Prostředí

sirien
9.3.2009 15:51
...aneb o zbraních, štítech a bojích v SF, zejména ve vesmírném prostoru. Spousta lidí mě nebude mít ráda :)
Autorská citace #81
15.3.2009 14:57 - sirien
Jerson: O to vůbec nejde. SF je plné technoblábolů jejichž úkolem je učinit nějaký futuristický dojem.

MOHL bys střílet prostě projektilovými zbraněmi (a ve spoustě SF to dělají), nicméně ve ST chtějí mít víc futuristický fealing, takže mají osobní phasery.
V důsledku je to úplně jedno - mají prostě něco do ruky co někam namíří a někoho sejmou. V RPGčku se ani nezmění herní mechaniky - hod na zásah, damage...
Ale jsou to phasery, ne projektilové pistole, protože ST je prostě prostředí jehož úkolem je vypadat co nejvíc futuristicky - a paprsek energie budí mnohem pokročilejší dojem než kulka.

Pokud jde o obranu, tak se taky nic nezmění. Proti projektilovým zbraním nasadíš prostě neprůstřelné vesty, proti phaserům třeba osobní ionizující pole (nebo cokoliv podle vzoru "osobní technoblábol pole").
A pořád je v herních mechanikách jedno, jestli to je projektil nebo phaser - prostě vyvážíš HP postavy s dmg zbraní a DR ochraných vest/polí.

Ale ten dojem z phaseru je prostě víc SF cool. A vůbec nemusíš řešit, jakej dopad má že ovládáš technologii která narve paprsek phaseru do osobní zbraně, prostě to nějak de a nemá smysl to řešit moc jinde protože cokoliv (je ten paprsek stejně použitelný jen k ničení/se na ostatní věci nehodí z jiného důvodu/...)

Se planety ničícími zbraněmi to je stejně.
Je Ti jedno, jestli na povrch planety hodíš několik stovek tun něčeho obdobného VX plynu a vyhladíš veškerý vyšší život na staletí dopředu, jestli zažehneš atmosféru termonukleární zbraní a uděláš z toho mrtvej kus šutru, nebo jestli vyhodíš do povětří celou planetu.

Herně to vyjadřuje totéž - planeta je prostě pryč. Jestli z ní zbyde kus šutru, asteroidový pás nebo jestli jí vaporizuješ, to je vcelku nepodstatné. Podstatné je, aby se tahle ultimátní cool technologie chovala stejně, jako "nižší" formy ničení (zažehnutá atmosféra atp.) Dokud zůstanou podmínky pro zničení planety jako celku a její pouhé vyhlazení stejné (podobně jako je pistole a neprůstřelná vesta vyvážená nastejno s dvojicí phaser a ochranné pole), tak na tom nesejde - mění se jen efekt.


(btw. k Tvojí poznámce - o gravitických hlavicích se v článku zmiňuju. Popravdě mi to přijde jako docela cool technologie, střílet po sobě ve vesmíru gravitační bomby...)
Autorská citace #82
15.3.2009 14:59 - Fritzs
Jerson: Superhustý materiálem jsem měl na mysli miniaturní neutronovou hvězdu. Jesi si to správně pamatuju, tak tendle materiál by proletěl planetou asi tak stejně snadno jako kámen vzduchem, navíc by na antihmotové části nedocházelo z anihilaci v takové míře aby to výrazněji vadilo, prototože planeta není dost hustá. Dostatečná rychlost je potřeba k tomu aby se to cestou k planetě nestihlo "vypařit", myslím...
Autorská citace #83
15.3.2009 15:02 - sirien
Fritzs: miniaturní - neutronovou - hvězdu? WTFH!? A k čemu pak probohy potřebuješ tu antihmotu? Když skrz něco proženeš malou neutronovou hvězdu tak to je prostě nahadry a tečka...
Autorská citace #84
15.3.2009 15:35 - Fritzs
Sirien: Já myslel neutronovou hvězdu o hmotnosti do několika tun... Něco takového by prošlo planertou do jejího jádra (možná ani to ne, asi to závisí na rychlosti) a pak by se to "vypařilo"...
Autorská citace #85
15.3.2009 15:43 - Sosáček
Ono zalezi na tom, do jak velkyho prostoru tech nekolik tun nacpes. Spodni limit na cernou diru, pokud si dobre pamatuju, je hmotnost zeme v tenisovym micku, ale je myslim jeste nestabilni.
Autorská citace #86
15.3.2009 16:26 - Max
Píše:
Já myslel neutronovou hvězdu o hmotnosti do několika tun

"Dobrý den pane řezník ... vzal bych si pět tun neutronovýho."
Pokládá na váhu "Je to sedm, můžu to tak nechat?"
"A tak jo, nechte to tak".

