Prostředí

sirien
9.3.2009 15:51
...aneb o zbraních, štítech a bojích v SF, zejména ve vesmírném prostoru. Spousta lidí mě nebude mít ráda :)
Autorská citace #41
13.3.2009 12:01 - bigbythewise
Ebon Hand píše:
Amíci zavádějí střelivo, jež je vybaveno procesorem, který je spřažen s compem a laserovým dálkoměrem na zbrani. Střelec zadává na základě měření dálkoměru, kde chce, aby střelivo vybuchovalo a comp to v okamžiku výstřelu nahraje do čipu v projektilu.
Příklad, pokud jsou nepřátele za rohem chodby, či v místnosti za dveřmi. Stačí změřit vzdálenost, pomocí předvolby nechat automaticky přičítat dva metry a střílet. Projektily sami vybuchují ve vzduchu uprostřed místnosti, či na rohu, aniž by museli dopadat na nějakou překážku a nepřátele zkrápějí střepinami.


Skvělé, i když asi dost drahé zabíjení. Mimochodem, co civilisti/rukojmí/whatever? Na ně to nepůsobí? Ale tak nechme realismus být. Do HRY je to určitě skvělé. :o)
Autorská citace #42
13.3.2009 12:05 - sirien
Taky to nechává napájet Morayovými generátory (další vynálezce co tvrdí že byl na cestě k "energii zadarmo" ale pak mu a jeho rodině začali vyhrožovat že má zanechat výzkumu a za všechno může vláda U.S.

Jo, taky sem si řikal proč se s bulvárem vymejšlim když by jen stačilo linkovat tyhle články...
Autorská citace #43
13.3.2009 12:14 - bigbythewise
sirien píše:
osobně mi to přijde kapku dost hodně mimo


Z toho si nic nedělej. Z Tesly jsou kapku mimo i vědci, protože některým jeho vynálezům nerozumí ani dnes.
Autorská citace #44
13.3.2009 12:21 - Colombo
http://oldrichsramek.blog.idnes.cz/c/74383/Energie-nadosah-Radar-v-jine-roli.html

tady zase někdo tvrdí, že radar v brdech je ve skutečnosti zbraň:)
Autorská citace #45
13.3.2009 12:43 - Ebon Hand
Bigby, myslíš, že je pro armádu něco drahé?

A odkdy si při válčení bere nějaký velký ohled na civilisty?
USAF při náletech na Německo? Nálety ve Vietnamu? V Afgánistánu, nebo v Iráku? Moskevský divadlo? Beslan? Afrika?
Zbraně se vyvíjí jen proto, aby tvoji vojáci získali výhodu..
Autorská citace #46
13.3.2009 12:53 - Colombo
cena/vykon vždycky rozhoduje, ačkoliv tento poměr je co se týče armády více nakloněn k výkonu.
Ale tohle je hlavně americké stanovisko, ne? Snaha o bleskovou válku. Jde o to, aby technika provedla v krátkém okamžiku, v době střetu, maximální výkon a byla maximálně účinná, po zajištění oblasti je to už více-méně zbytečné.
Ale i armáda ukončila spoustu projektů, protože se ukázali jako vysoce nerentabilní.
Autorská citace #47
13.3.2009 13:14 - Lotrando
colombo: ten pán je hodně zábavný a taky musí být chytrý, když zná tolik cizích slov :) ohledně Tesly, viděl jsi "Dokonalý trik", doporučuji, moc pěkná záležitost.
Autorská citace #48
13.3.2009 13:18 - sirien
Ebon píše:
A odkdy si při válčení bere nějaký velký ohled na civilisty?

Od konce studené války. Politicko-propagandistické mediální důvody.
Bez velkého nepřítele (SSSR) jsou lidé stále ochotni pochopit boj proti menšímu nepříteli, ale v boji proti menšímu nepříteli už jim vzhledem k převaze, ve kterou lidé u malého nepřítele věří (protože je o ní vláda US neustále ujišťuje), nepřijde adekvátní odepisovat civilní ztráty.

Z toho důvodu moderní armády (především USA, pod jejich vedením i ostatní akceschopné armády NATO, třeba VB, kromě toho i např. Izrael) pracují na vývoji nesmrtících zbraní, k civilistům mírných taktik, nově se objevil fenomén kulturního vzdělávání vojáků pro oblast kde zasahují - už nejen jazyk, ale skutečně i tamnější kultura, aby se předešlo konfliktům, amráda ve volných chvílích v místech zásahu vypomáhá s nevojenskými aktivitami atp.

