Prostředí

York
23.4.2020 13:33
Titulatura ve starověku
Chtěl bych dát dohromady přehled statověkých titulů, a to světských, duchovních i vojenských, s rozdělením podle říší/oblastí, kde se používaly. Pomůžou i jednotlivé názvy (souvislosti si dohledám) nebo odkazy na online zdroje.
Autorská citace #1
23.4.2020 13:34 - York
Tady bude soupis toho, co se podařilo dát dohromady.

Obecné pojmenování

Světské
• velmož (vyšší vrstva, osoba urozeného původu)
• král
• císař, velekrál, král králů

Vojenské
• voják
• důstojník
• velitel

Duchovní
• novic/novicka
• kněz/kněžka
• velekněz/velekněžka


Římská republika

Světské
• plebej (neurozený měšťan)
• patricij (privilegovaná vyšší vrstva, osoba urozeného původu)
• senátor
• konzul (vladař, na vládě se podílejí vždy dva konzulové volení na 1 rok)

Vojenské
• centurion (setník, nižší důstojník)

Duchovní


Řecko

Světské
• basileus (vládce městského státu, král)

Vojenské

Duchovní


Egypt

Světské
• faraón

Vojenské

Duchovní


Persie

Světské
• satrapa (správce provincie neboli satrapie, místodržitel)
• král králů, velekrál

Vojenské

Duchovní
Autorská citace #2
23.4.2020 16:11 - malkav
wow ... držím ti palce a přeji pevné nervy a hodně energie to sepsat :) mezi jednotlivými zeměmi totiž byly šlechtické tituly různé a přitom si ekvivalentní, jestli se nepletu
Autorská citace #3
23.4.2020 18:37 - sirien
důstojník neni titul, důstojník je stav (podobně jako "šlechtic"). Titul je třeba generál nebo poručík.
Autorská citace #4
23.4.2020 19:33 - LokiB
Je otázka, jestli tam chce York nejen "tituly" ale i "pojmy" ... jako právě například ten "velmož", či "šlechtic", jak píše sirien, nebo "důstojník", u duchovních pak "prelát".

Jsou to slova, která se pro označení používala, někdy i při oslovení "hej, důstojníku, běžte hned se svými vojáky z mého pozemku". Nejsou to ale tituly ve smyslu udělení titulu někomu.
Autorská citace #5
23.4.2020 19:38 - York
Jop, obecným jsem myslel "obecné pojmenování". Opravil jsem to, aby to nemátlo.
Autorská citace #6
23.4.2020 19:56 - sirien
Why Didn't Anyone Copy the Roman Army? - The Imitation Legions DOCUMENTARY

Roman Army Structure | Vindolanda Museum

to první je docela zajímavej mini-dokument o legiích a jejich kontextu uvnitř politického a ekonomického systému Říma, to druhý obsahuje docela slušnej seznam vojenskejch hodností, ale nemůžu to teď moc poslouchat, tak jen namátkou co tam vidim / stíhám:

legionář
vlajkonoš (standard bearer)
tesserarius (velitel hlídek)
optio (zástupce velitele)
centurion
CENTURIE

Aquilifer (další nositel standardy)
primi ordines (nějaký senior centurioni?)
primus pilus (šéf-centurion?)
praefectus factorum (velitel tábora)
tribuni augusticlavii (nějaký fakt high-důstojníci)
tribunus laticlavius (budoucí senátor)
legatus legionis (velitel legie a senátor)
LEGIE

auxiliary (jako legionář, ale není občan a často má vojenskou specializaci)
...
prefectus cohorti (velitel kohorty, nestíhám jakou má relaci k předchozím)v suggestions bokem vidim nějaký další zajímavý:

Army Ranks and Promotion (Aztec History)
Autorská citace #7
23.4.2020 20:25 - LokiB
Egypt a doplnění k faraonovi - https://cs.wikipedia.org/wiki/Faraon
Autorská citace #8
23.4.2020 21:31 - chrochta
Yorku, ty ses... pomátnul na rozumu. Ale řekl sis o to sám.

Nakladatelství Libri vydalo hromadu původních (jakože Čechy dělaných) encyklopedií. Za základ považuju Encyklopedii heraldiky (středověk a ranný novověk máš včetně titulatury a šlechtických systémů hned v několika zemích) a Encyklopedii Byzance, něco získáš i z Encyklopedie starověkého předního východu. Pokud chceš něco k řecké antice, zkus Athénskou demokracii od Jochena Bleickena nebo některou z velkých encyklopedií antiky (autorem je Pavel Oliva). Zajímavá by mohla být i Xenofóntoa Anabáze (koneckonců, jde o putování řeckého žoldnéřského sboru z nitra Persie domů). Pokud si opravdu chceš užít mezopotámských reálií, podívej se na Nejstarší zákony lidstva a Zákony Asýrie a Chaldeje (obé Josef Klíma), to jsou překlady skutečných právních textů s komentářem a zasazením do společenského kontextu. Historik Josef Macek sepsal dílko Česká středověká šlechta, historik Čeněk Zíbrt sepsal Titulář, aneb, Jak se titulovali u nás jindy a jak se tituluje nyní, existuje taky Malý slovník vojenského názvosloví.
Autorská citace #9
23.4.2020 23:05 - York
Možná radši upřesím, co je cílem: Aby kdokoliv při tvorbě dobrodružství, kdo se chce držet starověkýho feelingu, mohl mrknout do seznamu a vzít si odtamtud pár příkladů titulů/společenskejch rolí, který se k tomu hoděj.

