Produkty

ShadoWWW
16.11.2020 18:44
Tašin všehokotel
Co říkáte na Tašin všehokotel (Tasha Cauldron of Everything)? Těšíte se na zítra, kdy vyjde?
16.12.2020 23:16 - Jezus
Hmm, jako... kdyby bylo vydáno rozšíření pravidel, které by umožňovalo něco jako propracovaný a hlavně vyvážený point buy/"ability" buy system , tak by to bylo vážně zajímavé. Jako taková nadstavba/ předělávka těm, co jim relativní jednoduchost class a ras připadá omezující (i když já teď zkoušel hrát šestilevelového klerika a málem jsem se utopil v kouzlech :-) )

Jinak fakt, že "kouzlit může každý" mě v DnD dlouhodobě vadí. Jako zvykám si na tu high fantasy a je to zábava hrát, ale prostě to pokaždé za chvíli vnímám jako barevnou ulítlou mangu :-) V tomhle směru je vizuál schopností v PC BGIII vlastně odpovídající :-)
17.12.2020 11:59 - sirien
Dík. Hm. Můj hlavní dojem z té recenze je "je to přeplácaná směs všeho bez jednotného stylu, tématu nebo designové rozvahy" (peti! subclassy, featy...) a protože autoři sami cítili že to přehnali tak radši plácli "volitelné" na celou knížku.

Jakože ani Mordekain nebyl žádnej zázrak, ale člověk tak pořád cítil nějaké jednotící téma a motiv a snadnou udělat z toho game artefact. Podobně u Xanathara který je o dost víc pravidlovej, ale člověk tak nějak pořád cítí téma knížky. Tasha ve mě tvoří dojem hlavní snahy dát tam cokoliv pro kohokoliv aby si to hlavně všichni koupili.

Jakože: featy, subclassy, hádanky, náhodná tabulka hororu, kouzla, mišmaš ras... Hups, může to bejt overkill a něco se nemusí líbit, plácneme tam "volitelné" a to i když všechny 5e příručky mimo prvních tři byly vždy brány jako volitelné (mnoho důvěry ve vlastní produkt) a ups, on to je bordel bez stylu, co s tím? Eh, dáme do názvu "kotel všeho", tím tohle odmávnem.

EDIT: Btw docela ironie když se rozvolnění ras obhajuje tím že je zajímavé hrát postavy co jdou proti stereotypu. Ano je - ale právě protože jdou proti stereotypu i na úkor toho že ten stereotyp je nějak vystižený. Když může mít goblin stejnou inteligenci jako kdokoliv jinej, tak najednou ta postava goblina kouzelníka už tak zajímavá není, že.
17.12.2020 12:06 - LokiB
Je to u nich dilema ... jestli s tím, co všechno mají, čakat vždycky na jednotící téma a vydávat to postupně, vždycky nějak související části, nebo jednou za čas hodit na trh takovýto pelmel.

Mě tohle nikdy nijak neuráželo, ten jednotící prvek jsem ani jako hráč, ani jako GM nepotřeboval. Naopak mi přišel opruz, abych tohle hledal tady a tohle zas jinde, protože to vydali ve dvou různých knihách.
Esteticky to někomu asi vadí, nakolik je to problém pro majoritu reálných hráčů ... ono i tady bude platit, že slyšet bude hlavně hlasitá část, ale to automaticky neznamená, že je nějak početně významná.
17.12.2020 12:35 - sirien
Loki: ono to čekání a nemožnost vychrlit všechno hned taky znamená, že vykrystalizuje nějaká kvalita a designovej celek*. A to jednotné téma pak třeba znamená, že věci které patří k sobě (např. monstra, subclassy...) skončí uvnitř jedné tematické příručky - místo toho aby, jak Ti dle Tvých vlastních slov vadí**, si měl tutéž věc napříč každym jednim vydanym mišmaš-bookem.

Jinak ne, dilema to neni - věci co vytvářej průběžně dávaj ven v rámci UAček které jsou hráči brané jako pohodové volitelné (hh, tzn. na úrovni kvality a důvěryhodnosti hardcover Taši...) dodatečné zdroje.


* "volitelné" by měla být nálepka pro věci které mají specifickou stylizaci nebo věci které mají v plošném průměru vyrovnaný cost/benefit herního přínosu a mechanické složitosti (např. kostky iniciativy), ne alibistický štít před věcmi co jsou nedotažené nebo nevyvážené.

