Kultura

alef0
3.8.2010 16:11
Uzamčeno: Nové číslo Drakkaru vydáno
Drakkar je internetový časopis zaměřený na fantasy obecně a RPG hry. Je vydáván jakou dvouměsíčník ve formě PDF souborů.

Náš projekt je koncipován jako otevřený. Přijít a přidat se k nám může kdokoliv – stačí se domluvit s některým členem redakce a napsat článek. Naše otevřenost spočívá i v tom, že kritika či pochvaly nás budou motivovat k lepší práci a pokusíme se přizpůsobit vašim požadavkům co možná nejlépe.

Jelikož se budeme věnovat především RPG hrám a fantasy, můžete očekávat teoretické články o hraní, seznámení s dobrými internetovými projekty, občasnou recenzi na knihu či film, doplňky ke hrám a dobrodružství.

Drakkar sdružil mnoho různých lidí; převážně hráčů RPG her, ale to není pravidlem. Jsou mezi námi i tací, kteří v životě žádnou hru na životní příběh nehráli. A naší spolupráci to nebrání.

Náš společný časopis si neklade za cíl být originální či jedinečný, ale být kvalitní a stát se každé dva měsíce vaším oblíbeným čtením.

Chtěl jsem dát příležitost autorům Drakkaru k propagaci na zdejším webu. Nicméně opakovaně se stává, že není propagován časopis, ale zejména je propagována nesnášenlivost, neschopnost pracovat s kritikou a negativní emoce. Myslím, že to není potřeba. A tak je tahle diskuze zamknuta a další diskuze na téma Drakkar nejsou žádoucí. Když se neumíte chovat, choďte jinam. - Alnag
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
23.2.2012 11:05 - Quentin
Crowen: Zřejmě je to pořád aktuální :)

alef0 píše:
Opakujem, že je veľká snaha, aby články vychádzali oneskorene aj v HTML, dokonca s periódou, o ktorej hovoril Quentin. Minulé číslo také už bolo. Na terajšom sa pracuje. Ďalej sa pracuje na tom, aby sa články priebežne sádzali už vtedy, ak sa skorigujú, to by malo skrátiť premlky s vydávaním čísla.

Jenže oznámení nového čísla drakkaru na mě svítí ze všech stran. Vydání jednotlivých článků na webu není ohlášené nikde (nebo jsem si toho nevšiml).
23.2.2012 11:05 - ShadoWWW
A co jinak? Co kdyby teda aspoň byl ten článek okamžitě ke stažení v DOCu (či libovolném jiném formátu, který autor pošle)?
23.2.2012 11:14 - crowen
ShadoWWW - odovzdany clanok este prechadza 2 peer review a korekturami, v dokumentoch su komentare, poznamky atd, takze by sa clanok formatoval 3x - web, pdf, iny subor.

Zase sme pri zakladnej otazke, kto to bude robit?
23.2.2012 11:15 - pipux
Pohled z druhé strany: PDF čehokoliv/kompilát čehokoliv mám rád, ptže takový formát je servírován uceleně, na jednom místě, a navíc připraven k příp. tisku. Není třeba jej lovit po různých stránkách, jako roztroušenou sklerózu, a prodírat se kvanty různých distraktorů. Jakmile je jednou stažený, je dostupný (jak dobře je dostupný, to závisí na vnitřní organizační sktrutuře vašeho PC)

Pokud je dané PDF typograficky dobře zpracované (Drakkar po této stránce velmi hezky), ještě lépe. Navíc, typografie a čitelnost dokumentu předčí možnosti typografie 99% webů.

Pokud je tu ta možnost, že se mi nebude líbit nějaký článek v souborném PDF, tak se podívám do obsahu/abstraktu a zvolím si to, co si přečtu (na úrovni mentálních zpracování jde o stejný proces, jako když otevřu webovou stránku v prohlížeči a moje pozornost spočine na sloupečku novinek).

Diskuze, zda-li jsou lepší články nebo PDF je jen diskuzí o osobních preferencích. Možnost A i možnost B nabízí své klady i zápory; že jedna možnost u vás převáží nad druhou, v závislosti na osobních preferencích, to je možné.

