Střípky

8.12.2016 07:55 - LokiB
Gurney: co se vycházení v časopisech týče ... to prostě bylo v té době běžné. Švejk vycházel taky tak (a klidně může někdo psát, že jsou Osudy dobrého vojáka Švejka ... škvár, souhlasit s ním nebudu). používáš měřítka, která pro danou dobu nejsou úplně validní.
A brát v potaz nějaká vyjádření ACD z doby, kdy ho třeba už Holmes nebavil ... to je taky dost zkratkovité.

Nic, asi se s Holmesem a spol hodnocením rozloučím :)

Aegnor píše:

upřímně, třeba já u "míry kultismu" odmítám brát v potaz prodejnost silně propagovaného merchandisingu.


V pohodě. Jen si pak ujasněme, co znamená, že je něco silně propagované, co znamená, že je něco prodávané.

Jestli se Kulhánka bez massmed propagace prodá 5 tisíc nebo třeba 10 tisíc, tak jak to srovnáváš s prodejema třeba 100.000 něčeho se silnou propagací.
A u Kulhánka ti stačí, že má stovky, nebo jednotky tisíc "opravdu věrných" a je to dobrý jádro kultu. Zatímco pár stovek či tisíc obdobně věrných, u knížek a autorů, které prodali ty stotisícové náklady, ti nestačej. Páč jsou jen zmatený propagací.

sirien: co se postování pochvalných recenzí týče ... pošli nejdřív nějakou ukázkovou na Kulhánka, ať vím, co vlastně hledám.
Zatím jsem tu viděl "recenzi" od tebe, ve stylu:
"- Kulhánek píše prvoplánovitě tuctovou B-style oddechově bezmyšlenkovitou literaturu. Jeho knížky jsou shity, co mají být shity. Máš je otevřít, vypnout a bavit se (pokud Ti sednou), nic víc."

Něco podobného na HP mám najít? No, zkusit to můžu :D
Brání ti něco, brát HP jako oddechový shit, který vezmeš, přečteš a zahodíš? Potřebuješ se nad ním nutně zamýšlet a analyzovat ho? Why? protože máš potřebu vymezit se vůči davu? Legrační, ne? ;)

A upřímně, já teda nerozlišuju shity, co mají být shity, a shity, co nemají být shity ... aspoň v tom smyslu, že ani s Kulhánkem ani s JKR jsme nemluvil, aby mi potvrdili, že to mysleli/nemysleli jako shit. Beru svůj pocit při čtení a ne tyhle kulturní konotace, co se v davu povídá...
8.12.2016 13:08 - Kamach
Sparkle píše:
To nešlo dočíst. Nedala jsem to. Willpower check fail.

Vůle netřeba. Vůle překáží.
Stačí s fatalistickou rezignací pasivně konzumovat v podobě dramatického čtení z YT a propadnout se do temných hlubin hysterie, šílenství a tuny goth líčidel.

Týpek, který to namluvil, to posunul na ještě úplně jiný level - podbarvující hudební doprovod, modulace hlasu, poznámky pod čarou, obrázky.
Hotový art d’avant-garde :)
8.12.2016 13:47 - sirien
Kamach: oh my... :D

LokiB píše:
a klidně může někdo psát, že jsou Osudy dobrého vojáka Švejka ... škvár, souhlasit s ním nebudu

Ne, je to studie české národní malosti a ubohosti ( (c) katedra bohemistiky Spolkové Republiky Německo)

Se mi tak zdá, že věcem přisuzuješ různé atributy (škvár, kult, shit...) docela dost na random jak Ti to zrovna přijde, bez nějaké hlubší logiky - možná sem jí jen minul, ale pokud ne, pak tahle diskuse nemá moc smysl.

LokiB píše:
A u Kulhánka ti stačí, že má stovky, nebo jednotky tisíc "opravdu věrných" a je to dobrý jádro kultu. Zatímco pár stovek či tisíc obdobně věrných, u knížek a autorů, které prodali ty stotisícové náklady, ti nestačej. Páč jsou jen zmatený propagací.

Je rozdíl mezi knížkou, která je jasně žánrově vymezená do fantasy (resp. fantastiky a ještě navíc její dost úzké subžánrové výseče) a psaná pro fanoušky daného žánru a mezi knížkou, kterou se podařilo zařadit jako obecnou pohádku pro děti.

Tj. když chceš srovnávat, srovnávej srovnatelné.

LokiB píše:
Zatím jsem tu viděl "recenzi" od tebe, ve stylu:

Někdy mám pochybnost, proč se vůbec namáhám vyjádřit nějakou myšlenku, když jí pak druhá strana běžně naprosto mine. Takže znovu a fakt poslední pokus:

- JKR je mizerná autorka a její knížky nemaj hodnotu
- Nenajdeš recenze, které by tvrdily opak - žádné zvláštní literární kvality nevyzdvihují ani ty kladné
- Nicméně JKR se tváří jako Spisovatelka a o jejích knížkách občas kdekdo žvaní totální kraviny o jejich kvalitě.

