Pravidla

Alnag
31.5.2007 18:11
Těší vás, když se hráči na herním sezení rozvalí a s pohrdlivým úsměvem čekají, čím je dnes budete bavit? Máte rádi absolutní moc nad vším, co se ve hře stane? Pak CREET: O Fortuna určitě není pro vás!
Autorská citace #1
31.5.2007 18:11 - Joe
Alnag, nechápem podstate odrozprávania toľkých kolečiek, koľko hráč nastavil požadovanú hodnotu úspechu družiny. Tým, koľko je kolečiek, sa vlastne Pánovi hry prezradí, čo nastavil, nie?
Nemali by sa karty vyložiť pred popisovaním scény, alebo naopak, nemal by byť počet kolečiek náhodný?
Autorská citace #2
31.5.2007 18:30 - Alnag
Neprozradí, protože Aktivní hráči i Vypravěč musí před samotným popisem mít už vybrané karty. Aktivní hráč jednu a Vypravěč tolik kolik dle situace náleží. Kolečko se jede až ve chvíli, kdy obě strany už mají vybráno, jenom ještě neprozradily, jak na tom jsou... (neboli překvápko na závěr).
Autorská citace #3
31.5.2007 18:36 - Joe
To hej, ale máš tam písané, že toľko kolečiek, koľko nastavil hráč. Čiže Pánovi hry tým vlastne svoj tip prezrádza (aj keď už po výbere kariet...).
Autorská citace #4
31.5.2007 18:40 - Alnag
Nechápu v čem je problém? Někdy se to číslo prozradit musí, jinak by se nedalo porovnat. Důležité je, aby se porovnávalo až ve chvíli, kdy mají obě strany svoje tipy zvoleny, což je splněno.
Počet koleček je taky neznámý, dokud to prostě aktivní hráč nerozetne. Prostě pohoda. Kdyžtak mrkni na příklad hry, jestli by to z toho nebylo jasnější.
Autorská citace #5
31.5.2007 18:47 - Joe
Išlo mi len o toto:
"Hráči odehrají tolik popisných koleček, kolik mají nasta- veno na kartě a když končí popisné kolečko rovné číslu na kartě, „aktivní hráč“ na kterého opět přišla řada již v popisu nepokračuje, ale kartu obrátí."
Ak sa môže popisovať aj viac kolečiek, ako nastavil hráč, tak no problem ;)
Autorská citace #6
31.5.2007 18:50 - Alnag
No jde o to, že do "obrácení karty" trvá fáze nejistoty, čili je to popis "úsilí", toho oč se hráči pokoušejí. Ve chvíli, kdy je karta obrácena a tedy porovnává se v popisu pokračuje, ale jde už o popis výsledků. Jinými slovy - jak to dopadlo. Tzn. ze známého výsledku hráči dopopisují co a jak se seběhlo. (Pominu-li ještě nějaká ta další vyšperkování.)
Autorská citace #7
31.5.2007 19:09 - Joe
Ok. Dočítam to celé a dám vedieť! ;)
Autorská citace #8
5.6.2007 10:05 - Joe
Prečítané, oznámkované (teda celkovo dielo, nie článok samotný ;)

Alnagovi sa podaril zaujímavý kúsok. Má (zatiaľ) aj temnejšiu stránku, ktorou sú v tejto verzii chyby, chyby a zase len chyby (pravopisné a štylistické), ktoré trochu znižujú zážitok z čítania.

Svetlá stránka našťastie prevažuje a pravidlá hráčom na neveľa stranách poskytujú zaujímavý mix pravidiel a voľného štýlu hrania. Alnag sa drží hesla "hádž, iba ak nemáš inú možnosť", čo môže zarytých hráčov tradičnejších systémov zo začiatku odrádzať, keďže budú musieť viac rozprávať ako "chrastiť" kockami, ale zdravé jadro sa určite chytí. Tí ostatní zostanú pri svojich zažitých systémoch.

Páči sa mi systém odhadov (pochvala Jersonovi, ako pôvodnému autorovi) a aj skupinová spolupráca. Tiež tvorba pomocou krátkeho dotazníka je výbornou pomôckou pre tých, ktorí potrebujú určité vodítko, ako na to.

Osobne mi chýba zmienka o tom, ako vytvoriť postavu a prideliť jej schopnosti a ich úrovne bez dotazníka (ak som náhodou prehliadol, prosím opravte ma).

A tiež by som pridal ešte viac príkladov, či už aj štandardnejších situácií, alebo špeciálnejších. Vždy si totiž rád prečítam postranné oddiely s príkladom, ktorý lepšie objasňuje napísané pravidlá a nevadilo by mi ani to, že by tým narástli pravidlá hoci aj o 10 strán.


