Střípky

Autorská citace #1
26.10.2008 17:37 - yashamaru
No Lukáš Nebechodič nikdy nebyl muj oblibenec vzdycky jsem mel radeji Hana Sola :) Super clanek Alnagu. Jak vyber tak preklad.
Autorská citace #2
27.10.2008 07:48 - Jerson
Alnagu, takhle sekat světelným mečem do vlastních řad? :-D
Autorská citace #3
27.10.2008 10:45 - Merlin
Touche!!! Nikdy jsem ho neměl rád..slizáka...to už Jabba je víc oduševnělej
Autorská citace #4
27.10.2008 11:12 - Nachtrose
Ale ruku na srdce, koho by bavil hrdina, jenz na slovo poslechne sveho radce, ucitele, mistra a vsechno jde jak po masle? ;-)
Autorská citace #5
27.10.2008 11:19 - ivanivanovic
To uz Anakin pocuval castejsie svojho ucitela ako Luke.
Pravdu povediac ja si tiez myslim ,ze Luke mal viac stastia ako schopnosti sily. Mozno bol problem to, ze to nebolo len o Lukovi ale aj o jeho sestre aj o Han Solovi taky kolektivny hrdina z ktoreho Luke hral toho najblbsieho.
Autorská citace #6
27.10.2008 11:25 - Nachtrose
Standardni slozeni skupiny? Cool Tipek: Han Solo, Zena/Divka co miluje Cool Tipka: Leia, Silak: Chewbacca, Trouba/komicka figurka: Luke Skywalker? :-)
Autorská citace #7
28.10.2008 19:51 - Argonantus
Možná to je taky tím, že je to film; ve hře by Luke Nebechodec vyhořel u prvních automatických dveří.
Autorská citace #8
29.10.2008 07:13 - Jerson
Nejvíc mě pobavilo, jak jeden a ten samý případ může být vydávan za výhodu i nevýhodu - mám namysli plánování. Alnag (nebo někdo jiný?) použil zrovna (absenci rozumného) plánování jako příklad, jak by se dalo řešit v RPG - prostě plány prakticky nejsou, vše se řeší až na místě, jako by s tím hrdinové počítali. No a tady si přečtu, jak takové hloupé plány dopadají (přiznám se, že znám prakticky jen epizodu 1 a 4)
Autorská citace #9
30.10.2008 16:30 - sirien
Nachtrose lol
Jinak mám trochu potřebu obhájit bod 5 - Luke byl blbec že se nepřidal k temné straně ne proto, protože by byla víc cool, ale protože... Jediové se učili desítky let odolávat DS, desítky let pod mistry a vlastního tréninku, a stejně mnozí z nich selhali. A Luke? Dvacet let naprosto normální typoň žijící na nějaký planetě mezi obyčejnými lidmi - měl rodinu, přátele... určitě chtěl mít aspoň někdy sex (a mimochodem - takovou kočku jako je Mara Jade si fakt nezasloužil) - to všechno zahrnuje to, co jsou klíče k Temné straně - touha, láska, nenávist při ztrátě... a on co? Se čtyřmi lety mizerného výcviku ve večerní škole zatimco se učil pilotovat stihačky atp. to zvládne? Kulový, jsou jen dva druhy lidí kteří dokáží odolat takovému lákání - ti kteří jsou duševně velice vyspělí, silní a mají mnoho zkušeností... a tupý fanatici.
Autorská citace #10
30.10.2008 22:37 - Léto
Osobně mám s bodem číslo pět problém. Temná strana v SW zkrátka není na můj vkus dostatečně věrohodná - těžko si dovedu představit, že by se k ní přidal někdo při smyslech. Rozsévat zkázu, zabíjet nevinné a čichat štiplavý pot pod černou plastovou maskou, jasně, chvíli to může být zábava, ale co potom? Chybí mi tam pořádná motivace. Kacířská myšlenka: k podobné temné straně se mohou přidat jen psychopaté či sociopaté (a těch až tolik není), popřípadě uhrovití teenageři, kteří chtějí být prostě ZLÍ, a tudíž FREE a COOL (jedná se ale o pózu a kdyby se lámal chleba ve skutečnosti, k záporákům by se nepřidali).
