Prostředí

sirien
7.2.2012 17:31
Zombie apokalypsa!!!
Místní diskuse začaly být trochu nudné - samé systémy a očekávané systémy a podobné nesmysly - u toho si člověk od státnic fakt neodpočině.

Takže - nové téma. Vypukla zombie apokalypsa. Co dál?

Co sehnat? V jakém pořadí priorit a proč?
Co udělat hned a co v blízké době?
12.2.2012 20:25 - Tomík
Řeči drsných puberťáků v kožených bundách a rukavicích komentovat nebudu, takových je tolik.. ;)

Nad čím jsem přemýšlel je jak dokážou zombie překonávat vodu a chlad.

Moc se to v literatuře neřeší, ale pokud bereme, že zombie nepotřebuje dýchat a jíst, tak není proč by nemohla chodit po dně (plavat asi nedokáže - to vyžaduje příliš velkou koordinaci). Takže pokud jí nestrhne proud, tak může překonat rybník, jezero, moře? (to už chce nějakou orientaci).

Zima nejspíš zombie zpomalí. Ztuhlé klouby a svaly budou podstatně méně pohyblivé a zombie tak budou mnohem pomalejší.

Takže apokalypsa v zimě sice vyžaduje větší snahu o zabezpečení vlastního pohodlí (pokud máš dříví na celou zimu, tak to zase takový problém není), ale dává to výhodu, protože zombie jsou o to pomalejší :)
12.2.2012 21:46 - caryfuk
No byla to jen otázka času než se pěkná postapo diskuze zastaví na flame kolem blbosti. Někdy je to stopefekt (RPGforum), jindy bezpečnost jaderných elektráren (hofyland), jindy drsné řeči o humanismu a empatii (d20). Co popojet? Četlo se to doteď dobře ;)
12.2.2012 22:04 - caryfuk
Pro ty kteří se chtějí hádat v rámci postapa na jiné téma :)
hofy
rpgforum
12.2.2012 22:37 - sirien
caryfuk: Ono to není zase až tak moc OT jak bys myslel. Crowen v první RPG Kuchyni napsal zombie RPGčko (systém byl nezajímavej, námět ano) kde naopak vysvětlil svět který už je nějakou dobu po zombie apokalypse a kde se právě docela řeší jak spolu jednotlivé částečně oddělené skupiny lidí spolupracují nebo jak si naopak jdou po krku, unášej si ženský a tak... trochu punkový, ale vykreslené velmi hezky - v kontextu toho jak tu zombie apokalypsu popsal i docela uvěřitelně.
A ono myslím že to je docela dobrá otázka, jestli můžeš nebo nemůžeš v danou chvíli věřit přeživším. Ostatně to je i v Hollywoodských filmech - v Zombie landu jak ty dvě ségry kašlou na všechny aby sami přežily a tak.
13.2.2012 07:36 - Tomík
Trochu zalobuji, pokud si chcete zahrát RPG v prostředí zombie apokalypsy, tak vřele doporučuji Outbreak Undead

13.2.2012 08:45 - Wild West
Kmet:
bez ohledu na to, že Sirien je sociopat (což asi netřeba dokazovat), tak s ním musím částečně souhlasit.
Lidi se v krizi chovají velice nevypočitatelně. Mohou se chovat úžasně hrdinsky i naprosto zbaběla a panicky; a dokonce se zdá (znalejší psycholog mne opraví), že jejich reakce bývá jaksi "nakažlivá", jeden panikář strhne sto dalších, a stejně tak funguje jeden hrdina.
Tady nejde o normální počty sociopatů a psychopatů v populaci, tady jde o reakci na krizovou a stresovou situaci.

Zombie nákaza je trochu záhadná a zpochybňuje ostatní lidi; situace je dost paranoidní. Narozdíl třeba od neutrální povodně, požáru apod., kde člověk nemá důvod se primárně bát lidí.
Takže bych očekával, že dojde k pěkně ošklivým scénkám.

