Pravidla

andtom
29.5.2007 14:12
Někteří tvrdí že kněz (cleric) je dokonce silnější než válečník na vrcholu svých sil ... je tomu skutečně tak? Nebo je to jen cápek co máchá s palicí a sem tam někoho vyléčí.
Autorská citace #41
4.6.2007 15:00 - Ebon Hand
2Rytíř: U nás není žádný věřící, tak je to bez problému. Druhak máš pravdu s těmi narážkami. U nás došel vývoj ve družině tak daleko, že se mi podařilo obrátit na víru dvě postavy z družiny. Zatím co druhé dvě jsou tvrdými ateisty a vše ironicky komentují. Hlášky typu: a jéje pambíčkář to na nás zase zkouší... jsou časté a mě tedy přijdou vtipné, i když nevím jak by se tvářili zmiňovaný křesťani..

Každopádně náboženství u trpošů beru jako takouvou drsnou službu, řeholi. Není to o častém vzívání rytuálech a cerominiích. Je to životní filozofie, kus srdce a k tomu nejsou potřeba otčenáše pro vykoupení ale činy, aby si tě bůh vůbec všimnul..
Autorská citace #42
4.6.2007 15:05 - Alnag
Ebon Hand: Ano, ano... konvertování příslušníků vlastní družiny na víru bývá obvykle ze všeho nejhorší. Vzpomínám si na jeden případ, kdy jsme se dostali k nějakým dveřím, které mohl otevřít jen kněz tj. jako já. A samozřejmě ateistická banda, čekala, že to půjde jen tak. Vyhlásil jsem, že se musí modlit všichni jinak nebude moje spojení s bohem dostatečně silné, ale samozřejmě si místo toho raději začali brousit sekyry a meče... ani DM se nezdál nakloněn mému přístupu, tak jsem to radši otevřel.
Spoluhráči jsou někdy ale fakt hrozný (cenzurováno).
Autorská citace #43
4.6.2007 15:10 - Spize
Já bych se jen zamyslel, jak můžou v klasickém DnD fantasy světě existovat ateisté, když jsou projevy boží moci tak zjevné?
Autorská citace #44
4.6.2007 15:17 - Dalcor
Jednoduše - prostě si myslíš že kněží jsou jinou formou čaroděje, šarlatáni, kteří si na vyšší moc jen hrají. Většinou ateismus trvá do okamžiku kdy dojde ke ztrestání nevěřícího bleskem zhůry.
Mimochodem příště budu ve FR hrát Paladina ateistu!
Autorská citace #45
4.6.2007 15:20 - Ebon Hand
To je taky otázka. Ale beru, že i přes zjevné projevy různých bohů se můžeš spoléhat jen sám na sebe a svodům různých božstev odolat. Případně je využívat jen jako služby. Něco jako támhle ti za "dar" (za úplatu) léčí atd.

2Alnag: Úspěšného zkonvertování dvou CP si také vážím ze všeho nejvíc. Protože hráči jsou nejodolnější a u nich nestačí si jen hodit kostkou. Je potřeba je přesvědčit, že jim to k něčemu skutečně bude..
Autorská citace #46
4.6.2007 16:02 - Jerson
Osobně jsem nikdy nehrál věřícíhol, a ani neviděl hrát klasického zapálenéhé kněze, a to přesto, že v družině vždycky jeden až dva věřící lidé byli. V poslední družině jsem se neptal, stejně to většinou za pár let náhodou zjistím.
A hru s opravdu věřící postavou (nikoliv nutně hráčem) bych chctěl vidět, nebo se jí účastnit, protože já zase hraju ateisty a klidně bych svou postavu vystavil přímé konfrontaci s nějakým bohem :-)
Autorská citace #47
4.6.2007 16:05 - Alnag
Jerson: Když to je právě ten problém, na který narážel i Spize. Co si počít s ateistou ve světě, kde jsou boží projevy evidentní. Kde křísíš mrtvé děti a mněníš vodu ve víno doslova na počkání. V takovém světě je ateista v podstatě ve stejném postavení jako věřící v našem světě. Musí "věřit" v neexistenci boha i přes zjevné důkazy svědčící proti němu.
