Příběhy

Argonantus
6.1.2008 12:52
Příběh o tom, jak to bylo s Argonantem...
Autorská citace #21
7.1.2008 16:03 - Lotrando
Argo, 10:00: text poslán na tvou adresu (z katedrál)
Autorská citace #22
7.1.2008 18:02 - Argonantus
Lotrando:
protitext poslán taky.
Autorská citace #23
7.1.2008 22:15 - maYda
Hmmm, zvláštní povídka, Argonante. Nevím, jestli jsem tam našla nějakou nápovědu pro téma, o kterém jsme se bavili jinde. Zároveň mám pocit, že ten příběh má nějaký vlastní spodní proud, kterému docela rozumím, ale neumím ho verbálně vyložit. Taky nevím, jestli je moje mysl připravená na tolik, abych mohla aspoň zahlídnout obrys namalovaných dveří nebo si to jen namlouvám. Ostatně možná mi není dáno ty dveře objevit, protože koneckonců moje role je být Juditou a nikoliv Argonantem... Pokud se ti zdá "moje " recenze ujetá, ujišťuju Tě, že i když jsem to možná pochopila úplně jinak než jsi myslel, tak se mi ten příběh opravdu líbil.
Autorská citace #24
7.1.2008 22:59 - Argonantus
Ne, pochopila jsi to úplně správně.
Dobývat se do dveří vyžaduje značné úsilí, a také překonání pochyb, jestli to má vůbec cenu. To je dost zásadní otázka.
A já si furt ještě nechávám zadní vrátka, i když už jsem schopen vejít, jak patrno. Jestli za to budu platit tím, že nikdy nedojdu na konec, tak jsem s tím smířen. Každá sranda něco stojí.
Autorská citace #25
7.1.2008 23:16 - maYda
Jenže aspoň šanci dojít na konec máš jen právě jen když vejdeš. Takže zatímco za projití dveřmi zaplatíš tím, že možná nedojdeš na konec, ale když neprojdeš,tak určitě nedojdeš nakonec.
Mně v téhle souvislosti spíš zajímá, co potom bude s Juditou? Může následovat svého muže dveřmi, o kterých ani neví, že v té zdi jsou? Nebo je ty dveře rozdělí? Nebo bude Argonantus procházet dveřmi tam a zase zpátky a vracet se k Juditě? Ale to podle Rybáře přece nejde.
Autorská citace #26
7.1.2008 23:17 - maYda
Pardon, já zapomněla, že tady se musím podepsat. To jsem byla já.
Autorská citace #27
7.1.2008 23:25 - Argonantus
Ano, jde to. Jeden už to vyzkoušel před námi. Dotáhl to až do Harryho Pottera.
V tom problém není; kdyby dveře hrozily rozdělením, vyhnu se jim největším možným obloukem. Potíže, které hrozí, jsou dané pouze zabitým časem. Je možné, že kdyby se do toho šlo naplno a bez nějakých zadních vrátek, šlo by to rychleji; ale je také možné, že by to nebylo vůbec k ničemu a čas by byl stejný (15 let?).
Což je dost děsivá představa. Ale to už v tom příběhu je řečeno.
P.S. Ovšem politické ekonomii jinde se věnuji v posledním roce opravdu marginálně. Tady je jasně patrno, proč.
Autorská citace #28
8.1.2008 00:17 - maYda
MYslíš, že nedojdeš na konec proto, že možná nebudeš mít dost času? Nebo proto, že nevíš, jestli vůbec na konec dojít lze? A víš určitě, co na tom konci je a jestli to za tu cestu stojí?
Napadlo mně, že Judita si takovéhle otázky klást nemusí. Ona možná těmi dveřmi projde, aniž je vidí a aniž ví proč, protože její přirozenost je následovat Argonanta, ať vleze kamkoliv, i za pro ni neexistující dveře. Možná tomu nebude rozumět, ale to už je její úděl.
Autorská citace #29
8.1.2008 00:42 - Argonantus
Chápu, že tě osobně trápí postavení Judity (...), ale věz, že ona tu byla před Uměním a její zcela rozhodující úloha, nadřazená čemukoli jinému, je i z předloženého příběhu více než patrná.
Pokud tě trápí její poměr k Umění, pak čteš málo Harryho Pottera (já už nevím, jak to říci důrazněji); řeč je o jediných dvou postavách, které si Rowlingová nevymyslela, a postupovala vpravdě Argonantovskými vyprávěcími technikami.
