Prostředí

sirien
9.3.2009 15:51
...aneb o zbraních, štítech a bojích v SF, zejména ve vesmírném prostoru. Spousta lidí mě nebude mít ráda :)
Autorská citace #61
13.3.2009 17:50 - Sosáček
Oh, do tell.

EDIT: a pac bigbytheunwise zabil diskusi, zacnu znovu.

ze scifi souboju se mi libila Andromeda, rikal jsem to? Meli tam bojovy sondy, nemeli magicky senzory ze startreku takze kdyz chteli po nekom strilet tak ho museli videt takze si tam casto hrali na schovavanou za kusama sutru a machrovali na sebe senzorovejma sondama. Merili vzdalenosti ve svetelnych sekundach. Na dalku pouzivali samonavadeci rakety s "kinetickejma hlavicema" tj. kusy zeleza, nablizko (pod tu svetelnou sekundu) nejaky antiprotonovy dela ktery si uplne vymysleli, ale proc ne. Taky si hrozne hrali na sestrelovani tech raket, predpokladam prave tou antihmotou.

Hlavne to bylo hrozne coolovy, kdyz se schovavali za kusama sutru a palili po sobe rakety, nebo kdyz se ostrelovali z dalky a vymenovali si rakety, nebo kdyz se rozhodli udelat brutalni masakr a celej ten "radar" ukazujici okoli lodi se zaplnil trojuhlenickama ktery si to sinuly k tecka znamenajicim nepratelsky lode, a ty tecky pak pekne pohasinaly, muhe. A samozrejme naopak.

Hm. Meli tam jeste jednu cool vychytavku, zbran ktera dokaze na chvili zrusit gravitaci ve velkym okruhu kolem. Takze kdyz se s tim streli do planety, tak se rozpadne, a kdyz tim clovek streli do hvezdy tak budete potrebovat novej hvezdnej system, pac tenhle doslouzil ;) Zbran hromadneho niceni jak ma byt, kam se hrabou nejaky superlasery.
Autorská citace #62
14.3.2009 13:34 - bigbythewise
Uzivatel #1513 píše:
a pac bigbytheunwise zabil diskusi, zacnu znovu


Tady někdo málo něco neunesl.. hehe. Proč mám takovou smůlu, že na tyhle primitivní paka narážím v poslední době nějak často.
Autorská citace #63
14.3.2009 15:10 - sirien
Ok, děti, KLID všichni, děkuji, kdo se chce rvát tak prosím na nějaké pískoviště.

Jakub: Až na to že v Andromedě manévrovali jak v atmosféře totálně masakroidně. Nicméně na to sem si už ve SF dávno zvyknul.
Na ničení planet měly dvě zbraně. Nova bomby a ještě jedny, nějaký Nietzscheanský, protože v tom díle se zlatě zbarvenou sestřičkou Andromedy (jejíž persona si to rozdávala se svým kapitánem) byla rozsekaná planeta, Dilen řek že to nietzscheáni trochu přehnali a Tyr mu oponoval že ty fragmenty nemaj strukturu nietzscheánský ultimátní bomby, ale právě Novy.

V Andromedě se mi spíš líbilo jak jako zbraně používali chuchvalce vířivého proudu - proti nim letěla flotila, tak mezi ní naházeli tohle (něco jako trochu agresivní vstupy do hyperprostoru) a půlka nepřátelský flotily byla místo na bojišti na cestě kamsi přes půlku galaxie.
Autorská citace #64
14.3.2009 15:29 - Sosáček
bigby: ty muj chudacku, nikdo te nechape. nejsi ty nakonec zneuznany genius proti kteremu se spolcil cely svet?

tukan: tak jasne, stejne jako s tou umelou gravitaci, ktera cirou nahodou fungovala ve vsech moznejch mistech kam zavitali. Co se mi libilo bylo, ze tam nemeli teleportaci ala startrek, ale vsude litali tema minilodickama ktery casto nebyly v zaberu a tudi obchazeli demenci startreku (ale videl jsem ho naposledy kdyz mi bylo 12, tak kdo vi, treba to zacalo davat smysl) kde maji super techniku, ale jinde s ni nepocitaji, a vzdycky se "nahodou" rozbije.

