolit už ráno, nevěda, co ho před den čeká.
20.10.2022 14:29 - Corny
Hlavně v sezení 0 jsme si prostě všichni rovni. Banda kamarádů, známých nebo klidně i lidí co se potkali na conu, kteří se jdou domluvit na tom, co jdou hrát. GM nemá žádnou vrozenou autoritu rozhodovat o tom co ostatní hráči můžou nebo nemůžou, to může jen skupina jako celek. Jeho "Já jsem si vytvořil svět a v něm nefunguje X" má úplně tu stejnou váhu jako "Já chci hrát postavu, která dělá X". Obojí jsou jen návrhy na to, jak ta hra může vypadat a je na skupině, jestli se na tom dohodne nebo ne. Dokud se neodkývá podoba hry, tak mají všichni jen jeden hlas. Varianty "Fajn, ale v tomhle světě já s tebou hrát nebudu" a "Fajn, ale jestli v mém světě nechcete hrát podle mých pravidel, tak s váma hrát nebudu" si jsou zcela rovnocenné (tedy jestli se nepodepisujete pod šikanózní školu RPG teorie, že GMů je obvykle méně a tak je v pořádku, když vydírají potenciální hráče; případně neplánujete hráče uplácet třeba pizzou zdarma, když se vzdají těch kouzel, která se vám nehodí do krámu) a jsou pořád na stole. Oba týmy to můžou klidně zabalit a založit si vlastní RPG, s děvkama a blackjackem. A takhle to mezi rozumnými dospělými lidmi v praxi funguje a fungovat by mělo.

Loki: Ty tu vytahuješ prohlášení o tom, co je a není praxe a teorie. Tolik k tvému sebe-wtf.

Tohle prostě není problém kouzla, ani chyba jedné či druhé skupiny hráčů, ale jejich rozdílných představ o hře a o tom, o čem ta hra má být. Očividně má každý jinou představu o tom, co hrají za hru. A o tom by si prostě měly promluvit a ujasnit si to. Ne aby GM přišel a řekl "Mě se to takhle nelíbí, tak to od teď zakazuju". Vedle toho, že by to byl značně dick move.
20.10.2022 14:31 - LokiB
Proč taháš tuhle nesmyslnou debatu do tohoto vlákna? Klidně si ve své herní skupině hlasuj o čem chceš, kde má každý jeden hlas, ale necpal bych to do diskuse o kouzlech. Klidně se tomu budu smát někde bokem, v jiném vlákně.
20.10.2022 14:37 - cyrasil
York píše:
Z pohledu hráče je to podle mě přesně naopak - když GM připraví survival, tak si tyhle kouzla samozřejmě vezmu, protože přesně na to se hoděj. Naopak když to survival nebude a bude se hrát třeba městská kampaň, brát si je je celkem zbytečný.


Tak ale pokud si je vezmes, tak ocividne survival hrat nechces, takze pak moc nevidim smysl v tom, ho vubec hrat...
20.10.2022 14:39 - Corny
Loki: Jednoduchá pomoc, nereaguj na to ;) Mě zase připadá, že to mnohem víc souvisí s jádrem předkládaného problému, než úvaha o tom, proč to kouzlo v pravidlech původně bylo. Ten problém totiž vlastně vůbec nesouvisí s podstatou toho kouzla jako takového.
20.10.2022 15:27 - Tarfill
Já kouzlo Dobrůvka taky nemám rád.
Když jsem plánoval poslední kampaň v tropické džungli, napsal jsem hráčům veřejně vyjímky z pravidel, které budeme pro to dobrodružství uplatňovat.
A kouzlo Dobrůvka jsem dal jako kouzlo druhého stupně, čímž jsem trochu přiškrtil počet použití pro druida, ale ne zas tak moc, aby mu to zkazilo den...

...a jo, to kouzlo je na první stupeň opravdu silné...
20.10.2022 15:30 - sirien
Loki: bojim se, že si s problémem Dobrůvky dost mimo a zbytečně to zlehčuješ. Vem si že např.:
- survival není celá hra od začátku, ale jen teď jedna pasáž. Jenže Dobrůvka je už ve hře zaběhlé kouzlo (které do té chvíle nedělalo problémy) a hráčům přijde křečovité se teď začít tvářit, že ho nemají.
- hráči můžou chtít hrát survival, ale zároveň chtějí optimalizovat. Je legitimní (byť možná naivní nebo nedomyšlené) čekat, že když je Dobrůvka k dispozici, tak jí GM bude mít čím vyvážit (např. nebude dost spell slotů... což jakože lol, jasně, ale...) Což není nijak neobvyklé, je to přístup snad každýho gamistic powerplayera since ever.

