Střípky

Joe
19.5.2008 15:15
Ako vnímate RPGfórum.cz (nyní scimitar vs. šamšír)?
Otázka je zjavná a priamočiara, odpovede môžu ale byť rôzne s rôznou príchuťou, významom, záujmom alebo nápadmi. Práve preto ju pokladám, aby som vedel názor z inej strany, ako zvnútra RPGfóra samotného.

Ako vlastne RPGfórum vnímate? Čo si myslíte, že by malo robiť a nerobí? Sledujete ho aktívne/pasívne/vôbec a máte (aspoň malý) záujem na jeho fungovaní alebo rozvoji? Ak áno, čo si myslíte, že tam chýba?

J.

Scimitar vs. šamšír

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
Scimitarkladné body15
Šamšírkladné body1
Obojí suxkladné body7
31.10.2008 13:45 - Argonantus
Po výkladu šamanů vyššího levelu se jasně přikláním k té šavli. A dávám na zvážení, zda ji nepřidat do hlasování.
A řeknu ještě horší flamewarovací problém - východní zbraně vůbec cool nejsou, docela vystačím se západními meči (hezká česká claymore...) http://www.d20.cz/diskuze/o-souboji/188.page1.html
31.10.2008 13:52 - Nachtrose
Argo: pro nekoho nejsou, pro nekoho jsou. Katany davaji High elfum jisty nadech dalneho exoticna a svou elegantnosti a dokonalosti zpracovani koresponduji s podstatou slicneho lidu. Ale klasicke savle taky nevylucuji. Moje DrD elfka valecnice bojuje dvema savlemi. Ale to je mozna taky proto, ze katany nejsou k mani ;-)
31.10.2008 14:07 - Léto
No jo, každý je chápe trochu jinak. Já sám nevnímám elfy ani tak jako exotické, jako spíše tradiční, jako připomínku slavné minulosti. Něco ve stylu představ romantiků o krásném evropském středověku, jestli mi rozumíte. Urození, vysocí, štíhlí, bledí, gotičtí, rytířští... a k tomu mi právě nejvíc sedí ten rovný meč. :-) Troufám si říci, že takový náhled je bližší těm původním ideám Tolkiena, naopak vzdálenější od toho současného forgottenrealmovského stylu. V žádném případě ovšem nechci tvrdit, že by snad jedno pojetí bylo nadřazeno druhému, to zase ne.
31.10.2008 14:09 - Merlin
viz vymyšlené názvy, které jste slyšeli až tady...ne skutečně nejsou vymyšlené mnou:
29.10.2008 17:25 - Merlin Takže..šaršoun je zastaralý název a ne zcela vysvětlený pro obouruční meč z 15 a 16 století. scimitar je zastaralý všeobecný výraz, odvozený od perského šamšír, označujícího šavle ze středního východu se silně zakřivenou šepelí, zužující se do ostrého hrotu. šamšír- souhrnný perský výraz pro šavli. zastaralý výraz je scimitar nebo šimitar. doslova znamená lví ocas a je pravda, že výrazné prohnutí čepele této šavle připomíná ohánku lva, jenž byl oblíbeným námětem perské heraldiky. Z perského názvu je patrně odvozeno latinské simiterra, francouzské cimeterre a anglické scimitar označující tutéž šavli....
