Prostředí

sirien
9.3.2009 15:51
...aneb o zbraních, štítech a bojích v SF, zejména ve vesmírném prostoru. Spousta lidí mě nebude mít ráda :)
17.3.2009 17:49 - Jerson
Ony lasery mají specifické nevýhody, třeba odrazivost různými materiály. Těžko si představím laser, který si poradí s ocelí, mědí a slinutou keramickou destičkou, ať na proříznutí nebo předání tepla. Někdy si může poradit s pětipalcovým pancířem a jindy ho může zastavit půlmilimetrová vrstvička.
17.3.2009 21:38 - Blaine
no jak tak tady na tohle diskuzi koukam, tak jsem asi blba vyjimka, ktere staci jednoducha veta na "objasneni" toho, jak neco funguje: Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic. ~Arthur C. Clarke
17.3.2009 21:54 - Dukolm
Ono u toho odrazu záleží na vlnové délce v jakém spektru ten paprsek je, při nějaké vlnové délce se už odráží špatně ale dá bránit nějakou odpařující se látkou. (Doufám že sem si to nějak nepopletl)
Laser nemusí být vždy vidět.
17.3.2009 22:56 - Lotrando
U toho laseru je zajímavé, že má jen určitý počet výstřelů. Vzhledem k tomu, že ve všech sci-fi je laser bez munice, je tohle docela posun :)
18.3.2009 05:36 - sirien
Blaine: Ano tak jak to myslel Clark, ne ve vztahu k diskusi zde, a prosím tuhle větu neprobírat v téhle diskusi, totálně by jí zabila, stejně jako diskuse k ostatním článkům z téhle série. Kdyžtak spec. téma.

Lotrando: Ano, přiznám se že jak mi je konstantní laserový paprsek protivný protože mi nepřijde moc cool, tak laserový paprsek s trváním pár vteřin a spotřebovávající munici mi naopak přijde jako docela dost cool zbraň...
18.3.2009 07:03 - ZM
sirien: Co se týče laserů, které potřebují "munici", jedná se o takyvané "chemické lasery" například COIL (Chemical Oxygen Iodine Laser) založený na reakci hydroxidu sodného, chlóru, peroxidu vodíku a jódu. Tyto chemikáli jednoduše zreagují, proto lasery potřebují do aktivního prostředí po výstřelu novou dávku "paliva". Takový hezký přehledový článek.
24.5.2009 16:22 - unknown
Kde v SW nebo ST se objevily sonické zbraně ve vesmíru? :)
24.5.2009 16:34 - Fibriso
ve SW se sice objevily sonické zbraně, ale nikoli ve vesmíru - byly to takové ruční ochromovače
ve ST nevim, ale tam je možné všecho :)
24.5.2009 16:56 - Sethi
v SW bylo sonické minové asteroidové pole, nebo něco v tom smyslu... nicméně SW člověk nemůže počítat jako scifko, je to prostě SW... =)
24.5.2009 17:18 - Fibriso
Seismic charges, na vině je blbej překlad.
viz: starwars.wikia.com/wiki/Seismic_charge
24.5.2009 20:48 - sirien
Ve Star Wars? Třeba sonické miny které házeli v ep. II na Obiwana. Ale tak SW... tam se to prostě NEŘEŠÍ.

Ve Star treku už nevim, ale vim že tam byly protože to byla taková hovadina že se mi to vpálilo do paměti. Bylo to TNG, protože tam velel Picard, viděl sem to v televizi, hádali se tam s nějakou cizí lodí a jedna nebo druhá tam po sobě pálily sonickejma paprskama nebo čim :) .
24.5.2009 23:39 - Fibriso
Uagh, občas mam pocit, že mluvím do zdi.
Seismic charges - Seismické nálože. Sonická mina je naprosto zcestný překlad!
http://starwars.wikia.com/wiki/Seismic_charge píše:
A few seconds after launch, a seismic charge would detonate into a blue ball-shaped explosion which had the unusual side-effect of drawing in all sound from a given area around it.This small explosion soon collapsed in upon itself before releasing a shock wave of energy that would obliterate much in its path. They were very helpful in asteroid fields, enabling the pilot to clear an area of hazardous asteroids. Such seismic waves were even capable of penetrating thin durasteel plating.

It is believed that this weapon operated on the principal of sonic resonation as it exhibited qualities strikingly similar to the resonating of material, resulting in its detonation.
25.5.2009 00:38 - sirien
Píše:
Uagh, občas mam pocit, že mluvím do zdi.

Ani ne. Pointa je v tom že ve Star Wars... probohy, kdyby ve SW byly sonický miny, myslíš že by to ještě mělo na jejich fyziku nějakej význam? Sonický miny by se naprosto vklidu ztratily mezi vším tím ostatním.
Na druhou stranu Star trek... ST se snaží bejt tak upjatě... smysluplnej, že to tam je jako pěst na oko.
25.5.2009 08:58 - unknown
Podle toho textu od Fibrisa se zdá, že nálož vyvolá explozi energie, která v zasaženém cíly vyvolá vibrace (asi tedy sonické), které ho rozdrtí. Nepíše se tam, že vyvolá přímo explozi zvuku, což by byla blbost. To "drawing in all sound from a given area around it" spíš jen zobrazuje efekt, jaký to mělo ve filmu, a ve všech sci-fi jsou akce ve vesmíru ozvučeny. Což je čistě pro efekt, ve skutečnosti tam žádný zvuk není a tudíž ani tahle exploze žádný "nevysaje"

nebo to je možná efekt, jaký má když je odpálena v atmosféře. to by pak smysl dávalo
25.5.2009 11:26 - sirien
Myslíš ten zvuk charakteristického "bziinnkkk...."? :)
Probohy... uvědomujete si že spekulujete o tom jak něco fyzikálně funguje ve Star Wars? Největšim ignorantu fyziky a logiky ze všech profláklých SF fungujícím na premise "if its cool, its ok?"
25.5.2009 17:13 - Lokken
Zopakoval bych tu, že z mého pohledu se SW nesnaží tvářit seriózně co se zákonů fyziky týče(ne jako ST, jak už tu někod zmiňoval). Prostě klasická sci-fi ujednání typu: If it ain´t broke, don´t fix it! a It doesn´t have to make sence if it is cool!
25.5.2009 17:33 - Fibriso
jo, ale vesmírné zvukové zbraně je moc velká konina i na SW
25.5.2009 19:40 - sirien
Píše:
jo, ale vesmírné zvukové zbraně je moc velká konina i na SW

Ani zdaleka. Probohy - mají tam lightsabery!
25.5.2009 19:47 - Alnag
Díval jsem se do Star Trekové encyklopedie (která je ale už trochu zastaralá, takže nepokrývá některé nové výdobytky) a na Star Trek Wiki a je tam záznam jen o sonických ručních zbraních.
25.5.2009 20:02 - Sosáček
lightsabery jsou nahodou uzasny. paradni zpusob jak udelat souboje mezi dulezitejma postavama osobnni, elegantni a hrozne cool.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.27005505561829 secREMOTE_IP: 18.208.202.194