Produkty

Shako
30.4.2015 11:25
Myší hlídka (Mouse Guard rpg)


Mouse Guard, nejčastěji překládáno jako Myší stráž (později oficiální překlad jako Myší hlídka) neboli myšáci. Rpg vzniklo jako společný projekt autora komiksů Davida Petersona a herního vývojáře Luka Crana (Burning Wheels).

ANGLICKÉ VYDÁNÍ
První edice vyšla v roce 2008. V rámci dotisku byla vydána krabicová verze v roce 2011. Hra se vyprodala a několik let nebyla k sehnání.
V roce 2015 vyšla druhá edice - původně ohlášená na duben 2015 (dodána o pár měsíců později). Rovnou vyšla ve dvou verzí - základní příručka nebo krabicová verze (příručka + další doplňky).

ČESKÉ VYDÁNÍ
V roce 2016 začalo Comics centrum vydávat původní komiksovou předlohu v češtině.
Původní tři díly Davida Petersona:
- Myší hlídka 1: Podzim 1152
- Myší hlídka 2: Zima 1152
- Myší hlídka 3: Černá sekera
Troje legendy (příběhy psané a kreslené převážně kamarády původního autora).
A nakonec v roce 2018 vyšlo česky i rpg (druhá edice): Myší hlídka: Hra na hrdiny

FILM
V roce 20219 (?) byl zrušen plánovaný film Myší hlídka, tedy spíš plánovaná filmová série (podle množství produkce) - původního producenta FOX koupil Disney, který neměl zájem v projektu pokračovat.
Citation needed - vím, někdy třeba dohledám odkazy
Existuje k tomu několik videí, jaké materiály vznikly (ze studia i záběry filmu) a jak to bylo, kde Peterson vysvětluje svůj názor, proč byl film zrušen nebo proč stále (ne)píše čtvrtý díl. Doporučuju taky skvělý rozhovor Petersona s výtvarníky, kteří na filmu dělali. Než dohledám odkazy, zkuste googlit.

OSTATNÍ
Objevilo se i pár dalších věcí ze světa Myší hlídky.

Strategická desková hra pro dva hráče Mouse Guard: Swords & Strongholds.

Za zmínku stojí také omalovánky (anglicky, ale jinak jazykově nezávislé :)).

Netuším při jakých příležitostech, ale objevují se i krátké samostatné příběhy. Dohromady vyšly nejspíš jako sbírka Baldwin the Brave & Other Tales.

Doporučuju i autorův youtube kanál, kde najdete spoustu zajímavých informací, třeba jak si vyrábí modely, aby mohl kreslit komiksové scény. Zkuste se třeba podívat na designování lodi ze želvího krunýře. Ale obecně tam najdete spoustu informací, jak si svět Myší hlídky představuje jeho autor, což se k hraní rpg hodí.

I roce 2021 stále fanoušci očekávají dopsání další autorovi knížky Myší hlídka 4 (eng: Weasel War of 1149)


HRANÍ:
Pokud se chcete zahrát, tak nejlepší šanci máte na GameConu, kde již proběhlo nejmíň 14 her (od roku 2009). Pokud v programu žádná Myší hlídka není, tak můžete napsat šéfovi rpg linie, že máte zájem si zahrát - třeba se mu povede ulovit nějakého vypravěče, aby hru uvedl. Přeju pak hodně zdaru s lovením místa na hře.

ODKAZY:
- oficiální stránky Myší hlídky (eng)
- fanouškovská wiki (eng)
- YouTube kanál(eng)

- mapa teritorií 1150, stejná jako v příručce (eng, cz verze není dostupná)
- deníky postav (eng, druhá edice, nutná registrace pro stažení)
- deníky postav (cz)
- Dukolmova tabulka překladů jmen a měst (cz-eng)

Myšáci jinde na kostce:
- Dukolm rozbaluje krabicové vydání druhé edice
- Sirenův překlad, jak lze hrát Myšáky ve Fatu
- prachem zaváté zápisky z hraní

Myšáci jinde na českém webu
- na rpg foru je prehistorická diskuze, většinově k první edici (i v roce 2020), ale stojí to za prolistování (něco z toho přidávám i níže)
- Lomax - jeden český blog, kde je mix zápisků z hraní, částečného překladu a konverze do Fate...
- Conlainovi zápisky z hraní (první edice): 1, 2, 3
- LarpPard - další prachem zavátý záznam, o tom, že se Myšáci kdysi hrávali a vznikli nějaké pokusy o vysvětlení pravidel a překlady
6.6.2018 20:36 - Jarik
Vzpomínám si na svou mamku, co vždy říkala: "Ty jdeš hrát to Vaše Vlčí doupě?"... "Neee. Dračí." ... "To je jedno!"

