Prostředí

Sethi
25.3.2009 10:55
Podrobný a zajímavý popis Havraní Královny, bohyně osudu, smrti a zimy, uvedl ve svém blogu A Butterfly Dreaming Scott Schimmel. Myslím, že je to zajímavý materiál nejen pro ty, kteří chtějí hrát služebníky paní osudu, a rozhodně stojí za přečtení. Z velké části se jedná o autorovu vlastní invenci, založenou na rozličných mytologiích, ze kterých byla Královna odvozena, ale to celé věci na kráse neubírá.
30.3.2009 18:57 - sirien
andtom píše:
Inteligencí jsi se mimochodem sám před časem v jedné diskusi na d20 chlubil, což o Tobě vypovídá samo o sobě.

Ale? Vážně? Tohle by mě zajímalo. O čem to vypovídá?
Protože já sám o sobě také tvrdím, že jsem velmi inteligentní. Víc než valná většina populace. (tvrdí to o mě i dost jiných lidí, ale to pomineme). Co tohle samo o sobě říká? Kromě toho že netrpím předstíranou (sociálně vyžedovanou) skromností?

Píše:
Raven Queen ma oficialni puvod v jedne zemrele mocne carodejce, ktera se vzbourila proti Nerullovi, puvodnimu bohu smrti, zabila ho a ostatni bohove aby se ji zbavili, tak ji prijali mezi sebe.

Poučili se z rizikovosti precedentního případu Bohové versus Raistlin? :)

Píše:
Když se něco převrací do něčeho, tak se to musí z něčeho převracet.

Hm... z deprese, smutku, zoufalství nad vlastní ztrátou blízkého...??? To mi nepřijde jako něco apriori zlého, spíš jako něco přirozeného (ergo DnD neutrálního)
30.3.2009 20:56 - Nachtrose
sirien píše:
Hm... z deprese, smutku, zoufalství nad vlastní ztrátou blízkého...??? To mi nepřijde jako něco apriori zlého, spíš jako něco přirozeného (ergo DnD neutrálního)


Ztrata ditete je pro rodice vzdy negativni zkusenost a rekl bych, ze ze sveho uhlu pohledu ji vnimaji jako opravdu hodne zlou. Okoli se pak snazi jim pomoct se s tim smirit a ten jejich pohled na vec z negativna preklopit na neutralno.

Jinak z tech par stripku mytologii co znam neni smrt zla temer nikdy. Hlavne u bojove zalozenych narodu. Treba u vikingu byla smrt potupna jenom pokud dany zemrel starim, nebo mozna jeste na chorobu. Pokud hrdinne padnul v boji, byl oslavovan, sice se zarmutkem, ale oslavovan a Valkyry ho doprovodili do Valhally, kde v jistem slova smyslu nabyl nesmrtelnosti a po boku bohu hodoval a cekal na Ragnarok, az znova stane v bitve. ( opravte mne, pokud jsem to spletl )

Fritzs píše:
... a ono je to nesrovnatelný, ale jdi to říct hráči, kterému zařve postava, kterou hrál dva roky kvůli kritickému neúspěchu na banální check...


Pokud tohle DM dopusti, a nebo to nedovede jinak zahrat, je nejvyssi cas ho vymenit. Osobne jsem na kriticke neuspechy moc nehral, ale kriticky neuspech na, jak ty pises, banalnim hodu koncici smrti je pitomost. A jak spravne podotknul Sirien, s trochou fantazie se da hrat i na "druhe strane". Z vyproseni mylosti pro padleho druha u Havrani kralovny muze byt celkem hezka zapletka ( kdyz uz by jste nehrali na klasicky raise dead ). Nebo snad solo dobrodruzstvi na Elizejskych polich pro onoho padleho, ci kratka navsteva jiz zminene Valhally a nasledny navrat s nejakym poslanim udelenym nekterym z bohu osobne. Staci pouzit fantazii...
30.3.2009 21:17 - yokuzava
Jak to tu postupne procitam tak souhlasim s Nachtrosem z ted posledniho postu. Hlavne s tim prvnim odstavcem (nevim jak se dela citace). Taky to jste psali o hrani z druhe strany o navsteve ve Valhalle atd. :)
30.3.2009 21:39 - sirien
Píše:
nevim jak se dela citace

