Prostředí

sirien
20.2.2009 22:33
V této sérii naleznete různé pseudonovinové bulvární články, které můžete využít buď jako inspiraci, nebo přímo jako materiál do her typu World of Darkness, Esoterorists nebo jiných urbanfantasy.
Autorská citace #1
20.2.2009 22:33 - pipux
Jaj! Celé jsem to sežral jako tác prostřený tak dobrými sušenkami, že nikdy nevíš, kdy přestat.

Podívejme se ...
- jaktože jí je dvacet dva a jak k tomu došla beze zmíňky? je Naďa tak mocná, aby měnila svůj vzhled? nebo si ji mazlíčkují nějací astrálové?
- pokud pokecali s Avicennou, jedná se o úžasnou zkušenost. rádi budili mrtvé osobnosti?
- proč nevyvolali Lenina a Stalina, Teslu? :))
- kdo mohla být ta mocná entita? a co udělala? přepsala schopnosti, které se výzkumníci naučili? přelinkovala je? wow ...
- kde je výzkumu konec? mohla astrální mocnost za pád SSSR?
- ta tajemná organizace v ponorce ... hmmm, mezinárodní institut pro preservaci astrálního dědictví? wow ...

Ale, kritika: komunisti, a neuvedl jsi teslovy cívky (ty z red alerta :P). Mohli přeci cívky přefázovat na neviditelné světlo, šokovat astrály na elektrickém křesle ;)

---
Já už mlčím, ale soudruh generál ti chtěl vzkázat: dobrá práce, soudruhu ;)
Autorská citace #2
20.2.2009 23:00 - Sethi
rusové? pokusy?

tomu nevěřím.
Autorská citace #3
20.2.2009 23:26 - pipux
rusové možná ...

ale sověti! zajisté!
Autorská citace #4
22.2.2009 10:37 - Argonantus
Celkově hezké téma na hru. Parapsychologické pokusy Sovětů a Američanů, zejména v šedesátých letech, jsou realita; informace o nich jsou ale skoro vždy bulvár. Utajení trvá.

Píše:
Na pohled dvaadvacetiletá mladá žena s blond vlasy v elegantním oblečení bohatších studentek


Věku se nemohu dopočítat. O pokusech s aurum potabile nebyla v článku řeč.

Píše:
amatérská okutistka a studentka antropologie.


Profesionální okultistka je nemožné spojení; a nejsem si jist, jestli antropologie nepatřila mezi buržoazní pavědy.

Píše:
Byli jsme všichni věřící komunisté, na to si vedení dávalo pozor. Vězni, na kterých jsme experimentovali, nám byli představeni jako kapitalističní přisluhovači snažící se zničit komunistický sen.


Názory hlaní hrdinky jsou mi nejasné; předpokládal bych, že bude komunistka i dnes (navždy). Rozhodně by nikdo z nich nepoužil spojení "komunistický sen".

Píše:
Bylo to trochu jako číst Lovecrafta:


Autor čte Lovecrafta, komunistická badatelka 1970 zaručeně nikoli. To přirovnání tudíž není stylové.

Píše:
jak astrály přinutit ke spolupráci


Předtím daleko zdařilejší spojení "astrální bytosti". "Astrál" je termín moderní magie pro prostředí, kde se ty bytosti vyskytují; něco jako matrix.

Píše:
KGB od nás dostala mnoho výzvědných informací


Předpokládám, že by se celý výzkum děl buď přímo v zařízení KGB, nebo na přísně utajeném pracovišti (někde kdovíkde v Antarktidě), kde by počet členů KGB na metr čtvereční přesahoval míru rozumnou. KGB by tudíž nebylo třeba nic sdělovat.

Píše:
Vyvolali jsme astrála objeveného v arabské tradici, podle zápisků ze zhruba jedenáctého nebo dvanáctého století. Úplněj jsme opomněli varování, která k němu učenec Avicenna uváděl.


Případ Charlese Dextera Warda. Ten učenec byl Borelus. Avicena byl skeptický lékař.

Píše:
Ztratila jsem své komunistické cítění.


Takový případ není skoro možný. A byl by vyjádřen nějak jinak.

Píše:
Sešla jsem se s Britským atašé


Neumím si představit, jak by něco takového bylo umožněno ruskému občanovi, a přísně střežené vědkyni dvojnásob.

