Produkty

Slamenka
11.11.2019 18:37
[tvorba] karty pro DnD-like hry
Ahoj, potřeboval bych zpětnou vazbu od hráčské (a hlavně PJovské) komunity, proto jdu s kůží na trh a poodhalím záměr tak dalece, jak si troufnu, abych ho úplně nevykecal, ale šlo to už nějak komentovat :)

Několik let plánujeme vytvoření produktu pro Role-Play pen&paper hry typu DnD. Chceme zkusit dělat něco, co nás baví a asi máme konečně i dobré materiální zázemí na rozjezd. Aktuálně jsme dali dohromady nějaký kapitál na hezkou grafiku, ale než ty prachy spláchneme do kanálu a vytapetujeme si tím záchody, rád bych znal názor i tady na kostce :)

Má podle vás šanci na úspěch produkt, který:
1) by podporoval rychlou filtraci = operativní přivádění postav, monster, předmětů, zápletek a prostředí do hry i tvorbu celého dobrodružství (PJ potřebuje reagovat na vývoj hry, sáhne a vytáhne na stůl něco, co na místo v ději patří a má to celkem i myšlenku případně i vzájemné vazby...)
2) produkt je fyzický
3) využívá i hloupé technologie (lze přidávat zápisy/komentáře/statistiky/vazby do appky a vyvolat na displeji hloupého telefonu nebo tabletu)


ALE:
A) postavy/monstra/.. nebudou mít na fyzické variantě číselné statistiky (osobně máme třeba rádi FATE a nepotřebujeme všechny ty DnD statistiky vidět, chceme to raději "HEZKÉ" nežli technické)
B) appka bude placená na měsíční bázi (aby bylo na provoz serverů, rozvoj a podporu)
C) potvůrky a zápletky ve fyzických verzích by přicházely v tematických sadách (chceme pěkné zpracování, takže nebudou úplně levné)
D) bylo by to v první vlně pouze anglicky..

My něco takového ke hře hledali pro naše home-brew hry, protože skupina se VŽDY vydá jinam, než co má PJ připravené a na bravurní improvizaci býváme moc opilí...
Na kickstrarteru jsem naší vizi podobný produkt nikde zatím neviděl (ale příbuzné záměry tam jsou a některé byly dokonce podpořeny, nicméně vše to cílí hlavně na USA a pravidelné hráče).

OTÁZKY:
Nepředběhl nás už někdo? Neexistuje už dávno něco takového? (nedržíme zrovna prst na tepu herní doby)
Máte pocit, že byste využili náš mlhou zastřený produkt při vašich dobrodružstvích vy osobně?
Byli byste ochotni si něco podobného koupit?
Autorská citace #21
12.11.2019 16:00 - sirien
Slamenka píše:
pípnu v aplikaci QR kód

Pro futuristický settingy super.

V momentě kdy chci hrát fantasy by tohle letělo od herního stolu balistickou křivkou.

Pro hraní současnosti... u něčeho bych to asi snes, u WoD ani omylem.

Americkej trh je v tomhle směru o hodně vstřícnější (což souvisí s tamnějšim hernim stylem) a uznávám, že dost lidí okolo to má nastavené jinak a moderní hračky je nerušej ani u fantasy her, ale přijde mi to jako něco, na co asi stojí za to upozornit.


Další problém tohodle konceptu je, že když mám poznámky v šanonu papírů, tak si tam dokážu udělat velmi snadno záložky (neni to o nic těžší, než si uspořádat soubory v aplikaci) a pak se tam dost snadno doplňujou poznámky - což z mojí zkušenosti do online nástrojů tak snadno nejde a v tomhle případě je i malinkej rozdíl v jednoduchosti / pohodlí citelnej, protože ty poznámky si za hry často potřebuju dělat co nejvíc rychle / plynule / nerušivě.

Slamenka píše:
ale žere to TAK neúměrně moc času...!

Ne nutně. Záleží jak ho vedeš, kolik toho necháš hráčům a jak vůbec děláš vlastní přípravu. Ale to je na hodně jinou diskusi.
Autorská citace #22
12.11.2019 16:02 - Jerson
Slamenka píše:
Díky za zhmotnění mých podvědomých obav, píšu si: vylézt ven s testovací sadou a pak se uvidí.. :)

Tak nějak. Mobilní apky jsou teď v kursu, ale nic použitelného není. Karty osobně prosazuju od roku 2008 a věřím jim natolik, že moje pravidla pro RPG jsou založena jen na kartách (i místo kostek) a hráči si je pochvalují, takže takovým nápadům fandím. A jak píše Sirien, tak to co reálně potřebuju je snadná tvorba a poznámky během hry. To se dá snadno dělat s fyzickými kartami, ale v aplikaci je to obtížné a nepraktické.
Autorská citace #23
12.11.2019 16:04 - York
sirien píše:
V momentě kdy chci hrát fantasy by tohle letělo od herního stolu balistickou křivkou.


