Produkty

Shako
2.6.2014 17:02
Končina
Končina je další české rpg. Na oficiální webu jsou ke stažení všechny tři základní knihy (Svět, Pravidla, Dovednosti). Základní přiručky by měli být zdarma, včetně aktualizací. Za další materiály ke hře by se měli platit drobné částky.
23.5.2017 16:30 - Sparkle
Haplo píše:
Otázkou však je, jestli když máme k dispozici výpočetní techniku, právě ji nevyužít na ono mechanické, nudné, zpracování informací pro tu důležitou informaci, která ovlivňuje náš příběh.


Myslím, že tu nikdo nikdy nerozporoval přínos IT aplikací jako pomůcek pro hraní RPG. Taky je používám, rozhodně nijak hře neškoděj.

Problém u Končiny a jejích aplikací byl imho úplně v jiných věcech, a to:

- že ty appky slibovala a nedodala,
- že v rámci svého PR ty appky podávala dost agresivním způsobem, ve stylu, že hraní stolních RPG bez appek už je minulostí (viz promo článek ve score, kde autoři Končiny shazovali ostatní RPG, posměšné kecy na téma "hraní u táboráku" atd).
- že se tvářili, jako kdyby oni jako první přišli s geniálním nápadem podpořit hraní appkama, když to má spousta zahraničních RPG už dávno taky.
23.5.2017 16:32 - Shako
Haplo píše:
Omlouvám se, že to tu oživím.


Trošku jsem se bál, jak jsem to četl... Ale zbytek postu je dost k tématu a žádný začátek flamewar, takže díky za oživení.

Haplo píše:

Nyní se zeptám, jako naprostý laik co nezná žádné nové RPG, co je tedy "dnešní trend" a které klíčové mechaniky tyto hry mají, že jsou z nich RPG "nové generace". Nechci vám ty slova cpát do huby, ale co dělá Fate, DnD5e, CPH, WoD a další lepšími hrami, než jsou ty staré?


Neznám všechny nové trendy, ale viděl bych tam nějakou snahu nasadit funkční mechaniky tam, kde dříve buď nebyly a nebo více či méně nefungovali (vedli zejména k powergamingu u silových hráčů nebo naopak i ignorování u příběhověji orientovaných hráčů).

Typické dva příklady jsou pro mě tyto:

Systém Gumshoe ve více přiručkách, kde R.D.Laws do velké míry udělat z detektivky o hodně víc hratelnější žánr než byl předtím.

A pak background z 13th Age resp. celá ta příručka, předvádí, kam rpg směřují...

... mě osobně se zdá, že to není slepá ulička.
23.5.2017 16:58 - LokiB
Sparkle píše:
- že se tvářili, jako kdyby oni jako první přišli s geniálním nápadem podpořit hraní appkama, když to má spousta zahraničních RPG už dávno taky.


Nechci moc odbíhat od Končiny, omlouvám se, kdyžtak to pak přesunu jinam ... ale
Mohla bys mě případně upřesnit, které systémy to mají dobře zpracované? Nejsem si jistý, jestli to míří spíš na online hraní jako Roll20 / FantasyGround, nebo na mohutné offline aplikace typu HeroLab ... Jen jsem se zatím s dedikovanýma aplikaceme ke konkrétním systémům, šité tomu na míru, které by dobře fungovaly přímo při hře, ne jen při přípravě, nějak úspěšně nesetkal a zajímalo by mě to.


Píše:
Nyní se zeptám, jako naprostý laik co nezná žádné nové RPG, co je tedy "dnešní trend" a které klíčové mechaniky tyto hry mají, že jsou z nich RPG "nové generace". Nechci vám ty slova cpát do huby, ale co dělá Fate, DnD5e, CPH, WoD a další lepšími hrami, než jsou ty staré?


