Prostředí

sirien
7.2.2012 17:31
Zombie apokalypsa!!!
Místní diskuse začaly být trochu nudné - samé systémy a očekávané systémy a podobné nesmysly - u toho si člověk od státnic fakt neodpočině.

Takže - nové téma. Vypukla zombie apokalypsa. Co dál?

Co sehnat? V jakém pořadí priorit a proč?
Co udělat hned a co v blízké době?
15.2.2012 09:45 - Vojtěch
Brundibár: Dotaz byl spíš na to, jestli není pec nakažlivý také a nezpůsobí zombii proměnu ve psa ;)

Jinak bych s tím nakažením spíš počítal. A pokud se to je specifické na lidi, tak bych si stejně dal pozor. Mohli by se z našich miláčků stát přenašeči. Nějaké zbytky toho, co žižlali před tím atd.
15.2.2012 09:53 - Colombo
On už ten argument, že se to nevyskytuje v krvi a je to virus je trošku mimo. Je pravda, že jsem tu zkoušku nakonec nedal. Ale z logky věci, krev je médium. Zásobuje všechny orgány a tkáně. Spousta testů na všecko možné je dělána na krvi. Z toho mi vychází, že jakýkoliv virus bude v krvi. Možná, že ne ve velké koncetraci, ale bude a tudíž krev bude infekční.

Druhá věc je to, že by přeživší mohli být rezistentní či dokonce imunní vůči onomu viru/infekci (a třeba stále přenašeči), jak to bylo třeba v L4D.
15.2.2012 10:21 - Brundibár
Já vycházím z toho co nám servíruje literatury a filmy. Když odstraníš odchylky jako superrychlé zombie v 28dní/týdnů poté apod. tak ti zůstanou právě takové zombie co přenášejí nákazu kousnutím, ale škrábance a jejich krev (pokrývající obličeje nešťastných hrdinů) nakažlivé nejsou. Takže pracujeme s touto premisou.
Také vím, že v normálním případě by měl být virus v krvi, ale není to dogma a především my tu pracujeme s fikcí :)

Takže, pokud beru jako dané, že infekční jsou pouze sliny (kousnutí) a krev ne, tak se můžu dostat k hypoteze, že tělo zombie projde transformací, přičemž se virus stane latentním a pouze ve spojení se slinami zombie má infekční schopnosti. :)

A imunita, to se pravda taky často vyskytuje. To pak předpokládá plošné šíření viru hmyzem nebo vzduchem a to spíš navozuje ten případ cílené apokalypsy viz. kulhánek :)

A klidně pište vlastní teorie, každá taková je dobrou inspirací. Jen bychom mohli omezit to lpění na stávajících věděckých poznatcích. Jednak to není tak dávno, kdy by vědci pukli smíchy při představě, že nějaké viry vůbec existují a potom jde přeci o zombie fikci, ne? :) Zábava a fantazie ;) Jako jediný "vědecký zdroj" bych bral právě ty zombie filmy a literaturu a z té odstranil odchylky :) (i když zamyšlení se nad odchylkami může být taky zajímavé - viz. úvahy které tu už zazněli jako, že zombie z 28dní znamenají konec lidstva, podobně zombie virus přenášený vzduchem nebo hmyzem..)

A kousnutí psa - to mi připomnělo to video co sem někdo dával, kde zmatení pozorovatelé sledují zápas zombie nacis, zombie židů, zombie americké armády, zombie upírů a zombie vlkodlaků.. Kdo pak koho nakazí a kdo s kým bojuje je těžké sledovat. Lepší vyklidit pole :)
15.2.2012 10:24 - Vojtěch
Jak říkám, pokud se bavíme o literární zombii, jde logika stranou, protože to je úkaz asi jako plechové tele.
15.2.2012 10:42 - Colombo
Brundi: prostě mi přijde blbé, když na jednu stranu se tu počítá s velmi zvláštními zombiemi a na druhou stranu se tu velmi "logicky" propočítávají nejrůznější formy přežití, od kvality stravy, po možnosti filtrace vody, nejpravděpodobnější hustota zombií a agresivitu a odstranění morálních zábran přeživších.
To nás rovnou může přijet zachránit jízda Srdcových medvídků, co sedí na My little pony.
15.2.2012 10:47 - Brundibár
No vidíš, a v tomhle tématu se kromě jiného řeší právě taková plechová telata :) Logiku můžeš uplatňovat dál. Stačí si stanovit axiomy, z nich odvodit premisy a souhrnem premis implikovat závěr. ;) Co jsem říkal, je že nemá smysl zpochybňovat axiomy. A dokud nebude skutečná zombie apokalypsa, tak ty axiomy vychází z jediného dostupného zdroje - zombie literatury a filmů :)