Otázka je, jestli se nutně musí scanovat QR kód. Kdyby to místo toho vypadalo jako nějakej magickej symbol, tak by to naopak bylo hodně stylový. Jen bys tu aplikaci musel naučit takový obrázky rozpoznávat.


Třeba něco v tomhle duchu, respektive možná trochu decentnějšího (stačily by nejspíš ty znaky, co jsou uvnitř v kroužkách):

Autorská citace #24
12.11.2019 16:12 - Jezus
sirien píše:
V momentě kdy chci hrát fantasy by tohle letělo od herního stolu balistickou křivkou.


Asi záleží na vkusu každého soudruha. My běžně u DnD promítáme mapu na tabletu/notebooku a hráči běžně hledají kouzla v apkách v mobilu (je to rychlejší než ve fyzických pravidlech). A první, co náš DM otevírá, je právě notebook...

Jasně, je to DnD, nepřeháníme to s atmosférou, ale řekl bych, že hodně systémů a her, co je stejně tak o brambůrkách, kole a lidech, jako o rpg, na tom bude podobně.

TOHOHLE bych se zase tak moc nebál (i když číst runy místo QR kódu by bylo samozřejmě cool :-)) ).
Autorská citace #25
12.11.2019 21:26 - Dukolm
S kartičkami jsme jednu dobu hodně experimentoval a podle mě bude těžké to vytvořit tak aby to vyhovovalo všem. Zpětně bych spíš využil nějakou vetší databázi obrázků co jde na kartičky použít ta by se hodila ale další věci na kartičkách už mám různé. Když jsem si děla Fate zbrojnici pro mušketýry tak sem měl několik verzí vybavení pro každý jeden oneshot (Blue a red dice, triky zbraní). Dokonce mám i vlastní generátor kartiček do PDF.

Zkušenost s QR kody je že jsou dost rušivý (potřebuješ na ně světlo, ...) pokud něco použitelného tak NFC tagy. Ale ty jsou trochu náročnější na zdroje.

Myslím že budete mít těžké nabídnout něco univerzálního a použitelného pro větší počet hráčů. A v takové kvalitě aby to lidi chtěly platit.
Autorská citace #26
14.11.2019 10:06 - Merlin
Jsem ze starý školy. Jako DM mi stačí blok s poznámkami, obrázky z pinterestu.
Autorská citace #27
21.11.2019 12:07 - Slamenka
Tak po dalším kole průzkumů jsem zjistil, že co se týče vybavení, jsou třeba velmi pěkně zpracované kartičky z DnD 5e volně dostupné: ukázka (pdf jde poklady a vybavení ).

Na artstation je chapík, který už před dvěma roky zpracoval velmi hezky NPC oboustranné kartičky

Takže to vnímám tak, že zájem hráčů je, náš přínos by spočíval především v tom, že by náš přístup umožňoval velice rychlou filtraci karet (přece jen probírat se pár stovkami karet, abych našel dvě NPC, jednu potvůrku a jeden loot pro náhodné setkání během putování a nikterak tím nezdržoval hru, by mohlo být přínosné...)


My jsme tedy v nástřelech dělali třeba ještě místa s návrhy na možné situace, které jsme měli dopředu naburněné, protože ve hře pozdě v noci a po pár pivech když se družina jako vždy vydá někam jinam... možná to znáte :)

Pokud opustím na chvíli aplikaci a displeje, napadá mě pár otázek na které by nám pomohlo znát váš názor:

  • Prosím, napadá vás, co přesně byste na kartičkách rádi jako PJové viděli?
  • Jaké kartičky byste využili nejčastěji? (NPC, Itemy, Pravidla(rasy/povolání), lokace, zápletky..)
  • Chtěli byste mít možnost si na kartičky něco dopisovat?
  • Ocenili byste vlastně vůbec možnost fyzicky rychle filtrovat kartičky, nebo vám stačí mít prostě připravené karty z volně dostupných zdrojů?
  • jakou velikost kartiček byste viděli raději: klasické (magic) nebo větší (A6)
Dík za případné odpovědi, tipy, kritiku a poznámky. Až dáme do kupy nějaký prezentovatelný test karet, tak to tu zkusím nechat pokřtít ohněm :)
Autorská citace #28
21.11.2019 12:17 - LokiB
Slamenka píše:
co se týče vybavení, jsou třeba velmi pěkně zpracované kartičky z DnD 5e volně dostupné


