Kultura

alef0
3.8.2010 16:11
Uzamčeno: Nové číslo Drakkaru vydáno
Drakkar je internetový časopis zaměřený na fantasy obecně a RPG hry. Je vydáván jakou dvouměsíčník ve formě PDF souborů.

Náš projekt je koncipován jako otevřený. Přijít a přidat se k nám může kdokoliv – stačí se domluvit s některým členem redakce a napsat článek. Naše otevřenost spočívá i v tom, že kritika či pochvaly nás budou motivovat k lepší práci a pokusíme se přizpůsobit vašim požadavkům co možná nejlépe.

Jelikož se budeme věnovat především RPG hrám a fantasy, můžete očekávat teoretické články o hraní, seznámení s dobrými internetovými projekty, občasnou recenzi na knihu či film, doplňky ke hrám a dobrodružství.

Drakkar sdružil mnoho různých lidí; převážně hráčů RPG her, ale to není pravidlem. Jsou mezi námi i tací, kteří v životě žádnou hru na životní příběh nehráli. A naší spolupráci to nebrání.

Náš společný časopis si neklade za cíl být originální či jedinečný, ale být kvalitní a stát se každé dva měsíce vaším oblíbeným čtením.

Chtěl jsem dát příležitost autorům Drakkaru k propagaci na zdejším webu. Nicméně opakovaně se stává, že není propagován časopis, ale zejména je propagována nesnášenlivost, neschopnost pracovat s kritikou a negativní emoce. Myslím, že to není potřeba. A tak je tahle diskuze zamknuta a další diskuze na téma Drakkar nejsou žádoucí. Když se neumíte chovat, choďte jinam. - Alnag
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
Autorská citace #1
3.8.2010 16:13 - alef0
Vítejte u prázdninového Drakkaru, který se opět vrací ze zemí příběhů s novou kořistí článků!
Nové články tohoto čísla se věnují tématu divočiny, vůní prachu cest a dobrodružství. Začtete se do stránek, které voní neprobádanými dálkami a divokými kraji!

Obsah 21. čísla:

- Úvodní slovo (Jiří „Markus“ Petrů)
- Ozvěny Gameconu (autor fotografií: Martin "Wan-to" Majer)

Téma:
- O cestách a necestách (Goran)
- Nástrahy Severu (crowen)
- Dobrodružství v horách (Jarilo)
- Trollové (Jarilo)

Mimo téma:
- Cizí postavy v historické fantasy (2/2) (ilgir)
- Krvavé pohraničí: Využití knižního prostředí pro hraní RPG her (Hike)

Deskovky:
- Zahrajte sa s nami - Cosmic Encounter, Divočina chladného vesmíru (Petra „Baelara“ Kopáčová)

Příloha:
John Wick – Play Dirty Epizóda 1: Zašpiňte si ruky (Alef0)

PDF sborník si můžete stáhnout zde.
Jednotlivé články máte k dispozici v HTML verzi přímo na webu Drakkaru: zde.

Zaujal vás nějaký článek? Nebojte se k němu napsat třeba i krátkou reakci. Pokud se vám líbil, dejte nám to vědět – autory to určitě potěší. Pokud máte nějaké návrhy nebo výhrady (ať již ke konkrétním článkům nebo k časopisu jako takovému), prosíme, napište nám je také. Za všechna Vaše hodnocení, poznámky nebo připomínky budeme velmi vděční.
Autorská citace #2
3.8.2010 16:54 -
prach cest nevoni. Stipe v ocich a v nose.
Autorská citace #3
3.8.2010 17:08 - Colombo
Super, témata vypadají jako věcné články které tak rád čtu.
Autorská citace #4
3.8.2010 17:45 - sirien
...s anotacema by byl ten úvod zajímavější...
Autorská citace #5
3.8.2010 19:07 - Alnag
Tak... a teď se ještě s Drakkarem držte v jednom tématu a budeme kamarádi...
Autorská citace #6
7.10.2010 12:54 - Jarilo
Drakkar 22: "Pochmurná města"

Toto číslo Drakkaru se věnuje pochmurným městům, nepříliš povzbudivým světům a šedivým městům, která mohou být velmi nepříjemná k životu, ale zároveň jsou úžasná pro hraní! Nelitujte proto svých postav a pusťte se do čtení!

Obsah 22. čísla:

Úvodní slovo (Ecthelion²)

Téma čísla:
Dystopie (Marek Vanžura)
Antiutopie a dystopie: ošklivé světy, za které si lidé můžou sami (Josef „Faskal“ Novák)
Antiutopie a dystopie: doporučená literatura (Josef „Faskal“ Novák)
Utopie (Marek Vanžura)
Iljič Ramíréz Sanchéz /alias Carlos či Šakal (Ecthelion²)
Ľudia v tieni (Ján „Crowen“ Rosa)
Boje ve městě („Jarilo“)

Mimo téma:
Rollenspiele: rolové hry v Německu („Scolex“)

Minirecenze:
CthulhuTech (Petr „Pieta“ Jonák)

Deskové hry:
Zahrajte sa s nami: Android (Petra „Baelara“ Kopáčová)

Dobrodružství:
Noční můra Klokočkova („Sparkle“)

Povídka:
Královo přání (Michaela Merglová)

PDF sborník si můžete stáhnout zde.

