Kultura

ShadoWWW
3.3.2010 07:30
Dračí doupě II (původní)
Konečně vznikly oficiální stránky Dračího doupěte II. Zatím tam jsou jen stylové wallpapery a seznam autorů.

Trochu mě překvapilo, že tam není nikdo, kdo by se nějak častěji objevoval na stránkách Kostky. Z toho mi vychází, že nové DrD bude mít pravděpodobně blíž k Fate než k DnD 4E.

TATO DISKUSE JE VYHRAZENA PRO PŮVODNÍ (NEREVIDOVANÉ) DRD2. DISKUSE O REVIDOVANÉ (AKTUÁLNÍ) VERZI JE ZDE

Recenze původního DrDII:
Sirienova recenze
Jersonova recenze
21.8.2010 14:13 - alef0
Merlin píše:
jakobych neměl své práce dost

Ušil si na seba búdu, čo? ;-)))
21.8.2010 15:02 - tuleník
alef0 píše:
Pathfinder je to veľkej veľkej miery kompatibilný s pravidlami D&D 3.5, True20 je tými opravami trochu inde, čo môže byť prekážka vzhľadom na stanovenú komunitu D&D hráčov.

No... začalo to (ak mi pamäť po návrate z toho pekla vonku slúži) nie ako "čo pre hráčov DnD" (tí svoje, dovolím si povedať, majú - lebo hrať to hrajú, len to nie je tá nirvána prekladu), ale skôr ako návrh do tmy (cizinec promine), že by možno bolo pre .cs RPG scénu lepšie urobiť preklad niečoho čo funguje, ako niečo čo.. diplomaticky... nevedno, či fungovať bude (toto iný cizinec asi nepromine }:-) ).
Ja si myslím, že v poodstateee vzhľadom aj na korene DrD (jo, teraz je v prostriedku r) nie je žiadna d20 hra, poťažmo DnD klon problém, čo sa týka prechodu.
Aj True20 je furt d20, dokonca veeeľmo puristická d20 :P nema problema (a ako som už spomenul vyššie, vracia do hry taký ten ADnDčkový feel - grid nikde a len "hentomu tam v ľavom zadnom rohu môjho frontálneho laloku pridrbem imaginárnym palcátom" ... hrkhrkhrk... ...klophrkhrkťuk... "je na zemi a tak rýchlo nevstane").
21.8.2010 22:32 - noir
Po dnešním hraní s ideální cílovkou Drd2 (táta, 45 let, odkojený dračákem plus jeho syn 13), musím predikovat, že DrD2 v současném podání bude zoufalý propadák. Cílovku zajímaly nejvíc (v pořadí důležitosti) figurky, mapy, obrázky, damage, příběh.

Co tyhle děcka zaujme na "Střepech snů pro začátečníky", to fakt netuším...

(Pochopitelně neznám pohled všech zástupců téhle generace, ale jako názorný příklad uvažování cílové skupiny to bylo k nezaplacení.)

P.S.: Všimněte si, jak se držím, a nevykecal jsem, co jsem slíbil nevykecat, byť je to tak těžké to udržet :o)
21.8.2010 22:34 - Alnag
Noir píše:
P.S.: Všimněte si, jak se držím, a nevykecal jsem, co jsem slíbil nevykecat, byť je to tak těžké to udržet :o)


Úplně to z toho odkapává...
21.8.2010 23:42 - Gurney
noir píše:
Po dnešním hraní s ideální cílovkou Drd2 (táta, 45 let, odkojený dračákem plus jeho syn 13), musím predikovat, že DrD2 v současném podání bude zoufalý propadák. Cílovku zajímaly nejvíc (v pořadí důležitosti) figurky, mapy, obrázky, damage, příběh.

Se dalo tak trochu čekat, ono DnD 4e nevypadá tak jak vypadá jen proto že se tak líbí autorům...

Můžeš prozradit co bys viděl jako cílovku pro DrD2 a jestli hra jinak "funguje" po mechanické stránce? (stačí typ hráče podle Lawse kteří jo a kteří ne a odpověď ano/ne)
22.8.2010 02:00 - alef0
noir píše:
Po dnešním hraní s ideální cílovkou Drd2 (táta, 45 let, odkojený dračákem plus jeho syn 13)

Mňa zaujíma (ak to dokážeš napísať tak, aby si neprezradil veľa), čo si myslí o hre táta, kovaný dračákista, ktorý figúrky nemá.