Osobně budu zachraňovat "svoje" lidi, ale kontaktům s ostatními bych se pokud možno spíš vyhýbal. Čekám od nich spíše nepříjemnosti. Parta vojáků, která je vnímána obvykle jako spása, v tomto případě představuje spíš hrozbu.
13.2.2012 10:06 - Hunter
sirien píše:
Ujišťuju Tě, že obklopenej zombie apokalypsou, s nedostatkem zdrojů a bez jasného plánu by riskovat život pro někoho, koho neznám a kdo mě nijak zvlášť nezajímá, bylo to poslední, čemu bych věnoval pozornost.


Amen, taky nechapu, proc si lidi myslej, kdyz bezproblemu ani sami sebe nenamahali naucit prvni pomoc, tak ze jak se neco pokazi, vsichni se sebehnou. Patrim asi k jednem z mala lidi, kteri do leziciho clovek alespon stouchnou nohou s otazkou, jestli potrebuje pomoc a pak se podivaji poradne (podle stavu odevu bud ozrala, nebo clovek, co potrebuje pomoc)... A pak mu ji bud poskytnou, nebo fofrem sezenou nekoho, kdo mu pomuze.
Tak i s timhle pristupem pojedu tvrde jen sve vlastni lidi a sve vlastni pratele + vsechny ty, ktere ocividne muzu vyuzit (doktor/sestra). Tj. budu se chovat extremne pragmaticky, chladne, logicky a neempaticky. A ano, jsem rad, ze se tak zachovam, protoze tim dam sanci tem, na kterych mi zalezi.
Problem budu mit tezce v tom, co udelat kdyz zjistim, ze treba mama byla kousnuta a zmeni se na zombii. Nastesti tusim, ze by se asi zastrelila radsi rovnou sama, nez riskovat zivot ostatnich. A jo, tohle budu tezko rozchazet, tohle jo. Ale jestli sejmu chlapka, co se mi priplet do cesty a byl zkratka na spatnem miste ve spatny cas je mi jedno. Osobne si totiz myslim, ze "humanismus" je ptakovina, co jsme si vymysleli a do ktere se jen stylizujeme a nutime vlivem spolecnosti (a bezpecnostnich slozek statu :-) )... Kdyby to totiz bylo tak uzasne vrozene, tak nemame vrahy a kradeze... Na druhou stranu jsme stadni tvor, takze urcite nejaky tym, kde je si kazdy prospesny (i kdyz je to "jen" pekna holka), se po ceste vytvori...

Ad lekarny, tak pro ty, co nevi, co tam brat bych doporucoval opravdu si par kurzu od Cerveneho krize zapsat do diare :-) Osobne bych bral klasiku - vam jiz osvedcene prasky/leky na klasicke nemoci, rozhodne desinfekci a solidni mnozstvi obvazu a gum. rukavic, mrknul bych se po antibiotikach a antivirotikach, idealne sirokospekralni (pokud nebudou, najdete je na vetsine farem, prasatka a kuratka je dostavaji ve velkem). Zavisi na casu, prostoru a prepravnich kapacitach, ale jeden batoh/sportovni taska je idealni objem do vozidla. Jinak je to o preferencich, bral bych ty obvazy, desinfekci a tudiz vseobecne veci pro prvni polni pomoc proti urazum. Leky na nemoce bych resil Paralenem a prihodil multak a nejake to Ccko... Multak vseobecne doporucuju udrzovat doma, zasobu na rok a prubezne obmenovat. Vydrzi vam to v chladu cca tri roky (i kdyz pisou minimum dva) a nestoji to tolik. Na testovinach totiz prezijete prijemne dlouho, dokud nedojdou vitaminy.
A lidi, proboha, ja vim, ze jste zvykli si dat 1,5 kg jidla denne, ale staci vam mala miska s vlockama realne a pro zlepseni lzici, dve rostlinneho oleje... Stejne tak treba blbej cukr, ktereho porad najdete spoustu, stejne jako mouky, obili a jinejch zakladu (jasne, zadny steaky :-)), na kterejch vydrzite veky.
Pokud by totiz zemrelo cca 75% lidi a zbytek zustal, bude boj o zdroje a dost osklivy. Jakmile zustane pod 10% lidi, tak je naopak zdroju vsude dost a stihnou se i obnovit, nezli vam uvodni "kapital" dojde...

