Prostředí

Alnag
2.8.2009 22:22
Poměrně podrobný popis elfí rasy a elfích zvyků (ještě pro D&D 3e, ale i tak může být třeba inspirativní).
Autorská citace #1
2.8.2009 22:22 - Alek
Ty citace by chtělo ještě poštelovat, zdá se mi.
Autorská citace #2
3.8.2009 10:46 - Faire
Celkově líbí, navazování a rozvazování vztahů mi při uvážení jiných faktorů přijde dost divné psychologicky (daleko více se mi líbilo rozšíření elfů v ADnD), dost zajímavých nápadů, zajímavé navázání na zostřené vnímání komunity (malinko mi to připomnělo Jersonovy protossy, a trochu Tolkienovy elfy rozpracované v knížkách Laisi Finwen).
Autorská citace #3
3.8.2009 12:22 - thief
Výborně Alnagu. Dobré počteníčko.
Autorská citace #4
5.8.2009 18:49 - Vaeranias
Moc pěkné. Jen pro některé to asi bude "málo cizí, prostě jen zvláštní lidé", ale mě osobně to nevadí. Vždycky jsem si říkal, jestli Osho nebyl elf nebo tak něco, a podle tohohle asi byl aspoň zčásti :-).
Autorská citace #5
6.8.2009 15:12 - Noldo2
Článek krásný, obsah mi vůbec nesedí. Přijde mi to něco mezi Hippies a novodobým západním hledáním čehokoliv mystického. Ale možná je to jen moje celková neobliba elfů.
Autorská citace #6
6.8.2009 15:56 - thief
to Noldo2: A jak bys viděl elfy ty?
Autorská citace #7
6.8.2009 16:06 - Colombo
Mi osobně přišla myšlenka extrémně dlouhověkých elfů naprosto neudržitelná. Pěkně se to popisuje, ale jakmile se začne hrát, tak to naprosto letí.

Vemte si postup elfa po úrovních. První celý lidský život dobrodruží s lidmi a měl by být tak na stejné (jak je to u vás v DnD? Epické?) úrovni. Ale co dál? Pak si válí šunky? Pokud pořád dobrodruží, tak by měl stoupat úrovněmi pořád. No ale pak se dostáváme do stádia, kdy elfové (jiné extrémně dlouhověkké rasy) budou moci dosáhnout extrémních úrovní, na které ty krátkověkké nebudou moci pohlédnout ani z vlaku, takže z takového elfa se nakonec stane, beru-li v úrovni důležitost levelů a jejich účinku na sílu postavy, vůči lidem bohové, schopní jedinou ránou zbořit horu, vyhloubit moře atd.

Stejně jako nízká fertilita je hloupost, třeba takoví drowové, ti by naprosto vymřeli za pár let.
Souhlasím s delším životem, zrušit senilitu a stařeckou vetchost, případně ty nechat na opravdu pár posledních let, kdy elf doslova uschne, a ponechat jim nynější dlouhý věk, těch 100-120 let. Tak by se pořád dostali, při průměrném lidském věku 50 let, jako extrémně dlouhověcí, ale nenarušovalo by to tolik realističnost světa.
Autorská citace #8
6.8.2009 16:40 - Blaine
Ja mam dva druhy elfu - etericke eladriny, kteri maji vyhled na vecny zivot, diky dosazeni nejakeho ranku v Court of Stars. Tedy samozrejme jenom slechat - ostatni se dozivaji tak 100 let. Protoze ziji zdrave a dobre. A neumiraji na nemoci tak nadsene casto jako lide. A jelikoz jsou udrzovani magii - ve Feywildu maji vzduch a vsechno tak nabite magii, ze to ani jinak nejde, tak se jim nedostava "stari", ktere nastupuju jenom tesne pred koncem.
Obycejni elfove jsou bliz obycejne prirode, ziji mnohem rychleji, drsneji a rozhodne se nedozivaji tolika let. Spis bych rekl, ze nejvyssi dosazeny vek se bude pohybovat lehce pres 75 let - to bude nejaky "starsi" ktereho nezabilo nic pri lovu nebo obrane komunity. Je to dane tim, ze se pohybuji v lesich, kde je mnohem agrsivnejsi prostredi a nebezpecnejsi, vic dravcu, vic nepratel. A abych pravdu rekl, mnohem vic se mi libi drsnejsi svet, ktery je o dost nemilosrdnejsi. A nikdo nezije "happily ever after".
Lide v mem svete ziji s dobrem 50 let. Mozna hodne drsny mag 65 let.
Autorská citace #9
6.8.2009 16:54 - Noldo2
to Thief: No, prostě jsem asi příliš přízemní na takhle lyricky a spirituálně pojaté elfy. Možná je vidim velmi podobně, jen bych to podal míň jako Máchův Máj, a víc jako Sapokwskiho elfy nebo Tolkienovi Silvan elfy...