Ale zjevne meli i nejaky cool atomovky, nebo ma highspeed sutr jinci vliv na planetu nez rikali, protoze tam v jednom dilu machrovali ze tu planetu muzo vyhladit za asi sest sekund, ale kapitan ma radsi mirumilovny reseni :)
Autorská citace #65
14.3.2009 15:43 - sirien
Jakub: Chjo. Takhle si "klid" nepředstavuju, ale whatever. Nicméně, prosím, v tom případě řaďte váš malý osobní konflikt na konec příspěvku a ne na začátek, líp se to pak ostatním skipuje.
Autorská citace #66
14.3.2009 19:19 - Jerson
Hm, možnost ničit planety jak na běžícím pásu mi připadá jak z počítačové střílečky, kde je planeta jen o málo větší (nebo menší) než loď. O ničení hvězdy a celého jejího planetárního stytému raději nebudu uvažovat, svět fungující s takovými tecnologiemi si prostě nedovedu představit.
Autorská citace #67
14.3.2009 19:23 - Colombo
uzivatel: zneuznany genius jsem uz ja, na bigbyho si musis najit neco jineho

Jerson: ono proc nicit neco plne nerostneho bohatstvi, vody a vzduchu, ze?
Autorská citace #68
14.3.2009 19:29 - sirien
Jerson: Totéž jako náš současnej svět a atomovky, jen ve většim měřítku - místo státu máš planetární soustavu, místo atomovky planet buster.
Autorská citace #69
14.3.2009 19:33 - Jerson
Siriene, ten rozdíl v měřítku je právě příliš velký - s dnešní silou dovedeme rozsvítit třetinu souše. Jenže i tak atomovka dokáže zničit lidské výtvory, ještě ne všechny, a v omezeném rozsahu. Skoro bych čekal, že kdo umí ničit planety, umí je i vytvářet, nebo alespoň jimi posouvat sem a tam.
Autorská citace #70
14.3.2009 21:52 - Max
Atomovka už dávno není to nejlepší jídlo na hostině. Vypustit energii je jednodušší nežli jí kontrolovat a využívat. Očekávání, že kdo si hraje s ohněm je dobrým hasičem bych označil přinejmenším za nepravdivé.

Píše:
proc nicit neco plne nerostneho bohatstvi

stačí se podívat třeba na Darfůr. Proč ničí celé vesnice? Proč vyvražďují obyvatele, zvířata a vypalují pole?

"Hledáte svět disponující ničivou silou o řády před rozvojem ostatních tvůrčích oborů? Vítejte v zemi zaslíbené, vítejte na Zemi" :)
Autorská citace #71
14.3.2009 23:04 - Blaine
2Jerson: Mas minimalne dva pristupy k sci-fi - klasicka space opera, kde je skoro vsechno mozne a ano, muzes nejake veci technicky obhajit nebo mas "realisticke" sci-fi, kde se snazis pomoci soucasnych vedeckych poznatku prijit na to, jak by to mozna mohlo fungovat. Ale ted jde o to, ktery je realnejsi... Jiste jsi videl nektere ilustrace z prelomu 19. a 20. stoleti, kde si predstavovali, jak to bude vypadat. A ono to bylo uplne jinak. Potom mas i "krok zpet" kdy v Vesmirna Odyssea 2001 jit nejaky cas stoji na Mesici mesto, vysila se pilotovana sonda k Saturnu a my pritom muzeme tak mozna rici, ze mame "jenom" vesmirnou stanici.
Autorská citace #72
15.3.2009 08:04 - Fritzs
Jerson: Existuje několik uvěřitelných postupů na destrukci planety, osobně se mi zamlouvá myšlenka vystřelení dvou superhustých nábojů o dostatečné hmotnosti, přičemž jeden je z hmoty a druhý z antihmoty, tak, aby se střetli zhruba uprostřed planety...
Autorská citace #73
15.3.2009 09:51 - Jerson
Blaine, mezi klasickou SPace Operou a "realistickým sci-fi" je dost široké pole působnosti. Pochopil bych, kdyby lidé vyrobili nějaký stranglet a ten na planetu nebo hvězdu vystřelili, ale i nečím tak nepředstavitelně nepravděpodobným by destrukce trvala nejspíš tisíce let, a hlavně by byla nebezečná v prvné řadě svým původcům.