Z mého pohledu se to vyvíjí i díky tomu, že dorůstají a profilují se hráči, kteří chtějí od hraní něco trochu jiného. Kterým už určitá tvrdost, ve smyslu nastavení nikoli obtížnosti, starších systémů nevyhovuje, omezuje je.
Ba co víc, ono tu takoví hráči byli vždycky, teď je jen více gamedesignérů ochotných jim naslouchat a nacházejících způsoby, jak jim vyhovět.
Neřekl bych, že jsou nové systémy an-block lepší ... ale dokážu určitě určitému segmentu zákazníků zprostředkovat zážitek, který hráč očekává, lépe, než umí starší systémy.
Stále ale bude velké množství hráčů, kteří upřednostňují starší přístup. Jednotlivé skupiny se mohou a budou navzájem ovlivňovat a inspirovat.

Takže přednost jmenovaných systémů je uvolnění kreativity i na straně hráčů (kde dříve byla hodně vymezena pro GM). Jedna věc je mít šachy, naučit se hrát šachy, hrát šachy a v rámci pravidel vytvářet kreativní partie. Ale úplně něco jiného je, když ti pak někdo řekne "navrhni si vlastní figurku, její pohyby a vlastně to nemusí být ani po šachovnici a my ti naším systémem řekneme, jak úspěšně vyhodnocovat partii ... a vlastně nemusí v partii jít ani o to vyhrát/prohrát, ale třeba jednotlivými tahy kreslit zajímavé obrazce" ... mnoha lidem to dává volnost a možnosti, které jinak neměli - mohl jsi "hrát kreativně", ale jen s postavami a prostředky, které byly sestavené z předem přesně daných možností. Teď máš volnost i v rámci modelování vlastní postavy.

Body jako sjednocení mechanik, jednoduchost atd. nepočítám, ty mi nepřijdou tak zajímavé
23.5.2017 17:08 - Log 1=0
York: Tady bych se Hapla zastal. Když máš n různě uspořádaných seznamů, tak optimalizací můžeš dostat něco, co sice není 1. u nikoho, ale zároveň nikomu nevadí.

Haplo:
Na věci okolo moderních her jsou tu větší machři, ale tohle mne docela zaujalo.
Haplo píše:
To odráží také jednu výtku na složitost pravidel. Samy o sobě nepřinášejí novodobé mechanismy a tudíž je to "opovržení hodné". Otázkou však je, jestli když máme k dispozici výpočetní techniku, právě ji nevyužít na ono mechanické, nudné, zpracování informací pro tu důležitou informaci, která ovlivňuje náš příběh.

Mám z toho pocit, že "aplikací" není míněn e-karta postavy, kde triviálně přepisuješ životy a máš přehled o možných kouzlech, či něco podobného užitečného ale zbytného. Zní to, jako by aplikace měla převzít většinu interakce se systémem. Prostě nakrmím aplikaci tím, co chci dělat, a ona mi vyhodí, jestli se to povedlo. Případně vypravěč to nakrmí víc věcmi, a ono to nějak chroustá. Pak by skutečně mohl být systém složitý, a klidně pracovat s logaritmickou škálou, mocninami...
Jenže dříve či později by se vyskytla situace, se kterou se nepočítalo. Papírová pravidla, byť sebepitomnější, mají tu výhodu, že si s nima může skupinka dělat co chce. U aplikace by to vyžadovalo větší či menší programátorský skill. Ztratila by se tak hlavní výhoda p'n'p oproti PC hrám. Ale nevýhody by zůstaly.
Takovou aplikaci jistě lze udělat i na základě jednoduchých abstraktních pravidel. Ale pak jsme tam, kde jsme byli. Máme něco, co je užitečné, ale vlastně to nepotřebujeme. A popravdě, na tom není nic revolučního, a problém s překombinovaností pravidel to neodstraní.
23.5.2017 17:27 - Sparkle
LokiB píše:
Mohla bys mě případně upřesnit, které systémy to mají dobře zpracované? Nejsem si jistý, jestli to míří spíš na online hraní jako Roll20 / FantasyGround, nebo na mohutné offline aplikace typu HeroLab ... Jen jsem se zatím s dedikovanýma aplikaceme ke konkrétním systémům, šité tomu na míru, které by dobře fungovaly přímo při hře, ne jen při přípravě, nějak úspěšně nesetkal a zajímalo by mě to.


