Prostředí

Sethi
25.3.2009 10:55
Podrobný a zajímavý popis Havraní Královny, bohyně osudu, smrti a zimy, uvedl ve svém blogu A Butterfly Dreaming Scott Schimmel. Myslím, že je to zajímavý materiál nejen pro ty, kteří chtějí hrát služebníky paní osudu, a rozhodně stojí za přečtení. Z velké části se jedná o autorovu vlastní invenci, založenou na rozličných mytologiích, ze kterých byla Královna odvozena, ale to celé věci na kráse neubírá.
Autorská citace #1
25.3.2009 10:55 - andtom
Bohyně Havraní Královna mě z nabídky v PHB okamžitě zaujala, když jsem se měl chopit hraní kněze. Ale abych lépe zapadl do pozadí událostí v herním světě, zvolil jsem bohyni Erathis, ta se mi také líbí. Nicméně Havraní Královna je moje tajná favoritka a určitě si jejího služebníka budu chtít v budoucnu zahrát nebo ji alespoň nějak zakomponovat do příběhu.
Jinak ze základní nabídky v PHB třetí edice D&D mi byla velmi sympatická bohyně Wee-Jas :)
Autorská citace #2
25.3.2009 11:40 - Sethi
se přiznám, že mě kněžka Královny hodně baví. po malém výzkumu na internetech byl tenhle článek poslední kapkou, která mě přiměla udělat výmluvné gesto vůči popisům modliteb z PHB, a jedu si po svém. nemluvě o hromadě nápadů pro kněžčin (žjo, tři háčky vedle sebe...) background...
Autorská citace #3
25.3.2009 11:55 - andtom
Sethi: Však v PHB se myslím přímo píše, že si lze měnit popisy co dělají powers dle vlastní potřeby. Ale i kdyby to tam napsáno nebylo ... :)
Zeptal bych se, jak to vidí Tvá kněžka ohledně léčení? S ohledem na to, jaké jsou principy služebníků Havraní královny.
Autorská citace #4
25.3.2009 12:01 - Alnag
Sethi nás léčí takovým zvláštním způsobem... člověk si pak připadá zraněnější než na začátku... :)
Autorská citace #5
25.3.2009 12:07 - Sethi
alnagovo "ještě nepřišel tvůj čas" to jistí. bohužel problém nastává, když totéž začnu tvrdit o monstru, se kterým bojuje zbytek skupiny...

já jsem to pojala trošku šířeji - v pozadí té postavy je psáno, že Královna chtěla, aby naplnila svůj osud a vydala se na cestu aby... co já vím, třeba zachránila svět. nebo pomohla zachránit svět někomu jinému. tak jako tak, ač to sama teď třeba nevidí (skutečnost je taková, že značnou část skupiny má místy problémy vystát), možná je jejím osudem právě ochraňovat tyhle typy, co se táhnou s ní, takže je logicky léčit musí... mimo to, ona je tak trochu od rány, takže teď někomu zachrání léčením život, a s Královnou si to vyřídí později =)

kromě toho, lovci nemrtvých (což jsme) a lovci služebníků Orcuse (což teda zatím nejsme) mají bonusové body.

Píše:
Sethi nás léčí takovým zvláštním způsobem... člověk si pak připadá zraněnější než na začátku... :)

to jsou... uh... dočasné životy... negativní...?
Autorská citace #6
25.3.2009 12:19 - andtom
Tak nějak jsem o služebníkovi Havraní Královny přemýšlel i já. Léčil by druhy v zájmu jejich cíle.
Nebo jsem přemýšlel, že bych hrál prost klasického léčení: požádal DMa o možnost změnit si kněžskou schopnost Healing Word za něco jiného a nebral si powers s léčením.
Ale do herní situace se to nehodilo (přistoupil jsem do rozběhnuté hry), tak nakonec hraji služebníka Erathis a jsem spokojen, tam je zas jiné vyžití a zajímavý pohled kněze na svět.
Autorská citace #7
25.3.2009 12:25 - Sethi
mimochodem, tohle
Píše:
Dotek její róby zabíjí živé, ale dotek jejích rukou léčí všechnu nemoc a neduživost a zajišťuje dlouhý život. Kráčí mezi vesnicemi a nomádskými kmeny, rozdělujíc zdraví a smrt jak se jí zlíbí.

