Kultura

idol02
25.4.2019 21:43
Zapovězené země
Vie niekto niečo o Forbidden lands? (okrem toho, že to chce v češtine vydať Mytago )
Autorská citace #1
25.4.2019 22:51 - Skaven
Je to fantasy rpg postavené na mechanikách Mutant: Year Zero nebo Tales from the Loop (hra zaválela v anketě Ennies 2017). Více na stránkách Mytaga - text je překlad informací, které byly k dispozici pro Kickstarterovou kampaň, na netu je případně docela dost recenzí.
Autorská citace #2
30.4.2019 11:56 - Gurney
Ok, Forbidden Lands v češtině, to je hodně zajímavé. Doufám, že se to zadaří.
Autorská citace #3
2.5.2019 16:40 - Skaven
Zadaří :) O překlad se stará Markus z RPG fora, jsme ve 2/3 příručky pro hráče a jde to opravdu výborně.
Autorská citace #4
2.5.2019 17:12 - ShadoWWW
Markus je myslím v tomto ohledu záruka kvality a že to dopadne.
Autorská citace #5
2.5.2019 17:49 - sirien
Markus se zas vrátil na scénu? Kde? :)
Autorská citace #6
10.5.2019 10:45 - Skaven
Tak máme hotový překlad příručky pro hráče - za mě je to opravdu povedená záležitost. Jestli nás ještě nesledujete na Facebooku, mrkněte tam - bude to hlavní zřídlo informací o projektu. Nicméně jsem samozřejmě k dispozici, pokud by vás cokoli kolem hry zajímalo, rád zde odpovím.

Mohu případně poprosit autora postu, aby jej přejmenoval - nebo alespoň do názvu přidal název "Zapovězené země", pod kterým u nás hra vyjde?
Autorská citace #7
27.9.2019 20:07 - Skaven
V posledním PJ Craftu je rozhovor s Mrakusem, překladatelem Zapovězených zemí, dejte si to, je tam spousta zajímavých informací: https://www.youtube.com/watch?v=uyOg_ojyO50
Autorská citace #8
27.9.2019 23:00 - York
Nerozumím jedný věci: Ty, Skavene, AFAIK hraješ vlastní systém. Markus, kterej to překládá, hraje DCC. Hraje tuhle hru u nás vůbec někdo?
Autorská citace #9
28.9.2019 07:40 - Skaven
Ja bych ji hral, kdybych mel s kym :)
Autorská citace #10
28.9.2019 11:40 - califax
Skaven píše:
Ja bych ji hral, kdybych mel s kym :)

Ja by som si to tiež veru zahral. Však zorganizujme dačo cez Discord alebo čo :D
Autorská citace #11
28.9.2019 12:15 - York
Chápu snahu o vydání nějaké formy DnD. Určitě bych pochopil vydání Shadowrunu (a hodně bych mu fandil ;-)). Smysl by dával i Pathfinder, Fate, něco z WoD, možná i GURPS. Ale vydávat hru, kterou tady vůbec nikdo nezná a nehraje, mi přijde podivné. Chytnout se asi může, ale rozhodně bude mít mnohem horší startovní pozici než ty ostatní zmíněné a není mi moc jasný, kdo ji bude propagovat, když ji vůbec nikdo nehraje...

Překvapuje mě taky, že jsem zjevně sám, koho to překvapuje.
Autorská citace #12
28.9.2019 13:20 - ShadoWWW
Svou cílovku si to najde. I když to tu nikdo nezná, tak to evidentně cílí na:

• Old-school hraní: Ve stylu Basic D&D nebo AD&D. Na RPG fóru je vidět, hráči (minimálně teoretičtí) tu jsou.
  • Low-magic survival hraní: Ačkoliv třeba AiME ukazuje, že tímto stylem se dá hrát i v DnD 5E, většina hráčů očekává od DnD něco jiného. Hráče, kteří si chtějí zahrát v herním světě, kde jde v první řadě o přežití a magie je téměř neznámý pojem, by mohla tato hra zaujmout.
  • Hráči legacy deskovek: Z videa je patrné (tím, jak se lepí nálepky na hexovou mapu), že hra cílí i na hráče deskových her s legacy systémem (jako jsou hry typu Charterstone či Gloomhaven). I tady by mohla najít své hráče.
Autorská citace #13
29.9.2019 08:31 - Skaven
York píše:
Ale vydávat hru, kterou tady vůbec nikdo nezná a nehraje, mi přijde podivné.

Není pravda, že hru nikdo nezná, ozývá se mi poměrně dost lidí, které hra zaujala na KS, v obchodě poptávají anglickou verzi (která je teď ale vyprodaná a čeká se na dotisk).
Ta hra je prostě dobrá, to pro mě bylo hlavní kiterium, proč se do ni pouštět. To, jestli ji tady hráči znají nebo ne, je pro mě vedlejší, my s hrou přicházíme na trh jako s novým produktem, věřím, že cílovka tady je, minimálně všichni hráči Dračího doupěte budou nadšeni, protože Zapovězené země jsou IMHO přesně tou hrou, kterou se Drd mělo stát. Domnívám se, že hra saturuje každého, kdo bude mít nesplněná očekávání od Dračí hlídky.

Nezlobte se na mě, ale diskuze o hře v tomto stylu (asi to nikdo nehraje, nebude to dobrá hra) mi příjde naprosto zcestná - můžeme se bavit o kvalitě mechanik, o settingu, o tom, jestli autoři naplnili autorský záměr atd. To je podle mě důležité. To, jestli si původní anglická pravidla našla nebo nenašla cestu k většinovému českému hráči, zejména v případě, kdy na českém trhu nejsou k sehnání, mi nepříjde jako relevantní téma.
Autorská citace #14
29.9.2019 12:34 - York
Skaven píše:
asi to nikdo nehraje, nebude to dobrá hra

O tom, jestli to je nebo není dobrá hra, vůbec nepolemizuju. Dobrých her existuje obrovská hromada, tohle klidně může bejt jedna z nich. Nehrál jsem ji ani nečetl, takže to nemůžu posoudit.

Nepolemizuju ani s tím, jestli je pro ni místo na trhu. Aktuálně je AFAIK v češtině dostupné jen DrD II a Příběhy impéria (možná zbytky Střepů snů?), takže prostor tu je nepochybně pro obrovskou spoustu her.

Podivuju se jen nad tím, proč si z té obrovské spousty dobrých zahraničních her, pro které je na našem trhu nepochybně prostor, vybrat zrovna nějakou, kterou tady podle mě známých informací téměř nikdo nezná a nehraje. Zvlášť když existuje hned několik dobrých her, které tu mají dlouholetou tradici a spoustu aktivních hráčů.

Skaven píše:
Není pravda, že hru nikdo nezná, ozývá se mi poměrně dost lidí, které hra zaujala na KS, v obchodě poptávají anglickou verzi (která je teď ale vyprodaná a čeká se na dotisk).

