Pravidla

Autorská citace #1
26.5.2022 22:48 - Log 1=0
Jako pěkné. Asi nemá cenu se podivovat nad odchylkami od toho, co jsem o slovanských bozích slyšel já, protože si to většinou taky někdo vycucal z prstu, a navíc to je evidentně herně zaměřené a úprav se to nebojí. Což je dobře.

Jen se mi nelíbí, že jste podzemní království sebrali Velesovi a dali Černobogovi. Přijde mi to jako vytváření satanského archetypu, což v pantheonech nemám rád, tohle patří do monoteismu.
Autorská citace #2
27.5.2022 07:00 - Evoker
Ono je to o celkovém pojetí toho Pantheonu.Různí bohové pochází z různých míst Evropy a i času. V zásadě není problém zachovat Velese jako strážce posmrtného života, v rámci zachování cyklu života a smrti a Cernobohovu vládu interpretovat jako vládu nad královstvím démonů. U toho Černoboha pravděpodobně došlo k té archetypizaci pozdějším vlivem křesťanství, takže kdo to nechce mít tak úplně jasné rozdělené, muže to poupravit. Tohle primárně o herní aplikaci a pokryti více aspektů, tedy Řád vs.Chaos a Dobro vs. Zlo. Nějaké úpravy tam jsou, ale spíš v tom smyslu, že jsem vybral prameny, které mi v tomto schématu vyhovovaly, ne ze bych to vymyslel z patra. Kompromisní varianta by mohla být přidat Velesovi přívlastek Průvodce posmrtným životem, zamyslím se nad tím a případně upravím,díky.
Autorská citace #3
27.5.2022 07:07 - ShadoWWW
Moc pěkně zpracovaný článek! Ale kde je Radegast?
Autorská citace #4
27.5.2022 07:32 - Evoker
Radegasta lze podle některých pramenů ztotožnit s Dažbogem, takže pokud chceš, lze buď Dažboga přejmenovat, nebo tam dát alias.
Autorská citace #5
27.5.2022 07:44 - Pan Bača
ShadoWWW píše:
Ale kde je Radegast?


U Nošovic... nebo na Radhošti. ;-)
Ale taky mi tam chybí.
Autorská citace #6
27.5.2022 09:18 - Evoker
Já to tam v první verzi měl, ale přišlo mi že ten Dažbog alias Svarožic alias Radegast už je moc aliasů. Já vám to tam asi z úcty k extra hořké 15tce vrátím :D
Autorská citace #7
27.5.2022 09:44 - RoVan
Pan Bača píše:
Ale taky mi tam chybí.

Život je hořký, bohudík.

Evoker: když ses o to zajímal, co takový Triglav? Je to taky nějaké alter-ego nějakého ze zmíněných bohů?
Já se o to zajímal velmi povrchně (Wiki a internety) shledal jsem, že slovanští bohové jsou natolik neustálený a decentralizovaný panteon, že jsem se nikdy do takovéhle konsolidace ani nepouštěl, takže díky.
Ten tvůj výstup vypadá to použitelně a s dovolením kradu.
Autorská citace #8
27.5.2022 10:48 - faty
Krasna prace, uz se tesim, az si to prectu. :)
Autorská citace #9
27.5.2022 11:16 - Evoker
Detailněji v případě zájmu (případně zdroje apod. do zpráv)odpovím večer, až budu mít po ruce fyzicky knihy, ale obecně Triglav, Bělbog a podobní jsou zase svým pojetím vyjádření trojjedinych bohů (něco jako svatá trojice v křesťanství). Takže Triglav by byl trojjediný bůh, jehož jedním aspektem by byl třeba právě Dažbog. No a v tomhle pojetí by byl Černobog trojjedinym bohem aspektů zla a chaosu. I když to taky záleží hodně na tom, odkud se čerpá.Do toho se mi nechtělo pouštět, bylo by to podle mě zmatené, ponechal jsem jen Simargla, ten mi herně sedl k půlenym rasám. Každopádně já jsem pro potřeby tvorby načetl částečně tři knihy, podpůrně jsem používál slovník slovanské mytologie a dále z netu dostupnou disertaci a diplomku na obdobná témata. O wiki apod.ani nemluvím. Dá se říct, že o slovanských bozich je toho jistého tak málo, že si to každý může přizpůsobit obrazu svému. Každopádně to sem dávám právě jako zdroj pro kohokoli, kdo se s tím nechce sám probírat, ale rád by to měl jako alternativu již hotových systémů. Jde o moji adaptaci pro potřeby JaD (DnD) aby se to pravidlově dobře hrálo (snad):)
Autorská citace #10
27.5.2022 11:29 - Evoker
faty píše:
uz se tesim, az si to prectu. :)

