Prostředí

sirien
31.1.2009 13:57
Technologie pohybu a komunikace přesahující rychlost světla jsou nedílnou sočástí sience fiction. Zde bych rád podrobněji rozebral různé možnosti jak je řešit.
Autorská citace #61
16.2.2010 12:48 - Jerson
Sosáčku, já se to učil na škole, díky. Nicméně až zjistíš, proč nějaký procesor v určitých příapadech háže chybu a jindy nikoliv, tak přijď s tím, že opravdu rozumíš jejich funkci. Protože potíže typu "při diagnostice to nic podezřelého neukazuje, ale nemůžeme se podívat dovnitř, tak vyměníme celou desku, stejně je to levnější" nejsou nijak neobvyklé.
A to mluvím o poměrně jednoduchých počítačích.
Autorská citace #62
16.2.2010 13:07 - Sosáček
Jerson píše:
proč nějaký procesor v určitých příapadech háže chybu a jindy nikoliv

Protoze je v nem neco jinak?

Koho by to napadlo.

Sorry, ale tvoje "rozumime" se lisi od toho jak to snad asi kdokoli jiny na planete pouziva. Nechces zmenit slovnik? Zaroven bys nemel svoji zahorklou nihilistickou viru predkladat jako argumenty.
Autorská citace #63
16.2.2010 13:30 - Jerson
Zrovna loni jsem odeslal výrobci programu chybu, ke které mi zpět přišla odpověď "Váš popis je správný, za osm let se nám to nikdy nestalo a nevíme, kde nastala chyba." Když to spojím s nějakými dvaceti případy, které jsem zažil jako technik laboratorních přístrojů, tak "rozumíme" v nejednom případě znamená "myslíme si, že víme co to dělá, ale když to nefunguje, tak vám dáme nový přístroj a ten starý sešrotujeme."
Podotýkám, že jde o přístup výrobců, nikoliv opravářů (kteří rozumí máločemu).
Až budeš někomu říkat do očí větu "Výrobce neví, proč to nefunguje, ale j to vaše chyba a dostanu deset táců za diagnostiku závady", naučíš se alespoň základy toho "nihilismu". :-)

Takže ne, nebudu měnit slovník a říkat "rozumíme" místo "Teď to funguje a doufáme, že se to neposere, aniž bychom věděli proč".

Teoretickčí fyzici mají výhodu, že to jestli mají pravdu nebo se mýlí občas není deset až padesát let poznat.
Autorská citace #64
16.2.2010 13:52 - Sosáček
Jerson píše:
"Váš popis je správný, za osm let se nám to nikdy nestalo a nevíme, kde nastala chyba."

Aha.

To v realu znamena "Muzeme si cist diskuse na webu, nebo muzeme hledat chybu v software kterej kdysi nekdo strasne naprasil pac to muselo bejt v terminu, a ta chyba trapi jenom vas, nam je ukradena. Co si z toho asi vybereme? No, aspon posilame email aby nas sef neprudil."

To neznamena ze tomu nerozumi, oni na tebe jenom serou.

Budes taky tvrdit ze nerozumime kominum protoze obcas potrebujou kominika? Ze nerozumime spalovacim motorum, protoze se muze stat ze potrebujes vymenit svicky?

Protoze stejnej argument pouzivas u elektroniky, at uz o tom vic nebo ne.
Autorská citace #65
16.2.2010 15:35 - sirien
Jerson: Vidím diametrální rozdíl mezi: "Sakra, ono to někdy funguje a někdy ne a my vynaložily všechny prostředky na to, abysme zjistili proč sakra a pořád nemáme páru, naopak všechno ukazuje že to fungovat má, ach bože bože tohle je magie" a "V tý kravině je nějaká chyba, na jejíž analýzu budeme potřebovat dvacet hodin čistýho času ve dvou lidech abysme to rozebrali, prohnali diagnózou, poradili se s expertem a určili příčinu a pak dalších pět na opravu... k čertu s tim, pošlete mu novej motherboard a tenhle krám vyhoďte, vyjde to pětkrát levnějc než padesát hodin práce našich zaměstnanců".

Jakákoliv implikace s předpokladem který tohle nerozlišuje je pochybná sama o sobě a zavání mi tak trochu mystifikováním.
Autorská citace #66
17.2.2010 14:24 - Ebon Hand
Není to asi náhoda, že se této důležité diskuze účastní trio Sirien, Sosák, Jerson?
Autorská citace #67
17.2.2010 14:33 - Jerson
Není, rozumní lidé mají lepší věci na práci.
Autorská citace #68
29.4.2011 12:58 - DenGrasse
sirien píše:
Problémy: Základní problém je, že za pomoci dvou červích děr lze podle teorie relativity sestrojit velmi efektivní stroj času vedoucí k paradoxům (Vezmete body A a B. V bodě A vytvoříte červí díru. Jeden její konec přemístíte vysokou rychlostí do bodu B - podle teorie relativity uplyne na rychle se pohybující lodi méně času. Pak totéž zopakujete z bodu B do bodu A. Od té chvíle lze projít z A do B do minulosti. To ještě nevadí, ale ve chvíli, kdy se vrátíte z B do A (ještě více do minulosti), tak můžete vyjít dříve, než jste vešli, a třeba si zabránit ve vstupu... nejsnazší řešení je ignorovat teorii relativity :D).

