Produkty

sirien
21.2.2016 07:54
Jeskyně a draci (před vydáním)
Jeskyně a draci jsou projekt vydání DnD 5e v češtině* pod nakladatelstvím Mytago

* resp. hry DnD 5e co nejpodobnější, vzhledem k tomu, že licenčně je k dispozici pouze část textů DnD příruček. J&D budou ale s DnD 5e a jeho příručkami najisto zcela kompatibilní "oběma směry".

PŘEDPRODEJ UŽ PROBÍHÁ!

PJ craft JaD rozhovory se sirienem


Recenze
.

Eventy
.


Rozcestník mimo Kostku

Týmový rekord v délce nespaní v týdnu před odevzdáním byl:

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
24 hodinkladné body1
36 hodinkladné body5
48 hodinkladné body2
60 hodinkladné body2
72 hodinkladné body5
84 hodinkladné body1
96 hodinkladné body0
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
3.8.2019 15:10 - sirien
MarkyParky píše:
V téhle situaci je B vždycky méně racionální, z prostého důvodu, že je to podmnožina A a omezuje účastníkům možnost volby.

Dával sem pozor a nemáš pravdu :)

Sou tam dva zásadní problémy, které opomíjíš.
První, "triviální" (ve skutečnosti dost složitý, ale...), je, že samotná volba, resp. možnost volby, má vlastní "transakční" náklady.
Druhý je, že zatímco možnost A vyjadřuje přímou odměnu, která nemá moc dalších rovin a přidaných hodnot, tak možnost B vyjadřuje gesto, které v sobě kromě oné finanční hodnoty obsahuje i pocitovou rovinu, vztahovou rovinu, komunitní rovinu atd.

Tzn. tvrdit že A je nutně racionální je spadnutí do klasické pasti, kterou ekonomie (jako věda o rozhodování, ne nutně o penězích) trpěla kamsi do půlky 20. století (Captain by věděl přesnějc) a to je redukce "racionální" volby na pouhou monetární hodnotu.

Tzn. vzít si místo 200 korunové bankovky pozvánku na párty s náklady 200/člověk je (v kontextu výše uvedeného, tj. dobrovolná práce na nějakém hobby projektu etc.) pro většinu lidí racionální volba, protože jejich subjektivní přínos z této volby je prostě vyšší, než kdyby vzali cash a utratili ho stejným způsobem.


Sme offtopic jak svině mimochodem :D
3.8.2019 15:10 - Gurney
MarkyParky píše:
Mít v ruce volně směnitelnou bankovku, za kterou si můžu koupit lístek na party, a mít v ruce již koupený lístek na party, který nejde utratit za nic jiného, jsou prostě dvě odlišně věci. Ta druhá racionálně má nižší hodnotu než ta první (není volně směnitelná), ale homo sapiens jí přesto iracionalně dává přednost. Zejména pak když jde právě o věci jako odměna zanedbatelné výše.

Racionálně má pár hodin networkingu s podobně zaměřenými lidmi mnohem větší hodnotu než ty dvě kila (nebo možná lépe řečeno spíš hodnotu, která není úplně vyčíslitelná penězi) a pizza zdarma už je jen takový příjemný bonus navíc.
3.8.2019 15:50 - ShadoWWW
Osobně jsem si všiml, že informace, že projekt převzal Ladislav, u mnoha lidí napříč komunitou vzbudila nevoli. Víc, než bych předtím hádal. Konec konců si toho mohli všimnout všichni už u KD.

Myslím, že Sirien to všechno kolem JaD vystihl velmi dobře.
3.8.2019 16:05 - MarkyParky
Sirien píše:
První, "triviální" (ve skutečnosti dost složitý, ale...), je, že samotná volba, resp. možnost volby, má vlastní "transakční" náklady.


Nemáme sporu, to jsem uváděl i já.... jen bych si dovolil zanedbat jejich výšku, bavíme-li se o pizze, pivu a dopravě na akci.

(EDIT: No dobře, v případě dementních tarifů českých drah se u té dopravy už možná projeví, pokud všichni pojedou z jednoho místa a vlakem).

Sirien píše:
Druhý je, že zatímco možnost A vyjadřuje přímou odměnu, která nemá moc dalších rovin a přidaných hodnot, tak možnost B vyjadřuje gesto, které v sobě kromě oné finanční hodnoty obsahuje i pocitovou rovinu, vztahovou rovinu, komunitní rovinu atd.


No a jsme u toho ... pocitvou, vztahovou, komunitní ...

... možná máme každý jinou definici termínu racionální, ale mě všechny tyhle pojmy tak nějak do té mé nespadají.


Ale máš pravdu, jsme offtopic.


Gurney píše:
Racionálně má pár hodin networkingu s podobně zaměřenými lidmi mnohem větší hodnotu než ty dvě kila ...


