Prostředí

sirien
15.2.2009 12:22
Všimli jste si, že v 90% SF mají na lodích umělou gravitaci, ale nevyužívají ji k ničemu jinému, než ke svému pohodlí? Ve skutečnosti s sebou gravitika nese spoustu problémů.
Autorská citace #21
16.2.2009 11:50 - Jerson
To už se můžeme bavit o tom, že nejlepší zbraň je stranglet, protože ho nemáš čím zastavit a jakmile ho jednou dostaneš do hvězdy, tak je její zničení jen otázkou času. Stačí povolit jeho vyrobení (: )

Nevím jak přesně s tím souvisí "bezreakční pohon" - má jít o projektil, který budeš dostatečně dlouho urychlovat, abys mu dodal energii?
Autorská citace #22
16.2.2009 11:59 - Sosáček
jep. pokud ovsem nepovolis silovy pole, pak zastavit jde ;) ono to samozrejme jde i bez neceho co umi delat tah bez reakcni hmoty, jen to trva dlouho.

obecne, vybusniny jsou ve vesmiru bez vzduchu ztrata casu. kineticka energie to resi sama.

btw ciste se soucasnou fyzikou (ale vyzaduje to materialy ktery neumime vytvorit) se daji delat takovy veci jako ze vezmes hvezdu a nekam s ni odletis :) a tak.
Autorská citace #23
16.2.2009 12:01 - Sosáček
jinak co se tyka atmosfery vesmirnych souboju, nejvic se mi libila andromeda. tam si po sobe na vzdalenost nekolika svetelnych sekund (a vetsinou schovani za planetou, nebo mezi sutrama nebo tak) posilali strely, smirovali se sondama a tak. to mi prislo stylovy.
Autorská citace #24
16.2.2009 12:02 - Sosáček
coz mi pripomina, ze bych mel umet spocitat rychlost neceho co z nuly akceleruje 1g jeden tyden, jeden mesic a jeden rok. vzdyt je to jednoducha fyzika :)
Autorská citace #25
16.2.2009 12:30 - sirien
Píše:
Tím jsem chtěl ilustrovat skutečnost, že lodě se neorientují nějak rozumně ani vůči planetám, ale prostě tak, aby poskytly cool pohled.

Hm. U mě to je ok.
Když Arnold Schwarzeneger rozstřílí na hadry záporákovo auto, tak taky nestojim o to aby jen proděravělý nabouralo do stěny. Musí hezky sjet ze silnice, v plný rychlosti to nabrat do sloupu a pořádně vybuchnout.
To je stejný jako stěžovat si že barovou tanečnici hraje Jessica Alba, když skutečný barový tanečnice jsou obvykle mnohem ošklivější. Jestli se Ti to nelíbí prosim, já se radši mrknu na Jess :)

Píše:
Takže jsi v pozoci, kdy důstojník řekne kapitánovi stojící letadlové lodi, že vítr fouká o deset stupňů bokem a že by bylo lepší loď natočit. A můžeš hádat, co na to řekne kapitán letadlovky (: )

"good point, do it?"
Ono směr větru je u letadlovek docela podstatná věc kvůli vzletům a přistáním. A vzhledem k tomu, že mají boční turbíny na natáčení a vzhledem k tomu že sou poháněný jadernym reaktorem, tak bude kapitánovy uplně ukradený jestli XO vydá rozkaz a tři lidi si namačkaj pár tlačítek.
Autorská citace #26
16.2.2009 12:44 - andtom
Pokud vás zajímá řešení sci-fi boje při použití řízených střel a použití gravitace v pohonu a ochraně lodi, tak jak už jsem psal v jiné diskuzi, knížky ze světa Honor Harringtonové obsahují takové řešení. Solidní česká stránka o této knižní sérii je zde: Honor Harrington
Mimochodem, ty knížky se čtou výborně, za sebe doporučuji. Je to military sci-fi, ale s pěknou porcí politiky postavené na ekonomických možnostech.
Autorská citace #27
16.2.2009 12:51 - Jerson
Siriene, já nikdy byrový tanečnice neviděl, ale viděl jsem film Vesmírná Oddysea, ve kterém nepochodovali pod podlahách a lodě nebyly srovnané úplně paralelně a ... líbilo se mi to. Vypadalo to jako ve vesmíru a ne jako ve studiu. A podíval bych se nato znovu, což se o ošklivé barové tanečnici říct nedá. Takže asi tak.