Fritzsi, zrovna tvůj postup je neuvěřitelný a nesmyslný. Zaprvé není vůcec jasné, jak vyrobit superhustý materiál z antihmoty, zadruhé není síla, která by ho dostala do nitra planety v jednom kuse, pokud nepůjde o plynnou planetu, a zatřetí antihmota anihiluje už při styku s povrchem. Stejě tak, co je to "dostatečná velikost?" Uvolněná energie se dá spočítat, ale když ji srovnáš s energiemi v planetárním nitru, vyjdou ti obrovské hmotnosti (a tedy i velikosti a násobení problémů s vyrobení a vystřelením takového projektilu.)

Hlavně ale si nedovedu představit, jak vypadá politika ve světě - tedy ve vesmíru, kde má jedna strana možnost zničit celou planetu za pár sekund. To je naprosto neporovnatelné s jakoukoliv politickou situací na Zemi.
Autorská citace #74
15.3.2009 11:23 - Sosáček
Jerson: tam slo prave o to, ze to byl ekvivalent te atomovky. Nikdo pricetnej to nepouzival pokud mel jinou moznost, a slo prave o zbran ktera umi zdemolovat kde co, ale vytvorit to neumi nikdo. Zkus ten mechanismus s gravitaci kterej jsem popisoval, sice to neni realisticky, ale ve svete kde maji umelou gravitaci a antigravitaci na kazdem rohu se nad tim nikdo nepozastavi. Neni potreba machrovat s "vecma ktere se nedaji predstavit". Plus ta vychytavka je, ze to je porad normalni strela a muzes ji sestrelit pokud vis jak a tak, proste vesmirnej ekvivalent drsnejsi atomovky.

(kdyz mluvim o te pricetnosti ... hehe. meli tam krasou bandu fanatiku co nalozili stihacky temahle bombama, vleteli do hvezdy a byli tak velmi efektivni sebevrazdeni atentatnici. pohudka)

I kdyz oni v tom serialu meli megastrukturu ktera mela uprostred hvezdu, obsahovala neco horsiho nez zergy a litala si vesmirem a tak. Ale to jim pomahal stavet nejakej buh z jiny dimenze, takze to se asi nepocita, hehe.

Kdyz o tom tak mluvim, ten serial byl dost mix scifi a exalted :D
Autorská citace #75
15.3.2009 12:26 - Max
Politika
V prvním případě je předpoklad existence oponenta. Vzhledem k tomu že jsme soutěživé povahy, tak oponenta si povětšinou zajistíme ... i kdyby jsme si ho měli vymyslet.


Pak jde o typ vztahů

Neslučitelná existence - povětšinou jeden z nich je agresivní, poněvadž jinak mi přijde že by to asi nebyla neslučitelná existence

Slabší(Agresivní)/Silnější(Neagresivní): Slabší ví, že i když silnější má na to zničit planetu, neudělá to. Cílem slabšího je kontinuálně "partizánsky" oslabovat silnějšího a mezitím získat prostředky pro okamžité a totální zničení silnějšího. Silnější slabšího toleruje, jelikož má nějaké (politické, morální, technické, využívací) důvody proč ho nezničit hned.

Slabší(Neagresivní)/Silnější(Agresivní): Slabší je systematicky ničen. Cílem slabšího je přežít. Ukrývá se a snaží se vybudovat svou společnost daleko od silnějšího.

Slabší(Agresivní)/Silnější(Agresivní): Slabší je systematicky ničen. Cílem je kontinuálně "partizánsky" oslabovat silnějšího a mezitím získat prostředky pro okamžité a totální zničení silnějšího. Silnější neváhá ničit ve velkém rozsahu stylem "když se kácí les...". Slabší s heslem "pro dobrou věc" neváhá objetovat jednotlivce.


