Prostředí

sirien
7.2.2009 14:51
Umělá inteligence je častým a sporným místem sci-fi světů, v seriálech i filmech ji můžeme nalézt v mnoha podobách. Herně s ní ale vznikají mnohé problémy, které bych zde chtěl rozebrat.
Autorská citace #41
10.2.2009 12:00 - Ebon Hand
Osobně vidím článek jako tendenční, skrývá se v něm až příliš okatě "touha po existenci nadčlověka".

Myslím si, že nikdy nenehradí stroj lidský mozek v kreativitě a improvizaci. Autonomní rozhodování pilota přímo na bojišti s improvizací podle vývoje situace je specifikum, které je strojům opravdu hodně vzdálené.
Psát přímo o stíhačích je zavádějících a jejich kategorie je zastaralá, jasný trend je směrem k bojovým pilotům, kteří zvládají určitě portfolio akcí a nejsou svázani specializací.
Stroje jednají a myslím, že budou jednat velmi dlouho, šablonovitě, což znamená předvídatelně.
Ano budou věci na které bude zbytečné plácat potenciálem lidí, jako budou mezihvězdné lety, nebo zásobování, které je přímo ideálně stvořené pro AI. Nebo pěší droid či tank, který vystřelí po všem, co bude jeho hlavní senzor rozpoznávat jako nepřítele. Ale taky si myslím, že budou situace, kdy bude AI zoufale pokulhávat..
Autorská citace #42
10.2.2009 12:36 - Jerson
Na druhou stranu není řečeno, že AI musí člověka předčít v improvizaci. I předvídatelné chování může být učelné, pokud se takový stroj zároveň dovede účinně bránit a odolávat útokům.

Bojové stroje řízené AI mají výhodu v tom, že mohou být mnohem menší, může jich být velký počet a mohou zahltit obranu protivníka a po vyčerpání munice mohou provést sebedestrukční útok. Případně mohou být naváděny na dálku AI, která má větší výpočetní kapacitu a dokáže akce koordinovat.

Spíše si myslím, že AI může snadno dominovat v oblastech, které jsou mimo lidské možnosti, třeba směrování toků dat. To už ostatně dneska počítače dělají a jedinou možností lidského zásahu je použít jiné počítače a zjišťovat alespoň souhrnné údaje, ale stejně není možnost kontrolovat celý proces.
Autorská citace #43
10.2.2009 12:38 - sirien
Píše:
Osobně vidím článek jako tendenční, skrývá se v něm až příliš okatě "touha po existenci nadčlověka".

WTFH!?!?
zaprvé netušim kdes to v tom článku vyhrabal.
zadruhé ten článek je o hraní v SF prostředí, kde AI, AE a další prostě dost často jsou, ne o tom jestli se je někdy podaří vytvořit nebo ne.
Autorská citace #44
10.2.2009 12:47 - Colombo
tendenční, alspoň co vím, je článek, který má zbudit dojmy ve prospěch někoho. Kdo z tohoto může mít prospěch? Americká armáda, středisko pro výzkum AI?
Autorská citace #45
10.2.2009 12:59 - Sosáček
vira v singularitu je docela casta.

jinak, pratelsky vas upozornuju, ze se blizime stropu vyvoje pocitacu.
Autorská citace #46
10.2.2009 13:09 - Colombo
jako teď, nebo v našich představách?
Btw. to se říkalo už před dvaceti lety.
Autorská citace #47
10.2.2009 13:34 - Sosáček
Hm, vyvoje pocitacu mozna ne. Miniaturizace MOSFETu docela jo.
Autorská citace #48
10.2.2009 14:32 - Lotrando
Uzivatel: tak dvě nebo tři generace jsou ještě před námi a jsou v podstatě v připravené v šuplíku. momentálně nás spíš přibrzdí ekonomická krize. Někd ejsem četl pojednání o tom, že předním výrobci čipů mají poměrně konkrétní představu o příštích 20ti letech. Co je na tom pravdy, bůh suď. Posledních 20 let byl ale docela rachot.
Autorská citace #49
10.2.2009 14:42 - Colombo
ono to většinou bývá tak, že se furt zdokonaluje současná technologie a jak se dosáhne jejího dna, že si lidi myslí, že pokrok dále jít nemůže, přijde nějaký filuta a celý problém obejde někde uprotřed. Pak se celou dobu zdokonaluje tahle techologie...(rekurze)
Autorská citace #50
10.2.2009 14:46 - Sosáček
Ja bych za nejlepsi objevy v tomhle odvetvi prohlasil asi SSD disky (coz bude fakt dobry az se to rozjede) a lcdcka za hodne levno. A multicore procesory, samozrejme. Ac se spoustou veci to nepomuze, neni to spatny pro ty kterym to pomuze.
Autorská citace #51
11.2.2009 14:11 - Ebon Hand
Sirien: Tendenčně ve směru, že AI a AE zákonitě překonají člověka, tudíš ve prospěch AI a AE.
Dost mi tam chybí přístupu, kdy nepřekonají, třeba se jen vyrovnají a píšu to proto, že jsi to nakousl tím SW, ale pak ignoroval. Prostě napsal si článek o implementaci umělé iteligence a mě přijde polovičatý.
Toť vše.
Autorská citace #52
11.2.2009 14:15 - Jerson
AI v určitém směru překonala člověka už v roce 1940. Pokud jde o otázku, zda AI nebo AE může překonat člověka v každém směru, tak nejsem schopen odpovědět.
Autorská citace #53
11.2.2009 16:10 - Ebon Hand
Samozřejmě jsem myslel v komplexním pohledu. Dokonce pro větší pikantnost situace bychom to mohli formálně nazvat v potravinovém řetězci. :-)
Autorská citace #54
11.2.2009 17:27 - Jerson
V komplexním pohledu jsou dneska některé mobily chytřejší než někteří lidé, a to i v oblastech kteativity a plnění požadovaných úkolů.
Na druhou stranu i počítač může namalovat kresbu, kterou někteří lidé prohlásí za "zajímavou".
Na druhou stranu až se budu tři dna byvit s někým po netu a pak se ukáže, že to byl jen počítač, začnu o funkční lidské AI vážně uvažovat.
Autorská citace #55
11.2.2009 23:37 - Alnag
Jerson: Dá se říct, že některé mobily byly chytřejší než někteří lidé již v době, když žádné mobily neexistovaly. Jen si nejsem jistý, jestli to víc vypovídá o kvalitách neexistujících mobilů nebo o kvalitách bohužel existujících lidí... :))
Autorská citace #56
12.2.2009 00:58 - Colombo
alnag: narážíš tím snad na někoho?>:(
rozřeźu si žíly //.-(