Pokud se nad tím ale chceme zamýšlet od začátku vědecky, tak proč ne. Jenom na to tady asi nikdo nemáme dostatečné znalosti. Zato všichni jsme tu odborníci na RPG hry, takže je nasnadě jakým prizmatem se na to budeme dívat :)

Ale pokud opravdu chceme vědecky zkoumat zombie do hloubky, tak by možná bylo dobré zkusit sehnat tyhle podcasty, které nám ušetří dost času :)

http://www.coasttocoastam.com/show/2011/09/03
http://www.coasttocoastam.com/show/2011/03/26
http://www.coasttocoastam.com/show/2009/10/17
15.2.2012 11:00 - Brundibár
Colom: Ono je to tak, že pracuješ s natolik reálnými předpoklady a úvahami nakolik ti to znalosti dovolí. Zatímco survival jako takový (nebo zbraně atd.) si dokážeme představit velice živě a není problém si tak odvodit nějaké postupy, tak už v odhadu chování společnosti se začneme pohybovat na tenkém ledě.

Těch několik odhadů jak se společnost zachová, založených na situaci ve chvíli, kdy celá společnost funguje (někdo s infarktem leží na chodníku a ostatní ho překračují) a nebo na situacích jak se chová v případě lokalizovaných katastrof, které mají časově a místně omezené působení (povodně japonsko, amerika, zemětřesení atd.) jsou hodně odlišné od toho, jak se bude společnost chovat ve chvíli, kdy jde o globální katastrofu, která nemá omezenou platnost.

Pro posouzení takového chování by bylo potřeba psychologa a sociologa a i tak se to bude lišit odborník od odborníka. K tomu by nám mimochodem pomohlo sehnat právě to povídání o zombie postapo s psychologem, na které jsem se už odkazoval.

Další kapitolou jsou potom zombie. Vznik viru, jeho šíření, jeho projevy. Tady už jsme všichni za tenkým ledem a tak je dobré využít nějaké předpoklady, aby se mohla diskuze vyvíjet. Už samotná existence zombie viru je sci-fi, takže pokud se chceme dostat dal než k tomu, že zombie apokalypsa se nemůže odehrát, protože zombie jako takové nemohou existovat, tak musíme v této oblasti, kde už nikdo z nás nemá a nemůže mít odpovídající vědomosti, použít dostupnou fikci :)
15.2.2012 11:05 - Vojtěch
Existence Zombviru/parazita myslím je spíš otázka peněz času než sci-fi.;)
15.2.2012 11:18 - Colombo
Píše:
Další kapitolou jsou potom zombie. Vznik viru, jeho šíření, jeho projevy. Tady už jsme všichni za tenkým ledem a tak je dobré využít nějaké předpoklady, aby se mohla diskuze vyvíjet.

Ne někdo, kdo studuje biologii, virus vztekliny, fylogeografii a diferenciální modely šíření nákazy:P
15.2.2012 12:34 -
Ten by se taky hodil, ale ani ten nebude mít zkušenosti s virem, který hostitele usmrtí a poté znovu oživí, o nic větší než my :) Každopádně každý názor vítán :)
15.2.2012 12:53 - A15
Colombo píše:
jízda Srdcových medvídků, co sedí na My little pony

Supertechnologie samozřejmě podstatně mění situaci. A s magií se rovnou přechází do protiútoku. Nezapomeňte - Friendship is magic... a hlavně by poté každá příčetná zombie práskla do bot. I cizích.
15.2.2012 12:59 - Jerson
do zdrojů zombie apokalypsy bych rozhodně zařadil i počítačové hry, a do zdrojů pro zombie také realitu - kromě nemocí způsobených viry, bakteriemi nebo parazity lze vzít v úvahu i chování lidí pod vlivem drog, v davu nebo v šoku. zombie vzniklé z lidí díky bakteriím si dovedu představit.
A pokud jde o chování lidí, tak dost dobrou představu poskytuje Den trifidů na jedné straně (rychlý nástup a málo nezasažených) a Smrt trávy na straně druhé (pomalý nástup a prakticky žádní mrtví, dokud nevznikne panika)
15.2.2012 13:02 - Vojtěch
Tak zombie taky nejsou ve všech zdrojích mrtvé a v rozkladu. 28 dní po té jsou to pořád nakažliví živáci a voodoo výrobky jsou taky z vědeckého pohledu pravděpodobně zabití jen skoro (Zpomalený metabolismus rostlinnými prostředky, mozek odvařen nedostatkem kyslíku...).
15.2.2012 13:05 - Colombo
Proto jsem říkal, že je mnohem pravděpodobnější něco, co ti naruší funkci mozku, odstaví evolučně mladší části a přemění tě na velmi agresivní zvíře. Přímým zásahem do mozku bychom to teoreticky byli schopni udělat. Teď je otázka, jakým způsobem by to dělal virus? Na virus je tahle změna chování příliš složitá (napadá mě tak nárust adrenalinu, který by zvýšil agresivitu, ale to není tak komplexní změna chování), neznám přesně molekulární strukturu mozku a jestli jednotlivé části mají jiné povrchové proteiny (na které by se mohl virus vázat a tak cíleně měnit strukturu mozku). Komplexní změny chování jsou věcí parazitů, kteří mají naprosto šílené životní cykly a spousta z nich (zase, zejména u hmyzu) dokáže provádět velmi komplexní změny chování.