...tak nebo tak skončíš s konstelací hráčů, kteří se těší na survival, ale kteří ho zároveň rozbijí možnostmi, které si vezmou (nebo, hůř, vzali už v minulosti) - v podstatě variace na "optimizing fun out of the game" problém.

Zrada tady je, že Dobrůvka (a jiná obdobná kouzla) přímo vyzývají k tomu, aby si je hráč vzal právě do survival kampaně. Je to false flag, samozřejmě, protože jsou určená spíš k tomu aby téma ve hře eliminovaly a odmávly, ale to je věc jiná.

...součástí problému je zároveň i to (a tím se Dobrůvka btw. liší od jiných kouzel co zmiňuješ), že Dobrůvka je hrozně OP, dostupná z 1. Stupně a bez jakýchkoliv omezujících komponent.


Gergon: viz výše Lokimu, prakticky ve všem.

Fakt neni chyba GMa, že hra bez varování nabízí možnost která by default devastuje hraní celého jednoho žánru (resp. eliminuje jeden celý pro daný žánr stěžejní typ problémů a témat). Zejména, když se na to narazí až později ve hře při změně žánru.

A fakt neni chyba ve výpravách, pokud je ničí "jen jedno kouzlo" - to je asi jako říct že je problém v dobrodružství se zapasťovaným chrámem, určitě ne v kouzle "odstraň všechny pasti libovolného druhu" s dosahem 1 míle na všechny strany při seslání z 1. Stupně.
20.10.2022 19:01 - York
sirien píše:
v podstatě variace na "optimizing fun out of the game" problém


Přeně tak. A řešení není nadávat hráčům za to, že se snaží hrát hru optimálně, ale nastavit pravidla tak, aby hraní hry optimálně bylo zábavný. GM tady přebírá roli designéra, protože se rozhodl hrát něco trochu jinýho, než na co jsou pravidla defaultně nastavený. Je tudíž na něm, aby pravidla adekvátně upravil. Diskusi mezi hráči to samozřejmě nevylučuje.
20.10.2022 19:05 - zwire
Gergon píše:
Taky mi to nepřijde jako chyba kouzla ale PJe. bez urážky.
"Nutit" družinu do něčeho co nechtějí hrát (survival) je nesmysl.
A pokud jsou cestování a výpravy jednoduché a bez výzvy jen proto, že mají jedno kouzlo co jim zajistí jídlo, tak je asi chyba ve výpravách.


Tak k čemu má tedy smysl vůbec dostávat/shánět peníze, když si hrdinové můžou spamowat jídlo jak jen chtějí? Zatímco zbytek herního světa za něho musí platit v hospodě, v obchodech atd...
Například u té mé výpravy na lodi je to dost bortící věc, protože docházející zásoby nutí družinu hledat ostrov, kde seženou jídlo (a na ostrovech můžou bý side questy), rozhodovat se, jestli pojedou do cíle kratší cestou, ale nemusí jím vystačit zásoby, nebo jestli si to protáhnou a zajedou do nějakého známého přístavu a tam nakoupit...
20.10.2022 19:16 - zwire
Nakonec jsem to vyřešil tak, že pokud budou neustále jíst jenom Dobrůvky, tak na ně nakonec dostanou alergii a přestanou účinkovat. :D

Přijde mi to podobné jako "Stvoř (pitnou) vodu" na poušti. Proč by měli cestovat s karavanou? Proč by měli dělat zastávky v oázach? Proč by měli bránit svoje zásoby vody před útokem banditů, kteří jim chtějí vodu ukrást?
Prostě si můžou jít kam chtějí a prostě spamowat vodu...
Ale chudáci všichni ostatní obyčejní obyvatelé té pouště, kteří musí všechny tyto problémy denně řešit, ale hrdinové nemusí, protože.... protože.