A s tou letadlovkou jsi mě nepochopil - když stojí a potřebuje se pohnout, trvá příliš dlouho než změní směr a tak prostě zůstane na místě, pokud není nutné opravdu nutné s ní pohnout. O palivo vůbec nejde.
Píše:

coz mi pripomina, ze bych mel umet spocitat rychlost neceho co z nuly akceleruje 1g jeden tyden, jeden mesic a jeden rok. vzdyt je to jednoducha fyzika :)

Neznám z hlavy vzoreček pro rychlosti blížící se rychlosti světla, takže za týden mi to vychází na skoro 6 000 km/s, za měsíc 25 000 km/s a za rok to už bude blízko rychlosti světla. Jenže je třeba vzít v úvahu, že v prvním případě potřebuješ dráhu 1,7 miliardy kilometrů, na druhý 33 miliard a ve třetím (asi) 4,8 bilionu.

Pluto obíhá ve vzdálenosti necelých 3 miliard kilometrů od Slunce. Za měsíc jsi u něj - ale tref se.

Jinak na ten odkaz jsem se podíval, ale žádné vysvětlení věcí o kterých se bavíme tam není. Snad jen že zřejmě používají i gravitační útoky.

OT: Alespoň jsem se naučil nové slovo - Zplutovat (: )
Autorská citace #28
16.2.2009 13:08 - Sosáček
hmm.

ja neumim prepocitat 1g na m/s^2 :) potom by to mela byt jednoducha integrace, ne?
Autorská citace #29
16.2.2009 14:39 - Jerson
1g je tuším 9,8 m/s2 A integrály jsem už závno zapomněl :-)
Autorská citace #30
16.2.2009 14:45 - andtom
Jerson: V sekci "Různé" se píše o lodích, taktice a zbraních (zde je psáno o řízených střelách s vícero hlavicema). Jinak existují na netu podrobnější pojednání v angličtiny, ta knižní série je populární.
Autorská citace #31
16.2.2009 15:35 - Blaine
Ad Honor Harrington:
Weber pouziva gravitiku na vsechno prakticky - lode jsou pohaneny gravitickymi pohony, at uz v normalnim vesmiru nebo v hyperu. Lode jsou takove HODNE osklive a HODNE ne-cool vypadajici veci, ktere se daji nejlip definovat jako hnusny valec s kladivovitou hlavou a zadkem. S tim ze ve stredu je prave ten graviticky generator, plus jsou na trupu nejake "uzly", ktere vytvari "plachtu" pro cestu hyper-prostorem.

Diyk gravitickemu pohonu ma kazda z lodi nezranitelny "vrsek" a "spodek" pred ktere se projektuji gravitacni kliny - vec, ktera dokaze roztrhat prakticky cokoliv (samozrejme podle velikosti klinu). Znamena to, ze lode spolu bojuji bocnimi salvami a pripadnou palbou "chaser weapons", ktere jsou na pridi a na zadi. Boky jsou pancirovane a zpravidla maji na sobe silove pole, stity, ve kterych jsou otvory prave na zbrane.

Zbrane jsou energeticke s kratkym dosahem (no moc kratkym ne, ale efektivni dostrel je velmi omezeny, mam takovy pocit jenom tak milion kilometru nebo tak - nejsem si 100% jisty, tohle se vysvetlovalo tak v prvni knizce:) ) a strely - rakety s gravittickym pohonem. prave ty strely se v prubehu serie zlepsuji a postupne dostreli na strasne mega vzdalenost. Ale vsechno je to svazane s tim, ze je treba vymyslet FTL komunikaci, kterou asi tak do pate knihy nemeli.

Strely jsou pohanene miniaturnim gravitickym pohonem, ktery vytvari kliny stejne jako u lodi (diky tomu je muzes zachytit a sestrrelit) a maji "laserove" hlavice (ty nejak maji fungovat, ale ja to nikdy poradne nepochopil) nebo jaderne strely. Jaderne se pouzivaji na boj proti nepancirovanym a nestitovany cilum - typicky je to civilni nebo vojenska lodenice nekde ve vesmiru nebo tezebni stanice.

Podle me je tenhle system velmi uveritelny a velmi dobre popsatelny. Takze pokud nekdo chce delat "souboje s velkymi vesmirnymi lodemi" doporucuji tuto serku jako inspiraci.

