Příběhy

Argonantus
6.1.2008 12:52
Příběh o tom, jak to bylo s Argonantem...
Autorská citace #81
9.1.2008 22:12 - Argonantus
Ptákama, čili jedním z největších kinematografických děl všech dob, tu plevelit nechci.
O Flamelovi se dá povídat dlouho, ale pro účely příkladu je podstatné, že prostě vyrobili s manželkou kopec zlata a věnovali se zbytek života dobročinnosti (to pro politické ekonomy úplně jinde). V každém případě je Flamel bez Petronely nemyslitelný; je s ní vyobrazen i ve svém nejslavnějším díle, Hřbitově neviňátek (zničeno francouzkou revolucí, ale máme obrázky), a dle legend se také objevil v 18. století na Mauritiu opět s manželkou (zjevně blbost, ale poetická). Ostatně, nám bližší tebou odhalený český současník měl rovněž manželku, spoustu dětí a vůbec. Mudrc dlící osaměle pod baobabem není tak úplně evropský; byl přejat z Orientu.
Nicméně ten čas tomu věnovat museli, a jen podle rozsahu díla taky zjevně věnovali.
Ježto teď chvíli nebudu, tak ještě dodám k Flamelovi; pro mne byla jeho úloha taky klíčová. Byl totiž druhý, koho jsem četl (po Lambsprinckovi), a vracím se k němu furt. Sice mu taky není rozumět, ale má zvláštně vlídný styl, fajn se to čte, a to, že byl notoricky zamilovaný, tím mne definitivně dostal.
Autorská citace #82
10.1.2008 08:55 - maYda
Ono je i v tom HP, že kámen mudrců může získat jen ten, kdo ho chce najít, ale ne použít pro sebe. Mimochodem, jak v mém vydání tak HP tak na wikipedii je uvedeno jméno manželky jako Perenella, ale to asi jen rozdíl mezi českou a cizojazyčnou verzí jména?
Autorská citace #83
11.1.2008 18:58 - Argonantus
Francouzská verze. Petronela je německá a česká. Francouzská je původnější, ale kupodivu na zkomolení nezáleží.
Autorská citace #84
12.1.2008 00:22 - maYda
Jistěže nezáleží. "vždyť co růží zvou, i zváno jinak, vonělo by stejně"
Autorská citace #85
12.1.2008 10:27 - Argonantus
Zkomolení není totéž, co jiné jméno.
Ono je to totiž náramně divné jméno, stejně jako jméno samotného Flamela. Je docela dobře možné, že se tak původně nejmenoval.
Autorská citace #86
13.1.2008 12:18 - maYda
Co je na tom jméně divného? Dnes se moc neužívá, ale připadá mi poměrně normální. MYslím, že kdybych dceru pojmenovala Kunhuta, tak by to vzbudilo větší pozornost než Petronela. S obojím bychom si ušetřili ovšem jisté potíže, které jsme měli se jménem MArie MAgdalena. Flamel se jmenoval Nicolas. nebo máš na mysli příjmení "Flamel"?
připomíná mi to "flame", což se občas pokoušejí někteří bojechrtiví jedinci rozpoutat v debatě. Jestli se nepletu, má to něco společného s ohněm, jak soudím ze slova "flambovat" , což - odpusťte mi to, znalci ryzího duchovna- znám hlavně z kuchařských knih.
Autorská citace #87
13.1.2008 12:19 - maYda
Á kruci, už zas. unknown jsem já, prosím.
Autorská citace #88
13.1.2008 12:22 - Lotrando
mayda: tag se holt zaregistruj :) jinak to nepůjde
Autorská citace #89
13.1.2008 13:32 - maYda
to je sice hezký, lotrando, jenže se mi zas zobrazil "unknown"
Autorská citace #90
13.1.2008 14:26 - sirien
Musíš zaškrtnout takový to políčko "Auto" jako "Automatická registrace při příští návštěvě" a pokud to nebude fungovat ani pak, tak informovat adminy že jim to blbne :)
Autorská citace #91
13.1.2008 14:41 - Alnag
Je potřeba se přihlásit prostřednictvím toho okénka vlevo nahoře, kde se vyplní jméno a heslo. Vyplnit jméno v diskusním okénku je pěkné, ale to jsi stále nepřihlášená, pouze nepřihlášená s uvedením jména. Proto je také ve výsledném příspěvku s kurzívou (kdežto přihlášení uživatelé mají jméno vypsané normálně a pěknou ikonku navrch, pokud si ji přejí :-)). Nicméně autologin (zaškrtávátko) by to měl vyřešit nadobro...
Autorská citace #92
13.1.2008 18:13 - Argonantus
Petronelle.. z čehož ve spojení s různými slovíčky vedle lze stvořit například Sal Petri; a ten Flamel vskutku souvisí s plamenem (a taky vařením..); Nicholas čili Mikuláš byl patron námořníků, což zase může být narážka na Flamelovu dobrodružnou námořní plavbu z Galicie (kupodivu do Orleánsu, což je jistě zvláštní.) Ostatně, Flamelův současník tvrdil, že se jmenuje Červený lev, a nikoho to nikdy nepřekvapilo.
To jsou četné podivnosti, které má na svědomí Umění.
Autorská citace #93
13.1.2008 20:46 - maYda
Tak jsem registrovaná- neregistrovaná jak chytrá horákyně. První pokus o registraci proběhl předepsaným způsobem, včetně "auto", ale zobrazuje se nadále "unknown". Při druhém pokusu mi to řeklo, že uvedený nick už existuje. Kde může být chyba?
Autorská citace #94
13.1.2008 20:52 - maYda
vida, zdá se , že mně systém vzal konečně na vědomí. Argonante, co to je zas za jinotaj? Ve spojení s různými slovíčky, je -li jich dostatek, můžeš z jakéhokoliv jména vytvořit cokoliv. Jinak mám dojem, že ve Flamelově době příjmení, jak je známe dnes neexistovala, vždycky šlo o nějaké označení vlastnosti nebo typického rysu. Teoreticky se dalo vyložit, že původně byl Flamel "ten, kdo si hraje s ohněm".
Autorská citace #95
13.1.2008 21:22 - sirien
nevzal, pořád seš kurzívou
Autorská citace #96
13.1.2008 21:36 - Alnag
maYda - nick je registrovaný, protože první registrace proběhla v pořádku. Teď už je potřeba se "jen" přihlásit. Obávám se, že to stále nejsi...
Autorská citace #97
13.1.2008 21:47 - maYda
zdá se, že už se to povedlo?
Autorská citace #98
13.1.2008 21:48 - maYda
Povedlo. TAk děkuji všem, kdo mi byli podporou technickou i jinou a Argovi omluva za plevelení v tématu.
Autorská citace #99
14.1.2008 10:54 - Argonantus
Příjmení neexistovalo. Existovaly "upřesňující přezdívky". Takže si lidé mohli tvořit do jisté míry jména sami, což jim dávalo zajímavé možnosti.
14.1.2008 15:53 - sirien
Existovala rodová jména. Případně známé "něčí syn/dcera" (Erikson, Zlotason, Rudykopalsson...).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.087671995162964 secREMOTE_IP: 3.15.143.181