Produkty

sirien
21.2.2016 07:54
Jeskyně a draci (před vydáním)
Jeskyně a draci jsou projekt vydání DnD 5e v češtině* pod nakladatelstvím Mytago

* resp. hry DnD 5e co nejpodobnější, vzhledem k tomu, že licenčně je k dispozici pouze část textů DnD příruček. J&D budou ale s DnD 5e a jeho příručkami najisto zcela kompatibilní "oběma směry".

PŘEDPRODEJ UŽ PROBÍHÁ!

PJ craft JaD rozhovory se sirienem


Recenze
.

Eventy
.


Rozcestník mimo Kostku

Týmový rekord v délce nespaní v týdnu před odevzdáním byl:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
24 hodinkladné body1
36 hodinkladné body5
48 hodinkladné body2
60 hodinkladné body2
72 hodinkladné body5
84 hodinkladné body1
96 hodinkladné body0
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
30.8.2021 21:20 - sirien
crowen: samozřejmě, že může. A není na tom nic špatného. Zejména, když to vlastně dělá v můj prospěch.

ShadoWWW: ve skutečnosti pokud nepřijmeš Licenci (k čemuž IMO nemáš důvod), tak Ti nic nebrání použít ve svém díle i jmenné reference vč. "DnD", "Dungeons&Dragons" atd.


...každopádně obě tyhle problematiky asi nemá smysl řešit tady a případně bych poprosil o přesun do odkázaného tématu, kam to tematicky patří, díky.
30.8.2021 21:20 - crowen
Presne tak, ako pise Markus. A to hovorim ako clovek, co uz davno ma predobjednavku ;-)
30.8.2021 21:27 - sirien
Markus: zaprvé to je těžký slovíčkaření ohledně toho co vlastně ještě je ta samá hra a co už je její jiná verze a co už je vlastně klon... a zadruhé se pleteš, JaD fakt nejsou samostatná hra na jen stejném jádře - je to 5e až do detailů mnoha dost periferních mechanik nebo kousků obsahu.
30.8.2021 21:31 - Aegnor
Člověk může přečíst JaD, vytvořit si postavu a přidat se do skupiny, kde všichni znají pouze DnD, a nemusí se učit nic nového, nemusí nic dalšího zjišťovat, může prostě začít hrát.
To stejné naopak - člověk si může přečíst DnD, vytvořit si postavu a přidat se ke skupině hrající JaD. A znovu, zná a ví všechno potřebné.

Z čeho vychází, že to jsou jiné hry na stejném základu?
30.8.2021 21:40 - Markus
Kompatibilita neříká nic o tom, že je to stejná hra. Kompatibilita je prostě jen kompatibilita. Vampire je kompatibilní s Werewolf a fakt to není ta samá hra. (náhodný příklad). Když existovalo d20, vycházely stovky vzájemně kompatibilních her, ale snad byste nechtěli tvrdit, že jsou jedna a ta samá.

Když vezmete pravidla D&D, polovinu jich předěláte, něco vypustíte, něco přidáte, na to nabalíte vlastní úpravy a doplníte to – vsadím se – od základu jinými texty ke všemu, včetně vedení hry a strukturování příběhu, tak to prostě není to samé jako D&D 5e.

Celý článek je v zásadě o tom, že vychází přeložená, lehce vylepšená verze D&D 5e. Ne o tom, že vychází hra podobná D&D, ale prostě že vychází přímo D&D – jen trochu rozšířené o věci navíc. Většina textu je o D&D a tváří se to, že přesně to česky vyjde (nevyjde). Sirien to nejenže neopravuje, ale ještě se na tom veze a tuhle polívčičku sám přihřívá.

Férové by bylo tvrdit například to, že "J&D jsou hra vycházející z D&D".