Oni hrali D&D predtým?
22.8.2010 09:34 - pipux
noir píše:
Po dnešním hraní s ideální cílovkou Drd2 (táta, 45 let, odkojený dračákem plus jeho syn 13), musím predikovat, že DrD2 v současném podání bude zoufalý propadák.

Nevím, jestli to můžeš takhle říct. Tvůj "testovací vzorek" je přece jenom příliš malý na takovéto závěry ... a navíc jsou hráči, kteří jaksi jdou do hry s přesvědčením, že budou splněny jejich specifické, ostatním hráčům cizí základní očekávání - viz třeba ta SEB-Sirienova typologie, RL typy - a když potřeby splněny nejsou, hra je jednoduše "špatná".

Gurney píše:
Se dalo tak trochu čekat, ono DnD 4e nevypadá tak jak vypadá jen proto že se tak líbí autorům...

Takže, jak má dnes designově vypadat hra blízká nejširšímu publiku?
Bum! Prásk! Akce! Jednoduchá pravidla a regenerující se životy?

(jakýsi vampirický golbin:)


Uhlazená grafika, hdr, nejlíp přímo parallax mapping, zbrush pass ... a zkrátka pastva pro oči?
22.8.2010 09:47 - Night of Triumphatorr
osobně si myslím, že aby nějaká kniha zaujala mladší publikum musí být především hodně cool graficky. Rčení neposuzuj knihu podle obalu už dávno neplatí.
22.8.2010 10:05 - Jarik
alef0>
Ta dvojice otce se synem v zivote DnD nehrala.
Otci se nejvic libily mapy, ruznorodost postav, vzajemna spoluprace postav pri reseni problemu (dle meho skromneho soudu).
22.8.2010 10:07 - Quentin
Not: Pravda. Aspoň na mě to funguje. Conan d20, Dark sun campaign setting, Pribehy Imperia ci Pathfinder. I kdyz jsem z tech knih cetl malo, tak se mi hrozne libi a ta grafika k nim tahne.
22.8.2010 10:16 - noir
alef0: Hráli přední 4e jen jedenkrát a to nějak krátce - tohle byla jejich první opravdová hra. A co bavilo toho tátu? Jednat to, co napsal Jarik, ale hlavně si užíval roleplaying svého otroka-gladiátora. Bylo na něm především vidět, jak do toho jde naplno po zřejmě dlouhodobější abstinenci.

Pipux: To beru. Jen mi ten kluk sedl přesně do toho, jak si představuju autory DrD2 popisovanou cílovku - kolem 14 roků, zvídavej, neposednej kluk, kterej úplně neudrží pozornost. A chce se bavit-většinou tím, že vynikne nad svými kamarády. Děsně se mi líbilo, jak si s tátou asi půl hodiny porovnával postavy "ty jo, já jsem silnější než ty, a vo hodně..." Myslím, že tvůrci DrD2 by se měli začít stýkat se svou cílovou skupinou. On "betatest" je pěkný, ale kolik je mezi testery lidí, kteří patří právě mezi potenciální zákazníky? Můžu sitipnout, že tak 1/10?

Gurney: Cílovka DrD2 jsou IMHO její tvůrci. A Lawsovy typologie neznám...
22.8.2010 10:20 - Alnag
Tak jako můj dojem toho, kdo si DrD2 koupí:

a) návštěvníci RPGfóra... další hra do sbírky
b) návštěvníci D20... aby mohli zodpovědně napsat, jaký je to odpad
c) lidé zmatení názvem v naději, že je to jako původní DrD a možná lepší... aby mohli být krutě zklamáni

Kdo to bude hrát a bude ho to bavit? To je otázka, kterou považuji za obestřenou tajemstvím...

PS Noir: Ty koukej pucovat houby...
22.8.2010 10:41 - Quentin
Píše:
Not: Pravda. Aspoň na mě to funguje. Conan d20, Dark sun campaign setting, Pribehy Imperia ci Pathfinder. I kdyz jsem z tech knih cetl malo, tak se mi hrozne libi a ta grafika k nim tahne.

