Prostředí

Alnag
1.1.2008 15:54
- Elfí svár, rozdělení a znovuzrození -

napsal James Wyatt
Autorská citace #21
4.1.2008 12:46 - Jerson
Myslím všechno vážně, "Ironie" je pro mě něco na mytí oken. Co ti na třetím odstavci přijde ironického?
(A ani nevím, zda o něco usiluju, navíc se ani nedomnívám, že by mě čekal krátký život. Fakt nevím. A je to OT, zůstal bych u elfů.)
Před několika lety jsme se třeba dohadovali, jestli jsou všichni elfové nesmrtelní (já je měl jen "dlouhověké", tedy dožívali se asi 120 let v průměru) a zda mají špičaté uči (jeden známý to považoval za absolutní kravinu a takové elfy nesnášel).
Vzhledem k tomu, že jde téměř jistě o rasu vymyšlenou (nebo přesněji vymýšlenou stále znovu podle určitého schámatu) to byly debaty o ničem.
Autorská citace #22
4.1.2008 13:28 - Alnag
Thief píše:
Jsou eladrini obyvateli dobrých sfér (je jedno jestli Elysijských polí nebo Valinoru) nebo jen "podrasa" elfů?
No mně hlavně není úplně jasné, proč si stěžuješ na změnu stavu mezi 3e a 4e v otázce elfů, když IMO jediná změna, která prakticky nastává je ta, že dojde k přejmenování a přidání divokých/lesních elfů do PHB. Ale možná jsem jen natvrdlej.
Autorská citace #23
4.1.2008 13:39 - Rytíř
Alnag: no počkej a lehké zkrácení životnosti nic? To je změna jako bejk přece, z hlediska chodu světa.. (A pro mě i z hlediska chování rasy jako celku i jednotlivce. Souhlasím s thiefem, že nesmrtelný tvor se v každém případě musí na věci dívat notně jinak, než člověk, kterej ví, že to na každej pád má spočítaný; jde jen o to jestli teď nebo za pár let.)
A mam pocit, že toho bylo víc.. jen si to už zas nepamatuju :) se na ně musim opět kouknout
Autorská citace #24
4.1.2008 13:44 - Alnag
Jakej zase nesmrtelnej tvor... v D&D 3.5e je maximálně 750 let. Což je sice hodně, uznávám, ale s nesmrtelností to nemá nic společného. Průměrně přitom umře v 550 letech. Stářím. Tak co...
Autorská citace #25
4.1.2008 13:55 - Aeris
Alnag: Priemerne umrie pred 350, podľa popisu settingov, v ktorých sa často spomína, že bežne sa bytosti nedožijú úctyhodného veku.
Autorská citace #26
4.1.2008 14:41 - wraiths
Alnag: no on to asi rytir mysli jako v na Arde. ty sji opravdu hnidopich :-)). u me teda 750let=skoro nesmrtelnost pokud se clovek-hrdina doziva kolem 100ky. jinak taky v par vecech souhlasim s thiefem.
Autorská citace #27
4.1.2008 15:42 - thief
Jerson: No já si myslím, že právě popisované vytrhávání kousků lidských charakterů a na jejich základě tvorba nových ras je ta největší blbost nad sférami. Takhle můžeš tvořit podrasy čili určité komunity v rámci jedné rasy které mají společné něco, co vzniklo vlivem určité kultury nebo prostředí. Ale různorodost ras je většinou založená na podstatnějších odlišnostech. Ale vzhledem k tomu že píšeš, že uznáváš elfy jenom 250 leté, tak to z nich jsou skutečně jenom ti ušatí mangovití "lidičkové". To ti pak můžou být změny v základním myšlení ukradené.
Alnag: Mě právě vadí, že došlo k přejmenování podrasy elfů jménem rasy sfériků. Je to guláš. Nebo změna panteonu a historie elfů - to jako nedošlo ke Korunním válkám? Je to jen otázka hádek Lolth s bráchou a ségrou? Zase došlo k úpravě charakteristiky celé rasy. Možná si nerozumíme. Já neobhajuji 3E. Ale k čemu jsou ty změny dobré. Charakter rasy byl dán panem Tolkienem, který elfy "udělal". Myslím fantasy elfy, vynechme skřítky ze severských ság. Ta nesmrtelnost je tam hodně důležitá. Stejně jako různá ochota následovat světlo Valar (vůni Feylandu,apod.). Že se divocí nebo třeba "modrooký" elfové dostali do PHB mě opravdu netrápí. To tam mohli dát i člověka a jeho seveřanama, orientálcema, černochama, indiánama, apod.
Autorská citace #28
4.1.2008 15:46 - thief
wraiths: To mě fakt těší, že se mnou v pár věcech souhlasíš. :-)) Možná ti za odměnu pošlu fotku svojí manželky. Až teda bude po druhým dítěti trochu v kondici. :-))) Mladý to ukazovat nemusíš. ;-))
Autorská citace #29
4.1.2008 16:03 - wraiths
thief : hmm dikes, toho si vazim ze me chces venovat obrazek svy zeny. je to pro me cest. :-)) jeste ze sem ta moje nechodi, asi bych byl pak v "klatbe". :-))
Autorská citace #30
4.1.2008 16:09 - Alnag
Thief: Jo ták. Konečně ti začínám rozumět. Chvíli jsem marně tápal. Hlavní problém je, že to o čem pojednává článek není historie Forgotten Realms. Je to změna v generickém settingu D&D, který se jmenuje "the World" česky jako Svět. Ve 3e byl tímto generickým světem Greyhawk, ve 4e je to prostě "the World". Myslel jsem, že se bavíme o tomto.
Ve Forgotten Realms to bude vysvětleno a zařízeno jinak, protože FR byly vždycky trochu extra. Třeba měly jiné podrasy půlčíků než Greyhawk ve 3e a tak. Takže článek se netýká Forgotten Realms. Pokud takový dojem vzniknul, omlouvám se.
S nesmrtelností stále tápu. Toto není změna ve 4e. Ani elfové ve 3e nebyli nesmrtelní. Tedy rozpor oproti Tolkienovi je týž.
Autorská citace #31
4.1.2008 17:23 - Gurney
thief: Dobře tak jsou eldaři míň podle Tolkiena a elfové zase o trochu víc podle Sapkowskiho, prostě to není Arda, je to jiný setting. Kolem téměř každého settingu by se dalo chodit a říkat že Tolkien to napsal jinak.