Jen chutě do toho.
Autorská citace #11
27.5.2022 13:56 - Jezus
Vzhledem k tomu, že jsem se sám do podobného výzkumu kvůli slovanským bohům se svém světě pouštěl... a brzy dospěl ke stejnému závěru - je toho moc a pokaždé jinak, použiju, co se hodí... tak ti dost rozumím :-)

Taky se těším, až si to v klidu o víkendu přečtu.

Osobně bych se přimlouval k tomu vrátit ten posmrtný aspekt k Velesovi. Mám pocit, že to je jedna z mála věcí, která je jakž takž doložená.

Mimochodem sám pak trpěl pozdějším křesťanským nánosem dualismu ve vztahu k Svarogovi, což jsem teda částečně odmítl a udělal z něj "šedé" božstvo...

Nicméně souhlasím, že nějaké to zlo je ve fantasy potřeba a to hezky ztělesní ten Černobog - už jen proto, že ho používá Červenák (i když tam má myslím i ten aspekt posmrtného života), kterého mohou některé herní skupiny brát jako častečnou inspiraci.
Autorská citace #12
27.5.2022 14:06 - Jezus
Ještě teda rovnou podotknu, že ač chápu, že se toho ví opravdu málo a hodně je autorská licence - pro fantasy potřeby pochopitelná - Morana prostě nikdy neexistovala. Ne jako bohyně.

To je pozdější prokázaný výmysl nějakých obrozenců, kterého se pak "novopohané" vděčně chytili, protože to vynášení Morany je přece tak hezký zvyk a určitě strašně prastará tradice...

Jako... i já ji tam nakonec nechal, jako jakousi nižší bohyni (dceru Velese), protože v tom podvědomí prostě je a navíc bylo cool (pun intended), když si na ni jedna ledová čarodějnice hrála, ale... prostě tohle ti budou lidi, co o tom něco ví, celkem vyčítat :-)

Osobně mám rád symbolismus Lady/(případně Živy), Mokoš, a Morany, coby "panny, matky, stařeny" tedy jara, léta, zimy... ale to nic nemění na tom, že ta bohyně prostě je pozdější konstrukt.

Já to řešil jako pozdější slabší bohyni a pozdější kult (což byl jednak odkaz právě na to, že je vymyšlena později, jednak se mi líbilo mít tam doslova kult - nějaké šílenější věřící - plus vlastně všichni tehdejší bohové byli uctívání jakoby stylem kultů - každý kmen preferoval jiného patrona... ostatně proto je v tom docela bordel).

Měl jsem tedy Moranu a Živu jako dcery Mokoš (každou s jiným ;-) ), ale to byla vyloženě moje "fanfikce".
Autorská citace #13
27.5.2022 14:54 - shari
O slovanských bozích jsem si přečetla jen málo, takže je fajn mít takovýhle použitelný seznam. Pěkné zpracování, líbí se mi. :)

Ten Raróg jako bůh ohnivých démonů vypadá velmi dobře, byla by zábava hrát jeho klerika pyromaniaka... aha, ona vlastně jediná doména, která má ohnivé schopnosti, je doména Světla, což je něco, co u pána tmy a noci moc nedává smysl. Tak nic... (třeba se někdy odhodlám vyrobit si vlastní doménu Ohně)

Měla bych jednu drobnou mini-výtku: ty chybějící mezery mezi slovy v tabulce jsou poněkud rozptylující. (co je to "snopobilí"? Jo aha, "snop" "obilí"...)
Autorská citace #14
27.5.2022 15:10 - sirien
Shari: to jde za mnou, srry - z lenosti sem tabulku protáh z excelu HTML konvertorem který kdovíproč smáznul nějaké mezery, myslel sem že sem to odchytal, ale zjevně pár uteklo...