Pro webové publikování, např. v blogové formě, je pak výhodou urč. portabilita a možnost využití webu jako (oboustranného) komunikačního média; jenže pokud autoři už jako takové médium využívají RPGforum, pak by webové publikování narušilo jejich zavedenou komuničaní strukturu, zvýšilo požadavky k údržbě.

Logické vyústění? Chcete webovou formu? Tak se tu někdo nabídněte jako správce drakkařího webu.
23.2.2012 11:18 - Nerhinn
A ještě takové zamyšlení. Čím dál častěji se setkávám s názorem - něco se ti nelíbí? Chyba je v tobě!

Co to je za nesmysl? Když řeknu, že nemám ráda, že si musím stáhnout PDF, není konstruktivní odpovědí na to "já mám starý počítač a nevadí mi to". A já mám ráda kočky. Kde je ta souvislost? (To je jak ta reklama na Bebe dobré ráno. "Já nemám ráda cereálie." "Ale v našich cereáliích je ovoce a mléko!" Zbývá už jen dodat větu, kterou vystřihli: "Ale já nemám ráda cereálie! Jak to řeší můj problém s vašimi sušenkami?")

Myslím, že lidi, co mají zájem o Drakkar, se o něj nezajímají proto, že by se chtěli technologicky vzdělat. Dokonce bych si i troufla říct, že je moc nezajímá sazba a dokonalý vzhled. Já osobně se k lidem, co mají zájem o Drakkar, počítám. Proč? Stáhla jsem si pár dílů, sleduji stránku o něm, pročítám obsah. Nemám pocit, že bych byla druhořadý čtenář jenom proto, že doteď moje čtenářské zásluhy co se Drakkaru týče, nejsou nic moc. Nevyhovuje mi forma a většina článků mě nezaujme, ale zajímá mě časopis jako takový, myslím, že mám co k němu říct... a fandím mu.

Proto nechápu přístup lidí (nejen z Drakkaru, ale i z týmu DrDII) k diskusím zde. Tedy... podle toho, co jsem četla (mohlo to být vytržené z kontextu) to není jenom na Kostce, ale to je jedno. Je jen málo produktů, jejichž kvalita je tak oslnivá, jejichž nápad je tak nenahraditelný, že to zastíní fakt, že jejich autor/propagátor se chová nepříjemně a uráží potenciální zájemce o produkt.
A ne, nehodlám nikomu vyhledávat jednotlivý příspěvek, stejně tak se nehodlám zapojovat do tvorby RPG, psaní odborných článků, sázení, programování a bůhvíčeho. Já jsem potenciální zákazník/čtenář. A pokud máte pocit, že ne, pak jsem hrdým vlastníkem mozku a úst a jsem schopná předat informace a dojmy dál. Místo toho, aby se mě někdo snažil přesvědčit, proč bych si měla pořídit jejich produkt, je mi vnucováno, že něco dělám špatně, a to dost protivným způsobem.
Chodit na server, vzhledem k cílové skupině poměrně hojně navštěvovaný, a používat tam na jeho členy malkaviánskou logiku, pasivní agresivitu a ničím neskrývané výpady, to... mi prostě nedává smysl. Čemu tohle prospívá?

EDIT: Po crowenově předposledním příspěvku jsem teď trochu na rozpacích. Má smysl snažit se vyjádřit nějakou myšlenku, když zdvižený prostředník by byl mnohem smysluplnější reakcí?
23.2.2012 11:37 - alef0
- tu som si omylom poeditoval post -

Pointa bola, že
Píše:
Jenže oznámení nového čísla drakkaru na mě svítí ze všech stran. Vydání jednotlivých článků na webu není ohlášené nikde (nebo jsem si toho nevšiml).

je skvelý nápad.
23.2.2012 11:39 - Horacio
Hm, já si Drakkar v minulosti asi dvakrát otevřel a pustil se do četby vybraného článku, ale v obou případech jsem toho po pár odstavcích nechal. Nuda.

Teď jsem se po dlouhé době vydal na Drakkar znovu, abych přečetl Argonantův článek. Přečetl jsem ho celý a líbil se mi. Drakkar má u mě první historický bod.