Autorská citace #48
5.6.2007 10:10 - Jerson
Alnagu, ateista může být v pozici, kdy nevěří - sice ví, že bohové existují, ale on v ně nevěří. Na druhou stranu svět, kde jsou projevy bohů evidentní není ani dobré místo pro věřící - je těžké věřit, když víš, protože jsi třeba viděl boha na vlastní oči.
Asi nejlepší je v tomto svět, kde je božích projevů dost, ale nejsou přímé a evidentní, takže je lze s trochou snahy vykládat i jinak než boží zásah.
Příliš evidentní a jednoznačné světy ... vlastně jsem je taky neviděl, ne co se týkalo bohů. Opravdu si nevzpomínám ani na jeden svět, kde by se bohové řešili. Což je asi příčina toho, proč jsem neviděl zahraného věřícího kněze.
Autorská citace #49
5.6.2007 10:34 - Rytíř
Tady už hodně záleží na definici pojmu ateista :)
Když všichni ví, že bohové existují, pak se jejich víra liší v tom, koho a jak uctívají. "Ateista" tu pak bude ten, kdo třeba prohlásí, že všichni bohové jsou jeden horší než druhej a že na všechny prdí, nebude uctívat nikoho...
Svět, kde je magie běžná, ale přítomnost bohů je neprokazatelná, je pravda nejčastější. Jenže málokdy to DM podá tak, aby o existenci bohů nebyli přesvědčený ani hráči, že. A právě ta jistota hráče se projeví na tom, že hraje kněze a věřící postavy obecně tak trochu ploše, bez pochyb a emocí.. na druhou stranu jsem poslední, kdo by volal po maximálním utajení info před hráči, protože mj. právě tato "jistota", definitivní znalost herního světa, mě na hraní rgp tak láká a baví.
Jinak si myslím, že málokterého věřícího hráče láká hrát silně nábožensky orientovanou postavu - stejně jako třeba mě málo láká hrát ničím vyjímečného typa, co má rád počítače :))
Autorská citace #50
5.6.2007 10:38 - Alnag
No ta definice je poměrně jasná. Ateista je člověk, který věří v boží neexistenci. Viz záporka a- na začátku.
A k té nejistotě bohů... dokud nepobíhají po zemi jejich avataři... pak už je to fakt problém.
Autorská citace #51
5.6.2007 10:54 - andtom
Podle mně je hezkým příkladem starověké Řecko: lidé nepochybují, že bohové existují a jejich skutky se promítají na dění ve světě, že bohové mohou vzít na sebe podobu člověka nebo zvířete a sestoupit na svět, že bohové mají rozmýšky, hádají se, jsou ironičtí, mají smysl pro humor, umí se rozhněvat ... Tj. vůbec není otázkou, zda bohové jsou nebo nejsou. Konečně i jiné starověké kultury jsou pěkným příkladem (Egypt, Feničané, Sumer, ...) - tomuto se dle mého blíží chápání bohů v D&D, nikoliv křesťanství.
Autorská citace #52
5.6.2007 11:03 - Jerson
Rytíř - právě o tu jistotu mi jde. Tak nebo onak si hráči byli vždy jistí, buď tím, že bohové nejsou a kněží čerpali sílu ze sebe, a nebo naopak že bohové jsou a tak nemá smysl se jimi zabývat, byli něco jako velká a mocná politická strana.
Někdy se opravdu budu muset na knězě zapáleného pro víru podívat, a je mi jedno, kdo ho bude hrát (i když myslím, že to bude spíše hráč - nevěřící)
Osobně bych si rád zahrál ateistu i tváří v tvář bohu, nebo jeho avatarovi. Nevěřit v to co vidím :-)
Autorská citace #53
5.6.2007 11:06 - Alnag
Jerson: To bys potom hrál fanatika ne?