Pro dlouhodobe planovani tedy doporucuju si poridit i par tech seminek kvalitnich, slechtenych, rostlin, abyste meli co zasazovat - myslete na to, je to budoucnost...
A pro zajemce, odkud cerpam informace:
http://www.oism.org/nwss/
13.2.2012 10:28 - Colombo
Je pěkné, že víte, jak se zachováte v krizové situaci. Když ani armádní výcvik tohle zjistit a zajistit nemohl.
13.2.2012 10:34 - Wild West
Hunter píše:
Osobne si totiz myslim, ze "humanismus" je ptakovina, co jsme si vymysleli a do ktere se jen stylizujeme a nutime vlivem spolecnosti (a bezpecnostnich slozek statu :-) )... Kdyby to totiz bylo tak uzasne vrozene, tak nemame vrahy a kradeze...


Do jisté míry je to off topic, ale "humanismus" není tak docela ptákovina, ale je to důvod onoho přežívání. Alespoň pro mne. Bez humanismu jsou lidé jen velmi škodlivým druhem, který komplikuje přežití všem ostatním a měl by být možná raději odstraněn.

Přežití za cenu povraždění hory lidí, co jsou "v nešťastný čas na nešťastném místě" přede mne klade otázky, čím jsem tak výjimečný, abych přežil na jejich úkor.

To mne také odrazuje od taktiky "zabereme hrad". Pokusím se přežít, aniž bych tím ostatní příliš obtěžoval.

Nehledě na zcela pragmatickou otázku, že "více střetnutí - větší pravděpodobnost, že mne někdo sejme". Tady se nesbírají body zkušenosti za bodycounty, ale za střetnutí, kterým se člověk dokázal vyhnout.
13.2.2012 10:36 - Colombo
WW: tak vzhledem k tomu, co děláš, tak bych ani jinou odpověď nečekal. Naopak by bylo velmi nešťastné, kdyby jsi se přidal na stranu pragmatismu. To by systém celkem selhával:/
13.2.2012 10:59 - Merlin
No..o pomoci neznámému na ulici bych dokázal psát několik stránek. Dokonce ani slušný oblek uprostřed obchodní čtvrti vám nezaručí pomoc. (dokonce na to byl dělán pokus, kdy se v Londýně "složil" oháknutej makléř na ulici plné jiných kravaťáků..a po dlouhých minutách se dvojice studentu přišla podívat a přivolala policii...kravaťáci se maximálně ohlédli). Navíc tuto situaci znám sám z praxe. Větší šanci tak ku pomoci mají lidé z mkěnších komunit, osad a vesnic, kde mají lidi přecejen k sobě blíž.
Nejspíš bych dokázal popsat i davovou zběsilost, kdy jednotlivec dokáže s davem dělat věci, které by ho nenapadli, pokud by byl sám. A davových hrdinů už mám za sebou taky hodně. (příklad mladého studenta, premianta a obecně velmi slušného kluka, který bez zaváhání hodil na policejní auto s řidiče molotova mám přímo před sebou dodnes).
Přecejen jsem zvířata a ve vypjatých situacích se rychle ztrácí slupka civilizace. Navíc, co se týká debat je tu krásná ukázka z monstrozních povodní v New Orleans, kde policisté opouštěli službu a spěchali pomoct svým rodinám. Přísaha nepřísaha...
13.2.2012 11:50 - Metla
Tohle je pěkná inspirace pro zombie apokalypsu. Sice není tradiční, ale o to reálnější. Představa, že nejde o mravence, ale o lidi je děsivá.

video BBC zombie mravenci
13.2.2012 12:00 - Tomík
Jo to jsem viděl, ale tohle je ještě lepší materiál :)
national geographic zombie mravenci
13.2.2012 12:52 - sirien
Wild West píše:
bez ohledu na to, že Sirien je sociopat