ono je otázka, jakým směrem ty AI narvem. Jestli do klasického analyzování údajů a algoritmizace, či do biologických heuristik. Algoritmus bude vždycky přesnější, biologická heuristika rychlejší s dostatečnou přesností.
Představivost atd. je podle mého otázka struktury.
Autorská citace #57
12.2.2009 01:53 - sirien
Píše:
Sirien: Tendenčně ve směru, že AI a AE zákonitě překonají člověka, tudíš ve prospěch AI a AE.

O AE bych se v tomhle směru moc nebavil a to ze dvou důvodů. První je ten, že AE je velice abstraktní konstrukt který si lze dost těžko představit. Druhý je, že AE je ze své vlstní definice minimálně rovna lidskému myšlení s bonusem počítačové výkonnosti - dá se říct že je z definice nadlidská.

U AI a SW je ten problém, že SW nejdou SF, ale space opera, scífkový fantásko. Spousta věcí tam je prostě dogmaticky nadefinována a tečka - fyzikálními zákony počínaje, pokračuje Silou a AI konče - ve skutečnosti SW počítače místy sotva dosahujou efektivity těch našich. Prostě SW nemá z principu věci efektivní AI.
V článku jsem vycházel z představy, že umělá inteligence, mnou svévolně definována jako stroj schopný plné autonomie, bude dosažena v souladu s nenarušeným současným trendem, kterým je vývoj IT systémů geometrickou řadou - tedy stále více a více efektivnější v konstantním časovém intervalu.

Samozřejmě lze pracovat s myšlenkou toho, že se vývoj na něčem zasekne a v tomto směru se zpomalí. Uznávám že máš pravdu - na tuto možnost jsem zapomněl. Nebyl to záměr, prostě mě to nenapadlo. Pokud se někdy dostanu k updateu článku, tak to do něj rozhodně zahrnu (hodim si to radši rovnou do interní poznámky autora (: ) a díky žes na to poukázal.

Alnag: Poněkud offtopic, nicméně bohužel velmi trefné.
Autorská citace #58
12.2.2009 01:56 - sirien
Ebon: Abys věděl že blbě nekecám tak sem si tam tu interní poznámku právě veditoval, fakt jí tam mám, konkrétně tuhle:
Píše:
Ebonova poznámka někde kol. 60. postu - vývoj AI geometrickou řadou se na něčem zasekne a AI nedosáhne lidské efektivity.

:)
Autorská citace #59
12.2.2009 09:37 - Jerson
Zas bych to s tou geometrickou řadou nepřeháněl - takto roste výpočetní kapacita, ale to není to samé jako výkonnost (v oblasti inteligence).

U letadel se po jistou dobu také zvyšovala maximální rychlost čím dál víc, ale jen samotná rychlost (ve vodorovném letu) letadlo do vesmíru nedostane.
Autorská citace #60
13.2.2009 11:57 - Ebon Hand
Díky za vstřícný přístup. Psal jsem to proto, že se mi velmi líbí, když se vývoj AI dostane v určitém směru na svou kapacitní hranici a další nýšení by nebylo výhodné třeba z nutnosti zvětšení zdrojů, či dochází k nežádoucímu vývoji chování.
Robot který bezchybně vypočítá takřka cokoliv a řídí cokoliv je bezradný, když má vymyslet zamilovanou básničku.
Robot jako dokonalý společník, který se ale nikdy neodváží jen tak pro zábavu překročit zákon, třeba něco ukrást.
Či ten sentimentální robot ze stopařovýho průvodce..

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.064620971679688 secREMOTE_IP: 18.224.63.87