P.S.: na fifthempire se objevila dalsi cast 28. kapitoly Storm from Shadows!!! (dalsi Honorverse knizka - hlavni role Mike Henkeova, odehrava se v Talbottskem Kvadrantu... Star Empire of Mantichore <3)
Autorská citace #32
16.2.2009 16:46 - Kolemjdoucí
Několik poznámek:
(i) Zintegrovat konstantu byl měl člověk umět i opilej ;) .
(ii) Na gravitační zrychlení 1g opravdu není potřeba hmota Země.
(iii) Můj předchozí příspěvek upozorňoval na to, že úbytek síly se čtvercem vzdálenosti platí opravdu jen pokud jste dostatečně daleko a/nebo je zdroj pole bod nebo koule (dá se ukázat, že objekt tvaru koule vytváří stejné pole, jako by byla všechna hmota v jeho středu - to není moc překvapivé). Pokud bychom se bavili o nějakých hypotetických gigantických lodích, jdou vymyslet různé jiné zábavné tvary pole.
(iv) Při používání malých extrémně silných zdrojů grav. pole by se musel člověk nějak vypořádat s vlivem slapových sil, které budou nezanedbatelné.
(v) Kdosi mi vyprávěl o nějaké staré hře s realistickou Newtonovskou fyzikou. Souboje lodí tam probíhaly trochu jako rytířská klání - dvě lodě se rozletěly proti sobě, jedna od Slunce a druhá třeba od Pluta, postupně zrychlovaly až třeba na 0,5c (z pohledu třetí lodě, která je v klidu) a pak kolem sebe kmitly rychlostí O,8c (z jejich pohledu), takže hráč měl minimum času něco nepříteli udělat. Následně opět stejně dlouho zpomalovaly, nakonec se otočily a letěly si to rozdat znova :) .
Autorská citace #33
16.2.2009 16:50 - Kolemjdoucí
Sorry za to formátování (a za překlep 0 <-> O), příště si to po sobě snad líp projdu.
Autorská citace #34
16.2.2009 17:22 - Sosáček
neni to nahodou potreba integrovat dvakrat?
Autorská citace #35
16.2.2009 17:34 - Kolemjdoucí
Dvakrát by se zrychlení integrovalo, pokud bys chtěl znát celkovou dráhu. Pokud jsem to správně pochopil, diskutovalo se o rychlosti.
Autorská citace #36
16.2.2009 17:39 - Sosáček
ja myslel ze chci drahu. *kouka dolu* ok, chtel jsem rychlost :)
Autorská citace #37
23.2.2010 09:49 - sirien
Sem si teprve včera uvědomil, že v Babylonu 5 vyřešili (u lidských lodí) gravitaci velice podobně, jako jsem to tady navrhoval já - vepředu statická část se zbraněmi a hangáry pro stihače, vzadu statická část pro motory, uprostřed rotující část s posádkou.
Autorská citace #38
23.10.2019 13:36 - sirien
Real Artificial Gravity for SpaceX's Starship

Koncept spojení 2 lodí které se rozrotují vůči společnému centru rotace (tady centrované kolem 3. lodi která nese spojovací mechanismus). Kupodivu to pro SpaceXí Starship zjevně dává smysluplný čísla (rotační gravitace by měla na lodi rozsah .85-1.05g výměnou za 3+3tuny paliva (rozrotování, zastavení).

Pro nějakej Expanse-style setting v pre-Epstine éře by to byl zajímavej koncept.
Autorská citace #39
23.10.2019 14:21 - LokiB
Při ceně 12.000 USD za kilogram na geostacionární dráhu resp. tak 6.000 USD na nízkou oběžnou dráhu, to tedy není úplně láce, tak snad na to budou mít
Autorská citace #40
23.10.2019 16:14 - sirien
SpaceXí BFR je ve skutečnosti tak megalomanská, že 6 tun paliva je vcelku o ničem (resp. výměnou za příjemných a zdravých 1g po celou cestu to je o ničem). Posuď sám: Spaceship, BFR (hodnoty suchý váhy, vzletový váhy, užitný váhy atd. sou v pravejch boxících).

Ve skutečnosti bych tipnul, že pokud něco takovýho fakt udělaj*, tak pudou spíš s 0.5g než s 1g. Zaprvé stejně na Marsu potkáš 0.38, ale především kvůli zatížení na tu celkovou strukturu (...která pak nebude muset bejt tak masivní, což opět ušetří další a řek bych že mnohem větší tuny paliva na vzlet stejně jako užitnej prostor). I když je zas otázka že tu je ten argument že při návratu bys mohl postupně navyšovat gravitaci z 0.4g (adekvátní Marsu) na 1g a tim tu posádku postupně adaptovat (oproti tomu když bys jí prostě hodil z vesmíru do pozemský 1g)



*to odkázaný video je fan-made, btw., SpaceX ani Elon žádný vyjádření k podobným konceptům nebo technologiím nevydali - nicméně spekuluje se že tak daleko prostě ještě nejsou a že otázku gravitace pro 4 měsíční cestu nejspíš řešit chceš... zvlášť pokud se mají naplnit Elonovy dříve prezentované představy o komfortu

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.080053806304932 secREMOTE_IP: 54.242.75.224