Od doby co BBC dělá Sherlocka mi to zní skoro jako kompliment.
13.2.2012 13:21 - Colombo
Tak si počkáme, až se dozvíte i o ostatních parazitech... Třeba o toxoplasmě...
13.2.2012 15:18 - A15
Toxoplazmóza je v tom nevinně, ta by neměla přežít více jak 70C.
A jelikož zombici spálíš v kremošce, vyletí komínem a ty zbytky stále probouzejí přilehlý krchov, musí v tom být něco jiného. To by mohly přežít nějaké spory plísní, to je prevít odolný.
Ale zase by to zjednodušovalo situaci - převařená zombie je již hygenicky nezávadná a neinfekční.
13.2.2012 16:24 - Merlin
Mongol píše:
Ale zase by to zjednodušovalo situaci - převařená zombie je již hygenicky nezávadná a neinfekční.

ani tyhle zombíky bych nejedl...
Zajímá mě jedna otázka...jdou zombíci po mozcích proto, že je to co potřebují k neživotu (tudíž potřebují baštit), nebo jsou vedení nutkavou potřebou si tu šedou kůru mozkovou dát ke snídani bez výživného efektu?
13.2.2012 16:45 - Hunter
Mongol píše:
převařená zombie je již hygenicky nezávadná a neinfekční.


OT - staci pridat majoranku, bobkovy list, zalijeme a mame chutnou instantni zombie polevku :-)

A jedna k tematu humanismus - uz jenom proto, ze se to jmenuje "humanismus", jakoze podle cloveka, tak mi to prijde humorne (idealne, kdyz se to pouzije s tim, ze nejake zvire lovi humanne :-D). Ale vazne, samozrejme mi prijde fajn byt hodny a pomahat si, ostatne jsem v realite celkem prijemna a pratelska osoba, ale jakmile dojde na lamani chleba, jsem neprijemne ochranitelsky - z toho plyne, ze bych se choval podle dnesni definice jako "zvire" (ta se pritom chovaji mnohem humanneji, nez nekteri lide, ktere vinime ze zverstev :-)). Hlavne proto, aby moje deti (pratel) pak uz nemusely. Tj. z citovaneho filmu Zombieland, bych ty holky taky nezastrelil, protoze cestuju jen s tim chlapem :-D Potazmo jsem ten drsno-chlap a mam uplne jine problemy :-)
Ale jinak... :-) Musime se adaptovat na novou situaci a pokud funguje "system", hral bych se systemem, ale jakmile to vypada opravdu zle a nemam osobni pocit jistoty v systemu, tak se na nej nespoleham a radsi hraju na sebe/na svou skupinu :-)
13.2.2012 16:56 - KovorPater
Převážně žiji ve sladké nevědomosti, takže kdyby se cokoli semlelo, a nemusí to být hned soumrak nemrtvých, tak nemám pořádné zásoby na horší časy, nespím s pistolí pod polštářem, ani nejsem Brett Broďák, abych to uměl s nožem. V nejlepším případě bych se zamkl ve skříni nebo v koupelně, a doufal, že už brzy dorazí Milla Jovovich a zachrání mě.

Ale v případě přežití scifi scénáře, kdy by pod vlivem temné magie začali vylézat z hrobů prapředkové nebo spolubydlící na exkurzi v továrně na deštníky chytil zombíparazita... Po úvodním "proč já?" momentu bych naházel do batohu co by mi přišlo pod ruku. Láhve s alkoholem, škrtátko, žiletky, cvakátko na nehty, čočku a fazole, otvírák a vývrtku, teplé prádlo, psací potřeby, doklady, mýdlo, léky, disk a fotoaparát. Dokonce se to tam všechno hezky vejde. Taky bych zalitoval, že jsem si nešel nové boty koupit včera, a vůbec, nestihl utratit svoje úspory, dokud o ně ještě někdo stál.
Protože to mám do tradičních protizombích úkrytů - obchodních center, věznic, nemocnic, zábavních parků a rezidencí milionářů - daleko, doufal bych, že nemrtví neumějí plavat a zkusil ukrást loď. Někde cestou, v Arnolticích či Hřensku bych vyraboval tržnici nebo restaurant, zkusil zjistit co nejvíc o "nepříteli" (Existují i zombie ptáci a ryby? Na jaké podněty nemrtví reagují? Jak dlouho vydrží bez potravy?) a dal dohromady grupu obdobných, a alespoň trochu snesitelných inidividuí, kteří vyrazí spasit svět.
14.2.2012 05:33 - Sadako
Vypukla zombie apokalypsa. Co dál?
Sednout si doma na gauč a včas si vystřelit mozek z hlavy/zvolit jiný způsob sebelikvidace. Ať počítám jak počítám, vyhlídky na přežití jsou mizivé a i kdyby, tak ono bude dost zoufalé přežívání.
Ovšem chápu, kdyby se postavy hned zabily, bylo by to houby RPG (kdyby se tedy nezabývalo jejich posmrtným životem).

