Produkty

ShadoWWW
18.5.2012 10:39
Autorská citace #1
18.5.2012 10:39 - Shako
Super, diky.
Vetsinou se mi to nechce cist v anglictine, ale v cestine si na to vzdycky nejaky cas najdu. Uz jen protoze si rikam, ze to musi byt hodne zajimavy informace, kdyz uz se to rozhodl nekdo prelozit.
Autorská citace #2
18.5.2012 11:36 - Beltar
Je to čím dal tím hezčí, možná nakonec dostanu pravidla, která by byla dost jednoduchá, ale přitom nápaditá a vyvážená, abych s nimi mohl hrát i s lidmi, kteří hrajou jednou za rok.
Autorská citace #3
18.5.2012 12:49 - Me-dea
No nevím, ono jednoduchá, nápaditá a vyvážená pravidla slibují vždycky.
Autorská citace #4
18.5.2012 12:56 - ShadoWWW
I když to souvisí s tímto článkem jen okrajově, tak mně se nejvíc líbí, jak se díky technologiím zlepšuje dostupnost D&D u nás.

Před 21 lety vyšlo Dračí doupě, česká varianta D&D, přesněji verze BECMI, přestože v té době už existovalo novější AD&D. Ale nikdo tady u nás netušil, nebo tušil jen velmi zhruba, že existuje něco jako D&D.

S nástupem 3E už se začaly příručky D&D objevovat i v českých specializovaných obchodech, ale byly šíleně drahé a navíc všichni ve skupině museli umět anglicky. S příchodem 3.5 se pak na internetu objevily i první překlady příruček 3.0, ale vesměs pouze v textové podobě.

S nástupem 4E se relativně brzy začaly objevovat částečné textové překlady a dva roky poté už byl dostupný kompletní překlad PHB v původní grafice. V tuto chvíli se dokončuje překlad DMG... Dá se však říct, že 4E se dá pohodlně hrát, i když umí anglicky jen DM (a asi to ještě nějakou dobu bude platit). D&D se však stalo ještě dostupnější než kdykoliv předtím.

S nástupem 5E možná budou překlady základních příruček dostupné ještě rychleji. Ale co je úžasné, že můžeme sledovat vývoj nové verze doslova v přímém přenosu a to i ti, co neumí anglicky. A co je ještě úžasnější, že se dokonce budeme moci zúčastnit vývoje nové verze D&D! A to dokonce i ti, co neumí anglicky (ano, chápete to dobře, překlad playtestu určitě bude!).

To je něco, o čem se nám před dvaceti lety ani nesnilo.
Autorská citace #5
18.5.2012 13:09 - Gurney
ShadoWWW To je velmi dobrý postřeh. Sám si pamatuju jak ještě cca před deseti lety pro nás bylo DnD ta bájná nedosažitelná hra, která je prý o moc lepší než DrD :)
Autorská citace #6
18.5.2012 13:49 - Vojtěch
Ono technologie umožňují přístup k informacím, ale taky by se hodilo zmínit nemalý nárůst jazykové vybavenosti (a tedy počtu potenciálních překladatelů).
Autorská citace #7
18.5.2012 14:02 - ShadoWWW
Vojtěch: Tak to určitě! Množství dnešních teenagerů, co umí anglicky, je mnohem větší než za nás.
Autorská citace #8
18.5.2012 14:26 - Vojtěch
Hlavně ti teenageři dorůstají a učí další teenagery a nákaza se šíří ;)
Autorská citace #9
18.5.2012 14:53 - ShadoWWW
Super! Tak TADY je brigáda. :) Troll Lord Games hledá spisovatele dobrodružství pro C&C. Jedno dobrodružství = 12 000 slov, platí se $0,03 za slovo.
Autorská citace #10
18.5.2012 16:33 - sirien
Píše:
Mearls: Na povoláních je bezvadné, že můžete mít systém slotových kouzel, manový systém a systém schopností v té samé hře.

Mé vypravěčské zkušenosti, estetické cítění a fluffová intuice svorně blejou. Chtěl jsem to opsat, ale nic jinýho než přímý výrok se k tomuhle prostě nehodí.
A to se mi to až do tohodle bodu docela zamlouvalo.