Roll20 se dá využívat i při stolním hraní, že to za tebe hodí virtuální kostkou a spočítá efekty. Už to má aplikace pro vícero známých systémů.
23.5.2017 17:42 - Aegnor
LokiB píše:
Jen jsem se zatím s dedikovanýma aplikaceme ke konkrétním systémům, šité tomu na míru, které by dobře fungovaly přímo při hře, ne jen při přípravě, nějak úspěšně nesetkal a zajímalo by mě to.

Takhle z hlavy mě napadají appky pro DnD 5e spellcastery (na android/iphone). Vytvoříš si tam seznam známých kouzel, seznam připravených kouzel a pak když chceš něco seslat, tak si to kouzlo otevřeš (nemusíš nikde složitě hledat) a vidíš všechna pravidla, co potřebuješ.

Vybereš si tam classu, lvl a rovnou ti to vyplivne seznam kouzel, které můžeš použít. To je docela dost užitečná záležitost.
23.5.2017 17:47 - Haplo
Píše:
Proč teda nehrajete ten, který je podle vás nejlepší?

Jsem rád že na to Log taky něco napsal, ale zarazilo mě, že po takovém odstavci plném otázek napíšeš tohle. Částečně je pravda v tom, že nejlepší neznamená, že to chci; druhá strana je pak v tom, že mám rád, když si do toho můžu šťouchat a vylepšit to podle svých představ. Ano, jak tady bylo zmíněno, je to práce která vyjde vesměs v niveč, jelikož více schopných lidí mi dokáže dát pravidla, která budou prostě lepší, ale já se bavím s těmihle pravidly tím, že si je upravuji. To je zábava pro mě.

Píše:
Systém Gumshoe ve více přiručkách, kde R.D.Laws do velké míry udělat z detektivky o hodně víc hratelnější žánr než byl předtím.

A pak background z 13th Age resp. celá ta příručka, předvádí, kam rpg směřují...

Díky, až se k tomu zítra dostanu, tak si to přečtu.

Píše:
Mám z toho pocit, že "aplikací" není míněn e-karta postavy, kde triviálně přepisuješ životy a máš přehled o možných kouzlech, či něco podobného užitečného ale zbytného. Zní to, jako by aplikace měla převzít většinu interakce se systémem. Prostě nakrmím aplikaci tím, co chci dělat, a ona mi vyhodí, jestli se to povedlo. Případně vypravěč to nakrmí víc věcmi, a ono to nějak chroustá. Pak by skutečně mohl být systém složitý, a klidně pracovat s logaritmickou škálou, mocninami...

Ano, to je přesně ten problém, nad kterým jsem taky přemítal. Pro mě není problém, když hraji říct : Ok, jsme sice v souboji, ale tahle akce nepřítele jasně odrovná, ani si na to neházej; pro aplikaci to problém bude. I když by bylo asi hezké při hře prostě vytáhnout herní plán a posouvat si virtuální postavy po hexáku, zadávat jim útoky a zkrátit tak čas strávený nad soubojem (v některých systémech) z 4 hodin na 20 minut.

Sparkle : Ano, přesně jak píšeš.
23.5.2017 18:49 - York
Haplo píše:
zarazilo mě, že po takovém odstavci plném otázek napíšeš tohle.


Napsal jsi:


Haplo píše:
Případné dotazy položte


Tak jsem svůj dotaz položil ;-)


Na tvoje dotazy nemám moc jak odpovědět, články na Kostku nepíšu a tebou zmiňované hry nehraju. Můžu ti maximálně říct, proč hraju zrovna (lehce zhouserulovanou) Dakaru:

Protože je nejlíp uzpůsobená na styl hry, který mi vyhovuje. Základní mechanika je bezkostková a "ambientní", tzn. ve většině situací by nezávislý pozorovatel vůbec nepoznal, že se nějaká mechanika používá. Což přesně sedí na hru, která je postavená na společné improvizaci, představivosti a řešení výzev a problémů v herním světě, nikoliv v mechanikách. K tomu má velice svižný souboják, který zvládne vyhodnotit i zajímavější akce než "útočím", "bráním se," aniž by na to bylo třeba vymýšlet ad-hoc pravidla.
23.5.2017 23:14 - Jerson
Haplo píše:
Nechci vám ty slova cpát do huby, ale co dělá Fate, DnD5e, CPH, WoD a další lepšími hrami, než jsou ty staré?