Jj, tyhle kartičky jsem našel už celkem dávno. Pro mě je škoda, že je to tak pevně spojené s DnD :) kartičky jsem si tak musel z PDFka vypreparovat a odebrat všechno, co mělo spojitost s DnD, abych to mohl používat v jiném systému :)
Autorská citace #29
21.11.2019 12:25 - York
Nějakej čas už používám takovýhle karty:



• Mám na nich nestvůry a loot v dungeonech, hlavně poklady a magický předměty. Neosvědčilo se mi dělat karty na triviální předměty (bágl, zednický nářadí), protože pak je jich moc a je to nepřehledný.

• Karty na nestvůry bych ideálně dělal tak, aby na jedné straně měly obrázek přes celou kartu, kterej můžu dá hráčům do rukou a na druhý straně menší obrázek se staty pro PJe (viz larva - a u magickejch předmětů to platí taky, protože hráči občas vidí předmět, takže potřebujou obrázek, ale neznají staty). Fyzicky to teď mám na dvou kartách, protože nemám technologii na oboustrannej tisk.

• Občas si na karty nestvůr rovnou píšu i zranění, ale přestože to píšu gumovatelným perem, karta se tím opotřebovává.

• Formátem jsou jako magickový (ostatně grafika je z magickový karty vykradená). Je to tak akorát do ruky a nutí to psát texty stručně. Nevýhoda je, že se tam delší texty nevejdou.

• Karty pro lokace nepoužívám, ale zní to jako zajímavej nápad. Asi to někdy vyzkouším.


PS: Všechny moje karty najdeš tady. Klidně s nima experimentuj, pokud se ti budou k něčemu hodit.
Autorská citace #30
21.11.2019 12:28 - Slamenka
Píše:
kartičky jsem si tak musel z PDFka vypreparovat a odebrat všechno, co mělo spojitost s DnD, abych to mohl používat v jiném systému

právě pro to jsme chtěli tu aplikaci, kdy by si uživatel (mimo jiné) mohl kartičky upravit (přetextovat), přepnout/zapnout zobrazování políček v návaznosti na defaultní pravidla (z FATE na DnD...) a pak vybrat co chce vytisknout za konkrétní kartičky a plivlo by to rovnou pdf pro tisk.
Kupovaly by se tak vlastně hlavně "obrázky" přední strany, protože zadní by bylo možné customiuzovat. Ale beru opakující se připomínky, že appka je fuj a reálný offline fyzický produkt by si mohl najít svoje místo --- a proto koketuji s možností parciálních laků a popisovacích polí, kam si může majitel něco dopsat a zase smazat (ale technologii teprve budu muset najít a ověřit... a čmárat na kartičky mi pořád přijde nehezké) :)
Autorská citace #31
21.11.2019 13:04 - sirien
Slamenka píše:
Prosím, napadá vás, co přesně byste na kartičkách rádi jako PJové viděli?

To asi hodně záleží na tom, jak a k čemu je budu používat. A narovinu, pokud vymyslíš nějakej vlastní způsob třídění nebo tagování atp., tak mi nebude vyhovovat.

Tj. co bych tam rád viděl jako GM je možnost mojí vlastní personalizace. Např. postraně bych rád měl prostor na vlastní třídící tagy a možnost přidělit si tagům vlastní barvy tak jak to mě vyhovuje.

Totéž se statama věcí. U postavy chci mít možnost napsat si tam hodnoty co sou důležitý pro mě / tuhle mojí hru / tuhle postavu v mojí hře. Možnost napsat si nějaké třídění (příslušnost k organizaci, místu, širšímu hernímu tématu atp.)

U událostí rozhodně typ události (dramatická, procedurální, charakterizační, akční, sociální...), gradační charakter (nakopávající, rozvolňující, filler...)

Obrázek je nice, ale občas bych ho možná rád nahradil větším místem pro popis.

Slamenka píše:
Jaké kartičky byste využili nejčastěji? (NPC, Itemy, Pravidla(rasy/povolání), lokace, zápletky..)

Jako hráč určitě itemy a kouzla.

Jako GM určitě NPCčka (jakože charakterové postavy) a protivníky (jakože no-name "bestiářové" nepřátele). Teoreticky itemy, teoreticky lokace.

Slamenka píše:
Chtěli byste mít možnost si na kartičky něco dopisovat?