Na omluvu páně Lucasovi musím přiznat, že s tímto problémem rozhodně není sám. Nepochopitelní, destrukcí posedlí záporáci jsou všude, od Conana až po Pottera. Nazval bych to tíživým dědictvím pohádek (ve kterých je to se zlovolníky podobné, ale narozdíl od SF&F to v nich tolik nevadí, či spíše, tam je to ku prospěchu věci). Líbí se mi, jak je tenhle problém řešený třeba v trilogii Lukjaněnkových Hlídek. Tam má temná strana svoji docela inteligentní myšlenku a rozhodně si s tou světlou v ničem nezadá. Vlastně je to spíše rozhodování ve stylu "demokraté, nebo republikáni?", zkrátka dva póly, které oba mají své opodstatnění, postavené na reálném lidském myšlení.
Omlouvám se všem, které jsem svým postem urazil. Tu část o akné neberte moc vážně. ;-)
Autorská citace #11
30.10.2008 22:49 - vaeranias
Vy jste ale na Luka Nebechodce zli. On za to nemuze, to proste Lucas chtel hlavni postavu takovou, aby se meli s kym ztotoznit tuctovi, povalujici vzdoroviti se teenageri (at uz vekem nebo duchem v techto letech) a mohli take snit o tom, ze nahle zjisti, ze maji uzasne schopnosti a epicky osud pred sebou, ze je vyvoleny bez ohledu na mnozstvi pitomosti co udela a i s vecernim rychlokursem strci do kapsy dlouholete profiky. Profi vykony zajisti epicky osud a vrozena vyjimecnost, evidentni nemoznosti prekleneme superschopnostmi a hura, netreba drit, ucit se, mit talent, proste jsi nejlepsi, protoze jsi hlavni postava. Kolik romanu a filmu na tohle tema je - a kolik her a hernich systemu :-)...
Autorská citace #12
30.10.2008 22:51 - yashamaru
Preklada se to Lukáš Nebechodič vy Nebechodci :P
Autorská citace #13
30.10.2008 23:06 - vaeranias
Jak zrovna Vy muzete vedet, kdo je tu arogantni? :-)
A co takhle "Nanebevstupujici", "Neboslapka", "Nebeska Whisky"...
Autorská citace #14
31.10.2008 08:05 - unknown
Léto:Chybí mi tam pořádná motivace. Kacířská myšlenka: Hlavnou motivaciu by mala byt v tom, ze mozeš dať volno svojim pocitom. Ci uz zlym alebo dobrym. Nenavist, hnev, tužba, laska, strach. Je to proste oveľa pritazlivejsie ako jednotvárnost Jedi. Moct použit silu k dosiahnutiu cielov a svojich ambicii je proste zaujimavejsie ako ich pouzivat iba k obrane.
Autorská citace #15
31.10.2008 13:43 - Léto
Není to úplně špatná myšlenka. Ale nemohu si pomoci, v té původní SW trilogii mi to jednoduše moc nefunguje, tam jsou záporáci zlí a jejich motivací je "rozsévání zla" a "muhahahaha!". Zatímco klaďáci mají uvěřitelnější cíle - nějaké to zachraňování bližních, láska, zisk, sociální jistoty a tak podobně. :-)
Ale je možné, že v nové trilogii nebo v různých knihách ze SW universa je tenhle problém řešen důkladněji a lépe; až tolik se v něm nevyznám.
Autorská citace #16
31.10.2008 14:53 - ivanivanovic
Pravdu povediac 4,5,6 teda povodna trilogia ma tiez velmi nenadchla. Az kym som nevidel 1,2,3 cestu ako sa s Anakina Skywalkera stane Darth Vader. Nejde celkom o to zeby zlo nemalo ciel. Len mozno nie su pre teba velmi pritazlive. Hlavnym cielom Imperia je porazka rebelov. Oni nechcu vsetko znicit. I ked uznavam ze ked demonstrovali silu Hviezdy smrti tak to tak mohlo vyzniet.
Autorská citace #17
31.10.2008 16:20 - sirien
Léto: DS ve W funguje trochu na základě akce a reakce - stává se návikovou a degeeruje lidi sama... tolik aspoň kánon. Pokud začneš používat Sílu určitým způsobem, tak si Tě Síla podle toho uzpůsobí. Takže Anakin začal fungovat na základě lásky, strachu a nenávisti a protože z toho čerpal zdroje k Síle tak mu krapet hráblo.
Mistři jsou na tom trochu jinak - takový Palpatine... to FAKT nebyl magor. Kdyby nenarazil na Windua tak si vklidu vládnul galaxii... takhle si taky vládnul galaxii, ale už nevypadal tak dobře.
