Produkty

Lotrando
7.4.2009 10:44
Budoucnost PDF u WotC?
Paizo

Píše:
Wizards of the Coast has notified us that we may no longer sell or distribute their PDF products. Accordingly, after April 6 at 11:59 PM Pacific time, Wizards of the Coast PDFs will no longer be available for purchase on paizo.com; after noon on April 7, you will no longer be able to download Wizards of the Coast PDFs that you have already purchased, so please make sure you have downloaded all purchased PDFs by that time.
Autorská citace #1
7.4.2009 11:59 - Geralt
Na jednu stranu chápu, že Wizardům došla trpělivost s nelegálně stahovanými PDFky, na druhou stranu si nejsem jistý, jestli jim zrovna tenhle krok pomůže - lidé si stejně dají práci příručku oskenovat, takže holt bude dostupná jen v horší kvalitě, nicméně po Internetu se budou šířit i tak. Mám z toho pocit, že tenhle klacek prostě dopadne jen na ty slušné zákazníky, co jim za PDFka platili a používali je jako alternativu domácí poličky plné příruček.
Vedle toho tím utrpí ještě příznivci starších edic, které už se netisknou a zpoplatněná PDFka byla často jedinou cestou k jejich získání (ponecháme-li stranou honbu Ebayem nebo sledování specializovaných obchůdků, které občas mívají starší out-of-print kousky).
Autorská citace #2
7.4.2009 12:03 - Lotrando
netuším zda je to plošné. navíc scanované příručky, pokud je někdo neprojede přes OCR jsou k ničemu.

pravda ale je, že by to byl špatný krok. sice vlastním vše co do této chvíle vyšlo v tištěné podobě, ale při přípravě používám elektronickou verzi.
Autorská citace #3
7.4.2009 12:36 - Geralt
Dočetl jsem se, že tahle wizardí politika se nedotkne pouze Paiza, ale i distributorů jako DriveThruRPG a RPGnow. Takže jsem z toho dost rozpačitý, jak dalece to bude zasahovat. Obecně mi to totiž připadá jako nešťastný krok snižovat možnost si PDF opatřit legální cestou.
Autorská citace #4
7.4.2009 14:24 - Colombo
pochopil bych, kdyby je dávali jako doplněk k papírovým příručkám a jinak by byly neprodejné...
Autorská citace #5
7.4.2009 14:28 - Lotrando
colombo: to by bylo super, ale snad nikdo to nedělá, někdy je na pdf sleva
Autorská citace #6
7.4.2009 14:31 - andtom
Colombo: Přesně tak. Do příručky vložit (vlepit) stíratelný unikátní kód k legálnímu ztažení jejího pdfka. Ono to tak či tak bude kolovat po netu a toto by byla ze strany vydavatele hezká drobná pozornost a kultivace lidí.
Autorská citace #7
7.4.2009 14:32 - Sethi
tím by nevyřešili to, co je pálí - skutečnost, že se .pdf soubory šíří trochu lépe, než tištěné příručky.

nicméně, hlavu bych si s tím nelámala, věřím v sílu internetů - však ony to nějak obejdou =)
Autorská citace #8
7.4.2009 14:41 - Alnag
No obecně to znamená, že si nebudu Wizardí příručky kupovat. Protože zajíce v pytli odmítám, v Černém rytíři než je dostanou uplyne půl roku a dobrodružství jsou třeba zalaminovaná, takže se člověk nepodívá. Na PDF jsem mrknul a řekl si - chci, nechci. Tímto způsobem jsem koupil (nebo nekoupil) všechny věci ze 4e a SW Saga Edition. (Naštěstí SW teda vždycky někdo nascanuje, takže se to dá omrknout.) Ale pokud nebude scan tak nekupuju nic. Takže asi tak...
Autorská citace #9
7.4.2009 14:50 - andtom
Alnag: Omrknout to myslím půjde pořád.

Uvítal bych, když už jsme u toho, aby se zlepšila kvalita vazby tištěných příruček. Laicky se mi zdá, že hřbety jsou vyšší než je součet tlouštěk stránek. Jako kdyby se původně počítalo s papírem s vyšší gramáží. Zvlášť to je patrné u PHB (která má hodně stránek).
Vazba se mi trhá v místě, kde je vytištěn obsah :( A to si dávám na tyto věci vždy hodně velký pozor ... Jaklé máte zkušenosti vy? Mě to teda dost štve, když je takováto nekvalita.
Autorská citace #10
7.4.2009 17:04 - ShadoWWW
Tak mohu potvrdit, že toto omezení se týká veškeré PDF produkce WotC. Co to znamená pro jednotlivé aktéry?

Pro piráty: Ke stažení bude PDF o něco později. Např. Tiles, které také legálně nejsou k dispozici jako PDF, jsou ve zpodění asi měsíc. Kvalita trochu klesne, ale spíš v tom, že výsledný PDF soubor bude větší, kvalita bude velmi dobrá. OCR samozřejmostí.

Pro hráče papírových verzí: Už se nebudou moci podívat ihned na to, co si třeba předobjednali u Amazonu. Teď to bude takový trochu zajíc v pytli. Zase na druhou stranu, kdo to riskne a předobjedná, bude mít v příručku ruce rychleji, než se objeví PDF verze.

Pro virtuální hráče: Největší dopad to bude mít na hráče, co hrají přes Fantasy Grounds nebo podobnou alternativu. Bohužel s nástupem DDI stále víc a víc háze WotC těmto hráčům klacky pod nohy. A toto je dost velká rána. Hráčů FG bude méně a ti současní buď budou hrát radši 3.5E (plně podporovanou) nebo si budou muset vystačit se současnými moduly 4E. Skenování zde asi moc nehrozí, protože tito hráči tištěnou verzi nepotřebují. Další variantou, že přejdou na jinou hru podporující PDF (např. True 20).

Pro WotC: Klesnou jim zisky. (Jak překvapivé!) Celá komunita online hráčů (a není jich ve světě málo!) už nebude 4E podporovat. Piráty to moc neovlivní a naopak ti, kteří teď díky PDF kupovali 4E moduly víc, tak si budou víc rozmýšlet, do čeho investovat.

Co to znamená pro mě: :-) Hodím sem sem tam nějaký link na PDF, pokud najdu odkaz. Sám budu knihy kupovat mnohem méně než teď. Díky možnosti náhledu do PDF mám skoro všechny tištěné moduly 4E (chybí mi asi 2 nebo 3). Nyní si však koupím už jen DMG2 a MM2 (případně možná DG3 a MM3). Dokud však nebudu mít možnost se legálně (!) podívat do PDF ostatních modulů 4E, určitě je kupovat nebudu. Ani na Amazonu ani v Rytíři. Nestojí mi to za ten risk. Navíc jsem i legálním držitelem licencí právě FG II. V něm se rozhoduji, jestli budu hrát vlastní dobrodružství s využitím pouze současných PDF modulů 4E nebo přejdu na True20 a 4E budu hrát jen na papíře. Celkově se mi hraní 4E přiblíží DoDo (dodělej doma). Ale z hraní DrD jsem zvyklý, tak si zvyknu i tady.

Celkově si myslím, že si tím WotC vůbec nepomohl. Pro mě to znamená, že ho podpořím jen v core modulech.
Autorská citace #11
8.4.2009 10:28 - Lotrando
Za tím rozhodnoutím musí být nějaká čísla, ke kterým se asi těžko dostaneme. Nepochybuju, že to udělali jen kvůli pirátům, protože většina příruček byla na torrentech velmi rychle. Spolu s existencí CB to pak mohlo vést k poklesu prodeje tištěných příruček. Deník uděláte elektronicky, karty se vytisknou, co potom s příručkou.

Osobně mám vše co zatím vyšlo a pdefka jsem pirátil, protože se mi nechce platit dvakrát za totéž. Je to krádež, ocenil bych možnost stáhnout si pdf verzi podobně jak navrhoval andtom, dokonce bych jí chtěl mít podepsanou, ušitou pro mě. Nevěřím, že by to omezilo pirátství, ale mělo by to jistý smysl, dal by se najít zdroj úniku. Otázkou zůstává, k čemu by to bylo.