- Kulhánek je... well, brakový autor šíleně příšerných knížek (které mají oblibu u žánrových fanoušků, což je subkultura na úrovni fandů béčkových zombie hororů nebo tak něco)
- Recenze tomu odpovídají
- Kulhánek to otevřeně uznává a nikdo se nesnaží tvářit, že to je cokoliv jiného

A teď mi prosím řekni, co vlastně chceš, když po mě chceš "ukázkovou recenzi na Kulhánka" ve vztahu k tomu, že jsem napsal, že nenajdeš recenzi na HP která by dokládala jeho vyšší literární kvality. Nějak mi nedochází, jak s tím souvisí Kulhánek, kterému nikdo žádné literární kvality nepřikládá.


Ten další odstavec - legrační, poněkud absurdním způsobem, je maximálně tak to, že mám dojem, že nejsi na 40 postech diskuse schopný udržet v paměti téma - možná se podívej, co sem tvrdil pár postů zpátky a co nemá vůbec nic společného s tím, na co se mě v tomhle odstavci ptáš.

LokiB píše:
Beru svůj pocit při čtení a ne tyhle kulturní konotace, co se v davu povídá

Tím "co se v davu povídá" máš namysli co autoři sami řekli v rozhovorech pro časopisy a na svých veřejných vystoupeních? No, pravda je, že kde se nějaký takový autor objeví se obvykle objeví i nějaký ten dav, takže ten autor pak vlastně povídá v davu, to se popřít nedá. (Při širším pojetí slova "dav", které teda zahrne i lidi spořádaně sedící v přednáškovce, ale tak nemusím být pořád úplný detailista.)
8.12.2016 14:24 - Vojtěch
Mno, shrňme to, že JKR by se dala přirovnat v jistých ohledech k E. L. Jamesové, případně Stephenie Meyerové. Populární autorka bez celeru, ale žádné velké literární umění. Je to špatně? Asi ne. Jen se nemá cenu tvářit, že je to jinak.
8.12.2016 16:33 - York
Vojtěch píše:
žádné velké literární umění


Nálepka "VELKÉ LITERÁRNÍ UMĚNÍ" na mě volá "TOMUHLE SE VYHNI VELKÝM OBLOUKEM" a nevím o tom, že bych někdy udělal chybu, když jsem se tímhle řídil. Takže to, že pánové kritici o něčem řeknou, že to není žádné velké literární umění, je u mě rozhodně plus.
8.12.2016 16:40 - Vojtěch
Taky to není myšleno jako urážka. Prostě nic extra. Já JKR přečtu bez následků na duševní zdraví, jen se nehodlám tvářit jako bych měl zážitky o třídu jiné než koukáním na obrázek kachen někde v oddělení dekorací v obchoďáku s nábytkem v porovnání s Rembrandtem.
8.12.2016 17:25 - LokiB
sirien: protože ty si odskakueš mezi tématy při diskusi jak holka, podle toho jak se ti to hodí :)

já se od zzačátku nebavil primárně o kvalitě/nekvalitě, ale o té kultovnosti díle. a ty na to chvíli mluvíš o tom, že HP nemůže bejt kult I PROTO, že to nikdo pořádnej neuznává, pořádnou recenzi na to nenajdeš a obecně je to považováno za shit.

Zatímco v jiném postu jsi ochotnej Kulhánka považovat za kultovního, ačkoli splňuje stejné kvality, které v předchozím postu JKR a HP diskvalifikovaly.

Takže, jestli ti příjdou moje posty roztříštěné, je to proto, že se v nich vydávám ve tvých stopách, a jak tě stopuju, přeskakuju z květu na květ, přesně jako ty přede mnou.
jestli se kvůli tomu na mě hněváš ... omlouvám se.

Pro jistotu, abych ti to shrnul ještě jednou ... snažím se dopátrat tvé logiky, pokud možno konzistentní, která dokáže Kulhánka zařadit mezi kultovní autory a jeho díla mezi kultovní, zatímco JKR a HP tento status nepřiznáš. to je celé.
A nejde jen u Kulhánka, abychom se nezasekli na jednom autorovi.

Celé je o tom, že když jsem chtěl po tobě definici kultovnosti, tak mi přijde, že jsi uváděl v různých postech různé definice/aspekty, přičemž buď je JKR/HP také splňovali, nebo je naopak nesplňovali někteří z tebou označených za kultovní. Což mi přišlo nekonzistentní a poukazoval jsem na to

Toť vše. nechtěl jsem ani zpochybňovat nekvality JKR, ani kvality Kulhánka a spol.
8.12.2016 17:58 - Hawkeye
Právě jsem na třetí straně My Immortal Fanfiction. Chci poděkovat tomu kdo ji jsem postnul, je to výborný. Trolling Par Excellence.

