Prostředí

Dalcor
1.10.2011 10:47
Pathfinder: Mendev, slované a keltové
Pro ty z vás, kteří jsou obeznámeni ze světem Pathfinderu. Co si myslíte o Menděvu? Můj osobní názor že to je Polsko/Litva v době teutonských krusád se vším co popisuje Sinkiewicz v Křižácích. Narozdíl od Brevoje kde jsme na pomezí povstání Bohdana Chmelnického...

Větší část severního a východního Golarionu má hodně slovanských prvků, ovšem slované, jako lidská rasa, zde chybí.
Ulfeni jsou germáni, Kellidé jsou keltové. Menděv, Brevoj a Iobaria jsou ale vysloveně slovanské. Z tohoto důvodu jsem trochu odklonil východní Ulfeny, dle vzoru jedno kolegy z Paizo messageboard je přejmenoval na Lavony a nechal je osídlit toto území.

Váš názor na slovanské prvky v Golarionu?
Autorská citace #1
1.10.2011 11:02 - Colombo
Jaký sourcebook nebo něco? Přečtu.
Autorská citace #2
1.10.2011 11:08 - Dalcor
No právě že žádný...
K Menděvu zatím nic nevyšlo (novela Worldwound gambit bude asi první). Brevoj a Iobaria je popsaná postupně v Kingmaker Adventure Path (Díl 0,1, a 3).
Irrisen je částečně popsán v novele Winter Witch, ale tam ty slovanské prvky jdou hlavně ruku v ruce s tím že Irrisen je obládaný Babou Yagou...
Autorská citace #3
1.10.2011 11:47 - Vojtěch
Mendev je dobrý binec státu který podle mého kombinuje prvek států ohrožených hordami nepřátel víry s něčím slovanským, možná tatarské nebezpečí s tím že to, co na Mendev táhne je mnohem horší. V porovnáním s Lastwall, který má mnohem křižáčtější příchuť svaté země souhlasím s tím Polskem, případně Litvou (Řeč pospolitá? :)). Mendev patří k mým oblíbeným (a s ním i Worldwound Gambit - tahle knížka mě docela bavila). U Brevoye už si tím slovanstvím zase tolik nejsem jistý, sedí na něj skoro každá vnitřně rozdrobená feudální země. Třebas středovké Německo.

Co se Ulfenů týče tak pasují na Vikingy a Varjagy a podrobněji bychom se to měli dozvědět ještě před koncem roku, protože by na ně měla vyjít tématická kniha.

Myslím, že jsi ještě vynechal Ustalav, který také má nějakou tu tématiku temnějších stránek pověstí všeho druhu, včetně těch slovanských a také území Baby Jagy na hranici zamí Ulfenů.

Jinak Slovanské prvky na Golarionu vítám, stejně jako mnohé jiné, ale myslím, že jsou docela důkladně zamíchány do celkového guláše, aby tam nebylo úplně jasně vymezené území.
Autorská citace #4
1.10.2011 11:48 - Night of Triumphator
To zní super. Musím sehnat.
Autorská citace #5
1.10.2011 11:51 - Vojtěch
Základ je Inner Sea World Guide, to je něco jako základní příručka pro setting, jako bývaly v 3E.

EDIT: Doufám, že tyhle státy se taky dostanou na pořad, ale zatím jen Ulfeni. Pak jsou na řadě Dragon Empires (dálný východ) kvůli Jade Regentovi a pak nějaká kosmologie a Islands of the Shackles (nadcházející AP je pírátská).
Autorská citace #6
1.10.2011 11:57 - Dalcor
Brevoy, stejně jako Menděv je odpadlí stát z Iobarie, která má právě nejvíce slovanských prvků. Podíváš li se na většiny názvů a rodů vychází ti zcela jasná Rus. Vzhledem k tomu že se čile spekuluje že Kijevskou rus a rod Rurikovců založili Varjagové, což je ruské pojmenování germánských nájezdních v evropě známích jako Normani, Dánové, či Vikingové, jsme doma.
Autorská citace #7
1.10.2011 12:10 - Vojtěch
Právě. Varjagy a Vikingy jsem použil spíš tak pro rozlišení těch co se usmysleli táhnout směr pevnina, i když to bylo zpravidla stejně po řekách, a usazovat se (třeba vrazi svaté Ludmily jsou také označováni za Varjažské stráže od Drahomíry) a těch, kteří prostě vyráželi na nájezdy a zase táhli domů. Ti co se někde jinde usadili se zpravidla také neoznačují jako vikingové, ale už jsou to rovnou Normani atd. (I když to všechno bylo kulturně to samé).

Najímat si severské válečníky bylo jednu dobu v módě a i tenhle prvek je u Ulfenů zmíněný :)
Autorská citace #8
1.10.2011 14:50 - andtom
Ulfeni jsou spíš Vikingové, než Germáni, souhlasím s Vojtou.
Na příručku Land of Linnorm Kings se těším. Radost mi udělalo už i to, co je o této zemi popsáno v Inner Sea World Guide, příjemná ochutnávka.
Do mendevovské kampaně vedené Dalcorem jsem si zvolil ke hře právě ulfenskou fighter/bardku.
Jinak zajímavě vypadá i tenhle seveřanský doplněk třetí strany k Pathfinderu: Midgard: Northlands
Autorská citace #9
1.10.2011 21:13 - Dalcor
Vikingové jsou severní germánské kmeny.
Ta příručka vypadá skvěle, bohužel momentálně na ní nemám. Možná po výplatě. Já momentálně čerpám z Frostburnu. Chystám se znova přečíst si Chosen of Nendawen a čtu menděvskou povídku z Pathfinder Tales. Samozřejmostí je Worldwound gambit který je už v čekací listině.
Autorská citace #10
1.10.2011 23:02 - Vojtěch
Jo, ale myslím, že Vikingové jsou dost svébytní, abychom je tolik nemíchali s obecnými Germány (což byly kmeny co jednu dobu vládly i severní Africe a s Vikingskou kulturou si nebyli tolik podobní).

Příručkou myslíš ten World Guide?

EDIT: Jo, málem bych zapoměl - Ten Worldwound Gambit. Není to úplně tradiční formou, protože je to psané v přítomném čase (některým čtenářům to vadilo), ale jinak to není úplně klasická kniha žánru, spíš bych to přirovnal k filmům jako Velká vlaková loupež a tak. Mě to dost bavilo tedy a zvlášť musím vyzdvihnout charakter ohnivého magika... lahůdka, i když ostatní taky byli příjemná parta. docela osvěžení po Plague of Shadows a Winter Witch, které mi přišli mnohem blíž průměrnému čtení. Ale proč to celé píšu. O Mendevských luzích a hájích se tam mnoho nedozvíš, i když pár míst by se našlo, ale je to spíš posazené právě na sousedním území démonů a i tam se popisují spíš na mapě neznačená místa, ale atmosféru tam jde nasát, to zase ano :)
Autorská citace #11
2.10.2011 09:44 - chrochta
to Vojtěch: A taky v severozápadním Černomoří, Itálii, Maďarsku... Germáni (obecně, v římské době a období stěhování národů) měli ve skutečnosti asi dost podobného s prvními Slovany (podobný způsob života, náboženství (my známe především vikingské a skandinávské) hospodářskou základnu, sídliště...).

Jinak pokud máte "slovanské" choutky, doporučuji pro inspiraci svět Vukogvazdu.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085263967514038 secREMOTE_IP: 3.236.55.137