Prostředí

sirien
7.6.2010 02:31
Stárnutí upírů
(spoily k seriálům ano, ale prosím nějak ohleduplně označit)

Teď sleduju Vampire diaries a napadla mě taková zajímavá věc - jak to je s věkem upírů a jejich silou? Resp. jinak - je starší upír nutně silnější? Tenhle motiv se tak průběžně vine spoustou filmů a seriálů (jinde ho naopak zcela ignorují) a mě napadlo kde se asi tak vzal. A zároveň by mě vcelku zajímalo, jak moc se ve kterém díle projevuje...

Pro potřeby této diskuse prosím NEpovažujeme teplý veverkožrouty s make-upem z třpytek za upíry a to v žádném významu toho slova
ad1, ad2, ad3 (průvodní text), ad4, ad5, also notable, finaly ...end of stupid OT
Autorská citace #1
7.6.2010 10:06 - ForgeMaster
osobne si myslim ze starnuti nema zasadni vliv. jde spise o to ze upir se nauci svoje prednosti i slabosti ovladat s vetsim ci mensim uspechem. ovsem cim je starsi tim ma vie casu na to je zkusit ovladnout. ale muze se to povest i mladsimu upirovi. je to o talentu. stejne jako kdyz ridis treba auto. nekomu to jde napoprve a nekdo s im zapasi i po letech. takze vek podle me nema zasadni vliv. i kdyz jistou roli sehraje u vetsiny populace asi. vyjmecne nadani upiri to zvladnou drive a bezne nadanym to cvili potrva.
Autorská citace #2
7.6.2010 10:26 - yokuzava
K tomu starnuti upiru by me zajimalo: Pokud se upirem stane male dite, starne i vzhledove treba rok za sto let nebo tak nejak? Nebo proste uz na vzdy vypada tak jako pri premene na upira?
Autorská citace #3
7.6.2010 10:30 - Colombo
Yokuzava: Já bych řekl, že jsou na to tři pohledy
1. Nestárnou a tudíž nemůžou mít děti
2. stárnou a) hrozně pomalu a nemohou mít děti
b) dosáhnou dospělosti a pak (ne)stárnou hrozně pomalu - mohou mít děti
Autorská citace #4
7.6.2010 11:41 - ShadoWWW
Ve Vempires Diaries platí 1. Nestárnou a nemůžou mít děti. :)
Autorská citace #5
7.6.2010 12:21 - sirien
yokuzava: no, obecně platí, že upír je mrtvý, takže už dál neroste a tak. V Interview (taky ve VtM a VtR) je proměna nedospělého, dítěte extra, považována mezi upíry za hrdelní zločin s trestem upálení na slunečním světle.

Co mě spíš původně zarazilo je automatické nabývání síly s věkem.
Ve Vamp. diaries je taková scéna, kde se spolu trochu štěknou dva upíři - jednomu je asi 400 a druhýmu je tak 150, jenže ten kterýmu je 400 strávil těch posledních 150 let zavřenej hluboko v podzemí, bez krve, vyschlej až na kost a sotva se stihnul odtamtud vyhrabat - a stejně tomu 150ti letýmu dá děsně po hubě s tim, že je starší, ergo silnější.

Podobnej motiv je v Moonligt.
Vampire the Masquarade s tímhle vůbec neoperoval - resp. pouze přeneseně, protože tam byla síla upírů definována jejich generační vzdáleností od Kaina.
Vampire the Requiem to reflektuje v podobě Blood potence, která upírovi postupně roste, až ho učiní natolik silným, že to sám nevydejchá (nakonec už ho zasytí pouze krev jiných upírů a tak) a de se uložit do pár desítek/stovek let trvajícího spánku, v němž mu blood potence zase trochu klesne na snesitelnou úroveň.
Autorská citace #6
7.6.2010 12:27 - yokuzava
Ja jsme prave narazel na to Interview s upirem a zaroven na Underworld. V prvnim zminovanem nestarnou a nemuzou mit deti. v druhem myslim ze starnou desne pomalu a navic mohou mit deti. Mozna se pletu portoze je to nejakou dobu co jsme obe videl. Existuje neco v cestine o upirech a klanech jako jsou booky k Masquerade?
Autorská citace #7
7.6.2010 12:29 - DenGrasse
Obvykle se to tak bere, že upír věkem nabývá na síle, i když je možné i to, že přežijí jen ti nejsilnější, takže kdo přežil je takový upíří veterán... upír věkem rozhodně neslábne, ale řekl bych že to závisí na momentální kondici, když bude nasosaný bude silnější atd.
Autorská citace #8
7.6.2010 12:35 - Sethi
sirien píše:
hrdelní zločin s trestem upálení na slunečním světle