Pokud to celé vzniklo na základě poptávky od hráčů Forbidden Lands, tak to samozřejmě smysl dává. To jsem nevěděl.
Autorská citace #15
30.9.2019 21:15 - Skaven
York píše:
Podivuju se jen nad tím, proč si z té obrovské spousty dobrých zahraničních her, pro které je na našem trhu nepochybně prostor, vybrat zrovna nějakou, kterou tady podle mě známých informací téměř nikdo nezná a nehraje. Zvlášť když existuje hned několik dobrých her, které tu mají dlouholetou tradici a spoustu aktivních hráčů.

Mohu si dopřát ten luxus, že věci které vydávám, vybírám dle svých vlastních preferencí :) Hru jsem nevybral na základě poptávky hráčů z KS, to se děje až nyní, kdy se hra trochu dostává do povědomí. Vydávání neprofláknutých věcí má výhodu i v tom, že práva nestojí takový balík... (Třeba na Shadowrun jsem měl na stole nabídku, ale nešel jsem do toho - neměl jsem na to lidi ani peníze :))
Autorská citace #16
30.9.2019 21:34 - York
Skaven píše:
Mohu si dopřát ten luxus, že věci které vydávám, vybírám dle svých vlastních preferencí :)

Skaven píše:
Vydávání neprofláknutých věcí má výhodu i v tom, že práva nestojí takový balík...

Jo, tohle dává smysl. Díky za vysvětlení.
Autorská citace #17
30.9.2019 21:51 - Colombo
Píše:
(Třeba na Shadowrun jsem měl na stole nabídku, ale nešel jsem do toho - neměl jsem na to lidi ani peníze :))

To Catalyst Game Labs taky nemá.
Autorská citace #18
1.10.2019 06:56 - Vojtěch
Catalyst v tomhle myslím nemá zrovna dobrou pověst.
Autorská citace #19
1.10.2019 08:29 - kin
Catalyst má v něčem dobrou pověst? :D
Autorská citace #20
1.10.2019 10:45 - Vojtěch
Point taken.
Autorská citace #21
1.10.2019 12:46 - Lethrendis
Battletech je fajn :)
Autorská citace #22
6.10.2019 10:47 - Vojtěch
Jako produkt je, ale když se pak člověk dívá na způsob jednání firmy, tak to už není tak skvělé.
Autorská citace #23
6.10.2019 11:07 - ShadoWWW
Hlavně je vidět, že jim šlo o získání práv na PC verzi Battletechu a Shadowrunu a stolní verze jim padly do klína tak trochu nechtěně. No ale proč nevydělat pár chechtáků na stolních RPG, když prý teď tak frčí, že? Jenomže dělat CRPG a TTRPG jsou dvě hodně odlišné věci, jak se ostatně přesvědčili v minulosti i Wizardi.

Kdo se nepoučí z chyb druhých, je nucen je opakovat.
Autorská citace #24
6.10.2019 13:58 - Lethrendis
Pro Catalyst pracují strašní amatéři, o tom žádná. Dotknu se toho, až budu psát to zhodnocení. Nicméně ani samotný SR6 očištěný o tu produkční nekvalitu tak špatný není.
Autorská citace #25
6.10.2019 14:57 - sirien
Říct o nové edici takhle ikonické hry co svého času posouvala hranice game designu, že "očištěná o produkční nekvalitu není tak špatná"... není zrovna dobré hodnocení.
Autorská citace #26
6.10.2019 15:42 - York
sirien píše:
Říct o nové edici takhle ikonické hry co svého času posouvala hranice game designu

Ona spíš posouvala hranice worldbuildingu. Z hlediska game designu se vždycky spíš vezla (byly tam zajímavé designérské nápady, ale nikdy se je nepovedlo dotáhnout do uspokojivého a elegantního stavu).
Autorská citace #27
6.10.2019 16:12 - Lethrendis
Možná to není dobré hodnocení, ale zcela pravdivé, a já nejsem nějaký napolo podplacený recenzent.

Celou hru tohle nekvalitní zpracování strašně strhává zpátky, bohužel. SR6eng je ubohou snahou o vydělání peněz za nehotový produkt. Nicméně CZ verze bude o dost lepší, jsem si tím jist. SR6CZ je ale lepší hrou než SR5, alespoň mně se ty provedené změny docela líbí, byť za mě mohly být i razantnější.
Autorská citace #28
6.10.2019 21:21 - sirien
York píše:
Z hlediska game designu se vždycky spíš vezla

mluvíme o té hře která je fundamentálním základem celé dice-poolové větve designu, že jo? Té co šla ze SR do WoD a z jejíhož mainstreamu se pak vydělily nesčetný dice-pool variace v indie, mimo jiné třeba Nemesis? "Arguably" jedna z designově nejvýznamnějších her své doby, stejně, možná i víc, než GURPS? Koncept plovoucích dicepoolů a TN, sčítaných atributů, systému rezerv, variabilní rezistencí nad statickou výdrží, dílčích mechanik jako je odlivová magie, fikčně provázaným zdrojem limitované upgrady, tuším že první konzistentní systém dovednostních specializací, strukturovaný point-buy... mám pokračovat?
Autorská citace #29
7.10.2019 11:42 - York
Však o tom mluvím. Spousta v té době novejch nápadů, ale celkově ta hra nemá moc dobrej design. Shadowrun je příšerně složitej, je v tomhle ohledu srovnatelnej s každým druhým domácím Dračákem, do kterého hráči naplácali všechno, co je zrovna napadlo. Stejně jako v těch v něm najdeš několik zajímavejch nápadů, ale dohromady to funguje spíš na dobrý slovo.
Autorská citace #30
7.10.2019 13:43 - sirien
Sorry, ale to co píšeš je totálně mimo.

'80s design fakt nemůžeš porovnávat podle současnejch měřítek, ve svý době SR rozhodně nebyl nijak zvlášť (natož "příšerně") složitej, designově byl velmi dobrej a srovnání hry s designově ucelenym jádrem, která se stala základem celé designové větve která přežila až do dneška s domácíma pejskokočičko-dortíma dračákama je špatně na tolika úrovních, že ani nevim, odkud bych měl začít.
Autorská citace #31
7.10.2019 13:48 - ShadoWWW
Tak hlavně SR a WoD ukázaly, že herní design nejsou jen vyhodnocovací mechaniky a tabulky, ale i fluff, který je z hlediska herní identity ještě důležitější.
Autorská citace #32
7.10.2019 13:56 - Lethrendis
Co se týče zjednodušení, tím směrem míří SR už od čtvrté edice a ta současná šestá je už opravdu hodně jednoduchá.
Autorská citace #33
7.10.2019 15:19 - York
Lethrendis píše:
Co se týče zjednodušení, tím směrem míří SR už od čtvrté edice

To fakt ne. SR 4e je složitější než SR 3e. A pravidla jsou fakt šíleně nepřehledná (a to včetně Anniversary Edition). Jestli se jim to povedlo v novějších edicích trochu zkrotit, tak jedině dobře. Ale teda o 5e jsem žádnou chválu neslyšel.
Autorská citace #34
7.10.2019 15:35 - Lethrendis
Trošku odbíháme, ale co už.

Mně teda přišla 4e jednodušší než 2E (3E jsem skoro nehrál, ale je 2E hodně podobná). Pohyblivé CČ se změnilo na fixní, přešlo se pouze na bonusy / postihy kostek. To bylo velké zjednodušení. V páté edici to bylo řekněme o uhlazení 4E.

