Produkty

Erric
12.6.2009 21:43
Představení nové české vyprávěcí RPG hry se zaměřením na budování příběhu.(www.strepysnu.cz)
Autorská citace #1
12.6.2009 21:43 - Element_Lead
Naprosto luxusni ilustrace...
Autorská citace #2
13.6.2009 07:56 - Magus
Jj hlavnê ta jam tam strili...
Autorská citace #3
13.6.2009 14:06 - Quentin
Uz aby to bylo mezi lidma; zajima me, jak se to chyti. Nekomu se to libi moc, nekomu vubec.

Zaklad systemu je ale rozhodne zajimava myslenka.
Autorská citace #4
13.6.2009 18:15 - Erric
Quentim: Taky jsem zvedavy, delal jsem ale vsechno co bylo v mych silach, aby se to chytilo. Ale je to jak rikas dost otazka vkusu a hernich preferenci. Komu pri hre zalezi primarne na pribehu, tomu se to pravdepodobne libit bude. A ostatnim se muzou hodit minimalne navody jak pripravovat hru, jak ji vest, jak zaujmout vedlejsimi postavami a jak s nimi pracovat, jak postavit setting nebo rozvijet dej apod. Zminene veci jsou sice pro Strepy snu, ale maji dost zasadni presah do jinych RPG systemu, v knize pak zabiraji skoro polovinu obsahu.
Autorská citace #5
13.6.2009 18:31 - sirien
Vzhledem k tomu že sou SS už asi prakticky hotové, dovolím si otázku čistě ze zájmu: jaký je (samozřejmě pouze zhruba) asi tak konečný podíl Tvé a Qualovy práce?
Autorská citace #6
13.6.2009 18:39 - Erric
sirien: Bajo se vzasade podilel jen na koncepci a prvnim nastrelu systemu. Pote jeste nejaky cas se mnou konzultoval nejake zmeny v mechanikach, ale zasadnich zmen, ktere prisly do systemu napodzim 2008 uz se neucastnil. K tomu napsal cast jedne kapitoly, ale do finalni knihy z ni zbyly jen nektere myslenky.
Na vecech jako je grafika knihy, marketing, management dalsich lidi, kteri se na projektu podileli apod uz se neucastnil.
Da se tedy rict, ze byl aktivne zapojeny do preprodukce, kdy vznikala vize a mechaniky. Produkce jako takova jej uz minula.
Autorská citace #7
13.6.2009 20:29 - Jerson
Přečetl jsem si lite verzi, ale přiznám se, že jen z pravidel si moc neumím představit jak to funguje. Tak doufám že mi někdo půjčí plnou verzi, až ji bude mít, a že si časem zahraju.
Autorská citace #8
14.6.2009 00:35 - sirien
Funguje to... divně. Když hru vedl Erric, tak to běželo naprosto plynule a bez problémů, když sem to zkoušel já, tak to dopadlo dost blbě (bylo to bez pořádné přípravy, na což SS nejsou (tehdy nebyly) moc stavěny). Dva další lidé kteří je dostali do rukou mi řekli že to u nich taky moc nefungovalo. Na druhou stranu PK pokud jsem to pochopil dobře vede SS taky a de to...
...osobně jsem základní problém viděl v tom že jsem měl v ruce pouze testovací versi se základem pravidel a neměl sem možnost Errica potkat osobně a víc to s ním probrat (přecejen IM na spoustu věcí není úplně ideální komunikační kanál), což vedlo k tomu že i když jsem jako hráč SS pod Erricem hrál, tak jsem stejně jako ti dva další z testovacích pravidel pořádně nepobral Erricův záměr. A narovinu přiznávám - neměl jsem až tolik trpělivost ho vykoumávat po vlastní ose.

Pokud tohle Erric napravil a formuloval hru tak aby čtenář pochopil jeho záměr, a to nejen co do jednotlivých mechanik ale i celkové struktury session, pak by SS měly být poměrně funkční systém umožňující odehrávat, jak Erric propaguje, skutenčě filmové struktury příběhů v tom smyslu, že vznikne ucelený příběhový děj, který by bylo teoreticky možno přepsat bez dalších větších úprav do scénáře nebo z něj udělat ucelenou povídku.

Nicméně si dovolím zdůraznit, že způsob kterým toho hra dosahuje je dost specifický - nikoliv špatný, ale prostě indie, struktura celé hry a resolution mechaniky jsou velice charakteristické a myslím, že to většině hráčů moc nesedne.
Na druhou stranu, mě se ta hra vcelku líbila, pod Erricem si rád znovu zahraju případně pokud se mi z kompletní verse nebo od Errica podaří pojmout jak vlastně věci přesně zamýšlel bych se nebránil tomu si jí sem tam zahrát jako one-shot nebo krátkou korniku do řekněme 3-5 session. Na dlouhou hru bych to moc neviděl, ostatně mi i přijde že to tímhle směrem není nastavené.
Autorská citace #9
14.6.2009 00:36 - sirien
damn, prostě se fakt neubránim tomu o SS mluvit když pořád ještě nevyšly, chjo.
Autorská citace #10
14.6.2009 03:08 - pipux
Erric píše:
delal jsem ale vsechno co bylo v mych silach, aby se to chytilo

To je od tebe velmi hezké; a docela ti to i věřím, dle úrovně textu SS Lite. (Až pujdeš do nebes, započítej si bonusové body ;) )

Erric píše:
Komu pri hre zalezi primarne na pribehu, tomu se to pravdepodobne libit bude. A ostatnim se muzou hodit minimalne navody jak pripravovat hru, jak ji vest, jak zaujmout vedlejsimi postavami a jak s nimi pracovat, jak postavit setting nebo rozvijet dej apod.

SS Lite jsem si právě teď přelouskal, dojmy rozporuplné.

Otázka 1: potřebuje hráč dramatista čerpat nápovědu inspirace z SS? Otázka rozporuplná; protože hráč dramatista obvykle zná a vyzná, patří k neosvícenjšímu hráčstvu ...

Otázka 2: zaujme SS běžného hráče?
Líbí se mi myšlenka zakořenění semínka hned v Altaru, distributorovi archetypálně "nudného" DrD.
Otázkou zůstává, zda-li hráč bude schopen chopit se indície a "nést pochodeň naskrze nejtemnější hodinou". SS totiž nasadily laťku herní zkušenosti vysoko.

Z toho, co jsem vyčetl koukám na průběh příběhu. Jestli skutečně ze hry nemá nikdo odcházet "jako poražený", jestli skutečně má GM s hráči budovat příběh, dejme tomu; pak se ale jedná o hru "pro velké" - ve vnímání hry na vítěze a poražené X hry na vítěze a víteze zeví jistý vývojoový stupínek.

Co tím chci říct? Se závěry opatrně, nevím; pouze budu sledovat úspěch SS, jsem zvědavý :)
(ale abych neštřil chválou: když nic víc, tak jít s vlastní kůží na trh se cení ;) )

Střepy snů, jak již název nadnáší, mají ve svém pojmenová něco nadmíru poetického, stejně tak ale i určitý styl, který nemusí sednout všemu obecenstvu.
Autorská citace #11
14.6.2009 03:31 - sirien
Nechte tý nacifobie probohy, to zachvíli budem i Simonu Stašovou obviňovat z neonacismu, když se někam podepíše jen iniciálama?
Autorská citace #12
14.6.2009 10:34 - Jerson
Siriene, v zemi, kde modrožluté nalepené pruhy připadají polovině lidí jako symbol nacistické organizace se tomu asi nevyhneš.
Na druhou stranu se dá název zkrátit na svojslovné a dobře vyslovitelné "střepy", takže "eses" jim asi nikdo říkat nebude.
Autorská citace #13
14.6.2009 11:54 - Erric
sirien píše:
Funguje to... divně. Když hru vedl Erric, tak to běželo naprosto plynule a bez problémů, když sem to zkoušel já, tak to dopadlo dost blbě (bylo to bez pořádné přípravy, na což SS nejsou (tehdy nebyly) moc stavěny)...
...osobně jsem základní problém viděl v tom že jsem měl v ruce pouze testovací versi se základem pravidel a neměl sem možnost Errica potkat osobně a víc to s ním probrat


Neni to divne. Strepy jsou proste jina hra, nestavi na principech jako d20 hry ani jako storyteller hry. Musi se k nim pristupovat jinak. A aby se clovek k nim naucil pristupovat, musi se o tom neco dozvedet. Duvod proc to funguje me nebo Peekayovi je v tom, ze zname konkretni techniky, vime jak je pouzivat a jak s nimi pracovat. Je pochopitelne, ze jen z prostych pravidel nelze vydedukovat JAK HRAT. Tomu se ale venuje prakticky cela kniha Strepu od samotnych zakladu, po procedury jak dosahnout vysledku az k velmi pokrocilym technikam. Kniha to vsechno popisuje, takze ve full verzi dostane kazdy nutny zaklad. A kdyz bude chtit hru ve sve skupine posouvat dal, je tam spousta dalsich navodu jak.

Vemte si, kolik let jste se museli ucit hrat DnD nebo WoD. Nikdo si k tomu nesedl a nebyl prvotridni GM/vypravec. Bylo treba roky sbirat zkusenosti - vetsinou vlastnim experimentovanim nebo ustnim ci webovym predavanim. Do Strepu jsem ale zanesl opravdu komplexni navod jak se stat od absolutniho novacka schopnym vypravecem. Jak dobre se mi to povedlo ukaze az cas, ale byl to klicovy zamer.
Jeste bych chtel zminit, ze kniha vlastne neni jen navod s priklady. Ale vubec system, struktury pripravnych sezeni a struktura hry jako takove sama o sobe podporuje zamer. Takze pokud to budete hrat tak jak je v knize psane, tak vam to bude intuitivne fungovat. Pokud to budete hrat jako DnD3e a nizsi, tak vam to pravdepodobne fungovat nebude (je to jiny system, jiny pristup; ale vse dulezite je v knize vysvetlene).

sirien píše:
Na dlouhou hru bych to moc neviděl, ostatně mi i přijde že to tímhle směrem není nastavené.


Strepy maji mechaniky, ktere podporuji dlouhodobe hrani. Nicmene nejsou tak dlouhodobe, jako treba DnD. Ze muzete hrat roky a porad vam jeste zbyva spoustu levelu, ktere muzete dosahnout.
Ale je to logicke, protoze hra stavi na -hutnem- pribehu, ktery hraci dramaticky buduji az do vygradovaneho zaveru. A pak pribeh konci. Redeni pribehu na desitky hernich sezeni neni pro tuhle hru vhodne. Ne ze by to system nezvladl, ale pak je to spis jako by vypraveni dlouheho romanu se spoustou detailu a neni to ten nahusteny filmovy zazitek, ktery byl designerskym zamerem.

pipux píše:
Otázka 1: potřebuje hráč dramatista čerpat nápovědu inspirace z SS? Otázka rozporuplná; protože hráč dramatista obvykle zná a vyzná, patří k neosvícenjšímu hráčstvu ...


Hrat dramaticky je hracska preference - pozadavek na to co ve hre je a jak se hra hraje. Tim ze drtiva vetsina her je strategicko-taktickych vznika dojem, ze hrac ktery chce pribeh je vlastne osviceny a zkuseny, protoze dokaze do takticke hry prinest i neco navic.
Ale faktem je, ze stejne jako u filmu - nekdo ma rad detektivky, nekdo akci, nekdo horor - neda se rict, ze ten kdo ma rad detektivku je vyspelejsi nez ten kdo ma rad akci.
Takze bych chtel vyvest z omylu ze "hraci kteri chteji pribeh jsou jen ti zkuseni, kteri vi co chteji".
Strepy snu musi myslet na vsechny hrace.
K otazce inspirativnich textu. Osvedcilo se mi to uz v Bestiari pro DrD+ a i dnes kdyz vezmu do ruky jinou hru, ocekavam, ze me bude hlavne inspirovat v tom, co si v ni muzu zahrat. Kdyz kupuju hru, ocekavam zazitek. Inspirace mi jen usnadnuje cestu k zazitku. Takze: Ano myslim si ze inspirativni texty, seznamy a namety jsou uzitecne pro vsechny hrace.

pipux píše:
Otázka 2: zaujme SS běžného hráče?
Líbí se mi myšlenka zakořenění semínka hned v Altaru, distributorovi archetypálně "nudného" DrD.
Otázkou zůstává, zda-li hráč bude schopen chopit se indície a "nést pochodeň naskrze nejtemnější hodinou". SS totiž nasadily laťku herní zkušenosti vysoko.


Jak jsem psal vyse. Pri psani jsem velmi dbal na to, aby veskere zkusenosti a vedomosti, ktere hrac ke hrani potrebuje byly v knize. Nesouhlasim totiz s pristupem: Koupim si hru a bude mi trvat 5 let, nez ji ovladnu opravdu na urovni. (to je pripad bohuzel vetsiny her, ktere uci hrace jak pouzivat mechanismy, nicmene uz ne JAK dosahnout kvalitniho zazitku pri hrani).
Tzn. Strepy jsou i pro zacatecniky, kteri v knize naleznou vse potrebne aby mohli hrat hru na urovni.

(Jinak jakekoliv spojovani zkratky hry s nacistickou organizaci je docela vtipne, ale byl bych nerad abyste v tom pokracovali, protoze hra nema s onou nacistickou organizaci NAPROSTO nic spolecneho.)
Autorská citace #14
14.6.2009 11:57 - Lotrando
Po přečtení Lite verze to na mě působí hodně soutěživě. Soutěž mezi hráči i vůči vypravěči.

Navíc si nejsem úplně jist, jestli je správné hrát až tak moc filmově. Ono to působí dobře na první pohled, ale pro většinu hráčů to bude dost omezující.

Musel bych to ale vidět naživo. Čímž se dostáváme k jádru věci, nakolik je přenositelná zkušenost jen s pomocí příručky.

Každopádně přeju hodně štěstí a hlavně úspěch. Určitě si to najde své příznivce.
Autorská citace #15
14.6.2009 12:12 - Erric
Lotrando píše:
Po přečtení Lite verze to na mě působí hodně soutěživě. Soutěž mezi hráči i vůči vypravěči.

Ta soutezivost byla zamyslena jako "zdrava soutezivost, ktera vede k akceleraci deje" To ze hraci a vypravec spolu souperi je nuti premyslet a tim podporovat jak hlavni dej tak detaily kolem nej.

Lotrando píše:
Navíc si nejsem úplně jist, jestli je správné hrát až tak moc filmově.


Spravne? Jak jako spravne? To je jako bys uvazoval nad tim, jestli je ci neni spravne chodit do divadla, do kina, cist knihy, skakat z letadla.
Muzeme se bavit o tom, jestli jsou spravne fungujici mechanismy, ktere filmovy zazitek z hrani maji generovat.

Lotrando píše:
Čímž se dostáváme k jádru věci, nakolik je přenositelná zkušenost jen s pomocí příručky.

V me moci neni predvest hru kazdemu zajemci v CR a SR, takze sve nadeje plne vkladam do prirucky. Jsem ale presvedcen, ze prenositelnost zkusenosti pisemnou formou je znacna, stejne jako v kazdem jinem oboru.

Lotrando píše:
Každopádně přeju hodně štěstí a hlavně úspěch. Určitě si to najde své příznivce.

Diky, budu samozrejme rad, kdyz to lidi budou hrat.
Autorská citace #16
14.6.2009 12:28 - Lotrando
Jde mi o to, nakolik je vše podřízeno tomu, aby se hra dala přepsat do povídky. Dobře vím, jak je to u jiných RPG komplikované, a taky vim proč. Otázka je, nakolik podřízení se filmovosti ubírá hráčům z takových těch samozřejmých věcí, či kompetencí. Tohle je ale hodně spekulace, něco co mě napadlo když jsem četl Sirienův post.
Autorská citace #17
14.6.2009 12:42 - Erric
Lotrando: Pristup k designu nebyl "podridme se aby to pak slo zapsat texem" ale spis opacny "hledejme co ma potencial vytvorit filmovy zazitek"

Ty pristupy, mechaniky a procedury jsou navrzeny tak, aby vytvarely -potencial- pro zabavu. Jedine, co se muze zdat omezujici, ze pro pribeh je dulezite jej opravdu sledovat, drzet se hlavnich bodu, ktere pribeh jako takovy sceluji. Takze kdyz se nazacatku rozhodnete, ze to bude hra o hledani nesmrtelnosti, tak vas system povede k pribehu o hledani nesmrtelnosti. Neznamena to, ze v takovem pribehu nemuzete jit zabit draka, ale uz to nebude pribeh o ceste za zabitim draka; ale stale o hledani nesmrtelnosti, kde drak je jen detail.
Zase bych nerekl, ze je to omezujici, ale spis ty mechaniky udrzuji pozornost hracu na tom, co je pro pribeh dulezite.
(Co je pro pribeh dulezite si nazacatku urcuji sami hraci a mechaniky jsou dynamicke a nastavene tak, aby tento svuj zamer mohli hraci v prubehu postupne prizpusobovat.)
Autorská citace #18
14.6.2009 15:36 - Noir
Viděl jsem jen LITE verzi a nelíbilo se mi to. Z Bestiáře (jako jdiné věci Drd+) jsem byl přitom dost nadšený, takže to není o nějakém negativním zaujetí vůči Erricovi.

Vadilo mi to neustálé opakování "filmovosti"-tj.samotný princip. Mě se na RPG hrách líbí, že překračují žánr, že vytvářejí něco dramticky jiného než seriály, filmy nebo knížky. Zkušenost, která se nedá dost dobře zpeostředokovat aniž by ji člověk zažil.

SS (nebojím se zkratky, heč) mě ale jako hráče nutí manévrovat se do jedné škatule-napodobovat filmovost, aniž bych měl k ruce ty hlavní devizy filmu (obraz, zvuk a střih). Zdálo se mi to jako otročení, které stejně oproti tomu, čemu se snaží přiblížit, nemůže uspět.

Ano, je hodně Role, dost Playing, ale moc málo Game. Teda pro mě.
Autorská citace #19
15.6.2009 11:25 - Jerson
Erric píše:
Vemte si, kolik let jste se museli ucit hrat DnD nebo WoD. Nikdo si k tomu nesedl a nebyl prvotridni GM/vypravec.

Ve své první hře, kterou jsem vedl bez znalosti toho, že vůbec nějaké RPG hry existují jsem podle jednoho z hráčů odvedl nejlepší výkon v porovnání se všemi dalšími hrami. Praxe je určitě dobrá, ale někdy mám dojem, že pravidla jsou spíše na škodu.

Píše:
Pri psani jsem velmi dbal na to, aby veskere zkusenosti a vedomosti, ktere hrac ke hrani potrebuje byly v knize.
... Jsem ale presvedcen, ze prenositelnost zkusenosti pisemnou formou je znacna, stejne jako v kazdem jinem oboru.

