Prostředí

Alnag
14.1.2009 11:31
Vytváření světů je oblíbenou činností. Přeci jen, kdo si někdy nevytvořil vlastní svět, ten snad jako by ne DMoval. Trocha námětů, jak postupovat při tvorbě světa, se ale určitě nikdy neztratí... třeba právě ve vašem novém světě.
Autorská citace #41
18.6.2009 13:50 - Merlin
Blain: jistě, tohle využití chápu...i když stejně tak dobře by mi postačila serie mnou vymyšleny náhodný rádobyruny....nemyslím, že by bylo nějak zajímavý, kdybych napsal zprávu podle "abecedy" a předložil jim ji a oni se pak v hloučku snažili písmenko po písmenku zprávu rozluštit

navíc, kdyby si měli evidovat různé typy měn a já měl dávat poklady v obdobném měnovém systému a evidovat: 36 královských stříbrných, 52 equvadruinu, 666 stupidů...
Autorská citace #42
18.6.2009 13:57 - Blaine
Merlin: No tak to uz je uplna silenost, ze ano, ty hrozne nedesitkove soustavy men nikdy nepouzivam, proste vsechny me fantasy hry znaji a pouzivaji vzdycky jen desitkovy menovy system, hraci jsou za to radi, ja jsem za to rad.
Autorská citace #43
18.6.2009 14:15 - Merlin
blain: ale máš univerzální měnu, ne? rozlišující se pouze druhem ražby na rubu i líci...t.j. jednou měnou zaplatíš ve všech městech a zemích a je putna jestli je na zlatce královský orel anebo serie nesmyslných křížků...
Autorská citace #44
18.6.2009 14:16 - Blaine
merlin: Ano vedu neco cemu se vseobecne rika "zlatak" a "stribrnak" atd. A pak uz jde o to, ze treba je mozne, ze nektery starsi poklad je treba uvalit na cernym trhu na urcitych uzemich. Jedna teokracie dokonce prijima pouze svoje vlastni mince. Pokud se tedy pohybujete v legalni sfere, coz se moji hraci nepohybuji nikdy... Nechapu proc!:P
Autorská citace #45
18.6.2009 14:30 - Merlin
osobně si myslím, že právě mnou zmíněné věci (měna, tři pr..le jazyků a různé abecedy) jsou tím nejméně vhodným "přiblížením realitě..."
Autorská citace #46
18.6.2009 14:59 - Jerson
Merlin píše:
hele..zajímá mě jedna věc...snad všechny světy (oficiální i neoficiální), obsahují "ruzné typy mincí, jazyků, abeced" a jiných sračiček...zajímá mě, používáte to vůbec nekdy? k čemu to tam je?


Jo. Z jazyků namátkou angličtinu, němčinu, francouzštinu, ruštinu, italštinu, švédštinu. Z písem zatím latinku a lehce azbuky. Z měn jsem využil libry, marky, franky, koruny (švédské i československé), dolary, rubly ... a pak ještě něco čím se platilo v Iráku, už si nepamatuju název.

Je podstatný rozdíl, když si jazyky, písma a měny vymyslíš na koleni, nebo když použiješ už existující. Ve světě odvozeném z reality hráči tyhle prvky berou jako samzřejmé a velmi reálné, typická otázka zní "Jakým jazykem tu mluvíme všichni?", případně "Mít u sebe hotovost pět set liber v Německu je asi podezřelé, co?"
Autorská citace #47
18.6.2009 15:03 - Magus
Dovolim si rypnuti...
Merlin píše:
...a všelijakych sračiček...

Prej sem sprostej ja...=p
Autorská citace #48
18.6.2009 15:04 - Blaine
Jerson: Presne, ale ve fantasy svete, ktery je zalozen na "zlatacich" mi skoro meny prijdou jako zbytecnost, hlavne kdyz puvodne existovala nejaka rise, ktera sjednotila skoro cely kontinent a stale se pouziva jeji platidlo
Autorská citace #49
18.6.2009 15:37 - Jerson
Nevím, nikdy jsem tak velkou říši nepoužil a od té doby co nehraju Dračák jsem vynechal i klasické zlato jako platidlo.
I když tedy jazyky jsem dělil podle ras a víc ne, a taky nemusím hromady měn a různá nářečí, které se postavy musí učit, protože je to pro mě zbytečná práce navíc.
Autorská citace #50
18.6.2009 15:39 - Blaine
Jerson píše:
protože je to pro mě zbytečná práce navíc.
A nejen pro GM, ale i pro hrace... ano pouzit to jednou dvakrat, jako koreni, ale abychom kazdou session resili cim to sakra ty NPC muzou mluvit... To se mi teda moc nechce. A mym hracum taky ne, tohohle jsme se vzdali hnedka na nasem prvnim spolecnym DnD
Autorská citace #51
18.6.2009 19:01 - Lotrando
Colombo: ony existovaly i nějaké popsané kusy kúry, kde byla původní slovanská abeceda a tak. ale pak shořely a nejsou. tak teď nevim, byl to podvrh, nebo to byla nejstarší slovanská památka? takových nálezů byla spousta a většinou neobstály. Hodně zajímavej veb podobného typu je www.znojemskarotunda.com. Spousta zajímavejch faktů smíchaná tak neuvěřitelně amatérským způsobem, že člověk nevěří svým očím. A přitom to jen škodí jinak hodně zajímavý věci.

