Produkty

Lotrando
7.4.2009 10:44
Budoucnost PDF u WotC?
Paizo

Píše:
Wizards of the Coast has notified us that we may no longer sell or distribute their PDF products. Accordingly, after April 6 at 11:59 PM Pacific time, Wizards of the Coast PDFs will no longer be available for purchase on paizo.com; after noon on April 7, you will no longer be able to download Wizards of the Coast PDFs that you have already purchased, so please make sure you have downloaded all purchased PDFs by that time.
Autorská citace #41
10.4.2009 12:14 - Lotrando
K tomu leaderovi trhu, vidím v tom nostalgii, opakovaný pláč nad opuštěním svobodné licence.

Co píše Ryan Dancey je taky docela zajímavé, ale nejsem si úplně jist premisou, a totiž že PHB2 se neprodává. Ne že bych tvrdil opak, ale nějak mi uniklo odkud to má.


Na podzim se dalo na amazonu objednat v předplatném jen po jedné příručce, DT apod. na účet. V létě nebyl problém s víccenásobnou objednávkou. Netuším jestli v tom hrály roli vánoce, nebo něco jiného. ale prodeje asi byly.

Co z toho usoudit?

Buď klesly prodeje, a to především z důvodu finanční krize (lidi prostě šetří), pak je reakce WotC chybná, vymstí se jim a udělal ji hlupák, co si kreje záda - podívejte, nám prodeje stoupají, drazí akcionáři.

Nebo je v tom jiný důvod a pirátství má skutečně neblahý vliv na prodej, což opět v kontextu krize může znamenat, že jim prostě došla trpělivost. Zde se nabízí i možnost, že jde o výstrahu. Stáhnu příručky, poženu před soud pár zoufalců a udělám bububu. Pak se vrátím zpět k prodeji pdf a budu doufat, že to zabralo. Ono to spíš nezabere.

Paizo stále publikuje ke trojce, ohlásilo novou adventure path, nebo jak tomu říkaj, a vesele fungují. Takových je určitě víc. Jestli to wizardy znervózňuje? Nevím, nemělo by. Všechno chce svůj čas. i 4E, která je designově určitě zajímavější, potřebuje čas aby si získala i skupiny co hrají dlouhé kampaně a nechtějí teď nic měnit. WotC by si to mělo uvědomit a nedělat kraviny.

Toho poláka je mi líto. Ačkoliv nemám rád piráty a snažím se to co používám také legálně vlastnit (včetně drahých pdf indie produkce), nevěřím v účinek postihu.

Zanedlouho budeme mít elektronický papír a vše se přesune do podoby pdf, nebo nějakého jiného, podobného formátu. Netušm co s tím společnosti chovající se jako wizardi (pokud jsou ty důvody skutečně takové), budou chtít dělat. Ve světě muziky je spousta autorů, kteří bojkotují úsilí RIAA, dokonce i velké společnosti odmítají platit dolary za její služby. Jestli se Wizardi teď probudili (tuším že spíš HASBRO), tak by je někde měl decentně upozornit, že to nefunguje.

Snad se jedná opravdu o pouhé nedorozumnění. Čas ukáže.
Autorská citace #42
10.4.2009 12:21 - Lotrando
napadla mě ještě jedna věc. jestli on problém nebude v tom, že nikdo neskupuje příručky 3. edice. proč vlastně, že? dik stačí stáhnout dpf pro inspiraci.
Autorská citace #43
10.4.2009 13:13 - Sosáček
Tak, oni sami prijdou na to ze to nefunguje, ne? A pokud ne, tak skonci. Ale dnd je dost dojna krava, takze pochybuju ze to nechaji jen tak skonci, a myslim ze budou vydelavat at udelaji cokoli.
Autorská citace #44
10.4.2009 13:48 - Sosáček
jinak, ten polak by mel bejt v klidu. polsko je sice totalnitni stat kde vladne cirkev (muzete, napriklad, dostat vezen natvrdo za to ze mluvite o potratu. wow), ale pochybuju ze ho deportuji do spojenych statu kvuli civilni zalobe. pokud by to staty delaly, prisel jsem na dobrej zpusob jak mit statem placenou dovolenou v USA ;)
Autorská citace #45
10.4.2009 13:51 - ShadoWWW
Pravděpodobně ho nevydají. Ale pokud ho odsoudí, už se asi nikdy nepodívá do USA. A asi si nikdy nepředplatí DDI. :)
Autorská citace #46
10.4.2009 14:04 - Sosáček
To ani ne. Toe civilni zaloba, ne trestni. To nema s fizlama co delat.