Bez toho je vůbec nebudu tahat do hry, momenty kdy by mě nemožnost něco dopsat omezovala (oproti používání mejch vlastních poznámek) by mě štvaly řádově víc, než by mi pomáhaly (a to i kdyby jejich přínos "objektivně" převažoval, tohle je čistě pocitový - ten jeden okamžik kdy si něco nemůžu rychle poznamenat / dopsat prostě převáží pět momentů, kdy mi kartička přišla vhod)

Co víc určitě bych chtěl mít možnost kartičky "linkovat" mezi sebou (např. když vytáhnu kartičku lokace, tak u ní chci mít odkazy na dřívější události - v podobě kartiček nebo poznámek - a zejména na postavy, které se k lokaci váží atp.)

Slamenka píše:
Ocenili byste vlastně vůbec možnost fyzicky rychle filtrovat kartičky

Jednoznačně.

Ideálně optickým (tj. nikoliv písemným) stylem - prostor pro barevné značky v rozích nebo na okrajích by byl ideální (abych mohl kartičky jen rychle prolítnout a prostym pohledem najít tu co má tečku v pravym hornim rohu a červenou čárku v dolní třetině, ať už tyhle dvě věci indikujou cokoliv - and again, potřebuju abych si tohle třídění mohl nastavit sám podle sebe a hru od hry jinak)

Slamenka píše:
jakou velikost kartiček byste viděli raději: klasické (magic) nebo větší (A6)

klasické.

V momentě kdy bych tohle začal používat by těch kartiček začalo bejt na stole fakt hodně, takže potřebuju, aby se vešly - a aby šly rozumně přeskládávat vedle sebe atp. A ne vždycky mám na hraní Artušovskej round table na kterej se vejde Twilight Imperium, takže protorová komprimace se cení.

Plus jsou takhle skladnější a vejdou se případně do standardozivaných krabiček atp.
Autorská citace #32
21.11.2019 13:34 - Jerson
Slamenka píše:
Takže to vnímám tak, že zájem hráčů je, náš přínos by spočíval především v tom, že by náš přístup umožňoval velice rychlou filtraci karet (přece jen probírat se pár stovkami karet, abych našel dvě NPC, jednu potvůrku a jeden loot pro náhodné setkání během putování a nikterak tím nezdržoval hru, by mohlo být přínosné...)

Jenže poté, co ty karty nějak (jak vlastně?) najdu v aplikaci pořád neznamená, že ty karty mám v ruce a můžu je dát hráčům.

Místa s návrhy situací jsou pro aplikaci mnohem lepší, protože to je věc, kterou použiju pokaždé přesně jednou a ani bych nechtěl, aby se moc opakovaly. Takže mít v mobilu generátor, kterému zadám oblast a případné další parametry a on mi vygeneruje nějakou situaci, přičemž jednotlivé prvky té situace si budu moct v nějakém seznamu označit a vyřadit z dalšího výběru (nebo je úplně vyřadit už dopředu) mi přijde praktická. Nahradilo by to několik hody a hledání v náhodných tabulkách, které se špatně doplňují, zatímco do aplikace si můžu nový nápad zapsat snadno a hned se dostane do výběru.

Co bych určitě použil jsou NPC, možná jen charakterové rysy a to jak je zahrát, detaily vzhledu, jména (kdyby to obsahovalo generátory reálných i fantasy jmen podle národnosti / rasy, bylo by to super). A pak zápletky nebo jen náměty na situaci v různém prostředí (s možností dopsat si vlastní návrh nebo "knihovnu").

Pokud by kartičky měly být fyzické, tak možnost zapsat si nějakou poznámku se vždy hodí, ale to zvládne lihový fix a vhodné místo, ne?

Velikost kartiček rozhodně Magic, tedy klasické karty 6 x 9 cm. A s jednoduchou grafikou, ne jako má Magic (a York) s rámečky v rámečku, zabírá to zbytečně místo.

Na rozdíl od Yorka si myslím, že je zbytečné mít obrázek na obou stranách, stačí na jedné spolu se základními informacemi, a druhou mít volnou pro případné další či vlastní poznámky.

Btw amatérsky vytisknout karty na použitelný papír není úplně jednoduché, protože papír který se dá nacpat do běžných tiskáren (včetně těch v kopy centrech) je docela slabý a měkký. Já musel jít až do profi tiskárny, aby mi karty tiskli na 300g křídový papír, který ještě navíc laminují, teprve pak se začaly tvrdostí a hlavně odolností blížit profesionálně vyráběným kartám. (A není to tak drahé, vyšlo to na 1,50 za oboustrannou čb kartu a 2 Kč za barevnou). Více povrchů různé kvality mi přijde jako vychytávka, kterou málokdo zvládne a která zvedne cenu na několikanásobek.