** se vrháš na vyvracení kritiky tak reflexivně že zakopáváš o vlastní nohy, tady si zvládáš protiřečit nejen v rámci jedné věty, ale uvnitř jednoho a toho samého argumentu.
17.12.2020 13:21 - LokiB
sirien: ad ** tady jsem ti neporozuměl. ty tam dáváš premisu, že bych měl chtít/potřebovat věci nějak tematicky spojené. z čeho tento názor, na kterém stavíš zdánlivé vyvrácení toho, co píšu, pramení?
17.12.2020 13:34 - Šaman
LokiB: Mně z tohohle.
LokiB píše:
Naopak mi přišel opruz, abych tohle hledal tady a tohle zas jinde, protože to vydali ve dvou různých knihách.
17.12.2020 13:34 - cyrasil
Sirien: dva dotazy:

1) uz jsi Tashu cetl?
2) muzes nejak rozvest, v cem se lisi "tema knizky" u Tashy a Xanathara? Oboje mi prijdou v tomhle dost stejne - rozsireni pravidel jak pro hrace, tak pro DM.

Jinak co se UAcek tyce, tak je vzdy play test material, ktery ale ve finalni podobe jako UAcko nevychazi (snad ta veta dava smysl:-D)

Co se tashy tyce tak par plusu/minusu (neni to kompletni prehled, a samozrejme je to subjektivni)

Plusy:
- Mam vsechny "rozhazene" subclasy ve trech (PHB+Xanathar+Tasha) knizkach
- Nektere optional class feature - napr. druidsky casove omezeny familiar privolany pomoci wild shape bodu.

Minusy:
- upravovovani ras (aka trpaslici wizard co se resil par stranek zpet).
- prijde mi, ze dost class je o dost silnejsich nez ty starsi (napr. sorcereri, kteri maji automaticky naucena kouzla)
- ten pristup kdy se snazi, "aby kazde povolani mohlo delat vsechno" -> featy, ktere davaji pristup ke class specific vecem, napr. moznost vzit si Eldritch Invocation jako ne-warlock. Tohle teda nakonec trochu osekali oproti UA co si pamatuju, ale i tak to neni moc muj styl.
- edit: nektere jine class feature (souvisi to trochu s predchozim bodem) - predevsim moznost prehazovat si vybrane schponosti (jako treba metamagii) na ASI levelech. Tohle je imho neco, co by melo byt spis ciste vyjimecna vec po domluve s DMem ("hele, myslel jsem si, ze tahle schponost bude super, ale ukazala se jako nudna, muzu si to nejak zmenit") a ne neco automatickeho.

Ve vysledku se mi spis nelibi, ale stejne si asi nakonec koupim i fyzickou verzi (predevsim kvuli prvnimu +)
17.12.2020 13:47 - LokiB
Šaman: hmm, tak stále nechápu. resp. chápu to tak, že mi oktrojujete, že když budu chtít stavět postavu, tak by mi měla stačit jedna příručka, která na něj bude tematicky zaměřená a bude v ní všechno potřebné.

To zvýrazněné je podstatné. Já rád použiju JEDNU příručku, ale nevidím důvod, proč by MUSELA být tematicky zaměřená, kromě toho, že se to tak líbí sirienovi a konvenuje to jeho designérskému pohledu na vydávání rozšíření (což je legitimní pohled, s čím nesouhlasím je, že by byl jediný správný).

Takže místo toho, abych hledal něco v jedné tematické příručce a pak něco v jinak tematické příručce (protože mi ze zkušenosti přijde, že mi jedna tematická příručka někdy nestačí), rád využiju i možnost hledat to v JEDNÉ příručce, která obsahuje pelmel, který není tematicky sjednocený.

Hledáte rozpory někde, kde nejsou :(
17.12.2020 13:55 - Aegnor
Loki: a tak ty pelmelový příručky už jsou vlastně dvě, ne?
17.12.2020 14:00 - York
Z obchodního hlediska mi dává větší smysl vydávat příručky, ve kterejch si každej najde něco.
17.12.2020 14:40 - LokiB
Aegnor: jo, a bude jich určitě časem i víc ... není to ideální a já ani neobhajuju WotC, že to dělají nejlíp.
Pamatuju si tematický příručky z doby 3.5E (a tam jich podle mě hodně bylo opravdu tematických) ... ale stejně nakonec člověk traverzoval přes X příruček, aby si poskládal to, co pro svoji postavu chtěl, protože aspoň v naší skupině nebyli puristi, kteří by ocenili eleganci toho, že mám všechno v jedné tematické příručce. Ale raději chtěli postavu nejblíže tomu, co si představují, nebo taky třeba "nejlépe optimalizovanou", bez ohledu na tematičnost.