Autorská citace #54
5.6.2007 11:12 - Rytíř
...anebo někoho, kdo nevěří vlastním smyslům :)
Já dělám rád DMa proto, že pak právě mam tu absolutní jistotu, co a jak je :) Takže kdyby mi někdo nabízel hru, kde nic nebudu vědět a ničím si nebudu jist (podobně jako v reálu), tak by mě dvakrát nelákala. To by musela mít super jiné atributy, abych na to kývl ;)
Jak si představuješ toho zapáleného kněze. Jako horlivce, který všude hlásá svou víru? Anebo někoho, kdo nad tím furt hloubá a vždy se na ní odkazuje..? Na nějakém one-shotu by to šlo asi snadno, při dlouhodobé hře taková postava snadno začne lézt na nervy. Nejen ostatním, i hráči ;)
Dlouho jsem hrál paladina Pelora, tak vim o čem mluvim.. :) Když jsem se do toho začínal moc vžívat, tak už mě ostatní brzdili nebo neskrývali otrávené obličeje..
Autorská citace #55
5.6.2007 11:20 - McCross
Jak se tady hašteříte jestli je kněz sikný nebo ne, musím uznat že něco takového jsem už zaslechl ve svojí družince. Mám velmi dobrého Dm a ten už si najde možnosti jak vyvyžovat hru tak nenápadně a delikátně že to nikdo ani nepozná.
Sám jsem v této družince knězem a busím uznat že jsem trošku Power player. To však neznamená že nehraju ve jménu svého boha. Naše družinka sice hraje spíše ve stylu "použij to nejlepší co umíš" a ne moc role play ale jsem si jist že kdyby jste dosáhli maximálního potenciálu daného specializovaného kouzelníka určitě by se Clerikovi vyrovnal. Vím to protože jsem manchkin a hledám možnosti postav. A veřte že v tom jsem dost dobrý. Ono není dobré fňukat nad nevyvážeností jiných povolání. Oběvte možnosti těch lastních. Kněz nemá přítelíčky a má žaloatně málo skilbodů a odborností.
Autorská citace #56
5.6.2007 11:50 - wraiths
Rytíř : no a nebo muzes hrat kneze, ktery nejak nehloube nad virou a ceka na nejakou vizy a tu pak bere jako ze ma tak jednat. proste kdyz buh rekne zabij,tak zabijes. a v nekterych situacich kdy treba zadnou vizi nema,tak jedna dle sveho vedomi.
Autorská citace #57
5.6.2007 13:41 - Ebon Hand
No to se nám ten kněz pěkně vyvíjí! :-)
Je jasné, že z příkladů jak se tu hraje u jednotlivých lidí nění až silný.

Co se týče intenzity víry u svého kněze, tak jsem nad ní nepřemýšlel. Jsem fanatik? Sám si dokonce neumím odpovědět.. Možná odpoví Horac. Každopádně u nás i ateisté vědí, že bozi existují. Jeden ho dokonce viděl ve vizi z historie a všichni viděli předmět (meč), který skutečně patřil bohu. Tudíš nenaplňují správně slovo ateista, ale prostě nevěří v žádného boha, který je v místním okolí uctíván. A sami to charakterizují tak, že se míní spolehnout sami na sebe.