Mám DDI, mám kompendium a internet prakticky všude tam, kde DnD nějak používám. mám tedy i nadále přístup k elektronické verzi. Ale nebude to prostě ono. Podobnost elektronické i tištěné verze byla docela příjemnou vlastností.

Podle mě tento krok nic nepřinese. Mám celou 3.5E ve scanu, takže je to jen otázka času. Jediné na co mohou spoléhat je hlad po novinkách a fakt, že spousta lidí si to koupí v několika prvních týdnech, pokud se nedostane k elektronické verzi. Mohlo by to vyjít, tahle taktika funguje u počítačových her.
Autorská citace #12
8.4.2009 11:23 - Alnag
Ve skutečnosti to není tak jednoduché. Vzhledem k tomu, že zrušili i přístup k příručkám starých edic, které už jinak sehnatelné nejsou je to možná i snaha zredukovat konkurenci, kterou vytváří staré DnD proti novému DnD.

Spekulace jdou také v tom smyslu, že se pokusí to v budoucnu procpat skrze DDI, aby jej zatraktivnili.
Autorská citace #13
8.4.2009 12:04 - Lotrando
ono DDI od výměny týmu na podzim jde taky do kytek. platit má smysl za CB a možná za tu kampaň Scales of War, jinak jsou tam celý měsíc jen drobky.
Autorská citace #14
8.4.2009 12:06 - ShadoWWW
Nejspíš to udělali z těchto důvodů:
- V pirátských vodách byly příručky nejpozději den po vydání. Watermark ochrana byla naprosto neúčinná. Nově se zvažuje ochrana DRM. Což akorát znepříjemní život legálním uživatelům, protože pro piráty není DRM žádný problém.
- Starší verze příruček DND a jejich modulů se stále dobře prodávaly. Hodně hráčů kupovali staré příručky za snížené ceny a nic je nenutilo přejít na 4E. Starého materiálu bylo hafo a vystačil by jim asi do konce života. Tito hráči mají a asi i budou mít smůlu. Pro ně už zbývá jen předražený E-Bay (nebo pirátství).
- WotC se nelíbilo, že jsou PDFka tak oblíbená a jeho DDI stagnuje. Zdá se, že buď nabídne prodej PDF v rámci DDI nebo je nabídne jako balík s papírovou verzí příručky. To jsou ty lepší varianty. Ta horší by byla ta, kdyby jediná elektronická verze textu by byla jen v rámci Compendia DDI.

Nejhorší mi přijde způsob, jakým to WotC provedl:
- Nečekaně a nepřipraveně si mnozí hráči nestihli stáhnout své koupené příručky nebo je nemají zálohované (standardně se nabízelo 5 stažení na jednu koupi).
- Nevyšlo žádné oficiální vyjádření na stránkách DND ani jakékoli oficiální vyjádření v rámci diskuze fanoušků k tomu založené. Toto považuji za nejhorší jednání.
- Je to špatná vizitka pro WotC i pro jejich spolupracující firmy (distributoři, prodejci). Jasně jim takto ukázal: Máte s námi smlouvy, ale mi je kdykoli okamžitě vypovíme.

Ale... koho to zajímá, jak se WotC chová k těm, které by měl respektovat? Stejně pořád bude DND jedničkou na trhu (hlavně díky ziskům z Magicu).
Autorská citace #15
8.4.2009 12:06 - Fritzs
White Wolf už zareagoval...

White Wolf Online píše:
To celebrate White Wolf’s continuing devotion to PDF products and reward their growing, loyal fan base, the company is offering a free download of the Exalted Second Edition rulebook as well as a one-time 10% discount on the purchase of any White Wolf PDF titles through DriveThruRPG.com and RPGNow.com from 1 Am Tuesday night/Wednesday morning. Simply enter the coupon code “wwlovesyou” to receive the discount. Both offers expire by midnight (EST) on Sunday, April 12th.


Originál zde
Autorská citace #16
8.4.2009 12:08 - ShadoWWW
Ještě bych dodal: Tento krok je naprosto směšný vůči pirátství. Staré příručky dál kolují. Akorát legálně se už nedají sehnat a WotC z toho nebude mít ani dolar. Navíc pořádně naštval své platící zákazníky.
Ještě bych to trochu chápal, kdyby nechtěl vydávat nové příručky v PDF. Takhle je to asle zcela kontraproduktivní.
Autorská citace #17
8.4.2009 12:23 - Lotrando
ShadoWWW: už jsi zase na tenkém ledě spekulací.

- příručky si stáhni od svého distributora. je sice blbý, že je na to málo času, ale mělo by se tě to týkat jen v případě, že některou nepoužíváš, nemáš ji, ale pro jistotu si jí stáhneš. Pravda, mohli to říct dřív.

- odkud víš, co se jak prodává a co kdo kupuje nebo nekupuje. Paizo už rok a půl slibuje Pathfinder a nemaj zatím nic kromě klonu 3E

- DDI subscription má spoustu lidí kvůli CB. to je jedinej důvod, proč ho lidi platí. soudě podle toho, kolik lidí si ho zaplatilo čistě kvůli builderu v mém okolí. to že přes DDI půjdou pdfka je čirá spekulace. podle mě jejich interface na to nemá.

Souhlasím s tím, že to k ničemu nepovede, snad jen k prodeji těch pár tištěných příruček nedočkavcům. Souhlasím s DRM, je to k ničemu. Ale pro WotC je k ničemu i stav, kdy si všichni pdf ukradnou. Najít z tohoto cestu ven je asi docela těžké.

Také je dobré si povšimnout, jakým způsobem si WotC kanibalizuje svůj vlastní produkt. Jejich CB a DDI totiž budou možná hlavní příčinou, proč se příručky neprodávají,je-li tomu tak a prodeje skuečně poklesly. Vliv krize bych taky nevynechával.

no nic, teď spekuluju já, takže .. konec řádky ..
Autorská citace #18
8.4.2009 23:21 - Chrochta
Tak jsem překontroloval, kdo vydával Ravenloft - a on to White Wolf. Od Šarlatánů mám vše, co jsem chtěl (a ten zbytek - Keep on Borderland a pár kousků k Eberronu - s klidem oželím), a konkurence stejně dělá lepší věci. Ve 4E si nemám moc co počíst a když si něco budu chtít koupit, tak si počkám na dovoz. A BUDU utrácet jinde. Hodně.
Autorská citace #19
8.4.2009 23:39 - Alnag
Chrochta: Přesněji řečeno - třetí edici Ravenloftu vydával WW. Starší věci vydávalo TSR (čili ty nebudou dostupné).
Autorská citace #20
9.4.2009 08:19 - ShadoWWW
Tak na RPGNow.com se objevila zpráva, že stažení PDFek bylo kvůli pirátství a že to trochu přehnali. Momentálně jednají, co dál. To oznámení je trochu delší, tak sem dám jen link.
Autorská citace #21
9.4.2009 08:23 - Lotrando
ShadoWWW: dík za link

ok, takže podle všeho jde o dočasné opatření. pořád je to ale stanovisko firmy, kterou živí elektronické příručky.
Autorská citace #22
9.4.2009 09:05 - andtom
Vypadá to tak, že pirátství v tuto chvíli trápí spíš WOTC než firmu, kterou živí prodej pdf. A WOTC by to mělo trápit tehdy, pokud si myslí, že díky pirátství prodává o dost méně papírových příruček. V takovém případě:

K D&D se dají upirátit příručky a dají se upirátit Dungeon tiles. Co se nedá dost dobře upirátit jsou figurky v originální podobě. Za těchto okolností by možná pro ně bylo řešením svázat některé atraktivní unikátní figurky s příručkami. Začít dělat dárkové sady. Například první tři core příručky s balíčkem unikátních samostatně neprodejných figurek. Pak další tři core příručky (PHB2, DMG2, MM2) a další balíček. Je to sice distribučně a nákladově náročnější, ale ty náklady by se právě mohly vrátit větším prodejem. Píšu mohly ... protože to nevím, je to jenom můj názor.
Autorská citace #23
9.4.2009 10:05 - Geralt
Osobně mám za to, že Wizardům prostě došla trpělivost při vydání PHB 2, který se okamžitě začal šířit Internetem* , přičemž to měla být vlajková loď jejich letošní sezóny. Není tak moc divu, že lidi ve WotC to nadzvedlo ze židlí a taky vyděsilo, protože totéž by se opakovalo i se zbývajícími trumfy - MM 2 (květen) a DMG 2 (září). Proto tipuji, že jestli WotC vezme svůj krok zpátky, čekám že až na podzim, kdy dokáží dostat do oběhu dostatek tištěných příruruček.