Moje hodnotenie:
Obsah pravidiel: 5/5
Čitateľnosť: 3/5 (chyby)
Originalita: 4/5 (aby nám Alnag nespyšnel ;)
Sadzba a grafika: 4/5 (pridal by som viac obrázkov)

Celkovo: 4/5
Joe
Autorská citace #9
5.6.2007 10:08 - Alnag
Dík. :-)
Autorská citace #10
5.6.2007 10:19 - Jerson
Měl bych jednu připomínku k systému odhadů - sice jsem ho vymyslel a Alnag ho používá vlastně skoro tak, jak jsem ho původně navrhnul, včetně kartiček a postupných popisů, ale s jedním rozdílem - výsledek je buď úspěch nebo neúspěch, v závislosti na odhadu a případně popisu (modifikaci pomocí aury teď vynechám)
Ve spojení s Alnagovo někdy až neuvěřitelně přesnými odhady (které převyšují matematickou pravděpodobnost dvoj- až trojnásobně) je hra občas frustrující - jak se vyjádřila Veronika "bojím se cokoliv udělat, protože stejně neuspěju, tak raději nedělám nic".
Podle poslední verze vyhodnocování jsme ještě nehráli, ale hlavní princip zůstal, takže předpokládám, že vyznění bude podobné.
Odhady fungují docela dobře, ale ve výsledku jsou demotivující podle principu "kdo nic nedělá nic nezkazí". Reálně to vedlo třeba k situaci, kdy mě její postava nechce ošetřit - ne proto, že by nechtěla nebo to neuměla dostatečně dobře, ale proto, aby mojí postavě náhodou neublížila ještě víc.
Autorská citace #11
5.6.2007 10:22 - Alnag
Jerson: Za svoje telepatické sklony nemůžu. :-)
Problém je nicméně v tom, že se hráči bojí používat dodatečné zdroje, které jsou tak říkajíc na jistotu (což bylo ve starší verzi - kterou jsme hráli) znepříjemněno jejich složitým managementem. Který jsem se pokusil v téhle verzi seškrtat.
Ale tak víte co, SW Saga edition za rohem... a to znamená, že se vrací éra d20 kostky :-)
Autorská citace #12
5.6.2007 10:29 - Joe
Všetko sa dá nejako ošetriť... Fortuna body sú predsa tu, nie? A keď ide napríklad o také to ošetrenie, riešil by som to vo väčšine prípadov ako automatický úspech, iba ak by boli podmienky nejakým spôsobom nepríjemné - strieľajú na nás nepriatelia a podobne... Alebo potom znížiť počet odhadov Rozprávača.
Autorská citace #13
5.6.2007 10:30 - Jerson
Ono nejde ani tak o telepatické sklony, jako o hádání číselných řad, v těch jsi byl nejúspěšnější.
Dodatečnými zdroji máš namysli auru, nebo ztrátu předmětů? Aurou můžu zmenšit neúspěchu, ale na takové "prkotiny" jako je ošetření to člověku - hráči přijde jako plýtvání, vždyť nešlo ani o život, a stejně si nepomůžu, neuspěl jsem. A obětovat jeden zě tří předmětů je ještě těžší - jednak si je člověk podvědomně šetří na mnohem horší chvíle, jednak jejich opětovné získání je podle pravidel téměř nemožné a pak je taky složité popsat, proč bych o něj měl přijít právě teď.
Přejít na kostku je sice taky řešení, ale osobně bych rád doladil dohady - jenže jak se ukazuje, hráči raději hážou :-)
Autorská citace #14
5.6.2007 11:18 - Rytíř
Jerson: to jsou ty odhady, na který jsem se kdysi dávno ptal, jestli se nezvrhnou v "soutěž" mezi hráči a DMem, namísto co by hráli? Bavili jsme se myslím tenkrát o tvém vlastním systému, tam to možná máš jinak než teď ve Fortuně..
Autorská citace #15
5.6.2007 11:43 - Alnag
Jerson: Čistě statisticky se uhodnutí pomocí číselné řady neliší od uhodnutí jakýmkoliv jiným způsobem tipování, pravděpodobnost čísel je stejná. Ale proč ti to vykládám?
Dodatečné zdroje jsou nyní sloučeny v toliko jeden - tj. Fortunu (ala původní Aura + ostatní).
Autorská citace #16
5.6.2007 11:54 - Joe
Alnag,
tak potom daj do pravidiel dve možnosti - odhad a d20.

BTW, ako bol pôvodne riešený úspech? Prehodenie obťažnosti alebo inak?
Autorská citace #17
5.6.2007 11:57 - Alnag
Tak ono do pravidel se dá dát lecos. Ale mně se to líbí víc takhle. Připadám si pak víc "EVIL"!!!
Autorská citace #18
5.6.2007 12:05 - Joe
Len aby si potom nezostal "Evil to the grave with no players" ;-)

A moja otázka?
Autorská citace #19
5.6.2007 12:23 - Alnag
Původně, hodně dávno to byla klasická d20ka... tj. 1d20 + opravy vs. CČ.
Autorská citace #20
5.6.2007 12:37 - Joe
Tak potom nevidím problém pre Spiatočnícky Orientovaných Hráčov (tm) pridať jednoduché resolution - d20 proti obťažnosti z pravidiel - ak prehodí, uspeje.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081507921218872 secREMOTE_IP: 18.118.145.114