A tedy si myslím, že zkušenosti jsou prostě nepřenosné a přes knihy obzvlášť. Dokud si to nevyzkoušíš a neuděláš pár chyb, tak zkušenosti nemáš. Kniha tě může navést, ale stejně potřebuješ hlavně vést hry a hrát - a taky nějaký talent.
Píše:

Co je pro pribeh dulezite si nazacatku urcuji sami hraci a mechaniky jsou dynamicke a nastavene tak, aby tento svuj zamer mohli hraci v prubehu postupne prizpusobovat.

Nicméně v tomto vidím největší kámen úrazu - ač mám za sebou patnáct let zkušeností a jsem s takovými principy obeznámen, stejně dopředu nevím tak dobře, o čem má hra vlastně být. Hlavně to ale obvykle neví ani hráči - spíše jsou schopni dát dohromady, co by ve hře chtěli (zoufalý boj proti přesila, prolézání starých kanálů) a co by nechtěli (kráčející tanky), ale o čem má hra být, co má akcentovat, to bych nedostal ani ze sebe, natož z jiných. Jsem zvědav, jestli v tohme navedou pravidla i mě.
Autorská citace #20
16.6.2009 21:45 - Erric
Noir píše:
Vadilo mi to neustálé opakování "filmovosti"-tj.samotný princip. Mě se na RPG hrách líbí, že překračují žánr, že vytvářejí něco dramticky jiného než seriály, filmy nebo knížky. Zkušenost, která se nedá dost dobře zpeostředokovat aniž by ji člověk zažil.


Ta filmovost je jen forma, ne obsah. Ty zkusenosti jsou porad ze hrani hry, z pribehu, ktery hraci utvareji sami. Strepy jen vic podporuji pribeh a min se zameruji na taktizovani v boji napr.
LITE verze je docela malo game, protoze tam je kazda charakteristika jen jednou. Full verze je mnohem dynamictejsi a hernejsi.

Noir píše:
Zdálo se mi to jako otročení, které stejně oproti tomu, čemu se snaží přiblížit, nemůže uspět.

Strepy se nesnazi byt filmem, snazi se hracum, kteri hraji svuj vlastni pribeh poskytnout moznosti k zazivani scen jako ve filmu. To je docela rozdil.

Jerson píše:
Dokud si to nevyzkoušíš a neuděláš pár chyb, tak zkušenosti nemáš. Kniha tě může navést, ale stejně potřebuješ hlavně vést hry a hrát - a taky nějaký talent.


S vhodnym pristupem muze kniha zkratit ten proces vyvoje, ziskavani zkusenosti a jejich aplikaci na nekolik tydnu, mozna mesicu oproti rokum ktere je (dle me, ty jsi asi unikatni pripad) potreba stravit u DrD napr. aby clovek vubec vedel jak to rozumne hrat. To ze si na spoustu veci clovek nemusi prijit sam velmi znacne urychluje jeho vyvoj.

Jerson píše:
Nicméně v tomto vidím největší kámen úrazu - ač mám za sebou patnáct let zkušeností a jsem s takovými principy obeznámen, stejně dopředu nevím tak dobře, o čem má hra vlastně být.


Lide jsou schopni na to odpovedet, pokud je k tomu vede rozume strukturalizovana serie otazek. Navic hru hraje nekolik lidi, staci aby jeden (kdokoliv) polozil zaklad a ten pak hraci mohou rozvijet. A navic ve Strepech je ke kazdemu rozhodnuti, ktere hraci maji udelat pred hrou, spousta prikladu a nametu.
Autorská citace #21
16.6.2009 22:37 - sirien
Píše:
=""]Strepy se nesnazi byt filmem, snazi se hracum, kteri hraji svuj vlastni pribeh poskytnout moznosti k zazivani scen jako ve filmu. To je docela rozdil.

Tak k tomu absolutně nepotřebuju SS (ta zkratka se mi líbí tim víc, čim víc lidí kvůli ní prská, zajímavý).

Co SS naopak od jinejch velice usnadňujou neni tvoření filmových scén, ale udržení filmové dějové osnovy a gradace.
- i když i tam by se daly doladit... pořešil si nějak tu mojí tehdejší námitku týkající se filmů a´la James Bond s vygradovanym úvodem a pak opětovně odzačátku jdoucí gradací samotného příběhu? Aspoň nějakou radou, nebo tak?
Autorská citace #22
16.6.2009 22:44 - Alnag
Musím chtě nechtě souhlasit se sirienem. Jako USP se mi "zažívání scén jako ve filmu" zdá docela slabé. Scény jako z filmu zažívám při hraní RPG v podstatě pořád. Nepřipadá mi to tedy jako nic výjimečného ani nic, co by mne přesvědčilo SS zkoušet.
Autorská citace #23
16.6.2009 23:07 - Colombo
No, já bych do SS šel. Škoda, že už je zrušili.
Autorská citace #24
16.6.2009 23:24 - Lokken
Podobnou poznámku, Colombo, bych čekal od Máguse ale ne od tebe. Ubohé.
Autorská citace #25
16.6.2009 23:59 - Kibic
Alnag píše:
Musím chtě nechtě souhlasit se sirienem. Jako USP se mi "zažívání scén jako ve filmu" zdá docela slabé. Scény jako z filmu zažívám při hraní RPG v podstatě pořád. Nepřipadá mi to tedy jako nic výjimečného ani nic, co by mne přesvědčilo SS zkoušet.


Tohle mi přijde jako ten starý argument "není špatných systémů" (aneb nakolik mechanismy ovlivňují hru). Jistě, zrovna třeba ty a tebou vedené skupiny tohle zapotřebí nemají, ale někomu méně zkušenému může systém pomoci vést hru směrem, který mu vyhovuje.

Jinak tohle je jenom takové obecné uremcnutí, vývoj Střepů jsem nesledoval, takže neposoudím, jestli mechaniky plní účel.
Autorská citace #26
17.6.2009 00:06 - Alnag
Kolemjdoucí píše:
... ale někomu méně zkušenému může systém pomoci vést hru směrem, který mu vyhovuje.


A nebo také ne. Je to PR nikoliv výpověď o skutečnosti. Je to IMO špatný marketing, protože prezentuje jako to, čím se odlišuje, featuru, která je IMO vlastní všem RPG. O mechanikách to tedy IMO není vůbec.

Je to hláška z toho soudku "moje třešeň je červená". (Jako kdyby jiné třešně červené nebyly.)
Autorská citace #27
17.6.2009 01:50 - Erric
Sirien: Filmova scena je krome toho, ze s motorkou jezdis mezi sloupy v prizemi hotelu a strilis pritom z kulometu, taky to ze se v klicovy moment odhali nejake tajemstvi, ze dulezita postava ve spravny moment zmeni stranu apod. Filmove sceny jsou dost o tom nacasovani zvratu o gradaci deje od pocatku hry az na konec. V cemz se snazi Strepy pomahat.
Navic Strepy strukturuji pripravu hry, vyrobu postav a samotne hrani tak aby smerovalo k silnemu zazitku. A aby kazdy si mohl precist, jak toho zazitku dosahnout.

Alnag: Rozdil je ten, ze moje tresne jsou cervene vsude, tvoje jen u tebe doma (IMO).
Na tema: System ma zasadni vliv na hru; tu vazne nechci polemizovat.
Autorská citace #28
17.6.2009 02:23 - sirien
Píše:
Alnag: Rozdil je ten, ze moje tresne jsou cervene vsude, tvoje jen u tebe doma

Já bych spíš řek že třešně vás obou jsou červené u vás doma a oba se snažíte lidem tvrdit jak mají třešně opatrovat aby jim taky tak pěkně zčervenaly.
alnagovu úspěšnost znám, na Tvojí jsem upřímně zvědavej...
Autorská citace #29
17.6.2009 07:08 - Jarik
po dlouhe dobe musim souhlasit se Sirienem :)
Nestavme se k tomu tak, ze prave MY vime, jak se maji tresne cervenat :) a jak byt zahradniky. [to by se mezi nami mohl obevit vrah - Vrah je zahradnik] :)
Autorská citace #30
17.6.2009 08:42 - Magus
Lokken : urazil jsem se...=( BTW:Colombo nepise se tvoje jmemo "columbo"?dival jsem se do novin s davaj te v telce..=)
Autorská citace #31
17.6.2009 08:43 - Magus
Nejsem ubohej=(
Autorská citace #32
17.6.2009 08:47 - Quentin
Alnag: Strepy jsou psane, aby podporovaly filmovou hru. Tak to je.
Jestli funguji je vec jina. A zadny spatny marketing to neni - ta hra je tak od zacatku koncipovana - ma pravo to o sobe tvrdit.

sirien píše:
Já bych spíš řek že třešně vás obou jsou červené u vás doma a oba se snažíte lidem tvrdit jak mají třešně opatrovat aby jim taky tak pěkně zčervenaly.

hihi, to docela sedi
Autorská citace #33
17.6.2009 09:31 - Alnag
Quentin píše:
Alnag: Strepy jsou psane, aby podporovaly filmovou hru. Tak to je.


Odvážná slova. Jistě tedy dokážeš i vysvětlit, co to ta "filmová hra" je. Jsem zvědav.

Quentin píše:
Jestli funguji je vec jina. A zadny spatny marketing to neni - ta hra je tak od zacatku koncipovana - ma pravo to o sobe tvrdit.


Taky dobrý argument :)) Pokusím se ti jej přepsat v nějaké více srozumitelné podobě. Mám prášek na praní prádla. Jestli funguje je otázka. Ale, když o sobě tvrdí - můj prášek pere prádlo - tak to není špatný marketing, protože je přece koncipovaný (sic!) na praní prádla - tak má právo to o sobě tvrdit. :D

Erric píše:
Filmova scena je krome toho, ze s motorkou jezdis mezi sloupy v prizemi hotelu a strilis pritom z kulometu,


To je akční scéna.

Erric píše:
taky to ze se v klicovy moment odhali nejake tajemstvi, ze dulezita postava ve spravny moment zmeni stranu apod.


Tomu se říká dobré načasování. V literatuře cca od 2000 let př. Kr.

Erric píše:
Filmove sceny jsou dost o tom nacasovani zvratu o gradaci deje od pocatku hry az na konec.


dtto

Já bych se jen zeptal. Kde je tam sakra ta filmovost? Nebo spíš, co je tam sakra ta filmovost. (Zatím mi to zní jako nespecifický, leč cool blábol, pro přilákání davu.)

Erric píše:
V cemz se snazi Strepy pomahat.


Viz též Aristoteles - Poetika. No nic, mám dneska rýpavou, tak asi už půjdu.
Autorská citace #34
17.6.2009 09:41 - Erric
(Diky ze jsi me tady verejne poucil lekci z dramaturgie a scenaristiky, coz jsou veci, ktere me momentalne zivi.)

Ja nabizim to, ze system Strepu snu zvlada vsechny ty procesy a scenaristicke techniky aplikovat primo hranim do hry, -bez toho, aby clovek musel studovat scenaristicke poucky-.
V tom je ta filmovost. System hracum pomaha dodrzovanim jednoduchych pravidel generovat pribeh, kde funguji dobra nacasovani, kde postavy maji potencial pro vnitrni promenu, kde herni sezeni ma potencial nest nejake poselstvi.
Jsou dve moznosti, bud musi hrac nastudovat veskerou teorii o gradaci pribehu, nebo bude mit system, ktery to dela za nej. Budto sam musi hrac nekde vyzjistit, jak navrhnout postavu tak aby mela velky potencial zazit pribeh s rozumnou dejovou krivkou, nebo se nauci jednoduchy postup a co kam ma napsat a dosahne prakticky tehoz.

To Strepy nabizeji a v tom si myslim ze jsou dobre. Proto jsou na to zamerene a proto je to jejich hlavni selling point.
Autorská citace #35
17.6.2009 09:53 - Alnag
Erric píše:
(Diky ze jsi me tady verejne poucil lekci z dramaturgie a scenaristiky, coz jsou veci, ktere me momentalne zivi.)


Rádo se stalo. :) A nyní ještě něco k logice...

Vyber prosím z následujícího seznamu (zaškrtni všechny varianty, které platí). Filmovost je:

a) aplikace procesů a scénáristických technik přímo do hry
b) ježdění na motorce a střílení z kulometu
c) odhalení tajemství v klíčový moment
d) že důležitá postava ve správný moment změní stranu
e) dost o načasování zvratu
f) o gradaci hry od začátku až do konce
g) forma ne obsah
Autorská citace #36
17.6.2009 10:08 - Jarik
Alnag:
Jesli mas rypavou, tak snad do vecera odezni :)
Autorská citace #37
17.6.2009 10:38 - Magus
Jestli ma rypavou tak si to bude uzivat celej tyden=p
Autorská citace #38
17.6.2009 10:40 - Sosáček
tukan píše:
Tak k tomu absolutně nepotřebuju SS (ta zkratka se mi líbí tim víc, čim víc lidí kvůli ní prská, zajímavý).

Jasne, tak jako nepotrebujes auta k tomu aby ses nekam dostal protoze mas nohy.

Smarja to jsou zas argumenty. Temer cokoli se da provozovat bez nastroju (i kdyz u jaderneho stepeni hodne stesti), pointa tech nastroju je, ze ti pomahaji.

...

Erricu musis si uvedomit ze jsi na d20. Neni to dnd, takze jasne ze ti budou vysvetlvoat ze tvoje hra je spatna, zbytecna a mel by ses jit zabit aniz by o tom cokoli vedeli.

Ja se hlavne tesim az spustime kapan na drd2. To bude na d20 sebevrazd :D
Autorská citace #39
17.6.2009 10:42 - Erric
Alnag:

a) (nutno preformulovat) "aplikace procesu a scenaristickych technik do noveho media, kterym je hra" (jde o prejimani postupu a design jejich aplikaci; prestoze cil je stejny, postupy k dosazeni stejneho vysledku ve hre a ve filmu jsou odlisne v tom, ze hra je jednoduse jine medium)

b) (tebou vytrzeno z kontextu) pro filmovost je dulezite, aby nebyla hra omezujici, aby v ni slo jet na motorce a strilet z kulometu (celou dobu mluvim o samopalu, pardon za tu zamenu), aby se v ni mohl Gandalf rezat s balrogem pri padu do propasti, ale taky aby se treba pribeh mohl odehravat v nestandardnich strukturach (napr. pribeh vypraveny pozpatku)
- b) teda mela byt otazka na "settingovou, dejovou a scenovou volnost" a ta je podle me pro filmovost nutna

c), d) e) promeny postav, odhalovani tajemstvi, nacasovani zvratu apod. jsou konkretni techniky ktere se pouzivaji ve vystavbe pribehu a zrovna tyhle Strepy primo podporuji - ano tohle jsou filmove postupy

f) ano tohle je pro filmovy zazitek velmi dulezite

g) forma (ale viz b - volba obsahu nesmi byt omezena)
Autorská citace #40
17.6.2009 10:48 - Sosáček
Krom toho, bude to prvni ceska hra ktera nebude svazana konkretnim settingem a bude obsahovat takove veci jako "pred hrou se sejdete a bavte se o tom, co maji postavy delat" coz jsou pro dndckare a dracakisty pomerne dulezite novinky.

Jinak jsem jeste neco chtel. Ale nemuzu si vzpomenout. Safra.
Autorská citace #41
17.6.2009 12:06 - skew
sirien píše:
(ta zkratka se mi líbí tim víc, čim víc lidí kvůli ní prská, zajímavý).
Zajímavý ? Neočekával bych nic jiného :) Jinak se mi líbila zkratka, kterou zmínil kdosi na RPGf - SpS (případně Sps). Ačkoliv někdo výřečný by možná mohl sepsat úvahu, zda je zkratka nutná a k jakému účelu vlastně slouží, jaké jsou její výhody a nevýhody...

Jinak ohledně filmovosti musím poznamenat, že ačkoliv se u ná při prvních hrách možná neprojevily všechny příznaky, tak i při volbě stejného žánru (resp. podobného, podle toho jak moc chcete zabíhat do detailů) byl průbeh hry (3 sezení) docela odlišný. Konkrétněji:

  • Souboje se neomezili jen na hlášení akcí s občasnou in-character hláškou (a žádná z nich se netýkala taktiky). I v soubojích se objevili projevy emocí, které dříve byly poměrně vzácné.
  • Popisy bojových(*) scén byly barvité (ano, protože k tomu motivují pravidla). Kluci neměli najednou strach dělat cool akce, protože za to nedostali postihy.
  • Jo, a postavy přestali sbírat loot (ačkoliv, pravda, byla to "jednorázovka" na 3 sezení, zatímco předešlé hry byly kampaňového stylu).
(*)(slovo bojových jsem chtěl vynechat, ale vlastně jich tam jiných moc nebylo... teda - bylo, ale nejednalo se o konflikty, takže veškeré popisy byly už na nás a mechaniky k nim tolik nemotivují... snad až na odměny).
Autorská citace #42
17.6.2009 13:23 - Hrngz
SPS je dobra punkova kapela.
Autorská citace #43
17.6.2009 13:31 - Rytíř
Erricu, máš můj upřímný obdiv za korektní přístup a trpělivost v odrážení více i méně bojechtivých výpadů na tvou hru!
Není to tak jednoduchý, jak to možná leckomu připadá, si tenhle styl udržet. Tleskám :)

A abych nebyl uplně OT, dodám: Střepy (ideální zkratka) jsem nečetl a ani nehodlám, zahrál bych si je jen pokud by na ně měli chuť lidi, se kterými bych já měl chuť hrát.. Nic proti nim, prostě z tvého popisu, jak jsem ho tu viděl, mě nelákají.
Ale fakt držím palce, aby ti to s nimi vyšlo!
Autorská citace #44
17.6.2009 13:45 - Faire
Ad Rytíř: naprostý souhlas, taktéž smekám klobouk, ale na rozdíl od Rytíře bych je docela rád někdy zkusil. Jen mám podezření, že to na one-shot díky nárokům na připravenost hráče moc nebude...
Autorská citace #45
17.6.2009 14:54 - Jarik
Faire: ja jsem se dival na zapisy z her Strepu. A prave, ze mne osobne to prislo mnohem vhodnejsi na one-shot nez lecjaky system.
Pokud jsem spravne poslouchal prednasku a spravne cetl, tak priprava na takovou hru zabere cca 1,5 hodiny (z toho si hodinku hraci vybiraji zanr, pak ladi postavy. Meizitim vymysli Vypravec par Bangu). A pak se hraje cca 4,5 hodinky.
Myslim, ze one/shot jako vino.. za 6 hodin.
Autorská citace #46
17.6.2009 14:55 - Alnag
Začátek Konce píše:
Krom toho, bude to prvni ceska hra ktera nebude svazana konkretnim settingem a bude obsahovat takove veci jako "pred hrou se sejdete a bavte se o tom, co maji postavy delat" coz jsou pro dndckare a dracakisty pomerne dulezite novinky.