* Den před stažením PDFek - tj. 6. dubna - Wizardi zároveň vydali tiskové prohlášení, že podali žalobu na osm lidí z USA, Polska a Filipín, kteří nahráli PDF Player's Handbooku 2 na veřejné servery ke stahování.
Autorská citace #24
9.4.2009 10:06 - Colombo
až budou barevné 3D tiskárny, ani tohle ti nepomůže:P
Autorská citace #25
9.4.2009 10:41 - ShadoWWW
Podle mě by spíš pomohlo, kdyby hráči, co si koupí knihu, měli slevu k nákupu PDF verze. Nebo naopak, pokud si někdo koupí PDF verzi, měl by slevu k nákupu knižní verze.

Podle českého autorského práva je to logické. Podle něj neplatíte při nákupu autorského díla za samotné médium, ale za autorské dílo. Tedy jinými slovy, pokud si koupíte knihu nebo PDF, kupujete si to stejné (jen na jiném médiu) a teorieticky za to druhé nemusíte platit. Ale píšu teoreticky, protože autor díla to může licenčními podmínkami upravit.

Navíc, podle českého zákona, pokud si z netu stáhnete video, audio nebo PDF, tak pro soukromou potřebu ho můžete legálně používat.

Americký zákon je v tomto mnohem přísnější a tam to neplatí. Naopak v Norsku můžete legálně stahovat, nabízet i používat téměř cokoliv (nejsou omezeni ani nařízením Evropské unie, která má poměrně striktní autorský zákon).

Osobně si myslím, že slevy na protiformát by byly výborným řešením pro tuto situaci.
Autorská citace #26
9.4.2009 12:50 - Alnag
Lotrando píše:
ok, takže podle všeho jde o dočasné opatření.


A na to jsi přišel jak? Poslední co jsem slyšel je, že byli sice moc zbrklí v úplném zamezení redownloadu příruček atd. ale opatření je platné, tzn. žádné další PDF nebudou.
Autorská citace #27
9.4.2009 12:58 - Lotrando
přečetl jsem si vyjádření rpgnow.

Píše:
I am otherwise as confused as anyone else here on the rationale behind Wizards' decision. I know there are some smart people at Wizards who get it, so I can only speculate that there are others who are not as informed and who are making the call on this.



že je to spekulace jsem napsal taky
Autorská citace #28
9.4.2009 14:10 - Alnag
No tak uvidíme. Ono to stejně nedává smysl, na jednu stranu mít časopisy v PDF (které se také pirátí, dokonce se to víc nabízí, protože se na napíře ani koupit nedají) a příručky nemít. Ale tak je to na nich. Ty tam jsou doby, kdy byl brand managerem Ryan Dancey a šéfem Peter Adkison a Wizardi byly fakt progresivní firma...
Autorská citace #29
9.4.2009 14:20 - Lotrando
Je to trošku o víře ve vítězství zdravého rozumu. Ty příručky se nascenují tak jako tak, jde jen o čas.

Když jsem teď zvažoval nákup Arcana Powers, taky jsem váhal jestli to je nutné, když mám DDI a CB. Knížka je jen o sběratelství a pocitu toho, že mám všechno. Ke hře jí nepotřebuju. Existence PDF převažovala misky vah na Nekoupit, zatímco teď to asi bude koupit. Těžko říct. Určitě koupím core příručky. Otázka je, jestli půjdu i do supplementů.

P.S. ty lidi tam už nejsou dost dlouho, ne ?
Autorská citace #30
9.4.2009 16:41 - Alnag
Lotrando píše:
P.S. ty lidi tam už nejsou dost dlouho, ne ?


Taky to jde od 10 k 5ti.
Autorská citace #31
9.4.2009 18:57 - Colombo
jojo, dřív byly i hory zelenější.
Autorská citace #32
10.4.2009 01:40 - Alnag
Colombo píše:
jojo, dřív byly i hory zelenější.


Vím, nač narážíš. Že s odstupem se věci zdají lepší. Ale počátek milénia byla skutečně doba, kdy bylo WotC vůdčí silou mezi RPG. Vytvářelo inovativní a tvůrčí koncepce a udávalo tón, kteří další následovali. A dneska? Jde vyloženě proti proudu (třeba zrušení prodeje těch PDF je krok asi tak o 10 let nazpátek).

Mimochodem, je docela vtipné, že Ryan Dancey je nyní šéfem marketingu u konkurečního White Wolfu. Který na tuhle událost reagoval tím, že nabídl základní příručku Exalted v PDF zadarmo.

TSR bylo také vůdcem trhu. Pak se přestalo ohlížet na zákazníka a sledovalo nějakou podivnou vlastní politiku. Skončilo neslavně. WotC bylo vůdcem trhu. Pak se přestalo ohlížet na zákazníka, začalo vymýšlet nějaké bludy kolem pirátění... nepředvídám tomuhle žádnou slávu. Už zničili d20 licenci, zazdili DDI a Gleemax a teď tohle. Co bude dál?
Autorská citace #33
10.4.2009 07:26 - Lotrando
Píše:
Co bude dál?


nic, hrát se to přece dá i dál
Autorská citace #34
10.4.2009 08:43 - Colombo
Alnag: jistě, ale to nebyly dřív kroky, které se zdály chybné, jako kroky WotC nyní?
Měl tehdy WotC tak neotřesitelné postavení jako dnes?(jak bylo v jedné filmové povídce s automaty na kávu a učitelským sborem "Remcají ale kávu pijí")
Možná jde jen o to, že chce zabít 3,5, sebrat jí podporu a pak, s 4, to všechno může začít nanovo.
Autorská citace #35
10.4.2009 10:41 - Alnag
Já o vlku a vlkovi to nedalo, aby se neozval. Omluvte sníženou kvalitu překladu, ale vzal jsem to hodně v rychlosti.

Ryan Dancey píše:
Tohle je klasický příklad Spirály smrti. Když se věci zhoršují, tak zpátečnické síly uvnitř organizace (právní oddělení, obchodní, duševně utlumení lidé z tvůrčího odělení, exekutiva s vratkou definitivou) jsou stále víc s to prosadit svou agendu. Což situaci vždycky zhorší, ale neexistuje žádná magická střela, která by špatnou situaci znenadání zlepšila, takže dostáváte rychlý spád Korporátních Sil k temné straně.

OGL? Riskantní (někdo by o nás mohl vytvořit špatný obraz, ukrást nám naše nápady, než je vytiskneme nebo vytvořit konkurenční značku, která by vysávala tržby), a nedostatek víry v marketing sítě snižuje předpokládanou návratnost investic. Zabte to.

PDF? Protože nekonečné problémy s partnery v prodeji tištěných produktů vytvářejí tlak na prodejní tým bez kterých by se obešly a příjmy jsou stejně tak malé, než aby to bylo nestrategické. Odstřihněte to.

Online? Pokaždé, když o tom mluvíte někdo přijde s minimálními náklady 10 milionů dolarů jako odhadem, jak to udělat "dobře". Poté, co utratíte 3-5x větší částku v sérii tragických pokusů (vedených naprosto nekvalifikovanými lidmi), vedení začne považovat Online za něco podobného plutoniu. Žádné kvalifikované vedení nebo tým se toho nápadu už nedotkne.

Evergreeen? Prodej každé publikace s časem klesá a jen pramálo produktů má jakous takous schopnost si udržet prodeje. Jediné (zdánlivě životaschopné) řešení je vyprodukovat víc knih - zalátat díru v příjmech vytvořenou nedostatkem evergreeen titulů tím, že z každého zákazníka vydojíte víc peněz. Manufaktura.