Všechno je to kvůli tomu, že potřebuješ udržet co nejlepší mediální obraz své armády na nepřátelském území, zaprvé abys minimalizoval nechuť jiných států ke své aktivitě, zadruhé aby si Tví voliči mohli říct "jo, naši chlapi tam dělaj kus práce, dobře za ně" a zvolili Tě znovu.
Autorská citace #49
13.3.2009 13:26 - Colombo
Lotrando: znám jich ještě víc!(celých 12)

Sirien: Izraelská nesmrtící zbraň, to myslíš bílý fosfor?
Autorská citace #50
13.3.2009 13:37 - bigbythewise
Ebon Hand píše:
Bigby, myslíš, že je pro armádu něco drahé?


Jak pro kterou. Samozřejmě, že taková USA si může dovolit hodně a láduje to tam pod tlakem, ale i tak mě šlo spíš o to, že ta situace, kterou jsi popisoval, by šla vyřešit minimálně stejně efektivně i bez použití sci-fi-like munice, když už teda nebereme ohled na ty civilisty že?

Ebon Hand píše:
A odkdy si při válčení bere nějaký velký ohled na civilisty?


Aha. Já si nevšiml, že se někde bavíš rovnou o válce. Nicméně i tak to za mě napsal výstižně sirien. Už asi těžko něco můžu dodat.
Autorská citace #51
13.3.2009 14:19 - Sosáček
Colombo: zidi maji vyjimku. Prece holokaust, tim se da omluvit cokoli.

Jinak, vojaci typicky neosvobozuji rukjmi, to delaji fizlove. Proto maji ty sileny obleky a kde co, zatimco vojaci je nepotrebujou, pac nemusi lezt do baraku k chlapkum co je chteji zabit, proste si nekam zalezou, zavolaji vzduch a je to (co mi tak vypraveli).
Autorská citace #52
13.3.2009 14:40 - bigbythewise
Uzivatel #1513 píše:
Jinak, vojaci typicky neosvobozuji rukjmi, to delaji fizlove. Proto maji ty sileny obleky a kde co, zatimco vojaci je nepotrebujou.


Cože? Vojáci mají dnes lepší výstroje než většina policejních složek.

Uzivatel #1513 píše:
Jinak, vojaci typicky neosvobozuji rukjmi, to delaji fizlove.


A co jejich vlastní lidé? Omg.
Autorská citace #53
13.3.2009 14:47 - Ebon Hand
Když už jsme sklouzli k tomu válčení. Ačkoliv mi to přišlo divný už tím Bigbiho dotazem na civilisty u střeliva. Plat se někdo u granátu, u rakety, nebo railgunu?

Siriene, sorry, ale válka je pořád válka. To co popisuješ je mediální kampaň, kterou vedou vyspělý země, aby před svými občany obhájili, proč někde válčí. A koukám, že na tebe to má ten správný účinek.
McDonald je taky tak trochu jiná restaurace..
Vzdělávání vlastních vojáků nemá nic společného s ochranou civilistů, ale s lepší orientací vlastních vojáků a sekundárním zabráněním potencionálním ztrátám.
Nevojenské aktivity jsou nutností, šetří se tím peníze. Když už tam vojáky máš, tak něco musí dělat, aby se vyplatili a to něco je nejčastěji udržování funkčnosti infrastruktury nebo nějaký to charitativní PR, protože když se to území totálně zničí, tak se nakonec stejně musí zaplatit jeho obnova a o tom už se všechny vyspělé země hořce přesvědčili ve 20.století.

Bigby, najdi si kolik stojí laserem naváděná bomba, dělostřelecký granát, nebo letová hodina současných letadel, aby si nebyl úplně mimo mísu.
Autorská citace #54
13.3.2009 14:51 - Sosáček
Fakt jo? Muzes nam dat treba srovnani americky pechoty z Iraku a SWAT teamu, kdyz tomu tak dobre rozumis?

EDIT: toe na bigbiho, ne na ebona.
Autorská citace #55
13.3.2009 15:17 - sirien
Píše:
Jinak, vojaci typicky neosvobozuji rukjmi, to delaji fizlove. Proto maji ty sileny obleky a kde co, zatimco vojaci je nepotrebujou, pac nemusi lezt do baraku k chlapkum co je chteji zabit, proste si nekam zalezou, zavolaji vzduch a je to (co mi tak vypraveli).