6E přechází na systém Hrany, což funguje trošku jako body osudu ve Fatu, kdy se hází testy proti 5 nebo proti sobě, ale nad tím jsou body Hrany, přičemž základní atribut Hrany funguje jako obnova. Fakticky se tím pravidla očistila od kvant tabulek - dříve hra obsahovala ke každému testu vlastní tabulku bonusů a postihů, v 6E se nově porovnávají pouze relativní výhody / nevýhody soupeřů proti sobě nebo proti normálu, to dává Hranu a za tu se nakupují boosty. Velmi jednoduchý systém.
Autorská citace #35
7.10.2019 15:36 - Aegnor
Zvládli zjednodušit výpočet zranění?
Autorská citace #36
7.10.2019 15:51 - sirien
Nevim co Ti na 7(APDS)M+11 přijde nejednoduchý.
Autorská citace #37
7.10.2019 18:12 - Lethrendis
Teď je to ještě jednodušší. Útočník i obránce si hodí proti sobě - je to jednoduchý opozitní test. Pokud vyhraje obránce, útočník minul a šmitec. Pokud útočník, čisté úspěchy se připočtou ke kódu poškození (třeba 7 F) a obránce musí házet jedním atributem na odolávání - od čísla se odečtou jeho úspěchy a zbytek je zranění, co si odškrtá.

Co přibylo, je v 6E manipulace s hody - podobně jako ve Fate - oba můžou na své testy použít Hranu (před i po hodu), aby nějak opravili hod. Hrana naskakuje všem prostým porovnáním Hodnocení útoku a obrany a / nebo nějakými výhodami.

Lehce editnuto - upřesněno.
Autorská citace #38
20.6.2020 11:38 - Skaven
Zapovězené země jdou do finále. Probíhají poslední korektury, box a doplňkové materiály jsou již ve výrobě. Optimistický odhad je, že hra bude za měsíc venku, realistický odhad jsou měsíce dva. Osobně se velice těším :)
Autorská citace #39
20.6.2020 18:51 - califax
Skaven píše:
Zapovězené země jdou do finále.

Neostáva iné, len sa tešiť. Hráme anglickú verziu, ale rodná reč (okay, temer rodná...) mi uľahčí relatívne dosť prípravnej práce. V tejto súvislosti, ako vlastník krabice, mám dve otázky:

1)bude možné si príručky kúpiť samostatne (bez mapy, Legends a nálepiek)?
2) ostatný supplement bude závisieť od predajov? Pýtam sa kvôli potenciálnemu prekladu Raven´s Purge a najmä kvôli Bitter Reach
Autorská citace #40
25.6.2020 00:12 - Skaven
Ano, knížky plánujeme prodávat i samostatně, bez krabice. Další příručky určitě vydávat chceme, prodeje by musely být extrémně tragické (což neočekávám), aby nás to zastavilo.
Autorská citace #41
28.6.2020 17:39 - Regis
Uz se vi kolik bude zhruba stat krabice?
Autorská citace #42
29.6.2020 13:44 - idol02
Tiež som zvedavý na cenu krabice. Aby som vedel, koľko si mám našetriť
Autorská citace #43
3.8.2020 23:04 - Skaven
Pěkný rozhovor s Markusem, překladatelem Zapovězených zemí: https://www.youtube.com/watch?v=JTSKszMq5lQ

Co se týče ceny krabice, budeme se pohybovat kolem ceny orginálu, tzn. patrně lehce nad 1000 Kč.
Autorská citace #44
1.9.2020 17:48 - Skaven
Spuštěn předprodej Zapovězených zemí. Rozesílat budeme cca za měsíc.
Autorská citace #45
2.9.2020 15:19 - Tarfill
Díky za info, tahle hra mě zajímá.

Navíc myslím, že když by se třeba i přejmenoval název diskuze do češtiny, tak by tato hra byla více na očích, dala by se lépe dohledat a případně o ní i lépe diskutovat...
Autorská citace #46
2.9.2020 15:37 - Skaven
Tarfill píše:
Navíc myslím, že když by se třeba i přejmenoval název diskuze do češtiny, tak by tato hra byla více na očích, dala by se lépe dohledat a případně o ní i lépe diskutovat...

Taky si myslím, ale jak na to? Tohle asi může udělat jen ten, kdo diskuzi založil. Případně nějaký správce?
Autorská citace #47
2.9.2020 15:54 - Shako
Skaven píše:
Taky si myslím, ale jak na to? Tohle asi může udělat jen ten, kdo diskuzi založil. Případně nějaký správce?

A nebo založit novou diskuzi třeba "Zapovězené země" nebo "Zapovězené země (CZ vydání)"? ;-)
Autorská citace #48
2.9.2020 16:04 - Skaven
Neznám dobře zdejší pravidla, tak nevím, jestli je to košér, když už tady jedna diskuze existuje...
Autorská citace #49
2.9.2020 16:28 - ShadoWWW
Na vaše přání jsem diskuzi přejmenoval.
Autorská citace #50
2.9.2020 16:32 - Skaven
Díky! :)
Autorská citace #51
2.9.2020 20:29 - califax
BTW, svojho času som spísal prvé dojmy. Po niekoľkých sedeniach navyše pozitívna emócia rozhodne pretrváva.
Autorská citace #52
7.9.2020 23:50 - Dukolm
Skavene bude ke krabici PDF nebo samostaně? Hromada fyzických knížek na přečtení se v poslední době spíše zvětšuje než že by ubývala.
Autorská citace #53
10.9.2020 17:35 - ShadoWWW
Autorská citace #54
10.9.2020 17:47 - LokiB
Za mě to není šťastná reklama, páč mě spíš irituje, ale někomu bude jistě konvenovat :)
Autorská citace #55
10.9.2020 17:56 - Šaman
Vzhledem k tomu, že "dračák" je malým písmenem, tak to nedává smysl. Zapovězené země jsou dračák. Ledaže bych to chápal tak, že ZZ pohřbí celý žánr…

Popíchnutí: Ale don't worry. Dračí hlídka ho zase oživí :D
Autorská citace #56
10.9.2020 18:02 - ShadoWWW
Je jasné, že tím myslí DrD, akorát to nemůžou napsat naplno.
Autorská citace #57
10.9.2020 18:04 - LokiB
Proč je to jasné? Z čeho usuzuješ, že to není třeba i proti "jiné ala-DrD konkurenci"?
A proč nemůžou napsat naplno "konec DrD v Čechách"? To by mi snad vadilo i míň než tohle :)
Autorská citace #58
10.9.2020 18:07 - Šaman
I tak nevím, na koho ta reklama cílí. Hráče DrD bude nejspíš iritovat, hráči jiných systémů zas často ví, proč hrají zrovna ten.