Ohledně blog vs. PDF: to snad ani nemůžeze myslet vážně. Když si chci něco přečíst, tak si prostě přečtu a je mi uplně šumák, jestli musím kliknout jednou, nebo dvakrát. Vaše starosti bych chtěl mít.
23.2.2012 11:39 - pipux
Nerhinn: že autoři obhajují své stanovisko trošku neoblomně? No dobře, nicméně i takové stanovisko může být jen reakcí z něčeho pramenící. Např. ta restrukturalizace Drakkaru, o které tu je řeč, nejspíš bude o hodně složitější a radikálnější, než se kdejakému kolemjdoucímu může zdát. Takže tebou popisovaný pasivně agresivní diskutér může jen v urč. strachu a vnitřní nejistotě obhajovat své stanovisko před jedinci, kteří příliš drsně narušují jeho pojetí. A pak jedna strana sklouzne do defensivy, druhá do ofensivy, nehledíce na logičnost argumentů

Asi jsem chtěl říct něco jiného ... ale ono to ale sklouzlo k nedokonalostem lidského uvažování. Err ... takže kritika, ta se prý vede jako z obou stran namazaný krajíc chleba. Jakože "četl jsem vaše články, moc se mi líbilo hlavně A, B a C, a to proto, že X, Y, Z. Pak jsem dal váš textík k přečtění kolegům, a tak jsem si říkali, že by bylo hezké, kdyby to vycházelo i ve webové podobě, protože pak byste ostatně mohli docílit i D, E, F a dalších skvělých počinů".
23.2.2012 11:47 - alef0
Hej, tu je klasický problém točiacej sa debaty:

Komentátor: Prečo nie je Drakkar v HTML / Už X rokov vám hovorím, že to má byť na webe / Odmietam otvárať PDF.
Niekto, kto sa podieľa: Lebo nie je manpower / lebo nie je jasné, či to bude mať prínos / lebo na tom pracujeme / lebo keď to chcete takto, tak sa pridajte a pomôžte nám
Komentátor: Ale my sme zákazníci! / Ale to ma nemusí zaujímať.

Celé sa to točí aj o tom, že mnoho ľudí je tu členmi komunity, teda meritokracie a ťažko sa im akceptuje poloha, kde ani vysvetlenia a racionálne komentovanie situácie nepomáha, o to viac, keď vidno niektorých diskutérov v konštantom režime, že len jebú a to dokonca do elementov kolmých na samotný časopis (A dúfam, že nenabehne Sirien a nezačne vyspevovať árie o urazenosti, snahe o pochopenie a podobne; rovnako ako ani ja nechcem kričať Urobte si článok, zverejnite ho a potom pocítite tú polohu.)

Zvyšok povedal pipux.

Jadro debaty, teda HTML podoba, sa už rieši.
23.2.2012 11:51 - crowen
Nerhinn píše:
Má smysl snažit se vyjádřit nějakou myšlenku, když zdvižený prostředník by byl mnohem smysluplnější reakcí?


Myslienka spada do kategorie 1 (nepaci sa mi forma XXX, chcela by som formu ZZZ, viem, ze asi nemate vela volneho casu, aby ste vyhoveli kazdemu, tak vam s tym pomozem, aby som dostala clanky vo forme ZZZ, ktora mne vyhovuje) alebo kategorie 2 (clanok A sa mi pacil (+lebo), clanok B sa mi nepacil (+lebo), chcela by som clanok C v nejakom buducom cisle.)

Vztyceny prostrednik patri do kategorie 3 - trolovanie a frflanie, a to si mozes nechat pre seba, na to nikto nie je zvedavy, a predpokladam, ze aj admini akehokolvek diskusneho fora radsej vidia konstruktivne prispevky ako frflanie a trollovanie.

Poviem ti to z pohladu mna ako viac menej pravidelneho autora clankov do Drakkaru - ovela viac ma potesi spatna vazba na moj clanok v akejkolvek forme (paci, nepaci, komentare, napady na zlepsenie) ako vecne vyplakavanie PDFvsBLOG, lebo to druhe my absolutne nepomoze zlepsit sa a netusim, ci sa ludom clanok pacil, nepacil, co bol dobry, super, alebo uplny odpad.

