Prostředí

Dalcor
10.2.2007 13:54
Urban Fantasy
Vzhledem k tomu že se chystám konenčě připravit papírově i Urban Fantasy z prsotředí brna a na cestě mám Dreaming Cities, chci adventure připravit i jako pdf a na začátek chci použít introduction do tématu Urban Fantasy. Nějaký základ mám v Dreaming Cities, ale zajímal by mě přehled dalších Urban Fantasy systémů.

Děkuji za pomoc.

BTW předpokládám i True20 verzi ;)

Co je Urban Fantasy: Urban fantasy is a subset of contemporary fantasy, consisting of magical novels and stories set in contemporary, real-world, urban settings -- as opposed to 'traditional' fantasy set in wholly imaginary landscapes, even ones containing imaginary cities, or having most of their action take place in them.
Autorská citace #41
10.9.2007 13:24 - Joe
Hm, ja by som osobne problém straty končatiny riešil bonusom na niečo iné... Teda to, že nemáš ruku, kompenzuješ väčšou zručnosťou pri druhej ruke (alebo všetkých končatinách). Je pravda, že sa to nenaučíš za noc, ani za týždeň, ale z hľadiska herného (keď máš tento problém TERAZ) by to bolo vítané spestrenie a znovu-zrovnoprávnenie hráčov a postáv...
Autorská citace #42
10.9.2007 13:46 - wraiths
no ale zas treba muze ztratu koncetiny kompenzovat implantatem( mnohdy lepsi vlastnsiti nez predtim).
Jerson: treba zlodej s umelou rukou. muze si klicky a dratky na protezku nainstalovat. umelou ruku da klido do kazdy dirky a nehrozi zraneni( ci ze by o ni prisel :-)) ). takovej uder protezou za ucho=supr obusek. a nebo samotne lezeni....viset na umely ruce muzes snad donekonecna.
Autorská citace #43
11.9.2007 10:17 - Jerson
Andtome, jestli jen líbivé, to nevím - podle popisů moc ne. Spíše než o hezký vzhled jde o funkčnost - prostě chybějící noha nebo ruka je v akci dost silná nevýhoda, kterou prakticky nelze ničím srovnat - a nelze ji odstranit, tedy většinou.
Jinak v mých hrách přežívají i podprůměrné postavy, Treven hrál otylého řezníka a měl efektivní obratnost okolo nuly, takže nejde ani o čísla, jako spíš o dojem. Mám ve hře i naprosto zdravé postgavy, které se stejně boji vyhýbají.
Můžete si zkusit na den přivázat jednu ruku za záda a poznáte, o čem mluvím.
Wraithsi, jednou rukou se dá jak házet granát, tak střílet z pistole, potíž je, že granát neodjistíš a pistoli nenabiješ a nenatáhneš. A hlavně ti chybí cit prstů pro otvírání zámků, což je věc naprosto zásadní, kterou nějakou protézou nemáš jak nahradit. Navíc i prot=zu musíš mít nějak přidělanou, takže viset na ní je mnohem těžší a nic moc.
Nicméně to už řešímě něco jiného - původně jsem chtěl ukázat, že smrt postavy není jediný a nejhorší strašák pro hráče, že úplně stejně můžou fungovat jiné nesmrtící prostředky.
Alnagu, s postihama máš pravdu, i když spíše některé akce nejsou možné, aniž bych nějaké postihy musel uplatňovat. Osobně bych řekl, že postižení takového rázu utržené ve hře je velký zásah do konceptu postavy a navíc nevratný. Něco jiného je hrát jednorukou postavu plánovitě nebo chtít vyzkoušet, co to s ní udělá.
Joeyeti - sice můžeš mít velmi vycvičenou jednu končetinu, ale prostě je spousta činností, které na které potřebuješ dvě ruce (nebo víc rukou a pak si pomáháš kde čím i tak)
Autorská citace #44
12.9.2007 15:00 - Dalcor
Chlapi co má ztráta ruky společného s Urban Fantasy? Kdo čet Urban Fantasy, nebo hrál a jaké?
Autorská citace #45
12.9.2007 18:36 - Sosáček
Ja bych rad, ale blbe se shani hraci.
Znas to ;)
Autorská citace #46
13.9.2007 09:18 - Dalcor
Jo :) Chci hrát Sciona a Dreaming Cities :)
Autorská citace #47
13.9.2007 09:36 - Joe
Ja by som si zahral Dreaming Cities... Jarná Slezina? :D
Autorská citace #48
24.1.2018 00:37 - Log 1=0
Ach jo, nevidím lepší vlákno:
sirien píše:
"urbanfantasy" (a vždy bublající hádku mezi doslovným významem (Cadwallon je urbanfantasy! Je to fantasy, a je to město!) a žánrovým významem (fuck ya all, Cadwallon je fantasy, urbanfantasy je Nikdykde, ale i Feistova Fairie tale, i když se odehrává na venkově!))