Ale u nás v herně prý jeden výtisk ZZ dostanou na ukázku a DH už naobjednali, takže bude možnost si je prohlédnout obě :)
Autorská citace #59
10.9.2020 19:34 - sirien
Rád bych poznamenal, že se mi podobná přímo konfrontační forma reklamy v tomhle případě nelíbí.
Autorská citace #60
10.9.2020 21:00 - efram
jsem si ty zapovězené předobjednal a jsem na to opravdu zvědav.
Autorská citace #61
10.9.2020 21:03 - Gurney
Jedna z těch trapnějších reklam
Autorská citace #62
10.9.2020 23:59 - kin
Taky si myslím že mají na o dost lepší reklamu. Nelíbí se mi vůbec a nebýt na stopro rozhodnutý pro jejich koupi už od začátku, tak by mě možná i odradila...
Autorská citace #63
11.9.2020 07:55 - Quentin
Hafo lidi nezná rpgcka jinak než jako dracak, takže by se tam to slovo mělo objevit, pokud to má být efektivní reklama.

Předpokládám, že moc jiných udernych formulací nebude.
Autorská citace #64
11.9.2020 08:08 - Lethrendis
Co se týče některých hráčů z mé party (opravdu přesvědčení milovníci DrD), tak po shlédnutí téhle reklamy by pro ně ZZ efektivně umřely :) Efektivní reklama :D

Mně osobně to přijde jen nevkusné. Nicméně dát si do reklamy odkaz na cizí produkt je vždycky ošemetné a potenciálně žalovatelné, byť by se tu asi tvůrci reklamy odvolávali na nekonkrétnost.
Autorská citace #65
11.9.2020 08:30 - ShadoWWW
Já bych tam na jejich místě dal: Přicházejí Zapomenuté země, nejskvělejší dračák v Česku!

*odkaz na DrD i "the greatest role-playing game in the world".
Autorská citace #66
11.9.2020 09:13 - Gurney
ZZ ...dračák, jak má být :)
Autorská citace #67
11.9.2020 09:55 - gergon
Bože, to je zase keců kvůli neškodnému vtípku s referencí na "Konec vodníků/básníků v Čechách" :D, že vám to za to stojí. (Nemám se ZZ nic společného, takže je nebráním kvůli nějaké spolupráci, jen mi přijde smutné kolik lidí nemá nic lepšího na práci, než se pitvat po večerech v hovnech na netu :D)
Autorská citace #68
11.9.2020 10:07 - sirien
gergon: asi jako Tobě stojí za to komentovat, navíc vulgárně (zatímco se snažíš vypadat nad věcí) a obsáhlejc, než většina ostatních.
Autorská citace #69
11.9.2020 10:32 - kin
Gregon: nejsou mi sypmatické reklamy dělající si srandu z jiných, jako například reklama burger kingu v usa "hloupý whooper, vždyť ty se přeci nevejdeš do krabičky od bigmacu". Přijde mi to, jako když nedokáží najít žádné vlastní klady, tak se musí trefovat do konkurence...ale ty jsi vždy nad věcí, jak píše sirien, podobně jako když jsi své dětské obrázky srovnával s mistrovským artem od paula bonnera z confrontace v yorkově vláknu o grafice...
Autorská citace #70
11.9.2020 10:34 - gergon
Vulgárně ani ne - není to myšleno jako urážka, ale spíš přirovnání běžně používané v příslovích - Třeba "čím víc se v hovně vrtáš tím víc se maže"...
A obsáhleji také ne, protože můj komentář patří všeobecně desítkám příspěvků v různých diskuzích =)
A nad věcí jsem, protože je mi to vcelku jedno, ani víc času než tuhle odpověd tomu věnovat nehodlám. jen mi přijde smutné kolik lidí - celkem asi inteligentních, má potřebu zvyšovat a posilovat své ego dokazováním své pravdy v internetových diskuzích všeobecně. Neustále přesvědčovat ostatní, že oni mají pravdu a úhel pohledu druhého je špatný a argumentovat pořád dokola. Navíc považovat svůj úhel pohledu za absolutní pravdu. Věty jako - tenhle film JE špatný, tahle hra JE špatná..... NENÍ - jen jim se to nelíbí, jen jim to nevyhovuje, ale to neznamená, že to JE takové jak to oni vidí.
No nic, už sám tu začínám ztrácet víc času než jsem chtěl, tak se mějte krásně, berte to vše s nadhledem. Jsou to jen hry a filmy ne operace mozku ;)
Autorská citace #71
11.9.2020 11:05 - sirien
Že je vulgarita běžná nemění nic na tom že to je vulgarita.

Jinak je smutné, že byť jsi asi celkem inteligentní, máš takovou potřebu zvyšovat si ego tím, že v internetových diskusích ukazuješ, jak jsi nad ně povznesený. V tom nijak obsáhlém postu, co je nejdelší z celé aktuální diskuse.

Také bys mohl ostatním přestat vnucovat svou absolutní pravdu a úhel pohledu na to o čem mají nebo nemají diskutovat. To jak neustále říkáš že nějaká diskuse JE zbytečná nebo že obsah webu NENÍ užitečný je už taky takový smutný místní kolorit.

Měj se a doufám, že nějaký ten skutečný nadhled časem i získáš - ostatně, jen se pár lidí v diskusi podělilo o své dojmy v krátkých reakcích. ;)
Autorská citace #72
11.9.2020 11:10 - LokiB
gergon: že máš takovou potřebu se tu takhle prezentovat. to je podobně blbé, jako ta reklama na ZZ :)
Autorská citace #73
11.9.2020 11:21 - Zarahel
kin píše:
podobně jako když jsi své dětské obrázky srovnával s mistrovským artem od paula bonnera z confrontace v yorkově vláknu o grafice...

A já si říkal, jestli to v tom vlákně skřípe imaginárními nehty po tabuli jen pro mne...
Autorská citace #74
11.9.2020 12:32 - gergon
Nemyslel jsem tím že bych byl lepší a rozhodně nepotřebuji zvyšovat ego :D
a u svých dětských kresbiček jsem pouze tvrdil, že jsou lepší, než ten had, kterému po hlavě tekla hranatá krev.
Autorská citace #75
11.9.2020 12:40 - LokiB
ale chápeš, že když tu někdo postne reklamu, lidi mu na to obecně řeknou, že je to hloupé až blbé, tak když pak přijdeš ty, a všem sdělíš, že jsou blbci, protože řešej hovna, tak ...

Protože navíc ty komentáře k té reklamě byly ve všech případech jasné, stručné a nic nepitvaly. jen prostě lidé oznámili, že jim to přijde blbé.
Autorská citace #76
11.9.2020 12:44 - York
Gergon: Tvrdil jsi tohle:

gergon píše:
To co posíláš jako áčkovou ilustraci zvládnu taky.

Bylo by super, kdyby to tak bylo, ale zatím jsem od tebe nic srovnatelnýho s Bonerem neviděl.
Autorská citace #77
11.9.2020 12:58 - efram
Já sirienovi fandím v tom jak bojuje s případnou vulgaritou. Nenajdeme tu povolanějšího odborníka.

Reklama využívající dračák mi přijde zbytečná. Měli by se soustředit na své kvality.
Autorská citace #78
11.9.2020 13:16 - Jezus
Vulgarity jsou známkou primitivismu, když už taková slova používat, tak s grácií a umem, kdy jsou kořením a zdůrazněním zásadního sdělení.