Bude to první česká komerční hra, která to bude obsahovat (abychom byli přesní). A bylo by fajn, kdybys hráče DrD a DnD neházel do jednoho pytle. Možná by ses divil, jaké věci jsou napsané v DnD a nakolik obeznámená je s těmito postupy čeká DnD populace. Díky.

Erric: Já se omlouvám, za svou kousavost, ale přijde mi, že "filmovost" je takový ten cool nový bezobsažný nebo redundantní termín, který je dobrý jen proto, že dobře zní a dobře prodává. (Prázdná, ale hezky pomalovaná krabička.)

ad a) Které z těch postupů implementovaných do SS je výlučně filmový. Tj. není původně postupem literárním resp. archetypálním principem vyprávění příběhů?

ad b) Tomu jsem za mlada říkal univerzálnost. Nejsem si jistý, jak je možnost měnit kulisy nebo charakter odvíjení vyprávění, provázána s filmem. Řekl bych že nijak. I vyprávění příběhu pozpátku je vykradeno z literatury.

ad c), d), e) jsou všechno literární techniky.

ad f) to je důležité pro příběh

ad g) ok, je to forma, ale jaká sakra?

Abych to shrnul, zatím nejsem nijak přesvědčen, že to, co popisuješ je nějaký výjimečný konstrukt filmovosti. Přijde mi, že je to v lepším případě našroubování nějakých osvědčených vyprávěcích postupů tak, aby byla pokud možno univerzální. Plus hodně marketingových frází okolo.

Takže sorry, možná tě to živí, ale na mne to dojem nedělá. Dojem by na mne udělalo třeba kdybys napsal, že usiluješ o to, napsat hru, která se zaměřuje na výstavbu děje "tzv. komerční zápletkou", kde se většina akce děje postavám zvenčí (oproti "literární zápletce" kde jde víc o vnitřní pouť postav) a nebo naopak. Protože to by bylo alespoň nějak konkrétní a k něčemu by to směřovalo. Filmů a způsobů filmové výstavby je hodně a pokud to všechno narveš do jednoho (zatím to na mne tak působí) dopadne to, jako když pejsek s kočičkou vařili dort.
Autorská citace #47
17.6.2009 14:56 - sirien
Připravenost hráče ani ne, spíš vypravěče, co sem tak odpozoroval.

Alnag, Erric: ježiš to je zas wall of text slovíčkaření o nesmyslech, jeden (kterej nadhazuje divný výběrový seznamy) jak druhej (kterej mu je rozepisuje).

Film není žánr, film je forma. Filmovost je tedy přiblížení se filmové formě.
V dnešní době silně ovlivněné MTV (to neni hlod, ale fakt) je filmová tvorba specifická především: dynamikou děje (film se musí stále posouvat, prostor pro rozebírání vedlejšího aspektu do hloubky je minimální), efekty, nadsázkou (ve vztazích, akčních scénách, charakterech...) a zjednodušením (Neřeší se kolik stop postavy nikam nedovedlo, řeší se až ta co je posunula dál nebo poslala na zcestí...)

Střepy k tomuhle docela dobře inklinují, nicméně tím že jsou zaměřené právě na tohle neumožňují se na chvíli odklonit do odlišného stylu. Je to cena která je v protikladu k tomu, že když člověk jde za filmovostí ze standardní podoby RPGčka tak si musí trochu nastudovat tu scénáristiku.
To jen k tomu že to rozhodně není tak že by SS poskytovaly nějakou zkratku k filmovosti zadarmo.

Jakub: Hm. ono to neni ani tak o tom že se můžu dostat kamkoliv bez auta a můžu jít pěšky. Ono to spíš je o tom že nepotřebuju auto k tomu abych si zašel na kafe k sousedovi, když to tak řeknu. Ale to jsou asi dost nepochopitelné alegorie pro lidi co SS neznají a nevědí přesně o čem se my dva teď bavíme, takže bych toho možná nechal.
Autorská citace #48
17.6.2009 14:57 - Alnag
Sirien: To se bavíš jen o blockbusterech ne? Není film jako film.
Autorská citace #49
17.6.2009 15:42 - sirien
No, tak až mi někdo dá zápis ze hry Střepů snů které vytvoří příběh typu K-Pax (a to tak že při zachování as written stylu hry), tak budu ochotnej bavit se o něčem dalšim.
Autorská citace #50
17.6.2009 16:05 - skew
Hm. Mám pocit, že když se někde objeví nějaký pojem, který lze interpretovat více způsoby, vždycky se najde někdo, komu se nelíbí, že v daném kontextu nezahrnuje všechny, tvrdíce, že ty nezahrnuté jsou důležité a bez nich je použití daného pojmu klam.
Autorská citace #51
17.6.2009 16:16 - Lotrando
Erric: v knize byl souboj Gandalfa z Balrogem popsán velmi krátce, hodně bylo ponecháno fantasii. Což je asi obecný literární postup - naznačit, navodit atmosféru, ale nechat prostor čtenáři. Jak se s tímto potýká systém Střepů Snů? Přiznám se, že jsem poněkud skeptický k přenesení scénáristických technik do RPG. Mě to prozatím moc nefungovalo, ale nejsem žádný odborník.

K tomu PR. Já chápu Alnagovu námitku. Pro mě je případný SP Střepů otázkou národního jazyka, jistého prvenství atd. Mechanicky mi Střepy přijdou celkem běžné, ale asi není účelem oslnit kdovíjakou variantou kostek. Důležité bude, jak to zafunguje a pokud slibuješ určitou kuchařku - jak na to pro blbečky (dummies?) - tak mě to relativně začíná zajímat.

Začátek konce: ty tvoje výpady proti DnD jsou celkem zbytečný, psíš jen ukazují na fakt, že tu hru neznáš a že ani nečteš diskuzi do který přispíváš. Taky bych našel desítku přízvisek pro tvou oblíbenou hru nebo její hráče. V čem je to dobrý? Léčíš si tím něco?
Autorská citace #52
17.6.2009 17:06 - sirien
Lotrando: Jak je to s přenesením do mechanik RPG nevim, ale do hry jako takové naprosto pohodově.
Autorská citace #53
17.6.2009 19:01 - Erric
Rytir, Faire: Diky ze pro me mate pochopeni.

Jinak jak pise Jarik, tak priprava hry ve strepech opravdu netrva dlouho - neni potreba pripravovat zadne konkretni "dobrodruzstvi", neni potreba vypisovat dlouhosahle historie a charakteristiky postav, protoze to vsechno se odviji az za behu hry. A uz jsem tu drive popisoval, ze hra je spis na kratsi a velmi dejove nahustene pribehy, nez naredena rozvlekla tazeni.

Sirien: K-PAX je vyzva, do toho bych sel. System to samozrejme umoznuje, ale muselo by se trochu vic premyslet, jak to postavit aby to fungovalo a porad bylo hrani zabava. Jinak to co jsme hrali spolu - cybersvet o ztrate pameti, to se tomu uz celkem blizi. Jsou tam ruzne konstrukce realit a hypotez a tak. To byla celkem dobra hra a to bylo na uplne prvni verzi systemu, ktera jeste tehdy moc nefungovala.

Lotrando píše:
Což je asi obecný literární postup - naznačit, navodit atmosféru, ale nechat prostor čtenáři. Jak se s tímto potýká systém Střepů Snů?


Ve Strepech snu hraci sami urcuji miru detailu do jake budou popisovat dej a jak velke kusy pribehu si budou ukusovat. Priklad: Je jedno jestli hrajes bohy na olympu, kdy se za jedno sezeni odeharje 1000 let, nebo budou postavy zavrene v jedne mistnosti, maji hodinu aby se dostaly ven - a to same bude trvat jedno sezeni. Mira detailu opravdu zalezi na tom jak hracum prijde prirozene hrat. (Kniha pak sama nabada, kde asi vede stredni cesta a jak moc detailne by se mely sceny popisovat.)
Co se kucharky tyce. Dal jsem si opravdu zalezet, aby v knize bylo popisovano JAK veci dosahnout, ne CEHO nebo PROC toho dosahnout. Minimalne prvni pulka knihy jsou opravdu konkretni navody a presne strukturovane postupy (recepty, jak to dobre uvarit). Cast pro vypravece uz zabiha do podrobnosti a vysvetluje i filozofii systemu a jak s celou tou hrou nakladat, ale to se hracu nikdy nemusi dotknout.

Alnag: Tve vlakno diskuse mi prijde ve slepe ulici, protoze neberes v uvahu me argumenty, obchazis je a hledas mista kde jsem jeste neargumentoval. Nemam pocit ez by to bylo pro kohokoliv (krome tebe) nejak dale prinosne a proto se smirim s tim ze tebe ta hra neoslovila a usetreny cas venuju necemu prinosnejsimu.
Autorská citace #54
17.6.2009 19:45 - Colombo
Erric: klid, i takový Alnag si musí občas zaflamovat:)
Autorská citace #55
17.6.2009 19:57 - ShadoWWW
Podle mě není důležité, kolik DnDčkařů bude Střepy hrát. Mě by mnohem víc zajímalo, kolik Střepy přivedou k RPG nových hráčů, kteří se s RPG dosud nesetkali.

Přijde mi, že dodnes se skoro všichni dostali k RPG díky DrD nebo DnD a později třeba migrovali k jiné hře nebo zůstali u své původní. Pokud se Střepům podaří zaujmout nové hráče, to by bylo vážně skvělé. Kolik hra přiláká nových hráčů je podle mě mnohem důležitější, než kolik jich přetáhne odjinud.

Asi je ještě příliž brzy, ale přece: Nemáš Erricu nějaké ohlasy od lidí, co se s RPG nesetkali a třeba ti psali, co jsou ty Střepy zač a kde se dají koupit?

Vím, že jsi měl přednášky o Střepech i v nehráčské komunitě. Za to ti patří velký dík.
Autorská citace #56
17.6.2009 20:13 - Colombo
mě připadá, že téměř všichni hráči u nás se dostali k RPG skrze DrD. Pak se to dělilo na tři hlavní skupiny, těm co styl DrD nevyhovoval(Shadowrun, Gurps, WoD), těm co styl DrD vyhovoval, ale nevyhovovali mu pravidla(málo taktizování v soubojích a málo featů:D přechod-> DnD) a ti ostatní, pokud neumřeli, hrají DrD dodnes.
Autorská citace #57
17.6.2009 20:31 - Erric
ShadoWWW píše:
Kolik hra přiláká nových hráčů je podle mě mnohem důležitější, než kolik jich přetáhne odjinud.


Dobra poznamka diky za ni. Prave ze ona tolik tady propirana veta "vas vlastni filmovy pribeh" je zpusob, jak vubec k novackum komunikovat o co jde. Snaha samozrejme je oslovit lidi "zvenku" - system je to mnohem jednodussi nez cokoliv tiskem vydaneho u nas. Verim ze je to cesta, jak k RPG privest nehrace, prave pres ony filmy, protoze filmova scena je v CR dost velka. Je to ale pro me neprobadana cesta a nemam penize na nejaky rozsahly marketing a vzledem k memu vytizeni ani nemam cas jezdit po festivalech a lidi s hrou seznamovat.
Co se prednasek tyce - no prednasel jsem na GDS, coz je konference vyvojaru videoher, takze jsem nebyl tak daleko od papirovych RPG:o)
Autorská citace #58
17.6.2009 23:39 - Alnag
Pokud je marketing cílený na nehráče, jsi na špatném místě :)
Autorská citace #59
17.6.2009 23:56 - Sosáček
alnag píše:
Bude to první česká komerční hra, která to bude obsahovat (abychom byli přesní). A bylo by fajn, kdybys hráče DrD a DnD neházel do jednoho pytle. Možná by ses divil, jaké věci jsou napsané v DnD a nakolik obeznámená je s těmito postupy čeká DnD populace. Díky.

A jake jsou ty nekomercni? Pokud je mi znamo, ostatni ceske hry jsou vzdycky svazane konkretnim settingem a zanrem, kdyz si teda vezmu aspon ty co nejak vysly a tak. Nebo jsou to predklady, jasne, ale mel jsem na mysli fakt cesky hry, ne hry v cestine.

Jinak ja vas nehazim do jednoho pytle, vzdyt pouzivam dve ruzna slova. Pokud tvuje zkusenosti jak se mezi beznymi hraci drd a dnd pouzivaji techniky typu "bavme se ted o tom jak moc gritty chceme hru" nebo "pojdme delat postavy spolecne, vymyslet jim spolecnou minulost a cile at toma gm snazsi" jsou jine nez moje, rad se o tom doctu.

lotrando píše:
Začátek konce: ty tvoje výpady proti DnD jsou celkem zbytečný, psíš jen ukazují na fakt, že tu hru neznáš a že ani nečteš diskuzi do který přispíváš. Taky bych našel desítku přízvisek pro tvou oblíbenou hru nebo její hráče. V čem je to dobrý? Léčíš si tím něco?

He? Kde nekoho napadam? Rict ze hraci dnd a drd maji podle mych zkusenosti od hry podobna ocekavani a podobny styl je napadeni? WTF?

EDIT: sorry, ale holt nesleduju proti komu je ted moderni se vyhranovat.
Autorská citace #60
18.6.2009 01:03 - Alnag
Začátek Konce píše:
A jake jsou ty nekomercni? Pokud je mi znamo, ostatni ceske hry jsou vzdycky svazane konkretnim settingem a zanrem, kdyz si teda vezmu aspon ty co nejak vysly a tak.


Měl jsem asi napsat nevydané tiskem. Ale nemyslel jsem překlady...

Začátek Konce píše:
Jinak ja vas nehazim do jednoho pytle, vzdyt pouzivam dve ruzna slova. Pokud tvuje zkusenosti jak se mezi beznymi hraci drd a dnd pouzivaji techniky typu "bavme se ted o tom jak moc gritty chceme hru" nebo "pojdme delat postavy spolecne, vymyslet jim spolecnou minulost a cile at toma gm snazsi" jsou jine nez moje, rad se o tom doctu.


OK. Tak bohužel viděl jsem už hrát D&D i natolik odstrašujícím způsobem (náhodou jsem se nachomýtl k jedné hře), že to nechci generalizovat. Ale na druhou stranu mám i zkušenosti s družinkami (ne mými, já D&D nikdy nehrál standardně, tak se to asi moc nepočítá), které před hrou dělaly kontrakt na to, co se a jak se bude hrát... takže tak.

Začátek Konce píše:
Rict ze hraci dnd a drd maji podle mych zkusenosti od hry podobna ocekavani a podobny styl je napadeni?


Já myslím, že ta podobnost mezi DrD a D&D je spíš zdánlivá. Dračí doupě má přeci jen jiný feel a paradoxně nejvíc odmítavý postoj k hraní D&D jsem zažil u hráčů Dračáku navyklých na svoje magy, blesky a hyperprostory. (I když je fakt, že zase spousta hráčů D&D hrála původně DrD, tak to taky není jednoznačné.) Každopádně co chci říct je, že ačkoliv obojí jsou fantasy hry na hrdiny, kde bandy dobrodruhů putují krajem a zažívají dobrodružství tak očekávání a styl jsou jiné... a hlavně se IMO od sebe stále víc vzdalují.

Feel 4. edice D&D a Dračího doupěte (které pamatuju, 1.5). Naprosto jiná záležitost.

Začátek Konce píše:
EDIT: sorry, ale holt nesleduju proti komu je ted moderni se vyhranovat.


Proti dračáku bylo moderní se vyhraňovat vždycky. To už bys za ty roky vědět mohl... :D
Autorská citace #61
18.6.2009 02:46 - sirien
Píše:
Pokud je marketing cílený na nehráče, jsi na špatném místě :)

that was a cheapshot. But funny :D

Erric: To scifko so sme hráli byla super hra - popravdě první okamžik kdy jsem uvěřil že SS můžou bejt i smysluplnej systém a ne jen další prázdnej indie-výstřelek.
Nicméně ke K-Pax to mělo daleko. Měli jsme tam vložený naprosto jasný akční konflikt, a i když bylo nutné řešit jej na více úrovních reality (a občas to trochu schíza byla), tak to pořád byla hra tématem podobná třeba Shadowrunu. My, antagonisté, průser, řešení.
K-Pax je film čistě o psychice hlavní postavy, o tom, jak interaguje s těmi, kteří mu nevěří, v závěru filmu nemáš tušení, zda měl pravdu on, nebo skeptici kolem něj (nebudu spoilovat, víme o čem je řeč). Konflikt tam žádný není - nesnaží se nikoho přesvědčit, oni se ho sice snaží vyléčit, ale opět - zvlášť na konci filmu nevíš, zda vůbec bylo co léčit (což je vtipné, jak se většina lidí po shlédnutí automaticky přikloní k té "racionální" variantě, i když pro ní není důvod a ve filmu jsou i docela narážky že to je naopak - jen kulturní vložka)
SS jsou založeny na konfliktu. Osobně mě nenapadá, jaký konflikt který bys mohl vložit mechanikám SS jako "palivo" chceš v K-Pax najít.

(mimochodem, asi se moje otázka ztratila v přestřelce o tom co je film - pořešil si nějak tu problematiku vygradovaného úvodu a následné gradace od začátku z klidového stavu? Jestli jo tak by mě jen zajímalo jak - jestli tím mým návrhem nebo nějak jinak)

Alnag, Jakub: Jen bych poznamenal, že cs origin vyšlo DrD (setingově polospecifické), DrD (settingově otravně třičtvrtěspecifické), HF (opět settingově polospecifické), Stín meče (totéž, ale takovej propadák že se nikdo ani nenamáhal vymejšlet zkratku), Pán prstenů (setting specific) a myslim že ještě jedna, jen si nemůžu vzpomenout jaká...
Čas pro hrdiny který existuje jen v PDF je pak univerzální. Ta Ecthelionská verse FATE (nějaké hezky negativní označení si v rámci politické korektnosti najdu teprve, až jí přečtu - případně pozitivní, ale má očekávání tak velká nejsou) je AFAIK setting specific.

Takže v cs origin máme v tomhle směru výběr ze všech druhů (jaký výběr už je věc jiná). V tištěné (komerční) formě jsme o univerzální systém (alespoň do letošního Gameconu) ochuzeni.

Jakub, Alnag, generalizace: bla bla bla... hele, já viděl hrát WoDčko tak zrůdnejma způsobama... stejně jako DrD, SR (ten velmi často) a tunu dalších... (ale tak dokud to ty lidi bavilo...)
Stejně tak vim o skupinách hrajících DrD dost nad hranicí běžného průměru.

