Prostředí

sirien
18.6.2009 07:36
Prostě o mimozemšťanech, z pohledu (xeno)biologie i (xeno)psychologie.
Autorská citace #61
23.6.2009 23:33 - Colombo
Sirien: Jde mi o to, jestli se teoretičtí fyzici neodlepili natolik od reality, že dělají víc matematiku, jak fyziku.

Tak ono se to dělalo často. Třeba, když na člověka přišla potřeba nějak rigorózně označit počty, tak přišel a vymyslel přirozená čísla.
Autorská citace #62
23.6.2009 23:40 - Element_Lead
nepise se to disciplina? po prve jsemm to presel ale podruhe to vazne bije do oci a kazi pozitek ze cteni :P i kdyz ja mam co rikat :)
Autorská citace #63
23.6.2009 23:43 - sirien
Všechno je číslo
- Pythagoras

Nicméně - totéž jsi mohl svého času tvrdit o Einsteinovi (neodlepil se natolik od reality, že přemýšlí o konstantní veličině rychlosti, když víme, že věci lze urychlovat a zpomalovat?).
Prostě se fyzici dostali ke složitým teoriím popisujícím časoprostor natolik komplexním způsobem, že potřebují nové matematické prostředky k jejich zkoumání. Kdyby tu ty prostředky z nějakého důvodu už existovali, vůbec bys tuto otázku nekladl - a oni by neměli důvod zabývat se matematikou.

Prostě se dostali k novému druhu šroubu, a tak potřebují nový druh šroubováku. To neznamená, že se najendou zcvokli za zabívají se šroubováky - stále se zabývají šrouby, jen to prostě bez nových šroubováků nejde, a než by jim je vyrobil někdo jinej... co chceš mít udělaný pořádně, udělej si sám, že jo...
Autorská citace #64
23.6.2009 23:45 - sirien
Yashamaru: Píše. Ale dneska už dělám tolik překlepů a chyb že sem je radši začal ignorovat (napsal sem článek, napůl dodělal druhej, furt tu na něco odpovídám, napsal sem tunu věcí vlastních, takže už sem nějakej přepsanej dneska... i ten slovosled už mám pomalu jak Yoda)
Autorská citace #65
23.6.2009 23:53 - Kibic
Nějak přestávám rozumět linii argumentace. Einstein dělal čistou fyziku, žádnou novou matiku nevytvořil. Dneska ale opravdu kolikrát nejde říct, jestli to je matematika nebo fyzika. Příliš obecné, příliš abstraktní, příliš daleko od experimentu, nicméně potenciálně užitečné v nějakém směru zkoumání. Nejen strunaři, ale třeba, co já vím, lidé kteří dělají teorii kategorií si dělají čáku na to, že ten nehorázně abstraktní formalismus by mohl být jednou užitečný při popisu kvantové gravitace.

Mně osobně přijde, že jedině když ta teorie vyplivne číslo, které je alespoň v principu změřitelné, tak má nějak smysl mluvit o fyzice.
Autorská citace #66
24.6.2009 07:33 - Jerson
Hele, ještě pořád se držíme mimozemských ras? Já jen tak abych věděl.
Nicméně musím odpovědět Sirienovi.

Píše:
Jerson: Hm. Tak to by mě děsně zajímalo jak to bez písma naprogramuješ nebo vytvoříš rozpoznávání

Děrná kartička, do které v první verzi zapadají nebo nezapadají mechanické kolíčky (a podle toho ti stroj šije vzor na koberci), ve druhé verzi použiješ elektrické kontakty a ve třetí verzi fotobuňku.
Jde oto, že není žádné "naprogramuješ" - prostě počítač postavíš a jeho funkce je tím dána, nedá se rozlišit hardware a software. To přišlo až mnohem později.
Autorská citace #67
24.6.2009 15:24 - sirien
Kolíčky ok. Elektrické kontakty... trochu frenzy, ale ok. Fotobuňku bez rozposnávacího softwareu - ne-e.
Počítač bez rozděleného HW/SW by byl tak děsivě limitující - prakticky vzato kalkulačka. A to ještě navíc kalkulačka o dost sesekanější než jsou moderní multifunkční dneska.
Teoreticky mi samozřejmě můžeš odpovědět, že "to stačí" - a ano, naprosto teoreticky nejspíš ano... až na to že tim několikanásobně (v řádu desítek až stovek, ne-li tisícinásobků) zpomalíš vývoj, protože ztratíš možnost pružného programování simulací. Čistě teoreticky se v některých oborech dá mluvit od určité chvíle skoro až o zastavení vývoje...
Autorská citace #68
24.6.2009 15:48 - wraiths
sirien: myslim ze to jen Jerson spatne popsal. myslel asi neco na bazi zareni( xLED+led cidlo). apropo jaky soft ma pyro cidlo?
Autorská citace #69
24.6.2009 15:50 - Lotrando
Jerson píše:
Jde oto, že není žádné "naprogramuješ" - prostě počítač postavíš a jeho funkce je tím dána, nedá se rozlišit hardware a software. To přišlo až mnohem později.