Dovolím si podotknout, že první verze CPH vznikla v roce 1997 a byl to jednoduchý a přitom dost široký fantasy systém. V roce 2004 vznikla univerzální verze, tedy o rok později než Fate (o kterém jsem v té době neměl tušení), kterou jsem doladil v roce 2007. V roce 2014 či 2017 už ten systém samozřejmě není nijak objevný, nicméně ve své době byl přístupnější, jednodušší, univerzálnější a logičtější než DrD verze 1.6, Stín meče, Shadowrun 2e a celkem v pohodě se vyrovnával mechanikám třeba ve WoD. Navíc snášel velké úpravy, aniž by se rozbil, a poslední verze umožňovala používat různé rozsahy vlastností a dokonce různé kostky v jedné skupině a přitom stále zůstávala funkční.
24.5.2017 00:16 - sirien
Haplo píše:
velký problém je momentální absence jakékoli aplikace či technické pomůcky, které byli avizovány

Pro Končinu ve smyslu projektu a komerčního produktu ano.
Pro Končinu jako RPG systém / hru to je spíš podružný problém (oproti jiným).

Haplo píše:
složitost pravidel. Samy o sobě nepřinášejí novodobé mechanismy a tudíž je to "opovržení hodné".

Samo o sobě ani ne (nutně).
V kombinaci s těmi doslova velkohubými proklamacemi a chvástáním autorů na tohle téma... to není ani tak "opovržení hodné" jako spíš neskutečně směšné a trapné.

Haplo píše:
Otázkou však je, jestli když máme k dispozici výpočetní techniku, právě ji nevyužít na ono mechanické, nudné, zpracování informací pro tu důležitou informaci, která ovlivňuje náš příběh.

To je velmi zajímavá otázka.

Na jednu stranu by se chtělo odpovědět, že to je super nápad. Nicméně ve skutečnosti tohle už dávno existuje (pro některé RPG systémy, teda) a - nefunguje to tak dobře, jak bys čekal.

Problém je, že to je ve skutečnosti degradace věci, protože PnP RPG nejsou PC RPG a ten souboj třeba není jen o těch statech, ale i o popisech a když si to jen odklikáš na tabletu, tak to prostě není moc ono. Nemluvě o tom, že existuje

Navíc program dokáže vyhodnotit jen předdefinované věci (útok/obranu), zatímco v RPG se mnohdy vyhodnocují různé situace, které právě vychází z těch popisů a kde potřebuješ ta pravidla a jejich mechaniky použít kreativně. Proto se např. různé aplikace jako třeba Roll20 omezují spíš na to, že Ti to zobrazí hody, ale už neobsahují moc nějaké rozhranní pro full-clicking odehrání souboje.


Jako ne, že bych neviděl prostor pro použití digitálních nástrojů. Třeba mít pravidla integrovaná do appky s tím, že budu mít sheet postavy na tabletu a jen si kliknu, na co si chci "hodit" by mohlo být cool. (Zvlášť třeba v nějaké cyberpunk nebo SF hře by to mohlo být awesome...) Otázka pak samozřejmě je, co dalšího by šlo budovat nad tím.

Nicméně něco takového je tak rozsáhlá záležitost, že až to do PnP RPG přijde, tak to nepřijde od nás, ale někde z USA od WotC/Paiza/EvilHatu... někoho kdo má RPG systém co hrají deseti a statisíce hráčů a kdo má dost peněz na to je do toho vývoje narvat seriózně a udělat fakt funkční prostředí (btw. Wizardi to chtěli udělat s DnD 4e... bohužel to selhalo kvůli velmi smutnému zásahu "vyšší moci", což je ale dost jiná story) - rozhodně ne od party nadšeneckých pseudo-profíků co tvoří RPG aniž by vůbec dokázali napsat pravidla, která by šlo brát seriózně.