V MaelströMu používáme pojem "dračákysta" pro lidi co jsou naprosto upjatí k formě hry kterou tu všichni známe a která nám v MM přijde poněkud perverzní, ale shodli jsme se, že "dračákysta" nemá kauzální závislost na DrD - naopak, jedná se prostě o totální ťunti, kteří jsou takto pojmenovaní, protože u nás hrají DrD jako nejsehnatelnější systém (DrD to tedy slízává protože má těžkej oligopol (něco jako monopol, ale můžou se na tom trošku přiživovat i další), ne protože by bylo přímo na vině)
Autorská citace #62
18.6.2009 08:15 - Erric
Sirien: Postavil bych to tak, ze ten psychiatr by byl hracska postava a Prota by hral vypravec. Cil psychiatra je zjistit co Protovi opravdu je a konflikty jsou pak vsechny sceny kdy to zjistuje - scena v ordinaci, scena se psem, scena v planetariu...
Pripadne by prota mohl hrat druhy hrac, ale tam uz bych musel premyslet trochu vic, jak topostavit aby to byla zabava hrat. Trochu by se totiz vytratilo to tajemno. Je to preci jen dost specificky orisek, ale jsem presvedceny ze to jde.
Jen proste film jako K-pax je dost centricky na jeden charakter. Takze by se to nedalo moc hrat skupinove.

ad gradace uvodu - Snazil jsem se ti to vysvetlit uz tehdy. Je to jen zalezitost vypraveni (jak tu scenu popises), neni to zalezitost obtiznosti sceny. Proste u filmu taky moc dobre vis, ktera postava nemuze zemrit az do uplneho konce. Proste z filozofie jak jsou strepy postavene neni mozne aby postava napr. zemrela nazacatku.
Pokud chces nejakou ultra dramatickou situaci nazacatek, jako predehru (expozici postav), aby rozbehla cely dej, resil bych to prostym povypravenim bez hazeni kostkami.
Autorská citace #63
18.6.2009 08:18 - Jerson
Erriku, mám jednu otázku. Pořád přemýšlím nad tím vytvářením hry, nebo tedy domlouváním. To že z hráčů dříve či později dostanu co by chtěli hrát, to je v pohodě, dělám to taky. Ale abych z nich dostal o co má jít, tedy jaký bude konflikt, to je problém. Tedy ne že by k tomu nepomohl návod, ale někteří hráči prostě nechtějí vědět dopředu, o čem hra vlastně bude. Když to přirovnám k filmu, nechtějí být ani torchu v roli autora scénáře nebo režiséra, chtějí být jen hlavní postava a divák zároveň a teprve postupně zjišťovat, o co v té hře vlastně jde.
Stejné je to se mnou, jen s tím rozdílem, že takhle funguju jako Vypravěč. Začal jsem hrát Omegu, zapojil do hry čtyřicet lidí, ale ještě před dvěma měsíci jsem sám nevěděl, co bude v pozadí příběhu. Jednotlivé postavy můžou mít své konflikty, ale někteří je nechtějí (buď nevyužijí tu možnost, nebo na začátku neví, o co by jim mělo jít, nebo to nechtějí řešit vůbec), ale i tak s nimi můžu hrát.
Dá se tohle nějak vyřešit v SS, nebo prostě konflikt či cíl postavy je základ postavy, bez kterého se nedá hrát? Co jsem četl Lite verzi, nabyl jsem dojmu, že platí druhá varianta a že se tedy to co postava chce vlastně určuje hodně dalších věcí.

Druhá věc - dá se udělat, aby postava chtěla něčeho cíleně dosáhnout a až na konci zjistila, že všechny její úspěchy způsobily splnění cíle někoho jiného? Ve filmech se tohle tu a tam stává.

A třetí věc - můžeš nějak přiblížit, jak se dá hrát film "pozpátku"? Nemyslím třeba Memento, to už je dost extrémní případ, ale třeba střídat scény z konce - ze začátku, scéna z půlky příběhu (bráno chronologicky), scéna druhá v pořadí (opět chronologicky), s tím že se postava bude v průběhu filmu vyvíjet - buď v čase (takže na chronologickém začátku bude nějaká, na konci jiná a když se přeskakuje tam a zpět, mění se i charakter postavy) nebo naopak že se bude vyvíjet v příběhu, takže každá scéna v pořadí, bez ohledu na to do jakého časového úseku je zařazena bude charakter rozvíjet plynule.

Jo, a ber to prosím jen jako zjišťovací otázky, opravdu to nepíšu s úmyslem šťourat.
Autorská citace #64
18.6.2009 09:12 - Lotrando
Alnag: to bylo samozřejmě na Sosáčka, alias Začátek Konce
Autorská citace #65
18.6.2009 10:50 - Peekay
Sirien píše:

K-Pax je film čistě o psychice hlavní postavy, o tom, jak interaguje s těmi, kteří mu nevěří, v závěru filmu nemáš tušení, zda měl pravdu on, nebo skeptici kolem něj
[/quote]

Pacient
Ciel: "Som blazon?"

Psychiater
Ciel: "Uverim, ze moj pacient je z inej planety?"

Sirien píše:

Konflikt tam žádný není


Dokazem si uplne v pohode hrat to s dvomi hracmi - vyssie uvedene ciele sa obcas krizia, obcas idu spolu. Kazdy zo styroch moznych vysledkov je zaujimavy a vypoveda nieco o protagonistoch pribehu - obzvlast kvalitny mi osobne pride vysledok "pacient je blazon, ale psychiater mu uveril" :P
Autorská citace #66
18.6.2009 11:31 - boubaque
Alnag: Řekl bych, že máš dar jednou za čas odstřelit nějakou myšlenku jen proto, že se ti nelíbí, tím, že ji rozebereš na jednotlivé složky, každou složku zvlášť vyložíš i jiným způsobem (důraz na slůvko "i" ;o)), a pak prohlásíš, že původní interpretace je proto neplatná a prázdná: "(Prázdná, ale hezky pomalovaná krabička.)"

Stejně jako ty, nepochybuju, že ta "filmovost" je Erricův marketingový tah, ale byl to jeho cíl od začátku a snažil se podle toho vytvářet pravidla. Ale hlavně všechny prvky, co jsi shodil jako literární nebo typické pro jakýkoliv příběh, jsou i prvky filmové. On film si z literatury mnohé, a řekl bych vtšinu toho podstatného pro příběh, vypůjčuje a přebírá. A přece jenom "filmový příběh" je něco, co dnes přiláká víc lidí, než "literární příběh". O to se asi přít nebudeme.

Ale zásadní rozdíl mezi "jakoukoliv" hrou a hrou ve Střepech je ten, že Střepy, už jen používámín jejich pravidel, tě vedou ke koncentrovanějšímu příběhu, než k jakému tě vede většina u nás známých her (a teď samozřejmě nemluvím o tvých nebo mých znalostech). A zrovna ta koncentrovanost je podle mě i znak fimového příběhu oproti třeba literárnímu — krátké, "koncentrované" literární útvary totiž stavějí spíš než na rychlém sledu (podstatných) událostí na vyhrocené pointě, která do RPG jen těžko přenositelná.
Autorská citace #67
18.6.2009 11:42 - Alnag
Boubaque: Gratuluji. Přesvědčils mne... kvituji zejména poslední část:

boubaque píše:
zrovna ta koncentrovanost je podle mě i znak fimového příběhu oproti třeba literárnímu — krátké, "koncentrované" literární útvary totiž stavějí spíš než na rychlém sledu (podstatných) událostí na vyhrocené pointě, která do RPG jen těžko přenositelná.


PS: Vyhrocená pointa IMO přenositelná je. Ale asi ne systematicky...
Autorská citace #68
18.6.2009 13:25 - sirien
Píše:
ad gradace uvodu - Snazil jsem se ti to vysvetlit uz tehdy. Je to jen zalezitost vypraveni (jak tu scenu popises), neni to zalezitost obtiznosti sceny. Proste u filmu taky moc dobre vis, ktera postava nemuze zemrit az do uplneho konce. Proste z filozofie jak jsou strepy postavene neni mozne aby postava napr. zemrela nazacatku.
Pokud chces nejakou ultra dramatickou situaci nazacatek, jako predehru (expozici postav), aby rozbehla cely dej, resil bych to prostym povypravenim bez hazeni kostkami.

A já Ti už tehdy odpověděl, že tím naprosto zbytečně zabíjíš gameistickou stránku hry.
A už tehdy jsem dal příklad, kde je gradace (resp. obtížnost) vysoko, ale nemusí nijak jít o životy postav. Pro ostatní ho tu zopakuju:

Akční hra o zběsilém získávání ukradené atomové bomby (nebo tak něčeho). Standardně by hra začínala na nízké gradaci - tedy hráčům šéfové oznámí že zmizela nukea a ať jí koukaj vrátit než někde fakt bouchne.
Jenže hráči si ve stylu Jamese Bonda budou chtít užít nějaký akční úvod na navození atmosféry. Budou chtít, aby jejich postavy byly u toho když je bomba ukradena.

Mechaniky SS (ty co já pamatuju, ale poslední errata co jsem viděl to ještě víc posilovaly) jsou na začátku mírné - hráčům se zpočátku prostě daří (což je IMHO obecně správně - napětí roste se hrou), takže kdyby příběh začaly tady, snadno krádež nukey zastaví.
To ale hráči nechtějí - chtějí aby něco podstatného bylo v sázce, aby byla slušná šance to zbabrat a naopak aby úspěch skutečně něco přinesl.
To se může zvláště projevit zejména pokud budou hráči hrát SS právě v Bondovském stylu - jako sérii různých volně navazujících příběhů svých postav, protože pak budou při vzpomínání moct řikat "jo, tenkrát nám to šlo, dali sme na začátku tohle a tohle, to tenkrát když se nám to posralo, tak to bylo o dost drsnější..."

Navrhoval jsem tehdy pojmout to jako dva oddělené příběhy - s tím že první by měl vysoký požadovaný počet úspěchů, ale zároveň jich už měl většinu vyplněnou dopředu (nebo by se za jeden úspěch vyplňoval třeba trojnásobek políček).
Tím by se dosáhlo toho že by byla situace obtížná (silná opozice), ale zároveň rovnou vygradovaná a scéna by byla krátká (jen pár konfliktních hodů).
Úspěch a neúspěch by pak rozhodoval o obtížnosti té další části - třeba by odebral (/přidal) nutný počet úpěchů (...úbytek - sice zdrhli s atomovkou, ale podařilo se nám chytit/identifikovat jednoho z nich/něco v tom stylu; nárůst - nejenže ukradli nukeu, ale ještě přitom zabili toho a toho čímž jsme přišli o možnost... ukradli nukeu, takže jsme suspendováni a příběh musíme plnit bez zázemí (Die another day))

Ano, je to taková nabízející se možnost - pro mě, který mám dost zkušeností s ohýbáním mechanik ve svůj prospěch. Nevím nevím jak moc to dojde nováčkovi. Navíc bude potřeba to ve hře testnout, kolik obtížnost na kolik předvyplněných atp., což kdyby bylo rovnou ve hře tak by to bylo už předpřipravené.

Peekay: ok... to by asi... šlo. Ale myslim že ta hra by nakonec měla dost jiné vyznění. Ztratila by se z toho ta pochybnost kdy jsi zkonfrontován s nejistotou a prostě nevíš, jak to bylo myšleno.

Nejde mi o to ukázat že SS nezvládají filmový příběh, ale o to ukázat, že RPG samo o sobě je forma, film je druhá. Můžeš se blížit, můžeš se inspirovat technikami, ale prostě to není totéž.
Z Erricovi propagace (a z diskusí kolem SS) mám občas dojem že se tohle vytrácí a mluví se o RPGčku jako by skutečně mělo vytvořit příběh přesně filmový, což prostě z principu nejde, stejně jako ti film nevytvoří příběh přesně literární.
Autorská citace #69
18.6.2009 14:17 - Peekay
Sirien píše:
Ale myslim že ta hra by nakonec měla dost jiné vyznění. Ztratila by se z toho ta pochybnost kdy jsi zkonfrontován s nejistotou a prostě nevíš, jak to bylo myšleno.


Vyznenie hry bude predsa zalezat od hracov. Co sa tyka konfrontacie s neistotou, nevidim v tom najmensi problem - osobne by som to ponal tak, ze ani ja sam ako hrac neviem, kde lezi pravda - tu necham urcit az vysledkami konfliktov. Tym padom az do finalneho konfliktu nebudem vediet, ako sa veci maju.

Tento pristup je tak trochu odkukany z Dirty Secrets: "My sa sustredme na uzivanie si jednotlivych detailov, sklbit to do koherentneho celku a zodpovedat vyvstate otazky nechajme system."

Sirien píše:

Nejde mi o to ukázat že SS nezvládají filmový příběh, ale o to ukázat, že RPG samo o sobě je forma, film je druhá. Můžeš se blížit, můžeš se inspirovat technikami, ale prostě to není totéž.


Ako iste vies, neexistencia niecoho sa dost zle dokazuje (o dost horsie ako existencia, mas k dispozicii menej nastrojov). Jediny rozumny sposob, ktory ma napada v tomto konkretnom pripade je dokaz sporom. Takze, co je ta vec, ktora je v priamom spore s tym, ze by RPG dokazalo vytvorit filmovy pribeh?

Je tu samozrejme moznost, ze termin "filmovy pribeh" pre rozlicnych ludi (napriklad pre Teba a mna, alebo pre Alnaga s Erricom) znamena rozlicne veci (a to je to, co tu rozoberali prave Alnag s Erricom poslednych par stranok dozadu, ak sa nemylim)... za seba ale musim povedat, ze som uz zazil v RPG filmove pribehy (tak, ako ich definujem ja), preto sa mi tvoje tvrdenie nepozdava.
Autorská citace #70
18.6.2009 14:35 - Erric
Sirien: Ve Strepech snu je mozne zvysit si obtiznost cile hned ve chvili jeho zadani do deniku. Ale tim jen dosahnes toho, ze hra bude tezka uz nazacatku a postupne se bude ztezovat. Nedosahnes toho, ze je nazacatku tezka, pak chvili lehka a pak zase tezka. Ta obtiznost proste roste vzdycky, tak je ta hra postavena.

Jerson: Hraci by se meli ucastnit zakladniho navrhnuti co ve hre bude (prostredi, postavy atd) to by nemel byt problem zvladnout. To ostatni si navrhuji tak podrobne jake to chteji. Uvedu priklad:
a) Chci aby hra byla o tom, jak moje postava hleda vraha sve matky a nakonec zjisti ze tobyl otec.
b) Chci aby to byla hra o tom jak moje postav hleda vraha matky a nakonec zjisti ze to byl nekdo ji blizky
c) chci aby to byla hra o postave co hleda vraha nekoho sobe blizkeho
d) chci aby to byla hra o posatve co hleda vraha
e) chci aby to byla hra o postave co nekoho hleda

Mira detailu zalezi na potrebach hrace. Hra k tomu nejakym zpusobem vede, nastavuje nejake standardy, ale v tomto dava hraci prostor a nuti jej vymyslet jen ty pro hru opravdu podstatne veci.
Znamena to tedy, ze hru si taky muzes udelat tak tajemnou jak sam chces, jednoduse podle toho, kolik toho na zacatku popises a urcis jako -fakt-.
Autorská citace #71
18.6.2009 14:39 - Merlin
já se teda bez mučení přiznám, že si to nepořídím...nějak se mi to nelíbí...
Autorská citace #72
18.6.2009 23:49 - sirien
Píše:
Takze, co je ta vec, ktora je v priamom spore s tym, ze by RPG dokazalo vytvorit filmovy pribeh?

Akademická skepse (nedokázané je neplatné)
Důkaz implikací (ostatní formy se zatím nedokázaly vzájemně nahradit, tedy to nedokáže ani forma tato)

(a pokud mám být méně povýšený, tak prozačátek to že filmový příběh je něco vytvořeného k pasivní konzumaci, zatímco RPG jsou aktivní zábava - první základní spor který zapříčiní že dojem bude různý.
Další věc je že jsou použity zcela odlišné prostředky (imaginace proti vizualizaci, vzájemný dialog proti autorovu monologu)

Píše:
Ve Strepech snu je mozne zvysit si obtiznost cile hned ve chvili jeho zadani do deniku. Ale tim jen dosahnes toho, ze hra bude tezka uz nazacatku a postupne se bude ztezovat. Nedosahnes toho, ze je nazacatku tezka, pak chvili lehka a pak zase tezka.

Proto můj návrh zněl pojmout to jako dva odlišné příběhy - jeden nazačátku už vygradovaný, druhý normálně jedoucí od začátku, ale jeho obtížnost bude určena tím prvním.
Což je hezké že to bude fungovat, ale začátečníkům by to chtělo někam do side baru napsat (pokud to má být platná varianta která je součástí hry. A pokud si to s pár dalšími věcmi nenecháváš pro sourcebook rozšiřující úvodní knihu, což je samozřejmě zcela platné ospravedlnění marketingem)
Autorská citace #73
19.6.2009 08:46 - Erric
Sirien: To reseni ktere navrhujes je dost proti designove filozofii hry. Muzes to takhle hrat, ale v knize nic takoveho neni, aby to lidi nematlo. Je to dost specificka situace na kterou mas dost specificke pozadavky. Navic je v primem rozporu s "vyhnout se hracske frustraci", coz vyplynulo z testu a tomu jsme se museli prizpusobit.
Nicmene ve finalni verzi strepu tak jak je nastavena ma vypravec celkem realnou moznost hodne na hrace zatlacit uz v prvnich konfliktech.
Autorská citace #74
19.6.2009 09:08 - Jerson
Erriku, chápu správně, že v SS jsou hráči tlačeni (ať vypravěčem nebo mechanikami) v každé scéně vždycky o trochu víc, nebo možná stejně, ale nikdy ne méně?
Autorská citace #75
19.6.2009 09:16 - ShadoWWW
Co zkusit oslovit nové hráče přes dnes velmi populární Facebook nebo Twitter?

Je to levné, moderní, populární s vhodnou cílovou skupinou.
Autorská citace #76
19.6.2009 09:23 - Nachtrose
Píše:
Co zkusit oslovit nové hráče přes dnes velmi populární Facebook nebo Twitter?


Nepouzivam ani jedno. Jsem divny?
Autorská citace #77
19.6.2009 09:31 - Element_Lead
nee :)
Autorská citace #78
19.6.2009 09:35 - Erric
Jerson: Ano tak nejak to je. Ale spis to funguje statisticky, nez realne. Takze v realne hre jsou samozrejme vykyvy, podle scen a podle toho jak kdo hraje.

ShadoWWW: Welcome;o) http://www.facebook.com/pages/Stepy-sn/59124090859
Autorská citace #79
19.6.2009 09:39 - Jerson
Mě šlo hlavně o to, že filmy - tedy pro mě dobré filmy - střídají přitažení a povolení. Někdy jsou dvě přitažení za sebou nebo povolení, které se okamžitě změní v přitažení a podobně. Jen třeba nejsilnější momenty nebývají na konci, ale třeba ve dvou třetinách.
Autorská citace #80
19.6.2009 09:43 - Erric
Jeste jedna vec. Nekde tuz zaznelo, jestli postavy ve Strepech musi neco chtit a neco aktivne konat. Odpoved je ANO, musi.
Subjektivne mi prijdou postavy, ktere nic nekonaji a jen vsechno pozoruji z povzdali pro RPG nezadouci a s jejich hraci nerad hraju. Objektivne jsou pro pribehove hry takove postavy naprosto nezadouci. Pokud chci vypravet pribeh, musi v nem neco postava konat. (az na par extremnich vyjimek avantgardnich scenaristu).
Strepy jsou postavene tak, ze postava musi neco chtit dosahnout (jestli toho nakonec dosahne a jestli bude totez chtit i na konci, to je otazka). Osobne nesnasim ve hre situace, kdy nikdo nevi, co ma dal delat (bez ohledu na to jestli je to railroad nebo narativni hra).