Já jsem dle věcí, jenž jsem slyšel na přednáškách o fantastice, chápal urban fantasy jako fantasy pracující s geniem loci nějakého místa. Pracující v tom smyslu, že z daného textu cítím atmosféru daného místa, jeho specifika, a ty se mísí s nadpřirozenými prvky.
Urbanfantasy ze smyšleného světa moc nedává smysl, neexistující místo nemá genia loci, jenž by mohl autor zpracovat (ne ve smyslu, že by ho nemohl vymyslet, ale to je pak o něčem jiném). Venkov by teoreticky šel, ale moc čtenářů by asi neoslovila, protože by daného genia loci neznali ani zprostředkovaně (to, že při osobní znalosti těch míst to celé nabere jiný level zážitku, k věci patří). Takže ve výsledku to zas je na reálná velká města, ty každý viděl alespoň v novinách.
Autorská citace #49
24.1.2018 01:23 - sirien
Jakejch a čích přednáškách a kde? Protože v tomhle "oboru" bych si troufnul tvrdit, že přednáška nějakýho slušnýho (!) fana na random conu může bejt směrodatnější, než přednáška nějakýho někoho docenta něčeho z katedry čehosi pro výchovu prodavačů ve fastfoodech.

Přičemž tohle:

Log 1=0 píše:
jako fantasy pracující s geniem loci nějakého místa. Pracující v tom smyslu, že z daného textu cítím atmosféru daného místa, jeho specifika, a ty se mísí s nadpřirozenými prvky.

...ukazuje, bez urážky, spíš na to druhé. (Jak obsahem, tak formulací.)

Ano, pro některé UF to platí, typicky třeba série Noční strany tuhle definici splňuje 100%.

Pro jiné UF už ne tak moc. Nikdykde už by mohlo bejt diskutabilní - a vzhledem k tomu, že se Nikdykde bere za v podstatě úsvit celého žánru... ale ok, ještě dejme tomu. Ale jako jen že i u takhle archetypální věci to může skřípat a můžeme diskutovat o tom, jak moc je Podlondýn místo a jak moc to je koncept (ostatně prolog Croupa a Vandemara se odehrává mimo Londýn, palác Dvířčiny rodiny je explicitně řečenej že se rozkládá napříč světem...)

Další UF už se Ti z toho začnou vysloveně vykrucovat (Feistova Pohádka - Fairie tale - je velmi archetypální UF, přitom spojitost mezi místem děje a místem je... well, nechci spoilovat těm, co to nečetli, protože to podle mě za přečtení stojí, ale tady už prostě ta vazba spíš neni než je).

