Prostředí

sirien
5.1.2009 17:04
Determinismus - závislost světa na postavách
přesměrováno z: Složení skupiny
Autorská citace #81
9.1.2009 14:51 - sirien
Píše:
Jenomže, když se trochu snažíš, tak můžeš zpochybnit úplně všechno.

To jistě. Problém je že to u fyziky nedá až tolik práce jako u jinejch věcí. Netvrdim že je totálně mimo, sám sem spíš pozitivista, nicméně se naskýtá otázka, jak si můžeme být jistí, že fyzika něco třeba neopomíjí.

Existuje vize toho že ani Teorie Všeho která bude perfektně vysvětlovat okolní svět a bude vnitřně konzistentní a bude mít všechny ostatní vlastnosti a tak nemusí být v důsledku všeobsahující, protože mohou existovat jevy, které nelze objevit pokud nevíš, po čem jít (jsou mimo svůj okruh neodpozorovatelné). Pokud by tyto jevy byly klíčem k nějakému dalšímu poznání (což si lze snadno představit), pak toto poznání je pro nás uzavřeno.

Porlbém není ani tak zpochybnění fyziky, jako spíš poukázání na to že výseč fyzikou popisovaná může být příliš úzká, aniž bychom to věděli
Autorská citace #82
9.1.2009 15:12 - Colombo
Sirien: Tyto jevy by pak nemohli mít vliv na nás. Protože kdyby měli, tak by se mohli popsat skrze vlivy na nás.
Autorská citace #83
9.1.2009 15:31 - sirien
mňo... tak to není zase až tak úplně pravda...

Představ si nějakou energii, reprezentovanou třeba nějakym úplně divnym druhem částice, který by byl mimo obor Teorie Všeho a který by nebyl detekovatelný pokud ho nebudeš znát a nebudeš vědět přesně co a jak hledat.

Představ si, že tenhle druh částice ve valné většině případů neinteraguje s nám známým světem, ALE za určité vhodné konstelace je schopný interagovat s elementárními částicemi (např. při vhodném poměru energií nebo co já vim).

Chování elementárních částic je nedeterminované a chaotické, jak zde bylo již zmíněno, což ale neznamená, že by neinteragovali třeba mezi sebou a neřídily se určitými pravidly.

A pointa je - pokud mnou vymyšlená čístice XNX dokáže interagovat s nám známými částicemi, pak nás tato částice ovlivňuje. Nicméně - pokud ji nejci schopen detekovat ani předpovědět (protože její přítomnost v Tvé Teorii všeho nijak nechybí), pak tuhle částici ani nikdy neobjevíš (protože i když interaguje s "našimi" částicemi, tak Ty to nebudeš schopen odlišit od náhodného nedeterminovaného chování) a celá její existence a z ní vyplývající důsledky Ti zůstane utajena
Autorská citace #84
9.1.2009 15:38 - Colombo
ano, je, ale výsledek se steně nemění.
Já jen furt bud prosazovat onen determinismus:) prostě se mi to do mého vidění světa hodí:) cítím se nějak spokojenější. I náhoda v našem pojetí je deterministická, je jsme neschopni ji spočítat. Proto si myslím, že chování částic je hod kostkou. Jen jsme na tom s jejich poznáním asi tak daleko, jako opice s měsícem.
Autorská citace #85
9.1.2009 15:44 - sirien
Píše:
Jen jsme na tom s jejich poznáním asi tak daleko, jako opice s měsícem.

no, tak zrovna náš opičí poddruh na tom s Měsícem tak špatně neni, tak aby ses nedivil :)
Autorská citace #86
9.1.2009 15:45 - Colombo
tak tohle trochu nechápu, náš opičí poddruh?
Autorská citace #87
9.1.2009 16:24 - sirien
Homo sapiens a tak :)
Autorská citace #88
9.1.2009 16:38 - Colombo
ok, tak řekněme drápkaté opice.
Autorská citace #89
9.1.2009 18:48 - Lotrando
Jersone, zachraň mě. Je tu ještě někdo technik?
Autorská citace #90
9.1.2009 18:55 - sirien
vzásadě mám technický myšlení... i když moje vnímání světa až tak technický neni, tak ho docela dobře chápu (táta je technik jak poleno), takže jestli se v něčem neorientuješ tak řekni a já Ti rád vysvětlim o co de z pohledu technika :)
Autorská citace #91
9.1.2009 19:08 - Lotrando
Siriene, ve vší vážnosti, ty nejsi technik :), ty jsi grafoman
Autorská citace #92
9.1.2009 20:01 - sirien
To se snad vylučuje?
Kromě toho umim psát i stručně, problém je v tom že sem zjistil že když píšu stručně tak moje myšlenky chápou jen lidi s podobnym myšlenim. Sice to umim napsat i tak aby to bylo stručný a pochopil to každej, ale to mi nejde moc od ruky a nebaví mě to formulovat...
Autorská citace #93
9.1.2009 22:27 - Sosáček
Ja jsem technik.