Jerson: Ale presto ze filmy kolisaji, tak tam funguje vzestupna gradacni krivka a to co je po vyvrcholeni uz je v podstate epilog postav. Strepy funguji tak jak rikas, nemej strach.
Autorská citace #81
19.6.2009 09:43 - Merlin
Nacht: já jsem taky divnej :P
Autorská citace #82
19.6.2009 10:05 - Peekay
Sirien píše:
Akademická skepse (nedokázané je neplatné)


To, ze sa zatial nepodarilo spravit nieco, o co mame zaujem znamena, ze sa mame dalej pokusat, az kym sa to podari alebo bude existovat jasny dokaz, ze sa to neda. Pritom neuspech rozlicnymi pristupmi nie je dokazem o nedani sa, pretoze nikdy nevies povedat, ze si vyskusal vsetky potencialne cesty (vec znama z filozofie - nemame ako zistit, ze nase vedenie je uplne)

Sirien píše:

Důkaz implikací (ostatní formy se zatím nedokázaly vzájemně nahradit, tedy to nedokáže ani forma tato)


(zvyraznene mnou)

1) "zatial" - nevieme dokazat ani len to, ze ostatne formy sa v buducnosti nedokazu nahradit. Mozes hovorit iba o terajsom stave ostatnych existujucich foriem, co nestaci na dokaz neexistencie - vypoveda to totiz viac o nasom sucasnom stave vedomosti ako o objektivnych vlastnostiach skumaneho subjektu.

2) Implikaciou sa dost zle nieco dokazuje, vzhladom na to, ako vyzera jej pravdivostna tabulka. Existuje dokaz indukciou, ale aby bol platny, potrebujeme

a) platny "zakladny pripad" (moment, z ktoreho zaciname)
b) platny "induktivny krok" (vazba, ktorou suvisi n-ty pripad s n+1-vym pripadom)

Zatial nemame ani jedno. Na a) by sme potrebovali mat dokazane, ze existuje aspon jedna forma, ktora je urcite nenahraditelna (vsimni si, ze sa tu zacyklujeme - toto je totiz vec, ktoru sme povodne chceli dokazat). Na b) by sme potrebovali dokazat, ze existuje nejaka crta spolocna pre vsetky formy taka, ze sposobuje prenositelnost prave tejto vlastnosti nenahraditelnosti.

Inymi slovami, cez indukciu to bude dost problem, kym nedokazeme (pravdepodobne sporom) platnost tvrdenia pre aspon jednu formu.


Sirien píše:
Proto můj návrh zněl pojmout to jako dva odlišné příběhy - jeden nazačátku už vygradovaný, druhý normálně jedoucí od začátku, ale jeho obtížnost bude určena tím prvním.


Toto vies ako rozpravac dosiahnut tym, ze budes krizit ciele a pouzivat body bolesti "zarobene" v jednom cieli na konflikty v cieli druhom.

ShadoWWW píše:
Co zkusit oslovit nové hráče přes dnes velmi populární Facebook nebo Twitter?


O Twitteri neviem, ale Facebookovu skupinu Crepy maju. Nevyznam sa celkom do jeho fungovania (nepatrim medzi pouzivatelov), ale to by teoreticky malo stacit na generovanie automatickych oslovovani, nie?
Autorská citace #83
19.6.2009 10:10 - Element_Lead
Ja sam si strepy koupim nekde se tu valela cena do trech kill coz je smesna caska kterou jsem ochotny dat i kdyz si pak strepy schovam po prolistovani do supliku. errica rad nemam ale od casu na skole se jeho vystupovani hodne zmenilo a i prez mou lehkou alergii na nej podporim jeho praci protoze to treba trochu pomuze ceskemu rpg. i kdyz souhlasim s alnagem ze v podstate neprinasi nic noveho a propagovany zazitek se da zazit i u dalsich her (jen to chce skill) tak to strepy prinasi tak okate ze by to snad mohlo upoutat i novy lidi na hrani rpg. kteri z nich potom prejdou na jine systemy.
Autorská citace #84
19.6.2009 10:48 - Faire
Yashamaru: jen mmch - hrál už jsi tu hru? :)
Autorská citace #85
19.6.2009 11:14 - Element_Lead
Nee a uprimne nelaka me to :)
Autorská citace #86
19.6.2009 11:17 - Faire
Tohle může být při hodnocení problém, protože ta hra je podle své propagace trochu odlišná stylem, IMHO je k hodnocení třeba vyzkoušet, jak to funguje...
Autorská citace #87
19.6.2009 11:19 - Element_Lead
Ja to nehodnotim ja jsem jen rekl ze to koupim ale nebudu hrat.
Autorská citace #88
19.6.2009 11:32 - Faire
Yashamaru píše:
kdyz souhlasim s alnagem ze v podstate neprinasi nic noveho a propagovany zazitek se da zazit i u dalsich her


Neříkám, že nemůžeš mít pravdu, ale zrovna v tomhle případě by IMHO vyzkoušet to stálo za to, protože teď zážitek může být dost odlišný.

BTW je nějaká možnost zkušební hry v Brně? :D
Autorská citace #89
19.6.2009 11:51 - Erric
Faire: Moznost je vyzkouset si LITE verzi. V Brne by mozna nejaka hra udelat sla. Ale bohuzel ne drive nez v srpnu, do te doby jsem stale dost vytizeny. V srpnu uz ale spousta lidi tady v Brne bude knihu mit, takze pak verim ze nebude problem nekoho na hrani najit. Kdyz nad tim tak premyslim mame tady v brne vlastne testerskou skupinu, takze pote co hra vyjde treba bude mozne domluvit se i s nimi.
Autorská citace #90
19.6.2009 13:07 - Erric
Yashamaru: Diky. Tech 295Kc budou Strepy stat jen do konce Cervna, je to predobjednavkova cena. Pak budou stat 339-399, podle obchodu jakou cenu si nasadi.
Autorská citace #91
19.6.2009 13:17 - Lotrando
Píše:
Strepy jsou postavene tak, ze postava musi neco chtit dosahnout (jestli toho nakonec dosahne a jestli bude totez chtit i na konci, to je otazka). Osobne nesnasim ve hre situace, kdy nikdo nevi, co ma dal delat (bez ohledu na to jestli je to railroad nebo narativni hra).


Psivních hráčů máš ale bohužel většinu. Máš nějak pojištěno jejich zapojení? Nebo s nimi jednoduše nepočítáš.
Autorská citace #92
19.6.2009 13:29 - Erric
Lotrando: Dotkl ses velmi slozite a kontroverzni otazky, ktera zni: "Jsou hraci pasivni proto, ze je jim to tak prirozene, nebo protoze je hra nenaucila (nedala jim moznost) byt aktivni?" Je otazka jestli pasivita je duvod nebo nasledek.Nechci tu ale tohle tema dal resit.
Muj osobni nazor je, ze to jak je hra napsana a strukturovana ma velky dopad na to, jak se nakonec hraje a jak hrace do hry zapojuje. Kdyz chci, aby hraci hrali hru nejak, mel bych navrhnout takove mechanismy, ktere je za prislusne hrani budou odmenovat. A o to byl jeden z koncepcnich bodu, na kterych design Strepu stoji.
Takze je pravda, ze Strepy vyzaduji aktivni hrace, ale zaroven maji mechaniky, ktere toho dosahuji.
Autorská citace #93
19.6.2009 13:37 - Lotrando
Erric: hráči své preference obvykle nemění a já jsem se naučil je za to nesoudit, i když mě tím často hrozně štvou. Je to holt živej materiál a jedno, zda s ním pracuješ z pozice vypravěče či spoluhráče. V TSoY se dokonce navrhuje probírat herně témata, která jsou pro hráče v RL problémová. Rozchody, lásky, zábrany, předsudky. Samozřejmě formou různých NPC, ale i vztahů mezi postavami. Moje prozatimní pokusy to uplatnit většinou zklamaly, ale je pravda, že to bývaly ty nejlepší hry. Intenzivní, plné zvratů.

I proto mě zajímá, jak jsi si s tím poradil v SS. Nevěřím tomu, že by jsme na Střepy snů přešli jako na hlavní systém. Klasické DnD nám poskytuje dostatek prostoru a věci, které Střepy nikdy nemohou (protože to není jejich cílem). Smysl mých otázek je spí v tom, jak by mi mohly Střepy snů pomoc s mojí hrou. Popřípadě, byly by vhodné pro realizaci některých mých nápadů?

btw, musím říct že ta cena je celkem příznivá, čekal jsem to horší.
Autorská citace #94
19.6.2009 13:50 - sirien
Píše:
1) "zatial" - nevieme dokazat ani len to, ze ostatne formy sa v buducnosti nedokazu nahradit. Mozes hovorit iba o terajsom stave ostatnych existujucich foriem, co nestaci na dokaz neexistencie - vypoveda to totiz viac o nasom sucasnom stave vedomosti ako o objektivnych vlastnostiach skumaneho subjektu.

lol, ty si ochotnej jakkoliv ohnout téma jen abys dokázal že já nemám pravdu co?
Tak prozačátek - některé z těch forem tu jsou několik tisíc let, jiné tu jsou pouze desitky let, ale zato vytvářené neskutečně masově. To je vzorek jak kráva na to abych prohlásil že dává konečný výsledek.

Píše:
To, ze sa zatial nepodarilo spravit nieco, o co mame zaujem znamena, ze sa mame dalej pokusat, az kym sa to podari alebo bude existovat jasny dokaz, ze sa to neda.

...a do doby než se ti to podaří je ověřovaná hypotéza považována za neplatnou, děkuji, základy vědecké metodologie mi jsou známy docela dobře.

Píše:
pravdivostna tabulka. Existuje dokaz indukciou, ale aby bol platny, potrebujeme

a) platny "zakladny pripad" (moment, z ktoreho zaciname)
b) platny "induktivny krok" (vazba, ktorou suvisi n-ty pripad s n+1-vym pripadom)

Zatial nemame ani jedno. Na a) by sme potrebovali mat dokazane, ze existuje aspon jedna forma, ktora je urcite nenahraditelna (vsimni si, ze sa tu zacyklujeme - toto je totiz vec, ktoru sme povodne chceli dokazat). Na b) by sme potrebovali dokazat, ze existuje nejaka crta spolocna pre vsetky formy taka, ze sposobuje prenositelnost prave tejto vlastnosti nenahraditelnosti.

Sorry za implikaci, dělal sem zrovna nějaký úkoly na matiku s pravdivostníma hodnotama výroků.

Každopádně to co píšeš je nesmysl.
a - formy literatury, divadla jsou nenahraditelné podle protože se je za tři tisíce let nikomu nepodařilo nahradit. Navíc používají rozdílné vstupní a výstupní prvky, různou úroveň zapojení publika, čímž se odlišují v principu věci.
b - n+1 příklad dostáváme tím, že přidáme další formy (film, vyprávění, RPG...) a zjišťujeme, že i u nich jsou vstupní a výstupní prvky diametrálně odlišné, stejně jako to že mají odlišné požadavky na zapojení publika.

důkaz indukcí je zřejmý
Autorská citace #95
19.6.2009 13:50 - sirien
Erric: A za kolik budeš hru prodávat na Gameconu?
Autorská citace #96
19.6.2009 13:56 - Erric
Lotrando: Ja nikoho nesoudim. Uznavam vsechny hracske preference. Jen tvrdim, ze Strepy snu potrebuji aktivni hrace a maji na to mechaniky ktere toho dosahuji:

a) Hraci si sami navrhuji co ve hre chteji mit = vetsi zainteresovanost do hry, coz vyvolava snahu se podilet na hre a rozvijet svuj vklad
b) Kazdy hrac si sam navrhne o co mu pujde ve hre, co je cilem jeho postavy = odpada frustrace z toho, ze GM vymyslel pribeh, ktery se moji postavy nedotyka
c) Pozadi pro hru a priprava na hru ze strany vypravece se dela az potom, co hraci shrnou svoje pozadavky. = hra opravdu o postavach; podle pozadavku hracu; navic ma kadzy hrac zapracovany vlastni cil, ktery si sam navrhl a je nucen ho plnit
d) hraci jsou odmenovani za to ze jsou aktivni ve vypraveni
e) byt aktivni ve vypraveni je casto jedina cesta, jak dovest postavu k uspesnemu cili
f) jemne strukturovane vypraveni = nikdo nemluvi zbytecne dlouho ostatni dostavaji prostor
g) na odpoctu cilu je videt, kdo je jak daleko a tedy, ci scena prijde drive na radu = vsichni jsou zapojovani stejne casto
h) vypravec ma vyslovne napsano, ze jeho ukolem je udrzovat zapojeni hracu ve hre a moderovat hru tak aby byli v jejim prubehu vsichni spokojeni (vcetne nej)
...

Cela ta hra je vystavena na podobne filozofii, ty jednotlive techniky a mechaniky spolu kooperuji a myslim ze to funguje dobre.

V casti pro vypravece jsou desitky stran textu jak pracovat s hraci, jak jim predavat zazitek, jak je motivovat k vytvareni zazitku, jak vyuzivat jejich napady, jak pusobit na jejich emoce; co nedelat aby nevznikala frustrace apod. Staci si projit obsah v ukazkove kapitole, ktear je ke stazeni na webu Strepu.
Nejsem si jisty, co znamena realizace tvych napadu, ale -myslim-, ze jsou daleko, daleko otevrenejsi napadum jak hracu, tak vypravece, nez vetsina jinych her.

Taky myslim, ze je cena celkem nizka na to, ze je to kniha na kridovem papire v tvrde vazbe, ze je to kompletne novy nadesignovany system a ze jsou tam profesionalni ilustrace a ze ke hre krome kostek neni potreba uz nic navic. Otazkou jen je, jestli to cesky trh doceni.
Autorská citace #97
19.6.2009 13:58 - Erric
Sirien: Ja knihu neprodavam, to dela distributor ALTAR. Ale rekl bych ze to bude neco prave mezi temi 339-399.
Autorská citace #98
19.6.2009 13:59 - Alnag
Někteří hráči jsou pasivní, protože jim je to přirozené. Někteří lidé jsou přirozeně introvertní, je to záležitost temperamentu. Můžeš to lámat mechanicky jak chceš a jediné, co to způsobuje je frustrace a otrávení. Někteří lidé chtějí prostě být u toho ne se na všem podílet. RPG typologie jim říká tuším lurker nebo casual gamer.

Zatím snad v každé družince, kterou jsem měl byl hráč či hráčka s inklinací k lurkování. Zkoušel jsem je aktivovat různě (O Fortuna svého času) a nikdy to nefungovalo dobře. Zpětná vazba byla vždycky velmi silně negativní. Tak jsem toho zase nechal.

EDIT: A to, že si hráči mohli sami načrtnout motivaci, cíle a směřování tomu vůbec nepomohlo. Naopak to zvyšovalo frustraci...
Autorská citace #99
19.6.2009 14:00 - Erric
Sirien, Peekay: Konec diskuse o logice. Dekuji.
19.6.2009 14:04 - Erric
Alnag: To ze to neslo tobe na O Fortune, neznamena, ze to nejde vubec. Nepopiram ze temperament ma podil, ale odmitam tvrzeni, ze na tom ma hlavni, nebo dokonce jediny podil. O Fortunu jsem cetl a nemel jsem pocit, ze by hrace nejakym zpusobem cilene motivovala k aktivite.
19.6.2009 14:08 - Lotrando
Erric: netvrdím, že je soudíš, ani Střepy. Jde mi o to, jestli mám vybrat lidi, o kterých vím, že hrají aktivněji, až to budu testovat. Takových je ale jednoznačně míň než počet hráčů které znám. Celkem dobře to vystihl Alnag. V tomhle s ní souhlasím. Někd yje lepší hráče prostě mít, ačkoliv je to lurker nebo powergamer, stačí aby chodil hrát a nekazil hru ostatním. On už nějak přispěje tak ajko tak. Ale o tom tahle diskuze nemá být. Můj dotaz směřuje k tomu, jak moc ta hra ty lidi namotivuje k tomu, aby aktivní byli. Což je asi těžko zodpověditelné. No nic. Po hře pokukuju, je někde na mém wish listu. Dík za tvůj čas a přeju úspěch.
19.6.2009 14:08 - Colombo
Co se týče pasivity hráčů, ano, možná že jsou někteří hráči opravdu pasivní, ale dovolil bych podotknout, že valná většina hráčů, o kterých tu mluvíte, je zkrátka pasivní proto, že se naučila konzumovat ty druhy masivní kultury, které pasivní jsou! A to je valná většina. Od knihy, kde jen čtete, po film, valnou většinu her(jdu tam, vyberu odpověď, to je dost pasivní) atd. Spousta deskovek je jen o tom, že házím kostkou a příčítám, odčítám různé bonusy. Nemusím si ten hod obhájit. Nemusím říct: Kačenka se rozhodla jít na návštěvu k paní Drbnove. Jelikož paní Drbnová je strašná drbna, zdrží se tam po tři kola, ale potom bude natolik otrávená, že půjde rychle domů a nebude se nikde zastavovat, nebude mít už chuť se podívat do obchodů, takže ti nic nebudu dávat, když stoupnu tady na Obchodní dům, Butique ani u Kadeřnictví.
Storytelerské hry jsou tak uplně něco jiného, na co hráči, zvyklí třeba i z toho vašeho úžasně taktického featovacího DnD, nejsou připraveni. Proto se nedivte, že jsou pasivní. Ne kvůli povaze hráče, ale kvůli tomu, že jsou tak zvyklí konzumovat zábavu. Což se dá změnit, jen je nutno pracovat.
19.6.2009 14:10 - Alnag
Mně to nešlo s žádnou hrou. (Ale třeba je problém ve mně.) O Fortuna nicméně dělala to, co ty tu proklamuješ jako ten aktivizující prvek. Volbu motivací, symbolických předmětů, přípravu na hru, zainteresování atd.

Jistě, že to, že mně to nešlo není důkaz, že to nejde vůbec. Nicméně to, že ve společnosti více lidí jsou vždycky nějací ti víc zakřiknutí a někdo převezme iniciativu, že temperament a osobnostní vyladění má rozhodující podíl na chování a prožívání je obecně akceptovaný fajn ve vědách o člověku.
19.6.2009 14:22 - sirien
Ač mě často baví brnkat lidem na nervy a Erric je tu teď vytočenej docela zábavně, tak mu v tomhle musim dát za pravdu.