Haplo píše:
co je tedy "dnešní trend"

Žádný jeden trend není.
V současnosti existuje víc trendů, některé obecné, některé jen pro určité typy her. V tom mém blogu co odkázal Aegnor sem popsal jeden z těch obecných, který považuju za v současnosti jeden z nejvýraznějších.

Haplo píše:
co dělá Fate, DnD5e, CPH, WoD a další lepšími hrami, než jsou ty staré?

To je docela legitimní otázka.

Lepší game design - takový, který dokáže totéž s minimalističtějšími nástroji, je elegantnější a intuitivnější, dává méně omezení a nabízí možnosti, které dřívější hry nabídnout neuměly.

Zrovna na DnD 5e to je vidět úplně nádherně - ta hra je pořád DnD, je to právě to co drtivá většina hráčů DnD považuje za DnD a hra podle ní je esence DnD. Důkazem je, že i hráči co předtím zůstali u starších edic a nepřešli na vyšší (třeba i u druhé edice ADnD) ve velkém zkonvertovali k 5e a to i s mnoho hráči Pathfinderu. Přitom oproti dřívějším edicím jsou ta pravidla mnohem jednodušší, snazší na naučení, postavy jsou stejně komplexní, ale vytvoříš si je mnohem rychlejc a i na vysokých úrovních ta hra rychle odsýpá (zkoušeli jsme 5 kouzlících postav na 16. úrovni a běželo to jak švýcarský hodinky).

Fate má zase ohromnou sílu v identitě mezi tím, co se děje v pravidlech a tím, co se děje ve fikci a popisech a přitom není nijak limitovaný předdefinovanými možnostmi - doslova cokoliv se v té hře stane se dá snadno zobrazit v pravidlech a cokoliv, co ta pravidla vyhodí zpátky, dává ve fikci intuitivní smysl.

Haplo píše:
Tedy, byli by jste ochotní jim své články poskytnout, aby je zveřejnili ve svých materiálech pod Vašimi jmény, případná mzda by byla nutností či ne a možná tak trochu obecně váš pohled na tuto (nemožnou) eventualitu?

Jedna důležitá poznámka: práva na zde zveřejněný obsah náleží výhradně autorům tohoto obsahu, takže není možné mluvit obecně - můžu mluvit jen za sebe.

Valná většina mých článků tady má danou otevřenou licenci - pokud po nich autoři Končiny touží, všechno, co musí udělat je uvést mě jako autora a odkázat na Kostku (ideálně direct-linkem) jako na původní zdroj článku (doslova, technicky by mi o tom ani nemuseli říct).

Pokud by to udělali, tak bych tomu ani nijak nebránil.

Na druhou stranu, pokud by to udělali, aniž by se Končina velmi zásadně změnila k lepšímu, tak bych se od Končiny i jejích autorů velmi ostře a jednoznačně distancoval.
24.5.2017 00:25 - sirien
Log 1=0 píše:
Pak by skutečně mohl být systém složitý, a klidně pracovat s logaritmickou škálou, mocninami

...a přesto se to nedělá.

Spousta PC RPGček používá původní DnD d20 systém (docela ironie, když to tak vezmeš...) nebo něco od něj odvozeného.

Ta deskovka která funguje v podstatě jako taktické RPGčko kde Ti GMa dělá tablet... jak ona se menuje sakra... Mansions of Madness. Tak ta funguje taky na poměrně jednoduchém sčítacím modelu.
24.5.2017 00:27 - Aegnor
sirien píše:
kde Ti GMa dělá tablet... jak ona se menuje sakra... Mansions of Madness.