Zaujal vás nějaký článek? Nebojte se k němu napsat třeba i krátkou reakci. Pokud se vám líbil, dejte nám to do tohoto tématu vědět – autory to určitě potěší. Pokud máte nějaké návrhy nebo výhrady (ať již ke konkrétním článkům nebo k časopisu jako takovému), prosíme, napište nám je také. Za všechna Vaše hodnocení, poznámky nebo připomínky budeme velmi vděční.

P.S.: V tomto čísle také naleznete soutěž o novou deskovou hru, jejímž autorem je Petr "Ilgir" Chval.
Autorská citace #7
7.10.2010 15:02 - sirien
by mě zajímalo, jestli je tam tentokrát aspoň něco, kvůli čemu by se to vyplatilo otevřít...
Autorská citace #8
7.10.2010 15:18 - Skrk - mdzbrkrk
Jarilo píše:
Mimo téma:
Rollenspiele: rolové hry v Německu („Scolex“)


neni tam Kobra 11, tak nevyplati :-)
Autorská citace #9
7.10.2010 15:24 - Shako
Sirien: V rychlosti jsem to "prolistoval".

Nejlepsi je asi recenze na CthulhuTech, kde Pieta spravne usoudil, ze to neni o predstaveni herniho systemu, ale o tom, jaky z toho pocit ohledne inspirace a hratelnosti. Todle mi reklo nejvic z celeho cisla.

Recenze Androida nebyla spatna, na muj vkus moc RPckoidni, na to, ze je to deskovka. A zaver recenze je ponekud zvlastni - nekupujte si to, ale klidne si to nekdy zahrejte, ale zase proc ne. Az to potkam zahraju si to a koupim si neco jineho.

NPC do temneho mesta (nevim dle obsahu, ktery je to ci) neni nic prevratneho, ale je to pekny souhr ruznych podivnych existenci.

Polemika, souhr ci vysvetleni utopie a spol. me az tak zajimava neprisla, nestal jsem o to.

Zbytek me bud vubec nezaujal nebo jsem to nejak rychle prelouskal a v pameti mi to nezustalo...:)
Autorská citace #10
7.10.2010 16:47 - sirien
Shako píše:
Recenze Androida nebyla spatna, na muj vkus moc RPckoidni, na to, ze je to deskovka.

Android je hodně RP deskovka, je to od tvůrců Arkhamu se zvýšenym důrazem na jednotlivé postavy, u nichž kromě hlavního případu na boardu řešíš i jejich osobní dilemata a tak. Docela hustá hra.
Autorská citace #11
7.10.2010 20:11 - Jerson
Začnu článkem o Dystopiích - hezky napsaný, ale proč je v něm zmíně fašismus a nacismus ne? Byl snad Mussolini horší než Hitler?

Další věc bych měl k poznámce o redukci na dva biliony lidí - téměř určitě je tím myšleno americký styl počítání a tedy jsou míněny dvě miliardy.

Recenze na Cthulhutech byla zajímavá, i když bych tuhle hru asi hrát nechtěl. Recenze na Androida mi přišla hodně věcná a popisná, ale nic moc o tom, jak se hraje. A pak jsem si ještě přečetl Enegela.

Zbytek jsem vynechal.

Jo, a článek o Dystopiích má fakt skvělé obrázky.
Autorská citace #12
8.10.2010 05:46 - Shako
Jerson píše:

Recenze na Cthulhutech byla zajímavá, i když bych tuhle hru asi hrát nechtěl.


Taky bych to hrat nejspis nechtel resp. spoustu jinych her bych vyzkousel radeji.. ale libilo se mi, jak to Pieta vystihnul.
Autorská citace #13
12.10.2010 16:13 - Faskal
Komentář pro Jersona:
Fašismus je tam do jisté míry omylem, protože se vezu na populárním zaměňování (/vnímání "v širším slova smyslu") nacismu a fašismu.

Jo, dvě miliardy. Hm. Pochopitelně.