Třeba jedna vosička, která píchne housenku, naklade do ni vajíčka, larvy ji potom vyžírají zevnitř, housenka jim vytvoří kokon a potom jej zuřivě brání před jinými predátory, dokud se z kokonů nevylíhnou nové vosičky.
Ďábelské chování.

Takový parazit žijící a množící se v mozku (ústa jsou celkem blízko, takže tam by mohlo být spousta vajíček), reagující velmi agresivně na okolí a hledající lidi, co jistým způsobem voní (nenakaženě), které pokousá. Parazit se potom bude snažit dostat do mozku, zde rozmnožt, naklást vajíčka blízko ústní dutiny...
15.2.2012 13:32 - Vojtěch
Já bych taky typoval spíš parazita, co by měl latentní fázi a pak se aktivoval třeba dosažením určitého počtu (nějaká relativně neškodná látka co v určité fázi nastartuje akci. Něco jako cykly malárie kdy je nejdřív napadenému jen blbě a pak nastane záchvat - s tím že po vyžrání mozku už by to bylo nějak jedno, jestli by byli paraziti zrovna ve vývoji, nebo řádili kolem). Pořád by to ale dělalo v dlouhodobém horizontu ze zombií snáze zlikvidovatelné cíle (vykrvácí a šmidra), pokud by neměli nějaké hybernační stádium, které by ale zase znamenalo nakažlivost jinak než jen kontaktem, ale i jen s prostředím kde ta potvora pošla. Dovedeš si představit něco podoně odolného jako vajíčka tasemnic, která ti v půdě klidně vydrží tři roky?

Ohledně viru - leda by se viry navázaly na DNA a vyřadili neurony změnou skladby buněk postupným syntetizováním nefunkčních látek a nechali jen některé oblastí NEBO by je donutily produkovat transmitery vzruchu a tím by mozek přetížily.

Každopádně je tu problém jak donutit nakažené jedince aby se nenapadali navzájem, respektive jak poznat, že člověk je kořist a zomb ne. Smysly na to moc nemáme pokud by šel mozek do pryč.
15.2.2012 13:50 - Colombo
Vojtěch: u viru by to mohl být problém, u parazitů ani tak ne. Můžeš mít hromadu feromonů, které budou aktivovat nějakou signální dráhu. Jak jsem říkal: produkce nějakého pachu, který říká "neútoč na mne", jeho koncetrace zase "vylíhni se" atp. A vajíčka můžeš mít přenosná vodou, takže v nehygienických podmínkách máš pěknou líheň zombíků (zachytí se na zubech či dásních, případně při koupání se dostanou do uší, očí a nosu, odtud se zavrtají do mozku..., taková ochutnávka byla v Dr. Housovi se smějícím se policajtem; ČR má smutné prvenství jediné epidemie této amébky, při jednom plaveckém závodě, při vysokých teplotách a nedostatečně filtrované vodě).

O proviru jsem taky uvažoval. Proviry máme promořený genom jak sviňa. Velká část Junk DNA jsou rozházené kusy nejrůzějších provirů. Nějaká další infekce, co by ovlivnila mozek (dostat se do mozku je relativně obtížné) a aktivovala nějaký provirus, co je uvnitř, který by mohl vytvořit další efekt... Možnost latentní infekce tohoto aktivačního viru...
To mi zní jako opravdu cílený zásach, který bychom ale teoreticky mohli vytvořit (najít správný aktivátor, přinutit ho integrovat se na místo relativně celistvého proviru a aktivovat jej).
15.2.2012 14:06 - Vojtěch
Problém je jak ten feromon zachytit. Zombie by se pak asi navzájem pořád očmuchávaly, protože zachytit pach moc neumíme, a určit směr taky ne, pokud je to všude kolem.
15.2.2012 14:09 - Colombo
Co barva?:)
15.2.2012 14:33 - Vojtěch
Pak je snadné maskování... ;)
15.2.2012 14:39 - Colombo
Vidíš, krásný důsledek do sci-fi:P

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088818073272705 secREMOTE_IP: 3.92.96.247