Stejná síla (Neagresivní)/(Agresivní): Neagresivní bude systematicky agresivním oslabován nežli ho Agresivní dostane do pozice slabšího.


Stejná síla (Agresivní)/(Agresivní): Oba se budou napadat nežli skončí jeden jako slabší, nebo dojde k oboustranné devastaci a zbylá populace skončí opět v nějakém stavu.

Slučitelná existence

Menší(Aktivní)/Větší(Pasivní): Aktivní populace proniká do větší pasivní. Dojde k obsazování klíčových míst aktivní populací. Dojde k elitismu a ostřejšímu vrstvovému dělení. Nemá smysl ničit planetu, protože moc máme my.

Menší(Pasivní)/Větší(Aktivní): Aktivní silnější populace vytlačuje původní pasivní. Dochází k asimylaci. Nemá smysl ničit planetu, protože stejně bude za nedlouho naše.

Menší(Aktivní)/Větší(Aktivní): Aktivní populace proniká do větší ale ta se tomu aktivně brání a naopak. Klíčová místa jsou na obou stranách držena rodilými. Menší extremistické organizace jsou tolerovány. Roste soutěživost ale také vyhraněnost obou táborů. Pokud spolu s tím roste potřeba spolupráce a provázanost, tak je potřebujem a není prospěšné ničit planety. Pokud ochabuje spolupráce, začne u jedné strany převládat agresivita.

Menší(Pasivní)/Větší(Pasivní): Čeká se pouze na impulz který jednu stranu učiní aktivnější. Ničit nikdo nic nechce, protože to stojí námahu :)
Autorská citace #76
15.3.2009 13:18 - sirien
Jerson: Zamysli se nad tím co píšeš. Před II.sv. tvrdila valná většina vědeckých kapacit že se k síle jádra nikdy nedostaneme.
Když jsme se k ní dostali, všem spadla huba, začali hned že to je zbraň která zastaví válčení, že si nelze představit jak by to s ní vypadalo etc etc. Ve světě kde jsi na vyhlazení města potřeboval těžkou převahu a kobercový nálet bombardérů s tisícovkami tun zápalných bomb jsi měl najednou zbraň, u které Ti stačil jediný letoun a jediná bomba.
Je to jako dát civilizaci která měla doteď jen praky a luky AK-47, glocky, pár sniperek a několik beden granátů.

A jaký je pak rozdíl ve zbrani která zničí planetu? Jen změna měřítka. Ve světě kde potřebuješ převahu a flotilu lodí k tomu abys vyhladil planetu Ti najednou stačí jediná loď a jediná střela. Ve skutečnosti to je míň nebezpečná zbraň než u nás atomovka, protože my máme ultimátní "delivery system" (i když amíci teď vyráběj to svoje ABM, nicméně proti takovejm Rusům jim to je furt nanic) zatimco tu planety ničící věc musíš nejdřív dopravit skrz celej vesmír.

A Btw vůbec neuvažuješ nad skutečností, že ke "zničení" planety Ti stačí zničit jen její atmosféru. Potažmo biosféru. Prostě z ní udělat mrtvej kus šutru. Zničit i ten kus šutru, to fakticky vzato není už moc rozdíl, je to jen víc cool a líp se s tim vyhrožuje na politický konferenci.
A už naše současná civilizace umí vytvořit zbraň likvidující atmosféru. Moc bych nechtěl, aby někdo třeba odpálil 200MT termonukleární pumu, protože to by byl trochu dost overload.

Planetu ničící zbraň vlastně není nic až tak ultimátního, jak to vypadá. Jen to je trochu stylizovanější a high-coolness obdoba toho co umíme už teď.