Jo tu znám... ale přijde mi že jaksi skrývá základní chybu v zadání.
Druhý konec červí díry totiž vyráží z bodu A v čase 0. Letí nějaký čas, který je relativně rozdílný, tedy v bodu A uplyne 10 jednotek a na palubě červí díry v bodu B jen 5. Pokud někdo z A (10) projde dírou do bodu B (5), ocitne se "jakoby" v čase zpátky. To "jakoby" zdůrazňuji, protože A a B jsou nespojité soustavy, mezi nimiž není žádný vztah (a ten nenastane ani průchodem osoby z A do B). Jinými slovy, osoba v A zestárla o 10 jednotek, osoba cestující s B o 5 jednotek, ale osoba, která prošla z A do B je pořád zestárlá o 10 jednotek a nijak neomládne :-) Může sice donekonečna putovat mezi body A a B a tedy mezi jejich časy, ale nijak ji to neovlivní. Obě soustavy totiž plynou kupředu, jen mají mezi sebou určitý posun. Stejně tak osoba cestující s červí dírou do B zestárne jen o 5 jednotek a návrat dírou do A jí nepřidá dalších 5.
Podstatou je že časy v A a v B nemají stejný základ, protože čas v B je jen relativní a pokud by se provázal s časem, který platil v B předtím, než díra přiletěla, srovnal by se. Stačí si představit situaci ze strany nezávislého pozorovatele v C, který celý proces vidí - je zjevné, že děj stále běží do budoucnosti a k žádnému skoku zpět nedochází.
Autorská citace #69
29.4.2011 22:50 - sirien
Nejsem si jistý, že jsi ten proces pochopil. Pro začátek v něm jsou dvě červí díry, v čemž spočívá tak nějak ten trik.
Mějme místa A a B. V A vytvoříme červí díru x, jeden její konec naložíme na loď a odešleme na místo B. Tedy:
A o>-----x----->o B
Na místě A uplyne 10 let, na lodi 5 let. Časový posun je tedy -5 let. To v principu nevadí, neboť místa jsou od sebe tak daleko, že na tom nesejde, tedy i pokud někdo projde z A do B a pak zpátky z B do A, tak se vůči sobě a vůči kauzalitám A i B pohybuje lineárně. Jenže pak někdo v B udělá další červí díru, y, a pošle ji stejným způsobem zpátky do A. Situace bude tedy vypadat:
A o>-----x----->o B o>-----y----->o A
Teď si představ, že v A jsou dva lidé, co se rozhodnout společně projít čeví dírou x do B. Oba se posunou o -5 let a zůstanou lineární vůči sobě, A i vůči B. Pak se ale ten první rozhodne, že se vrátí do A opět pomocí x, zatímco ten druhý se vrátí pomocí y. Ten první se vrátí zpět do správné kauzality, toho druhého to vyplivne o 10 let dřív.

Ta matematika co za tím stojí bude samozřejmě trochu složitější než +-5, ale je to paradox, který v tomhle směru uvádějí i přední fyzici, docela bych jim věřil.
Autorská citace #70
29.4.2011 22:58 - colombo
trochu kiks, ne? Píšeš tam, že na lodi tam uplynulo 5 let, ale nezmiňuješ bod B, na kterém uplynulo 10 let, kde těch 10 let je řekněme vzdálenost mezi A a B. Po tomhle opravení to žádný paradox není. Hlavně máš kiks tady:
Píše:
Časový posun je tedy -5 let.