Stran otázek, které jsou v prvém odstavci - počítám s tím, že to nestihnu, nicméně 45 let je optimistická verze, protože tu budeme do 101 let a pak se rozhodneme, co dál; vím bezpečně, že na konec dojít lze; a vím bezpečně, že to za tu cestu stojí. Podrobnosti se lze dočíst na již zmiňované debatě.
Autorská citace #30
8.1.2008 02:50 - sirien
Výborné, jako vždy... ale tentokrát jsem našel jednu netradiční chybičku: V těchto větách "Pomáhal jí, jak mohl a to nestálo to za řeč. Naštěstí to nebylo daleko." (část III, kdesi uprostřed) mi koncentrace slovíčka "to" poněkud vadí :)
Lotrando píše:
Nebudu předstírat že rozumím podivným zákoutíma zákrutám zmínek o Umění.
Je zapotřebí skombinovat s povídkou "Moc" od toho samého autora :)
Rytíř: Polemika v závěru je super, nastoluje takový vypravěčský dojem. Ne že by mě to bralo víc než běžný způsob, ale je to příjemně osvěžující změna.
Argo píše:
Ano, jde to. Jeden už to vyzkoušel před námi. Dotáhl to až do Harryho Pottera.
Hm. Tak to to nedotáh nikam, kam by to stálo za řeč dotáhnout... (:
Mimochodem, děti... ne že by vaše diskuse nebyla zajímavá, právě naopak, luštit ji jako hádanku je zábavné, ale víte, že kdyby si maYda vytvořila účet, tak
a) se nebude muset podepisovat, stránky si ji zapamatují
b) si budete moct osobní věci řešit přes PM (: ?
Jak řikám, ne že by mě to otravovalo, naopak, ale nejsem si úplně jistý že by se vám, mluvícím v tom kryptospeaku, líbilo, kdybych to náhodou rozluštil... :)
Autorská citace #31
8.1.2008 07:40 - Lotrando
píše:
Je zapotřebí skombinovat s povídkou "Moc" od toho samého autora :)
Není Siriene. POvídka má, jak je tady zvykem říkat, spodní proud, se kterým je nutné nejdříve se vypořádat v rovině faktické. Zda Ano či Ne. A to jsou ta zakoutí, která pro mě zatím leží ve stínu pochyb. Tím alen nechci jakkoliv rušit ostatní :)
Autorská citace #32
8.1.2008 08:21 - maYda
Máš pravdu, Argo, Harryho Pottera čtu málo. Nebo možná jinýma očima. Judita taky přece neviděla ty dveře. Mně zaujala už ta proměna dveří v okno, kterým prochází světlo a člověk nepotřebuje kliku, aby prošel a taky souvislost, žes mi na to dal odkaz, když jsme se bavili o Bibli. Ale tohle není typ debaty, kde by se daly sypat argumenty z rukávu, u ranního kafe, než půjdu do práce. Některý věci se nedají jen tak přečíst a vysypat, co si o tom myslím. Pokud mně na tom zaujalo něco jiného, než v které větě máš jaký překlep, je třeba nechat tomu čas. Ad Harry Potter, asi budu pokárána,že to sem tahám, ale přečetla jsem teď znovu šestý díl a na podruhé mně zaujala v závěru postava Snapea. Jsem docela zědavá, jak se vyvrbí v posledním díle.
Autorská citace #33
8.1.2008 08:56 - Argonantus
1) Sirien:
Jak pravil Rytíř - "autor samozřejmě chyby nevidí." Zlatá slova - když jsem si to včera četl po ixté, našel jsem tam hned několik vět, které se mi nelíbí, jak jsou postavené; někde je jiná předložka, než by měla být, a tak. Takže ano; podobné neobratnosti jdou k tíži autora.