Stav ultimátní zbraně mimochodem předpověděl i Nobel (byl pacifista. Jeden novinář se ho ptal, proč vyrábí zbraně, když je pacifista, a Nobel odpověděl, že lidé se budou stejně zabíjet úplně stejně a jediné, co to může zastavit, je mít na obou stranách zbraň takové síly aby se jí všichni báli použít)
Autorská citace #77
15.3.2009 13:51 - Jerson
Siriene, před válkou to tvrdili někteří přední atomoví vědci. Ale o to nejde. Není až tak složité vyrobit antihmotu, což je nejničivější zbraň, kterou vůbec může existovat (nepočítám-li černé díry nebo stranglety). Nicméně přechod od zničení města ke zničení planety - ne státu, ne kontinentu, ne povrchu planety, ale celé planety je prostě příliš velký. Protože "vyhladit planetu" nelze. Stejně, jako se atomovkama nedá vyhladit kontinent.
To že se by se nějak zničil povrch nebo jen atmosféra, aby se planeta stala neobvytelnou je sice dost drsné, ale úplně v jiném řádu potřebých energií a schopností.
Píše:
Prostě z ní udělat mrtvej kus šutru. Zničit i ten kus šutru, to fakticky vzato není už moc rozdíl, je to jen víc cool a líp se s tim vyhrožuje na politický konferenci

Je relativně snadné dokonale sterilizovat několikatunový kus železa. Ale zničit ho ...

Co umí naše civilizace zničit bych raději nerozebíral. Dokud to někdo opravdu nezkusí, jsme jen ve stádiu odhadů.

Hlavně ale - co protizbraň? Co zbraň vystřelená do centra flotily, která gravitaci ztrojnásobí a lodě se roztříští o sebe? Nebo zbraň, co zruší setrvačnost a celá flotila včetně všechní zbraní se zastaví? Prostě když je možné zrušit gravitaci v takovém měřítku, napadají mě různé další možnosti na srovnatelné úrovni, ale není to svět, který bych si dokázal představit jinak než komedii.

Samozřejmě že moje představivost není nijak směrodatná. Nenapsal jsem vlastně nic jiného než to, že se mi to nelíbí a proč se mi to nelíbí. Netřeba mi vysvětlovat, proč by se mi takové věci měly líbit.
Autorská citace #78
15.3.2009 14:09 - Sosáček
Antihmota ani ne. Ne ve vesmiru. Na planetach ano, ale ve vesmiru ne. Ve vesmiru ruluje hybnost ;)

Jersone, pokud to co popisujes jsou porad zbrane ktere funguji tak ze musis nekam dopravit nejaky kus technologie a tam ho odpalit, aby nastal nejaky efekt ktery zminujes, tak se toho moc nemeni. Pokud si to nechaji dopravit do centra flotily a neznici to (nebo neuhnou) tak je to je obdoba vybusniny, to je toho.

Ale nerozumim moc tomu ze davas gravitaci a setrvacnost do jednoho, o setrvacnosti nikdo precejen nemluvil.

Ale v tom serialu pouzivali jako ultimatni zbran delo strilejici male (jednotky az desitky metru) cerne diry. Take that! :D

EDIT: jinak jsem si jistej ze nitzcheanskej kolega ( :D ) mel na mysli to, ze pro obyvatele neni moc velky rozdil kdyz z planety udelas neobyvatelny kus sutru nebo kdyz ji znicis uplne.
Autorská citace #79
15.3.2009 14:13 - Jerson
Dopravit někam kus technologie ve vesmíru mi nepřijde až tak těžké, nebo tedy zabránit dopravení věčeho takového mi přijde mnohem těžší.

"Zrušit" gravitaci je pro mě stejné jako "zrušit" setrvačnost.
No a generátory černých děr jsem nesnášel už v počítačových hrách :-)
Autorská citace #80
15.3.2009 14:22 - Sosáček
Ale gravitace funguje uplne jinak nez setrvacnost. Bys pak mohl zrusit elmag a prochazes stenama, hm, ale setrvacnost s tim nema moc co delat. Setrvacnost je symetrie, gravitace je interakce. Neni totez. Ale na tom moc nezalezi.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10113000869751 secREMOTE_IP: 3.90.242.249