A pak máš UF, kterým je nějaké místo totálně ukradený. A těch je většina. Namátkou:
- Američtí bohové nebo Anansiho chlapci (obojí Gaiman, stěžejní autor UF žánru) se k žádnému místu natož geniu loci nevážou - přesto jsou pravidelně uváděné jako naprosto klasické příklady žánru.
- Dresden Files. Odehrávají se v Chicagu. Protože to je noir a protože hrdina je v Chicagu, big deal. A odehrávají se tam jen dokud se nezačnou odehrávat namátkově všude jinde. Aaronovich a Rivers of London série - hlavní hrdinové sídlí v Londýně a točí se to (hlavně zezačátku) kolem bohů a bohyň Londýnských řek, což bys asi mohl brát jako genius loci. Jenže pak se tam začne řešit něco úplně jinýho a hrdinové cestujou napříč Anglií a v některých knížkách si hrdinové v Londýně jen na začátku sbalej kufry a na konci si tam daj kafíčko (prakticky doslova). To sou hned dvě velmi významné současné UF série (resp. jedna současná a jedna nedávná, Dresden vypadá že si od něj Butcher chce dát minimálně pauzu) který tohle rozporujou.
- Prakticky všechny upířiny. Buffy, Moonlight, Vampire Diaries... Ano, Vampire Diaries se odehrávaj převážně v jednom městečku. Ale prostě protože sou tvořený jako drama se stálejma charakterama, to koncepčně nejde rozstěhovat napříč světem - srovnej třeba se Supernatural, což je totální road-trip, přitom dost jasný UF. Lost Girl je v tomhle výbornej příklad - vlastně si ani nejsem jistej, jestli je vůbec někde v tom seriálu řečený, v jakym městě že se to vůbec má odehrávat (True Blood je... divnej, osobně bych váhal jestli ho do UF zařadit, protože, v literární žvanilce, skrytost magického světa je pro UF docela hodně definující atribut a TB ho porušuje svojí základní premisou... sou spíš nějaký modern-fantasy popř. post-urban-fantasy nebo tak něco. Každopádně kdybys je tam velmi benevolentně přiřadil taky, tak je definice opět mine širokym obloukem)
- Mrtě komiksů a "komiksáren" je technicky vzato urbanfantasy. Hellblazer, prozačátek (nejspíš znáš spíš jako "Constantine"), ale abych se opět vrátil ke Gaimanovi, tak série Sandman se obvykle taky kategorizuje jako UF (přičemž je dost epic level, což ale zjevně ničemu moc nevadí).
- Různý cheap seriály, když už sem zmínil upířiny. Např. Charmed (u nás "Čarodějky") se do UF řaděj naprosto standardně. Grimm, přirozeně - opět, odehrává se to převážně v jednom městě, ale je to spíš random lokace, žádnej "genius loci" ani v dálce. Co ještě... nevim, třeba Sanctuary takhle z hlavy.
- ...mohli bysme protočit i nějaké ty filmy stranou těch co sou navázané na už uvedené, např. "Craft" je taky UF a s Tvojí definicí nemá vůbec nic společnýho. Highlander se taky občas řadí do UF. Last Witchhunter, určitě.


Efektivně kdybych měl UF definovat já, tak asi řeknu něco jako (netahat za slovíčko, píšu z patra): Fantasy zasazená do moderního světa bez jeho porušení z pohledu nezasvěcených. Tj. je to fantasy v moderním světě, která funguje tak, aby si čtenář mohl představit, že to je skutečnost která se ve světě v němž žije opravdu skrytě odehrává.

A ano, sou tam nějaké tradiční koncepty které najdeš ve spoustě UF a genius loci je určitě jeden z nich - ale UF jako taková může fungovat i bez toho, aby tyto (nebo alespoň většinu z nich) obsahovala.


EDIT: tj. genius loci je asi tak na stejné úrovni s dalšími UF prvky typu "čarodějové", "upíři", "vlkodlaci"... je to jeden z běžných typů UF entit/bytostí, ale přítomnost kteréhokoliv typu těchto bytostí rozhodně není podmínka nutná, natož postačující.

Btw. úplně totéž zjistíš prostým pohledem na RPGčka, která se řadí do UF žánru: všechny World of Darkness (Vampire, Warewolf, Mage, Promethean, Mummy, Hunter...), Unknown Armies... (přihodil bych ještě všechna C'thulhu - jenže tím bych otevřel dveře strašlivé diskusi o hranici mezi Urbanfantasy a Hororem, což je hranice definovaná stejně mizerně, jak rozdíl mezi low a high fantasy, ty dva žánry si sou velmi blízké a rozdíl mezi nimi obvykle nespočívá v settingu jako spíš ve stylizaci a objektu zájmu a stavbě příběhu atd.)
Autorská citace #50
24.1.2018 07:48 - LokiB
zrovna u urban fantasy mi celkem vyhovuje vágní jednoduchá definice z wikiny
Autorská citace #51
24.1.2018 10:06 - Log 1=0
sirien píše:
katedry čehosi pro výchovu prodavačů ve fastfoodech.

S tím jděte do háje, vznešenej pane.
sirien píše:
slušnýho (!) fana na random conu

Může být. Asi proto si je zvou do přednášek jako externisty.
Ono zabývat se literárněvědně populárními žánry tě tomu teplému místečku v závětří spíš vzdaluje. Že do toho šli místo opakování stokrát napsaných blábolů o Shakespearovi spíše ukazuje, že mají fantasy a sci-fi hodně rádi. A pak je někdy těžké říct, kdo je kdo (resp. většina příslušníků jedné kategorie patří do druhé-a pak mi ten rozdíl trochu mizí).