A v tejto diskusii az na par vynimiek sa namiesto o clankoch trolluje o tom, preco je Drakkar PDF casopis.
23.2.2012 11:53 - noir
crowen: Uvažoval jsi nad myšlenkou, že by s k tomu superzajímavému obsahu lidé ani nedostali, protože je prostě štve nebo odpuzuje forma? Povinností autorů je vycházet čtenářům vstříc, a ne na ně hystericky ječet. Asi jsem citlivka, ale lidsky na mě působíš tak odpudivě, že se tvým textům budu prostě vyhýbat. Myslím, že nejsem sám. A věř, že tak to prostě v médiích chodí.
23.2.2012 12:01 - crowen
noir píše:
Povinností autorů je vycházet čtenářům vstříc

Autori zacnu mat povinnosti v momente, ked zacnu za svoju robotu dostavat zaplatene market rates, a platiaci zakaznici si tym padom budu moct povedat, co za svoje peniaze chcu vidiet.

Neplatiaci zakaznici mozu prejavit svoje zelanie, ktoremu moze ale nemusi byt vyhovene, podla momentalnej nalady a dostatku autorov schopnych a ochotnych na danu temu nieco napisat vo svojom volnom case.

noir píše:
a ne na ně hystericky ječet

Ak trpezlive vecne vysvetlovanie situacie povazujes za hystericke jacanie, tak chyba je zrejme na strane prijimaca a nie vysielaca.

noir píše:
Asi jsem citlivka, ale lidsky na mě působíš tak odpudivě, že se tvým textům budu prostě vyhýbat.

Preco, lebo som si dovolil vyslovit iny nazor a nesuhlas s tvojim?
23.2.2012 12:02 - alef0
Píše:
Uvažoval jsi nad myšlenkou, že by s k tomu superzajímavému obsahu lidé ani nedostali, protože je prostě štve nebo odpuzuje forma?

Ja som uvažoval nad tým a nejeden vývojár nad tým uvažuje tiež. Akurát, že nie každý vie, čo s tým spraviť, ja to napr. často neviem. Keby existovalo magické tlačidlo „Puf do HTML", tak by som to radostne použil.

V našej radostnej komunitnej spoločnosti to ale funguje tak, že na to dlho nebol manpower. S prihliadnutím na to, čo konštruktívne by si navrhol, aby si vyhovel hlasom?
23.2.2012 12:02 - Wild West
No, možná to uniklo, ale já se považuji za Drakkaristu (i když moje oprávnění je trochu mlhavé, znám se z autorem), a některé zde obecně vyhlášené názory o "neužitečnosti zdejší debaty" případně o "PDF versus HTML jakožto jediném tématu" nesdílím.

Takže si hodlám přes zmíněné názory dále vesele hřát vlastní polívky.
Díky Horáciovi, že to čte, díky Nerhinn, že čte alespoň něco, díky Sadako a vůbec všichni, co Drakkar nezatratili, přestože názory nás všech nemají smysl a nejsou v PDF.

A zvážím ještě mnohokrát ty historické články; co s nimi a jak s nimi.
Literární články v Drakkaru si stojí zatím 1:1 jeden hlas pro pokračování, jeden proti. Nějak mne to nepřekvapuje.
23.2.2012 12:14 - Nerhinn
crowen píše:
Vztyceny prostrednik patri do kategorie 3 - trolovanie a frflanie, a to si mozes nechat pre seba, na to nikto nie je zvedavy, a predpokladam, ze aj admini akehokolvek diskusneho fora radsej vidia konstruktivne prispevky ako frflanie a trollovanie.