A na tu stálou magii u bojovníků a tuláků sem docela zvědavej - popravdě si dokážu představit že když hraju bojovníka, tak chci hrát bojovníka - týpka co mlátí ostatní po hlavě kusem železa (libovolného tvaru) nebo řve na vojáky kam mají běžet a koho mlátit po hlavě. Týpka co se s deseti orkama vyrovná tim že dva skopne a zbytek tim zastraší.
Představa že by mi systém někde vnucoval tuny magickejch serepetiček spolu s nějakejma kouzlama by se mi dost příčila.
Ostatně i jako hráči kouzelníka - magie má být moje, ne z nějakejch cetek co tahám, a když hraju kouzelníka tak čekám že to budu já kdo bude kouzlit a ne že bude kouzlit každej.

Shako píše:
Vetsinou se mi to nechce cist v anglictine, ale v cestine si na to vzdycky nejaky cas najdu.

Mám to podobně. Je mi jedno, v čem to čtu, jestli v cs nebo v en, ale nechce se mi kvůli tomu běhat po půlce webu, takže když to někdo hodí sem na Kostku, tak to rád zkouknu :)

Gurney píše:
ShadoWWW To je velmi dobrý postřeh. Sám si pamatuju jak ještě cca před deseti lety pro nás bylo DnD ta bájná nedosažitelná hra, která je prý o moc lepší než DrD :)

tyjo... mám takovej intenzivní pocit "objects in the mirror are closer than they appear". Řekneš "před deseti lety" a ono to je 2002... ale člověk si tak nějak řiká "ale ne, tehdy to přece už bylo jiný..." - jenže když zavzpomínám, tak ne, nebylo, fakt to tehdy byla ta bájná západní hra. Funny.
Autorská citace #11
18.5.2012 16:43 - York
Gurney píše:
Sám si pamatuju jak ještě cca před deseti lety pro nás bylo DnD ta bájná nedosažitelná hra, která je prý o moc lepší než DrD :)



Asi budu za kacíře, ale ještě tak o dalších 5-6 let dřív se mi válelo ve skříni ADnD (základní PH, DMG, MM a Campaign setting k FR) a až na jednu mojí krátkou kampaň jsme hráli DrD, nebo později Shadowrun, WoD a podobně, případně vlastní systémy odvozené z DrD. A to dodnes považuju ADnD za lepší, než následné edice :)
Autorská citace #12
18.5.2012 17:57 - sirien
Nejde o to co jsi hrál (já jsem tou dobou už hrál Shadowrun a pokud se nepletu tak někdy tou dobou jsme zařezávali totálně předělaný DrD a přecházeli sme na GURPS). Jde spíš o atmosféru tý doby - s čim se člověk sehnal, jak snadno se co dalo nalézt, jak to vypadalo v té době na online diskusích, na conech...
...tehdy jsi prostě západní RPG buď hrál, nebo nejspíš neznal a i ostatní RPGčkaři se Tě ptali co to sakra hraješ.

EDIT: Doteď si vzpomínám jak sme se zoufale sháněli po nějakym systému co by nám nahradil DrD. Problém ani tak nebyl dostat se k nějakému západnímu RPG. Problém byl se rozkoukat, zorientovat, porovnat je bez toho aby s nimi člověk strávil dva měsíce času.
Dneska když chce člověk novej systém zajde sem na Kostku nebo na RPG F a buď se zeptá, nebo se koukne na recenze, případně se mrkne na recenze an RPG.net, vyfiltruje si tři nebo čtyři hezký systémy, proklikne se na jejich hlubší analýzu, zvolí si ten co se mu zamlouvá a proklikne na piratebay.se a natáhne magnet link. Práce na jedno odpoledne. Když se mu pak systém osvědčí, nechá si ho z USA poslat poštou do Německa/Polska ke kamarádovi a pak od kamaráda do Čech a zatáhne to PayPalem.
Autorská citace #13
18.5.2012 23:30 - Shako
ShadoWWW píše:
platí se $0,3 za slovo.

Neni to nahodou 0,03 dolaru za slovo tj. ne 4 000 za dobrodruzstvi, ale 400 dolaru. :)
Autorská citace #14
18.5.2012 23:43 - Shako
Tak 2002/2003 jsem byl v Britanii a koukal jsem zasnene do regalu v knihkupectvi, kde bylo nejake DnD (netusim, jaka edice). Koukal jsem na tu hromadu prirucek (asi 15, mozna 20)... videl jsem par obrazku. A rikal jsem si, jak je to uzasne, ze maji taky svuj dracak v anglictine. :-D
Nic jsem si nekoupil, bylo toho moc. Nevedel jsem poradne, co bych si mel vzit a uz vubec bych si neveril, ze bych tomu rozumel a nebo to mel s kym hrat... Jo, oproti tomu, jak je to ted - fakt jina doba. :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.093698978424072 secREMOTE_IP: 54.197.64.207