Tak tady by se hodilo víc než "myší dračák" říkat "Myší doupě" :D
7.6.2018 00:37 - Shako
Takového OT a vás stále překvapuje, že "dračák" je synonymum pro tabletop rpg? :-D

"Myší dračák" jako DnD-like rpg za myší postavy (což si takto vyloží jen pár nadšenců, kteří pročítají fóra jako je todle) je špatný výklad. Zatímco "Myší dračák" jako myší rpg je ten správný výklad (tak to pochopí zbytek světa, který aspoň matně tuší o co jde...). ;-) Ale kdybych to měl tedy upřesnit, tak je to spíš "myší dračák dle pravidel pro pokročilé (s využitím pravidel pro dobrodružství pod šírým nebem)". ;-)
Hraní obvykle nebývá ani old-school, ani dungeon-crawl. Možná by se dalo říct, že je to survival, ale postava nemůže umřít, aniž by s tím její hráč souhlasil, takže vlastně není. Prvek hrdinství tam určitě je - myší hlídku tvoří elita myší civilizace. Takže v tomhle kontextu je "hraní na hrdiny" dobře zvolený podtittul, tedy kdyby to nebyl překlad/synonymum pro "rpg".


Jarik: Myší doupě :-D V kontextu světa spíš "Lasiččí doupě" resp. Weasels&Tunnels. :-D
7.6.2018 00:38 - Dukolm
Shako píše:
Ale podváděl jsem - jen jsem tam došel v den vydání. :-D A už si vlastně hrát někdy dle své verze? Nebo si kupuješ další kousek do sbírky?


Tak česká pošta překvapila balík dorazil dřív než SMS :-D
Zatím jsem jen letmo prolistoval. No doma mám jen EN druhou verzi (krabici) ale reálně jsem se čtením skončil někde v půlce, nedostatek času v době kdy to čtení v EN zvládám a udržím v paměti. (No hrát plánuji slíbil jsem někomu hru když už to bude v CZ)
7.6.2018 19:34 - Element
Ja jsem s tim jen tak trochu vyrypnul, protoze jsem vedel, jakej to spusti shitstorm. a to je presne ten duvod, proc se tomu bude navzdy bude rikat Hry na hrdiny. Neni to idealni, ale funguje to a nikdo nema nic lepsiho co by neznelo debilne. Ja jsem naopak rad, ze tam nikdo neprocpal hry na hrani toaletnich roli apod.
7.6.2018 21:49 - ShadoWWW
Během prvního prolistování:
První dojem: Tlustší než komiksy Myší hlídky - 320 stran - super! Ale jinak je to ve stejném formátu jako komiks, tedy takový ala čtveratý formát.
Druhý dojem: Ve stejném formátu jako původní hlídka, trochu mi to připomnělo knížky AiME. Dýchá z toho atmosféra komiksů Myší hlídky podobně jako z AiME Tolkienova Středozem. Rozhodně tomu přidává, že to nění jen "nějaké" (univerzální) RPG, ale že z toho čiší ty komiksové příběhy. Za mě velké plus!
Třetí dojem: Skutečně krásná kniha! Řemeslná dokonalost. Jsem nadšen, že něco takového vyšlo v ČR. Rozhodně to na mě působí jako nejlepší RPG v češtině, co se dá teď na trhu sehnat.
Čtvrtý dojem: The Burning Wheel? Vždycky jsem ho chtěl zkusit, ale nikdy jsem nenašel odvahu ani spoluhráče (částečně i kvůli tomu, že nebylo v češtině). Toto je rozhodně příležitost!
Poslední dojem: poslední stránka: Cože? Plánují vydat další díly komiksu v češtině? To je skvělá zpráva!

Celkově to hodnotím jako nádherně zpracovanou knihu, s povedeným enginem (The Burning Wheel), v češtině, pro fanoušky Myší hlídky či The Burning Wheel povinnost, pro ostatní velmi zajímavá hra na hrdiny.

P.S. Zaujal mě popis v Knihách Dobrovský:
Píše:
Myší život, to je každodenní boj o přežití, neboť počasí, příroda i divá zvěř jsou vůči nim nelítostné. Myší národ však vyniká svou chrabrostí. Ačkoliv se zdá, jako by se proti nim spikl celý svět, oni se odmítají vzdát! Chrání svůj život v Myších teritoriích, jež představují propracovanou síť měst, městeček a vesnic, a navzdory všem nepřízním osudu se jim v jejich komunitách daří dobře.

Ve skutečnosti totiž všechny myši bez rozdílu chrání skupina obětavých hrdinů. Říkají si Myší hlídka a mezi jejich úkoly patří klestit nové cesty skrze divokou přírodu, doprovázet cestující od jednoho města ke druhému a chránit myši i jejich obydlí před útoky šelem či nepřízní přírodních živlů. V rámci Myší hlídky – hry na hrdiny se jedním z takových hrdinů můžete stát i vy sami.

Myší hlídka – hra na hrdiny koncepčně vychází z cenami ověnčené komiksové série Myší hlídka, kterou napsal a nakreslil David Petersen. Tato kniha obsahuje veškeré informace nejen o hře samotné, ale také o světě Myší hlídky, včetně postupů pro zformování jednotlivých skupin (hlídek) a uspořádání dobrodružných výprav napříč obávanými Teritorii.