Btw. pokud budete vyrábět z kartiček pdf na tisk, tak to má pár vychytávek, které bych kdyžtak rozepsal.
Autorská citace #33
21.11.2019 13:48 - Slamenka
Jerson: Píše:
Btw. pokud budete vyrábět z kartiček pdf na tisk, tak to má pár vychytávek, které bych kdyžtak rozepsal.

vychytávky mě zajímají :)
ad grafika: na nástřel https://drive.google.com/file/d/0B1HPpuxcMjfwbW5UWTVKMzEzVVU/view jsi tedy koukal (obrázek z jedné strany, popis z druhé)

Právě nejvíc se teĎ peru s tím, zda/jak změnit původní záměr: k dispozici jsou dvě cesty:
A) karty jako fyzický produkt
B) karty v cloudu a tiskne si každý co chce
...nevýhody obou variant tu už padly, ale můj původní záměr kombinovat fyzické karty a displej je opravdu možná překombinovaný...
Autorská citace #34
21.11.2019 13:52 - Slamenka
sirien píše:
linkovat

v zásadě právě kvůli možnostem vzájemných vazeb mezi kartičkami tam byla ta aplikace
sirien píše:
třídění
třídění není přes tagy, ale "kouzlem" typu: něco udělám a najednou mám jen karty, které vyhovují zadaným parametrům... :)
Díky za reakce a rozepsání se!
Autorská citace #35
21.11.2019 13:55 - sirien
Slamenka píše:
není přes tagy, ale "kouzlem"

tak to by to kouzlo mělo bejt dost silný ;) A ideálně kompatibilní s něčim co můžu dělat v offline světě.
Autorská citace #36
21.11.2019 14:00 - Jerson
Vychytávky jsou třeba spadávka, která je pro profi tisk potřeba (takže když jsem si navyráběl karty tak, jak budou vypadat ve výsledku, pro potřeby hromadného profi tisku jsem je musel všechny předělat a nechat jim větší okraj. Naštěstí se to dá řešit větším rámečkem a značkami okolo, což by prostě mohla být volba při vytváření pdf, zda mít přesný okraj, nebo spadávku. Stejně je třeba jednotlivé karty vyskládat na papír nebo tiskový arch, pdf na A4 s jednou kartou je pro soukromý tisk k ničemu.

Pokud jde o směřování, tak za sebe říkám, že mít karty v cloudu a mít k nim různé genrátory obsahu, a možnost ukládání vlastních karet pro společné použití a možnost doplňovat knihovny pro generátory a dodávat vlastní knihovny (třeba já bych dodal knihovnu / seznam "paranormální záhady k řešení"), a k tomu možnost přidat rozlišovací značky na různá místa na kartách (i s upozorněním, jak blízko můžou být u okraje, aby ještě šly vytisknout na profi strojích), to je cesta, kterou budu podporovat všema deseti. Tedy, pokud bude možnost vybrat si font písma urania typewriter :-)

A když k tomu ještě vyrobíte aplikaci s možností ukládat si karty, abych věděl, z čeho můžu vybírat, a případně jak mám ty karty propojené, tak to bude úplně geniální.
Autorská citace #37
21.11.2019 14:49 - LokiB
Ty karty vypreparovaný pak vypadají třeba takhle:



resp. kouzla třeba takhle



Ale ono to moje hráče nakonec moc nebere, takže jsem to měl jako takový cvičení, že to jde, ale praktické užití to zas tak moc nepotkalo :/
Autorská citace #38
21.11.2019 14:52 - Jerson
Moje hráče (nejen ty současné, ale i náhodné) ty karty berou docela dost.
Autorská citace #39
21.11.2019 15:19 - LokiB
Jerson: protože je rovnou uplatňuješ i jako "aspekty" a dáváš jim ve hře nějakou mechaniku. to většina jiných her nepoužívá
Autorská citace #40
21.11.2019 15:31 - sirien
Loki: ne, ty kartičky u Jersona fungovaly už v dobách, kdy se hrálo s "normálníma" pravidlama (toho času dokonce ještě CPH) a na kartičkách byl jen equip. Můžu potvrdit. (Stejně jako že když máš k equipu obrázek, tak vzhledová coolness totálně přebíjí číslíčka.)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.09295392036438 secREMOTE_IP: 18.222.69.152