Jde mi i o matení cílové skupiny. Nepřeceňoval bych přehled domácího hráče. Tady si lidi koupí J&D a budou si klidně myslet, že hrajou to samé co D&D 5e.
30.8.2021 21:45 - Corny
Tak očividně, co říká Sirien, tak to není jen o kompatibilitě, ale jde z velké části o tutéž hru s modifikacemi. To mi na velké matení (nebo matení vůbec) moc nepřijde.
A ono popravdě, já mám pocit, že u DnD je to skoro jako s Dračákem, že ten pojem už trochu přerostl ten produkt. Ostatně bych se vůbec nedivil, kdyby někdo říkal, že Dračák je "české DnD".
30.8.2021 21:46 - LokiB
Imho nic bližšího 5E než JaD (kromě přímého překladu) už asi být nemůže.
V JaD je jiný popis stejných ras a mechaniky ras jsou odlišné (ale kdyby někdo řekl, že je to v podstatě settingová verze 5E ras, tak by taky byla pravda, když vezmeme, že settingem je "obecné fantasy")
U povolání je jinak, tak jsou obory povolání nové. Přišlo mi, že se autoři jednotlivých oborů snažili, aby to zase v podstatě působilo dojmem "rozšíření 5E" ... takže kdo by nevěděl, nepoznal by to od nějakého settingu či knihy 5E.

JaD jsou "5E jak jen nejvíc 5E může být, za dodržení obecně platných omezení".
A v tomhle to určitě plní účel dobře.
30.8.2021 21:46 - Markus
A co feeling? Taky jste přepíčená multikulti pestrobarevná americká fantasy? Protože jestli ne, tak si těžko můžete říkat D&D 5e. Hru nedělají jenom pravidla.
30.8.2021 21:50 - sirien
LokiB píše:
a mechaniky ras jsou odlišné

nejsou. Fluff a RP tipy jsou odlišné, ale mechaniky jako takové zůstaly stejné (na 98% - jsou tam asi dvě věci kde se něco odlišuje, ale je to u nich řečené).


Markus: na to, že jsi z JaD sám nic neviděl, víš nějak hodně o tom co přesně jsou nebo nejsou - a bohužel se mi zdá, že to "víš" spíš dost špatně ;) Důvod, proč jsem nic neopravoval je ten (stranou toho, že to nebyl real-time rozhovor), že mi přišlo, že ten text JaD i ve vztahu k DnD 5e reprezentuje docela dobře a věrně. Já si naopak potrpim na co nejpřesnější promo, protože nechci aby lidi měli nějaká nesmyslná očekávání (a byli pak zbytečně zklamaní).
30.8.2021 21:53 - sirien
Markus píše:
...jestli ne, tak si těžko můžete říkat D&D 5e. Hru nedělají jenom pravidla.

...čehož Ty naštěstí nejsi arbitrem a ačkoliv si Tvé standardy a feelingovou dojmologii velmi rád přečtu na Tvém blogu nebo poslechnu v Tvém podcastu, tak my ostatní se jimi nemusíme řídit a ani je nemusíme uznávat ;)
30.8.2021 21:55 - Corny
Naopak bych řekl, že pokud má ta hra až tak společného s DnD, tak je jedině dobře, že se o tom výrazně mluví, protože lidi budou hned vědět, co od hry čekat (baví tě DnD? Tak tě asi bude bavit i tohle. Nebaví tě DnD? Tak JaD dost možná nejsou pro tebe - easy). A je tam jasně napsáno, že to není jen překlad, ale je to modifikované a lokalizované.
30.8.2021 22:02 - LokiB
Markus: + ještě ... mechaniky, stavy, kouzla jsou skoro komplet z 5E, jakože 1:1 (některé, spojená s některým jménem z ofiko 5E, přejmenovaná protože nesmíš použít jejich název, ale obsahově přímo z překladu), zbraně, brnění, předměty, atd.

kdo bude hrát JaD, tak podle mě skutečně hraje 5E. Ano, rozdíly tam jsou, něco je vypuštěno, něco je dodáno. když to srovnám s překladem, tak ten rozdíl není takový, abys to popisoval jako "vychází z 5E" ... prostě není
30.8.2021 22:03 - califax
crowen píše:
nie, tretia strana si nemoze pisat, co chce, teda moze, ale nemoze to uverejnit, ak to neautorizujes, jedine ze by na to kaslali


Nie. Autorizujú sa rozhovory, a aj to nie je vyložene povinnosť. Hentoto je, ak už, nezvládnutý factchecking zo strany autora článku, za ktorý si je autor aj zodpovedný. Aj keď sa skôr domnievam, že ide len o zjednodušenie. Možno nie šťastné, ale pochopiteľné.
30.8.2021 22:06 - LokiB
sirien píše:
nejsou. Fluff a RP tipy jsou odlišné, ale mechaniky jako takové zůstaly stejné (na 98% - jsou tam asi dvě věci kde se něco odlišuje, ale je to u nich řečené).


ok, možná jsem pojem "mechanika" vzal trochu moc zeširoka.