jeden parametr je hodnota, druhý způsob výpočtu (symbol) a je to.

označ přednastavitelné parametry jako symboly a klidně to můžeš zapsat jako primitivní program - který vykonává obsluha.
Autorská citace #70
24.6.2009 16:00 - sirien
Teda, vaše představy o fungování IT jsou fakt pěkný... jako ne že bych byl programátor, nicméně fakt by mě zajímalo jak těmahle způsobama naprogramujete nějaký složitý systém.
Autorská citace #71
24.6.2009 16:16 - Colombo
sirien: pokud ty systémy nebudou založeny na našich, které jsou na software naprosto závislé, ale všechno se to bude vyvíjet v civilizaci, která bude muset jít tímhle směrem, pak věřím, že by se dostala k takovým výsledkům, které by ti vyrazili dech.

Nepotřebuješ sirky k tomu, aby jsi rozdělal oheň, tak se vykašli konečně na nutnost výroby sirek.
Autorská citace #72
24.6.2009 16:16 - Colombo
sirien: doporučuji ti přečíst něco o mechanických počítačích.
Autorská citace #73
24.6.2009 16:22 - sirien
Tohle radši vzdávám, je to jak jojo.
Autorská citace #74
24.6.2009 16:33 - Lotrando
sirien: on je colombo jenom biolog, o IT neví zhola nic.
Autorská citace #75
24.6.2009 16:36 - Jerson
sirien píše:
Elektrické kontakty... trochu frenzy, ale ok. Fotobuňku bez rozposnávacího softwareu - ne-e.

Siriene, prosím tě - přečti si alespoň něco o elektrických bovodech, než začneš plácat naprosté kravinysirien píše:
Počítač bez rozděleného HW/SW by byl tak děsivě limitující - prakticky vzato kalkulačka. A to ještě navíc kalkulačka o dost sesekanější než jsou moderní multifunkční dneska.
. Víš sám, jak to nemáš rád u jiných.

Sirien píše:
Nicméně fakt by mě zajímalo jak těmahle způsobama naprogramujete nějaký složitý systém.

Jedno slovo. Colossus.

(Pokud tě nepřesvědčí tohle, tak už nic a došly mi argumenty. Ale velmi pečlivě zvaž, než do něčeho Colossu začneš cpát nějaký software, protože mám knížku s citací jednoho z konstruktérů, která to výslovně popírá.)
Autorská citace #76
24.6.2009 16:42 - sirien
Píše:
Jedno slovo. Colossus.

Psal jsem složitý, pokud se nepletu... měl jsem tím namysli jako složitý dneska, ne složitý před sedmdesáti lety. Collosus je pěkná hračka, bohužel musím poznamenat že v porovnání s korporačním managerským IT systémem je to dětská skládanka. A managerský korporační IT systém je zase hračka proti věcem které používá armáda, NASA a jiné high-tech vývojové sektory.
Autorská citace #77
24.6.2009 16:42 - Lotrando
Jerson: a četl jsi i tu řádku, kde s epíše, že to není počítač?
Autorská citace #78
24.6.2009 16:47 - Colombo
Lotrando: já jsme Matematický biolog;)
Autorská citace #79
24.6.2009 16:48 - Sethi
já jsem beruška.
Autorská citace #80
24.6.2009 16:48 - Jerson
Lotrando píše:
a četl jsi i tu řádku, kde s epíše, že to není počítač?

Nečetl, prostě jsem to vygooglil a hodil první odkaz, protože v knihách co mám já je uváděný jako počítač.
Ale co, Sirien ho stejně shodil ze stolu (i když plány byly zničeny a jeho algoritmus je utajován ještě dnes), tak co. Další trumfy se mi do rukávu nevešly.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.091645002365112 secREMOTE_IP: 44.200.74.73