2) Rytíř: "Polemiku se čtenářem" jsem znovu pečlivě prostudoval, a ověřil si, že ve skutečnosti probíhá celou povídkou; je tam plno "postmoderních" vnějších pozorování "a nyní naše vyprávění odbočí někam jinam" nebo něco v tom duchu; tuhle jsem přesně podobné manýry zaznamenal v autenticky středověkém "Putování za svatým Grálem". Velmi podobně jako u toho svatého Grálu autor řeší velmi komplikovaný uzel dějových linií, které ve skutečnosti míří jedním hlavním směrem, ale v tom bordelu by to mohlo čtenáři snadno utéct. V tom posledním konkrétním případě je to podle mne docela podstatná zmínka, protože naznačené možnosti jsou sice lákavé, ale nebyly by pravdivé; "vypsal jsem to podle pravdy", protože kronikáři lhát nemají. To, že otevření dveří nijak nesouviselo s dramatickým zraněním, je podstatná.
3) Sirien: "Moc" je samozřejmě v otázce těchto věcí mnohem méně pravdivá; tamní magie je vůbec nejblíže RPG a DrD. Premisou příběhu byla totiž otázka, "zda lze vůbec napsat vážněji míněnou historku o metání blesků?" Dveře jsou nesrovnatelně osobnější a všechny zmínky o Umění jsou pravé.
4) Sirien/maYda: O maYdě pozitivně vím, že Harryho Pottera četla, a nebo alespoň viděla; o Sirienovi to předpokládám; docela by stačil první díl. Ale pokud jste líní tuhle opravdu prostinkou indicii luštit (já vím, Jerson se hlásí...), pak vám vskutku není pomoci. Mudrc nalezne zlato i v hnoji. A někdy mudrci zlato v hnoji schovávají, aby byla sranda. Mimochodem, aby nedošlo k omylu; poznámka se týkala té Judity, ne Bible.
5) Lotrando: Činit závěr Ano či Ne je strašně těžké, a podle mne na počátku zbytečně frustrující. Přistupovat k věci jako ke Hře je daleko snazší a možná i užitečnější. Dělat si čárky za každého spatřeného draka.
Autorská citace #34
8.1.2008 08:57 - Jerson
Kam se hrabe Souček a jeho tušení souvislostí. Mimochoedem, úspěšně překonávám svůj odpor ke slovům jako Umění, Hra a podobná psaná velkým písmem, ale už v tom úplně plavu. A předpokládám, že od Arga se titulky k textu nedozvím.
Autorská citace #35
8.1.2008 09:00 - Argonantus
Jerson: Pravda. Souček se musel ve své době vydávat za vědeckého materialistu. My už nemusíme maskovat, že jsme strašidla. Iá! Cthulhu fthagn!
Autorská citace #36
8.1.2008 09:04 - maYda
Argo, teď už se poněkud ztrácím, která poznámka. Ale jsou věci, které musí dozrát a pak teprv docvaknou. Nebo nedocvaknou. ad HArry Potter - myslím, že těch významových rovin je více a ještě zahaleno spoustou efektů, které slouží jako maskovací síť. TAky možná najdu úplně jiný nugety než Ty.
Autorská citace #37
8.1.2008 09:06 - Jerson
Než změním odpověď, Argo už reaguje ... no, nechám to plavat.
Autorská citace #38
8.1.2008 09:24 - Rytíř
Argo: máš asi pravdu, s tou polemikou - to byl můj první syrový dojem a tady je toho očividně víc k vidění, než dává první pohled; neboli jak praví MaYda, chce to čas a nemlít co mi slina na jazyk vmete :)
Ad ten překlep - hele, já ho taky neviděl. Asi už jsem byl textem v tu dobu příliš pohlcen ;) Mám ho Argo opravit, když už to Sirien tak vypích? Nebo si to uděláš sám.
Jinak ačkoli jsem Haryka četl (a první díly se mi dost líbily), tak tady se teda taky nějak nechytám. Zatím :D Možná až si to přečtu podruhé, budu na tom líp ;)
Autorská citace #39
8.1.2008 09:25 - Argonantus
Jerson Editovaný:
Tady by ti asi titulky nepomohly; celou dobu se samozřejmě bavíme TyVíšOČem.
Provokativní nevědeckost tě trápí od počátku. To už jsem si všiml dávno. Řekl bych, že ses prostě pokoušel předčasně vyřešit Lotrandovu otázku Ano či Ne, a její obtížnost tě nakonec otrávila. Což ovšem neznamená, že se k ní nebudeš stejně vracet.
Autorská citace #40
8.1.2008 09:32 - Argonantus
Rytíř: Klidně do toho zasáhni; já stejně nevím, jak se to ovládá.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.066023111343384 secREMOTE_IP: 3.219.233.54