Další věc, která dostane zásah bude RPGA (provoz stojí hodně, zkraťte jim rozpčet), potom kvalita (méně písmen a obrázků na méně stránek a zvedněte ceny), pak konzistence (pravidlové odchylky vytvářené nezkušenými designéry a přehlédnuté přepracovanými vývojáři se začnou šířit a soudržnost v pravidlech vede k ad hoc interpretacím a jako jedinému možnému způsobu hraní).

Mezitím prodeje stále klesají, díra v rozpočtu je stále větší a bez ohledu na to, kolik hlav padne, na konci tunelu není žádné světlo.

Wizardi jsou donuceni ukončit vydávání D&D, což je něco, čím prošla řada vydavatelů, ale nikdo ne s hrou takového rozsahu a velikosti jako D&D. (TSR šlo přímo do téhle propasti, ale WotC je zachránili tím, že je koupili). Jsou 3 možné výsledky:

1) Totální kolaps, kdy hra už nebude smysluplně vydávatelná a distribuovatelná přinejmenším jedné hráčské generaci a možná, že už nikdy.

2) Snižování stavů, dokud režie nevyrovná náklady: může se jednat o nějaké propůjčení licence nebo spin-off řadu - něco jako současná inkarnace BattleTechu.

3) Traumatické znovuzrození, což by znamenalo, že někdo, někde najde způsob, jak odříznout tu rakovinu, která szřírá tuhle hru a restartuje hromadné prodeje D&D.

Mějte na paměti, že 2 a 3 mohou být kroky k 1.
Autorská citace #36
10.4.2009 10:44 - Alnag
A jako bonus... Co to znamená být industry leader od jednoho z designérů D&D na volné noze (nejsem si jistý, jestli na něčem dělal v poslední době, ale dělal hodně na 3.5e)
Autorská citace #37
10.4.2009 10:48 - ShadoWWW
Alnagu, máš odkaz na originál?
Autorská citace #38
10.4.2009 11:13 - Alnag
ShadoWWW: Ale jen, když budeš hodný. :)

Jinak ještě kousek...

Ryan Dancey píše:
Myslím si, že hlavní příčinou konce klasického D&D stylu je (ne)udržitelnost současného formátu. Jsou dvě cesty vpřed - opustit jej zcela a dovolit, aby se RPG hrálo jen přes internet a jako nekomerční zájem nebo jej hybridizovat a najít způsob jak přinést technologii k hernímu stolu a vytvořit tak novou budoucnost. Čím víc se WotC pokouší držet mrtvého formátu, tím většímu tlaku vystavují tohle podnikání. Nemyslím si, že 4e jako systém na tom má jakoukoliv zásluhu, pozitivní nebo negativní.


Někdo píše:
Otázka: Spirálou smrti máš na mysli fakt, že PHB2 je těžko k sehnání v obchodech, protože poptávka převýšila očekávání a oni nevytiskli dost příruček v prvním běhu?


Ryan Dancey píše:
Tak se na to podívejme. Můžu k tomu nabídnout pár vodítek, protože jsem s těmihle týpky býval v jedné místnosti, když se dělala rozhodnutí.

Wizardi vědí, kolik PHB1 vytiskli. Vědí, jak dobře se prodávaly od vydání. Rychlý pohled na místní B&N (Barns & Nobles, knihkupectví) mi říká, kolik 4E produktů vypustili v mezičase a oni vědí, jaké příjmy z těchto produktů mají. Fungují v něčem, co bych označil za "informačně bohaté" prostředí.

Také zhruba vědí, kolik jednotek odeberou nákupčí velkých řetězců knihkupectví dlouho předtím, než začnou tisknout. Cyklus dojednávání zakázek knihkupectví je obvykle delší než produkční cyklus, což znamená, že Wizardi si často mohou dovolit luxus "tisku na objednávku". Když jsem opouštěl společnost představovaly prodeje knihkupectvím asi 50% celkového objemu. Jelikož v řetězcích hobby obchodů byla od té doby úmrtnost asi 50%, dá se předpokládat, že současný objem je asi 75% objednávek od knihkupectví. Nákupčí knižní řetězců mají velmi dobré informace o stavu skladů a jsou schopni posoudit prodeje titul od titulu a obchod od obchodu. Ačkoliv ne vždycky to zkoumají tak, jak by mohli, udělají obvykle dost, aby se dostali dost blízko očekávanému prodeji pro daný titul. I oni jsou "informačně bohatí".

Co nám to prozrazuje o nedostatku PHB2? Říká nám to, že se 4e obecně prodává dost chabě. Říká nám to, že na základě interních informací mají jak vydavatel tak tvůrci trhu méně důvěry v tento významný produkt než kolik je reálná poptávka. Důvod v pozadí je předzásobení. Ani prodejní tým u Wizardů ani nákupčí knižních řetězců nechtějí žádné zásoby navíc. Pokud se kniha nestane evergreenem, pak bude nadbytečné zásoby třeba zlikvidovat a kvůli způsobu, jakým funguje účetnictví bude "cena" za likvidaci zaplacena v jiném období, než je vytvořen zisk. Z řady účetních důvodů to může být zabiják rozpočtu - a také prodeje.

Přirozenou reakcí prodejního týmu v klesajícím, nedobře fungujícím trhu je podstřelit křivku poptávky - vytvořit umělý nedostatek. Prodají všechny příručky, které vyprodukují a uzamknou se ve svých příjmech a jestli nějací zákazníci nedostanou svůj produkt, no to není až tak bolestné v kontextu událostí. (No, není to tak bolestné, pokud nepodstřelujete něco, co mohlo být znovuobnovením poptávky vedoucí ke vzpamatování podnikání, ale to je scénář holuba na střeše a tohle jsou sakra těžké časy jak pro vydavatele, tak prodejce!)

A nebo je to jen shoda náhod a spousta knížek sedí v obchodech v jedné oblasti země neprodaná, zatímco v druhé mizí knížky z regálů tak rychle, že je nestíhají naskladnit. Nebo přichází další vlna knížek, protože bylo potřeba tisk z logistických důvodů rozdělit. A nebo je to astroturfing ve snaze vyvolat poptávku, která ve skutečnosti neexistuje atd. atd.

Ale já bych si vsadil na variantu, že "vydavatel nevěří v produkt", jako důvod, proč existuje nedostatek.


Wizardi mezitím postavili k soudu 8 lidí za pirátění PHB2. (V příručce byl nějaký skrytý watermark). Každopádně v kontextu situace mi to připadá komické...
Autorská citace #39
10.4.2009 11:26 - Alnag
A ještě: Dneska je nějaký plodný den - jeden z obviněných z Polska píše otevřený dopis na ENWorld.
Autorská citace #40
10.4.2009 12:11 - Colombo
díky alnagu, našel jsi ještě nějaká zajímavá prohlášení?(a za překlad do češtiny taky děkuji, čte se to mnohem... rychleji...)
Autorská citace #41
10.4.2009 12:14 - Lotrando
K tomu leaderovi trhu, vidím v tom nostalgii, opakovaný pláč nad opuštěním svobodné licence.

Co píše Ryan Dancey je taky docela zajímavé, ale nejsem si úplně jist premisou, a totiž že PHB2 se neprodává. Ne že bych tvrdil opak, ale nějak mi uniklo odkud to má.


Na podzim se dalo na amazonu objednat v předplatném jen po jedné příručce, DT apod. na účet. V létě nebyl problém s víccenásobnou objednávkou. Netuším jestli v tom hrály roli vánoce, nebo něco jiného. ale prodeje asi byly.

Co z toho usoudit?

Buď klesly prodeje, a to především z důvodu finanční krize (lidi prostě šetří), pak je reakce WotC chybná, vymstí se jim a udělal ji hlupák, co si kreje záda - podívejte, nám prodeje stoupají, drazí akcionáři.