Z mého pohledu tyto "anti-survival" kouzla zabíjejí živost světa, protože celý svět musí získávat a platit za jídlo. Hledat a nosit vodu. Ale hrdinové nic z toho nemusí, stačí máchnout rukou... Hrdinové tak vůbec nezapadají do toho světa a nežijí v něm. Tímto platí úplně jiná pravidla přežití/života pro okolní svět a pro hráče. Hráči jsou tak v úplně jiné úrovni existence. Svět je pro ně jen kulisou generických NPCček, kolem kterých jen prochází.
20.10.2022 19:58 - RoVan
zwive: Debata o vodě už tu byla pár stran zpátky :)
Život světa určitě nezabíjí, jen v závislosti na tom jak moc je svět magický se ohýbají jeho pravidla (bohaté karavany si najímají čaroděje kouzlící vodu a nemusí dělat zastávky v oázách, banditi se jim vyhýbají, protože čichají sesilatelé). Ani mi nevadí, že jsou postavy hrdinové, to je v podstatě as designed. Jediné čemu to vadí je, že to zabíjí survival subžánr, který je pro feeling prostředí chceš dostat do hry, i když to není nutně primárním obsahem hry.
20.10.2022 20:27 - sirien
zwire: jakože... zase netřeba propadat hysterii - ta kouzla ruší nějaké herní koncepty a žánry, ale to co vykresluješ je dost přehnaný. A vize toho že si můžu vykouzlit jídlo a proto nemusim pracovat - jakože vážně? To se rozpadne hned co se nad tim trochu zamyslíš.

RoVan: tak čistě pro pořádek najmou tužku čaroděje, protože to jsou Klerická (popř. Druidská) kouzla. Což samo o sobě ten koncept komerčního využití trochu kazí.
20.10.2022 20:47 - RoVan
Sirien: Hmm to je fakt, čarodějem jsem sice nemyslel nutně sorcku, spíš sesilate obecně, ale je fakt, že druidi a klerici se asi najímají hůř. (Přesto by to šlo, církve jsou přece jen korporáty se spoustou fanoušků... asi jako Disney:) ).
20.10.2022 23:08 - sirien
Myslíš? Si spočítej spotřebu vody i jen malý karavany na poušti na počet Pozic kouzel a předveď si to na potřebnou Úroveň toho Klerika. (A to teď řešíme jen základní problém, vůbec ne věci jako zranitelnost karavany existenčně závislé na jednom jedinci nebo náboženské spory, které může vyvolat závislost na klerikovi konkrétního boha atp.)
8.1.2023 19:57 - sirien
well well well... mám novou excelentní nominaci :D

Spatři neviditelné

Dle Jeremyho ofiko výkladu toto kouzlo sice umožní vidět neviditelné... ale nijak to neodstraní Nevýhodu kterou máte proti nim ani Výhodu kterou mají oni proti vám. Protože v popisu není explicitně řečeno, že to odstraňuje Stav Neviditelný. Máte si to představit jako v predátorovi, kdy je sice jakože vidíte, ale vlastně jakože moc nevidíte (což sebevědomě prohlásil navzdory faktu že kouzlo explicitně říká že neviditelné tvory a věci vidíte jakoby byli viditelní a že jako průsvitné vidíte jen věci v Éterické sféře)... a je to hrozně cool protože podobné podivné sitauce vám dávají inspiraci vymyslet zajímavá zdůvodnění. Jestli máte dojem "oh that feature not a bug shit again", tak ano, "we see it as a feature not a bug" tam explicitně zazní :D

(Spatři neviditelné je kouzlo 2. Stupně. Vílí oheň jako Kouzlo 1. stupně Výhodu i Nevýhodu z neviditelnosti odstraní, protože je u něj explicitně právnicky uvedeno že "ruší všechny prospěchy z neviditelnosti".)

Oh just fuck off Jeremy...

Hlasovat pro tuto perlu můžete v záhlaví :D


EDIT: zařadil sem to pod zmatlanej design, ale přemejšlim jestli to nedat i do nejslabších? Přecejen smahnout 2. Stupeň za tohle...
8.1.2023 20:12 - shari
Tento výklad je absolutní volovina.
Definice Blindsightu a Truesightu taky explicitně neříká, že "odstraňuje/ignoruje Stav Neviditelný".
Sorry not sorry, je mi jedno, že to říká Jeremy, je to prostě nesmysl.


EDIT: Tak momentálně je v One D&D playtestu (str. 21) verze, kde tuhle "absolutně záměrnou" věc opravují. :D
"If a creature can somehow see you, as with Blindsight, you don’t gain this benefit against that creature."
(ale v minulém playtestu (str. 34) tohle ještě nebylo)
8.1.2023 20:44 - ShadoWWW
To musel mít Jeremy hodně popito, když takhle odpovídal.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.26919293403625 secREMOTE_IP: 44.200.196.114