Ne tak docela, jen se to prostě nedoporučuje.
Autorská citace #9
7.6.2010 13:34 - Jerson
Myslím, že pokud by upíři mohli mít děti, tak z nich bude už skutečný paskvil. To jim rovnou můřou na slunci rašit poupata.
Nicméně pokud jde o věk, tak myslím, že starší upír má výhodu ve zkušenostech, protože mu prostě zůstávávají (nebudu řešit jak), takže to co se v RPG obvykle popisuje jako výše vlastností nehraje až takovou roli. Samozřejmě to není automatické, když bude dvě století někde zavřený, tak není důvod, aby byl silnější jen kvůli věku a ani mě nenapadá žádné rozumné zdůvodnění.
Autorská citace #10
8.6.2010 07:33 - basilisk
Jerson píše:
Myslím, že pokud by upíři mohli mít děti, tak z nich bude už skutečný paskvil. To jim rovnou můřou na slunci rašit poupata.

Myslis Stmivani (kde byli upiri navic videt v zrcadle)?
Autorská citace #11
8.6.2010 07:47 - yokuzava
:) Stmivani ... eEEEEEE
Autorská citace #12
8.6.2010 08:35 - Quentin
Nekdo moudry rekl, ze by jsme si nemeli utahovat ze Stmivani. Naopak podporovat ho, doporucovat a chvalit. Protoze z tech dvanactek, co zerou upiri, budou za sest let osmnactky, co zerou upiri.
Autorská citace #13
8.6.2010 09:03 - Jerson
basilisk píše:
Myslis Stmivani (kde byli upiri navic videt v zrcadle)?

Vím já? Pro mě jsou upíři nejlepší ve starém klasickém stylu, a tihle noví, co jsou napůl lidé, pijou krev z plechovek a běhají po zdech jsou na (stříbrnou) střelu mezi oči ... a plamenomet na zbytek.
Autorská citace #14
8.6.2010 16:55 - basilisk
dobre, tak kdyby to nebylo jasne: ja basilisk a.k.a corsair of asuary tvrdim ze Stmivani je ultra, ultra, ultra - (doplnte vhodny vulgarismus, napr picovina).
Sveho casu mi prisel (v nekterych detailech) netypicky i WoD, ale casem jsem zacal srovnavat hlavne s WoD...
Autorská citace #15
8.6.2010 16:57 - Colombo
Tak to tu snad krom Sethi tvrdíme všichni, ne?
Autorská citace #16
9.6.2010 01:17 - Sadako
Jerson píše:
Myslím, že pokud by upíři mohli mít děti, tak z nich bude už skutečný paskvil. To jim rovnou můřou na slunci rašit poupata.

Nech si nápad s poupaty pantentovat, za pár let bys na něm mohl slušně vydělat.
Autorská citace #17
9.6.2010 01:18 - sirien
Aha. S dovolením doplním do záhlaví jeden axiom který jsem omylem považoval za samozřejmý.
Tak. K tématu.

Jerson píše:
Myslím, že pokud by upíři mohli mít děti, tak z nich bude už skutečný paskvil.

V původní edici WoD kde se jelo na generace od Kaina bylo předpovězeno, že jednoho dne se upíří krev zředí natolik, že "přerození" (nevím jak jinak to rozumně přeložit) přestanou být skutečnými nemrtvými a okamžik kdy upírka porodí dítě byl jedním ze znamení geheny (upíří armageddon - vybití upíru probuzenými prastarými z první generace po Kainovi a tak). Hráli se upíři max 13té generace, 14tá byla jako nevýhoda (a byli sakra oslabený) a 15tá se nehrála (byli jen o málo silnější než obyčejní ghoulové a s upíry toho měli společného už jen málo)
Ale to byl dost svébytnej koncept.

Jerson píše:
Samozřejmě to není automatické, když bude dvě století někde zavřený, tak není důvod, aby byl silnější jen kvůli věku a ani mě nenapadá žádné rozumné zdůvodnění.