Nicméně k UF:
-Američtí bohové: Možná docela point. Až si je někdy přečtu, uznám nebo neuznám, že máš pravdu.
-Dresdena neznám, sorry. Z Petera Granta jsem četl asi třetinu, zbytek na read listu, ale je to naprosto ukázkový příklad toho, jak jsem to v té definici myslel. Z těch knih je cítit Londýn. A mimochodem "pracuje s geniem loci" a "hrdinové nesmí místo opustit" natož "nesmí se to dotýkat jiných míst" jsou dost různé věci.
-ty ostatní věci... Upřímně, hlavní důvod proč se mi líbí ta možná přeodbornizovaná definice je, že mám fakt problém těmhle věcem říkat urbanfantasy. Fakt mám z podobných děl výrazně jiný pocit, než třeba z toho Granta, a nemyslím tím, že jedno je lepší nebo tak, ale že mám pocit, že to je fakt něco jiného. Proto mi ta tvá definice nesedí, protože spojuje věci, které mi k sobě nejdou o moc víc, než by mi šly ke spoustě věcem z jiných škatulek. U té definice geniem loci ten pocit nemám, ale jo, nečetl/neviděl jsem většinu toho co píšeš, takže možná to je něčím jiným, co jsem nepodchytil.
Autorská citace #52
24.1.2018 13:28 - Aegnor
Log 1=0 píše:
-Dresdena neznám, sorry.

Co jsem zatím přečetl z Dresden files (někde v polovině třetí knihy), tak jako ano, odehrává se to v Chicagu ... ale udělej Search & Replace nad pár pojmy (názvy míst, Chicago, CPD ... ), dej místo toho jiný město (Portland třeba) a máš stejně funkční knihu.
Autorská citace #53
24.1.2018 16:33 - sirien
LokiB píše:
zrovna u urban fantasy mi celkem vyhovuje vágní jednoduchá definice z wikiny

Ježiš to je zpatlanina - cz wiki je fakt občas hrozný zlo. A ještě navíc bez jedinýho zdroje.


Log: ok, nechám si rejpání do humanities (a cz humanities zejména) stranou; point je, že je prostě neuznávám jako primary source (ne z titulu jejich akademického původu nebo uznání, konkrétní autor může vybočovat, ale v tom případě jmenuj).

Co Ty sám vidíš nebo nevidíš jako UF je docela jedno - definice žánru je smysluplná jen pokud je uznávaná obecně (pokud jí nepoužíváš v nějakém specifickém vlastním kontextu kdy máš samozřejmě právo si věci definovat dle libosti). Celá tahle diskuse se dá utnout jedinym odkazem na jedinej skutečně obecnej primary source okolo:

TV tropes: Urbanfantasy

Mezi uvedenými příklady najdeš všechno, co jsem zmínil - a mnohem víc:

Komiksy: Hellblazer, Crow, Sandman, Lucifer...
Filmy: Constantine, Doctor Strange, Last Witchhunter...
Literatura: American gods, Dresden files, Faerie tale, Night watch...
Series: Charmed, Grimm, Lost girl, Stranger things, Supernatural...
...RPGčka, videohry and so on.

Samozřejmě, TV tropes užívají tradičně široké definice tropes bez ohledu na překryvy (resp. používají čistě konjunktní logiku zařazování), takže u pár těch těch položek co tam sou bych osobně váhal nebo nesouhlasil. HP je podle mě víc moderní pohádka než fantasy, osobně tam moc nesouhlasim s tim zařazenim věcí kde je magie otevřená a veřejná (True Blood... i když to je do diskuse) a nelíbí se mi tam ten překryv s věcma co nejsou ani tak fantasy jako spíš sci-fi/space opera (Doctor Who, Fringe, Werehouse 13...) popř. Horror / Weird (X-files, Krajní meze...) - nicméně to se týká jen zlomku uvedeného a jak sem psal, ty hranice často nejsou ostré. To cos tu navrhnul Ty výše pokrývá ani ne desetinu tam uvedeného výčtu (a vyškrtává to některé z nejrozšířenějších položek).


Samozřejmě Ti nijak neberu že máš rád UF která pracuje s genius loci, ale definice UF podle genius loci prostě nepotkává většinu UF.