Tim že si klikneš na to tlačítko "Q" co máš pod oknem do kterého píšeš odpověď. B je pro tučné, I pro ithaliku, U pro podtržené, LIST je pro bodový seznam (tag "ul /ul". Přepsáním na "ol /ol" dostaneš číslovaný), IMG pro link obrázku a URL pro hypertext up-link
30.3.2009 21:43 - Alnag
A které tlačítko je které se dozvíte, když nad ním chvíli necháte stát myšku. A když vyberete nějaký text v příspěvku na stránce a pak kliknete na to Q tak se vám tak citace přímo vkopíruje... :)
30.3.2009 21:47 - Sethi
žjova, nad listem jsem se nikdy nezamýšlela...
  • Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation
  • MASER (1954); LASER (1960)
  • CW a pulsní režimy
  • koherence, monochromatičnost, intenzita, konvergence, rychlost
edit: huftý...
30.3.2009 21:58 - Léto
  • Potvrzuji, že Sirien je inteligentní
  • Otázkou zůstává, zda je to pozitivní, nebo negativní
  • A také, zda by to nešlo nějak překlopit
Až dodneška jsem si myslel, že Liszt je jenom nějaký hudební skladatel. :-) [/offtopic]
30.3.2009 22:02 - Sethi
navrhuji následující test:
  1. vzít siriena
  2. překlopit ho
  3. ????
  4. profit!
30.3.2009 22:15 - sirien
Inverzní Sirien? :)
30.3.2009 22:22 - Sethi
Píše:
Inverzní Sirien? :)

nevím, zkusíme?
30.3.2009 22:55 - Fritzs
sirien píše:
To mi nepřijde jako něco apriori zlého, spíš jako něco přirozeného (ergo DnD neutrálního)


Zde Sirien, bohužel pro něj sám na sobě, dokázal, že D&D škodí duševnímu zdraví.
30.3.2009 23:25 - Kibic
Jelikož se to stejně zvrhlo, tak si dovolím poopravit pár věcí:
sirien píše:
Prosim Tě... Si snad myslíš že by Viktor Janiš, profesionální překladatel, mj. i děl Asimova (Nadace), Clark (Strange&Norell), Grahama Greena (Elegantní vesmír)...

Ne že bych chtěl nějak snižovat překladatelské řemeslo Viktora Janiše (Clarková byla přeložena silně nad české poměry), ale Elegantní vesmír přeložil, pokud je mi známo, Luboš Motl a napsal ho pán jménem Brian Greene.

sirien píše:
sorry, v poslední době sem měl kolem sebe trochu moc teoretické matematiky

Nic jako teoretická matematika neexistuje ;). Nanejvýš se to občas rozděluje na aplikovanou matematiku a potom prostě na matematiku. A i tohle považují někteří matematici za sprosté.
31.3.2009 08:20 - andtom
Zdá se, že hraní za následovníky Havraní královny je mezi hráči dost populární. Ehm, doufám, že brzo nezákažou D&D 4e jako škodlivé :)
Why is The Raven Queen so popular?

Sirien píše:
Tohle by mě zajímalo. O čem to vypovídá?
Protože já sám o sobě také tvrdím, že jsem velmi inteligentní. Víc než valná většina populace. (tvrdí to o mě i dost jiných lidí, ale to pomineme). Co tohle samo o sobě říká? Kromě toho že netrpím předstíranou (sociálně vyžedovanou) skromností?

Počet inteligentních lidí je mnohem větší než jejich podskupina, která to o sobě má potřebu roztrubovat. Proč tomu tak je:
Když pohledná žena bude sdělovat okolí, že je velmi hezká, případně to ještě vylepší tím, že to o ní mimochodem tvrdí i dost jiných lidí, co si o ni pomyslíme ... Že je komická a směšná. Vhodné do komedií nebo vtipů o blondýnách.
Když bude bohatý člověk říkat okolí, že je velmi bohatý, případně k tomu dodá, že to o něm mimochodem tvrdí i dost jiných lidí, bude to pokládáno za směšné chvástání a on za burana.
Na inteligenci se dá pohlížet jako na takový hrubý výpočetní výkon. IQ testy jsou pak něco jako 3DMark pro hardware. Když sám budu mluvit o tom, jak jsem velmi inteligentní, upozorním na to, jak mám svižný hardware, ovšem současně na to, jak žalostný software na tom hardware běží.
31.3.2009 08:54 - Lotrando
Raven Queen je Kelemvor v sukni:

Proin píše:
The way I see it the contrast between the Raven Queen and Kelemvor is thus:

follower of the Raven Queen: depressed girl with an eating disorder cutting herself looks up at you and says: "Death is inevitable."

follower of Kelemvor: guy in fullplate with a big sword, a big shield and a stern look on his face points his sword at you and says: "Death is inevitable."

which one are you going to be more likely to believe?
31.3.2009 09:20 - Merlin
já jsem uplně blbej a taky to o mě mimochodem říká spousta lidí :)
31.3.2009 09:21 - wraiths
lotrando píše:
Raven Queen je Kelemvor v sukni:
Velice trefné ;-)
31.3.2009 09:27 - Sethi
Píše:
Když bude bohatý člověk říkat okolí, že je velmi bohatý, případně k tomu dodá, že to o něm mimochodem tvrdí i dost jiných lidí, bude to pokládáno za směšné chvástání a on za burana.

a nakonec ho ještě zastřelí.