EDIT: hm. Uteklo toho hodně - snad opraveno.
Autorská citace #15
27.5.2022 16:06 - Evoker
Jezus:Díky za pochopení a toleranci :) K tomu Velesovi už jsem Logovi psal, že to ještě promyslím,jestli jak by to šlo mezi ním a Černobogem rozdělit. Na Moranu se taktéž podívám, to, že by nebyla vůbec jsem minul, ale při té mojí multizdrojové kompilaci bych se tomu ani nedivil. Ale chyběla by mi, tak uvidíme ;)
Autorská citace #16
27.5.2022 16:12 - Evoker
Shari:ano domény, třeba právě podle živlů jak píšeš, to je oblast sama pro sebe, tam je velký prostor pro kreativitu.
Autorská citace #17
27.5.2022 19:28 - Evoker
Jezus:Tak jsem na to zběžně koukl a mám tři knihy bájí a mýtů a diplomku na téma, co je Morana (Morena/Marzena) zač a co že byla, jediná zmínka o pozdějším vymyšlení božství je v Encyklopedii slovanských bohů a mýtů, a i tam jen tak decentně, že to vlastně ani popření není... To bych se musel odstřelit tam tohle mezi řádky najít :D :D :D

Asi to tam i přes pochybnost nechám, herně to tam totiž sedí. V tom Pantheonu je obecně obrovský problém s antagonisty, trochu jsem stylizoval všechny, jak jsem psal výše o výběru pramenů, takže tohle břímě možné kritiky případně beru na sebe :)
Autorská citace #18
27.5.2022 19:35 - Log 1=0
Jezus:
Byl bys tak hodný, a vzal si ty uvozovky, a vůbec celý ten povýšený tón té věty, a složil si je do čtverečku? Díky. Mylím, že každému je jasné, že to, co o slovanské mytologii i praxi skutečně a doloženě víme, je na žitou náboženskou praxi málo. A navíc, těch tisíc let přerušené praxe nás nejen vzdálilo té původní, ale také připravilo o tisíc let dalšího vývoje. Folklór, který na starší tradice nutně navazuje, ale zároveň odráží i posuny, je může do jisté míry suplovat. Třeba by se ta Morena na tu regulérní bohyni vážně vypracovala. Nebo taky ne, ale to je jedno. Rekonstrukcionismus není spolek living history. Ostatně já sám bych jako helenita mohl být hodně poctivý, ale nejsem. Nevidím v tom smysl. Komu záleží na historické věrnosti. Mě? Určitě ne. Bohům? Silně pochybuji. Tobě? Netrápí mě to.
Autorská citace #19
29.5.2022 18:17 - obbivan
Krásně jsi to zpracoval. Už se těším až to JaD pořádně začleníme. :-D Cesta s tebou.
Autorská citace #20
1.6.2022 13:12 - Jezus
Log: Evidentně ti záleží, co si myslím, potažmo jak o tom mluvím, jinak bys nereagoval.

Pokud jsem se dotkl tvé víry, tak se omlouvám. To jsem ale udělal dost těžko, protože sám píšeš, že ti na názorů bohů nezáleží. Takže co? Jsi součástí nějakého spolku, co si hraje na rekonstrukci slovanských tradic? Pak jsi těžko novopohan, nebo jak se ta víra označuje.

Jsi prostě nějaký nadšený oživovatel folklóru, a to ještě stylem, kdy je ti jedno, jestli si vymýšlíš, nebo ne. Klidně si tu Moranu do vody házej, je to i podle mě hezká tradice. Ale netvrď mi při tom, že tam házíš ztělesněnou bohyni ;-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.064235925674438 secREMOTE_IP: 54.160.133.33