31.10.2008 14:49 - Blaine
2Merlin: ano, zastaraly nazev:) mozna terminologicky spravny, ale je to pouzitelne v beznem hrani? Kdyz reknu "skret machajici šaršounem" tak na me budou hraci koukat a reknou mi: "WTF?" kdyz reknu "skret machajici savli" tak je to jasny. Proste nejaka zahnuta zbran, ktera ma podle pravidel DnD nejaky efekt s kritem:)
31.10.2008 14:50 - Rytíř
Léto: já dávám skřetům jejich brutální "šavle", což jsou v podstatě takový mačety :) A k tomu samozřejmě všelijaký kyje, kladiva, machři mají občas řemdihy.
Výzbroj elfů jsem nikdy moc nerozebíral :)) V zásadě jí beru jako dost individuální záležitost - ale ono taky záleží, kde se hraje. Na Ardě mají opravdu výzbroj jak říkáš ty, klasickou ve stylu evropském, ale dovedenou k dokonalosti - takže rovné meče, kopí různého tvaru, dřevěný i kompozitní luky a jejich páni mají klidně i plátovou zbroj ala 15. století :)
A je pravda, že Jacksonovo pojetí elfů ala východo-egyptský styl mě teda fakt nebere.. :)
31.10.2008 15:19 - Vaeranias
Nachtrose: Proboha, katana na rezy, fuj, Musashi rotuje v hrobe. "Riznuti je znamkou nerozhodneho a slabeho ducha." "Tnuti ma byt rozhodne, silne." Pokud katanou spise rezete, znevazujete sebe i protivnika. Reze se ve filmech, protze fo vypada efektne a nevyzaduje to slozitou koordinaci zaberu, aby to vypadalo skutecne a pritom se nikdo nezabil jako u seku. Takze hrdinove dokola prikladaji ostri misto seku a rezou a rezou, tlucou jilcem atd a sek nevidet...
Ano, diky tvaru cepel i pri primem seku muze i rezat, ale sek je proste primy, nevidel jsem nikoho, kdo treba pri kiri otosi mecem nejak taha nebo klouze. Teda, videl, ale to byli ti, co zacinali, meli to z filmu a zpravidla nafasovali par set uderu navic, aby si odvykli :-).
31.10.2008 15:23 - Merlin
Blain: tady přece nikdo nemluví at používáš odborné názvy...o tomhle to přece vůbec není, každý si používá co chce...a co mu vyhovuje (btw. šaršoun je obouruční rovný meč a ne šavle :P)...jen poskytuju dostupné informace, ale nevytvářím dogma...
31.10.2008 15:49 - Nachtrose
Vaeranias: Katana na rezy neni z me hlavy, padlo to tady nekde v diskuzi o par stranek zpet. A jakozto temer uplny laik na tomto poli jsem to bral za duveryhodnou informaci.
31.10.2008 16:05 - LZJ
Argonantus píše:
Po výkladu šamanů vyššího levelu se jasně přikláním k té šavli.
S tímto je problém ve hře, pokud se hraje podle pravidel, která obsahují konkrétní zbraně. A výčet a popisy obsahují jak sabre tak scimitar a tím je třeba je rozlišit v češtině. Ale, že by to byl závažný problém, to rozhodně není.