Moje zkušenosti s Open gameingama (...několik let, desítky vlastních, doslova stovky které mi šly rukama na akcích) jasně ukazují, že pasivně konzumující hráč RPGčka je dračákysta, nikoliv úplný nováček. Výjimky existují, ale spíše poskrovnu.
19.6.2009 14:27 - Lotrando
Moje zkušenost je právě opačná. Těch lidí jsou desítky, stovky určitě ne. Fakt se nechytají. Jistě, určitej braindamage se taky vyskytuje a je to děs, ale ti nováčci josuzase tak ztracení, že nedaj dohromady ani jedna a jedna. Často jim ani nedochází, co všechno mohou dělat (jakože prakticky cokoliv).
19.6.2009 14:28 - Erric
Lotrando: Pokud budes testovat LITE, vem si radsi aktivni hrace. Pokud nastudujes plnou hru s vsemi vypravecskymi kapitolami, verim tomu, ze zvladnes i pasivni hrace. Je potreba jen prijmout to, ze tahle hra je jina a chce to tak jednu, dve hry, nez se v tom clovek usadi.

Alnag: Myslim si ze to O Fortuna dela dost neuplne/ neprilis dostatecne. Nechci ale rikat, ze tva hra je horsi, proto reknu, ze v tomto konkretnim pripade aktivizace hracu si myslim ze Strepy snu jsou lepsi.

Co se tyce zakriknutych a pasivnich hracu, rekl bych ze je jich stejne jako velmi aktivnich hracu, potrebujicich vlastni kreativni vyziti ve hre. Zacneme-li se bavit v teto urovni, tak DnD ma vic presah k tem lurkerum a nenaplnuje ty kreativni (jako treba me; ale mluvim o 3E a starsich, nove jsem jeste nehral) a Strepy zase maji vetsi presah do aktivnich a kreativnich hracu a asi nebudou tolik naplnovat lurkery. Je to regulerni rozdeleni zamereni na jiste herni preference.

Sirien: Vytoceny? Vubec, diskusi na takova temata uz jsem vedl desitky. Jsem rad, ze je zajem.
19.6.2009 14:43 - sirien
No, to utnutí naší malé rozepře o výrokové logice vypadalo docela dopáleně ;)
Včera mi jeden člověk říkal, že když jedu na GC tak mu tam mám SS vzít, tak sem přemýšlel, jestli nevyjde líp aby si to zaplatil rovnou. Ale jak znám Bouchiho, cena bude dost při zemi (pevné desky, křídový papír, a cena 350... osobně myslim že dost podhodnocený)
19.6.2009 14:50 - Bouchi
Sirien píše:
Ale jak znám Bouchiho, cena bude dost při zemi (pevné desky, křídový papír, a cena 350... osobně myslim že dost podhodnocený)
Jenom abych to uvedl na pravou miru - Erric coby investor rozhodl o doporucene koncove cene 399 Kc. Cili "podhodnocenost" muzes probirat s nim. (Tj. vydani je plne v Erricove rezii, ALTAR funguje vicemene pouze coby distributor, plus zaridil takove formality jako ISBN a EAN.) Cena na GC bude stejna jako cena v altarim eshopu po skonceni predobjednavek, a to 345.
19.6.2009 14:54 - Alnag
sirien: Sorry, ale nějak tomu nevěřím, zvlášť ve spojitosti s tím, že proklamuješ, jak si hráče nenáhodně vybíráš. Napadlo tě někdy, že z takového vzorku se nedá usuzovat vůbec na nic?

Lotrando: Jsou takoví, kteří se nechytají. Jsou takoví, kteří se chytají, ale mají zábrany, to prezentovat. Spousta různých variant.

Erric: To je od tebe hezké, žes ji četl. Ale ono spoustu věcí jsem na papír ani nedával. O Fortuna byla a je proof-of-concept (poté, co někdo na RPG fóru tvrdil, že něco nejde v d20 systému). Pak jsem do ní zapisoval ještě různé další věci, které jsem chtěl zkoušet, ale myslím, že to nikdy plně nevystihovalo charakter toho, jak se s tím nakládalo. Nicméně to není podstata sdělení. I jiné hry, které spolehají na aktivní hráče prostě spolehlivě pohořely proti určité osobnostní konstelaci.

Co se týče D&D a aktivních hráčů, domnívám se, že se mýlíš nebo je to tvoje zbožné přání. Opět mohu soudit hlavně na základě svojí zkušenosti. Aktivní hráč si poradí i když hra třeba není bezvadná. Největší potíž je práce s pasivními hráči. Říct, že SS má přesah do aktivních je fajn. Ignoruje to myslím několik věcí (zvlášť v kontextu toho, že hra má být cílena zejména na nové hráče), zejména ale přirozené složení skupin přátel (kteří by to asi tak hráli), které je často směs aktivních a pasivních.

Také bych řekl, že aktivní =/= kreativní. Kreativní hráč nepotřebuje a nechce být svázán mantinely, ty brání jeho divergentnímu myšlení (a může být kreativní a pasivní).

No jsem na to zvědavý, zejména tedy na to, kolik lidí to bude hrát (nikoliv kolik si to koupí, jak jsem to tu četl, ze zvědavosti si to koupí leckdo), a jak to bude fungovat v běžných skupinách a u těch nehráčů. Event. jak to bude populární dlouhodobě. (Pochopitelně jsem k tomu skeptický, jako ostatně skoro ke všemu.)
19.6.2009 15:03 - sirien
Píše:
sirien: Sorry, ale nějak tomu nevěřím, zvlášť ve spojitosti s tím, že proklamuješ, jak si hráče nenáhodně vybíráš. Napadlo tě někdy, že z takového vzorku se nedá usuzovat vůbec na nic?

Na OG na FFku a tak si hráče nijak nevybírám, hraju s těmi co přijdou.
To "vybírání" je zakotvené třeba s tím že podle toho kdo příjde vybírám hru kterou nabídnu nebo tak.
A kromě toho sesbírávám info o tom jak probíhalo hraní od ostatních vypravěčů co v mojí linii vedou hry a od hráčů co s nimi hráli. Prostě mi to ukazuje že nováčci když je nepřehltíš jsou sami aktivní, dračákysti mají tendenci být pasivní.
19.6.2009 15:11 - Alnag
sirien píše:
A kromě toho sesbírávám info o tom jak probíhalo hraní od ostatních vypravěčů co v mojí linii vedou hry a od hráčů co s nimi hráli.


Pokud to neděláš nějak systematicky, tak je to ale pochopitelné zkreslení. Každý ti povypráví o svých aktivních hráčí a těch zajímavých momentech ve hře. Protože to je to, co si člověk nakonec pamatuje...

Ale tak jako, když myslíš, hádat se s tebou nebudu.
19.6.2009 15:17 - sirien
Hm. No, záznamy jsem si nikdy nevedl. Ale když o tom tak uvažuju, není to vůbec špatný nápad...
19.6.2009 15:19 - Colombo
Sirien: a můžeš to pojmenovat svou oblíbenou zkratkou: SS, Sirienovy Seznamy.
19.6.2009 16:09 - sirien
HA, super nápad.
19.6.2009 17:05 - Sosáček
Alnag píše:
Říct, že SS má přesah do aktivních je fajn. Ignoruje to myslím několik věcí (zvlášť v kontextu toho, že hra má být cílena zejména na nové hráče), zejména ale přirozené složení skupin přátel (kteří by to asi tak hráli), které je často směs aktivních a pasivních.


Zase pracujes s nevyrcenym predpokladem ze novacci jsou pasivni. Ale existuje myslenkova skola ktera rika, ze za pasivitu hracu (pokud teda nejsou emo) muze dnd a drd, a z te tu x lidi vychazi.

(zaroven se nabizi otazka, jestli to, ze pasivni hrace nebude ta hra bavit a odejdou tem aktivnim vadi?)

Alnag píše:
Také bych řekl, že aktivní =/= kreativní. Kreativní hráč nepotřebuje a nechce být svázán mantinely, ty brání jeho divergentnímu myšlení (a může být kreativní a pasivní).

Nemusi to znamenat vzdycky. Obvykle to tak ale je, protoze pokud je nekdo pasivni, muze byt ultrakreativni, ale jen v jeho hlave a nic se nedostane ven, takze pokud je pasivni, je to jeslti je kreativni vicemene jedno.

(u rpg. jasne ze muze mit blog nebo delat keramiku ;) )
19.6.2009 17:54 - sirien
Píše:
Ale existuje myslenkova skola ktera rika, ze za pasivitu hracu (pokud teda nejsou emo) muze dnd a drd, a z te tu x lidi vychazi.

blá blá blá... sorry, ale tahle myšlenková škola je indie-teoretic-bullshit blábol.

SYSTÉM nemůže být zodpovědný za to jak je pojmut. Ostatně:
Píše:
When you look at the various factors that determine whether any given group of players has a good gaming experience on any particular night, all of our efforts account for, at the absolute, outside best, maybe 30% of the equation. Our lovingly crafted rules sets, our peerless prose, the hours upon hours of playtesting, the painstaking research, the time we sweat away messing with minor details on all of those freakin' maps - all of it matters way less than we like to think.
What really makes a difference in the success or failure of a roleplaying session is you. Your participation, whether as GM or player, has much more influence on the fun your group has than all the other game products in the world.
- Robin D. Laws


Jak jsem psal - dračákysmus/dračákysta jsou pro mě jasné pojmy, ale jsou odvozeny nikoliv od toho že by DrD bylo tak DĚSIVĚ nanic, je to kvůli tomu že tihle hráči obvykle právě DrD jako nejsehnatelnější hru hrají. Už jsem ale potkal i dračákysty jedoucí na WoDčkách (tam mi fakt brní kosti jak skřípu zubama když si připomínám, že dokud je to baví, je to ok)

To co k dračákysmu vede není DrD (nebo DnD nebo...)
Je to způsob, jakým se hra prezentuje a jak je s ní nakládáno.
Dokud budou naše RPG časopisy plné nesmyslných předpřipravených questů, dokud v nich budou mít prostor "doplňky" které jsou naprosto o ničem (nová nestvůra! má jiná čísla! ; nové kouzlo! munchkinovější než ta před ním!), dokud se při marketingu DrD nebude brát ohled na to že si ho kupujou 11-13ti letý týpci na školách, co ho hrajou děsivim dungeon crawlem a mixujou do hry vlastní externí sociální dynamiku, dokud bude všude propagované mistrovství ČR (ve skutečnosti vesmíru, nikde jinde se to nehraje) v Dračím doupěti založené na powerplay-non-RP-munchkin snaze splnit quest za každou cenu, a ne třeba na pojetí postavy nebo příběhu (což lze poměrně snadno, kdyby o to byl mezi organizátory zájem)...
...tak se budeme neustále, bez ohledu na to kolik článků na Kostce vznikne, bez ohledu na to kolik lidí se na RPG F násilím indoktrinuje, bez ohledu na to jak úspěšné SS a jiné budou, potýkat s legiemi dračákystů.

Popravdě to jak si kdekdo bere do tlamy systémy a přikládá jim nějakou vinu mě začíná dost unavovat.

Píše:
Nemusi to znamenat vzdycky. Obvykle to tak ale je, protoze pokud je nekdo pasivni, muze byt ultrakreativni, ale jen v jeho hlave a nic se nedostane ven, takze pokud je pasivni, je to jeslti je kreativni vicemene jedno.

To je pravda, ale pouze pokud uvažuješ opravdu extrémně pasivního hráče, a tak extrémních příkladů fakt moc neni.
19.6.2009 18:30 - Bouchi
Sirien píše:
Dokud budou naše RPG časopisy plné nesmyslných předpřipravených questů
Povazujes predpripravene questy jako takove za nesmyslne? Nebo jen ty vychazejici v nasich (aktualne celych dvou) RPG casopisech? A mohl bys tu nesmyslnost nejak konkretizovat na prikladech dejme tomu za posledni rok?
Píše:
dokud v nich budou mít prostor "doplňky" které jsou naprosto o ničem (nová nestvůra! má jiná čísla! ; nové kouzlo! munchkinovější než ta před ním!)
Kdy naposled jsi v nejakem RPG casopise videl takovyhle "doplnek o nicem"?
Píše:
dokud bude všude propagované mistrovství ČR v Dračím doupěti založené na powerplay-non-RP-munchkin snaze splnit quest za každou cenu
Tu "powerplay-non-RP-munchkin snahu" beres odkud? Ucastnil ses dejme tomu nektereho z poslednich tri rocniku? Vis naprosto presne, co vsechno se u druzin hodnoti?
19.6.2009 18:45 - Erric
Alnag píše:
Ale ono spoustu věcí jsem na papír ani nedával.


To je skoda, protoze obvykle hodnotim hru podle toho, co je v ni napsane, ne podle toho co ma jeji autor v hlave.

Alnag píše:
Nicméně to není podstata sdělení. I jiné hry, které spolehají na aktivní hráče prostě spolehlivě pohořely proti určité osobnostní konstelaci.


Ano to nepopiram. Jsou treba lide se silnymi sklony k odvapnovani kosti a tem treba moc nejde box nebo hokej. Jsou take lide, kterym nepujdou Strepy snu. Nerekl jsem ze Strepy snu jsou "uplne pro vsechny", jen jsem rekl, ze se snazi pomahat hracum, aby byli aktivni. A vypsal jsem i cim konkretne.

Alnag píše:
Aktivní hráč si poradí i když hra třeba není bezvadná.


Ovsem, ja si taky poradim se hrou v DnD nebo DrD. Ale ty hry me nebavi. Jednoduse proto, ze
a) nemotivuji ostatni aby me v me kreativite podporovali
b) nemotivuji me abych byl kreativni (ja chci, ael hra je tak nejak proti me a nuti me resit uplne jine veci nez chci)
c) stoji na tom, ze GM ma neco pripraveneho a pripravuje to cele sam. Jen vyjimecne se nektery GM zepta co by hraci chteli ve hre mit.

ad Anagovy dalsi teze: Jsem presvedcen ze Strepy snu maji vetsi potencial delat z novacku aktivni hrace nez DnD, DrD nebo WoD hry. Spoustu argumentu proc si to myslim uz jsem polozil. At si ctenari teto diskuse sami udelaji obrazek, jestli tomu tak je nebo ne.
19.6.2009 18:58 - sirien
Píše:
Tu "powerplay-non-RP-munchkin snahu" beres odkud? Ucastnil ses dejme tomu nektereho z poslednich tri rocniku? Vis naprosto presne, co vsechno se u druzin hodnoti?

Četl jsem příběh vytvořený Erricem (výborná práce, mimochodem, to dobrodružství jako takové se mi dost líbilo) ve versi pro GC PJ. Byla tam napsána kritéria, kterých musí hráči dosáhnout, aby mohli postoupit. Zkoušel jsem si tu hru tak nějak představit v čase pro GC vyhrazený - na RP a podobné tam prostoru tedy moc nezbývalo. A bylo mi také řečeno, že Erricovo dobrodružství bylo co do RP asi nejlépe zpracované vůbec (čemuž bych i věřil).

Nemluvě o tom že jsem na GC předloni byl a teda, to co sem slyšel jak se mezi sebou bavěj skupinky co mistrovství hrály... ergh.

Píše:
Kdy naposled jsi v nejakem RPG casopise videl takovyhle "doplnek o nicem"?

Ani nevim. Svého času toho bylo plno, zajeté koleje se blbě opouští.
Mnohem směrodatnější otázka je, kdy jsem naposledy viděl v nějakém časopise obsah, který by se tohle pojetí snažil změnit. Odpověď je - v poslední době jsem o nic takového nezavadil.
Vzhledem k tomu že dlouhou dobu tyhle doplňky byly a vytvořily tak na DrD určitý pohled, tak je docela jedno že tu už nějakou dobu nejsou - protože pokud není aktivní snaha přejít na jinou kolej, tak to setrvačností pojede ještě dost dlouho.

Mimochodem nejde jen o časopisy: například to že stále necháváš značku dračího doupěte portálu jako je dracidoupe.cz, které má tisíce registrovaných uživatelů, a které dál jede převážně na těhle doplňcích, dělá možná víc než ty časopisy samotný.
Teď na něj koukám - Články a eseje jsou plné povídek a poezie
Další položky jsou Galerie a Hřbitov
Hned druhou položkou výběru jsou Doplňky
Sekce pro PJ - Bestiář na prvním místě, nějaká dobrodružeství (kvalitu se neodvažuju odhadovat, a náladu na to se jima probírat nemám), třetí položkou: předměty. (něco o vedení hry, dynamice skupin, možnostech hraní atp. nic)
Nějaké downloady...
Postavy. Namátkou si otevřu třeba Válečníka, Kouzelníka a Hraničáře...
a hned vidím - válečník - nové finty, nové powery, nové
Kouzelníl - rozšíření familiárů, nějaký doplňky k holi, transfery magenergie...

články o válečnících v historii, o pojetí válečníků, o roleplayingu magie nikde.
Vlastně jsem ještě slíbil hraničáře:
á, super, první na co mi padl pohled: chodcův luk, kouzla luku, nějakej ratlík sedmilhář... druidská tetování.

fakt super portál. Když to porovnám třeba s obsahem White wolfích fór z oficiálních stránek, kde autoři řeší obsah hry, motivy, proč hry nestylizovali víc do nějakého žánru...
19.6.2009 19:11 - Colombo
sirien: sorry, ale nemůžeš srovnávat WoD a DrD, můžeš srovnávat DrD a DnD a to nejlépe, pokud vezmeš DnD 2.

Kdysi, ještě na základce, jeden můj hráč si na tomhle webu hledal úžasně cool povolání, jsem mu je musel furt házet do koše, protoźe to byla jedna patlanina vedle druhé. A tehdy jsem pochopil, že valné většině hráčů stačí pár skřetů a hned jsou šťastní:(
19.6.2009 19:38 - Bouchi
Píše:
Svého času toho bylo plno, zajeté koleje se blbě opouští.
Sveho casu = tak pred peti ci vice lety?
Píše:
Mnohem směrodatnější otázka je, kdy jsem naposledy viděl v nějakém časopise obsah, který by se tohle pojetí snažil změnit.
Priznam se, ze mi porad neni moc jasne, jaky obsah by sis predstavoval. (BTW, pokud se nemylim, tak Pevnost az na ridke vyjimky nectes, cili ze jsi neco nevidel lze tezko povazovat za argument.)

