Prostředí

Alnag
14.1.2009 11:31
Vytváření světů je oblíbenou činností. Přeci jen, kdo si někdy nevytvořil vlastní svět, ten snad jako by ne DMoval. Trocha námětů, jak postupovat při tvorbě světa, se ale určitě nikdy neztratí... třeba právě ve vašem novém světě.
Autorská citace #21
17.6.2009 16:34 - Jerson
Tak dobře pánové - jakým způsobem pomůže magie v mapování? Není to vůbec nic jednoduchého, a to že existovaly i přesnější mapy (čeho, předpokládám že hodně procestovaných regionů) ještě neznamená, že mapa funguje jako GPSka, jak mi to občas připadá.
Autorská citace #22
17.6.2009 16:51 - Blaine
Jerson: Dobra pouziji to, jak se mely delat mapy v mem svete. Byly takove dva postupy, jeden starsi, eladrinsky a jeden draci a posleze prebrany lidmi. Eladrinsky: Mocny eladrinsky mag se usadil na nektere misto citlive na magii Feywildu a seslal ritual, ktery mel vytvorit vlnu magie, ktera proletela kusem krajiny. Pak se vrati zpatky k magovy a on prenese to co vlna zaznamenala na papir/jine medium. Specifikaci jsem nikdy poradne neprovadel, nebylo to zapotrebi, tohle jsou extremne zastarale mapy, ktere jsou pavidve jenom u veci, ktere se meni jenom velmi pomalu (pohori, reka v urcitych krajinach, ve kterych proste neni mozne, aby tekla jinudy atd. proste priblizne geograficke informace).
Druhy je absolutne klasicky. Kombinace magickeho letu a neceho, co si pro sebe nazyvam "jasnozrivost". V praxi to znamena, ze mag vyleti treba na koberci vysoko do vzduchu a tam kouka po krajine a za pomoci magickeho prachu kresli mapu. Magie ma zarucovat perfektni spojeni mezi okem a rukou.
Proc se pouzivaly tak slozite a drahe postupy na kresbu map? Protoze v dobe, kdy se to delalo bylo map potreba, dalo by se rict, ze bez map, by kralove nevedeli cemu vladnou... uz byh zabihal moc hluboko do dejin meho sveta.
Autorská citace #23
17.6.2009 18:11 - pipux
Ad mapy (jenom krátce): společenko-kulturně-vědní paradigma určuje podobu poznání a jeho chápání (tedy i kartografii).

Ano, středověk s přesnými mapami je středověk zabitý, vysmívaný. Skutečný středověk je ikonický, představu pro měřitelnou přesnost nezná.

Toto je velmi dobrá ukázka středověké mapy.
Zde jsou další kousky.

... pak se koukněte i na mapy zámořských objevitelů (2. pol. 15. stol. a počátek 16. stol.); uvidíte tu paradigmální proměnu ...
Autorská citace #24
17.6.2009 18:46 - Lotrando
Ono se dost často šlo prostě tam, kam vedla cesta, aneb - jeď do Messiny, tam mluví lidé italsky, a pak dál, až budou mluvit jinak.

Ve fantasy může mapa fungovat tak, že vezmeš iknoust, něco osobního od člověka, kterého hledáš, rozdrtíš a smícháš a výslednou substancí natiskneš mapu. Kdo viděl LotS ví jak to funguje a kolik je s tím srandy.

Rytíř: soudnictví v 16. století bylo tuším už docela ustálená záležitost. Drobné spory řešil pověřený úředník, hrdelní právo soudce, kterej byl ve větších městech. Systém stařešinů, nebo šlechticů uplatňující právo na svém území (podle lidových zvyků) je mnohem starší. Nicméně, studium práv bylo nákladné, takže to určitě nedělal každý kdo si to usmyslel. Víc ti asi neřeknu, tou dobou už tu nebylo nic zajímavého :). Alespoň pro mě ne.
Autorská citace #25
17.6.2009 19:44 - Colombo
Já jsem dokonce četl, že dokonce Řekové přejali pojem "demokracie" od původních slovanů(kteří podle nejnovějších nálezů byli prapůvodní etnikum zemědělců, později většinově zotročeni, slovan-slave) z jakého si "démokráčia" či něco podobného. Přejali to tím způsobem, že (nás) slovany zotročili a vykonstruovali volební právo stařešinů na svoje občany.
Autorská citace #26
17.6.2009 21:12 - Lotrando
Colombo: volební právo měli všichni svobodní čechové, stařešinský řád dává nárok na kamenný stolec na pražském hradě nejstaršímu žijícímu přemyslovci. vymyslel to Břetislav I.