Mi pripada, ze spis v dnesni ekonomicky krizi potreboval nekdo ve WotC vykazat cinnost aby si udrzel teply mistecko, tak naridil "zalujte nejaky lidi".
Autorská citace #47
10.4.2009 15:41 - Alnag
Lotrando píše:
Co píše Ryan Dancey je taky docela zajímavé, ale nejsem si úplně jist premisou, a totiž že PHB2 se neprodává.


Naopak. Ta premisa je, že se prodává oproti předcházejícím příručkám a proto není dostupné, protože podstřelili poptávku. (Což je informace relativně do určité míry ověřitelná... samozřejmě jen z několika instancí jedna paní povídala, ale i tak).

Ryan Dancey je sice dost kontroverzní postava (a dělá teď pro konkurenci) ale jeho názory jsou poměrně konzistentní mnoho let a i když ne všechny predikce mu vyšly, tak má docela solidní odhad.
Autorská citace #48
10.4.2009 23:09 - ShadoWWW
Tak to je drsný. Na "PDF kauzu" už zareagovali i Fat Dragon Games!
Píše:
Hey all!

In view of recent events in the PDF gaming industry, we wanted to do a little something to show our customers how much we appreciate your online support of our products. April marks our four year anniversary, so we've decided to mark everything in our catalog down 10% now thru the end of the month.

http://www.rpgnow.com/index.php?manufacturers_id=346&affiliate_id=25275

Thanks again for supporting us!

Tom Tullis
President
Fat Dragon Games
Autorská citace #49
11.4.2009 08:44 - Fritzs
Alnag: KIontroverzní postava...? Jakože zrovna dělá pro konkurenci...? WTF, já myslel, že v průmyslu je todle normální stav...
Autorská citace #50
14.4.2009 15:03 - ShadoWWW
Asi to bude ještě zajímavé. Ředitel WotC nabídl jednomu fanouškovi přímý telefonický rozhovor. Vice zde.
Autorská citace #51
14.4.2009 17:29 - Nachtrose
Hmm... tak jsem prosvihnul tu free akci na Exalted :-( I kdyz to asi nikdy nebudu hrat, ale byl jsem aspon zvedavej.
Autorská citace #52
15.4.2009 08:37 - ShadoWWW
Nachtrose píše:
Hmm... tak jsem prosvihnul tu free akci na Exalted :-( I kdyz to asi nikdy nebudu hrat, ale byl jsem aspon zvedavej.

Já jsem ji stihl. :-)
Autorská citace #53
15.4.2009 08:46 - Lotrando
chápu to správně, že ten rozhovor bude příští týden?
Autorská citace #54
15.4.2009 10:46 - ShadoWWW
Lotrando: jo.
Autorská citace #55
15.4.2009 12:24 - ShadoWWW
Výkonný ředitel (CEO) WotC Greg Leeds poskytl dva rozhovory zde a zde.

Ve zkatce:
- Distribuce PDF byla zastavena kvůli neúnosnému navýšení pirátského stahování. Díky dvojtému watermarku vysledovali poměr asi 10 pirátských stažení na 1 legální.
- WotC neplánuje obnovení prodeje PDF verzí knih třetí stranou (RPGNow.com aj.) ani prodej ve svém vlastním online obchodě (např. přes DDI).
- zvažují prodej elektronických verzí pro Kindle od Amazonu nebo pro E-Reader od Sony.
Autorská citace #56
15.4.2009 12:38 - ShadoWWW
Bohužel jsem k momentální politice WotC velmi skeptický. PDFka byly super a díky přenositelnosti svého formátu naprosto univerzální. Mohl si je přečíst kdokoli na PC s Windows, Linuxem, dokonce i MACy nebo mobilní zařízení (PDA, iPhony aj.). Představovaly také solidní základ pro export do Fantasy Grounds.

Ať už vyhraje Kindle, E-Reader nebo oba, znamená to pro hráče investovat 290$ jen do čtecího zařízení. Jistě, Američané mají možnost pořídit si na Kindle i výběr knih. Pro Čecha je ale pořízení tohoto zařízení velmi drahé a téměř zbytečné. Nevím o žádné české knize, která by pro Kindle vyšla.