Markus: paradoxně já se spíš těšil na začátku na skutečně samostatnou hru "na bázi 5E", i to tu dohledáš v konverzaci někde daleko dřív ... že jsem byl trochu smutný, když sirien oznámil, že to bude "5E jak jen může být".
A vzhledem k tomu, že jsem JaD četl, tak podle mě to je v podstatě čisté, 5E, zahlazené v bodech, kde to dává autorům smysl. kdybych chtěl být technokrat tak bych možná řekl, že je to 5.05E, protože i na 5.1 je to ještě moc blízko :)
30.8.2021 22:11 - Aegnor
Markus píše:
Kompatibilita neříká nic o tom, že je to stejná hra. Kompatibilita je prostě jen kompatibilita. Vampire je kompatibilní s Werewolf a fakt to není ta samá hra. (náhodný příklad).

Ano, V:tR, W:tF, H:tV, M:tA, C:tL a další hromada věcí jsou kompatibilní hry, které nejsou stejné. S tím souhlasím. Ale nepřijde mi to jako ekvivalentní srovnání.
(A ano, můžu si vytvořit upíra dle V:tR a přidat se k mágům a hrát s nima, ale vůbec nebudu tušit, jak jim třeba funguje magie a v té se prostě chytat nebudu.)

A teda opravdu se musím zeptat - tys JaD už četl?
30.8.2021 22:20 - Gergon
Já jsem měl to štěstí pravidla JaD číst a za mě jakožto velkého fanouška DnD 5e se skutečně jedná o českou verzi DnD v pravém slova smyslu.
80% Pravidel je naprosto stejných a těch zbylých 20% co je tam navíc je pro mě stejný materiál jako jsou nové podobory v Xanatharovi nebo Tashe.(Procenta tipuju od boku, možná je to 70/30, ale to není point). Takže za mě je to z 80% překlad DnD a z 20% rozšiřující příručka.
To že tam je třeba jinak vyplněnej Fluff je mi celkem jedno, protože ten stejně beru podle settingu ve kterém hraju a ne podle pravidel.
30.8.2021 22:46 - Colombo
Jeskyně a Draci píše:
Svatokupec se zrodil z našeho zájmu mít v JaD alespoň jeden Sesilatelský obor Tuláka. Kouzelnickou magii už pokrývá Mystický šejdíř z původní 5. edice, takže zbývala božská a přírodní magie. Náhodou jsme si vzpoměli na scénu z Mumie, kdy Beni vytahuje na mumii jeden náboženský přívěšek za druhým a ke každému recituje motlitby v příslušném jazyce - v tu chvíli se zrodila představa Svatokupce - Tuláka, který krade magii bohům (nebo přinejmenším jejich klerikům).


Super obor. Mnohem mnohem více "low-fantasy" než ty předchozí zmíněné.
31.8.2021 06:54 - Jerson
Markus píše:
Nepřeceňoval bych přehled domácího hráče. Tady si lidi koupí J&D a budou si klidně myslet, že hrajou to samé co D&D 5e.

Vzhledem k tomu, že lidé jsou schopní hrát DnD a nevšimnout si, že je to odlišné od DrD 1.6, které hráli dřív, nebo že DrD2 je úplně jiná hra než DrD 1.6, a spojuje je pouze název, tak opravdu není třeba přehled domácího hráče přeceňovat ... a říkat, že JaD nejsou DnD.

Naopak bych bral jako matení, když by někdo tvrdil opak, že JaD nejsou DnD, a dotyčný by po vyzkoušení pátral, v čem se tyhle dvě hry vlastně liší.
1.9.2021 00:13 - crowen
Dnes mi v emaili pristal Symbaroum 5e, tam som zvedavy, ako sa Free League popasovali s ogl :-) https://www.kickstarter.com/projects/1192053011/ruins-of-symbaroum-for-5e/description
1.9.2021 10:27 - Mrakomrak
crowen píše:
Dnes mi v emaili pristal Symbaroum 5e, tam som zvedavy, ako sa Free League popasovali s ogl

Osobně by mě to také zajímalo, bohužel jsem to nějak propásl, zkusím někde pravidla sehnat. Hlavně mě zajímá jak se poprali se systémem magie...
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.09621000289917 secREMOTE_IP: 44.197.108.187