WotC by mohlo říc, že takové hráče a přístup ke hře podporovat nechce a bude se držet tematických celků, jak přijde dobré sirienovi. Nakolik by si tím obchodně ublížili si může každý spekulovat dle svého. Já souhlasím s Yorkem, naproti tomu mi přišlo že ShadoWWW třeba měl zhodnocení jiné a přišlo mu lepší méně knih a soustředit se na core (a bez znalosti reálných čísel se stejně budeme pohybovat je ve spekulacích jedna paní povídala)
17.12.2020 14:57 - sirien
cyrasil:
1 - částečně; ne nějak extra moc.
2 - Xanathar mi přijde všestraně výrazně ucelenější a dotaženější. Dokážu si představit že hromada DMů nad Xanatharem mávne rukou a prohlásí "jo whatever, z Xanathara použij cokoliv", klidně s implicitní důvěrou pokud se hráč ptá na něco z X co DM konkrétně ani nečetl - u Taši si tohle moc představit nedokážu, spíš naopak.

Každá příručka vždycky obsahuje něco pro hráče i pro DMy - to je tak nějak good business call. Nicméně přesto doteď bylo vcelku zřejmé, kam která cílí primárně. Volo = primárně dodatečnej a alternativně pojatej Monster manual, pro DMy (byť ok, pro hráče tam byly přidané nějaké ty hratelné fun rasy). Xanathar = primárně nový subclassy a kouzla, pro hráče. (Pro DMy tam je pár doplňujících pravidel, z velké části vázané k povoláním, plus nějaké tajné záplaty typu "tohle se nám v DMG moc nepovedlo, tady to je udělaný pořádně") Tasha se v tomhle snaží bejt Xanathar II, ale... viz výše.


Loki: viz Šaman. Ale zdá se mi, že si mě trochu minul v tom co označuju za tematickou ucelenost (viz výše cyrasilovi ohledně předchozích příruček).


York: do určité míry. Ony tyhle povrchní úsudky o obchodních modelech bývají takové lidové pravdy - vždycky v sobě mají nějakou nepopiratelnou pointu, ale málokdy skutečně v plném rozsahu fungují tak jak by se zdálo.
17.12.2020 15:16 - Log 1=0
sirien píše:
u Taši si tohle moc představit nedokážu, spíš naopak.

Proč?
17.12.2020 15:41 - sirien
Nevšim sem si že by kdokoliv měl jakejkoliv problém s čimkoliv z Xanathara.
U Taši sem si všim že kolujou otazníky nad subclassama i některejma kouzlama.
Možná to je jen bias toho co vidim, ale tvoří mi to tenhle dojem.
17.12.2020 16:39 - Log 1=0
Aha, já to pochopil jako tvůj dojem z knížky, ne z reakcí na netu. Jako, možná to tak je, ale mrmlalové byli popravdě už u Xanathara, a nakonec si to sedlo. Počkal bych.
Tím neříkám, že Taša nemůže být skutečně o dost horší, sám jsem ji jen proletěl, a přijde mi slabší, ale na tvrdý odstřel to snad nebude.
17.12.2020 16:54 - ShadoWWW
sirien píše:
on to je bordel bez stylu

*smutně koukám na Volova průvodce netvory*
Ach jo. Připadám si jako stařec, když vzpomínám na starý dobrý příručky z počátku páté edice.
17.12.2020 21:19 - chrochta
ShadoWWW: To je v pohodě, od Volothampa Geddarma nemůžeš čekat nic jiného než všehochuť bez stylu.

Alespoň, že to je jeho vlastní práce a ne zrecyklované poznámky někoho jiného, už mrtvého, ne?
17.12.2020 22:10 - Gergon
Za mě Tasha naprosto super! Chtěl jsem v jedné příručce všechny nové subclassy, abych je nemusel hledat v Eberonu, Ravnice, Therosu a UA(nedoladěné) a to jsem dostal. Cokoliv tam je dalšího navíc, beru jako bonus a je mi jedno jak moc je to tématické. Přijde mi super že když už vydávají další příručku, tak si řekli, že do ní přihodí všechno co mají k dispozici a nemá cenu s tím čekat dalších několik let na další příručku kam se to možná bude hodit víc. Je to jako bonusy k filmu na DVD. Máme film a k němu vystřižené scény a komentáře a rozhovory. Ok, super. Tady máme kupu subclass, kouzla, magické předměty. pecka- to jsem chtěl. A že k tomu přihodili vyjednávání s monstry? pár tabulek pro nebezpečná prostředí? ok, jsem za to rád =) nevím proč je tu místy taková averze a hledání chyb k čemukoliv co DnD 5e vyprodukuje. Hned se tu řeší jak to dělají blbě a jak jim jde o prodeje a jak to smíchali a pokazili příručku.... já se na to dívám tak, že jsou to nadšení hráči a nechtěli si nechávat věci v šuplíku pro sebe, ale co mají tak to nabídli i ostatním ať si z toho každý vybere co se mu bude líbit a hodit. Mě to přijde jako super a nesobecké jednání.
17.12.2020 22:27 - ShadoWWW
chrochta: Já to myslel právě naopak. Volo je naprosto boží. A to i jeho druhoediční průvodce, cos překládal.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.092494964599609 secREMOTE_IP: 18.204.214.205