Diskutér skutečné úrovně dokáže pozurážet, strhat a znechutit, aniž by musel sáhnout ke skutečným vulgaritám :-)

Na gergonovu obranu to zase nebylo od něj bůhví jak přehnané. Navíc tohle rozhodně nebyl zdaleka největší z jeho "shitů" ;-)
Autorská citace #79
11.9.2020 13:23 - Jezus
Zmiňovat dračák - i v kontextu pojmu pro určitý styl rpg - mi v reklamě připadá v pořádku. Ostatně na "dračákisty" docela cílí - a Dračí hlídka má na hlášení se k dračáku postavenou celou kampaň (respektive celou hru).

Naznačovat jakési vymezení se proti němu (což možná ani nebyl úplně záměr!) mi připadá trochu nešťastné, ale přitáhne to pozornost - a to prý funguje. A nebylo to bůh ví jak ostré.
Alespoň já to chápu v obvyklém "Jsme lepší než ostatní!", což je prostě normální reklama.

btw

"Proč plakat nad rozedraným dračákem - když jsou tu nové Zapovězené země!" ;-)
Autorská citace #80
11.9.2020 13:26 - Winnie
Na reklamě na Zapovězené země mě irituje ta nelogičnost - jak už dříve shrnul Šaman #55.
Autorská citace #81
11.9.2020 15:26 - LokiB
Jezus píše:
Alespoň já to chápu v obvyklém "Jsme lepší než ostatní!", což je prostě normální reklama.

protože třeba "ZZ - dračák jaký jste chtěli" na mě jakožto potenciálního kupce působí prostě daleko lépe, i když také říká "jsme lepší než ostatní"

Ale jinak mi to evokuje Neználka na Měsíci a pověstnou reklamu :)

Autorská citace #82
11.9.2020 15:43 - Jezus
Chápu a obecně souhlasím. (Btw "dračák, který jste vždycky chtěli" je vážně dobré).

Já jen podotýkám, že "konec dračáku v Čechách" mi prostě neevokuje "dračák je šmejd a kdo ho hraje, je chudák", ale právě "Jsme tak dobří, že ho překonáme!"

To je ale moje osobní asociace. Pokud bude více lidí blíže té tvojí, pak souhlasím, že je to poněkud nešťastné.
Autorská citace #83
11.9.2020 15:48 - califax
A také tu môžem povedať, že mňa napríklad tá reklama pobavila a že je podľa mňa dobrá? :D
Autorská citace #84
11.9.2020 16:20 - York
Califax: Ale tak můžeš, ale bejt tebou si předtím obleču azbestovej oblek. Pro všechny případy, víš jak ;)
Autorská citace #85
11.9.2020 16:43 - Skaven
Autorská citace #86
11.9.2020 16:47 - Aegnor
Imho je ta reklama úspěšná. :-)
Autorská citace #87
11.9.2020 16:55 - califax
A viete, čo je ešte lepšie ako tá reklama? No tá hra, samozrejme!
Autorská citace #88
11.9.2020 17:02 - Jezus
Jaká hra?

( :-D )
Autorská citace #89
11.9.2020 19:37 - Skaven
"dračák, který jste vždycky chtěli" není imho dobrý slogan, nechci náš produkt označovat jako "dračák".

Jinak samozřejmě v tom je nasázka a chtěli jsme být kontroverzní (a jak vidno na této diskuzi, tak to zafungovalo), ale ta reklama není myšlena nijak negativně. Pouze říká, že podle nás nazrál čas, aby na české RPG scéně došlo k nějaké evoluci. Doteď tady kraloval 30 let starý remake D&D, ale za těch 30 let došlo v našem hobby ke spoustě změn, které tady doposud nikdo nereflektoval.

Já mám Dračí doupě moc rád, ale dneska už ta hra prostě měla být někde jinde a o to se teď snažíme s překladem FBL.
Autorská citace #90
11.9.2020 19:55 - Šaman
Jenže dračák ≠ DrD. Takže máte reklamní heslo analogické tomuto:
"Konec luxování v Čechách, přichází ETA!" :D
Autorská citace #91
11.9.2020 19:55 - sirien
Skaven: ono to je takové moc prvoplánovité a kopeš směrem ze kterého víš, že nepřijde žádná odpověď (což situaci dost odlišuje od toho, když podobnou přestřelku rozjedou markeťáci od BMW a Audi - kdyby ses takhle opřel do Dračí hlídky, mimochodem dle očekávání mnohých dost nenápaditému DrD klonu, nicméně s aktivní prezencí na sociálních sítích a s okruhem živých podporovatelů, tak neřeknu fň, pohodlně se zaklonim a otevřu popcorn v očekávání odpovědi.)

Jinak kontroverze samozřejmě táhne a těžko přehmátneš. Jen prostě to je trochu cheap.

Že máš produkt kterej přináší něco nového a modernějšího a posouvá komunitu dopředu se dá komunikovat i pozitivně.

EDIT: jakože nemám nic proti konfrontačnímu promu obecně, jen v tomhle případě mi to přijde subjektivně ne moc povedené.
Autorská citace #92
11.9.2020 19:56 - Skaven
Šaman píše:
"Konec luxování v Čechách, přichází ETA!" :D

Přesně! U nás se vysává!!!
Autorská citace #93
11.9.2020 19:59 - Skaven
sirien píše:
Skaven: ono to je takové moc prvoplánovité a kopeš směrem ze kterého víš, že nepřijde žádná odpověď (což situaci dost odlišuje od toho, když podobnou přestřelku rozjedou markeťáci od BMW a Audi - kdyby ses takhle opřel do Dračí hlídky, tak neřeknu fň, pohodlně se zaklonim a otevřu popcorn v očekávání odpovědi.)

Jinak kontroverze samozřejmě táhne a těžko přehmátneš. Jen prostě to je trochu cheap.

Že máš produkt kterej přináší něco nového a modernějšího a posouvá komunitu dopředu se dá komunikovat i pozitivně.

Do DH se v tuto chvíli opírat nechci, protože nevím, jak moc nebo málo "dračák" finální produkt bude. Každopádně na té reklamě nic negativního nevidím...
Autorská citace #94
11.9.2020 20:09 - sirien
...nestačilo by mě adresovat, netřeba používat citaci 5x delší než Tvůj vlastní post...

EDIT: anyway, původně sem se vyjádřil nepřesně, ta konfrontační forma mi až tak moc nevadí. Nicméně na první dobrou na mě ta reklama prostě nepůsobila dobře - a vlastně mi nijak neimponuje doteď. Jestli obsahem nebo formou se mi asi nechce moc pitvat.

hodně přeformulováno
Autorská citace #95
11.9.2020 20:16 - Skaven
Jakpak se tady adresuje?
Autorská citace #96
11.9.2020 20:31 - York
Skaven: Ručně napíšeš jméno, dvojtečku a dáš to tučně.
Autorská citace #97
11.9.2020 20:42 - ShadoWWW
Skaven píše:
Přesně! U nás se vysává!!!

Problém je, že 9 členů cílovky z 10 nezná rozdíl mezi DrD, dračákem a hrou na hrdiny či RPG
Autorská citace #98
11.9.2020 21:09 - Skaven
York: jako za krále klacka :D

ShadoWWW: jde o to, že 10 z 10 členů cílovky ví, co je dračák (ať už si pod tím představí cokoli).

Nicméně já bych tohle téma s klidem opustil, jestli to byl nebo nebyl dobrý claim nám celkem spolehlivě dokážou čísla...