Nesmrtelnost by se dala zaměnit v prostředí DnD za pár tisíciletí života, nějakých 700 let je znatelně míň.
Autorská citace #32
4.1.2008 20:07 - Jerson
thief píše:
Jerson: No já si myslím, že právě popisované vytrhávání kousků lidských charakterů a na jejich základě tvorba nových ras je ta největší blbost nad sférami. Takhle můžeš tvořit podrasy čili určité komunity v rámci jedné rasy které mají společné něco, co vzniklo vlivem určité kultury nebo prostředí. Ale různorodost ras je většinou založená na podstatnějších odlišnostech.
Však netvrdím opak, nebo jsi to tak pochopil? Ale ukaž mi fantasy, ve kterém by byla některá z ras vytvořená jinak než způsobem "vezmeme pár charakterových vlastností a přiřadíme je celé rase". Jistým způsobem se tomu nevyhnul ani Tolkien, i když mu to nevyčítám - on elfy nevymyslel, jen je převzal ze starých ság a upravil.
thief píše:
Ale vzhledem k tomu že píšeš, že uznáváš elfy jenom 250 leté, tak to z nich jsou skutečně jenom ti ušatí mangovití "lidičkové". To ti pak můžou být změny v základním myšlení ukradené.
Špatně mě čteš - píšu, že ve svém světě jsem je udělal smrtelné a realitvně krátkověké, protože stejně skoro nikdo nedokáže hrát tvora se zkušenostmi několika set let. A pokud se domníváš, že na to, aby šlo o skutečně odlišnou rasu se muší lišit i ve věku, kterého se dožije, pak to opravdu nechápu. Smýšlení celé rasy může být založeno na ledasčem, nejen na rozdílném věku.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081629991531372 secREMOTE_IP: 52.90.211.141