Elfové žijí v harmonii s přírodou a s jejími zákonitostmi, a ty nejsou sladkobolně romantické, ale zatraceně kruté a nesmlouvavé. Hvozd nejsou tiše šumící stříbrolisté břízky, kterým prosvítá skrze ševelící listí ylatisté paprsky slunce, ale smrtící Brokilon. A od toho se odvíjí všechno další.
Autorská citace #10
6.8.2009 17:49 - Vaeranias
Noldo2: Život v harmonii s přírodními zákony nutně neznamená, že musíš žít divoce jako zvíře a ve stálém boji o přežití. Na to jsou jiné rasy. Elf v mém pojetí nenarušuje přírodní zákonitosti, on je využívá tak, aby mu sloužily. Ovšem jinak než lidé. Tam, kde člověk porazí pár stromů a vybuduje osadu, hráz a třeba mlýn, tam bude elf trpělivě a s pomocí jemné magie sázet, ohýbat, kultivovat, aby dostal podobný efekt - obydlí, vodu a potravu vhodnou pro jeho potřeby. Proto neradi opouštějí svá města, ale také díky dlouhověkosti ví, že si mohou "vypěstovat" další.

Pro můj svět to je třeba důvod pro dlouhověkost. Krátkověké rasy prostě na tohle piplání nemají čas. A proto nejsou všichni elfi supermani - oni prostě po dosažení nějaké (zdánlivě nadlidské) úrovně už nepotřebují denně dokola trénovat, takže se mohou nebezpečí snadno vyhnout a věnovat se zábavě, umění, odpočinku... Proč by měli pořád dřít na zlepšování?

Ale jinak pro světy, které nehrajete po mnoho generací PC asi dlouhověkost elfů skutečně tahá za rozum. Ale jakmile máte rozpětí kampaně dvě tři staletí, tak se to srovná. Ano, elf se dožije svého stáří i podle DnD3.5, bude neskutečně namakaný, ale potomci prvních postav z krátkověkých ras (nebo kostějové těch prvních postav, nebo ti, kteří se proměnili/transcendovali/vypili příslušné lektvary :-) na tom budou podobně. Výcvik a výbava někoho, kdo je ze třetí generace bohatého rodu legendárního bojovníka nebo zloděje bude také mnohem efektivnější a počáteční úrovně přeskáče mnohem rychleji než jeho praděd, co začínal z nuly, takže se také může dostat na epické úrovně ještě v plné síle, doslova "za pár let".
A bude se vám pak hodit stabilní postava s životem velmi dlouhým. Má to docela šmrnc, když nová postava může říkat "strýčku" elfovi, kterému se širé okolí neodváží podívat do očí - a strýček je PC. Dává to příležitost k zajímavým situacím, pokud si tedy umíte poradit s potřebou mít dobrodružství na několika úrovních zároveň :-). Vztahy jsou pak zajímavé a pocit kontinuity je dokonalý.
Autorská citace #11
6.8.2009 18:36 - Noldo2
to Vaeranias: Já neřikal jako zvíře. Chtěl jsem naznačit, že harmonie s přírodou a jejími cykly neznamená věčná blaženost. Přesně jak psal Blaine - není to "happily ever after". Tou drsností jsem nemyslel věčný boj, ale třeba krutost, která v jejich pohledu neni krutost, nebo by třeba neodpouštěli, nikdy nic.. nebo tak něco. Takhle mi to vyznělo jako taková nežná selanka...
Autorská citace #12
6.8.2009 19:21 - Aeris
Noldo2: U mňa konkrétne existuje niekoľko rôznych etnických skupín elfov, pričom tí severskí, leso- a horomilní majú čosi zo severogermánskych a škandinávskych tradícií. Preto napríklad nepreukazujú žiadnu úctu nikomu, kto si u nich nezískal rešpekt (či už znalosťami, múdrosťou, silou alebo zručnosťou, či inými činmi, to záleží na konkrétnom elfovi), vrátane rodinných príslušníkov, a majú tendencie zneužívať neopatrných (holt, kruté prostredie naučí, že kto seba a majetok nevie nejako ochrániť, ten tu dlho nebude).