EDIT: a btw. doporučuju nejdřív dočíst Rivers of London než začneš číst Dresdena - osobně mi přišly lepší i oproti vrcholu Dresdenovský série (což jsou cca prostřední dvě čtvrtiny - první čtvrtina sou hodně "ranné práce" a sou dějově dost šablonovité, poslední čtvrtina je... divně ustřelená a prakticky se tam už neřeší ani tak reálnej svět jako Winter court, faerie a outer realms - psané to je líp, ale obsahově to ztrácí)
Autorská citace #54
24.1.2018 16:53 - Log 1=0
Kdybych si to jméno pamatoval, tak to klidně udělám.
To, že neuznáváš české akademiky v některých oborech, to ti nemám jak rozmlouvat. Někdo neuznává cokoli wiki-base, a taky mu to neumím rozmluvit. Ačkoli ani s jedním moc nesouhlasím.

Nemám nějaký srovnatelný zdroj, který by užíval mou definici. To je, uznávám, legitimní důvod stáhnout ocas a vzdát se. Takže jo, dobrá.
Autorská citace #55
24.1.2018 17:01 - LokiB
Fakt někomu přijde Doctor Strange jako urban fantasy?
hmm, tak to se zase neshodneme.
Autorská citace #56
24.1.2018 17:21 - sirien
LokiB píše:
Fakt někomu přijde Doctor Strange jako urban fantasy?

Tajnej řád čarodějů kteří existují na pozadí současného světa a chrání ho před hrozbami, kterých si běžní o magii nic netušící lidé nejsou nijak vědomi. Takřka učebnicový. Srovnej třeba se Sorcerer's apprentice (že sem tomu dal 2* a znuděnej comment stranou, žánrově to je dost typický UF) atp.

Samozřejmě, otázka u těhle komiksáren vždycky je, jak moc hodnotíš film, jeho předlohu nebo celé universum. Film a v podstatě i předloha by to ustály, universum už ne, protože to jako celek padá do superhero žánru.


Log 1=0 píše:
Takže jo, dobrá.

Au.

Jo no, tenhle moderní častej mix mezi UF a young-adult romance bolí, no. (Naštěstí ty nejhorší hereze můžeme z UF odignorovat na účet filtru "Would the story stand with the romance taken out of it? No? Romance fiction it is." Takže kčertu s Twilightem :D . A i s (knižníma) Vampire diaries... vlastně tohle video je hlavně o těhle; oh wait, ono to je v podstatě jen o Twilight a jeho kopiích...)


EDIT: já Tě zaškrtim, ta série je brutálně návyková, teď jí nedokážu přestat sledovat :D
Autorská citace #57
24.1.2018 18:35 - York
sirien píše:
já Tě zaškrtim, ta série je brutálně návyková, teď jí nedokážu přestat sledovat :D


Willpower vypadala jako takovej super handy dump stat, co? :)
Autorská citace #58
24.1.2018 23:02 - sirien
Praví roleplayeři maxujou charisma!
Autorská citace #59
24.1.2018 23:19 - Aegnor
Brutální OT:
Log 1=0 píše:
Někdo neuznává cokoli wiki-base, a taky mu to neumím rozmluvit. Ačkoli ani s jedním moc nesouhlasím.

Hej, asi nejlepší přístup k wiki jsem zažil na FITu (od proděkana pro bakalářské studium): "Hele, já wiki občas taky používám. Je to ideální rozcestník k problematice. Ale jestli někdy uvedete jako zdroj wiki, tak nepočítejte, že by vám ta práce prošla."
Autorská citace #60
25.1.2018 03:54 - sirien
Každej zdroj má nějakej profil a podle toho své užití. Wikipedia je encyklopedie a tedy sice relativně věrohodný, přesto ale pořád sekundární zdroj, nic víc, nic míň. Jednoho dne to možná pochopěj jak studenti, tak učitelé. Tak za padesát let, u nás spíš za sto.

S těma akademikama v některých humanitních oborech mám značně větší problém než s tetičkou Wiki. Zejména od doby, co sem je poznal osobně a viděl "v akci". (Bejvaly doby - uznávám, je to nějakejch pár set let zpátky - kdy se od filozofa čekalo chápání a užívání formální logiky a kontakt s realitou - dávno sem se vzdal naděje, že by se tyto časy kdy vrátily.)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.051026821136475 secREMOTE_IP: 34.230.68.214