Prostředí

sirien
9.3.2009 15:51
...aneb o zbraních, štítech a bojích v SF, zejména ve vesmírném prostoru. Spousta lidí mě nebude mít ráda :)
5.8.2015 13:41 - Dukolm
Tak trochu na odlehčení a pro inspiraci https://www.youtube.com/watch?v=teH5Oowj-J8
1.12.2015 07:40 - Jerson
Nevím kam jinam dát tenhle článek a radaru na sledování lidí skrz zdi

Musím říct, že je to dost dobrá technologie, a pokud by byl něčím takovým vybaven ozbrojený humanoidní droid, mohl by být v městské zástavbě dost hrozivým protivníkem.
1.12.2015 10:04 - MarkyParky
Jerson:
Možná tak nějaký vyhlazovací droid.
1.12.2015 10:58 - Vojtěch
Spíš mi přijde, že na tohle by byl ideální pavouk/šváb, který by scanoval povrch pod sebou a případně pálil průraznou municí přes zeď/strop pod sebe. Zároveň by se díky ploché konstrukci a rozložení váhy na širokou plochu mohl pohybovat v instalaci, podhledech atd.
1.12.2015 11:59 - Jerson
MarkyParky píše:
Možná tak nějaký vyhlazovací droid.

Proč vyhlazovací?

Každopádně to dost mění možnosti postav v RPG z blízké budoucnosti.
1.12.2015 12:04 - MarkyParky
Jeron:
Ještě si dovedu představit, že by to bylo vybavené nějakou friend-foe identifikací.

Ale není mi úplně jasné, jak by tahle technologie mělo rozlišovat civilistu od nepřátelského kombatanta.

Takže na vyhlazovací operace, kde umře všechno živé větší než kočka je to super.
Na čištění dobývaného města, které má sklepy plné skrývajících se civilistů už asi ne.
1.12.2015 12:36 - sirien
Marky: To je už jenom otázka nějaké AI v pozadí. Bojovníka lze rozlišovat např. nějakými algoritmy rozeznávajícími typický pohyb nebo nějakým dalším senzorem, který rozpozná zbraně atp. Pokud máš v pozadí operátora, může nadefinovat validní cíle podle nějakého jiného zdroje.

Např. si dokážu představit situaci kdy drone pronikne do domu kde teroristé drží rukojmí - odlišit sedící rukojmí od okolo chodících teroristů by nemusel být problém a když jo tak se droid zastaví, pingne operátora, pošle mu schéma, které vidí, operátor podle jiných informací (vizuálních, termálních...) z tohoto zápisu označí validní a civilní cíle, potvrdí a droid přes stěnu nějakou průbojnou kanonádou zmasakruje ty validní.

Neříkám, že to je technologie dnešního dne, jen že si to koncepčně dokážu představit.
1.12.2015 13:25 - MarkyParky
Sirien:
Jako far-far-future sci-fi proč ne. Ale Jerson psal o RPG v blízké budoucnosti.


A uvážím-li jakým obrovským množstvím senzorů musíš krmit AI v autonomních autech, abys zajistil, že "neublíží nikomu", přijde mi hodně obtížně uvěřitelné, že bys v blízké budoucnosti najednou měl AI, která
- se rozhoduje jen na základě takhle omezeného množství informací
- a zároveň si u toho ještě vybírá, komu ublížit a komu ne
1.12.2015 14:34 - Jerson
MarkyParky píše:
Ale není mi úplně jasné, jak by tahle technologie mělo rozlišovat civilistu od nepřátelského kombatanta.


Ah tak, už to chápu - ty jsi myslel použít ho jako vojáka. Já myslel použít ho jako protivníka, ať pro nějaké hlavní postavy, tak pro jakékoliv živé nepřátele. Šlo mi hlavně o to, že v okruhu cca 40 metrů okolo takového droida se nic živého neschová, a pokud ano, tak ne na dlouho. Nevím nakolik by ho dokázaly zmást třeba vlající závěsy, ale když tohle zařízení dokáže měnit svůj rozsah a vidět přes několik zdí, a pracuje s detekcí pohybu v řádu milimetrů, tak by pro zmatení bylo potřeba relativně sofistikované zařízení.

Řešení s civilisty by zřejmě bylo v tom, že při objevení droida musí držet ruce v definované poloze, třeba nad hlavou. Kromě toho se dá droid vybavit i nesmrtícími zbraněmi pro případ, že si nebude úplně jistý v případě identifikace nepřítele.
1.12.2015 15:38 - MarkyParky
Jerson píše:

Já myslel použít ho jako protivníka, ať pro nějaké hlavní postavy, tak pro jakékoliv živé nepřátele.

Jo, všeničící zabiják, co vidí přes zdi je cool oponent. A to fungovat určitě bude.

Jerson píše:

Řešení s civilisty by zřejmě bylo v tom, že při objevení droida musí držet ruce v definované poloze, třeba nad hlavou. Kromě toho se dá droid vybavit i nesmrtícími zbraněmi pro případ, že si nebude úplně jistý v případě identifikace nepřítele.


Což má zádhel v tom, když chudák civilista přes ty zdi o droidovi neví.... - i když dovedu si představit takové to megafonové "dejte si ruce nad hlavu, jinak vás skrze zdi vykuchá náš policejní droid".