Nebo je v tom jiný důvod a pirátství má skutečně neblahý vliv na prodej, což opět v kontextu krize může znamenat, že jim prostě došla trpělivost. Zde se nabízí i možnost, že jde o výstrahu. Stáhnu příručky, poženu před soud pár zoufalců a udělám bububu. Pak se vrátím zpět k prodeji pdf a budu doufat, že to zabralo. Ono to spíš nezabere.

Paizo stále publikuje ke trojce, ohlásilo novou adventure path, nebo jak tomu říkaj, a vesele fungují. Takových je určitě víc. Jestli to wizardy znervózňuje? Nevím, nemělo by. Všechno chce svůj čas. i 4E, která je designově určitě zajímavější, potřebuje čas aby si získala i skupiny co hrají dlouhé kampaně a nechtějí teď nic měnit. WotC by si to mělo uvědomit a nedělat kraviny.

Toho poláka je mi líto. Ačkoliv nemám rád piráty a snažím se to co používám také legálně vlastnit (včetně drahých pdf indie produkce), nevěřím v účinek postihu.

Zanedlouho budeme mít elektronický papír a vše se přesune do podoby pdf, nebo nějakého jiného, podobného formátu. Netušm co s tím společnosti chovající se jako wizardi (pokud jsou ty důvody skutečně takové), budou chtít dělat. Ve světě muziky je spousta autorů, kteří bojkotují úsilí RIAA, dokonce i velké společnosti odmítají platit dolary za její služby. Jestli se Wizardi teď probudili (tuším že spíš HASBRO), tak by je někde měl decentně upozornit, že to nefunguje.

Snad se jedná opravdu o pouhé nedorozumnění. Čas ukáže.
Autorská citace #42
10.4.2009 12:21 - Lotrando
napadla mě ještě jedna věc. jestli on problém nebude v tom, že nikdo neskupuje příručky 3. edice. proč vlastně, že? dik stačí stáhnout dpf pro inspiraci.
Autorská citace #43
10.4.2009 13:13 - Sosáček
Tak, oni sami prijdou na to ze to nefunguje, ne? A pokud ne, tak skonci. Ale dnd je dost dojna krava, takze pochybuju ze to nechaji jen tak skonci, a myslim ze budou vydelavat at udelaji cokoli.
Autorská citace #44
10.4.2009 13:48 - Sosáček
jinak, ten polak by mel bejt v klidu. polsko je sice totalnitni stat kde vladne cirkev (muzete, napriklad, dostat vezen natvrdo za to ze mluvite o potratu. wow), ale pochybuju ze ho deportuji do spojenych statu kvuli civilni zalobe. pokud by to staty delaly, prisel jsem na dobrej zpusob jak mit statem placenou dovolenou v USA ;)
Autorská citace #45
10.4.2009 13:51 - ShadoWWW
Pravděpodobně ho nevydají. Ale pokud ho odsoudí, už se asi nikdy nepodívá do USA. A asi si nikdy nepředplatí DDI. :)
Autorská citace #46
10.4.2009 14:04 - Sosáček
To ani ne. Toe civilni zaloba, ne trestni. To nema s fizlama co delat.

Mi pripada, ze spis v dnesni ekonomicky krizi potreboval nekdo ve WotC vykazat cinnost aby si udrzel teply mistecko, tak naridil "zalujte nejaky lidi".
Autorská citace #47
10.4.2009 15:41 - Alnag
Lotrando píše:
Co píše Ryan Dancey je taky docela zajímavé, ale nejsem si úplně jist premisou, a totiž že PHB2 se neprodává.


Naopak. Ta premisa je, že se prodává oproti předcházejícím příručkám a proto není dostupné, protože podstřelili poptávku. (Což je informace relativně do určité míry ověřitelná... samozřejmě jen z několika instancí jedna paní povídala, ale i tak).

Ryan Dancey je sice dost kontroverzní postava (a dělá teď pro konkurenci) ale jeho názory jsou poměrně konzistentní mnoho let a i když ne všechny predikce mu vyšly, tak má docela solidní odhad.
Autorská citace #48
10.4.2009 23:09 - ShadoWWW
Tak to je drsný. Na "PDF kauzu" už zareagovali i Fat Dragon Games!
Píše:
Hey all!

In view of recent events in the PDF gaming industry, we wanted to do a little something to show our customers how much we appreciate your online support of our products. April marks our four year anniversary, so we've decided to mark everything in our catalog down 10% now thru the end of the month.

http://www.rpgnow.com/index.php?manufacturers_id=346&affiliate_id=25275

Thanks again for supporting us!

Tom Tullis
President
Fat Dragon Games
Autorská citace #49
11.4.2009 08:44 - Fritzs
Alnag: KIontroverzní postava...? Jakože zrovna dělá pro konkurenci...? WTF, já myslel, že v průmyslu je todle normální stav...
Autorská citace #50
14.4.2009 15:03 - ShadoWWW
Asi to bude ještě zajímavé. Ředitel WotC nabídl jednomu fanouškovi přímý telefonický rozhovor. Vice zde.
Autorská citace #51
14.4.2009 17:29 - Nachtrose
Hmm... tak jsem prosvihnul tu free akci na Exalted :-( I kdyz to asi nikdy nebudu hrat, ale byl jsem aspon zvedavej.
Autorská citace #52
15.4.2009 08:37 - ShadoWWW
Nachtrose píše:
Hmm... tak jsem prosvihnul tu free akci na Exalted :-( I kdyz to asi nikdy nebudu hrat, ale byl jsem aspon zvedavej.

Já jsem ji stihl. :-)
Autorská citace #53
15.4.2009 08:46 - Lotrando
chápu to správně, že ten rozhovor bude příští týden?
Autorská citace #54
15.4.2009 10:46 - ShadoWWW
Lotrando: jo.
Autorská citace #55
15.4.2009 12:24 - ShadoWWW
Výkonný ředitel (CEO) WotC Greg Leeds poskytl dva rozhovory zde a zde.

Ve zkatce:
- Distribuce PDF byla zastavena kvůli neúnosnému navýšení pirátského stahování. Díky dvojtému watermarku vysledovali poměr asi 10 pirátských stažení na 1 legální.
- WotC neplánuje obnovení prodeje PDF verzí knih třetí stranou (RPGNow.com aj.) ani prodej ve svém vlastním online obchodě (např. přes DDI).
- zvažují prodej elektronických verzí pro Kindle od Amazonu nebo pro E-Reader od Sony.
Autorská citace #56
15.4.2009 12:38 - ShadoWWW
Bohužel jsem k momentální politice WotC velmi skeptický. PDFka byly super a díky přenositelnosti svého formátu naprosto univerzální. Mohl si je přečíst kdokoli na PC s Windows, Linuxem, dokonce i MACy nebo mobilní zařízení (PDA, iPhony aj.). Představovaly také solidní základ pro export do Fantasy Grounds.

Ať už vyhraje Kindle, E-Reader nebo oba, znamená to pro hráče investovat 290$ jen do čtecího zařízení. Jistě, Američané mají možnost pořídit si na Kindle i výběr knih. Pro Čecha je ale pořízení tohoto zařízení velmi drahé a téměř zbytečné. Nevím o žádné české knize, která by pro Kindle vyšla.

Navíc port kamkoli jinam včetně do FG je striktně omezený (=nemožný). Vidím to tak, že velká většina současných legálních zákazníků elektronické verze se spokojí s horší kvalitou pirátsky scanovaných knih do PDF, než aby utráceli za drahé čtecí zařízení. Také nevěřím, že by WotC byli schopni přijít s novým řešením v dohledné době. Vždyť dodnes nedokázali zprovoznit svůj Virtual Tabletop, dokonce ani placení DDI přes PayPal. Možná mají dobré autory a ilustrátory, ale mizerné IT a manažery. Stáhnutím PDF prodeje bez jiné legální varianty dali pirátům 100% monopol na své produkty v elektronické podobě.
Autorská citace #57
15.4.2009 12:59 - ShadoWWW
BTW Spycraft 2.0 Rulebook - Second Printing byl dočasně zlevněn z $49.95 na $15.95, True20 Adventure Roleplaying z $17.50 na $9.99, do 20. dubna je Open Core System zlevněn z $34.95 na zadarmo, celý Exalted je slevněn na polovinu a jeho základní příručka byla jistou dobu zdarma, vlastně všechny knihy od White Wolfu jsou zlevněny na polovinu. Mnoho jiných firem uvolňuje své PDF produkty se slevou nebo na chvíli zadarmo.

