Prostředí

Gurney
4.6.2008 20:08
Civilizované časy minuly. Rukou renegátského mága skončil život i vláda posledního následníka císařského trůnu. Lidská říše se rozpadla na jednotlivá království a rodová území a začaly boje o vliv, moc a vládu. Dvě století poté, v dobách kterou mnozí nazývají časem temnoty existují lidské země v relativním smíru, často ale přerušovaným krvavými boji mezi vysokými šlechtickými rody nebo boji s gobliny, gnolly a jinými divokými rasami nebo také bestiemi které se dnes volně potulují lesy jen nedaleko lidských obydlí…
Autorská citace #1
4.6.2008 20:08 - Alnag
Výtečné. Jen pro upřesnění bych měl dodat, že dotyčný Alnagův článek je překlad, tedy není původně můj.
Autorská citace #2
4.6.2008 20:29 - Gurney
Až teď jsem si všiml že druhým největším písmem je tam "Napsal: James Wyatt" :D Jinak mě zajímá co si myslíte nejen o nápadech ale i o slohu.
Autorská citace #3
4.6.2008 21:10 - Alnag
Ale jinak mne těší, že jsi mi ten článek přisoudil :))
Autorská citace #4
5.6.2008 07:36 - wraiths
Alnag: a nerikej Alnagu ze by jsi to nedokazal napsat. :-))
Autorská citace #5
5.6.2008 11:27 - LZJ
Zárodek světa pěkný, někdy se mé úvahy ubírají podobným směrem. (Nebo máme podobné inspirační zdroje :-))
Autorská citace #6
5.6.2008 15:27 - Alnag
BTW: A musím říct, že ta Raven Queen se mi taky pozdává... :))
Autorská citace #7
7.6.2008 00:08 - pipux
Pěkné. Máš to napsané po lehku a cíleně -> takže to je čtivé, navíc nad to můžeš naskládat další myšlenky bez těžkých úsilí.
Co ti ale plně nepochválím, jsou ty rasová dělení (a la "říše lidí", "říše orků" ...). Proč? No, někde to může mít smysl. Tedy:
- feudální společnost; sedíš na zadku a nemáš mobilitu
- rasa jako model v nějaké té demagogii
- soused na geografické mapě vnímán jako uzorpátor tvých zdrojů (zase, typicky feudalistické)
- jednoduše, neznalost -> (lidská) blbost -> pověry -> fobie vůči jiným rasám
To si ale všechno staví na předpokladech, že většina světa je v urč. stejném vývoji, na nízkém stupínku poznání. Představme si ...
- jedni dobyjí druhé. jenže těžko si můžou dovolit celoplošnou genocidu; druhým akorát rozbijí jejich vládní systém -> kultury se sžijí (pod ideou prvních, ale to je irelevantní), protože to je pro ně hnedle prospěšnější
- ad předchozí bod - dějiny píšou vítězové, navíc jaksi zaujetí vlastní hezkostí. takže se třeba dočteme jak namakané mnohamiliónové armády rozdrtili chýše pár poflakujícíh se skupinek primitivů. a přitom to třeba mohlo být půl na půl; to oni jen těm druhým nechtějí dávat credits
- kultura jedněch je připravená k expanzi. takže si ty druhé zotročí. jenže po čase, kde už bude nahlodaný přerod mocenských systémů, si otroci a nižší vrstvy vydupou lepší práva ... a než se stihnou nadechnout, budou si už všichni rovni
- jedni si dají ještě víc záležet, budou mít už bezesporu moudrou společnost, tolerantní. proto namísto vojenské řežby pozvou druhé, aby s nimi radši rozfofrovali obchodní služby, řemeslné služby. není pochyb, že je nakonec pohltí (ale to je zas irelevantní; integrují je)
Ty společné věci tu snad nejsou vidět proto, že japak se podíváme na fungování lidské společnosti, mají všichni nudné generické obličeje, nejsou to zelené příšery a červení pekelníci :)
Stačilo. Snad ti ta kritika bude konstruktivní, ne nasírávající ;)
Autorská citace #8
7.6.2008 08:26 - Chrochta
to pipux: Obchod dělá divy - rušné tržiště si NEMŮŽE dovolit být příliš xenofobní (i když... v Novgorodě se měli místní bojaři a hanzovní kupci rádi jako psi a kočky). Jinak je ovšem dost příkladů, že tebou uváděné příklady nefungují. Třeba takoví židé v Evropě. Nebo domorodci a kolonizátoři (druzí prvními opovrhují). Nebo jinověci (jsou-li vládci vojensky dost silní, budou ostatní šikanováni). Gurneyem popisovaný svět by tedy MOHL VE VĚTŠINĚ PŘÍPADŮ fungovat tak, jak ho popisuje. Na druhou stranu by to znamenalo snad ještě větší xenofobii mezi lidmi, protože vymezování by primárně probíhalo "my ze země/ národa XYZ" proti "všichni ostatní, zejmna sousedi ze země/ národa ZYX", kde hlavním jednotícím prvkem by mohla být země/ jazyk/ víra (náboženská i jiná). To si nevymýšlím, takhle to fungovalo už za husitů ("my Češi" proti "vy Němci"). A ty dlouholeté boje by posílení národního sebevědomí DOST prospěly.