Což je blbost a nevím, kde si ji sebral. Snad jsi zapoměl, že uplynulo 10 let?
Autorská citace #71
29.4.2011 23:17 - sirien
pro výstup z červí díry xa uplynulo 10 let, pro výstup xb, který byl na lodi, jen 5. Chtěl jsem tím jen demonstrovat tenhle rozdíl. Podstata problému je právě v tom kolik času uplyne pro to které ústí z té červí díry.
Chjo. Arya by to určitě vysvětlila přesnějc, už to je dlouho co sem se o tyhle věci zajímal víc.
Autorská citace #72
6.5.2011 11:04 - DenGrasse
Siriene, celý se to dá redukovat na jednoduchou rovnici, kde máš hodnotu A+X = A+Y. Kolik je X a Y je fuk :-) protože na konci se musej rovnat :-)) V tom je celý vtip.
sirien píše:
Teď si představ, že v A jsou dva lidé, co se rozhodnout společně projít čeví dírou x do B. Oba se posunou o -5 let
Neposunou :-) Jen jim uběhlo 10 let a těm na lodi co vezla červí díru 5 :-) Ale oni se neocitnou v čase té lodi, ale v čase místa B, který nemá s časem lodi co vezla díru nic společného. Celá ta úvaha trpí spojováním nespojitelných věcí.
sirien píše:
Ten první se vrátí zpět do správné kauzality, toho druhého to vyplivne o 10 let dřív.
Ehm, ne :-) Těch 5 (nikoli 10) let je opět jen relativní čas lodi co vezla díru Y. Na čas běžící v bodě A to nemá žádný vliv.
sirien píše:
odstata problému je právě v tom kolik času uplyne pro to které ústí z té červí díry.
Celé to pomíjí problém, kterého času. Počítat čas v celkové schématu jako jeden je prostě špatně.
sirien píše:
e to paradox, který v tomhle směru uvádějí i přední fyzici, docela bych jim věřil.
Fyzikům věřím jen když si něco neumím představit, což není tento případ... pokud vím Hawking dovodil, že do minulosti se cestovat nedá.
Autorská citace #73
6.5.2011 11:19 - colombo
Nehledě na to, že (nevím, jestli to tu někdo psal) v případě červí díry NECESTUJU RYCHLOSTÍ SVĚTLA, jen zkroutím vesmír a cestují normální rychlostí.
Autorská citace #74
6.5.2011 11:55 - sirien
Jiří Svršek podle Johna G. Crammera píše:
Morris, Thorne a Yurtsever také navrhují konstrukci stroje času. Předpokládejme, že mezi dvěma body A, B v prostoru existuje spojení červí dírou, přičemž oba body jsou časově simultánní. Pozorovatel v bodě A naměří v bodě B stejný čas pomocí světelného signálu, který prochází červí dírou, jako kdyby se tento signál šířil normálním prostorem.

Nyní se využije paradoxu dvojčat speciální teorie relativity. Ústí červí díry kolem bodu B se například naloží do raketoplánu, který se velmi vysokou rychlostí přemístí do značné vzdálenosti a pak se vrátí do blízkosti bodu A. Při rychlosti raketoplánu blízké rychlosti světla dojde k relativistické dilataci času. Proto ústí červí díry v bodě B bude mít jiný čas, než ústí červí díry v bodě A. Tímto způsobem by bylo možno cestovat do minulosti nebo do budoucnosti, podle toho, které ústí červí díry by cestovatel využil.

...když si vzpomenu a budu mít čas tak vyhrabu někde Elegantní vesmír, je to tam popsané o něco líp, ale teď se mi trochu moc rychle blíží jedna nepříjemná zkouška
Autorská citace #75
6.5.2011 16:30 - colombo
Jop, tady mluvíš, jestli jsem to správně pochopil, o přesunování celé červí díry.
Autorská citace #76
6.5.2011 17:11 - DenGrasse
sirien píše:
přičemž oba body jsou časově simultánní.
Už tenhle předpoklad je špatně :-) a posouvá to celé do čisté teorie. sirien píše:
ústí červí díry kolem bodu B se například naloží do raketoplánu, který se velmi vysokou rychlostí přemístí do značné vzdálenosti a pak se vrátí do blízkosti bodu A. Při rychlosti raketoplánu blízké rychlosti světla dojde k relativistické dilataci času. Proto ústí červí díry v bodě B bude mít jiný čas, než ústí červí díry v bodě A.
Raketoplán se do bodu A vrátí v čase A+X (důležitý je čas A), bez ohledu na to kolik času uběhlo na palubě raketoplánu (A+Y). Na konci se A+X a A+Y opět musí rovnat :-)
Celá základní chyba příkladu je ta, že měří rozdílným metrem červí díře a člověku, který ji prochází - u červí díry předpokládá, že si nese a vytváří vlastní čas, zatímco člověk má být ovlivněn časem místa, do kterého vstupuje. Tenhle předpoklad je pochopitelně špatně.
Autorská citace #77
16.3.2017 00:12 - sirien
tohle si tady s dovolením odložim pro případné budoucí použití

http://www.projectrho.com/public_html/rocket/
Autorská citace #78
16.3.2017 00:29 - Colombo
Hmm, web designu ten člověk tutově nerozumí. A vsadím se, že má i nulové grafické cítění. Nebo jen úctu ke čtenáři.
Autorská citace #79
16.3.2017 08:04 - Vojtěch
A nebo je to fakt hustý retro někam do doby Win 3.11 :D
Autorská citace #80
16.3.2017 10:58 - Colombo
*Nebo žádnou úctu ke čtenáři

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.087708950042725 secREMOTE_IP: 3.236.219.157