Jo, to nelethální policejní využití v nějaké drsnější polo-totalitní zemi, kde případné omráčit civilistu pro jeho vlastní ochranu je legální a v pořádku, takže nevadí, když se android "splete" už si dovedu představit spíš.
1.12.2015 20:20 - Colombo
Marky: Jo, ty průbojné gumové projektily, co prorazí tlustou cihlovou zeď a omráčí civilisty za ní, jsou super. 100% bezpečné.
2.12.2015 10:15 - MarkyParky
Colombo:
Tak v první řadě už dnes nejsou gumové projektily jediným nelethálním prostředkem používaným policií. Slzák, voda, paralyzéry. V blízké budoucnosti pak klidně třeba mikrovlny (s těmi se už snad experimentuje), nějaké dočasně paralyzující plyny a pod...

V druhé řadě nikdo netvrdí, že ten android bude střílet skrz zeď. Klíčové je, že dokáže skrývající se osobu lokalizovat - jak k ní dopraví a jakým způsobem ji nakonec znehybní/pacifikuje už je věc jiná.
2.12.2015 10:53 - Colombo
Ehm, ty?
Píše:
"dejte si ruce nad hlavu, jinak vás skrze zdi vykuchá náš policejní droid".

ale to je fakt jedno.
2.12.2015 20:07 - MarkyParky
Aha, jo. To měla být hyperbola.

Nedošlo mi, že vzané doslova nedává smysl v kombinaci s nelethálními prostředky.

Jsem načapán se staženými kalhotami.
3.12.2015 15:18 - Hunter
Jeste ze uz jsi u brodu, Marky...

Varianta droidu co to prohlizi ala Minority Report skrz dvere/zed a pote si te prijdou i checknout na ocni sken, potazmo popohnat elektrikou je dobra verze tehle technologie.

Btw, kdyz uz mate technologii na tohle, ocipovat par civilu je detail, at zije Robocop :-)
12.4.2016 21:41 - Gurney
Dotaz na znalce SF žánru - napadá vás nějaké SF k přečtení (zkouknutí, zahrání), které by kombinovalo vesmírné bitvy a relativně hard SF přístup (tj. žádná gravitika, pilotované vesmírné stíhačky, ... maximálně tam ve jménu příběhu může být FTL a/nebo zkrácené cestovní časy) ?
12.4.2016 21:53 - York
Gurney:

Asi nejlíp tohle (čtivo).

Pilotované vesmírné stíhačky tam jsou, ale technologicky to celkem i dává smysl - když manévruješ tím, že si kus od sebe projektuješ minisingularitu, takže pak v podstatě "slingshotneš" v jejím gravitačním poli free fallem, tak vcelku dává smysl, že to člověk dává celkem v klidu. Problém jsou slapové efekty, což ale zase s přimhouřením očí celkem dobře vysvětluje, proč to funguje pro malý jednomístný stroj a ne pro capital ships.

Je to furt fikce, ale použitý technobabel zní celkem uvěřitelně.


Pokud bys měl chuť spíš na válku mezi lidskými mezihvězdnými státy s promakanou taktikou v bitvách a se zajímavou politikou na pozadí, tak rozhodně Honorverse od Webera. Není to "technologicky" až tak věrné současným fyzikálním poznatkům jako ten Douglas, ale i tak je to celkem konzistentní a fyzika pohybu ve vesmíru dost zásadně určuje taktiku v bitvách. Weber je taky o něco lepší co se týče čtivosti.
12.4.2016 22:00 - sirien
Honor Harrington - sice tam je gravitika, ale je žánrově omezená (cestování, štíty) a autor velmi pečlivě pracuje s jejími hodnotami a možnostmi - tj. lodě mají definovaná možná maximální zrychlení (která dokáží "kompenzovat" bez rozlisování posádky) a vesmírné bitvy jsou fakt poctivě popisované v řádech hodin kdy se k sobě ty flotily přibližují a minut kdy na sebe střílejí atp. Palba tam je řešená na řízené střely a lasery, přičemž střely mají definované dolety a lodě mají point-defense systémy a rušičky a omezenou minuci atp. a všechno to jsou veličiny, které postavy-velitelé reálně uvažují když se rozhodují o taktice. "Letadlovky" se tam objeví později (někdy v šesté nebo osmé knize nebo tak), ale nemají ani tak "stíhačky", jako spíš "mini-lodě" které jsou ovládané posádkou X lidí (a ve střetu s reálnou lodí bez nějaké úvodní výhody z níž by těžily dostávají dobře po držce a bez mothership sou dost k ničemu a tak).


Ze seriálů co znám je nejblíž Battlestar Galactica - jen teda má ty stíhačky a sem tam jump engine. Babylon 5 se drží dost při zemi, ale taky má stihačky (nicméně používá je v obraně stanic a k průzkumu atp., při střetu lodí mezi sebou moc ne... jenže lidi se tam často potkávaj s jinejma rasama a ty už maj různé magic-tech věci co nechceš)
13.4.2016 01:01 - Tronar
http://www.crimsonworlds.com/

Military sci-fi serie, zatim v cestine nevydana.
13.4.2016 13:27 - MarkyParky
Může mi někdo pls vysvětlit, co je za problém s pilotovanými stíhačkami u hard SF? Jestli mi něco neuniká?

Ta stíhačka se bude pohybovat relativně málo vzhledem k inerciální soustavě své flotily, takže klidně může manévrovat jak divá, dokud bude mít médium, kterým se bude pohánět.

A pokud chci v hard SF víc, než párvteřinovou bitvu než se flotily minou a poletí každá do tramtárie, tak stejně musí být obě strany na nějakých rozumně souběžných kurzech a pak už se uplatní stíhačky i "bombardéry".

Jasně pořád to nebude WWII-like spaceoperovská bitva a celé to bude mít asi trochu jinou dynamiku, ale fungovat by to mělo ...
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.26367497444153 secREMOTE_IP: 3.219.167.194