A druhý, co nedával pozor, jak je postavené dilema :) ....
3.8.2019 16:21 - LokiB
ShadoWWW píše:
Osobně jsem si všiml, že informace, že projekt převzal Ladislav, u mnoha lidí napříč komunitou vzbudila nevoli. Víc, než bych předtím hádal.


A můžeš přiblížit, kolik je v tomto případě "mnoho lidí". Nechci tě chytat za slovo, jen by mě zajímalo, jestli jich bylo 5, 20 nebo 100, kteří se nějak výrazně proti LK vymezili.
Já to třeba tady tak "hromadně" nezaznamenal ... jako jo, lidi se ozvali, typicky ti, kteří LK po předchozích zkušenostech nemusí. Ale že by jich bylo mnoho, no nevím. Mně to (tedy) přišlo spíš jako "několik" :) Na jiné komunitní diskuse jsem nekoukal.

EDIT: a uvědomuju si, že někomu rozdíl mezi mnoho a několik může připadat jako chytání za slovo :)
3.8.2019 16:23 - Jerson
ShadoWWW píše:
Osobně jsem si všiml, že informace, že projekt převzal Ladislav, u mnoha lidí napříč komunitou vzbudila nevoli. Víc, než bych předtím hádal.

Myslíš i jinde než na Kostce? (To se jako vážně ptám, ne že bych nesouhlasil,, prostě nevím.)
Ja si jen všiml, že různá prohlášení na FB lajkují jednotky lidí, nesouhlasné nebo kritické komentáře snad nikdo nepíše, alespoň ne veřejně.
3.8.2019 16:28 - York
LokiB píše:
Mně to (tedy) přišlo spíš jako "několik" :)


Pokud těch "několik" lidí zahrnuje prakticky všechny autory, tak je to zrovna docela podstatných "několik".
3.8.2019 16:38 - sirien
MarkyParky píše:
možná máme každý jinou definici termínu racionální, ale mě všechny tyhle pojmy tak nějak do té mé nespadají.

Moderní psychologie a ekonomie je tak chápou - racionální, založené na odůvodnění, které je předatelné, zformulovatelné, odůvodněné, vnitřně konzistentní atd. (Dokonce existuje hezká evolučně psychologická teorie o racionalitě emocí, ale to už je fakt totálně OT.)

(Používat termíny ve významu které měly v zastaralém paradigmatu nedává moc smysl, protože by to znamenalo používat i ono přežité paradigma.)

MarkyParky píše:
A druhý, co nedával pozor, jak je postavené dilema :)

První. U toho původního prvního ses zjevně spletl.


LokiB píše:
uvědomuju si, že někomu rozdíl mezi mnoho a několik může připadat jako chytání za slovo

Zaprvé se to od Tebe už očekává, zadruhé to je tak nějak relativní - je 5 lidí hodně? Je to hodně když by to bylo všech těch 5 lidí, co k tomu původně něco dobrovolně tvořili?

Jerson píše:
Ja si jen všiml, že různá prohlášení na FB lajkují jednotky lidí, nesouhlasné nebo kritické komentáře snad nikdo nepíše, alespoň ne veřejně.

No, nezájem je v takovýhle případech možná ještě horší než nesouhlas.
3.8.2019 16:44 - LokiB
York: hele, to sice jo ... jen mi pak přijde lepší říc "zaznamenal jsem, že se ozvali prakticky všichni autoři" ... protože to je pro jiné zajímavá informace. To "mnoho" je tak vágní, že to neříká v podstatě nic.

sirien: dtto

A nepsal jsem to proto, abych nutil ShadoWWWa k jinému vyjadřování, prostě mě to zajímalo, jak moc velké vzedmutí nevole napříč komunitou převzetí projektu LK vzbudilo.
A že se ozvali prakticky všichni spolupracující ... to jsem z toho fakt neměl jak poznat, protože nevím, kdo všechno na tom dělal.

A kdybys tu měl vlákno na téma racionality v ekonomii, tak bych se přidal ;) Protože s racionalitou pracovaly zejména teorie pár desítek let staré, které ji předpokládali. Přijde mi, že dnes už to tak neplatí a teorie berou v úvahu i tu iracionalitu. Aspoň tak jsem to v oboru zaznamenal, když jsem s lidmi, se kterými jsem studoval, mluvil.
3.8.2019 17:05 - MarkyParky
Sirien: Už v tom offtopicu nebudu pokračovat, jen konstatuji, že se pak samozřejmě bavíme o koze a o voze, když já napíšu volnou řečí "racionální" ve smyslu rozumový, a ty za tím pak hledáš více či méně zastaralou rocket-, pardon psycho-science :)
3.8.2019 17:17 - sirien
LokiB píše:
A že se ozvali prakticky všichni spolupracující

Všimni si že sem výše nahazoval "kdyby". Já ve skutečnosti nevim jak velká část původních přispěvatelů s tím sekla v momentě, kdy se toho Ladislav ujal. Najisto vím teď o třech, z toho dva s tim sekli hned co Skaven začal s Ladislavem spolupracovat, já od toho dal ruce pryč když to Ladislav převzal.

