Prostředí

sirien
31.1.2009 13:57
Technologie pohybu a komunikace přesahující rychlost světla jsou nedílnou sočástí sience fiction. Zde bych rád podrobněji rozebral různé možnosti jak je řešit.
Autorská citace #81
10.10.2017 03:51 - sirien
Takový dotaz... před skoro 10 lety jsem napsal 8 článků z téhle série. Dneska sem se k nim namátkou vrátil a i když jejich základ mi pořád připadá vpohodě, tak řemeslně mi vůči mé dnešní tvorbě přijdou dost zastaralé, zejména protože:

- jejich forma je živelně divoká, v podstatě proud myšlenek bez nějakého vybroušení

- sice obsahují myšlenky ke konkrétním hrám, ale tyto z nich čtenář musí často dolovat a domýšlet sám, protože jsem tenkrát ještě nevěděl jak psát tak abych věci přeformulovával přímo do konkrétních herních rad

- na to, že to je série, jsou všechny články brutálně rozhárané a spojuje je vlastně jen téma, jejich forma je naprosto nesourodá.

...tzn. celá ta série je takový zajímavý historický pomník ranné éře mého autorství :)


Otázka je - má tu někdo dojem, že by mělo smysl, abych se k té sérii vrátil a ty články postupně zahladil, doplnil a vybrousil? Na jednu stranu mi to přijde lákavé, protože ten nápad té série se mi pořád líbí (a pohrávám si s myšlenkou udělat novou sérii o hraní ve fantasy), nicméně zároveň to je nejspíš dost práce (jak tvůrčí co do přestavby tak věcné co do datlování), tak se mi to nechce dělat úplně nadarmo.
Autorská citace #82
10.10.2017 10:15 - Log 1=0
Taková odpověď... Jako když to uděláš, tak to bude jistě dobré a přínosné, protože zlepšení formy není nikdy od věci, a tahle stará série se mi líbí.
Ale kdybych měl magický prsten ovládání Siriena, tak k tomuhle ho fakt nepoužiju. Tvých zkušeností a talentu lze využít účelněji. Pár dalších dílů Scénáristiky. Podobná série pro jiné žánry (třeba pro fantasy jak píšeš). Pár článků s myšlenkami, jenž na kostce ještě nejsou. Přeložené nebo udělané one-shot dobrodružství pro Fate. Co mě tak napadlo.
Autorská citace #83
10.10.2017 12:55 - Ebon Hand
Mám tuhle sérii rád a nepřijde mi to nutné. Spíš mi přijde, že tyhle staré články zapadly. Je to i určitá ukázka tvého vývoje. Můžeš napsat něco nového na téma sci-fi.
Okénko Archiv by mělo nabízet takové věci s častější frekvencí, nejenže nyní nabízí pouze jednu věc, ale nabízí random každou píčovinu a všemu dává stejnou váhu. Články, které jsou napomocné pro hráče a DM by měli mít vyšší prioritu.
Autorská citace #84
10.10.2017 16:38 - Šaman
Články o nadsvětelném cestování jsem si kdysi pročetl (buď kvůli archivu, nebo jsi na to možná odkazoval u Sabotované mise) a přijdou mi v pohodě. Jakožto fantasák jejich vylepšování nijak neocením. Scénáristiku a články o fantasy ano.