Píše:
například to že stále necháváš značku dračího doupěte portálu jako je dracidoupe.cz
Hm. Pripustme, ze bych se s Almadem dohodl (nasilne prevzeti by bylo a) kontraproduktivni, b) na dlouhe lokte, c) nejiste, protoze ani nevyuziva nasi znacku ke svemu obohaceni, ani tim znacku neposkozuje, atd.) na predani domeny dracidoupe.cz. Jeji stavajici obsah by se pravdepodobne premistil na jiny web (treba dracidoupe.rpgplanet.cz). A co dal? Kolik znas lidi, kteri by byli schopni a ochotni naplnit ten web novym obsahem (aspon desetinoveho rozsahu oproti stavajicimu), jaky ty by sis predstavoval? Takovi lide se AFAIK povetsinou uz realizuji jinde (treba tady na Kostce). Proc by meli clanek (nejspis nijak specificky se vztahujici vylucne k DrD), ktery muzou publikovat zde, dat na dracidoupe.cz a podporovat tak system, ktery povazuji za spatny, zastaraly apod.?
Neco jineho bude situace v dobe, kdy se bude blizit vydani DrD 2.0, pak by melo smysl tuhle domenu vzit a naplnit web novym adekvatnim obsahem.
19.6.2009 19:44 - Erric
Bouchi, Sirien: Panove, rozumim tomu, ze si to potrebujete vyrikat, ale nebylo by vhodnejsi si to odnest do nejakeho jineho vlakna? Preci jen tohle uz se netyka Strepu ani vzdalene.
19.6.2009 19:47 - Bouchi
Erric: Promin. Pokud je nejaky moderator schopen (a system to umzonuje) prenest prislusnou cast debaty treba do vlakna "DrD", lze pokracovat tam.
19.6.2009 19:51 - sirien
Píše:
Sveho casu = tak pred peti ci vice lety?

Vím já? Spíš dvěma, třemi? Pět je trochu moc

Píše:
pokud se nemylim, tak Pevnost az na ridke vyjimky nectes, cili ze jsi neco nevidel lze tezko povazovat za argument.

No, tak SEB jí čte a co měsíc ho s nějakou potkám, občas se o ní bavíme a jeho názor není moc rozdílný, když se zeptám jestli tam je něco zajímavého, obvykle se shovívavě usměje
(a ne, nečtu, nicméně - obvykle se mi dostane do ruky. Nečtu jí protože jí prolistuju a prostě mě nijak nezaujme tématama)

Píše:
ani tim znacku neposkozuje

heh. To je hodně do diskuse.

Píše:
Proc by meli clanek (nejspis nijak specificky se vztahujici vylucne k DrD), ktery muzou publikovat zde, dat na dracidoupe.cz a podporovat tak system, ktery povazuji za spatny, zastaraly apod.?

Třeba pro peníze? To je historicky odzkoušená motivace. (teda, samozřejmě... asi by to muselo být trochu v jiných hodnotách než psaní pro Pevnost, řádově řekněme dvounásobných)

Každopádně - já vyjadřuji svojí kritiku ohledně obsahu, formy a naplnění potenciálu. Vidím to dost negativně.
Nikde není psáno že bych měl znát řešení (to jestli je možnost dělat to lépe nijak nerozhoduje o tom zda to je špatné), nikde není psáno že bych se měl snažit najít nějakou cestu ven (není to můj problém - není to má značka a nejsou to mé peníze)...

To že Altar není v situaci věci změnit není moc můj problém. Je hezké, že je zdůvodněno, proč se to nezlepší, ale to nemění nic na tom, že to je špatné.
Aspoň z mého pohledu. Nikomu tím ani neberu případný opačný názor.
19.6.2009 21:52 - Bouchi
Budu pokracovat v diskusi DrD. Pokud to technicky jde a nekdo by se toho ujal, bylo by fajn presunout tam i souvisejici prispevky cca od tohoto.
20.6.2009 03:25 - sirien
Diskuse na Kostce jsou nemoderované

Systémový článek ve kterém to bylo Alnagem oznámeno očividně nepatří k převedeným, nicméně na Kostce se diskuse z rozhodnutí Velkého Tria zásadně až na extrémní výjimky (spam, totální vulgarita) s dobrým opodstatněním cíleně nemoderují (i když to je technicky snadno proveditelné) (a moderování ve stylu neustálých nesmylsných mod vstupů RPG F už nepřipadá v úvahu vůbec).

Prostě se musíš smířit s tím, jak to je - místní prostředí moderuje uživatelský konsenzus ;)
22.6.2009 11:02 - Erric
ShadoWWW v diskusi o DrD zminil, ze Strepy snu nejsou vazane na setting. Ono to totiz neni tak zcela pravda, s tim settingem je to trosku slozitejsi a vzhledem k tomu ze ShadoWWW neni jediny, kdo si tohle mysli, zrejme jsem to nejak spatne vykomunikoval verejnosti.

Strepy snu maji setting, nicmene velmi nadramcovy, takze je mozne aplikovat jej takrka do jakehokoliv sveta. Nejedna se tedy o geograficko historicky soupis, ani o seznam klanu a organizaci atp. Je to spise popis filozofie toho sveta, ktera je primo provazana se systemem. Hlavni ulohu v tomto settingu hraji sny a snove svety, prolinani iluze s realitou.
S tou filozofii se pak da pekne hrat a zvyraznovanim nebo potlacovanim jednotlivych bodu toho settingu ji pak muzete aplikovat na svuj vlastni svet.
Abych to tedy shrnul Strepy snu maji vlastni nadramcovy setting provazany s hernim systemem, ale uz neobsahuji konkretni omezujici popisy geografie, historie, organizaci apod.
15.7.2009 19:36 - Erric
DNES VYŠLY STŘEPY SNŮ
Tvrdé desky, křídový papír.










Omluvte prosím kvalitu fotek, je to foceno s bleskem za bouřky.
15.7.2009 19:37 - Erric
Hmm koukam ze 600 bodu to nezkousne. Tak potom TADY
15.7.2009 19:43 - Magus
Dobry...
S bleskem za blesku...=)
16.7.2009 13:06 - sirien
Na GC je kupuju ilgirovi, tak si je rovnou přečtu a uvidim, jestli to co tam píšeš za ty penízky stojí.
(ono mi to asi doma tak jako tak skončí ze zběratelských důvodů, nicméně otázka je jestli teď, nebo až budu zase při nějakejch rozumnějších penězích...)
4.8.2009 23:36 - Erric
Vyšla první recenze na Střepy snů a pak také Post mortem projektu v 15. čísle časopisu Drakkar věnovanému CR/SR hernímu designu.
1.9.2009 14:33 - Element_Lead
Tak mam je uz par dni doma. Momentalne jsou rozectene, ale presto se s vami podelim o svuj prubezny dojem. Zkusim byt strucny.

+ jednoznacne vyborne remeslne provedeni, kvalitni kridovy papir, pevna vazba
+ profesionalni chytlave ilustrace
+ prekvapila me dostupnost, kdyz sem na ne necekane narazil uz v tretim obchode, tak sem si je teda odnesl
+ cena 400 mi prijde v pohode
+ autor pise prijemnym nepoucujicim zpusobem (je tam videt urcity vyvoj spojeny s vekem). Text ma hlavu a patu je systematicky rozdeleny.

- jedine minus ktere vnimam je ze tam neni nic, co by me chytlo za koule, jako neco noveho prevratneho. Neco co jsem doted nevedel/nezjistil si/nenacetl sam. Priznam se ze jsem sel spise po vypraveci sekci a vsem obecnem - netykajicim se systemu, ale vypraveni, tvorby pribehu. Je to spis takovy uceleny soubor informaci a doporucenych postupu, ktere jsou prehledne na jednom miste, takze kdokoli novy v RPG to ma o dost jednodussi a pro toho bude kniha velkym prinosem.

Jsem moc rad ze tu Strepy snu jsou. Jak budou uspesne ukaze cas, kazdopadne gratuluju Erricovi a za sebe hodnotim velmi kladne.
2.9.2009 14:51 - sirien
Když člověk přečte dost článků, tak se ve Střepech moc nového nedozví, že? Na druhou stranu, pro nováčky to je naprosto luxusní souhrn. Definitivně mnohem lepší než pár odstavců v DrD.
2.9.2009 14:53 - Lotrando
Nemělo by to člověka taky učit tyhle věci používat?
2.9.2009 14:56 - sirien
SS sou hóóódně specifický, řekl bych že přenositelnost zkušenosti z nich na jiný RPG systém nebude úplně 100%, i když bych jí zase úplně nezatracoval, takže to jak moc Tě to naučí nebo nenaučí něco používat... nevím.
2.9.2009 16:02 - Colombo
Nebo naučí něco nepoužívat, že?:)
2.9.2009 18:33 - Alnag
sirien píše:
Když člověk přečte dost článků


Určitě jsi chtěl jsi říct, když člověk přečte dost článků na d20.cz, tak se ve Střepech nic nového nedozví, že?

No, listoval jsem si tím v knihkupectví (to je tak maximum, k čemu hodlám zajít) a říkal jsem si, tohle jsem četl na hrách na hrdiny, tohle jsem četl támhle, o tomhle jsem sám psal... vážně jsem tam teda neviděl nic, co by mi padlo do oka. Ale já jsem holt zmlsaný.
2.9.2009 18:44 - Sosáček
Tak, Erric nekde rikal ze rpgcka v cechach konci a brzo se prestanou hrat a novy lidi neprijdou, a proto dela reklamu pres filmovou hru aby nalakal lidi co maji radi filmy. Takze dava smysl, ze tam jsou rady urceny zacatecnikum.
2.9.2009 19:39 - sirien
Dopis z Ganymed píše:
rpgcka v cechach konci

...to je jako kdyby se v nějaké zemi prodával pouze rajčatovej džus a Ty si prohlásil, že jsou v ní džusy skoro neprodejný.
27.9.2009 18:16 - Erric
Zde je par odkazu na dalsi recenze:


Topzine

Dracidoupe.cz
25fps filmovy magazin

a nejake rozhovory
Draci studna
25 fps
8.10.2009 22:49 - Felouen
Když jsem v tom odkaze očima letmo prohlédla ty soutěžní odpovědi, tak jsem tam viděla Kryptu Kaločů....(jako Kaličů, ale nějakým vtipným nářečím):D
28.10.2009 21:33 - Colombo
Tak, hráli jsme v tom jeden rychlý oneshot a celkem se nám to líbilo. Hráli jsme to ve čtyřech, přičemž jeden hrál před tím jen DrD+ a druhý nikdy v životě. Krom menších problémů s Hodnotami to bylo dobré.
29.10.2009 19:02 - Erric
Colombo: Je fajn ze se vam to libilo. Kdyby byly jeste nejake problemy s Hodnotami, staci se ozvat.
2.11.2009 12:43 - sirien
Colombo: A co jste hráli a jak to probíhalo?
2.11.2009 13:24 - Colombo
Hráli jsme Starcraft univers, Mar Sara. Valná většina z nás hrála po sakra dlouhé době, někteří z nás hráli vůbec poprvé. Takže si myslím, že to byl celkem úspěch:)

Jinak, tyhle obecné otázky mne nikdy nešly. Co konkrétně jsi "Jak to probíhalo" myslel?
2.11.2009 15:07 - sirien
no, o čem byl příběh, co bylo za postavy, v tomhle případě i jak byly vyjádřeny v systému a jestli se někde objevil nějakej problém, případně jakej.
2.11.2009 17:42 - Colombo
Příběh byl dost jednoduchý. Průzkumná mise, šel s námi i jeden Ghost, takže šlo o něco víc.

Postavy byly dva mariňáci, jeden seržant z bojů s Kel-Morijským kartelem a druhý veterán, který si prošel Chau Sarou, tedy předtím, než ji zničili Protossové a věděl tak na vlastní kůži, co to ti zergové jsou.
Nakonec byl s námi medik, zelenáč v uniformě, ale mozek a dobrý doktor z centrálních planet.

Deníky ostatních nemám, ale můj veterán byl:
Jméno: Stan "Stacy" Law
Role: I. Veterán II. Výbušniny a Chladná hlava
Hodnoty: Přežít 1
Šrámy: "Pochroumané jablíčko" (problém s kolenem)

Cíle: Zocelí se James Black? (medik) -4
Zjístíme co se děje na hranici? -5

Nakonec jsme Ghosta Novu dostali k Zergské základně, překonali několik nebezpečí, dostali ji zase ven a překecali v zajímavém systému přemlouvání (teda, on ten systém je stejný u všeho, ale u toho přemlouvání to vypadalo fakt směšně)
"Ale Novo (argument)" hod, dva úspěchy.
"Ne vojáku, protože (argument)" hod, neúspěchy...

Problém byl jedinný, jelikož pravidla četl jen PJ, tak jsme pořádně nikdo nevěděli, co napsat pod kolonku "hodnoty":)
29.11.2009 21:51 - Erric
Na MFantasy.cz vysla Recenze na Strepy snu
30.11.2009 00:40 - sirien
geniální...
a) to není ani tak recenze jako spíš nadšenecká propagace (...což na netu není jev až tak neobvyklý)
b) autor hodnotí přečtení, nikoliv hlubší zkušenosti

podobných textů lze technicky vzato vychrlit deset denně.

///ok ok ok už mlčim, nemusíte po mě nic házet...
30.11.2009 16:58 - Ebon Hand
Viděl jsem Střepy snů v sabotáži o hrách pro volný čas.
Gratuluji!
30.11.2009 18:52 - Erric
Coze fakt? To myslis ten TV porad na CT2? je k tomu nekde zaznam?
30.11.2009 19:23 - Ebon Hand
Jasný, bylo to díl o hrách pro volný čas.
Začalo to křížovkama a scrablem, pak Dračák a taky ukázali Střepy snů, pak nějaký ulítlí deskovky, kde třeba vaříš jídlo v restauraci pro hosty a nakonec tam vytasili Battle star Galactica, aspoň pokud si pamatuji dobře.
Každopádně Střepy snů tam měli na stole, když mluvili o RPG.
30.11.2009 19:28 - Erric
Hmm skoda ze neni nikde zaznam :o( Opakujou to ve stredu 14:30 a to jsem v praci daleko od jakekoliv antenni televize. A CT2 pokud vim po netu jeste nevysila:o/
Rikali k tem Strepum neco nebo jen ze existuji?
30.11.2009 19:29 - Erric
Aha tak maji zivy stream do netu, tak se zkusim ve stredu v praci na to mrknout.
30.11.2009 19:30 - Ebon Hand
Jen že to je nový místní český počin. Skoro vůbec totiž nemluvili o zahraničních titulech.
Pokud si to teda pamatuji dobře.. :-)
30.11.2009 19:38 - Bouchi
Erric: Oni to davali minulou sobotu, cili repriza uz byla. A v archivu CT Sabotaz nemaji, ponevadz autorska prava k vlozenym pisnickam. :-(
Bohuzel tam Strepy byly jen v zaberu, bez mluveni. Materialu natocili mnohem vic (a ja tam dvakrat Strepy jmenoval), ale dost to sestrihali, aby se vesli do stopaze.
Az prilezitostne dostanu svoji nahravku z DVD rekorderu do PC tak to nekam uploadnu, nebo se to treba driv objevi nejakou jinou cestou.

Ebon: Fakt tam zminka byla, ze bych ji preslechl? Musim si to pustit znovu.
30.11.2009 19:40 - Ebon Hand
Bouchi, ty jsi ten zarostlý herní závislák, co mluvil v té herně? :-)
30.11.2009 19:51 - Bouchi
Ebon: Jestli myslis toho kdo mluvil o DrD a pak o deskovkach Vladi Chvatila (jak to bylo cele prostrihane s klipem We are the champions) a na zacatku mel titulek "Martin Kucera", tak evidentne jo. :-) Ale proc zavislak?

EDIT: Ted jsem si to pustil znovu a nic o Strepech jsem tam nerikal. :-( Jsem zmaten.
30.11.2009 19:57 - Ebon Hand
Přišel si mi tak..
Já jsem taky uváděl, pokud si to pamatuji dobře.. :-)
Protože se mi to trochu míchá s následnou diskuzí doma na téma SS.
15.2.2010 20:14 - Erric
Střepů snů se spojily s Příběhy Imperia!



Odvrácená strana Londýna je zdarma ke stažení zde.
15.2.2010 20:21 - Alnag
Protože jedna reklama není dost... chápu.
15.2.2010 20:51 - Sosáček
Takze sem muzu psat ze levne prodam V 1 A G R U?
15.2.2010 21:41 - sirien
ne, nesmíš. Musíš napsat, že uživatelé d20.cz byli vylosováni a byla jim nabídnuta ÚŽASNÁ ale LIMITOVANÁ nabídka Viagry se 79% slevou!
V případě, že si připlatí 5$ dostanou k Viagře i Střepy snů, aby s ní mohly psát své vlasntí sexuální příběhy jako z pornofilmu...

(hm, šlo by ve Střepech snů odehrát porno? Ostatně to TAKY JE film, že jo...)
15.2.2010 21:45 - Erric
sirien: Jiste ze by slo ve Strepech snu odehrat porno. Staci jen rozumne nahodit cile a hodnoty. Role a sramy uz pak jsou legrace:o)

Navic mame Trailer a Gradaci, o vyvrcholeni pribehu a Naplneni cile ani nemluve:o)
15.2.2010 21:47 - sirien
No, tak s cíli by asi nebyl problém, jen by byly trochu monotónní... s hodnotami bych to ale tak žhavě neviděl :)

Každopádně - spíš by mě zajímal ten PŘÍBĚH. Případně to odehrávání konfliktů, to bych fakt chtěl vidět, jak se s tim nějaká banda geeků rve... :)
15.2.2010 21:50 - Erric
sirien: delas jakobys nevidel nikdy pornofilm, jsou tam cile jako Presvedcim toho instalatera aby to udeall zadarmo? Hodnoty jsou v pohode, postavam muze zalezet na ruznych castech tela a uchylkach. No a konflikty jsou taky v pohode - muzes mit konflikt ve vytahu, v koupelne, v aute, v bazenu...

:o)))
15.2.2010 21:54 - Jerson
Chlapci, já vám nevím, ale některé příběhy je lepší odehrávat jako larp, a když ne, tak rozhodně bez pravidel.

Jinak jak se říká tomu stavu, kdy reklamu neoptřebuju, protože výrobek už mám, ale i tak jí dostávám tolik, že mi teče ušima? (I když pravda, kdybych nečetl některá témata, tak ji nepotkám. (: )
15.2.2010 21:59 - Sosáček
Jerson píše:
Jinak jak se říká tomu stavu, kdy reklamu neoptřebuju, protože výrobek už mám, ale i tak jí dostávám tolik, že mi teče ušima? (I když pravda, kdybych nečetl některá témata, tak ji nepotkám. (: )

Ja tomu obvykle rikam "at uz ta banda zkur****** ko**** konecne pochcipa".
15.2.2010 22:02 - sirien
Vopruz, buzerace, snaha původce dostat po hubě... a tak?
Nicméně TENHLE produkt ještě nemáš! Ecthelion-Erricova Střepová Viagra (20% sleva při on-line nákupu) je nový double-sourcebook (spojuje dvě hry v ceně jedné!!!) a ZEJMÉNA protože jsi si již zakoupil produkt předchozí si takřka POVINEN SÁM SOBĚ si jej zakoupit, aby jsi mohl naplno využít potenciál produktu předchozího!!!!
15.2.2010 22:07 - Erric
Hele co na tom, ze je to ke stazeni ZDARMA nechapete?...
15.2.2010 22:09 - sirien
100% SLEVA! BUY BUY BUY BUY BUY IT NOW!!!!!

eh, sorry, nechávám se unést :)

(EDIT: tohle možná ano, ale původní produkty nikoliv... a když si uděláš na jednom webu takhle reklamu ve dvou threadech, jak poukázal Alnag, tak to k nějaké té kousavosti přímo svádí :)
15.2.2010 22:21 - Sosáček
Nezapomen ze z ceny toho sourcebooku ZDARMA dostanes SLEVU 20 % a DALSICH 20 % pujde na pomoc haiti.
15.2.2010 22:42 - Alnag
Erric: Co nechápeš na tom, že není žádoucí sem strkat zjevné reklamy? A navíc dvojmo?
15.2.2010 22:45 - Jerson
Erric píše:
Hele co na tom, ze je to ke stazeni ZDARMA nechapete?...