je taky dobrá výmluva =)
Autorská citace #8
25.3.2009 12:26 - Lotrando
Tyhle výlety do slovanské mytologie jsou jistě exotické a tím i atraktivní. Pro další studium doporučuji hesla Mokosha, Morana a Jarilo. jen upozorním, že se záhy dostaneš k pobaltským slovanům, Svantovítovi a západním slovanům vůbec, kde stopa končí. Ale i tak je to zajímavá výprava.
Autorská citace #9
25.3.2009 18:24 - Gurney
Havranní královna je pro mě nejlepší bohyně 4e pantheonu, hrát kněze tak ji stopro beru. A zrovna u ní nevidím v léčení problém, zvlášť při pojetí hp ve čtvrté edici.

J a good článek, dík za překlad.
Autorská citace #10
25.3.2009 19:11 - andtom
Gurney: Ono to pojetí HP 4e se nijak zvlášt neliší od pojetí HP ve 3e. A tam příkladně měla část knězů zapovězeno spontaneous casting na léčivá kouzla.
Jako kněz Havraní královny bych byl opatrný s léčením: Hold no pity for those who suffer and die, for death is the natural end of life. Bring down the proud who try to cast off the chains of fate.
Autorská citace #11
25.3.2009 20:21 - Fritzs
Není to spíš Krkavčí královna... přecejenom anglicky je to Raven queen a ne Rook queen.
Autorská citace #12
25.3.2009 20:57 - Gurney
andtom: V 3e reprezentovaly HP prostě zdraví a kolik ran ještě vydržíš než padneš, v 4e reprezentují i únavu a morálku, proto jsou tam taky healing surge což je takové vzchopení se ("Tohle ještě dám!") nebo popadnutí dechu. To mi připadá jako docela zásadní rozdíl.Proto taky "léčení" může být vlastmě jenom pár slov, pokřik, víra ve vítězství když dám pořádnou pecku nepříteli nebo právě to vědomí že "ještě nenastal den mé smrti".

Nevím proč je to léčení špatně, staříkovi nad hrobem healing surge nepomůže (nemluvě o tom že už asi všechny vyčerpal) a když někoho rozsekají v boji tak bych to nepovažoval za "natural end". Stejně tak nevidím důvod proč neléčit magické nákazy a jedy. Něco jiného by bylo třeba léčení moru nebo použití rituálu na oživení (když už zemřel, v boji nebo jinak tak už to asi osud bude), to by asi Královnin kněz neměl a když tak z nějakého zatraceně dobrého "osudového" důvodu.
Autorská citace #13
25.3.2009 21:26 - andtom
Gurney: Ve 3e bylo prosím co vyjma HP jako reprezentace únavy a morálky? Jestli nic, tak únava a morálka musela být schována pod HP tím samým způsobem, jak to přiznáváš 4e.
Ale upřímně řečeno si nemyslím, že morálka je schována pod HP, ani ve 3e ani ve 4e. Zastrašit se dá bez změny HP. Na morálku jsou ve 3e a 4e některé stavy plus je to vhodné doplňovat roleplayingem, někdo při poklesu morálky projevuje sebevražednou odvahu, někdo utíká, apod.
Pokud jde o únavu, tak to beru, že je schováno v HP. V obou edicích. Ve 3e, které to upíráš, je to řešeno přes subdual či později non-lethal damage.