Ale máš pravdu že při studiu rozšířených pramenů SW mi taky přijde DS dost... nedodělaná, jakože hodně. Proč by Sithové v historii učili nějaké žáky, když součástí jejich učení je to že žák jednou přemůže mistra?
A proč je Sithská filosofická cesta jedinou možností pro ty co se vydají cestou Temné strany? Protože Sithský kodex a tak zahrnuje dost věcí které dostaneš k DS tak nějak jako bonus zdarma a dost z nich nestojí za moc.
V původní trilogii nejde vůbec o rozsévání zla, jde o vládu nad Galaxií - Palpatine a Vader se snaží zničit Rebely jako poslední instanci odporu jejich Imperiální vládě. That´s all. Kolik válek a diktatur v historii mělo tytéž motivy?
unknown: Ve skutečnosti Sithové zakazují lásku úplně stejně jako Jediové - láska u Jediů vede ke strachu, nejistotě, nenávisti... Sithům pak vadí že láska vede k milosrdenství, obětavosti... Anakina dostala láska na Temnou stranu, a v závěru jej láska k Lukeovi dostala zpět na Světlou stranu. Mara Jade měla zabít Lukea, ale zamilovala se a... no, jak říkám, Maru si Luke fakt nezasloužil :)
Láska je prostě taková oboustraně platná jízdenka mezi LS a DS.
Autorská citace #18
31.10.2008 17:11 - Léto
Zajímavé info, už tom asi začínám trochu přicházet na kloub. Nicméně, stále nejsem tak úplně přesvědčený. Pokud si dobře vzpomínám, v E6 k sobě Císař přilákal Luka, aby se jím nechal zabít. Tím mělo být zajištěno, že se z Luka stane Ultimátní padouch, který bude vládnout Galaxii ještě víc zlým a krutým způsobem než Palpatine. Z toho mi vyplývá, že Palpatine byl ochoten položit svůj život ve věci Vyššího zla. :-) Impérium mi prostě na můj vkus připadne svými prostředky a chováním až trochu moc černé. Spousta jejich počinů se nalézá až za hranicí krutosti nezbytné nutné pro udržení vlády. Například zničení Alderaanu (snad to píšu správně). V rámci doby a žánru je samozřejmě pochopitelné, že nám takhle ukazují, kdo jsou ti dobří a kdo jsou ti zlí. Přesto mi v tomhle směru více vyhovují příběhy, v nichž jsou nám představeny obě strany a obě jsou přibližně stejně "správné". Takových ale moc není, a právě k tomuto faktu směřoval můj původní stesk.
Autorská citace #19
31.10.2008 18:38 - sirien
Myslíš, že by se Imperátor nechal zabít? :)
Chtěl Lukea vyprovokovat k tomu aby se fakt rozzuřil a v návalu emocí sáhl po Temné straně naplno a propadl jí, jako jeho otec. Ostatně když se na něj Luke vrhne, tak Imperátor v klidu sedí, protože ví že Darth Vader Lukea zastaví.
K Alderaanu - ono to máš jedno, v galaxii SW jsou tisíce planet. Odpálit jednu... to je jako demonstrativně zničit na téhle planetě tak 30 000 město. vypadá to hrozně, ale reálná ztráta je malá.
Autorská citace #20
1.11.2008 14:01 - Lokken
Sirien: s tvým tvrzením o Alderaanu se nedá souhlasit - zničení Alderaanu je ve všech ohledech chápáno jako precedens.
Alderaan byl planeta, jejíž národ po klonový válkách provedl úplné demilitarizování v naději že k podobné masové destrukci v galaktickém měřítku už nikdy nedojde. Celá tahle situace a následné postoje Alderaanu z něj tudíž udělali jeden z politicky nejvlivnějších národů v galaxii co se do podpory principů Staré Republiky týče (tedy po zániku Caamasu). Navíc je to první zaznamenané absolutní zničení planety jako celku - v minulosti došlo k útokům na planety jenž měly za následek vyhynutí národů, učinily planetu neobyvatelnou apod. (viz Caamas), ale faktické zničení planety je tímto způsobe unikátní.
Velkou váhu situaci samozřejmě přikládá i předchozí rozpuštění Imperiálního Senátu.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.092207193374634 secREMOTE_IP: 52.91.67.23