Ale zrovna umiram smichy kdyz si vzpominam, jak presne tihle lide resili zbytecnost nejake rpg teorie, a ted resi tohle.
Autorská citace #94
9.1.2009 22:59 - Lotrando
Uzivatel #1513 : přibliž souvislosti

Sirien: neber mě tak vážně
Autorská citace #95
11.1.2009 12:34 - Jerson
Lotrando, v konkrétním případě ti klidně podám pomocný kus nářadí, ale teď nevím před čím chceš zachraňovat.

Ostatně pokud chce Colombo tvrdit, že při vytváření světa používá deterministický přístup, nebo i pokud by ho opravdu používal, je to jeho věc a budiž mu přáno.

Dokud nezačne tvrdit, že je to jediný / nejlepší / z reality vycházející přístup, nemám důvod mu to vyvracet.
Autorská citace #96
11.1.2009 15:27 - Colombo
tak, z reality vychází, sami jste potvrdili, že makroskopické jevy se chovají deterministicky.
Ty další věci jsem vůbec netvrdil.
Autorská citace #97
11.1.2009 18:19 - Jerson
Colombo - něco se chová deterministicky. Lidé jsou třeba dost makroskopičtí a jejich chování se dá do jisté míry předvídat, ale u jednoho člověka je to o dost těžší.

Z toho co píšeme si vybíráš jen malé kousky, které se ti hodí, a zbytek ignoruješ.
Řekni mi, jaký prezidenta budou mít v USA za 20 let? Stačí pouze jestli bude černý nebo bílý, muž nebo žena a demokrat nebo republikán. Volbe v USA jsou určitě dost makroskopické, a podobné otázky musíš při tvorbě politiky svého světa určitě také řešit.

Rád bych viděl způsob uvažování, jak k tomu deterministicky dospěješ, abych(om) měl(i) představu, co to vůbec obnáší.
Autorská citace #98
11.1.2009 22:59 - Colombo
Jerson: podle mého se všechno chová deterministicky. Ale to je jen můj názor a já si ho můžu objahovat, ale nevtloukat ostatním do hlavy. Nikdo mi nemůže říct, jestli je to na základě vědy špatný nebo dobrý názor, protože věda zatím tak daleko, aby to s jednoznačnosti určila, ještě nedošla.
Celý ten vtip je v tom, že neznáme všechny parametry. Kdybychom je znali, tak to dokážem předvídat. Skryté jsou jenom pro nás, pro pozorovatele, ne objektivně.
Prezident USA mne vůbec nezajímá. Jak jsem říkal, formuju si tím města, národy, kultury(nebo se o to snažím). Co z toho mám? Vytvářím si tak modely, které mi pak možná lépe pomůžou porozumět skutečnému světu.
Autorská citace #99
11.1.2009 23:50 - Lotrando
Píše:
Vytvářím si tak modely, které mi pak možná lépe pomůžou porozumět skutečnému světu.


kdybych měl vybrat něco pozitivního, tak tohle. skutečně můžeš lépe porozumět světu na základě modelu, o tom je tak nějak ta Věda.

Jen mám trochu obavu, nakolik tvůj model jde hluboko, aby jsi pak nedošel do situace, kdy ty budeš přesně vědět co se má stát, ale tvůj hráč dojde k úplně opačnému závěru. Jak to rozhodneš?
12.1.2009 07:30 - Jerson
Colombo, prezident USA byl příklad, o kterém si každý můžeme udělat představu a přitom to nebude tak výbušné téma jako kdybych se ptal na naše politiky.

Ale to je jedno - můžeš sem tedy nedhodit příklad z tvého světa, na kterém bys svůj postup ukázal? Protože si fakt nedokážu představit, jak vypadá deterministický postup formování měst, národů a kultur.

Abych se vyjádřil jasně - jak ti při takovém postupu vypadne z davu vůdce typu Spartakus, Napoleon něbo Hitler, prostě člověk, které si ostatní budou pamatovat i za stovky let?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.098664999008179 secREMOTE_IP: 3.235.130.73