(Zvýrazněno mnou.)
7.6.2018 22:58 - LokiB
No ... ale v Myší hlídce se fakt asi hraje na hrdiny, ne? ;) Však to píšou, že všechny myši chrání skupina obětavých hrdinů. A to jste vy! Stejně jako původní DnD/DrD bylo o hrdinech ... to až později nad nimi začali (částečně po právu a pochopitelně) příslušníci lidu rolí ohrnovat nos a chtěli hrát své prosté rybáře, ševce, uklízečky, pojišťováky (na pirátském pojišťovátském domě) a zahradníky! Případně zamilované studentky, toužící po výprasku.
7.6.2018 23:10 - York
"Hry na hrdiny" ve skutečnosti není až tak strašnej překlad, protože "hrdina" má fakt hodně významů. Může to být hrdina v literárním smyslu, dramatický hrdina, tragický hrdina, "heroický hrdina", superhrdina...

Většina RPGček se do toho imho v pohodě vejde.
8.6.2018 08:28 - Shako
ShadoWWW píše:
Rozhodně to na mě působí jako nejlepší RPG v češtině, co se dá teď na trhu sehnat.


Jj, zdá se, že trefili správné období. Kdy má vlastně vyjít nějaká konkurence - třeba JaD?


ShadoWWW píše:
Čtvrtý dojem: The Burning Wheel? Vždycky jsem ho chtěl zkusit, ale nikdy jsem nenašel odvahu ani spoluhráče (částečně i kvůli tomu, že nebylo v češtině). Toto je rozhodně příležitost!


Je to imho největší slabina. BW je mohutný rpg engine i po jeho zúžení je systém Myší hlídky stále dost robustní.
8.6.2018 15:29 - ShadoWWW
JaD vyjde nejspíš na konci tohoto roku.
8.6.2018 16:56 - Shako
Youtubové představení, zatím první díl.
9.6.2018 03:51 - sirien
ShadoWWW píše:
JaD vyjde nejspíš na konci tohoto roku.

Pán je optimista.

A se svým přístupek k tradicím by z něj byl kulový Angličan. Tady na Kostce se říká "na konci roku" - neříká se jakého. Zrovna Ty bys to měl vědět nejlíp :D
9.6.2018 10:50 - Aegnor
sirien píše:
A se svým přístupek k tradicím by z něj byl kulový Angličan. Tady na Kostce se říká "na konci roku" - neříká se jakého. Zrovna Ty bys to měl vědět nejlíp :D

Well, jsem docela hrdej, že se mi povedlo zavést docela cool tradici. :D
9.6.2018 14:31 - sirien
Jinak teda musím říct že sem použití Burning Wheel pro Mouse Guard vlastně nikdy moc nepochopil. Ta volba mi nedávala smysl dřív a nedává mi smysl ani teď (vyjma toho že si autor nejspíš řek "hej já fakt žeru Burning Wheel, narvu ho všude ať už to dává smysl nebo ne)

Ten systém je jako fakt dobrej a všechno, ale je určenej pro úplně jiný typy her - epicky fantastičtější, s tak nějak mytologicky zahuštěnějšim settingem v pozadí a je to systém který je stavěný na to aby se o něj hráči mohli opřít plnou vahou a on se ani nehnul.

Mouse Guard jsou naopak odlehčenější, dramatičtější a výpravně-vyprávěcí hra o myškách. Vcelku chápu, proč lidi často šahaj po Fate když dou hrát Mouse Guard, protože to ve skutečnosti je pro MG vcelku logickej a přirozenej systém (FAE možná ještě víc než Core).
15.6.2018 06:22 - Jarik
Tak jo. Na poslední chvíli, ale vše objednáno.
Si začnu doplňovat vzdělání :D
8.7.2018 16:14 - Šaman
Jeden tématický obrázek :)
13.7.2018 18:03 - idol02
Chcem sa opýtať - Obsahuje Myší Hlídka RPG aj dopredu vytvorené dobrodružstvá (prípadne kampaň)? Neviem si totiž predstaviť, že by som ako PJ vytváral dobrodružstvo v nejakom zvieraco-pseudostredovekom mikrosvete. Vlastne si viem predstaviť, no asi by sa mi nechcelo.
13.7.2018 18:45 - Log 1=0
Jsou tam tři one-shoty.
19.7.2018 12:07 - crowen
MouseGuard RPG vysiel v cestine!!!!

http://www.comicscentrum.cz/9788088152514-mysi-hlidka-hra-na-hrdiny.html
19.7.2018 14:51 - ShadoWWW
To jsou staré zprávy. Dukolm to tu psal už před několika týdny a na jeho popud jsem si to i tenkrát pořídil.
19.7.2018 20:32 - ShadoWWW
Přišel mi mail, že zítra mají v Knihy Dobrovský slevu 30% na vše pro všechny, co mají klubovou kartu (nebo si ji zřídí ;)). Podle webu mají Myší hlídku RPG dostupnou na pobočkách v Brně i Praze, tak to je příležitost (a mají tam samozřejmě i ty komixy).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.09428596496582 secREMOTE_IP: 52.90.50.252