Zas na druhou stranu jeden můj válečník věřil tak fanaticky v boha osudu, že vystavoval družinu velmi často náhodnému losu, když byli všichni nerozhodní co podniknout(aby rozhodl pán osudu Bach-Reden). O to zajímavější byli výsledky. Při prvním rozhodování má postava řekla, že tam půjdeme (brána do jiné sféry), pokud hodí na kostce 6 (k6, postava s sebou stále nosila slonovinové hrací kostky jako symbol Bach-Redena). Padlo 6 (házel jsem si jako hráč postavy), všichni tam šli a strašně dostali. Toto se opakovalo ještě čtyři krát u různých dalších příležitostí. Nikdy nepadlo jiné číslo než 6. Díky těmto šíleným podnikům postupně umřeli všechny postavy, některým hráčům i dvakrát během tažení, krom dvou (celkem 6 postav)!!! Zůstal poslední kouzelník s mým válečníkem, po strašném souboji se spektrou byl vysátý až na 1.level (kouzelník), neměl žádné kouzla a stáli jsme v podsvětí před branou do barbarského záhrobí. Kouzelníkovi se tam ani za mák nechce.
Říkám: "hodíme si na Bach-Redena."
Kouzelník : "to snad není třeba" sebral ze země válečnickou helmu, nasadil si ji, popadl hůl a šli jsme... :-)))) Jeden z nejlepších okamžiků hry, jaké jsem zažil!
Autorská citace #58
5.6.2007 14:11 - wraiths
Ebon Hand : tak tomuhle rikam maso. a zaver klasickej, " hyrackej" uplne to vidim. tak takovyhle hrani ja moc ocenuji. a vsechna cest hraci carodeje.
Autorská citace #59
5.6.2007 14:21 - Alnag
Souhlasím. Tohle jsou scény, pro které stojí za to hrát. Chápu, že někdo tomu říká "5 minut zábavy v 8 hodinách hry" nebo jak, ale to je jen závist. Protože tohle je fakt cool, něco co si člověk pamatuje, co mu zůstane a prostě souhlasím s wraithsem... Všechna čest hráči čaroděje. Je to geniální. Taková scéna by se neztratila ani ve filmu!!!
Díky, že ses o něj s námi podělil Ebone. Úplně to vidím... sakra, nějak jsem se nechal unést. :o)
Autorská citace #60
5.6.2007 16:21 - Jerson
Alnag - no, třeba bych argumentoval tím, že bůh, který stojí předemnou nemůže být ten největší stvořitel světa a vůbec - copak by uměl vytvořit něco takového, co vidí všude okolo sebe? Ne, ne, to muselo vzniknout nějakou "přirozenou cestou".
Rytíř - vidíš, a já dělám Vypravače přesně z opačných důvodů - sám nevím, jak to vlastně je, když bych to bral úplně do detailu. Většinou mám dvě možnosti vysvětlení a jisté informace ukazují na jedno a jiné na druhé.
Na druhou stranu mě strašně nebaví světy, kde je všechno jasné a hlavně kde je to jasné i hráčům a jejich postavám. Pak se není o čem bavit.
(Jednou jsem hrál hru, ve které jsme se jako hráči dostali do fantasy. Samozřejmě že při setkání s elfem jsem nalas tvrdil, že je to dost dobrý kostým, i když ostatní hráči okamžitě začali tvrdit, že jsme ve fantasy světě a PJ je podpořil(a). Hrát opozici, když ti někdo kdo stojí mimo hru tvrdí "Ale takhle to není a ty to víš" je ... zvláštní.)
Podobně je to s hraním věřícího nebo ateisty - neumím věřit, takže raději hraju ateisty, a to i ve světě, kde existují bohové. Ale aby taková hra byla zajímavá, nesmí být boží existence naprosto evidentní - to se pak prvek bohů a víry ze hry paradoxně úplně vytratil.
Hraní věřícího kněze si představuju vcelku jednoduše - prostě někdo, kdo v běžném životě jedná tak, jako by jeho bůh skutečně existoval. Případně používá drobné rituály, jako ... křižování chleba před rozkrojením a lidí před odjezdem, motlitba před jídlem (když vezmu takové chování z reálného světa). Neotrevuje to, dokonce u toho není třeba mluvit.
Jinak te Ebonova scéna je úplně skvělá, něco takového člověk jen tak nevymyslí :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10051012039185 secREMOTE_IP: 44.222.125.114