Už jste viděli Marcusovu ukázku z chystaného Spire of the Quetzel?
Autorská citace #99
11.9.2020 21:24 - Šaman
Skaven píše:
10 z 10 členů cílovky ví, co je dračák

A většina z nich nechce o dračák přijít, ať už to pro ně znamená cokoliv. Proto si myslím, že ta reklama podřezává vlastní větev.

Jinak DH podle ukázek opravdu JE DrD 1.8, zatímco ZZ moc ne. ZZ je poolový systém, vlastní svět. DH je k6 a k10 a snaha zachovat oDrD feeling je z těch pravidel docela vidět.

Ale už se těším na konec září, až si je obě prolistuji spolu. I když asi škoda, že se sešlo vydání takhle najednou po tak dlouhé době temna, kdy nebylo moc co doporučit (fyzická kniha a česky) družinám, co chtějí hrát "dračák".

Což je vlastně další imho fail - DH říká "tohle je pokračování Dračáku", ZZ říkají "konec dračáku".
Jenže mnoho potenciálnich kupců (tedy BFU hráčů bez předchozích zkušeností) přijde do obchodu a ptají je na pravidla "na dračák". A prodavač řekne "DH si říká nástupce dračáku, pak tu máme ZZ ale ti říkaji, že nejsou dračák".

Myslím ale, že v reálu tohle nikdo neřekne, nejapná reklama bude brzo zapomenuta v propadlišti dějin a prodavač na dotaz na "dračák" řekne, že teď vyšly dva nové systémy…
11.9.2020 23:23 - LokiB
Skaven píše:
jestli to byl nebo nebyl dobrý claim nám celkem spolehlivě dokážou čísla...

jak přesně z čísel zrovna tohle bude poznat? jakože budou k dispozici i srovnávací čísla "a takhle by to vypadalo bez té reklamy!"? hmm, to asi těžko ...
12.9.2020 00:24 - sirien
York píše:
Ručně napíšeš jméno, dvojtečku a dáš to tučně.

nebo označíš jméno uživatele a klikneš na B pod polem odpovědi.

V Nightfall to upgradeneme.

Skaven: mňo, lepší primitivní, ale funkční a elegantní, než bordel vnořenejch citací zprasenej nekonečnem dementních smajlíků.
12.9.2020 08:05 - Skaven
LokiB: na FB se používají dvě varianty banneru a vyhodnocuje se, která má lepší záběr.
Šaman: nemyslím si, že reklama bude mít takovýto efekt - tedy že když si někdo do krámu půjde koupit hru na hrdiny a bude tomu říkat dračák, tak mu prodavač řekne, že ZZ není dračák.
sirien: ruční tučnění a vypisování jmen bych rozhodně neoznačoval jako elegantní... Označení přes zavináč, to je elegance!
12.9.2020 15:54 - Dukolm
Koukám že muj dotaz zapald bez povšimnutí.
Skaven:
Dukolm píše:
Skavene bude ke krabici PDF nebo samostaně? Hromada fyzických knížek na přečtení se v poslední době spíše zvětšuje než že by ubývala.
13.9.2020 21:32 - Skaven
Dukolm: omlouvám se, přehlédl jsem. Bohužel se nám nepodařilo vyjednat licenci na prodej/rozdej PDF, takže hra bude k mání pouze v tištěné verzi.
14.9.2020 00:24 - sirien
Tím nejspíš padá i do budoucna možnost SRDček, co? :(

(Speaking of which... co takhle to PDFko Taurilu? Sparkle to odkázala na Tebe, ale pak mi to vypadlo - a fakt že to je přímo místní produkce, autoři s tím nemají problém, zaplatil sem za knížku a nemám k ní PDF je... iritujícně '90s... stranou toho že víme, že to prodeje neovlivní, tak i kdyby, od vydání už uteklo doby dost.)
15.9.2020 08:05 - Skaven
Sirien: co se tyce Taurilu, nemam s tim problem, ale jeho poskytnuti zdarma by musela shvalit Sparkle. Stran SRD - Free League ma program pro komunitu, uvidime, co z toho vymackneme pro cesky trh... Plus chystame v pdf zdarma alespon quick start tules.
15.9.2020 21:02 - Sparkle
Skaven, Sirien: kdyby se bývalo už od začátku slíbilo pdf zdarma pro každého, kdo si koupí tištěnou verzi na Fantasyobchodě, tak bych s tím neměla problém. Dávat tuto nabídku teď zpětně by mi přišlo nefér vůči těm, kdo si tu knížku koupili jinými kanály. Takže to spíš vidím na něco ve stylu, že základní knížka bude zdarma jako pdf pro ty, kdo si pak koupí tištěné rozšíření, nebo tak něco. Něco vymyslím.
15.9.2020 22:16 - sirien
Trochu mi uniká pointa "férovosti" u komerčně prodávaného produktu... komu to tehdy za ty peníze stálo je zaplatil a dostal co si koupil - že to o roky později bude navíc moct mít i v PDF je bonus. A řešit, že to někdo jinej o roky později dostal zdarma je případně už jen závistivost.

Ale whateva no. (Ono jako zase si nedělej moc iluze - jedinej rozdíl Tvého řešení bude, že se lidi budou muset někde poptat aby jim to někdo poslal, místo toho, aby si to šli stáhnout "ofiko" na fantasyobchod.)
15.9.2020 22:45 - Sparkle
Tady jde spíš o princip - lidi se tehdy rozhodovali, kam si to půjdou koupit, podle tehdejších platných informací. Nejde o cenu pdf (to asi všichni přežijou) ale o to, že takhle zpětně měnit podmínky proběhlé transakce se prostě nedělá a narušuje to důvěru. To už mi spíš přijde férovější ten systém, co měl tehdy Altar (pošli nám fotku sebe s knížkou a pošlem ti pdf) - pokud se Skavenovi chce do této administrativní zátěže, a nemá problém s tím, že někdo může podvádět a vyfotit se s knížkou, kterou si nekoupil, tak s tím jsem ok.
15.9.2020 22:51 - Skaven
Sparkle: fotky prosím ne, to by mě kluci a holky v obchodě utloukli (ale pokud bys to chtěla podniknout sama, nemám s tím problém - třeba bys tak přišla více do kontaktu s lidma, kteří to hrají a získala nějakou další zpětnou vazbu...i. Já v tomto souhlasím se Sirienem, že jakmile se pdf jednou pustí do světa, už si žije vlastním životem, takže si umím představit i variantu základního modulu zdarma ke stažení.

Mimochodem, když se vrázím k ZZ, na GM ́s Diary se objevila první epizoda série věnované Zapovězeným zemím.
15.9.2020 22:59 - Sparkle
Základní modul zdarma ke stažení pro všechny mi taky přijde víc v pohodě řešení než to udělat jenom jako exkluzivku pro ty, kdo si to tehdy koupili na Fantasyobchodě.
15.9.2020 23:21 - sirien
Sparkle píše:
takhle zpětně měnit podmínky proběhlé transakce se prostě nedělá

Wut?
Jakákoliv slevová akce (-x%, 1+1 zdarma...)?
Přesun knihy do Levných knih?
Vydání levnějšího paperbacku o půl roku po hard cover?