Erriku, věci zdarma jsou fajn. Nicméně vědět o každé recenzi na Střepy snů (kterou si tedy přečtu, zajímavé srovnání názorů) díky zvětšenému písmu ... já jako chápu, že je to propagace a propagace je třeba, ale fakt i když se tomu nebráním, tak mi reklama na SS teče ušima. A najít ten samý odkaz ve dvou forech na RPGF a ve dvou tady na D20 (a ještě odkaz typu "wait for it", který jsem viděl dnes) - to je prostě docela hodně.
Tak se nediv, že si tu dělají na účet SS legraci.
15.2.2010 22:59 - Erric
Holt se spojily dva projekty a oba maji sve vlakno na obou webech.

Jerson: Jestli te nezajimaji informace o Strepech snu, tak necti jejich vlakna, to je jednoduche.
15.2.2010 23:06 - Jerson
Eriku, mě informace zajímají, ale tak nějak ... je to poněkud monotónní. Nicméně to je jedno.
15.2.2010 23:10 - skew
Píše:
Presvedcim toho instalatera aby to udeall zadarmo?
Otázka spíš je, Co tě to bude stát a Jak tě to změní.

EDIT: jo, btw, 5 byteů: EPIC!
16.2.2010 06:42 - ShadoWWW
Erric píše:
Presvedcim toho instalatera aby to udeall zadarmo? Hodnoty jsou v pohode, postavam muze zalezet na ruznych castech tela a uchylkach. No a konflikty jsou taky v pohode - muzes mit konflikt ve vytahu, v koupelne, v aute, v bazenu...


Viděl bych to na opraváře komínů...
16.2.2010 15:33 - Sosáček
Jinak to, ze ten soubor se jmenuje "ss-imperium" je legracni.
16.2.2010 15:37 - sirien
odhalují svou pravou indie-tvář :)
9.5.2010 10:43 - Erric
Vyšel nový modul s prostředím pro Střepy snů. Tentokráte postapo z trestanecké planety. Autorem je Karel "Charles" Černín, který stojí mj. i za příběhovými moduly ke světu Taria. Stáhnout si modul můžete zde.
10.5.2010 16:17 - Gurney
Charles je ten samý člověk co doslaďuje Altaří mlžení kolem DrD2 svým osobitě arogantním slohem?

K modulu: Zatím jsem ho stihl projít jen stručně ale strašně se mi líbí způsob jakým je dělaný - hutná dávka inspirace, nástin zajímavých zápletek a NPC - v podstatě všechno co mi v přípravě pomůže. Setting není nic originálního (popravdě je to docela hustá vykrádačka všeho možného) ale je to přesně můj styl. Pro mě jedna z nejužitečněji napsaných příruček co jsem v poslední době na české rpg scéně viděl. Líbilo by se mi víc inspiračních ilustrací, především něco na téma "postapo krajina" a nějaké zobrazení alternativní, víc alien-like podoby hmyzáků.

Na druhou stranu mi přijde že důvod proč se mi líbí je jednak setting a jednak že "Na doživotí" přesně sedne do mého současného způsobu (ne)přípravy hry, nevím co si z toho vezme někdo kdo hraje rpg poprvé v životě, protože mi přijde že ještě před pár lety bych nevěděl co s tímhle modulem dělat a jsem na pochybách že by mi s tím "core SS" nějak zásadně pomohly (mám je doma).

K "doporučené četbě" bych přidal film The Chronicles of Riddick (především scény z Krematorie), hru Escape from Butcher Bay a ještě jeden film "o univerzálním vojákovi vyhozeném na odpadní planetu", na jehož název si teď bohužel nemůžu vzpomenout.
10.5.2010 16:42 - skew
10.5.2010 16:59 - Gurney
skew píše:
Žoldák - Legie zkázy ?

J přesně, dík. Docela se divím že tenhle film nebyl inspiračních zdrojích, při čtení mi okamžitě vyvstala ta scéna kdy se Kurt Russell rozhlíží po krajině tvořené totální skládkou.

EDIT: Napadla mě další inspirace: Útěk z LA a komiks DMZ: On the Ground - obojí trochu posun od původního settingu, ale i takhle by se to dalo hrát.
10.5.2010 19:45 - Erric
Gurney píše:
Charles je ten samý člověk co doslaďuje Altaří mlžení kolem DrD2 svým osobitě arogantním slohem?


Je to ten stejny clovek, nicmene ten "arogantni sloh" je spis pokus podat ty informace trochu zivjeji. Normalne pise velmi sporadane - viz vsechny jeho Tarijske moduly.

Gurney píše:
Docela se divím že tenhle film nebyl inspiračních zdrojích


Nejsem si jisty, jestli Charles ten film videl a ja jsem si na nej nevzpomnel, kdyz jsme ten modul pripravovali. Videl jsem ho v kine pred vice nez 10 lety:o)
13.5.2010 14:44 - Charles
Gurney:
Díky za pochvalu. Z těch filmů, které píšeš, znám jenom Riddicka a to ještě jen z vyprávění kamaráda, kterému se při čtení toho prostředí taky vybavil. To je určitě ostuda a já si ty filmy zkusím poshánět a v rámci svého rodinného vytížení (2 děti) je pro inspiraci časem skouknout. Jinak do inspiračních zdrojů jsem uvedl poctivě všechno, co jsem si vybavil že by mohlo v mé hlavě stát u zrodu Snu! Na doživotí... Dokonce i toho Veillota, jehož povídka má s tím prostředím společné akorát hmyzovité mimozemšťany (mimochodem dodnes pro mě nezapomenutelná ilustrace Theodora Rotrekla).

No a pokud jde o "doslaďování", mým úkolem v týmu DrDII je provokovat, což se snad daří - Peekay to pak uvede na pravou míru. Troufám si říct, že spíš než arogance je mi vlastní pokora, jenomže ta v oblasti mediální většinou prochází nepovšimnuta, což u DrDII není samozřejmě žádoucí.
13.5.2010 15:10 - Gurney
Charles píše:
No a pokud jde o "doslaďování", mým úkolem v týmu DrDII je provokovat, což se snad daří - Peekay to pak uvede na pravou míru. Troufám si říct, že spíš než arogance je mi vlastní pokora, jenomže ta v oblasti mediální většinou prochází nepovšimnuta, což u DrDII není samozřejmě žádoucí.

Aby bylo jasno, mě to nějak zvlášť nepohoršuje, ale ve chvíli kdy není o hře známé na veřejnosti prakticky nic (ok naposledy už byly odpovědi trochu konkrétnější) ve mě "reklamní kampaň" v tomto duchu vzbuzuje pocit velkého neonového LOL.
8.6.2010 23:10 - Erric
Kdo hrajete, nebo se zajimate o Strepy snu, tak prave probiha prazdninova akce s touto hrou, vic infa pak TADY.
9.6.2010 00:42 - sirien
Hele, když sme u toho - existuje nějaká SS komunita? Co se pamatuju tak si řikal že se to neprodává nejhůř, tak jestli je někde nějaký místo kde by si člověk moh prohlídnout třeba zápisy, nebo aspoň poznámky z hraní, nějaký názory na systém od nezaujatejch fakt common hráčů a tak...
(a prosím neříkej RPG F, nic proti, ale prostě nějak nevěřim že by na RPG F byli ti common hráči o které stojim, RPG geeci jako sme my případně diskuse jimi ovlivněné mě v tomhle teď až tak moc nezajímaj, fakt bych si chtěl přečíst něco o SS od normálních hráčů co znaj maximálně dvě RPG a tři z doslechu a na netu o RPG trávěj max hodinu tejdně)
9.6.2010 08:30 - Erric
Sirien: No asi chces trochu protichudne veci, lidi co nechodi na internet kvuli RPG nemaji potrebu psat zapisy ani na forech o hrach verejne diskutovat. Vetsina komunity je v rezimu "lurking" kdy ctou info, chodi pravidelne na stranky a na facebook pro novinky, ale aktivne se nezucastnuji.

Takze nejaka aktivni komunita je tady na RPGF a nez me zacnes bit za tenhle link, tak chci rict, ze tam prislo nekolik lidi vylozene z venku (tj. nechodi a neprispivaji na RPGf pravidelne)a napsali sve dojmy z hrani s kamarady, s rodici, napsali co meli za problemy, a obcas se tam objevi i kratky zapis.

Dalsi cast komunity je na FB, kde je momentalne cca 250 fanousku, je tam par fotek z hrani a dokonce odkazy na nejaka fanovska videa na streamu. Na tom facebooku jsou naschromazdene hodne i odkazy na recenze pripadne zapisy ze stranek lidi "z venku". Takze asi tak.
9.6.2010 09:18 - basilisk
sirien píše:
Hele, když sme u toho - existuje nějaká SS komunita?

ta frcela tak pred 70 lety :-) (sorry ale nemohl jsem odolat).
9.6.2010 13:53 - sirien
hm, dobře, RPG F je použitelnější než sem čekal, zdá se že stará garda se do těch vyjádření moc nemontuje... pěkné, pak si to projdu podrobnějc, díky.

((jinak tohle:
Píše:
neni moc RPG systemu, ktere by me umoznili zahrat si psychopatickou arogantni zrudu v realiich 16teho stoleti s tim ze to bude hratelny

jako gratulace že si s SS udělal tenhle dojem na chudáka hráče, nicméně tahle věta mě fakt zklamala a vrátila do lůzroidní reality stavu RPGček v téhle zemi))
9.6.2010 14:45 - Erric
Sirien: Nerozumim v cem te to zklamalo, muzes to pls vic vysvetlit? V cem je ten stav RPGcek v CR luzroidni?
9.6.2010 15:08 - sirien
protože to docela silně vyznívá jako "neznám žádný jiný". přitom těch systémů co to umožňujou je relativně hodně, ale tady prostě nejdou obzory za DrD(+), pořád je to tady hrozně profilovaný do fantasy...
...vzpomínám si že sem se kdysi bavil s jednou osobou z Altaru (nebyl to Bouchi) a nadhodil sem že nechápu, proč se u nás pořád supportuje jen fantasy (jsem byl tehdy mladší a stále ještě naivní), když dost lidí nemá o fantasy zájem, ale klidně by si dala SF nebo něco z pseudoreality. Odpověď byla, že fantasy má tradici (...IMO nestylizované fantasy ala DrD nemá, ale to je jedno) a že když se zkusil SR tak to nefungovalo. Na mojí poznámku o tom, že SR je sakra přestylizovanej svět který osloví pouze fandy fantasy, SF, cyberpunku a ještě navíc pouze takové kteří tenhle mix překousnou sem už nedostal odpověď. Nicméně SR byl pak i v budoucnu používán jako argument toho, že ne-fantasy u nás prostě nefunguje.

No a pak si pročítám tyhle zápisy, kde hráči Tvý hry, 10, 15 let dračákysti, popisujou jak hrajou v současnosti, v budoucnosti, ve viktoriánské anglii... celý ty nesmysly o výsadnim postavení fantasy sou jen hromada pitomostí (stejně jako byl svého času rozšířený nesmysl o "specifičnosti českého diváka" dokud se na to Železný nevykašlal a nevydělal majlant na telenovelách) - jediný co fantasy je, tak tady bylo první a má náskok. Jenže protože je s RPG neskutečně silně spojený, tak věřím že to je v míře, která RPGčkám škodí.

Nedávno jsem třeba potkal holku co říkala že by dračák fakt nehrála, že na nějaký fantasy blbosti fakt nemá náladu. Když potom slyšela o WoDčku a o tom že se tam příběhy odehrávaj třeba na horský chatě mezi partou studentů, nebo během semestru na půdě university a že se tam řeší třeba i to že má někdo jenom monokl z nějaké bitky s upírem, ale je to vlastně horší než kdyby měl zlomenou ruku, protože monokl se mu bude mnohem hůř vysvětlovat doma starší sestře a rodičům, tak říkala že tohle by si někdy klidně zkusila.

Fantasy je prostě děsivě zažraný jako geeky geeky geeky a kdyby si SS neměl dosáhnout ničeho jinýho než toho že odtrhneš od sebe "RPG" a "fantasy" tak i tím pro naší RPG scénu uděláš ohromnej kus práce. Možná větší než kdokoliv jinej od vydání prvního DrD.
9.6.2010 15:31 - Jerson
sirien píše:
No a pak si pročítám tyhle zápisy, kde hráči Tvý hry, 10, 15 let dračákysti, popisujou jak hrajou v současnosti, v budoucnosti, ve viktoriánské anglii... celý ty nesmysly o výsadnim postavení fantasy sou jen hromada pitomostí

Nedávno jsem třeba potkal holku co říkala že by dračák fakt nehrála, že na nějaký fantasy blbosti fakt nemá náladu. Když potom slyšela o WoDčku ... tak říkala že tohle by si někdy klidně zkusila.

Přesně tohle říkám pořád, ale ještě pořád jsem za pitomce. Tedy, říkám to hlavně o DrD2, že není orientované na holky.
9.6.2010 15:55 - Shako
Souhlasim. Kdyz se me kamaradi/rodice ptaji, jestli porad jeste hraju "dracak", tak je to presne z toho duvodu, ze proste RPG se u nas rovna Draci doupe, coz jasne rika, ze je to fantasy. Pro lidi neznale je to jedna kategorie a nijak to nerozdeluji. A obavam se, ze dokud to nebude vice jinych ceskych produktu nez je DrD(II), tak se to nezmeni.;-) To, ze je hromada anglickych nijak nepomaha.
9.6.2010 17:21 - basilisk
ja osobne jsem RPG (ctete ZATIM dracak a shadowrun) prestal hrat nekdy v pulce stredni. celou vysku jsem RPG zcela ignoroval. pak jsem nekde nasel zminu o Vampire (tehdy Masquerade a dozvedel jsem se ze M. skoncilo a prichazi Requiem) - vzhledem k tomu, ze hodne mych znamych ma blizko ke goth nebo metalove subkulture (+1) me to zaujalo. sve nadseni jsem prenesl na ostatni - pak vysli Strepy (na ktere jsem nemusel cekat, dozvedel jsem se, ze existuji az uz vysli). pozdeji se do toho pridalo SotE a ostatni WoD gamesky. a v podstate to mi staci. nemusim experimentovat se "zarucene frii-khuul-in indie gameskama" bo co chcu to mam.

Sorry za kilometrovy post.
9.6.2010 17:38 - Jerson
basilisk píše:
Sorry za kilometrovy post.

Mám dojem, že ti vypadla část textu.
10.6.2010 00:41 - sirien
basilisk píše:
pozdeji se do toho pridalo SotE

no realy help. Fantasy. Sice stylizovaný a zasazený do rozumnějšího prostředí (které třeba koresponduje s Jonathan Strange a pan Norrel nebo s Piráty z Karibiku, tak trochu... což je výhoda, už to nejsou ty pitomý geeky skřeti), ale stále v principu fantasy.
Nic proti tomuhle konkrétně, ale ve snaze odtrhnout pojem "RPG" od pojmu "fantasy" to je nula od nuly. (ale aspoň to tou stylizací situaci nezhoršuje, což třeba o HF říct bohužel fakt nemůžu)
10.6.2010 09:22 - Colombo
Fantasy blížící se k steampunku, urbanfantasy, což je pořád víc než ten jedinný omezený pohled heroic fantasy, které ostatním právě s fantasy splývá.
10.6.2010 14:08 - basilisk
sirien píše:
basilisk píše:
pozdeji se do toho pridalo SotE
no realy help. Fantasy. Sice stylizovaný a zasazený do rozumnějšího prostředí (které třeba koresponduje s Jonathan Strange a pan Norrel nebo s Piráty z Karibiku, tak trochu... což je výhoda, už to nejsou ty pitomý geeky skřeti), ale stále v principu fantasy.
Nic proti tomuhle konkrétně, ale ve snaze odtrhnout pojem "RPG" od pojmu "fantasy" to je nula od nuly. (ale aspoň to tou stylizací situaci nezhoršuje, což třeba o HF říct bohužel fakt nemůžu)

netvrdim, ze neni. v nasem podani jsme zvyraznili techniku a magii a podobne veci potlacili do pozadi.
10.6.2010 19:56 - Erric
Tak myslim, ze Strepy nemaji s fantasy nic moc spolecnyho a docela dost lidi to opravdu bere jako hru na pribeh, ne hru na kouzelniky a elfy.
11.6.2010 09:34 - basilisk
Erric píše:
Tak myslim, ze Strepy nemaji s fantasy nic moc spolecnyho

to bylo spise k SotE. jinak na Strepech me zaujal prave ten filmovy pristup. taky jsem to pouzil jako hlavni lakadlo na kamose.
16.7.2011 15:10 - Erric
Tahák ke Střepům snů

Fenikso dal do kupy výcuc z pravidel, který usnadní hráčům, co už znají pravidla připravit se na hru a pracovat s konflikty.

15.6.2012 18:34 - Erric
Střepy snů v PDF

Dnes vyšla verze Střepů snů v PDF pro všechny hráče, kteří preferují telefony, tablety a CTRL+F nad papírovou knihou.

Elektronickou verzi si můžete koupit v Altařím e-shopu.

15.6.2012 19:08 - sirien
alespoň sleva pro majitele fyzické knihy?
EDIT: zvlášť, když nákup v pořadí PDF -> kniha je za cenu knihy?
15.6.2012 21:27 - Erric
Bohužel, nic takového nabídnout nemůžeme, protože teď zpětně nemáme jak evidovat, kdo knihu skutečně vlastní a kdo nikoliv.
16.6.2012 14:29 - sirien
aha. hm. škoda.
ale máš u mě aspoň body za to že po koupi PDF mám slevu na knihu, že se dřív nemyslelo předem na technické zajištění opačného postupu je škoda, ale tak chápu že když to nedohledáte tak to prostě nejde :(
18.6.2012 08:47 - Bouchi
Erric je ted pryc, cili to nemuzu rict na 100 procent, nicmene u tech, kteri si Strepy koupili pres altari eshop, je samozrejme vlastnictvi jasne, takze tam s velkou pravdepodobnosti moznost slevy bude. Upresnim po Erricove navratu.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.24559998512268 secREMOTE_IP: 18.206.76.160