Vim o asi dvou lidech co se na tom nějak něčím podíleli a co vůbec nebyli z místního okruhu kteří Ladislavem zůstali úplně nedotčeni. Co se stalo s příspěvkama do Bestiáře a dalšíma lidma co je tvořili nevim, ale vzhledem k tomu co prolétlo okolo tipuju, že s tím sekli taky, ať už aktivně nebo pasivně. Jak velká část lidí co se na J&D podíleli to reálně je ale fakt netušim.

To jen, aby tu nevznikaly nějaké fámy zase.

MarkyParky píše:
"racionální" ve smyslu rozumový

Tak nevim, ono v tom zas žádná psycho-science moc neni. Pro mě to je vcelku jednoduchá rozumová úvaha. Prostě si zvolim lístek na párty (v hodnotě 200/osoba) místo peněz (200CZK), za které bych si ten lístek mohl taky koupit, protože z toho prvního mám (z jasně pojmenovatelných důvodů, které můžu ostatním snadno vysvětlit) prostě lepší pocit.

Naopak vzít si odměnu, ze které bych měl horší pocit, jen protože je nějak univerzálnější způsobem, který mě ale vlastně moc nezajímá, by mi přišlo dost neracionální :)
3.8.2019 17:32 - Skaven
Do jaké míry mám podíl na tom, že se nenašlo dostatek spoluautorů já a nakolik je to prostě reálná situace na scéně, se dá spekulovat do nekonečna :) Faktem nicméně je, že jsem udělal vše, co bylo v mých silách a možnostech, investoval jsem nemálo času a financí, zkusil jsem využít všechny své dostupné kontakty a prostě to nedopadlo.

Často se tady objevuje argument, že komunita je plodná a vytváří kvalitní obsah opřený o to, že vznikají kvalitní překlady. Nicméně udělat kvalitní překlad a napsat kvalitní autorský text je dost zásadní rozdíl a to druhé je podstatně náročnější.

Pro mě jsou Jeskyně vpodstatě uzavřená kapitola - projekt jsem předal Ladislavovi, který jako jediný projevil zájem se tomu dál aktivně věnovat, já už nyní vystupuju jen v roli nakladatele, který čeká na dodání nějakého finálního textu (který před vydáním samozřejmě subjektivně posoudím).

Co se týče RPG, chci se teď věnovat překladovým věcem, kde můžu očekávat mnohem lepší poměr kvality výsledku a vložené práce, a vlastní tvorbě věcí natolik minimalistických, že mi nesežerou větší než malé množství času.
3.8.2019 17:38 - Skaven
Pokud jde o to, kolik lidí se na pravidlech nějak významně podílelo, byl jsem to já, Shadowww a pár textů přidal a následně stáhnul Sirien. Ty byly sice fundované, ale po formální stránce byly psány jako vysokoškolská skripta, takže pro mě zase druhý extrém. Bestiář měl hodně fanouškovskou úroveň (nicméně ten jediný se alespoň trochu podařilo rozjet, za to patří všem zúčastněným obrovské díky). Při vší úctě však většina z těch textů bohužel nebyla použitelná, takže tam si opravdu nejsem jistý, jestli něco do finálního produktu pronikne.

Chci tím říct, že je nesmysl tvrdit nebo naznačovat, že ten projekt nějak utrpěl tím, že do něj nastoupil Ladislav.
3.8.2019 17:54 - sirien
Skaven píše:
Ladislavovi, který jako jediný projevil zájem se tomu dál aktivně věnovat

No, to je tak nějak to proti čemu se tu poněkud ohrazuju. Pokud tím myslíš že jako jediný přišel a říkal "dej mi to", tak možná, ale jinak sem si nevšim že by ses nějak hlasitějc sháněl po kandidátech - přičemž s tím, kolikrát jsi v různých podobách zmínil či naznačil, že to vidíš jako svůj projekt, bych řekl, že nikoho ani nenapadlo se o to hlásit.
3.8.2019 17:58 - York
Skaven píše:
Do jaké míry mám podíl na tom, že se nenašlo dostatek spoluautorů já a nakolik je to prostě reálná situace na scéně, se dá spekulovat do nekonečna


Dělat cokoliv tvůrčího s tím, že to vyjde, jen když se najde dostatek spoluautorů, bych na základě svých zkušeností rozhodně nikomu nedoporučil. Realistické cesty jsou buď sehnat dost peněz, aby se za to dala zaplatit profesionální tvorba (tzn. aby se tím autoři mohli živit, ne jen všimné), nebo do toho jít s tím, že to uděláš celé sám a každá pomoc je jen bonus.