Mimochodem zrovna Tebou zmíněný Altar dal v rámci revize DrDII ke stažení zdarma. A nevšiml jsem si, že by se někdo vztekal, že si to "předtím musel koupit, a teď...", takže v praxi se právě tohle dělá a nikomu to zjevně nevadí.
15.9.2020 23:50 - Sparkle
sirien píše:
Mimochodem zrovna Tebou zmíněný Altar dal v rámci revize DrDII ke stažení zdarma.

No Altar to právě udělal tak, že kdokoli jim poslal fotku té knížky, dostal pdf (edit: nebo to možná nebylo pdf, ale sleva na další knížku? Už teď přesně nevím, ale je to jedno, princip je stejný). Nebylo to podmíněné tím, že ji tehdy koupil přímo na eshopu Altaru. Co si vybavuju, tak se tohle právě tehdy dost řešilo, lidi se na to specificky ptali, jestli můžou získat to pdf, i když si to koupili jinde než na Altaru.
16.9.2020 00:02 - ShadoWWW
Vezmi to pragmaticky. Můžeš to dát stáhnout všem zadarmo (jako Altar), čímž nalákáš lidi na koupi papírové verze nebo dalšího dílu. Taky to může mít přidanou hodnotu v místním SRD nebo jiných produktech navázaných na obsah sehnaný legální cestou (viz rozmach d20 system a OGL 3.5 ve své době verzus debakl GSL ve své době).

Nebo to dáš za pár babek, kdo bude chtít, si to stáhne (po tak dlouhé době to už nebude hot cake), a zbytek si to sežene jinak. Ty tím nasbíráš pár drobných na vydání něčeho dalšího.

Obě možnosti jsou férové. Záleží, v čem vidíš větší přidanou hodnotu.
16.9.2020 00:22 - Sparkle
Však já nemám problém s tím, dát to stáhnout všem zadarmo. Problém mám s tím, pokud by to stažení zdarma bylo jen pro ty, kdo si tu tištěnou verzi koupili na Fantasyobchodě (nebo někde, kde se sbíral email, či někde, kde si schovali účtenku apod.) - to bych já osobně považovala jako zákazník za pojeb od vydavatele, pokud by mi v době, kdy jsem se rozhodovala, kde to koupím, nedal žádnou indicii, že pro mě bude výhodnější koupit to na místě X a způsobem X. A když vím, že by mi něco vadilo jako zákazníkovi, tak to nechci dělat jiným lidem jako autor.
16.9.2020 10:42 - sirien
Sparkle: Altar dává DrD 2 za pay what you want. (Jestli předtím udělali nějakou foto kampaň netuším a dneska to je asi už všem úplně jedno.)

Dát to na fantasy obchod stejně (pay what you want stažení) by mi dávalo největší smysl. Kdo si to už koupil to dostane, kdo k tomu přijde nově k tomu přijde na ofiko webu kde případně může i zaplatit pokud se zalíbí nebo si dokoupit fyzickou knížku.
16.9.2020 11:25 - kin
Já bych byl taky pro, dát to komplet zdarma všem (nebo pay what you want). A to rikam jako spoluautor. Jelikož se plánuje něco dalšího, byla by to pěkná reklama. Mě osobně by to potěšilo jako potencionálního kupce a Tauril by u mě stoupl.
16.9.2020 11:28 - kin
A nebo se mi líbilo jak říkal Shadow, dej jim kontakt na mě/sparkle a budeme jim za foto posílat pdfko. Jak psal, mohl by to byt zajímavý osobní kontakt s fanoušky a zdroj feedbacku...Jen bych se bál aby jich nebylo příliš a nestalo se to nadměrnou časovou zátěží.
16.9.2020 11:39 - LokiB
A jde to PDF někde normálně koupit? Jako nepotřebuju to nutně zadarmo, ani zadarmo za fotku :)
16.9.2020 12:14 - sirien
Kin: fotky se timhle stylem standardně používají v marketingu pro promo produktu, nicméně radil bych vám s tim pracovat hodně opatrně - je to jeden z těch nástrojů co nejsou v základu moc friendly a až příliš snadno se zvrhne do násilného, když začneš tradeovat výhody výměnou za exhibicionismus nebo necitlivost k sebeztrapnění. (Plus defaultně diskriminují introverty nebo lidi co nechtějí mít výraznou elektronickou identitu.)

Loki: ne, to PDF aktuálně neexistuje. Celá věc začala kdysi mou stížností u recenze, že jsem si zaplatil za fyzickou knížku, ale rád bych k ní dostal i to PDFko.
16.9.2020 12:28 - kin
Pdfko existuje! Od včerejška :)
Je na stránkách fantasy obchodu za stovku. Odkaz ale nepošlu, jsem na mobilu.
16.9.2020 12:30 - sirien
tady, pro zájemce (ve vyhledávání to tvrdí, že "není skladem")

...že by se mi chtělo za už fyzicky koupený Tauril platit další 100 abych ho měl i v PDF ale úplně říct nemůžu :p
16.9.2020 12:44 - LokiB
chápu, že kdo má fyzickou knihu, tomu se PDF kupovat moc nechce. pro ty, co fyzickou knihu nemají / nechtějí mít, je možnost si PDF koupit super. díky
16.9.2020 13:25 - Sparkle
Já jsem zvažovala, i že bych ty reálie časem dala úplně jako open-source. To taky musím ale ještě promyslet. Fakt to není o tom, že bych byla greedy (nebrala jsem si za to vůbec honorář a ani z těch pdf mít nic nebudu), ale jen o tom, že nemám teď úplně mentální kapacitu na to, promýšlet všechny jemné nuance takových dealů a aby se tím někdo necítil poškozený.
16.9.2020 13:38 - York
Sparkle píše:
Fakt to není o tom, že bych byla greedy, ale jen o tom, že nemám teď úplně mentální kapacitu na to, promýšlet všechny jemné nuance takových dealů a aby se tím někdo necítil poškozený.

V tom případě je asi ideální pdf za "pay-what-you-want" s doporučením, ať si to majitelé tištěný knihy stáhnou zdarma. Poškozenej se určitě nikdo cejtit nebude a kdo bude chtít, může tě podpořit (nebo Skavena nebo komu že ty finance půjdou).
16.9.2020 14:11 - LokiB
York píše:
Poškozenej se určitě nikdo cejtit nebude a kdo bude chtít, může tě podpořit (nebo Skavena nebo komu že ty finance půjdou).

není to můj business, ale takováto vyjádření jsou poměrně silná a je otázka, čím jsou podložená. že "určitě" a "nikdo".