Jednotky SAS (UK) a Navy seal (USA) jsou přímo trnovány na boj s teroristy v uzavřené lokaci, typicky proniknutí do obsazené budovy a eliminace nepřítele s minimálními ztrátami na civilistech a především rukojmích.
Izrael má obdobně trénované elitní jednotky, jen si teď nevybavuju jméno. Australané (s nejprofesionálnější armádou světa) mají tyhle jednotky také, jen je (zatím) nemají důvod moc nasazovat.

Když se to vezme, tak jednotky URNA jsou vlastně de facto vojáci - řazeni jsou separátně jako nějaký speciální policejní útvar, ale výcvik, zaměření a druh nasazení je vojenský.

S těmi vestami nemáš pravdu - naopak průměrný pozemní voják je pancéřovaný asi tak dvakrát, třikrát lépe než běžný policista.
Jednotky URNA nebo Tebou jmenovaný SWAT jsou opět spíš vojenské - jejich úkolem je být nasazeni pod palbou proti silně ozbrojenému nepříteli u kterého se předpokládá plný odpor a jeho eliminace. To je prakticky vzato vojenská operace, s policejním zatčením nebo razií to má společného mnohem míň.

Ebon: Vážně? Válka v zálivu II, "bitva" o Bagdád. Historicky první obsazení nepřátelského města s naprosto minimálními civilními ztrátami.
Útok na Afghánistán - cílené údery speciálních jednotek a letectva proti jasně specifikovaným cílům (např. jedna jediná budova v celém městě).

Jistě, válka je pořád válka. Jenomže způsob jejího vedení se radikálně změnil, jako ostatně pokaždé když skončí jedna technologická éra a s ní spojená válečná doktrýna. Většina lidí nicméně stále vnímá jen tu starou, protože je "zažitější".
Koloniální války se vedly jinak než I. světová - a Francouzi na to skoro dojeli.
II. sv. se vedla jinak než I. světová, a Francouzi na to dojeli. Místo frontové války se najednou nasadila taktika průchodu těžkých obrněných praporů.

Během studené války se doktrýna změnila asi třikrát - poslední změna byla vidět na operaci Pouštní bouře. Čekal se brutální střet Iráčanů a Spojenců, Ruské techniky proti Americké. Jenže Iráčané zaspali dobu a Spojenci použili novou doktrýnu, založenou na nových technologiích. Čekala se těžká tanková bitva, ale Spojenci rozprášili Irácké tanky dřív než se dostaly na dostřel.

Nejnovější doktrýna (technicky vyspělých armád) je založena na letecké převaze a specializovaných pozemních jednotkách plnících úzce zaměřené mise. Doby kdy válka znamenala vyrovnaný střet a silovou přetahovanou jsou už několik desítek let pryč.
Kromě toho nový politický kontext vyžaduje, aby byly armádní operaci víc friendly vůči cílové zemi. Ano, stále válka, nicméně porovnej s tíma jak si to lidé neustále představují - vypadá to úplně jinak.

Stejně tak je zajímavé sledovat kudy se vyvýjí zbraňový vývoj. Kdysi to byly silnější bomby, taktické atomovky, tanky s lepším dostřelem.
Dnes to jsou EM bomby vyřazující techniku, mikrovlné a ultrazvukové zbraně způsobující bezvědomí (ehm, ukázalo se že nejsou až tak nesmrtící, protože lidksé tělo není homogení. Jediné co je propagandisticky horší než zabití lidé jsou lidé umírající měsíce po zásahu), nervové nesmrtící paralitické plyny (taky to není úplně ono, různí lidé mají různou reakci, ale 20% úmrtnost je o 75% lepší než 95%)
Autorská citace #56
13.3.2009 15:20 - bigbythewise
Ebon Hand píše:
Bigby, najdi si kolik stojí laserem naváděná bomba, dělostřelecký granát, nebo letová hodina současných letadel, aby si nebyl úplně mimo mísu.


Kdo se tu baví o nějakých bombách a letadlech? Tohle mi necpi prosím. Stačí přidělat talon na M16 a vymaluju ti celou místnost. Nepotřebuju nějaký počítačem naváděný střely, který se rozletí za roh. Pokud ovšem nemáš na mysli odstřelování na větší vzdálenosti. Nebo jinak, aby tu nedošlo k nedůstojným debatám a omylům. O jakých projektilech jsi to vlastně mluvil? Kalibr, dostřel? Explozivní střely už dávno existují a používají se v odstřelovacích puškách.