Díky za postřehy, dám si to za rámeček a v soukromé verzi opravím.
Autorská citace #14
5.12.2010 12:23 - alef0
Drakkar 23: Krev na sněhu

http://drakkar.rpgplanet.cz/vydani/prosinec-2010-krev-na-snehu-23

Prosincové číslo Drakkaru se (vzhledem k počasí za našimi okny velmi vhodně) zaměřilo na zimu a prostředí plné sněhových vánic, ledu a mrazu. I v těchto podmínkách vznikají konflikty, zajímavé situace a vypráví se příběhy… proto neváhejte a vydejte se po stopách ve sněhu…

Obsah 23. čísla:

Úvodní slovo (Jakub „boubaque“ Maruš)
Výsledky soutěže o Veronu (redakce)

Téma čísla:
Biele Peklo (Ján „Crowen“ Rosa)
Zima ve Vínlandu (Jakub „boubaque“ Maruš)

Recenze:
Polaris (Juraj „Fingalen“ Pšenák &Peter „Peekay“ Kopáč)
Minirecenze – Hero‘s Banner (Petr „Pieta“ Jonák)

Povídka:
Chlapec a Zima (Michaela „Miška“ Merglová)

Překlad:
Play Dirty – Epizóda 4 (Alef0)

Deskové hry:
Zahrajte sa s nami: LEGO flexidoskovky (Petra „Baelara“ Kopáčová)

Zaujal vás nějaký článek? Nebojte se k němu napsat krátkou reakci. Pokud se vám líbil, dejte nám to do tohoto tématu vědět – autory to určitě potěší. Pokud máte nějaké návrhy nebo výhrady (ať již ke konkrétním článkům nebo k časopisu jako takovému), prosíme, napište nám je také. Za všechna Vaše hodnocení, poznámky nebo připomínky vám budeme velmi vděční.
Autorská citace #15
5.12.2010 19:42 - sirien
Vyjma lidí co sdílí alespoň částečně můj názor a vkus v tomto směru mě prosím všichni ignorujte

Dobrá, tentokrát mě dokonce absolutně nezaujalo ani nic z obsahu, je tam něco aspoň trochu zajímavýho?
Autorská citace #16
5.12.2010 22:56 - alef0
Není.
Autorská citace #17
5.12.2010 23:09 - ShadoWWW
Tentokrát jsem na tom stejně jako Sirien.
Autorská citace #18
6.12.2010 14:47 - pipux
Nic vás nezaujalo? Ale, ale, jako rozmazlená děcka ...
Jde tu o pokrytí cca 70 stránek, šestkrát do roka. Je-li třeba vytapetovat tolik stránek (a pokud se tak neděje "na objednávku"), je třeba počítat s tím, že některé články člověku zazní tematicky mimo. Žádný časopis se nezavděčí všem.

Bílé peklo??? Tematický obrázek hned na straně šest (téměř jistě vytípnutý z Unrealu II, příp. pak z Mass Effect) napovídá, že by mohlo jít o klasickou vesmírnou řež ("cestovat po planetách, potkávat různé mimozemštany, a nakopávat jejich zadky..."), jenže pak se to zvrátí. Džihádníci? Technologie 20./21. století? Snaha o tematické sloučení současnosti se sci-fi? Nevím, jestli jde o settingově dobrý nápad (ukázalo by hraní); jen se bojím, že technologická nerovnováha je nebezpečná proměnná tohoto settingu. Tedy, proč jednoduše nevyřešit "problém" na zaostalé planetě orbitálním bombardováním z naší technologicky superiorní vesmírné lodi? (protože ... následuje umělá designová vsuvka/oprava, snažící se zabránit takové situaci).
Hezké obrázky :)

John Wick je ... wicked (?) Téma článku je známé (i tady na kostce bude pár článků, věnujících se problémovým hráčům), užitá je metoda "mstícího se puberťáka". Hráč se bude s GM/PJ/DM předbíhat ve snahách ukázat tomu druhému (a okolí), kdo je tady větší drsňák. Destrukční, kruté, nehodící se pro slabší povahy. Metody podobné vězení - neřeší vznik problému, ale jen "postihují a trestají". Problémový hráč je, domnívám se, spíše paličatým začátečníkem, který neví, jak přesně se zapojit do zábavy - co se může, co se nemůže, kdy se to může, kdy na něj přijde řada, k čemu jsou spoluhráči - proto snad lépe mu ukázat schůdnější cestu, nežli doživotí & destrukční kriťáky.
Autorská citace #19
6.12.2010 16:15 - sirien
pipux píše:
Jde tu o pokrytí cca 70 stránek, šestkrát do roka.

a práce na webu a redaktorské porady a já nevim co ještě... aby se to dostalo jen k lidem co stejně čtou RPG F.
...ano, také mi příběh veškeré té naprosto zbytečně vyplýtvané energie přijde velice, velice smutný a z představy kam jinam by mohla být investována a co z ní mohlo vzejít mi je do breku, ale co nadělám...
Autorská citace #20
6.12.2010 16:17 - Night of Triumphator
Přečetl jsem jen Bílé peklo - zbytek mě nijak nezaujal. Osobně se mi více líbila starší čísla Drakaru - k těm jsem se občas i vracel. K těm novým tak nějak nemám důvod. Z těch novějších si vybavím jen Jersonův článek o snech. Na pravidelný fanzin/časopis to je zoufale málo.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.069687843322754 secREMOTE_IP: 3.142.53.68