Huh? Mansions of Madness jsem hrál, a o žádném tabletu nic netuším. Normálně jsme to hráli s "klasickým" (jak jen to u deskovky jde) GMem.
24.5.2017 00:30 - sirien
O hodně si přišel :)



Ten tablet v pozadí (resp. appka na něm) řídí celou hru - normálně si naklikáš příslušné scenario a tak, spustíš ho a jedeš - appka Ti říká, co se kde děje, Ty jí zpátky klikáš, kolik si hodil na kostkách atp. a ona Ti to pak rovnou vyhodnocuje :)

Osobně sem to nehrál, ale viděl sem to hrát na chatě a na pohled to funguje fakt dost awesome :D
24.5.2017 00:44 - LokiB
Sparkle píše:
Roll20 se dá využívat i při stolním hraní, že to za tebe hodí virtuální kostkou a spočítá efekty. Už to má aplikace pro vícero známých systémů.


Jednu dobu jsem si s Roll20 celkem hrál měl GM licenci, učil jsem se psát v tom jejich skriptovacím jazyku, takže když jsem jen napsal příkaz, hodilo to příslušný útok, vyhodnotilo možnost criticalu, naházelo dmg atd atd ... vše na "jedno kliknutí" ... a stejně to nebylo ono. Pořád mi to přišlo těžkopádný.
24.5.2017 01:35 - sirien
Samozřejmě, protože prostě musíš klikat. Zastaralej interface.

Představ si, že máš prostě sheet na tabletu, tapneš na nějakou hodnotu a okamžitě Ti to dá hod. Táhneš nahoru, máš hod s výhodou, dolu s nevýhodou, podržíš, zobrazí Ti to škálu bonusu/postihu k tomu hodu. Dá Ti to výsledek útoku, jen se to zeptá jestli to je nebo není hit - tapneš že je, hodí to damage. Appky sou propojené, takže si každý může přepínat mezi charsheetem, vlastním prostorem a sdíleným prostorem (pod kontrolou GM, ale třeba i s vlastními vrstvami).

GM by to nabízelo možnosti automatického generování náhodných terénů. Chceš vesnici, náměstí, most přes potok, scénu v lese... nastavíš random. Nebo si vykreslíš nějaké základní prostředí a tapneš na dokreslení detailů podle prostředí, které Ti tam doplní pár stromů/baráčků atp. v požadovaném množství.

Všichni hráči mají na daném sdíleném battlegridu vlastní fog of war. Každému to zobrazuje info o okolí (např. kdo je zjevně bloodied nebo v jiném zjevném stavu atp.) Appka může vyhodnotit rovnou útok na někoho, ale jede to podle PnP pravidel a GM to může přepsat manuálně, když potřebuje, tj. nejsi limitovaný jen na předskriptované věci, ale můžeš tam normálně vyhodnocovat věci z fikce jako při normální hře. (A fakt cool by bylo mít ten sdílenej prostor s možností sdílet ho na velkou obrazovku mimo tablet nebo přes počítač na projektor...)


Tohle je prostě otázka UI - v momentě, kdy věci budou v intuitivním a přirozeném UI, tak to bude jako mít papír a kostky.

Jenže to je něco úplně jiného, než Roll20, která je tvořená pro online hangout style hraní (k čemuž funguje docela dobře, musím říct).
24.5.2017 02:43 - Colombo
Píše:
Spousta PC RPGček používá původní DnD d20 systém (docela ironie, když to tak vezmeš...) nebo něco od něj odvozeného.

No ... spousta ... BG, IWD, PT, a pak nějaké ty bokovky. Podstatná valná většina RPG používá homebrew systém. Hodně jich je inspirovaných DnD, protože designéři toho zas tak moc většinou neznají nebo chtějí dělat něco jako "real RPG".

Hodně RPG dělá rolly v pozadí a vypisuje ti jen nějaké pravděpodobnosti (jestli). Zejména ty akčnější RPG, oproti třeba TBS tactical RPGs, které ale často mají blíže k wargamingu.

Ono i ona resurekce klasických RPG jede na úplně jiném systému (Pillars, Tyranny).