Ale s tím archivem je fakt, že by to chtělo aspoň základně filtrovat pomocí nějakých tagů. Články vyšší váhu, debaty normální a některé by měli mít tag "nezobrazovat v archivu". Třeba když kliknu na "listopadové hraní v Memphitu" a pak zjistím, že to bylo před šesti lety… :D
Autorská citace #85
11.10.2017 16:46 - efram
Přečetl jsem si tento, pro mě, neznámý článek. Opravdu jsem si to užil. Dík.
Autorská citace #86
11.10.2017 17:00 - sirien
V knihovně článků "Prostředí" je sedm dalších :)
Autorská citace #87
11.10.2017 17:37 - efram
Mimochodem jen takovej doplněk k rozmísťovaní bran. Myslím, že velice zajímavý koncept měl Dan Simmons v hyperionu. Tam museli, tak jak popisuješ v jedné části článku, nejprve na místo doletět automatizované sondy a roboty, které postavily bránu. Pak se propojila s branou, která byla již postavena v obydlené části. Nicméně daleko víc mě zaujal koncept, kdy speciální jednotka, která lovila hlavní hrdiny, měla k dispozici loď třídy Archanděl. Nedostatek této lodi byl ten, že po skoku vždy zemřela posádka. Prostě nebyla schopna přežít ten skok. Taková loď by samozřejmě ztratila smysl pro živou posádku. Ve světě Hyperionu, ale existuje "parazit", který má tvar kříže (ach ta církev), kterého si cestovatelé přiložili na tělo. Ten parazit je vždy po proskoku dokázal regenerovat - oživit, znovu sestavit. To proč nezemřel parazit nebylo vysvětleno :). Nicméně ten koncept je brutální ve svých důsledcích. Takto oživená posádka vždy ztratila něco ze sebe. Až se z nich nakonec stala jakási bloumající, bezpohlavní individua.
Autorská citace #88
11.10.2017 17:45 - Šaman
Offtopic - posádka, která ztratila něco ze sebe. Ztratila duši… Vzpomněl jsem si na Horizont událostí. A napadlo mě, že popsaný koncept by mohl skončit vemi podobně.
Případně reapeři z Firefly. Největší hrdinové poslaní do neznámé části vesmíru aby tam sestrojili dimenzionální bránu a když se tam konečně dostanou osadníci ze Země, zjistí že ti hrdinové už nemají city, zábrany, svědomí…
Autorská citace #89
23.11.2023 00:37 - sirien
Sabine Hossenfelder: I Think Faster Than Light Travel is Possible. Here's Why.
(je to fyzička, video je z jejího populárně naučného channelu)
Autorská citace #90
23.11.2023 09:50 - LokiB
Díkec. Inu, Hossenfelder jak ji známe :)
Ona ve skutečnosti (navzdory názvu videa) vlastně neříká, že je FTL možné ... argumentuje, že vybrané argumenty proti FTL nejsou úplně korektní. A co se týče třeba uvedených paradoxů, má pravdu ... jakkoli tedy nemám za to, že by skuteční fyzici tvrdili jako tvrdy argument "FTL nelze, protože by to vytvořilo paradox" (tedy je to trochu slaměnný panák od ní).
Takhle se to možná vysvětluje laikům, protože příkaldy pro laiky holt jsou typicky dementní, ale rozhodně ne mezi fyziky :)

Stejně tak argument ohledně "potřeby nekonečné energie" je ze stejného soudku ... dobře se to "ukazuje dětěm", ale na konferencích to neuslyšíte.

Celkem hezky tam zmiňuje (i když to pro většinu asi zapadne, jak je to jen krátká úsečná zmínka) problematiku populárně naučné fyziky ... ukazuje fyziku na "nereálných příkladech" (viz "co vidí Bob a Alice když se kolem žene raketa FTL ... inu "vidí" kulový)

Tedy pro zájemce - nehledejte ve videu návod, jak zajistit FTL (ani zrušení higgsova kondenzátu vám nedá FTL, dá vám jen "všichni se pohybujeme rychlostí světla, juchů ... ale bohužel jsme se při tom rozpadli"), to tam nenajdete.

Ale kdo má rád německy vtipnou fyzičku, tak se u jejích glos aspoň pobaví :)
Autorská citace #91
23.11.2023 10:00 - Corny
Přesněji bych řekl, že ona si podle všeho (jak uvádí v názvu) myslí, případně doufá, že to možné je, a důvodem je (mimo jiné), že dosavadní argumenty proti tomu dle ní neobstojí.
Autorská citace #92
23.11.2023 11:07 - LokiB
Corny: tady není vhodný prostor abych zapleveloval sirienovi jeho koutek ... jen tedy, právě můj pohled je, že to tak, jak píšeš není.
Hossenfelder je ráda kontroverzní ve výrocích a videích (spekulovat, zda ji to prostě baví, má ráda pozornost, nebo je to jinak, nebudu).
Ale pořád je to teoretická fyzička. A jedna věc je říc "tyhle a tyhle argumenty proč něco nejde nejde, nejsou dobré, jsou na vodě, mají díry, nebo třeba vůbec neplatí, protože je to jen špatné pochopení fyzikálních zákonů). A tady s jejím videem problém nemám (i když, jak jsem psal si podle mě vybrala trochu slaměnné panáky, které lze populárně naučnou cestou bořit).

Druhá věc je, že nemá (kdyby měla, tak to imho i v tom videu řekne) žádný relevantní postup, který by po teoretické rovině obstál "jak FTL dosáhnout".

Teze "současné teorie fyziky FTL nezapovídají" je OPRAVDU úplně něco jiného, než "současné teorie fyziky FTL umožňují" (mluvím o obsahu, ne o slovních hrádkách).