PDFko na webu jsem si koupil, tak pockam na doruceni do mailu
Přiznám se, že při možnosti Pay what you want bych asi 99 nedal :) ale když taková možnost není, tak holt jo
16.9.2020 14:15 - York
Loki: Myslel jsem to samozřejmě za situace, že pdfko nebylo k dispozici vůbec. Jestli už tam chvíli viselo za pevnou cenu a někdo si ho stihl koupit, tak už je na to pozdě.
16.9.2020 14:18 - Šaman
Osobně si myslím, že free pdf by se v konečném důsledku mohlo vyplatit. Třeba já jsem Tauril nekupoval, moc o něm nevím a nemám důvod platit za to, abych se o něm dozvěděl víc.
Když by byl volně dostupný, tak bych si ho alespon stáhl a ze zájmu prolistoval. Pak:
- buď mě to nezaujme a jsme tam, kde teď
- nebo mě to zaujme a buď to začnu doporučovat, nebo podle toho dokonce zkusím hrát a pak je pravděpodobné, že si knížku koupím

S těmi co právě vychází je to podobné, ale ty budou fyzicky u nás v hernim obchodu k nakouknutí. Tauril tam myslím ani nebyl.
16.9.2020 14:30 - LokiB
York píše:
Myslel jsem to samozřejmě za situace, že pdfko nebylo k dispozici vůbec. Jestli už tam chvíli viselo za pevnou cenu a někdo si ho stihl koupit, tak už je na to pozdě.

ne, tak jsem to nemyslel ... mně by vůbec nevadilo, kdyby teď to PDFko začalo být zadarmo, to neřeším. stejně jako neřeším, když někdo dá na produkt slevu chvíli po té, co si ho sám koupím. to je život a netrápí mě to.
Myslel jsem spíš spoluautory takového díla, protože některé by to možná v některých případech mohlo mít k pocitu "poškozenosti" :)

fakt nejde o to, jestli jsem to já koupil a pak by to bylo zadarmo nebo pwyw, to mě netrápí
16.9.2020 14:35 - York
LokiB píše:
Myslel jsem spíš spoluautory

Těch se můžeš snadno zeptat, se zákazníky to jde hůř.
16.9.2020 16:34 - sirien
Šaman píše:
moc o něm nevím a nemám důvod platit za to, abych se o něm dozvěděl víc.

Si můžeš přečíst recenzi.
16.9.2020 16:42 - Šaman
sirien: Ai, ai. Tu jsem četl, ale asi zapomněl. Takže to není systém, ale svět. Tak to chápu, proč jsem o tom už nezjišťoval víc. Další svět není úplně to, co potřebuji. Když už jsem prodal všechny moduly Asterionů :)
16.9.2020 17:02 - sirien
On to není ani tak svět, jako spíš na osnovu světa nalepená sbírka spousty zápletek a inspiračního obsahu. Ale ano, je to "tenhle" typ produktu, ne systém.
22.9.2020 16:08 - Skaven

Právě odchází první propagační výtisky do heren, DDM a spolků, kde se hrají RPG. Pokud nějaké takové místo máte, dejte mí vědět, taky vám kopii zdarma pošlu!
22.9.2020 16:24 - Šaman
Vy se potají synchronizujete? Právě mi na fb vyskočila fotka prvních výtisků Dračí Hlíkdy s popisem "150 kousků na fotce vyráží do DDM, Skautu a podobně." :D

Dvacet let nic a teď dvě ve stejný den. To nemůže být náhoda.
22.9.2020 16:37 - Jerson
Taky mi to tak přislo, zvlášť když tiskárna tady v Budějicích měla "problémy s tiskem" :-)
22.9.2020 16:40 - sirien
he? Co to je za formát a kolik to má normo? Měl sem, vůbec netušim proč, celou dobu dojem, že to je A4 s obdobnym množstvim textu co DnD (byť s jinym poměrem témat a tak)
22.9.2020 17:02 - York
Detaily k sazbě by mě taky zajímaly. Napočítal jsem 41 znaků na šířku sloupce, to by vycházelo na B5 10tkou fontem, nebo tak něco.
22.9.2020 17:51 - ShadoWWW
V B5 vychází asterionské moduly, Dračí doupě II, Neviditelná kniha i Příběhy impéria. Tak bych se nedivil, kdyby tohle vyšlo taky v B5.

S nostalgií vzpomínám na altaří herní produkty v A4, které byly pro hraní praktičtější.
22.9.2020 18:10 - Jarik
Mne se b5 vejde líp do knihovny.
22.9.2020 18:10 - Skaven
Šaman: my už jsme ty kopie měli včera, takže těsné vítězství :D No ale potkalo se to fakt legračně. Ale třeba to bude ku prospěchu věci, konkurence tě vždycky pohání k větším výkonům...

Sirien: formát je moc pěkný, 170 x 240 mm, čili o 5 mm na každou stranu větší než třeba u Příběhů impéria. NS napočítané nemám, ale vypravěč má 264 a hráč 208 stran.
22.9.2020 18:18 - sirien
ShadoWWW: hele, já sem v tomhle... roztrženej. Na jednu stranu ano, A4 v momentě kdy leží na stole je o něco praktičtější pro používání (a líp se tiskne doma, ale to asi neni v tomhle případě relevantní starost). Na stranu druhou, B5 se snáz přenáší, snáz se s ní manipuluje (čtení v MHD atp) a je skladnější (vč. toho že na herním stole nezabírá tak moc místa, zejména otevřená). A4 na mě z nějakého důvodu působí zpravidla esteticky 1líp - nejspíš protože si můžou dovolit větší ilustrace. Ale B5 nejsou nutně nehezké.

...a půlka lidí to dneska bude číst elektronicky (teda, v tomhle konkrétním případě bohužel nebude - minimálně ne dokud někomu nedojdou nervy, nerozerve vazbu a neprožene to skenerem...) - což by si člověk řek, že to bude jedno, ale ve skutečnosti mi obecně přijde pro elektronické verze lepší A4. ...až na ty případy kdy ne, protože jednosloupcový layout přebije dvousloupcový - což se zase musíš ptát, pro co to primárně sázíš, jestli pro tisk nebo pro mobil / tablet.

Skaven: aha, díky. Tak to zas tak malý jak se z tý fotky zdálo neni...

EDIT: Markus: ...bytost tvořená ryzím kamenem, jo? :) Jakože chápu, co tím je myšleno, ale přes různé změny významů mi ta ryzost ve spojení s kamenem dost skřípe.
22.9.2020 20:57 - ShadoWWW
Často čtu, že B5 se lépe čte nebo přenáší. Jenže pravidla si od začátku do konce přečtu jednou a dost. Zatímco listuji a dohledávám jednotlivé věci mnohem častěji, a to už je lepší větší formát, protože nemusím otáčet tolik stran a utříděný celek se vejde spíš na dvojstranu A4 než B5. Ilustrace jsou kapitola sama pro sebe, tam je to jasné. Jakože nejpraktičtější formát je podle mě americký Letter. Širší stránky dělají přehlednější, širší sloupce, líp se tam vejdou široké tabulky a dvojstránkové ilustrace vypadají cinematičtěji (hrozný slovo), zkrátka víc jak v kině.

Mé preference jsou Letter > A4 > B5.

Samozřejmě další možností je kupovat B5 jen na první přečtení, navíc v MHD se snadněji otvírá a sklízí, a pak knihu založit do knihovny, kde se vejde líp než A4, a používat už jen něco ve stylu DDB, které je pro praktické hraní lepší než papírová podoba. Osobně se mi ale ekluje kupovat RPG příručky (sotva) na jedno přečtení a založení do knihovny do sbírky, kde se na ně pak léta práší.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 1.2457151412964 secREMOTE_IP: 3.226.248.180