Projekty, které umřely na nedostatku spoluautorů, by se daly dláždit silnice.
3.8.2019 18:20 - Skaven
York píše:
Dělat cokoliv tvůrčího s tím, že to vyjde, jen když se najde dostatek spoluautorů, bych na základě svých zkušeností rozhodně nikomu nedoporučil. Realistické cesty jsou buď sehnat dost peněz, aby se za to dala zaplatit profesionální tvorba (tzn. aby se tím autoři mohli živit, ne jen všimné), nebo do toho jít s tím, že to uděláš celé sám a každá pomoc je jen bonus.

Projekty, které umřely na nedostatku spoluautorů, by se daly dláždit silnice.


V tom máš 100% pravdu. Potíž je v tom, že v první fázi to vypadalo primárně jako redaktorská práce na překladovém textu, jakkoli rozsáhlém, tzn. chyba nebyla ani tak v tom, že bych spoléhal na dostatek spoluautorů, ale v mém odhadu objemu práce.
3.8.2019 18:35 - York
U tvůrčího projektu je objem práce vžycky mnohem větší, než jsi původně předpokládal - ale to asi víš :-)

Tady byl holt zádrhel v tom, že to ze začátku nevypadalo jako tvůrčí projekt.
3.8.2019 20:10 - captain66
Offtopic

sirien píše:
Moderní psychologie a ekonomie je tak chápou - racionální, založené na odůvodnění, které je předatelné, zformulovatelné, odůvodněné, vnitřně konzistentní atd. (Dokonce existuje hezká evolučně psychologická teorie o racionalitě emocí, ale to už je fakt totálně OT.)


Netusim jak je to u psychologu, ale v ekonomii je ta definice racionality naprosto odlisna od tehle. Clovek je racionalni prave tehdy kdyz maximalizuje uzitek a zaroven je jeho usporadani preferenci kompletni, reflexivni a tranzitivni. BE pak prinasi koncept omezene racionality, kde je tahle (z ruznych duvodu, vetsinou jde o kognitivni biasy) definice porusena.

Jeste existuji Rational expectations, ktere se pouzivaji v modernich makro modelech a zjednodusene jde o to, ze veci se stanou v prumeru tak, jak lide ocekavaji.

/Offtopic
13.9.2019 20:56 - Skaven
Jak jste si zajisté všimli, projekt vydání českých Dungeons and Dragons, Jeskyní a draků, již delší dobu stagnuje. Je to proto, že po prvním roce jsem z kapacitních důvodů musel prací zanechat. Ačkoli se rýsovalo předání Ladislavu Karpianusovi (Krotitelé draků, Končina), nakonec se tak bohužel nestane a nad celým projektem visí velký otazník.

Co máme? Máme redakčně zpracovanou příručku pro hráče, text vychází z překladu Radima Havlíčka, je upraven tak, aby text odpovídal podmínkám SRD a jsou zde doplněny chybějící pasáže. Máme rozpracovené nové archetypy. Máme část plánovaných ilustrací.
Co nemáme? Nemáme příručku pro DM, jsou pouze rozpracované fragmenty. Nemáme zpracovaný bestiář. Nemáme lidské zdroje a nemáme koordinátora projektu.

Co nás čeká? Celý projekt je momentálně bezprizorní a pokud se nenajde vhodný adept, který by dokázal sestavit a vést tým autorů, vše půjde tak říkajíc “k ledu”. Primárně proto hledáme koordinátora, který se vyzná v D&D 5e, má dostatek času a nadšení a je schopen a ochoten spolupracovat s dalšími lidmi. Pokud se nám do měsíce nepodaří nikoho takového sehnat, celý projekt definitivně ukončíme.

Děkujeme tímto všem přispěvatelům a fanouškům za podporu. Vydání Jeskyní a draků byl velký ambiciozní projekt, riziko, že si na něm vylámeme zuby, zde bylo od počátku, nikterak proto netruchlíme nad stovkami hodin, které jsme Jeskyním věnovali. Byla to skvělá práce a pokud Jeskyně definitivně pohřbíme, její fragmenty se jistojistě objeví v jiných našich projektech, dáme je také k dispozici komunitě.

Máte-li zájem podílet se na znovuoživení Jeskyní a draků, ozvěte se nám prosím na kterémkoli kanálu - přes email info@mytago.cz, přes Facebook, RPGforum či D20.
13.9.2019 21:45 - sirien
Kdyžtak se můžeme asi domluvit, napsal sem Ti PM.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10618209838867 secREMOTE_IP: 54.242.75.224