Mmj. Nutronová hvězda a to že je z neutronů je hezká věc, ale copak ty neutrony u sebe drží? Že by gravitace všech těch neutronů? Pokud si v kyblíku odnesu pártunovou neutronovou pidihvězdu, kde zůstane gravitace aby to udržela u sebe?

Až se naučíme tvořit, nebo nedejpřírodo odštěpovat neutronový hvězdičky, tak věřim tomu, že zbraň na ničení planet bude, co se dostupnosti týče, na úrovni plácačky na mouchy ;)
Autorská citace #87
15.3.2009 19:28 - Fritzs
Max: Nemyslím, že se "odpaří" okamžitě. Proto to vystřelení dostatečného množství vysokou rychlostí. Samozřejmě udžet to před výstřelem bude asi energeticky hodně náročné, ale ne nemožné.
Autorská citace #88
15.3.2009 19:31 - Colombo
nebylo by lepší s tou energii co máš udělat malou černou díru uprotřed planety?
Autorská citace #89
15.3.2009 19:53 - sirien
Nebo prostě sežehnout veškerý život na planetě jedním jediným mohutným neutronovým výbojem?
Autorská citace #90
15.3.2009 20:12 - Colombo
nebo jen spálit veškerou elektroniku, obydlená planeta technického rázu bez elektroniky je odsouzena k záhubě.
Autorská citace #91
15.3.2009 21:59 - Fritzs
Colombo: Černá díra má o dost větší hustotu než "neutronium" (což je nesprávný termým pro fermiho-cosi z čehož je udělaná neutronová hvězda)

sirien: Já netvrdil, že je to praktické a smysluplné využití...
Autorská citace #92
15.3.2009 22:24 - Dukolm
Proč rovnou nezničit celou hvězdnou soustavu?

Co by se stalo kdyby někdo odpálil atomovou hlavici do slunce?
Autorská citace #93
15.3.2009 22:47 - Colombo
Fritzs: ale vytvořit na nějakém místě černou díru může být jednodužší než vytvářet neutronovou hvězdu(jako střelivo) a pak ji odpalovat na nepřátelské planety.

Dukolm: celkem nic, představ si slune jako konstatní vybuchování několika miliard atomovek. Proces je trochu jiný(termonukleární vs jaderné), ale té energie je tam podstatně víc.
Jen tak mimochodem, na zemi to udělá bum, trochu emp, něco radiace. Toť vše, nepropálí to díru do zemského pláště a nevyvolá to celoplanetární erupce.
Autorská citace #94
16.3.2009 08:28 - Jerson
Fritzsi, - jo, už vidím, jak se dvě lodi trefují dvěma projektily pohybující se vysokou rychlostí a o průměru pár tisícin milimetru tak, aby se střelty uprostřed planety. Navíc si spočítej, kolik energie uvolníš anihilací několika tun (nehledě na fakt, že pevná hmota bude anihilovat dost špatně a ne najednou.) Naprosto směšné plivnutí.

Asi se k tomuto už raději nebudu vyjadřovat, mám rád Sci-fi, kde to "sci" znamená věda, a ne cool technoblábol.

A pokud někdo zachází s planetou, jako by to byla Hirošima, měl by si přečíst, jak to vypadalo v Drážďanech.
Autorská citace #95
16.3.2009 08:36 - Sosáček
Jrste jednou Jersone, antihmota funguje jako zbran velmi spatne.
Autorská citace #96
16.3.2009 09:10 - Jerson
Však to říkám také, chtěl ji použít Fritzs.
Autorská citace #97
16.3.2009 13:25 - Ebon Hand
Siriene, ty jeden lumpe! :-)
Pleteš si v příspěvku na který jsem reagoval dvě věci a to je dopad války na civilisty a válečná doktrína.
Válečná doktrína nebyla tématem diskuze, diskuzi zavádíš do jiného tématu. Mě nezajímá, jak si lidé představují válku, ani to nebylo tématem diskuze. Jen jsem pouze argumentoval, že i v dnešní době je ochrana civilistu věcí druhotnou či sekundární, primární je vždy ochrana svých vojáků a získání taktické výhody pro své vojáky.
Ale to už je jedno. :-)

Jinak když jsme u toho ničení planet, Rusové po testu CARa, který měl 50MT TNT (největší kdy odpálená atomovka), upustili od testu 100MT pokračovatele, jelikož se část vědců, podílejících se na konstrukci, obávala, že by pozemní výbuch mohl zažehnout atmosféru..