Niečo také si mal na mysli?
Autorská citace #13
6.8.2009 19:29 - Colombo
Tak, zrovna Vikingové byli poměrně štědří, když byl "blahobyt".
Autorská citace #14
6.8.2009 20:59 - Vaeranias
Noldo2: Ale "selanka" v komunitě ještě neznamená, že to je trvalý stav. Je to to, k čemu se snaží blížit. A už vůbec to nic neříká, jak to vypadá směrem k jiným rasám nebo komunitám. Tam vůbec nemusí "selanková" pravidla platit o nic víc, než platí mezi lidskými kmeny. O něčem i vypovídá dělení na Tel'Quessir a N'Tel'Quessir ve FR elfštině. Japonci taky nejsou rasisti a jsou vedení striktní etiketou, ale jak jsi gaidžin a nemáš status hosta, tak dobré zacházení nečekej, dokud si nedobudeš respekt.
Autorská citace #15
6.8.2009 22:19 - noir
Nejsou-li rasisti Japonci, takž už nikdo...
Autorská citace #16
7.8.2009 00:34 - Alnag
Mně teda ta dlouhověkost elfů taky občas docela pila krev, na druhou stranu bral jsem překlad jak byl (pohrával jsem si ho upravit pro 4e, ale pak mi přišlo, že bude čistší, když to bude jen překlad bez mých úprav) takže je to prostě o 3e elfech. Jako inspirace/odstrašující příklad může posloužit i pro jiné hry...
Autorská citace #17
7.8.2009 10:11 - Noldo2
Na elfech mi vadí jednak, jak jsem psal, to jejich občasné příliš lyrické pojetí ve stylu Máchův Máj, a jednak jejich otravná zidealizovanost. Je pitomost, aby byli jemní, něžní, krásní, pořád hloubali a filosofovali, píchali každý s každým a všechno si tolerovali. Vemte si třeba, jak popisoval první věk Tolkien... Elfí hrdost ve spojení s dlouhověkostí a vznešeností vedla k neuvěřitelné tvrdosti a krutosti.

Elfí společnost by byla určitě z podstaty neuvěřitelně rigidní. Vždyť žijí strašně dlouho... A to by vedlo k velmi pevné stratifikaci společenských vrstev. Bylo by prakticky nemožné dostat se do jiné společenské vrstvy, prostě proto, že jste se do ní nenarodily a "nejste vyvolení".

Autority by byly rodové, dědičné, každopádně postavené na autoritě a obrovském rozdílu "úrovní", na silném vůdci, a ne na obecném zákonu, tradici, postu jako takovém. Něco jako pozice krále třeba v Thajsku nebo imámové v Islámu. To by vedlo k tomu, že co řekne, to platí, ať je to dobře nebo ne... Samozřejmě že v elfí společnosti kdo se nepodřídí nebo se prohřeší, je exkomunikován. Žijí spolu věčně, navíc jsou hrdí.

Byly by silně sepjaté kmeny, a v rámci kmenů několik rodin, kterým by předsedali starší podle nástupnického řádu. Jak rozhodne starší rodiny, o tom není diskuse, a platí to pro všechny v rodině. No a vzhledem k silnému společenskému rozdělení horizontálnímu (starší, šlechta-vůdce rodu, běžný elf,...) i vertikálnímu (klér, druidi, mágové) a vzhledem k tomu, jak dlouho se tak může táhnout elfí vendeta, si dost dobře nedovedu představit tu volnost ve vztazích. Spíš naopak si myslím, že krom vyloženě divoce žijícíh elfů by u elfů bylo víc dohodnutých sňatků, než u lidí.