Tak jinak.
K lékárnám - brát všechno nebo skoro všechno. Je poměrně vysoké procento chronicky nemocných, kteří jsou závislí třeba zrovna na té nezajímavé a neznámé krabičce, kterou tam necháte ležet...mno a pak potkáte třeba super střelce, který vám ovšem po půlhodině nadšeného plánování dezombifikace vámi vyhlednuté budovy zhyne na astmatický záchvat.
U těch chronicky nemocných by chapadložel stejně byla jen otázka času, kdy umřou/stanou se kvůli oslabení skupině takovou přítěží, že budou opuštěni či vykopnuti za brány hradu - léky nevydrží věčně a nikdo nové vyrábět nebude. O lidech, kteří jsou např. závislí na dialýze ani nemluvě, těmi není třeba se vůbec zabývat, neb během pár dní po vypuknutí názaky pomřou. Vlastně si myslím, že ten pokles počtu obyvatel na těch potřebných 10% (nebo kolik) nezombifikovaných přeživších, aby se tolik neválčilo o zdroje (ono by se o ně stejně válčilo, ale bylo by jich teoreticky víc na hlavu), by byl až nečekaně rychlý.

A též souhlasím s tím, že zdaleka největší rána by nebyli samotní zombíci, ale následný postkatastrofický rozpad stávajících struktur. Pokud by se lidé mezi sebou nestihli (za hladového vytí nemrtváků, ofkózy) těsně po akci Z vyvraždit a dařilo se jim se sem tam rozmnožit, měli bychom tu za chvíli leda tak tlupy zdivočelých nahých opic. S každou další generací by imho víc a víc upadaly "staré vědomosti", až by zmizely úplně či se přetvořily v mýty. Až by někdo po třeba 200 letech po dni Z našel čirou náhodou fungující notebook (jakože je to asi tak pravděpodobné, jakože se zítra odpoledne probudím a budu mít v ložnici pytel zlatých cihel, rotační kulomet a profesora Snapea v růžových podvazcích), tak by ho možná tak rozbil šutrem, ale rozhodně by nevěděl, co s ním. I pokud by se situaci podařilo za pár let vyřešit (vyvraždění zombíků do posledního shnilého kousku - reálně asi nemožné, ledaže by se je podařilo vytlačit na nějaké omezené území a tam je odbouchnout napalmem), hádám, že by byl návrat ke stavu před Z poněkud brutopekelný.

Bezpečná místa - je to scifi velice velmi, ale taková dobře zásobená (alespoň na 100 let dopředu) dosti velká podzemní základna na Antakrtidě, to by nemuselo být špatné. Samozřejmě, chtělo by to takové maličkosti jako techniky, která se provrtají vrstvou ledu & následnou vrstvou permafrostu a udělají v něm místo na podzemní kryt velikosti Evropy (který by obsahovat mj. skleníky pro pěstování rostlin), rozmístí proti tamnímu mrazu i vánicím odolná těžební zařízení...a občas by si obyvatelé dělali letadlem výlety do Austrálie a stříleli by tam zombíky. Něco podobného by mohly být základny pod vodou.
Ale to je jen takový úlet...

Se současnými reálnými možnostmi si myslím, že bychom celkem pravděpodobně přes všechny nasyslené zásoby a snahu prostě postupem času vychcípali, ať už kvůli mozkožroutům okolo, vzájemným bojůvkám, nemocem etc, následně by vychcípali i hladovějící mrtváci a po dinosaurech a savcích by dostal šanci na 'ovládnutí planety' pro změnu třeba hmyz.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088091135025024 secREMOTE_IP: 54.221.26.137