Ještě přidám něco mouder nalezených na www.dictionary.com:
Scimitar - [sim-i-ter], a curved, single-edged sword of Oriental origin. Also: scim·i·ter, simitar.
[French cimeterre and Italian scimitarra, both perhaps ultimately from Persian šamšīr, šimšīr, from Middle Persian šafšēr, šifšēr.]
1548, from M.Fr. cimeterre (15c.) or It. scimitarra, of uncertain origin. Turkish would be the expected source, but no such word has been found there. Perhaps from Pers. shimshir (pronounced "shamsher," cf. Gk. sampsera "a barbarian sword," from this source), but OED finds this "unsatisfactory as to form." Many early variations; the modern spelling is from influence of the It. form of the word.

Shamshir - [sham-sheer], a curved Persian saber having one edge on the convex side.
31.10.2008 18:58 - Blaine
2Merlin: no ja to chapu, ale zase bych chtel videt partu, ktera by byla plna lidi, kteri presne vedi, kdyz nadhodim samsir nebo sarsoun:) vs. kdyz reknu savle:) - pripadne "muzes si to predstavit jako neco jako savli, ale pro jednoduchost tomu rikejme savle" Protoze mi nerikejte, ze vsechny tyhle zbrane "nevypadaji jako savle":)
31.10.2008 19:30 - Dalcor
L.Z.J. znám hru která má ještě cutlass což je námořní šavle. Zajímavé je že Jeff Easley, kreslí Drizzta s kilidžem, což je šavle s falešným ostřím (Tedy to co je podle dictionary.com shamshir)
Právě že ty zbraně nevypadají jako šavle - teda pro obyčejného vesnického tlučhubu ano, ape pro postavu která má pár levelů Fightera...
1.11.2008 15:16 - Argonantus
L.Z.J.
Jasně. Pro taktické maniaky, kteří oddělují kdejakou zbraň, to asi smysl má. Pak je ovšem nasnadě řešit i meče mnoha různých druhů a jmen, typy sudlic, atd.
Jinak šamšír/scimitar http://www.repliky.info/Scimitar-Authentic-look-and-feel-Great-for-re-enactors-foto-detail-2518.html
v mých představách vypadá tak nějak; řekl bych, že devět z deseti středověkých rytířů by ho označilo za šavli, a bádal by nad tím snad jen templář, sloužící řadu let ve Svaté zemi...
Nic to nemění na mé tézi, že vyhovující české slovo pro to není a být nemůže.
1.11.2008 16:14 - Blaine
2Dalcor: dalsi veci je, jestli to zajima toho hrace. I kdyz mame cloveka, ktery nehraje jinou classu nez fightera, tak tyhle veci jdou mimo nej. Pro nej proste musi byt classa, ketra nepouziva nejaky "hokus pokusy" jak tomu rika, proste ocel proti oceli. Vlatne on s nami fantasy hraje jen proto, aby si s nami mohl zahrat obcasny ulet do neceho jineho, at uz to jsou SW nebo WH40K nebo nejaka zajimava urban fantasy nebo postapokalypsa. A je mu uprimne jedno, jestli by mel vedet, jestli tohle je tenhle a tenhle typ mece. Jediny co ho zajima je velikost a jestli by se mu hodila do sbirky...
Nemyslim si proste ze by bylo potreba (treba ve 4ed) pouzit jine slovo, nez savle, hlavne kvuli predstavitelnosti. Pripadne anglicky jmeno te zbrane.
2.11.2008 12:33 - Dalcor
Ano jsou hráči které zájímá zbraň pouze v položce DMG.
11.11.2008 10:28 - Ebon Hand
Přináší nový střípek do mozajky, který leccos vyjasňuje!

Quasit mi, po několika Hoogardnech, ve slabé chvilce vyzradil, jak to bylo se Scimitarem vs. Šamšírem.
Merlin prosazoval překlad na Šamšír a Quasit, který v té době zpravoval překladové klíče, s Merlinem hrál. Takže si to u něj nechtěl rozházet, lépe řečeno si chtěl udělat očko a Šamšír nacpal do překladového klíče přes odpor většiny.
Což také vysvětluje, proč zde Merlin vyletěl jako čertík z krabičky, když jsem do toho ze srandy rýpnul..

Svět je hnedka krásnější, když člověk ví, odkud vítr vane.
Bylo to cinklý! :-)
11.11.2008 11:09 - Jerson
Není nad chytrou knihu: Scimitar - zastaralý všeobecný výraz, odvozený od perského šamšíř, označujícího šavle ze Středního východu se silně zakřivenou čepelí, zužující se do ostrého hrotu.
Šamšíř - souhrný perský výraz pro šavli. Zastaralý výraz je scimitar nebo šimitar. Doslova znamená lví ocas a je pravda, že výrazné prohnutí čepele této šavle připomíná poněkud oháňku lva ...
Ergo je to jedno, šamšíř je adekvátní novější výraz.
11.11.2008 11:12 - Joe
Žeby Jerson rozťal gordický uzol...?
Alebo len pichol do hadieho hniezda!
11.11.2008 11:34 - unknown
Jerson: nechci být rýpal..ale podívej se na mé příspěvky asi o dvě stránky z5...je tam přesně ten samej text..byl jsem prvníííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííí
11.11.2008 11:40 - unknown
Ebon: at mi to ta krysa démončí řekne do očí....:))))

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.087457895278931 secREMOTE_IP: 3.15.225.173