A do toho přichází CEO z WotC, a místo toho, aby přiznali chybu, tak zatvrzele stojí za svým špatným rozhodnutím.

A kvízová otázka? Kdo z této situace bude profitovat? WotC nebo jejich konkurenti / komplementi, kteří využili situace a vyšli vstříc svým současným i potenciálním novým zákazníkům?
Autorská citace #58
15.4.2009 13:23 - Lotrando
Jeden by řekl, že tu příručku prodají spíš, když do ní vloží třeba poster mapu. Já si třeba moduly kupuje hlavně kvůli tomu. Nemůže být takový problém přece vymyslet dostatečně atraktivní přílohu, která coby PDF ztratí výrazně na hodnotě či použitelnosti a která donutí fanouška koupit si tištěnou příručku.

Druhá věc je, že v momentě kdy se uspokojí hlad po příručkách, funguje PDF jako propagační materiál. Ten kdo si koupí příručku půl roku či rok po vydání, si ji koupí spíš, když má možnost se napřed o kvalitě přesvědčit, než když kupuje zajíce v pytli.

Nakonec se budou znovu stahovat upirátěné a naskenované příručky, wizardům zůstanou plné sklady příruček.

Zapomínají na to, že je to hobby. Nic co by člověk musel mít.

Přitom by stačilo přemýšlet, pdf soubory viditelně podepsat, cokoliv, aby se soubor personalizoval a hned by účinně omezili množství pirátských kopií. Namísto toho jen represe a výsledek velmi pochybný.
Autorská citace #59
15.4.2009 14:27 - ShadoWWW
Píše:
Přitom by stačilo přemýšlet, pdf soubory viditelně podepsat, cokoliv, aby se soubor personalizoval a hned by účinně omezili množství pirátských kopií.

To už zavedli před několika měsíci. Všechny oficiálně koupené PDF měly v rohu jméno kupujícího a číslo zakázky. Pro piráty ale nebyl problém tuto ochranu ihned obejít.

PDF (legální) trh je ale trochu jiný, než knižní. Mnoho majitelů PDF si nikdy knižní verzi nekoupilo. PDF má hned několik výhod:

1) Lehce se v něm hledá.
2) Lehká přenositelnost. Pro DM je jednodušší si vzít na hru malou flashku než hromadu knih.
3) Hráči Fantasy grounds používají jen PDF verzi.
4) Jednoduché vykopírování textu od DM pro hráče.
5) Zoomování textu (oceňovali hlavně hendikepovaní hráči).
6) Přenositelnost mezi platformami (PC, Mac, PDA, mobil). Dalo se číst kdekoli (třeba v MHD).

Všichni ti, kteří si kupovali jen PDF verze kvůli těmto výhodám, už Wizardům nepřinesou ani dolar.

Píše:
Nakonec se budou znovu stahovat upirátěné a naskenované příručky, wizardům zůstanou plné sklady příruček.

+1
Autorská citace #60
15.4.2009 15:21 - LZJ
BTW i Paizo nabízí slevu na PDF 35%, aspoň mi napsali v mailu.
Píše:
At paizo.com, most of the roleplaying books we publish are available in both print and PDF editions. We take pride in the high quality of our PDFs and think that they are some of the best in the industry. And we would love to show you how cool they are by allowing you to buy our Pathfinder PDFs for 35% off the regular retail price through the end of April. This offer includes Pathfinder Adventure Path PDFs, Pathfinder Modules PDFs, Pathfinder Chronicles PDFs, Pathfinder Companion PDFs, and Pathfinder Society Scenario PDFs.

Fakt mě zajímá, jak tohle celé dopadne.
Autorská citace #61
15.4.2009 19:59 - pipux
ShadoWWW píše:
- Distribuce PDF byla zastavena kvůli neúnosnému navýšení pirátského stahování. Díky dvojtému watermarku vysledovali poměr asi 10 pirátských stažení na 1 legální.
- WotC neplánuje obnovení prodeje PDF verzí knih třetí stranou (RPGNow.com aj.) ani prodej ve svém vlastním online obchodě (např. přes DDI).
- zvažují prodej elektronických verzí pro Kindle od Amazonu nebo pro E-Reader od Sony.

Takže jde (zase jednou, pro změnu) o penízky. Někdo chce naplnit své keramické prasátko (na svém glazurovaném boku může mít napsáno "cpi mě dvacetikorunami, mám to rádo").

Peníze staví lidi proti sobě (ano, je to zařízeno tak, že každý musí v prvé řadě živit svoji rodinu); proto kdybych přišel s návrhem "nechť se WotC stane dobročinnou organizací", vysmáli byste se mi. Beru to.

Ale co takhle: nechť WotC nabídne výhodná balení příruček (tištěných/PDF) pro skupiny. Proč? Nu protože většina pirátění probíhá tak, že jeden hráč určité herní skupiny příručku má, ostatní hráči si ji obšlehnou od něj.
A každá herní skupinka je "mikrotrhem", na kterém může WotC vyinkasovat další $$$. Proto když už někdo chce ždímat chlupatý doláče, mohl by vymyslet skupinovou licensi, třeba za cenu 3xpříručka.
Autorská citace #62
16.4.2009 17:03 - Fibriso
takže fibriso je svine a jdu sabotovat wizardum pristup: adventurers valut na rapidu tady:

http://rapidshare.com/files/222069897/sejf_vecic_tyrka_edice.zip
Autorská citace #63
17.1.2013 23:41 - ShadoWWW
Ze dvou nezávislých zdrojů se šíří zvěsti, že Wizards of the Coast brzy opět nabídne příručky v PDF přes RPGNow.com. V nabídce se údajně mají objevit všechny předešlé edice, včetně 4E.

Prý již v tuto chvíli probíhá upload souborů na servery RPGNow a v brzké době má přijít oficiální ohlášení.

EDIT: I když to není oficiální zpráva, není to zcela mimo realitu. Na posledním GameConu totiž WotC oznámili, že na začátku roku 2013 hodlají spustit prodej elektronických modulů předchozích edic. (Nespecifikovali však kterých a jak to hodlají provést.)
Autorská citace #64
17.1.2013 23:51 - Alnag
Každý dolar dobrý... :)
Autorská citace #65
18.1.2013 00:00 - ShadoWWW
Ještě před chvílí byly B-čkové moduly na RPGNow dostupné (při zadání vyhledávacího řetězce) a současně byly dostupné na dndclassics.com. Jak to prosáklo, tak to stáhli.

Autorská citace #66
18.1.2013 14:05 - alef0
Možno niečo ešte dolaďuju. Ten blogpost, kde to bolo včera napísané, náhle zmizol.

Inak neviete, či nakoniec začali predávať papierové staré veci, tie, ktorých zisky mali venovať na pomník Garyho Gygaxa?
Autorská citace #67
22.1.2013 13:38 - ShadoWWW
Tak už je to oficiální.
Mike píše:
The Shelf of Infinite Books
Back at Gen Con last year, we announced that we were once again going to make certain titles of classic D&D material available for purchase as PDF files. I'm happy to announce that our friends over at DrivethruRPG.com are offering the first of many waves of classic content.
Initially, you'll see classics such as the B-series of modules, the entirety of the first mega-campaign, spanning the G, D, and Q series of adventures, Greyhawk sourcebooks, and more showing up on DrivethruRPG's virtual shelves. Personally, I'm running a D&D Next playtest of Steading of the Hill Giant Chieftain every Friday afternoon at the office from a PDF loaded on to my iPad.
When we began the D&D Next process, we were committed to looking at D&D beyond the rules for the tabletop game. We realize that some people like running classic adventures or playing earlier editions. We hope D&D Next meets your needs, but if you want to stick with the D&D you already know and love, then DrivethruRPG.com's ever-expanding library will have everything that you'll need.
Autorská citace #68
22.1.2013 14:14 - Almi
No, jen aby nebylo moc pozdě...čím dál víc slyším z různých stran, že co předvádí Wizardi letos ohledně edičního plánu, je docela katastrofa..a jestli vyjde 5i tak, jak se očekává, tak tu za 3 roky budeme mít jen Pathfinder, resp. Paizo...
Autorská citace #69
22.1.2013 15:49 - alef0
Skôr sa obávam cien. Päťeurové pramoduly sú super a by som si ich aj kúpil, kebyže som to hral. Ale taká dvadsaťdolárová pálka za treťoedičnú DMG II je fakt moc -- koľko budú pýtať za novšie veci?
Autorská citace #70
22.1.2013 17:13 - Gurney
Mike píše:
...When we began the D&D Next process, we were committed to looking at D&D beyond the rules for the tabletop game...