Hm. Asi bych mel dodat, ze k nim ta grafika sice tahne, ale stejne to nakonec rozhodl system a hrajeme "hnusnou" 4e :)
22.8.2010 10:53 - Night of Triumphatorr
QuentinW píše:
Not: Pravda. Aspoň na mě to funguje. Conan d20, Dark sun campaign setting, Pribehy Imperia ci Pathfinder. I kdyz jsem z tech knih cetl malo, tak se mi hrozne libi a ta grafika k nim tahne.

noir píše:
Myslím, že tvůrci DrD2 by se měli začít stýkat se svou cílovou skupinou. On "betatest" je pěkný, ale kolik je mezi testery lidí, kteří patří právě mezi potenciální zákazníky? Můžu sitipnout, že tak 1/10?


Alnag píše:
Tak jako můj dojem toho, kdo si DrD2 koupí:

a) návštěvníci RPGfóra... další hra do sbírky
b) návštěvníci D20... aby mohli zodpovědně napsat, jaký je to odpad
c) lidé zmatení názvem v naději, že je to jako původní DrD a možná lepší... aby mohli být krutě zklamáni


+1
Lidi tu můžou psát, že tu pořád někdo nadává na DrD2, ale tohle je pravda

QuentinW píše:
Hm. Asi bych mel dodat, ze k nim ta grafika sice tahne, ale stejne to nakonec rozhodl system a hrajeme "hnusnou" 4e :)


to je poprvé co tu čtu, že by se někomu nelíbila grafická stránka "čtyřek" :-) Po pravdě u mě taky vede grafika Pathfindera, ale systémově - "čtyřka rulez!"
22.8.2010 11:22 - alef0
Jarik píše:
alef0>
Ta dvojice otce se synem v zivote DnD nehrala.
Otci se nejvic libily mapy, ruznorodost postav, vzajemna spoluprace postav pri reseni problemu (dle meho skromneho soudu).


A Dračák? (Noir mi zabudol odpovedať). Mňa zaujíma to, že v starom Dračáku tá taktická stránka (figúrky, miniatúry, battle grid) vôbec nebola.

Alnag píše:
a) návštěvníci RPGfóra... další hra do sbírky
b) návštěvníci D20... aby mohli zodpovědně napsat, jaký je to odpad
c) lidé zmatení názvem v naději, že je to jako původní DrD a možná lepší... aby mohli být krutě zklamáni


S prvými dvoma bodmi súhlasím.

Mohol by si elaborovať ten tretí? Gut feeling? ;-)

Ono napr. existuje strašne veľká skupina ľudí, čo očakáva od novej edície opravu systémových drobností, ktorej sa (povedzme si to rovno) už nedočká, lebo support DrD v podstate skončil. Takáto skupina bude rozhodne sklamaná. Ale existuje ešte skupina tých ,,bukolických" Dračákistov, ktorú by to zaujať mohlo, len musia pristúpiť na to, že toto prakticky komplet nová hra s novým motorom, možno aj novou mentalitou (strieľam z brucha), ale starou atmosférou.

Píše:
Myslím, že tvůrci DrD2 by se měli začít stýkat se svou cílovou skupinou.

Tu je podľa mňa rozpor medzi dvoma vecami.
a) Vývojový tím tvrdí, žeDrD je určené pre deti 10-18 rokov.
b) Ktosi (marketingový prieskum? Noirovo pozorovanie?) tvrdí, že všetky deti od 10-18 rokov chcú mapy, figúrky, battle gridy, skilly, featy, porovnávanie postáv.
c) Podľa noira DrD II tieto veci neponúka, čiže je celé zlé.

Predovšetkým, cieľová skupina nie je tvorená len kompetitívnymi hráčmi, ktorí chcú vyhrať. Existuje skupina (a nie nevýznamná, napr. dievčatá), ktorá sa zaujíma o iné veci, lebo napr. starý Dračák vôbec neponúkal ani taktiku, ani porovnávanie postáv, ani nič, čo preslávilo D&D 3.x. Tu je priestor pre nich.
22.8.2010 11:26 - Alnag
Night píše:
to je poprvé co tu čtu...