Drobná poznámka ka vévodskému absolutismu. Pokud se v bývalém Císařství opravdu bojuje už asi dvě stě let, pak je absolutismus ve většině přpadu blbost. Vévoda by si ho neměl jak udržet, protože by rychle dlužil laskavosti nejen vlastní vysoké šlechtě (hrabata, baroni), ale i městům, nižší šlechtě a církvím za pomoc ve válce (když ti postaví jisté nezanedbatelné množství kvalitní těžké jízdy a odhodlan pěchoty, tak se na to nezapomíná - na OBOU STRANÁCH). A ať už je šlechta etc. jakákoli, bude dosti důrazně dbát na neporušování dohod - to, že vévoda eď zkonfiskuje hrabství, které před šesti lety udělil, tvému nepříteli znamená, že pokud u to projde, tak se pokusí TOBĚ zabavit ty dvě baronie, které máš propůjčeny do doživotního užívání, a které chceš z léna doživotního přeměnit na zástavu (vévoda jí bude muset vyplatit) a nakonec ve vlastní dědičné statky.
Jak bych to viděl, tak zhruba čtvrtina vévodů bude mít na krku něco na způsob Magny charty libertátum (Velké listiny svobod), pětina se bude z výkonu činnosti zodpovídat Velké radě (a možná, že dokonce budou velkou radou voleni - jako benátská dóžata), a většina ostatních se bude vztekat na sněmch s rozhádanými stavy šlechta vysoká, šlechta nízká, města, církve, svobodní nešlechtici, respektive nesvobodní měšťané/ bohatí sedláci). U mimolidských ras to může být jinak.
Autorská citace #9
7.6.2008 15:28 - Gurney
pipux: Rasová dělení - asi to z toho článku nevyplynulo, ale jediná jakž takž jednotná rasa tam byli vlastně lidé a přitom to nikdy nebylo úplně jednotná říše, spíš taková konfederace (pak ještě dragonborni ale to je daleká minulost tak jsem se tím nějak nezabýval). Trpaslíky sem se nějak neřešil, eladrini mají mnoho "dvorů" které spolu nemusí mít nic společného, elfové jsou na tom podobně, možná ještě méně jednotní; u pulčíků si každá vesnička žije sama za sebe a tieflingové a půlelfové si zevlí úplně samostatně. Dál jsou tam goblini tam se o jednotě nedá mluvit, orci - klany kterým je naprosto jedno jestli se bijí proti sobě nebo s někým jiným, gnollové se rvou o přízeň démonů a u drowů bojují proti sobě neustále celé vládnoucí klany jednoho města, což je dost vyčerpává + občas dojde k roztržce kdy spolu válčí celá jejich města (tohle je prostě převzato z Drizzta, strašně se mi tenhle obraz drowů líbil).
S tím mísením kultur - oni vlastně lidi potkali na vlastním území ty gnolly a orky a když začalo vznikat císařství tak proti nim bojovali coby proti obávaným tlupám hrdlořezů, nakonec se to zhouplo do podobné situace jako vybíjení amerických indiánů, až na to že pokusit se orky umístit do rezervace je jako nastěhovat vlčí smečku vedle ovčína a čekat že to bude v poho, tedy orkským klanům prostě nezbylo než se stáhnout nebo se nechat vybít.
Za kritiku jsem rád, třeba z toho budou další nápady.
Chrochta: Přiznám se že tohle jsem neřešil zase tak podrobně, viděl bych to tak že v centrálních státech je to tak nějak podobně a s tím feudalismem to není nikterak horké, vzdálenější státy můžou být absolutističtější kvůli neustálému ohrožení i když si taky nebudou moct dělat coby sami chtěli a hraničním městům se vládne stylem "Somálsko" - já tu velím a proto mám největší zisky & mám největší zisky a proto tu velím :)
Autorská citace #10
31.10.2011 20:47 - Sorcerer
To s tim dragonbornskym řádem Rudých Draků jsi někde viděl nebo jsi to vymyslel. Pokud jsto někde vyděl řekl bys prosim tě kde?
Autorská citace #11
1.11.2011 04:11 - Gurney
Velmi pravděpodobně je to spíš vymyšleno na základě jedné ilustrace z PHB, napsal jsem to nedlouho poté, co DnD4 vyšlo a měl to být takový hodně hrubý náčrt prostředí pro kampaň ve 4e.

Z dnešního pohledu vlastně ani nevím proč jsem to zveřejňoval, obsahově je to o ničem a o slohu moc nemá smysl mluvit.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.073208093643188 secREMOTE_IP: 35.175.172.94