No, v RPG jsem se setkal s konceptem, ve kterém má nově zrozený upír prakticky lidské tělo s nemrtvou krví, ale postupně jak plyne čas podléhá jeho tělo vnitřnímu rozkladu - navenek to není poznat, ale uvnitř se pomalu rozkládají orgány (až na srdce, z mystických důvodů), tkáně se slévají v jednu... postupem času tvoří upíry zevnitř už jen krev a prach.
Tím jak jejich těla podléhají proměně z lidsky-mrtvého na nemrtvé (tedy na směs neurčité tkáně a krve) zároveň rostou možnosti upírů s jejich těly nakládat - mohou je nutit k více a více nepřirozeným věcem, protože jim prostě nestojí v cestě standardní omezení lidské anatomie. Skutečně staří upíři mohou proměnit své tělo do jiné podoby (mysticky obvykle omezeno na vlky, obří krysy a netopýry nebo krysí a netopýří hejna... prostě kvůli stylovosti, znáš to), protože jim prostě přestávají stát v cestě konkrétní tkáně, kosti... ti velmi staří dokonce v narudlou mlhu (krevní aerosol?), rozpustit se v kaluž krve a tak.
Zároveň nabývají na odolnosti (když mladému upírovi zlomíš páteř a je v hajzlu, starý upír už prostě výraznou páteř nemá...) fyzické síle (protože podstata upíra-nemrtvého je odvozena od krve, nad níž má vládu - a staří upíři už netáhnou svou sílu z pumpování krve do svalů, ale z prostě hydrodynamiky krve ve svém těle, kterou tlačí silou staleté vůle)

V téhle podobě to myslím docela smysl dává. Aspoň já bych s tím v RPGčku, filmu ani literatuře neměl nejmenší problém.

Na druhou stranu třeba ve Vampire diaries mi to moc nesedí (Prakticky nevýznamný lehký spoil: Damona tam trochu vyklepne jedna upírka s tím, že je prostě o 400 let starší a Damon si může jít políbit - i když byla posledních 150 let zavřená v kobce, co do přísunu krve vyschlá na kost - na druhou stranu se tam Elen ptá Damona, jaktože vlastně může jíst a pít a Damon pkrčí rameny se slovy "dokud mám dostatečný přísun krve, tak moje tělo funguje vzásadě normálně")

Basilisk: To že upíři nejsou vidět v zrcadle je pokud vím úplně prapůvodně odvozeno z toho že ve středověku se na ně jednu dobu nahlíželo jako na duše revenantů - jejich těla stále dlela v hrobech, ale jejich duše obcházela okolí - z toho důvodu nebyli vidět v zrcadle, protože zrcadla odráží jen hmotu. To je trochu OT, ale přišlo mi zajímavé to zmínit.
Autorská citace #18
12.8.2012 23:20 - MBL
Já osobně to beru tak, že když se člověk stane upírem, je to pro něj dost zásadní šok.. Přece jen neumírá každý den, že? Zjistí, že má nějaké nové schopnosti, ale umí jen zlomek toho, co jeho starší kolegové. Proč? Podle mě proto, že nedokáže využít plný potenciál svého nového těla. Chce to čas a trénink. A i když uplyne už spousta času, nemusí dosáhnout samotné špičky toho, co mu jeho možnosti umožňují Stejně jako člověk se po narození musí naučit nejdřív ty základní věci a pak teprve může v dospělosti posouvat své fyzické limity.. Nebo si taky sednout na zadek a pohodlně ztloustnout.
Autorská citace #19
9.10.2020 10:55 - Necromancer
Nejlepší upíři byli vždycky Strád a Damon. Osobně mám Stmívání rád, i když je pravda, že jsou snad ze všech známých konceptů upíři nejméně mystikoidní. Ideálně čím víc máš schopností, tím víc máš omezení. Někde je mají jen supersílu a odolnost, a sluneční světlo je akorát dráždí/ochromuje(nebo nedělá nic, viz. Stmívání). Jinde umí lítat, zmamovat nebo se měnit na zvířata, ale pak nemohou překročit tekoucí vodu, vejít bez pozvání nebo se dívat na kříž. Jde o druch světa(míra magičnosti) a o autorem zamýšleném výsledku.
Autorská citace #20
9.10.2020 11:13 - todor
Chtel jsem napsat ze jsi provedl hroznou nekromanci... ale... ty asi muzes :D

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.098467111587524 secREMOTE_IP: 100.26.35.111