Takže tady bych řekl, že si úplně, ale totálně mimo.
24.5.2017 06:23 - Vojtěch
Sirien+Aegnor:

Váš rozpor v Manisons of Madnes způsobilo to, že první edice ještě pracuje s jedním z hráčů hrajícím za monstra, zatímco druhá již jede na té appce. Tedy Aegnor hrál první edici a o nic nepřišel a Sirien mluví o druhé edici, která bez Appky nefunguje.
24.5.2017 07:47 - ShadoWWW
sirien píše:
Nicméně něco takového je tak rozsáhlá záležitost, že až to do PnP RPG přijde, tak to nepřijde od nás, ale někde z USA od WotC/Paiza/EvilHatu... (...) Samozřejmě, protože prostě musíš klikat. Zastaralej interface.


Docela jsi to trefil. Chris Cocks (president WotC) vidí velký potenciál ve virtuální a rozšířené realitě a chtějí s ní experimentovat s Magicy i DnD. Dokonce řekl, že to je budoucnost hraní RPG. Zatím možnosti VR testují na Dungeon Chess.
24.5.2017 10:52 - LokiB
sirien: vzhledem k tomu, ze se mnoho let zivim vyvojem aplikaci, jak mobilnich, tak webovych ci stand-alone ... tak si to dokazu predstavit docela dobre, ver mi :)
UI je krucialni ... ale me by vic tankovala ta logika a podpora za tim. i s blbym UI se da nakonec zit, se skripenim zubu ... ale chtel bych, aby to davalo funkce, ktere to zatim nedava. odizolovat me od mechanik ... atd. ale tuhle debatu jsme vedli uz jinde, v jinym vlakne
24.5.2017 12:04 - York
sirien píše:
Nicméně něco takového je tak rozsáhlá záležitost, že až to do PnP RPG přijde, tak to nepřijde od nás, ale někde z USA od WotC/Paiza/EvilHatu...


Mnohem pravděpodobnější je to obráceně. Tj. že nějaký fanda si tu aplikaci udělá a velké studio ji pak od něj přebere, případně se tím inspiruje a vyrobí si komerčně nějakou podobnou. Vrážet velké peníze do vývoje prototypů je šílené riziko, to nikdo soudný neudělá. Ostatně u toho DnD 4e bych se klidně vsadil, že to tak taky bylo, jen o té původní verzi nevíš.

BTW nepodceňuj sílu opensourcu, píšou ho dost často lidi, kteří se programováním živí a dělají to proto, že chtějí udělat něco smysluplného. Na rozdíl od komerčního vývoje je při tom navíc nebrzdí nepřekročitelné termíny a dementní rozhodnutí manažerů.


sirien píše:
...a přesto se to nedělá.

Spousta PC RPGček používá původní DnD d20 systém (docela ironie, když to tak vezmeš...) nebo něco od něj odvozeného.


Opět jsi vedle. Moderní trend v designu PC her je přesně opačný, protože D20 systém je prostě matematicky blbě* a když se na něj snažíš roubovat herní engine PC hry, tak se ponoříš do neřešitelných problémů. Relativně dobře na něm fungují jen hry jako Baldur's Gate, což je poměrně přesná kopie (tj. nesnaží se na tom stavět nic dalšího), drží se nízkých úrovních (protože čím vyšší level, tím víc se ty nesrovnalosti projeví) a má statický svět (takže nepotřebuješ dělat věci jako scalování celé zóny podle levelu hráče).

* Což je prostě cena za to, aby to bylo upočítatelné u stolu.

Moderní PC game design má interně dobře scalující herní engine (což prostě nutně znamená minimálně násobení), který se hráčům převádí do jednoduše vypadajícího rozhraní - Když se podíváš třeba na Warcraft 3, tak na GUI mají jednotky malá čísla (třeba armor 1-5), ale interně se damage počítá lineární lomenou funkcí, takže když si někdo udělá mod, kde armor roste do tisíců, tak mu to pořád bude fungovat.

Čili ta proklínaná mechanika z DrD+ by zrovna pro PC hru byla docela vhodná, pokud bys teda chtěl mít exponenciální růst síly postav (což sice není moc dobrý nápad, ale spousta her to tak má, třeba Diablo 3).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10031390190125 secREMOTE_IP: 3.141.100.120