Kosmas píše:
vždy nejstarší držel moc a stolec v knížectví a aby všichni jeho bratři nebo ti, kteří pocházejí z knížecího rodu, byli pod jeho panstvím
Autorská citace #27
17.6.2009 21:16 - Colombo
ale Lotrando, já tu mluvím o době dávno před Břetislavem. Dávno před Kelty a i dávno před Ibery, či jak se jmenuje to údajně první obyvatelstvo evropy.
Autorská citace #28
17.6.2009 21:44 - Lotrando
a tehdy byli slovani? není to trošku přitažený za vlasy? jako že existovala nějaká pravlast v 6. st. př n.l. to asi ano, ale "historicky" existují slované až od 6.st n.l.
Autorská citace #29
17.6.2009 22:01 - Colombo
co znamená "historická" existence?

důkaz místo slibů!

Old spice
Autorská citace #30
18.6.2009 06:21 - Chrochta
Historická existence: Existence, kdy lze jednoznačně provést identifikaci (v tomhle případě hmotných archeologických nálezů s etnikem). Mimochodem, je NEUVEŘITELNÁ sranda, jak blbě se tyhle věci dělají. Ony totiž ty ku.vy barbarský zvysoka tentotnonc na nacionalismus a přebírali kulturní vzory odkud to jen šlo (a etnikum se identifikuje podle jazyka). Například kdyby nebylo písemně zdokumentované, kudy a kdy migrovali Gótové, tak by se to VŮBEC nedalo dohledat. Jo, a "demokracie" vychází ze staroindoevropského daimion a akkadského rts (s významem "krást").

ad Soudnictví: U nás za dob knížat měl právo soudit kníže, který kočoval po vlastech českých a moravských (neb by ho hospodářství usazeného na delší dobu na jednom místě neuivilo). Na svých údělech totéž právo měli i údělníci, olomoucký biskup a jako soudci působili i kasteláni hradské správy. Později ve městech soudil rychtář, z jehož poradního soudního sboru (denní soudy: rychtář + dva přísedící) o něco později vznikli konšelé a městská rada. Nižší soudnictví měli i šlechtici (světští i duchovní) nad svými poddanými, vyšší řešil pověřený orgán, ať už šlo o krajského poprávce nebo královské město nadané hrdelním právem (kvůli právu soudit šlechtice se okolo roku 1500 zuřivě hádala města a šlechta; viz. opovědníci Kopidlanští). Přemysl Otakar II., aby zkrotil vzpurnou šlechtu, zřídil zemský soud (dsky zemské; dominium generale), který vzápětí uchvátila šlechta; na souzení bezprostředních poddaných (královská města, zeměpanské kláštery, manové, Chodové a další "králováci"; tzv. dominium speciale) sloužil soud dvorský, záležitosti měst měl včetně soudní agendy na starost nejprve hofrychtéř a pak podkomoří.