Tam se neřeší, co jaký způsob smrti je přirozeným koncem (jestli rozsekání v boji ne a zakousnutí vlkem v lese ano), ale že smrt je přirozeným koncem. Následovat Havraní Královnu dle mého znamená brát smrt tak jak přijde a neřešit její zvrat. Postarat se, aby smrt byla skutečným koncem a nepovstal nemrtvý. Léčení bych hrál velmi opatrně. Nikomu to nevnucuji, jen píši, jak to cítím.
Autorská citace #14
25.3.2009 21:42 - sirien
Fritzs: Raven = Havran. Angličani to sice občas používaj i pro krkavce a maj pro havrana i jiný slovo, který si teď nevybavuju, ale když někde píšou Raven tak tim myslej havrana, pro krkavce používaj spíš Graycrow (když už se to namáhaj rozlišovat, ostatně ono i u nás - vrána, havran, krkavec, kdo (kromě Sethi) by se staral... Rook se mimo neangličanama psaný učebnice (taky máte dojem že by učebnice měli psát ZÁSADNĚ rodilí mluvčí?) moc nepoužívá (přesněji až doteď jsem to nepotkal od chvíle, co jsem odešel z gymplu).
Autorská citace #15
25.3.2009 21:52 - Sethi
raven je sice krkavec, ale vycházím jednoduše z předpokladu, že jde prostě o "toho-velkého-černého-mýtického-ptáka," což je v anglicky mluvících zemích raven, u nás havran. krkavci jsou mytologicky nezajímaví.

mimo to, styčné plochy českého a anglického názvosloví jsou poměrně mlžná oblast, raven, corvus, může být nakonec prakticky cokoli, v závislosti na tom, jak se zrovna ornitolog vyspal.
Autorská citace #16
25.3.2009 22:08 - Beltar
Tak jestli je Corvus latinsky Raven, tak můžu potvrdit, že i součást římské lodě zvaná Corvus (můstek s bodcem co vypadá jako zobák) se v čechách nazývá havran :-)
Autorská citace #17
25.3.2009 23:02 - Jarik
myslim, ze v ramci hrani si muze hrac a DM vybrat.. co se mu honi hlavou.
Kdyz chci hrat knezku, tak asi zvolim slovo Vrana, kdyz chci hrat kneze, tak Havran (nebo Krkavec).
Kdyz chci urcit bozstvo.. nebudu mu rikat Kralovna temneho ptaka (spousta pubertaku by to pochopila spatne).
Havrani kralovna? proc ne.
Krkavci kralovna? (je vazne tak sobecka, ze by cestinar rekl, ze je to krkavci matka-matka krkavcich matek?
Vrani matka? to snad ne.. to nevytvari ani smitko tajemna.

Na zaklade vyse uvedeneho jsem jednoznacne pro Havrani kralovna
Pokud exustuje nejaka fanaticka verze, ktera vsemi opvrhuje, pak je to "dcerinna cirkev" Krkavci kralovny, ale jako DM bych to pojal jako "nevlastni sestru te "Havrani kralovny" :D
Autorská citace #18
25.3.2009 23:10 - Gurney
andtom:

Comeback Strike (Fighter Attack 1)
A timely strike against a hated foe invigorates you, giving you the
strength and resolve to fight on.

Daily Healing, Martial, Reliable, Weapon
...
Hit: 2[w] + Strength modifier damage, and you can spend a
healing surge.


To mi připadá jako hodně odlišný způsob interpretace hp než ve 3e, která se snaží healování omezovat jako kněžské zázraky.

Raven Quenn: Myslím že bysme oba mohli hrát toho kněze podle sebe, odlišný výklad "boží filozofie" různými lidmi je v historii úplně normální (byť se kvůli tomu pak poměrně často dějí věci hodně za hranicemi zdravého rozumu)
Autorská citace #19
25.3.2009 23:40 - sirien
Gurney: Jistě, dva odlišní kněží jednoho boha... nebezpečí pro církev je jen málokdy z vnějšku, hereze je proto většinou církví považována za nejhorší zločin...
Autorská citace #20
26.3.2009 00:15 - Alnag
Jarik a Sethi dobře shrnuli ty argumenty, které vedly k překladu havraní nikoliv krkavčí. Jsou to negativní konotace krkavce a hojnější výskyt havrana. Navíc raven je i barva - překvapivě česky havraní čerň.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.071352958679199 secREMOTE_IP: 18.224.32.86