:)
Autorská citace #71
22.1.2013 18:19 - ShadoWWW
B1 In Search of the Unknown je zadarmo! :-) A jsou tam i 4E příručky (ne zadarmo).
Autorská citace #72
22.1.2013 18:34 - ShadoWWW
alef0 píše:
vadsaťdolárová pálka za treťoedičnú DMG II je fakt moc

Pro lidi z východu. Západní země s tím nebudou mít problém. Vem si, že pro mnoho Američanů byly tyto moduly 3 roky nedostupné (v PDF).

1) Americké myšlení je trochu jiné. Většina populace si radši zaplatí, než aby používala warez (na ten tam mají taky celosvětově nejpřísnější zákon).
2) Mnoho providerů v Americe blokuje torrent protokol (ze stejného důvodu).
3) Zrovna tebou zmíněná příručka se stala okamžitě 4. nejprodávanější v rámci 3. edice.

Mně osobně se to moc líbí a takovémuto projektu tleskám.
Autorská citace #73
22.1.2013 18:59 - ShadoWWW
Musím uznat, že kvalita těch starých modulů je nevídaně dobrá. Záložky jsou klasika, ale při pohledu na čistotu skenů (bez "šumu" a přitom ostré) a kvalitu OCR mi spadla brada až do sklepa. Tady si dal někdo hodně záležet a těch $5 za modul je skoro za pusu (zvlášť pro ty, kteří hrají klasiku), zvlášť když si člověk vybaví, kdy ty moduly vyšly a jak jsou staré.
Autorská citace #74
22.1.2013 21:40 - alef0
Tam hore som len konštatoval, že kým $5 je úplne megasuper cena (ako fakt, to je zadarmo), plus za staré moduly, plus sa s tým museli drbať strašne dlho. Ešte aj keby som bol pirát, tak vidím pridanú hodnotu.

Ale beriem to tak, že tá DMG 2 je úlet -- veď je to prakticky najdrahšia vec odtiaľ, plus ona je stále dostupná, veď za $25 dolárov je na Amazone secondhand paper verzia (a za $35 nová.) Vyčkám, kým sa utrasie prvotný hype.

Nehovorí sa, že či vydajú aj core príručky? A ak, tak dúfam, že nie za 40 dolárov PHB.
Autorská citace #75
22.1.2013 22:09 - Vojtěch
Mám pocit, že se nedočkáš slevy, pokud to nebude nějaká omezená akce typu Black Friday Sale.
Autorská citace #76
22.1.2013 22:52 - ShadoWWW
Není to omezená akce. A postupně tam mají být všechny vyprodané knihy (pravidla), tedy i core. Budou to tam postupně nahrávat, další mega várka má přijít někdy na začátku února.

Ceny starých modulů nejspíš udrží na $5 a nové (tedy 3. a 4. edice) by měly být zhruba za polovinu nové knihy (tedy cca těch $20). Je to trochu marketing, protože chcou hráče nových edic nalákat trochu na old-school. Navíc to vem tak, že podle těch starých modulů už nikdo dnes aktivně moc nehraje; spíš jen ze zvědavosti, nebo si je pořizují sběratelé.

Nebo ještě jinak: když dají 3. a 4. edici $20 za kus, tak se jich prodá určitě víc, než těch starých modulů, kdyby byly za tuto cenu. Navíc si vem, že těch starých modulů se všude válí na netu mraky, takže za víc jak $5 by to těžko prodávali. Ale možná časem sníží i cenu těch novějších, možné je všechno.

Ceny "v akci" by měly vydržet, neboť šéf RPGDriveThru řekl, že to nejsou "akční ceny", ale ceny pro porovnání s původní knižní verzí (knižní je v černé, červená je cena PDF).

Co mě potěšilo, tak že WotC měli speciální požadavek, že majité dříve koupených PDF modulů (co se prodávaly do roku 2009 přes RPGNow, a pak to Wizardi ze dne na den utli a nechali zrušit cloudy s archivy koupených PDFek), tak že tito majitelé dostanou své moduly nyní zdarma a v nové kvalitě.
Autorská citace #78
22.1.2013 23:41 - alef0
Aha, vďaka za zevrubné vysvetlenie.

Ako som písal, mňa napríklad nelákajú treťoedičné veci (tých je plné DC++, keby na to došlo), ale napr. Basic Set je prakticky zohnateľný len vo veľmi podivnej verzii.
Autorská citace #79
23.1.2013 00:00 - ShadoWWW
Vždyť Basic Set tam máš už TEĎ ($5).

Mě zase láká původní Red Box, ale ten tam zatím nikde nevidím. :(
Autorská citace #80
23.1.2013 00:08 - alef0
Áno, preto hovorím, že ma láka :-)
Autorská citace #81
23.1.2013 05:42 - Vojtěch
ShadoWWW: Ta omezená akce se vztahovala k alef0vu stesku po nižší ceně za 3E knihy.
Autorská citace #82
23.1.2013 09:06 - Me-dea
Jsem si stáhla Khybers_Harvest_(4e) a to jsou všechna ta PDF černobílá? :-(

Add: Tak ne, nejsou. Naštěstí.
Autorská citace #83
23.1.2013 09:57 - ShadoWWW
Me-dea: Harvest je černobílý, protože to bylo jen propagační dobrodružství v rámci RPGA (tedy neplacené).
Autorská citace #84
19.12.2013 13:38 - ShadoWWW
Je známé, že dobrodružství pro D&D Next budou mít jiný formát než byl formát dobrodružství pro 4E (založený na encounterech). Na DnDClassics.com vyšlo dobrodružství pro D&D Next, které původně vyšlo pro letošní GenCon - Ghosts of Dragonspear Castle. Dává taky představu o tom, jak bude nejspíš vypadat layout příruček příští edice. Náhled zdarma.

Co mě zaujalo, že na na DnDClassics.com vyšly v PDF už i některé Essentials příručky, například D&D Rules Compendium (náhled zdarma bohužel nemám).

Taky vyšla informace, že další díly Encounters (momentálně řada MiBG) budou vycházet pouze jako PDF na DnDClassics.com Spekuluje se, že se tím chtějí víc přiblížit modelu Paiza a jeho Pathfinder Path, kde drtivá většina se prodá taky jen jako PDF. Proč ale papírovou verzi zcela ruší, to nevím.
Autorská citace #85
19.12.2013 18:46 - Gurney
ShadoWWW píše:
Ghosts of Dragonspear Castle

A ty pravidla uvnitř už jsou konečný výsledek veřejného playtestu?

Jinak stíhal jsem zatím jenom zběžně prohlédnout a docela se mi líbí některé ilustrace, míň už potom nepříliš stylová kombinace klasik jako Paladin in Hell s obrázky novými, evidentně dělanými pro 4e. A nezbývá než popřát placeným profesionálům z WotC aby se jednou naučili psát svoje dobrodružství v alespoň tak praktické formě jako to dělají lidé z komunity. Jinak to vypadá docela pěkně, ale neměl jsem čas to pročítat nějak podrobněji.
Autorská citace #86
19.12.2013 20:00 - Alnag
Teda tomu říkám drsná zpátečka v nepraktičnosti designu někam do dob DnD 3e a to před revizi struktury dobrodružství (která tam tehdy proběhla). Takže DM listuje mezi monstry, mapami a popisem na třech různých místech. Chuťovka.
Autorská citace #87
19.12.2013 20:36 - noir
Mě to strukturou hrozně připomíná ADnD dobrodružství pro Drak Sun. Nic pěknýho...
Autorská citace #88
20.12.2013 08:30 - ShadoWWW
Gurney píše:
A ty pravidla uvnitř už jsou konečný výsledek veřejného playtestu?