Píše:
a řekla jsem mu kdo jsem a že chci uniknout, ale nevěřil mi ani slovo, myslel že si z něj dělám legraci.


To chápu. A nebo hůře - byl by si jist, že je to nějaká kulišárna KGB.

Píše:
Zeptali se jestli si stále přeji opustit Svaz.


Hodně tajemná organizace. Chtělo by to rozpracovat. Bělogvardějští upíři?

Píšu to pro případné nadšence, kteří y to chtěli dál rozpracovávat jako terén pro hru.
Autorská citace #5
23.2.2009 14:19 - sirien
Píše:
Profesionální okultistka je nemožné spojení; a nejsem si jist, jestli antropologie nepatřila mezi buržoazní pavědy.

No... profesionál je člověk který má něco jako profesi. Ten článek je o sovětech, kteří okultismus zkoumali a tímto výzkumem se živili... tedy profesionální okultisté, ne?
Antropologie myslim nebyla pavěda... a jestli jo, tak to volně zaměň třeba za etnologii nebo antropologii.

Píše:
Názory hlaní hrdinky jsou mi nejasné; předpokládal bych, že bude komunistka i dnes (navždy). Rozhodně by nikdo z nich nepoužil spojení "komunistický sen".

Pokud se nepletu tak se v článku hl hrdinka přímo zmiňuje o tom, že jí to komunistické nadšení v jednu chvíli přešlo, nebo ne?

Píše:
Autor čte Lovecrafta, komunistická badatelka 1970 zaručeně nikoli. To přirovnání tudíž není stylové.

Komunistická okultní badatelka by klidně mohla Lovecrafta číst stejně jako jiné podobné autory ve snaze podívat se, jestli náhodou neobjevili, nevěděli nebo někde nevyhrabali něco užitečného co by případně zakomponovali do díla.
Rozhovor je z roku 2009, takže komunistická badatelka klidně mohla Lovecrafta přečíst v devadesátym (nebo po svém úniku ze SSSR) a to přirovnání dneska klidně použít jako vhodné...

Píše:
Předtím daleko zdařilejší spojení "astrální bytosti". "Astrál" je termín moderní magie pro prostředí, kde se ty bytosti vyskytují; něco jako matrix.

Předpokládal jsem, že "astrální bytosti" byl původní termín, který slangově přešel v jednoslovné "astrály". Vzhledem k tomu že se jimi zabývalo pouze jejich pracoviště si klidně mohli (ale nemuseli) tenhle slang zavést mezi sebou jako ofic. terminologii...

Ad KGB: Šlo spíš o obrat. "dostala od nás" si klidně zaměň za "poskytli jsme jí" nebo za "umožnili jsme jí získat" nebo cokoliv podobného.

Ad Avicenna: Překladatel a komentátor Aristotela, pokud si svou filosoii na gymplu pamatuji dobře. K jakým jeho spisům se dostali okultní sověti je věc úplně jiná, než jak jej zná veřejnost. (pipux - bylo to myšleno tak že četli Avicennovi spisy, ne že ho vyvolali, duchy a mrtvé a tak tam nepřivolávali)

Píše:
Sešla jsem se s Britským atašé


Neumím si představit, jak by něco takového bylo umožněno ruskému občanovi, a přísně střežené vědkyni dvojnásob.

Zaprvé - ona vědkyně tam přímo uvádí že se dostala k jakýmsi blíe nepopsaným schopnostem. Kromě toho pracovala v okultním výzkumu, třeba si k té schůzce nějak bokem dopomohla.
A... "vojenský atašé" byl vždycky jen eufimismus pro "oficiální spojka s naší rozvědkou na vašem území". Bylo možné se s ním setkat - byl sledovaný, ale občas se trhnul. A měl lidi co uměli zprostředkovat spojení a tak. A ty se snažila druhá strana sledovat. Klasické hry tajných služeb.

Píše:
Hodně tajemná organizace. Chtělo by to rozpracovat. Bělogvardějští upíři?

Při psaní jsem měl myšlenku na Ordo Veritatis z Esoterrorists, ale byla to spíš skica, pojmout se to dá všelijak.
Autorská citace #6
23.2.2009 14:20 - sirien
Jinak docela milé, trochu sem se bál jak bude tenhle článek přijatej, protože se od předchozích stylově i konkrétností kapku liší.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.070647001266479 secREMOTE_IP: 34.230.84.106