A informace o nově zaváděné laserové zbrani pro USAF. Jumbo s laserem na palubě je YAL-1A. S použitím googlefu, si toho najdeš hromady. Pozoruhodné je, že cená výstřelu bude jen 1000USD.
Jinak nejlepší souhrn informací na toto téma byl mnoha stránkový souhrn projektu v LK 11/2006. Zde uváděli, že operační dostřel v horizontální rovině bude 300-600km podle počasí a při použití jako satelikiller má dostřel až na oběžnou dráhu 800km na povrchem.
Autorská citace #98
16.3.2009 14:16 - sirien
Píše:
i v dnešní době je ochrana civilistu věcí druhotnou či sekundární, primární je vždy ochrana svých vojáků a získání taktické výhody pro své vojáky.

No, tak předpokládám že až na nějaké specifické vyjímky to tak bude vždycky.
Já jsem k tomu jen doplňoval, že jak se vyvýjí technologie, tak se zmenšuje faktický dopad na civilisty, protože nová doba si vyžaduje nové přístupy, které (spíš druhotně než nějak záměrně) jsou k civilistům šetrnější.
Za II.sv. když si chtěl zničit jednu budovu, tak si s ní srovnal celej blok domů. Dneska tam prostě pošleš přesně mířenou raketu s plochou dráhou letu a konec.
Otevření prostoru pro invazi kdysi znamenalo kobercový nálet na celé pobřeží, dneska to znamená chirurgickou likvidaci radarových a stanic a center protivzdušné obrany, které se obvykle nenachází uprostřed měst.

No, a armáda si uvědomila, že když už stejně ty civilisty takhle míjí, tak by v rámci svého PR mohla i vyjít vstříc trochu aktivnějc. Čistě kvůli reklamě a prestiži a kvůli politickejm souvislostem.
Rozhodně jsem nechtěl tvrdit, že by vojáci tvořili nějakou altruistickou partu hrdinů hrnoucích se do záchrany všech a všeho.

Ad laser: Tohle je docela zajímavý. Dostřel je vcelku slušnej, výkon a cena taky.
Nějak se mi to nezdá - ne že bych tomu nevěřil, ale vzhledem k tomu že to je první pozitivní informace o laseru jako zbrani mi přijde že v tom musí být nějaký háček, třeba nějaké omezení mimo atmosféru nebo tak. Ale dost možná se pletu.

Problém tu vidím v tom že propálit plášť rakety je jiné kafe než propálit plášť vesmírné bojové lodě, na druhou stranu ve vesmíru můžu mít výkonnější laser a navíc pokud je tohle současná technologie tak u SF můžeme předpokládat že půjde výkonem nahoru.
Nemáme tu náhodou poruce nějakého fyzika?
Autorská citace #99
16.3.2009 14:55 - Sosáček
tukan: s tim plastem mas pravdu. aby ta lod mohla litat vesmirem mimo magnetosferu zeme a posatka pritom nebyla ugrilovana vesmirnym zarenim, tak bude ten plast mit docela hustej.

chovani laseru ale moc neznam, u nas na skole se ale dela fyzika plazmatu, takze plazmov zbrane ... hm, nefungujou, je to podobne prakticky jako pistole na paru. Ale primo u nas na CVUT vyvinuli neco jako railgun co vystreluje projelktily plazmou, a litaly z toho kusy zeleza asi 6 km/s. pak ale skoncila studena valka a frajeri se preorientovali na jiny pouziti plazmy, hm.
17.3.2009 14:39 - Ebon Hand
Dával jsem to diskuze jen z důvodu, že jsi na lasery pouhlížel velmi negativně a tohle je použití, kdy jsou s tím vojáci spokojený a je to současné.
Takže pro použití v SF je možno libovolně naboostrovat!!! :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.069874048233032 secREMOTE_IP: 3.80.155.163