ad jazyky a mince: většinou držím rozdílné mince vždy v nějaké oblasti, jejich směnitelnost ale neřeším, je to jen color. jazyky spíš neřešíme, hodně to komplikuje vyjednávání v družinách, které nejsou ochotny tenhle prvek nějak výrazně rozvíjet. Moje postava ale většinou umí jazyk někoho jiného z družiny. Hodí se to, když chci říct něco co nemá být srozumitelné nepříteli :)
Autorská citace #52
18.6.2009 19:06 - Colombo
Lotrando: zdůvodňovat nevěrohodnost jedné věci existencí nevěrohodných věcí ostatních je podle mého naprostá blbost, která tě není hodna.
Autorská citace #53
18.6.2009 19:21 - Lotrando
Colombo: upřímně, já se snažím jen oslabit tvoje trollování.
Autorská citace #54
18.6.2009 20:02 - Jerson
Ještě jsem si vzpomněl - neumím ani slovo skřetštinou nebo japonsky, ale když dojde na domluvu s takovým cizincem, používám prostě slova, která se skřetsky (nebo japonsky, ale prosím nezaměňovat) tváří, plus tón hlasu a případně gesta. Hráči to docela často pochopí, i když vlastně nevyslovím nic, čemu by mohli rozumět. A když se pak snaží se skřetem domluvit, bývá to i dost zábavné.
Autorská citace #55
19.6.2009 17:29 - DenGrasse
to rytíř: napiš jakej máš svět a já ti navrhnu soudní systém na míru...
Autorská citace #56
22.6.2009 15:29 - Chrochta
to Merlin: Příklad několika povedených abeced (včetně názvů použitých fontů) a ukázku realističtějšího a funkčního měnového systému najdeš na www.wukogvazd.cz

K soudnictví se snad dají najít v odbornějších knihách o středověku a raném novověku (např. v Čechurově řadě "České země") nějaké materiály nebo alespoň odkazy...
Autorská citace #57
22.6.2009 15:37 - Merlin
Chrochta: o abecedy nejde, právěže jsou v každým settingu...a proto mě zajímalo, jestli je někdo někdy použil..já ne

a měnový systém...zkoušel jsem různé měny a zjistil jsem, že je to sice realistický, leč peklo na zemi pro mě i hráče
Autorská citace #58
22.6.2009 23:24 - Chrochta
No, ve Vlčím hvozdu je zjevně používají. Mimochodem, kdybych sehnal fonty, tak je používám taky. Takhle si musím holt vystačit jen s řeckou alfabétou (font Symbol - ne že by ho dokázali přečíst) a tím, co si stáhnu z d20....

A u mincí používám obecně dvě hlavní měny zlaté a čtyři stříbrné - tím zaplatí všude; měď se neskladuje, měď se utrácí.
Autorská citace #59
23.6.2009 08:53 - Rytíř
DenGrasse píše:
napiš jakej máš svět a já ti navrhnu soudní systém na míru...

Tak to by bylo na dýl :) a hlavně by to asi chtělo rozebrat už někde kapku jinde.. hmm, ok, pouvažuju nad tím, že bych to kamsi sepsal; díky za nabídku!

Co se měny týče, mám různé názvy pro totéž (zlatky, stříbrňáky, měďáky), což nám bohatě stačí. Rozhodně jsem neuvažoval o tabulce kurzů měn, jakkoli realistický by to bylo :)
Autorská citace #60
23.6.2009 12:24 - DenGrasse
Můžeš použít mý fórum, založ si sekci PnP světy vlastní topic.

http://forum.gramarine.net/

kdybyse někdo chctěl inspirovat, jak je udělané oběživo v Ornilii, může si počíst tady:

http://forum.gramarine.net/viewtopic.php?f=17&t=47

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.098636150360107 secREMOTE_IP: 107.23.157.16