Ohó, tak to se neshodneme. Může na lidi působit nevychovaně nebo příliš radikálně, ale vztyčený prostředník od člověka, který za normálních okolností velmi dbá na úroveň toho, co píše, je velmi účinný prostředek a rozhodně ne trollování. Když vidíš někoho, komu jsou vulgarity nepříjemné a z agresivních diskusí je nešťastný, jak vzdá civilizované formy diskuse a někomu prostě ukáže prst, věř mi, že to má jiný účinek.
A po pravdě, jestli si můj poslední (dlouhý) příspěvek dokážeš vyložit pouze takhle, tak si ho zasloužíš.
Nemám, co víc ti říct.
23.2.2012 12:20 - crowen
Nerhinn - dufam, ze sa zhodneme na skutocnosti, ze nie je v moznostiach redakcie Drakkaru (a ani nikoho ineho v znamom vesmire) vyhoviet 100% potencialnych konzumentov cohokolvek.

Ak sa ti paci obsah Drakkaru a obcas si ho citas, to mna a verim ze aj ostatnych, co sa na priprave Drakkaru podielaju, tesi. Ak ti nevyhovuje forma (PDF) to je smutne, ako pisal alef0, nieco sa s tym robi, ale ako som tu pisal ja a aj ini ludia: nie su ludske zdroje na publikovanie v X formatoch, sme radi, ze je vobec pravidelny obsah, lebo ludi, co su ochotni a schopni nieco napisat, zase az tak vela nie je.

Ak si myslis, ze si vztyceny prostrednik zasluzim, ja ti tvoj nazor neberiem, ale ako som pisal vyssie, nema pre mna ziadnu vypovednu hodnotu, lebo neviem, co konkretne by som na svojich clankoch na zaklade vztyceneho prostrednika zlepsil. Jedine ze by ti chybalo viac vulgarnosti a sexuality v clankoch, ale to asi citas nespravny casopis :-)
23.2.2012 12:29 - crowen
Ale aby sme sa vratili k obsahu najnovsieho Drakkaru: Ktore clanky sa vam pacili, ktore nepacili?

Mozete sa podielat na obsahu buducich Drakkarov aj tym, ze si zazelate clanok.
23.2.2012 12:46 - Wild West
Crowene, bomba. Tvůj poslední vstup byl konečně zcela k věci.

Já bych si přál článek o nacistické magii. Neodvažuji se říct, že od Jersona, i když se to nabízí. Možná by to zvládl taky Ebon nebo leckdo další.
23.2.2012 12:46 - noir
crowen: "Autori zacnu mat povinnosti v momente, ked zacnu za svoju robotu dostavat zaplatene market rates, a platiaci zakaznici si tym padom budu moct povedat, co za svoje peniaze chcu vidiet."
-pokud to cítíš takhle, doporučuji ti psát si jen pro sebe. Realita je totiž taková, že autoři vždy měli vůči svým čtenářům povinnosti - a v době webu to platí trojnásob. Ty tady říkáš "čtenář je mi úplně lhostejný - já jsem tak geniální autor, že ti blbci čtenáři si ke mně cestu najít musí."

A pardon, ale bolové výkřiky a trollech v 361 - to je klasická ukázka debatního hysteriónství.

alef: co chceš pořád dokola slyšet? Že poptávka po PDFku neexistuje? Že hraní si na časopis je nesmyslné a legrační? Že děláte zbytečnou práci s lámáním? A že obyčejný blog, něco jako dělá Quentin, by byl mnohem užitečnější?

Slyšel to stokrát během x let. Ale chápu, ono říkat někde "píšu pro blog" a "vytvářím takový komunitní časopis" je rozdíl. Pro mě je Drakkar projektem jen pro jeho tvůrce, nevidím z něj snahu otevřít se. ALe tos taky slyšel už asi stokrát...
23.2.2012 12:47 - Alnag
Crowen: Řeknu to už jen jednou. Ještě jedinkrát si tu od tebe přečtu výlev na téma

Píše:
A v tejto diskusii az na par vynimiek sa namiesto o clankoch trolluje o tom, preco je Drakkar PDF casopis.


a tuto diskuzi zamknu a žádná další zmínka o Drakkaru se tu už neobjeví. Nikdy. Domnívám se, že velmi efektivně bráníš tomu, aby se tu odehrávalo cokoliv jiného, než diskuze o formátu tohoto časopisu a zároveň táhneš tenhle web do hromady hnoje na který si pak stěžuješ.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088101863861084 secREMOTE_IP: 54.221.159.188