Uzivatel #1513 píše:
Fakt jo? Muzes nam dat treba srovnani americky pechoty z Iraku a SWAT teamu, kdyz tomu tak dobre rozumis?


Tak jasně, zásahovky. SWAT. To je ale trochu jiný kalibr. Co vím, tak pěchota v Iráku používá Zylonové vesty protekce nějakých IIIA. U SWATu je to zhruba stejné. Kermické plátky (titan) nebo EOD výbava se používá na obou stranách.

O co šlo je to, že většina obyčejných policejních "kulkám-částečně-odolných" vest (nemám rád výraz neprůstřelná vesta) které se běžně používají, je protekce IIA a II.

Každopádně bude asi vhodnější, když si o tom něco nastuduješ, protože nemám čas ti tu něco dokazovat. Nicméně nepotřebuju se zajímat o zbraně a s tím související věci abych věděl, že tohle:

Uzivatel #1513 píše:
Proto maji ty sileny obleky a kde co, zatimco vojaci je nepotrebujou.


Je totální nesmysl.
Autorská citace #57
13.3.2009 16:41 - Sosáček
tukan: akorat, SWAT a dalsi nemaji vojensky vycvik, as in, ne takovy jako ma bezna pechota prave proto, ze od pechoty se necekaji takove veci. A pro normalni fizly je vojenskej vycvik uz uplna blbost. Vim ze treba americka policie dava fizlum premie kdyz chodi na hodiny vojensky strelby, ale prave dost policejnich sefu si na to stezuje, pac by byli radsi kdyby chodili na judo nebo na hodiny prava, pac to jsou veci ktere policajt pouzije mnohem vic. Uz proto ze vojenskej vycvik ma tendenci (kdyz ne primo ukol) vyvolavat mentalitu "oni x my" a vest k eskalaci konfliktu, zatimco od fizlu se tradicne ceka ze budou konflikty spis zmirnovat. Proto vojak kterej postrilel deset lidi uspel, ale fizl ktere byt jen vytahl pistoli tak selhal, pokud to slo resit jinak. Ac si to dost fizlu nemysli, z cehoz pak vznikaji vsemozny prusery.

bigby: byl bys tak laskavy, a mohl citovat kde jsem tvrdil neco o neprustrelnych vestach beznych pochuzkaru? nevrdil jsem to, a tak me zajima kde sis to presne vycucal z prstu abys pak mohl kavarnesky intelektualne pisemne masturbovat, predem dik.
Autorská citace #58
13.3.2009 16:49 - bigbythewise
Uzivatel #1513 píše:
Byl bys tak laskavy, a mohl citovat kde jsem tvrdil neco o neprustrelnych vestach beznych pochuzkaru? Nevrdil jsem to, a tak me zajima kde sis to presne vycucal z prstu abys pak mohl kavarnesky intelektualne pisemne masturbovat, predem dik.


"Jinak, vojaci typicky neosvobozuji rukjmi, to delaji fizlove."

"Proto maji ty sileny obleky a kde co, zatimco vojaci je nepotrebujou."

Pokud si tu chceš hrát se slovy a závadět svůj omyl, tak si najdi někoho jiného. Takovýchto prázdných debat jsem si užil na netu až dost.
Autorská citace #59
13.3.2009 16:52 - Sosáček
Ah tak. Preloz si to jako "Jinak, [radovi] vojaci typicky neosvobozuji rukojmi, to delaji fizlove. Proto taky [ti fizlove kteri osvobozuji rukojmi] maji ty sileny obleky a kde co, zatimco [radovi] vojaci je nepotrebuji." Zkusim priste psat mene strucne, abys to chapal i ty.

EDIT: mozna bych tam mel napsat i vysvetleni ze ne vsichni fizlove osvobozuji rukojmi, abys neprudil? Predpokladam ze jsi schopny mi vycitat ze to hazim na dopravaky a tak, ne?
Autorská citace #60
13.3.2009 17:00 - bigbythewise
Uzivatel #1513 píše:
Zkusim priste psat mene strucne, abys to chapal i ty.


To ani ne. Spíš by jsi mohl psát jasněji, aby jsi se pak nemusel zbytečně vysekávat z omylů za pomocí logických klamů a osobních útoků.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.31005907058716 secREMOTE_IP: 3.236.156.34