Abych vypíchl to hlavní - dlouhověkost podle mne vede především k (pomineme-li učení, senilitu, vymírání, degeneraci, Darwina, atd):
- velmi výrazným neotřesitelým autoritám (kumulace schopností i vlivu, politický řád postavený na autoritách); jestli by u lidí bylo rozdělení úrovní král-vojevůdce-velitel-voják 7-5-3-1, u elfů by to bylo 30-10-3-1
- diktatura, v králoství vládne absolutně král, příp. arciklerik, v rodu Starší, ostatní je poslouchají, nebo musí odejít
- konzervatismus
- vendetta
Autorská citace #18
7.8.2009 10:17 - Fibriso
Píše:
Abych vypíchl to hlavní - dlouhověkost podle mne vede především k (pomineme-li učení, senilitu, vymírání, degeneraci, Darwina, atd)

proč myslíš, že je jich všude tak málo (kromě dnd) :))
Autorská citace #19
7.8.2009 11:07 - thief
Já jsem ohledně elfů hyperkonzervativní. :-) Elfy beru podle Tolkiena a nikdy jinak. Jakmile to začnete kombinovat s jiným pojetím elfů u jiných autorů, tak se dostanete do rozporů, přesně jak tady už píšete.
Je to mimochodem důvod proč moji hráči mají na výběr pouze ze dvou ras : člověka a člověka. Elfí mentalita je díky výchvě, životní filozofii a fyziologii natolik odlišná, že by to jen hodně málo hráčů dovedlo dobře zahrát.
Elfové jsou nepochybně mírumilovní a lyričtí jak je ostatně psáno i ve článku. TakY se tam píše, že prodělají jistý základní výcvok, aby byli schopní bránit své blízké a svůj domov, ale dobrodruhem se stávají málokdy. jinak je to u elfí šlechty, to jsou skutečně "polobozi" schopní se postavil ledasčemu - Feanor nebo Fingon vs. Melkor, Finrod nebo Gil-galad vs. Sauron. A ostatní je mají v zasloužené úctě. Co se týká kléru, nesmíte koukat na elfí kleriky jako na lidské, tady pro fanatismus není místo a ani důvod. Heretici jsou v komunitě zřídka a nejsou perzekuováni. Takže žádné křížové výpravy a žádná inkvizice.
S tou nízkou plodností a promiskuitou bych to nebral tak vážně. Ostatně Tolkien se o tom nikde pokud vím nezmiňuje, spíš naopak. Elfí šlechta měla poměrně dost potomků - Feanor a jeho sedm synů. Ani extrémní dlouhověkost není na škodu, elf se ke skupině přidává jen na čas v rámci splnění určitého úkolu a mimo to žije ve své komunitě, kde vyřezává ze dřeva náhé nymfy a hraje na loutnu.
Pozor na interperetaci elfů jinými autory. Já beru Sapkowského i jeho elfy. Ale to je samotný konec úpadku!! Elfové živoří v omezených oblastech a trpí rasismem lidí, jejich in ikvizicí a dalšími lidskými "kulturními" výdobytky. Brokilon je divokým místem pro lidi, ale elfové, potažmo dryády se nebezpečí umějí vyhnout a dokonce ho využít ve svůj prospěch. Jinak by ta rasa v hvozdu nežila a nepřežila.

Takže to shrneme: Elfové klidně, ale jde o to jakého autora budeme prosazovat. Já jsem pro Tolkiena. A raději bych omezil elfy - stejně jako jiné rasy - pro hráčův výběr. I když to není "cool".
Autorská citace #20
7.8.2009 11:08 - Lotrando
Komu se nelíbí tradiční pojetí elfů, nechť nakoukne do Eberronu. Určitě nebude zklamán.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.069009065628052 secREMOTE_IP: 3.137.157.45