Ne, není. Je to verze, která byla platná na GenConu. Poté vyšla ještě jedna verze. Tu poslední si můžeš stáhnout ve vláknu D&D Next (5E).

Konečná pravidla by však měla být ještě trochu jiná. Měli by ještě poladit vyváženost a finální pravidla budou obsahovat navíc zřejmě i sorcerera a warlocka.
Autorská citace #89
21.2.2015 07:51 - ShadoWWW
DriveThru teď má speciální akce. PDF D&D Rules Compendium (4e) jen za $4.95, PDF Rules Compendium (3.5) jen za $6.95 a PDF D&D Rules Cyclopedia (Basic) jen za $4.95.
Autorská citace #90
28.4.2015 15:34 - ShadoWWW
Wow. Málem mi vypadly oči. PHB 3.5 na DnDClassics. Mnohem lepší kvalita než ty dosavadní pochybné skeny.
Autorská citace #91
28.4.2015 20:56 - ShadoWWW
Jen doplním: jde o reprint z roku 2012, který obsahuje všechny updaty.
Autorská citace #92
5.5.2015 20:11 - ShadoWWW
Tak dnes se k PHB přidal i MM 3.5 v PDF!
Autorská citace #93
12.5.2015 14:40 - ShadoWWW
Tak dnes přidali i poslední core příručku v PDF - DMG 3.5.
Autorská citace #94
7.7.2015 16:27 - ShadoWWW
A máme tu něco pro fajnšmekry - PHB 1e jako PDF v excelentní kvalitě.
Autorská citace #95
7.7.2015 23:21 - Gurney
"Vážení fandové první edice, patnáct let jsme na vás házeli bobek, aby vaše oblíbená hra nechcípla, museli jste si vydat vlastní převyprávěnou verzi na OGL - což bylo velmi moudré, protože jinak by vás naši právníci obrali i o tu židli co na ní teď sedíte - ale nyní vám milostivě dovolujeme utratit u nás peníze za hru napsanou v době, kdy většina z nás ještě tahala kačera. Naštěstí jste idioti a nejen že si koupíte všechno na čem je napsáno "Gygax", ale ještě budete z odcházet s pocitem dobře utracených peněz a chválit nás, jak vám fandíme. Každopádně, tady je s výše uvedeným totálně nesouvisející fotka, jak nás něco hrozně pobavilo při návštěvě ovčí farmy."

Love and kisses, WotC
Autorská citace #96
19.5.2016 11:57 - ShadoWWW
Sice to sem úplně nepatří... ale Kosmas.cz má (už jen) dnes slevu 20% na veškeré ebooky. Dají se tam v e-podobě koupit některé asterionské knížky, Letopisy Vukogvazdské družiny (doporučuji!), dokonce i PDFka DrD II. Já jsem si tam dnes koupil 4. díl Husitské epopeje.
Autorská citace #97
3.10.2016 12:32 - ShadoWWW
Speciálky v USA nadávají na novou podobu Adventurers League a že se prodává na DM Guild.

O co jde? Že dříve byla AL (respektive Encounters v době 4E) exkluzivně pro otevřená hraní v obchodech. Kdo chtěl hrát dobrodružství z AL, musel chodit každou středu do svého oblíbeného kamenného obchodu (anebo pirátit, ale to teď nechme stranou). Domácí hry si musely vystačit s vydávanými produkty (tedy těmi tlustými knihami v době 5E). AL díky tomu vábila do obchodů staré i nové hráče a všichni byli šťastní (až na ty, co museli pirátit, ale kuš!).

Díky tomu, že se teď všechna AL dobrodružství dají volně koupit na DM Guild, tak mnoho lidí zůstává doma a nechodí hrát do obchodů. Tím se zmenšuje počet hrajících lidí v obchodech, zejména DMů, kterých začíná být velký nedostatek. Když přijdou noví hráči, nemá se jich kdo ujmout. Obchody taky přichází o drobné nákupy (kostky, figurky apod.), které hráči dělali během své pravidelných návštěv.

Aby toho nebylo málo, tak WotC změnili systém odměňování autorů dobrodružství. Dřív byli autoři placeni předem přímo Wizardy a obchody měly dobrodružství zdarma v rámci propagace. Před několika měsíci se tento model změnil, že autoři dostávají zaplaceno až zpětně, v rámci tradičního modelu DriveThruRPG, tedy poměrnou částku z každého prodaného PDF. A aby netratili na obchodech, tak si je musí kupovat i obchody.

A obchody jsou ve svízelné situaci - zaplatí je samy a budou tak na AL tratit, nebo přenesou placení na DMy a znechutí jím tak jejich dobrovolné vedení hry? Většina obchodů říká, že svým pravidelným DMům platí dobrodružství jako bonus, ale štve je to.

Obchody taky štve celkový rozsah dobrodružné linie a striktní pravidla pro AL, že dobrodružná linie je třeba pro 1.-10. úroveň na půl roku. Když přijde nový hráč třeba po několika měsících, kdy už jsou všichni na 7.+ úrovni, nový hráč podle pravidel AL musí začínat na 1. úrovni. Možná si řeknete: "Proč si prostě nevytvoří postavu na vyšší úrovni?" Protože by takovou postavu nešlo zanést do online systému WotC a takový hráč by s takovou postavou nemohl jet na hraní na conech (protože na conech lze hrát jen s AL legálními postavami). Obchody to řeší různě. Buď řeknou nováčkovi, aby přišel až za pár týdnů/měsíců, až začne nová příběhová linie (a ten pak často už nikdy nedojde, což obchod štve), nebo mu vytisknou předpřipravenou nelegální postavu, se kterou sice může hrát, ale řeknou mu, že na cony ji prostě brát nemůže (a nováčka to štve).

Celkově obchody hodnotí, že AL (respektive Encounters) byla skvělým modelem, jak přilákat nové hráče do hraní D&D a vítanou podporou pro kamenné obchody, ale teď se to nějak začalo kazit...
Autorská citace #98
3.10.2016 12:49 - LokiB
ShadoWWW: je tam někde zmíněno, proč k tomu WotC přistoupili? jestli tímhle modelm mají potenciál vydělat významně víc (tím že si PDFko může koupit kdokoli), a nemusí platit autorům předem, ale až dle prodejů, takže mají jasnou marži.

nebo s tím předchozím modelem bylo pro ně moc byrokracie a přišlo jim to restriktivní a dobré jen pro to organizované hraní v obchodech, což jim pak přišlo už málo?
Autorská citace #99
3.10.2016 14:03 - ShadoWWW
LokiB: Oficiální vyjádření WotC není (oni oficiálně věci téměř nekomentují). Ale viděl bych to spíš na to první, tedy že chtěli osekat náklady a zkouší, nakolik to bude fungovat. Sice naštvali obchody, ale zas nejspíš potěšili hodně hráčů (hlavně nás za mořem).

EDIT: Jsem taky zvědavý, jestli vydají licenci na AL pro Fantasy Grounds a Roll20. Protože to dřív bylo exkluzivně jen pro obchody, tak pro VTT tato dobrodružství chyběla. A nejsou dodnes (až na pár výjimek), právě kvůli licenci, která to stále ještě neumožňuje.
16.11.2016 04:52 - ShadoWWW
WotC svolilo pro zavedení služby Print-on-Demand pro své tituly DnD Classics. Zatím se to jen rozjíždí a není to pro všechny tituly, ale dá se očekávat, že v dohledné době si budete moci objednat kterýkoliv starý titul DnD v tištěné podobě.
16.11.2016 19:24 - ShadoWWW
Tak si říkám, že by POD mohli přidat i ke všem DMs Guid titulům. Nechat si vytisknout překlady v tvrdé vazbě by nebylo vůbec špatné. >:)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.13724899291992 secREMOTE_IP: 54.175.5.131