Navíc port kamkoli jinam včetně do FG je striktně omezený (=nemožný). Vidím to tak, že velká většina současných legálních zákazníků elektronické verze se spokojí s horší kvalitou pirátsky scanovaných knih do PDF, než aby utráceli za drahé čtecí zařízení. Také nevěřím, že by WotC byli schopni přijít s novým řešením v dohledné době. Vždyť dodnes nedokázali zprovoznit svůj Virtual Tabletop, dokonce ani placení DDI přes PayPal. Možná mají dobré autory a ilustrátory, ale mizerné IT a manažery. Stáhnutím PDF prodeje bez jiné legální varianty dali pirátům 100% monopol na své produkty v elektronické podobě.
Autorská citace #57
15.4.2009 12:59 - ShadoWWW
BTW Spycraft 2.0 Rulebook - Second Printing byl dočasně zlevněn z $49.95 na $15.95, True20 Adventure Roleplaying z $17.50 na $9.99, do 20. dubna je Open Core System zlevněn z $34.95 na zadarmo, celý Exalted je slevněn na polovinu a jeho základní příručka byla jistou dobu zdarma, vlastně všechny knihy od White Wolfu jsou zlevněny na polovinu. Mnoho jiných firem uvolňuje své PDF produkty se slevou nebo na chvíli zadarmo.

A do toho přichází CEO z WotC, a místo toho, aby přiznali chybu, tak zatvrzele stojí za svým špatným rozhodnutím.

A kvízová otázka? Kdo z této situace bude profitovat? WotC nebo jejich konkurenti / komplementi, kteří využili situace a vyšli vstříc svým současným i potenciálním novým zákazníkům?
Autorská citace #58
15.4.2009 13:23 - Lotrando
Jeden by řekl, že tu příručku prodají spíš, když do ní vloží třeba poster mapu. Já si třeba moduly kupuje hlavně kvůli tomu. Nemůže být takový problém přece vymyslet dostatečně atraktivní přílohu, která coby PDF ztratí výrazně na hodnotě či použitelnosti a která donutí fanouška koupit si tištěnou příručku.

Druhá věc je, že v momentě kdy se uspokojí hlad po příručkách, funguje PDF jako propagační materiál. Ten kdo si koupí příručku půl roku či rok po vydání, si ji koupí spíš, když má možnost se napřed o kvalitě přesvědčit, než když kupuje zajíce v pytli.

Nakonec se budou znovu stahovat upirátěné a naskenované příručky, wizardům zůstanou plné sklady příruček.

Zapomínají na to, že je to hobby. Nic co by člověk musel mít.

Přitom by stačilo přemýšlet, pdf soubory viditelně podepsat, cokoliv, aby se soubor personalizoval a hned by účinně omezili množství pirátských kopií. Namísto toho jen represe a výsledek velmi pochybný.
Autorská citace #59
15.4.2009 14:27 - ShadoWWW
Píše:
Přitom by stačilo přemýšlet, pdf soubory viditelně podepsat, cokoliv, aby se soubor personalizoval a hned by účinně omezili množství pirátských kopií.

To už zavedli před několika měsíci. Všechny oficiálně koupené PDF měly v rohu jméno kupujícího a číslo zakázky. Pro piráty ale nebyl problém tuto ochranu ihned obejít.

PDF (legální) trh je ale trochu jiný, než knižní. Mnoho majitelů PDF si nikdy knižní verzi nekoupilo. PDF má hned několik výhod:

1) Lehce se v něm hledá.
2) Lehká přenositelnost. Pro DM je jednodušší si vzít na hru malou flashku než hromadu knih.
3) Hráči Fantasy grounds používají jen PDF verzi.
4) Jednoduché vykopírování textu od DM pro hráče.
5) Zoomování textu (oceňovali hlavně hendikepovaní hráči).
6) Přenositelnost mezi platformami (PC, Mac, PDA, mobil). Dalo se číst kdekoli (třeba v MHD).

Všichni ti, kteří si kupovali jen PDF verze kvůli těmto výhodám, už Wizardům nepřinesou ani dolar.

Píše:
Nakonec se budou znovu stahovat upirátěné a naskenované příručky, wizardům zůstanou plné sklady příruček.

+1
Autorská citace #60
15.4.2009 15:21 - LZJ
BTW i Paizo nabízí slevu na PDF 35%, aspoň mi napsali v mailu.
Píše:
At paizo.com, most of the roleplaying books we publish are available in both print and PDF editions. We take pride in the high quality of our PDFs and think that they are some of the best in the industry. And we would love to show you how cool they are by allowing you to buy our Pathfinder PDFs for 35% off the regular retail price through the end of April. This offer includes Pathfinder Adventure Path PDFs, Pathfinder Modules PDFs, Pathfinder Chronicles PDFs, Pathfinder Companion PDFs, and Pathfinder Society Scenario PDFs.

Fakt mě zajímá, jak tohle celé dopadne.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.079191207885742 secREMOTE_IP: 18.188.152.162