Tj. nemusí to bejt vyčerpávající studie toho, jak se v průběhu staletí měnily tituly ve všech možnejch statověkejch národech, ani tam nemusej bejt kompletní vojenské a politicko/náboženské funkce ve starověkém Římě. 4-5 vojenskech hodností například víc než bohatě stačí.

Ale samozřejmě pokud se diskuse rozproudí a vypadne z toho víc, tak jedině dobře - mohly by z toho třeba vzniknout podklady na článek.
Autorská citace #10
23.4.2020 23:36 - Colombo
Píše:
to první je docela zajímavej mini-dokument o legiích a jejich kontextu uvnitř politického a ekonomického systému Říma

To první taky obsahuje hromadu chyb. Už si o tom moc nepamatuju, ale dost sem skřípal zubama.
Autorská citace #11
24.4.2020 00:31 - sirien
generické tvrzení doprovázené prohlášením, že si toho moc nepamauješ, neni zrovna přesvědčivá kritika. Jako ne, že bych to nějak hájil, ale takhle řečené to nemá tak moc hodnoty a mě by ty konkrétní chyby třeba vcelku zajímaly.
Autorská citace #12
24.4.2020 02:14 - Colombo
Je to dost OT, tak sem jen štěknul.
Autorská citace #13
24.4.2020 15:13 - jann
Jak moc na východ sahá yorkův zájem? protože čínská šestina lidstva měla spoustu titulů a hodností a funkcí (což se yourkův nástřel moc nerozlišuje).

K Japoncům by se pro starověk našlo v češtině jen maličko, pro středověk naopak hojně materiálu obsahuje "Příběh rodu Taira".
Autorská citace #14
24.4.2020 19:42 - chrochta
V tom případě si musíš přečíst knihy Egyptský člověk a jeho svět (kapitoly Rolník; Řemeslník; Písař; Úředník; Kněz; Voják; Otrok; Cizinec; Mrtvý; Faraon; Ženy), Řecký člověk a jeho svět (kapitoly Člověk a oikonomia; Člověk a válka; Cesta k dospělosti; Občan; Homo domesticus; Divák a posluchač; Formy společenství; Člověk a bohové; Venkovan) a Římský člověk a jeho svět (kapitoly Občané a politici; Kněz; Právník; voják; Otrok; Propuštěnec; Rolník; Řemeslník; Kupec; Chudý; Bandita; Humanitas: Římané a ti druzí), špatné nebudou ani Srdečné pozdravy ze země na Nilu (komentované překlady skutečných dopisů; v Meteoru k tomu kdysi běžel seriál, a některé interpretace fakt stojí za to), a pokud si chceš užít trochu těžkého leč zajímavého čtiva, tak tu je Antická obec od Fustela de Coulanges. Faktografii (vojenskou) budou obsahovat i různé Ospreye (některé jsou dokonce i v češtině), užitečný by mohl být Řím v roce 300 n.l. : turistický průvodce po starověkém světě ("Život ve starém Římě podaný ve stylu soudobého turistického průvodce. Dozvíme se, kam nejlépe zajít do veřejných lázní, kde se dá dobře najíst nebo co dělat, když náhodou onemocníme. Nechybí ani přehled nejužitečnějších frází. Doplněno mapkami a četnými ilustracemi.") a Starověký Řím za pět denárů na den (totéž od jiného autora a o sto let dříve).

Nebo možná nějakou "šikovnou" beletrii. Nejlépe řecké a římské autory; kromě hromady jmen dostaneš i příklady (karikatury) úředníků, boháčů a dalších. Takový Petroniův Satirikon nebo Apuleiův Zlatý osel by mohli být docela výživní. Slušné detektivky z doby konce římské republiky (hlavním vypravěčem je jakýsi Caesarův synovec) píše i John Maddox Roberts, klasikou je Robert Graves.

Z herních věcí jsem videl na DriveThruRPG papírový model římského domu (Hotz Stuff), Green Ronin Publishing má egyptskou Hamunaptru (je tu recenze), biblický Testament (nic moc) a římský Eternal Rome (nic moc, ale lepší než Testament).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.07227087020874 secREMOTE_IP: 3.236.24.215