Tak to mně se tedy taky nijak zvlášť nelíbí (i když třeba teď Dark Sun se povedl) a psal jsem to hned z kraje, co to vyšlo v jedné recenzi. Ale tak já jsem se namlsal na 3E.
22.8.2010 11:28 - Gurney
Night of Triumphatorr píše:
to je poprvé co tu čtu, že by se někomu nelíbila grafická stránka "čtyřek"

Mě grafické zpracování 4E taky moc nenadchlo, ty obrázky jsou sice profesionálně udělaný ale ten strašně barevný a fantasy styl moc nemusím (vyjímkou jsou mapy, ty se mi líbí snad všechny co byly v handboocích pro 4E vydány). V novém Dark Sun Campaign Settingu už mají některé ilustrace takový fajn "sword&sorcery nádech" ale ideálně bych si je představoval ještě trochu jinak
22.8.2010 11:38 - noir
alef0: mohl by sis mě prosím příště přestat brát do úst? Zkomolit něčí výrok nebo mu vložit do huby něco, co neřekl, bývá často označována jako demagogie. Jistě bys nerad, aby se o tobě říkalo, že jsi demagogem...

Tvůj poslední příspěvek je demagogií a lží až nehezky přesycený.

Demagogie 1:
"A Dračák? (Noir mi zabudol odpovedať)"
Ne, nezabudol. Protože ses na dračák neptal. Tázal ses na DnD ("čo si myslí o hre táta, kovaný dračákista, ktorý figúrky nemá. Oni hrali D&D predtým?")

Demagogie 2:
"Ktosi (marketingový prieskum? Noirovo pozorovanie?) tvrdí, že všetky deti od 10-18 rokov chcú mapy, figúrky, battle gridy, skilly, featy, porovnávanie postáv."
Jaké "všetky deti"? To jsem někde psal? Nepsal jsem naopak "Pochopitelně neznám pohled všech zástupců téhle generace"?

Demagogie 3, stejná věta:

"všetky deti od 10-18 rokov"
Naprosto překrocená fakta,alefe, styď se. Psal jsem o 13letém klukovi, což odpovídá cílovce Drd2, jak ji popisuje Bouchi na oficilním webu: "Je určena jak těm, kteří DrD již hrají, tak především i novým, začínajícím hráčům (což je zejména mládež ve věku 10-15 let)"

O 18letých se tu fakt nidko nebavil, všiml sis toho?

Demagogie 4:
"Podľa noira DrD II tieto veci neponúka, čiže je celé zlé."
Alefew, prosím, mohl bys mi najít, kde jsem tohle napsal? Snažně tě o to prosím. Pokud to nenajdeš, mohl by ses mi prosím omluvit? Opravdu si myslíš, že posuneš diskuzi vpřed, když dezinterpretuješ cizí věty a pokusíš se udělat z jejich autora nesvéprávného blba?
22.8.2010 11:43 - alef0
Noir, prepáč za útočný tón, ktorý som nechtiac vyvolal (poplietol som hore D&D a DrD). Skúsim sa spýtať ešte raz, lebo mojim cieľom nie je teraz vŕtať, ale pýtať sa na tvoje skúsenosti. Keď to teraz čítam, tak to pôsobí demagogicky a to som nechcel. Prosím teda o ospravedlnenie a

Skúsim sa spýtať znovu:
Ako sa k novému DrD II staval táta, ktorý je Dračákista, kde neboli ani figúrky ani taktika a ani porovnávanie postáv do takej miery, ako je to možné v D&D?
22.8.2010 11:50 - Bouchi
noir píše:
musím predikovat, že DrD2 v současném podání bude zoufalý propadák. Cílovku zajímaly nejvíc (v pořadí důležitosti) figurky, mapy, obrázky, damage, příběh.
Jaky jiny zaver se podle tebe da z vyse citovaneho odvodit, nez ze ty veci, ktere cilovku zajimaly nejvic (byly pro ni nejdulezitejsi), DrD II nenabizi?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08734393119812 secREMOTE_IP: 3.145.16.90