Pravidla

JDmkoo
4.9.2022 11:48
D&D souboje
Ahoj, začínáme hrát D&D úvodní sadu. Potřeboval bych vysvětlit jak počítat zranění způsobené NPC, např. ORK má v kartě Útok na blízko zbraní: +5 k zásahu, dosah 1 sáh, jeden cíl. Zásah: Sečné zranění 9 (1k12 + 3). Ten Zásah pokud to chápu je hod 1k12 + 3 a co ta devítka, tu k tomu taky přičtu? Zdá se mi to nějak moc. Nikde se mi nedaří najít nějaké vysvětlení.
Autorská citace #1
4.9.2022 12:01 - shari
Ta devítka je průměrné zranění, tu můžeš použít, pokud by se ti nechtělo házet těch 1k12 + 3.
Autorská citace #2
4.9.2022 12:10 - JDmkoo
Ajoo díky moc :)
Autorská citace #3
4.9.2022 12:56 - Tarfill
Přesně jak říká Shari, je to průměrné zranění.
Pokud máš v jednom souboji mnoho bestií najednou a nechtěl bys házet za každou z nich abys ušetřil čas, můžeš použít tyto všeobecné hody.

I když...
může se ale stát, že uvidíš někde v knize u nějaké pasti nebo nestvůry větší zranění z několika kostek, např. 18 (4k8) a pak se budeš divit, jak vzniklo to číslo 18.
To je způsobené tím, že se v případě většího počtu kostek bere trošku větší hod na kostkách. V případě 4k8 by byl součet tvořen jako 4+5+4+5=18.
Kdybys měl třeba 3k10, asi by bylo "průměrné" zranění jako 5+6+5=16.
A tak dále.

Já osobně průměrné zranění nepoužívám, dochází tak k většinu napětí u hráčů, kteří mají třeba těsně před vyřazením a prostý suchý průměr by je odrovnal. Hodem na kostce jim ale dám šanci, že může padnout malé číslo a postava tento zásah ještě přežije...
Autorská citace #4
4.9.2022 13:11 - Log 1=0
Tarfill:
"trochui větší hod" se používá, protože průměrný hod na 1kX není X/2, ale X/2 + 0,5. Demonstruji na čtyřstěnce, protože je nejmenší:
1+2+3+4=10, 10:4=2,5.
Potom ty průměry u sudého počtu kostek nejsou trochu větší, ale naprosto přesné. U lichého počtu kostek to je většíé o 0,5, ale to je standartní zaokrouhlení, které je potřeba, abychom dostali celé číslo.
Autorská citace #5
4.9.2022 14:00 - Tarfill
Logu,
já to vim... akorát jsem se nechtěl pouštět do komplexního popisu "průměrných hodů" které lze spojit i s "průměrným" nárůstem životů a z druhé strany pravidlem "vždy zaokrouhlovat dolů"

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.061915874481201 secREMOTE_IP: 3.144.9.141