My víme, že současné teorie fyziky (jako všechny minulé i budoucí teorie) jsou "nesprávné", neúplné atd. Jsou to "jen teorie". Vesmír (podle mě) zcela určitě není založen a nefunguje tak, jak současné teorie popisují o nic víc, než tomu bylo u starořeckcýh "atomů". To je princip vědy, to je princip fyzikálních teorií.

Bohužel se tohoto narativu dnes chytají i lidé zcela těchto principů neznalí, hloupí a jedou na sítích diskuse typu "ha, současná fyzika je JEN TEORIE, žádná gravitace ve sktuečnosti není, říkají to i fyzikové, žijeme v matrixu, lidi probuďte se, všichni vám akorát lhali!"

Ale zpět k videu ... Sabine do hlavy nevidím, můj názor z asi 5 let sledování jejích videí je, že ona si reálně nemyslí, že je FTL možné, ale ráda udělá mírně kontroverzní video, kde sklepne pár argumentů proti FTL a ukáže "nemysleme si, že víme všechno, tak to vůbec není, tyto naše dosavadní argumenty neobstojí, koukněte" :)
Autorská citace #93
23.11.2023 11:30 - Corny
Na to jednoduše odpovím, že to objasňuješ dobře, ale úplně vedle toho, na co jsem reagoval. Já totiž neříkám, že ona tvrdí, že FTL lze dosáhnout, případně jak, nebo že to ví.
Autorská citace #94
23.11.2023 11:41 - LokiB
Ale ne, to to jen dobře nečteš :) Objasňujuu ti, že podle mě si ona nemyslí, že je FTL možné.
Autorská citace #95
23.11.2023 11:44 - Corny
Jo, asi na na jednom odstavci toho tvého dlouhého monologu se toho, o co mi jde, dotkneš :D Každopádně myslet si můžeš co chceš, ale jedna věc je myslet si to a druhá věc je přijít a hlasitě jí to "Um, actually" stylem vnutit (zejména navzdory tomu, co tam ona sama říká a píše) ;)
Autorská citace #96
23.11.2023 12:32 - sirien
LokiB píše:
Vesmír (podle mě) zcela určitě není založen a nefunguje tak, jak současné teorie popisují o nic víc, než tomu bylo u starořeckcýh "atomů".

Slovy klasika: "It works. Planes fly, cars drive, computers compute. If you'd based medicine on science, you cure people, if you'd based design of planes on science, they fly, if you'd based design of rockets on science, they reach the Moon. It works, bitches."

Anyway, to je OT. Pointa je hlavně to že ukazuje jak jsou "populární" anti-FTL argumenty ve skutečnosti mimo a neplatný, což pak efektivně dělá ve hře jakékoliv FTL technologie v hard SF hře bližší realitě. Ať už je ta FTL technologie jakákoliv (warp, jump...), protože pak není potřeba okecávat ani ignorovat různé "paradoxy", co by to mělo podle obecného povědomí vyvolat, protože to povědomí je špatně.
Autorská citace #97
23.11.2023 12:49 - Corny
Určitě je to pěkné objasnění, třeba argument paradoxy je hodně častý. Mě to třeba i pěkně podtrhuje to, že takové ty často prohlašované "pevné" překážky pro to, proč nějaké abstraktní či "fantasy" technologie nebo koncepty nejsou realistické, je nutné brát s rezervou a tak pevné vůbec nemusí být.
Autorská citace #98
23.11.2023 13:06 - LokiB
No, že je argumentace třeba paradoxy mezi obecnou fanouškovskou populací populární, nepopírám. To je rozhodně dobré vyvracet.

Není úplně dobré tvrdit, že to jsou argumenty "fyziků" proti FTL, tak tomu není.

No nic, tolik k OT.
Autorská citace #99
23.11.2023 13:46 - York
Clickbait.

Pokud se bavíme o hard scifi, mrkněte na speciální teorii relativity. Není to žádná raketová věda, stačí na to středoškolská matematika nebo trocha představivosti (light clock). Důkaz, že speciální teorie relativity neplatí, v tom videu není.

Pokud se nebavíme o hard scifi, tak, well, anything is possible.
23.11.2023 14:29 - LokiB
York: no v tom videu ona pokládá premisu, že Speciální Teorie Relativity ... není správná (což ok víme, že není kompletní ... třeba právě proto, že neobsahuje gravitaci, jak ona ve videu uvádí).
Takže takhle snadno to ze stolu shodit nelze :) Ale jako jo, je to clickbait, ona tak funguje, lidé co ji sledují, vědí, že tak funguje, ale baví je to.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.086168050765991 secREMOTE_IP: 44.202.209.105