ad Mapy: Starověké mapy byly natolik kvalitní, že je využívali ještě za krymské války intervenční vojska u Sevastopolu. Jinak králové mapy zas až tak nepotřebovali, jim stačil důkladný slovná popis království. Mimochodem, formou slovního popisu se řešily i popisy cest někam (Řím, cáchy, Santiago de Compostella, Norimberk - Bánská Štiavnica, Norimberk - Bruggy, Bruggy - Novgorod po moři...). A první mapy byly skutečně dost nepřesné ("tady jsou hory, mají takovýhle tvar a za nimi teče řeka, na které je uprostřed země město jménem Praha").
Autorská citace #31
18.6.2009 08:27 - j.
Z akkadského krást? To je zájímavý že už tenkrát věděla jak ta demokracie může v prakci dopadnout...
Autorská citace #32
18.6.2009 09:17 - Lotrando
Colombo: ono existuje hodně fantastických teorií o slovanstu, většinou jsou vymyšlené s podvrženými důkazy a pochází z doby, kdy bylo jaksi politicky nutné vytvořit zdání všeslovanského národa, aby se obhzájila 40ti letá okupace poloviny evropy.
Autorská citace #33
18.6.2009 09:58 - Colombo
Lotrando: a vypadá tohle jako fantaskní teorie, která má za cíl obhájit 40-ti letou okupaci poloviny evropy?

Btw. ony existují mnohem fantasknější teorie, které mají za cíl obhájit skoro 2 000 let(ok jen 1700) okupaci většiny evropy(poté obě ameriky, afriku, asii..) křesťanstvím. Kupodivu, valná většina těchto teorií je ve světě obecně uznávaných, když vezmeme v potaz obrovské množství kreacionistů a tupců, kteří odmítají makroevoluci evoluci.
Autorská citace #34
18.6.2009 10:03 - j.
Nevim proč pořád spojujete křesťanství s kreacionismem apod. Spousta kreacionistů křesťani nejsou a spousta křesťanů zase uznává evoluci(třeba já).
Autorská citace #35
18.6.2009 12:22 - Chrochta
Colombo, ono to jako fantaskní teorie nevypadá. Ono to je zcela vědecky podložené a dobře zargumentované. Jen se tam bohužel vloudilo pár "drobností" jako třeba nekritičnost (italská venetština není prakticky vůbec známá - tak co sakra umožňuje tvrdit, že něco je venetsko-ilyrského původu? Zvlášť když ilyrština je na tom podobně? A "Veneti" klidně může být první záznam germánského slova Wenden.). Jinak samozřejmě z politicko-nacionalistické předpojatosti ony slovanské autory (popisky mapek jsou v polštině?) vůbec nepodezírám. Nezapadalo by to do strategie východního bloku (případně jen nějaký okrajový argument, nepřímý důkaz v řetezci něčeho podpůrného k něčemu vedlejšímu).
Autorská citace #36
18.6.2009 12:51 - Merlin
hele..zajímá mě jedna věc...snad všechny světy (oficiální i neoficiální), obsahují "ruzné typy mincí, jazyků, abeced" a jiných sračiček...zajímá mě, používáte to vůbec nekdy? k čemu to tam je?
Autorská citace #37
18.6.2009 12:58 - Colombo
Chrochta: ten článek je "výtažek" z knihy z roku 1978(české knihy), obrázek mapy s popisem je z webu veneti.info, což je primárně polský web.

Kritizovat něco, čím se v článku nezabývali, protože to není dost cool, ale co může být předmětem poloviny knihy, je podle mého sporné.
Autorská citace #38
18.6.2009 13:19 - Blaine
Merlin: Joooo obcas se na to kouknu a kdyz na to prijde rec, tak to treba zminim, pokud v tom svete hrajeme. Ale to se nastesti prilis casto nestava, protoze me nebavi byt svazovan nekym jinym:)
Autorská citace #39
18.6.2009 13:44 - Merlin
Blain: to já chápu, to já se taky nerad nechám svazovat..nicméně co nechápu je důvod toho, proč si někdo dává práci s tím, že vymýšlí různé jazyky, měnu, abecedu, když to hráči, potažmo DM nikdy nepoužijí....
(jazyky a měnu ještě chápu)
Autorská citace #40
18.6.2009 13:45 - Blaine
Merlin: Ono se to da pouzivat jako docela dobry "prop" nebo tak neco. Pokud mas hrace, kteri jsou v DMG charakterizovani jako "Explorer" tak by je mohlo potesit, kdyz jim na papirku (treba otrhanem a opalenem) predas zpravu, kterou najdou nekde v truhle v temnem chramu.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081722974777222 secREMOTE_IP: 54.173.221.132