Píše:
I also find the image of a cleric of the Raven Queen rather appealing -a traveling priest who will fight with all his heart to stave off an undead attack or save a life wrongly taken, but won't lift a finger to cure a fatal but natural disease.

hezký náhled na klerika, mimochodem

co se mě týče, na HK pohlížím především jako na sudičku, ochotnou i smlouvat, ochotnou pobavit se. (po zkušenostech s Xomem mám ráda bohy, kteří se dokážou bavit i jinak, než týráním svých následovníků.) promě je primárně bohyní osudu - jehož je smrt nevyhnutelnou součástí. takže jí nevadí prodloužit vám na nějakou dobu smlouvu, aby jste vyplnili svůj úděl - ona moc dobře ví, že jí nakonec neutečete. kdo by to měl vědět líp než ona, že?
31.3.2009 09:36 - Lotrando
Osud snad jen ve smyslu předčasného ukončení života a jeho nenaplnění. Je dobré si uvědomit, že duše veřících neputují ke Kelemvorovi ani k Raven Queen, ale rovnou do sféry svého boha. Bohové smrti v podstatě obhospodařují ty, co ztratili víru, což je ta horší varianta. Buď máš víru a jdeš za svým bohem, nebo věříš v něco většího a opustíš kruhy světa, a ani bohové nevědí co se pak staně, nebo jsi bezvěrec a propadneš moci bohů smrti. Těch variant je samozřejmě víc, ale v kostce takhle funguje příslušná část kosmologie.

EDIT: zapoměl jsem na ty co jodu do pekla :)

EDIT II: mimochodem, na bozích není nic lidského, panteon není možné chápat jako třeba řecký nebo římský, když někdo ascenduje tak ztrácí svou dřívější podstatu a stává se ztělesněním určitého principu. byl bych proto trošku skeptický k některým představám o tom, jak takový bůh chápe potřeby smrtelníků. občas sice může mít slabou chvilku, ale po většinu času jen jde za svým cílem. to samozřejmě nebrání jeho uctívačům v jeho idealizaci.
31.3.2009 09:42 - andtom
Myslím, že Havraní královna je proto tak populární, že je ideálním božstvím pro různost náhledů na to, jak být jejím následovníkem. A pro různé pohledy na smrt a osud.
A také proto, že se smrtí se v reálném životě čas od času stýkáme a prožít si hraní jejího následovníka v nás může něco posunout. Něco z minulosti. Havraní královna má na to tak akorát sestavenou agendu.
31.3.2009 10:00 - Sethi
ad lotrando:

to nemusí být pravda, zkus se na to podívat takhle - (omlouvám se, chybí mi příslušná slovní zásoba, budu to opisovat laicky, a co nedokážu říct, to zatančím) -

to, co popisuješ ty připomíná vedle sebe existující malé monoteismy, kde každý bůh říká "když mě nebudeš uctívat, nevezmu tě k sobě," což je jen o málo míň hrozná forma "když mě nebudeš uctívat, půjdeš do pekla."

podle mě, by to ale mělo fungovat na principu pantheonu, jako v případě starověkých náboženství - potřebuješ, aby ti zabřezla kráva, požádáš bohyni plodnosti. chceš aby se ti podařila stavba nového stavení - obětuješ třeba bohyni erathis. no a ve věcech, které se týkají smrti - třeba i typu "zařiď, aby se tam děda měl dobře, hlavně ať už se nevrací" - nebo osudu - věštby, proroctví - nebo zimy - prosíš, aby nebyla tak tvrdá, aby vánice ustoupila, etc - se obracíš na Královnu.

protože je to pantheon, měl by sis dávat pozor, abys pokud možno vždycky prováděl úlitbu bohu, kterého se daná činnost týče, jak známo, bohové jsou ješitní - když chceš, aby přišlo jaro, tak žádáš bohyni jara, ale zároveň slušně prosíš Královnu, jestli by to nechtěla už zabalit, protože ty si ji nechceš naštvat.

k čemu se chci dopracovat, snažím se říct, že to, že člověk přejde po smrti do říše Královny, je spíše pravidlem, ne vyjímkou (která by byla udělována opravdu úspěšným favoritům ostatních bohů, nebo opravdu nešťastným duším v paktu s ďábly), podobně jako by byl (dle příslušného panteonu) odchod do Hádu, Hel, Elysia, kamkoli si člověk vybere.

tak to vidím já, s přihlédnutím k tradičním starověkým praktikám.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.097413063049316 secREMOTE_IP: 3.135.205.146