´You fucking bustard!´ yelled Draco at Vampire. ´I want to shit next to her!1´
8.12.2016 18:12 - Gurney
LokiB píše:
protože ty si odskakueš mezi tématy při diskusi jak holka, podle toho jak se ti to hodí

Možná zvaž jestli to není alespoň částečně i tím, že tvoje posty nezřídka obsahují hned několik různých témat, a jestli by si souvislosti mezi těmito tématy nezasloužily podrobnější vysvětlení.
8.12.2016 18:19 - sirien
Loki: Mám takové tušení, že jsem Kulhánka za kultovního nijak neoznačil - jen sem reagoval na Tvoje tvrzení, že to je hroznej shit (post 86).

Projel sem si teď diskusi přes ctrl-F a zdá se, že ho tu za kultovního neoznačil nikdo (jeden Aegnorův výrok by to mohl naznačovat, ale přímo to neříká) - zdá se, že celého Kulhánka sis sem do diskuse vnesl sám. Je mi líto, že Ti způsobil tak hrozné trauma, doporučuju ho v budoucnu nečíst (narozdíl od JKR nepotřebuješ nic moc víc a takřka určitě o něj už nikdy pořádně nezavadíš), ale zdá se mi, že tu tak trochu bojuješ s vlastními stíny.

(Když to tak čtu zpětně, pozornost taky stojí 96, kde mi přijde, že trochu překračuješ čáru, mimochodem - já nadávám na JKR nejen jako na autorku ale i osobně na ní ne kvůli HP, ale protože mi nehorázně lezou krkem její další veřejný výroky a tvrzení (o HP i o věcech které s HP nesouvisí) a vlastně i její vystupování a svůj postoj že to je tradičním českým bonmotem kráva nebeská (ale notak - vzpomínáte na kauzu psychiatrická síťová lůžka, že jo?) sem ochotnej jít kdykoliv obhajovat včetně toho, že dodám její konkrétní výroky, co mi prolezly krkem - na druhou stranu napalovat Kulhánka, Kotletu atd. osobně jako lidi a ne jen jako autory, když o nich osobně zjevně nic nevíš, je trochu jiná story, ale jako kecat Ti do toho nebudu, za svoje názory a vyjádření si každej odpovídá sám, že jo...)




K tomu píšeš, že tu něco tvrdím (že je Kulhánek kultovní...), přitom sem tu nikde nic podobného nenapsal. Pokud se snažíš dopátrat logiky, bojím se, že budeš muset začít číst trochu pečlivěji...


Hawkeye píše:
Právě jsem na třetí straně My Immortal Fanfiction.

Welcomed ;)

Hawkeye píše:
Trolling Par Excellence

nope. Tohle bylo dost téma svého času a většina komunity se shodla, že to nemůže bejt trolling, ale že to je docela real shit :)

Autorka osobně známá není, ale je docela shoda na tom, že to opravdu musí být jedna osoba co to psala fakt upřímně; pokud to byl trolling, pak by to byl jeden z nejvíc legendary level trollingů ever (ta věc vznikala snad dva roky průběžně a autorka celou tu dobu komunikovala i online v diskusích a tak - udržet takovej face tak dlouho by byl fakt totálně epic level výkon).
8.12.2016 18:38 - LokiB
sirien: ok, pak tedy my bad ... smísil jsem zdá se v hlavě více věcí dohromady. ve svém pátrání po tom, co a proč považuješ za kultovní, jsem nabyl dojmu, že to tak bereš. Vycházel jsem z postu #88, kde explicitně píšeš:

Píše:
Tj. z Kulhánka dělají kult jeho čtenáři, kteří ho žerou právě pro to, co je - béčkový autor céčkové literatury mizerné kvality, která je prostě tak hrozně návykově čtivá, vypínací a prvoplánovitě zábavná.


Jestlis tím myslel "ostatní čtenáře" a ne sebe ... pak jsem si to opravdu špatně vyložil. Přišlo mi to v rozporu s:
Píše:
Projel sem si teď diskusi přes ctrl-F a zdá se, že ho tu za kultovního neoznačil nikdo


Ve zkratkovité diskusi mi splynulo v jedno sirien = označuje kult = Kulhánek
Páč to byl jeden z mála, který jsi jmenoval.

BTW: někde jsem napaloval Kulhánka, Kotletu či Kopřivu osobně jako lidi?
Jestli myslíš tu větu s "triumvirát tří ko- klasiků" ... ok. dá se to vyložit i neuctivě, to jsem si mohl odpustit.

EDIT: a stále bych tě chtěl upozornit na jedno, co ti myslím uniká ... nesnažím se primárně tvrdit, kdo všechno kult nemá, co kult není. nemám ani problém uznat, že existuje spousta kultů, které neznám (i když míň než by sis myslel ty že neznám). Celé je to primárně o tom kultu HP. Zbytek byla jen omáčka kolem, kterou jsem se snažil dávat jako příklady toho či onoho. Ale nešlo o ně.
Co se popkulturních přesahů týče ... namátkou jsem si vzpomněl na Ďábel nosí Pradu a podzápletku s potřebou sehnat nový díl HP před datem ofiko vydání.
8.12.2016 19:49 - Hawkeye
To Sirien: ne to je trolling, jsem si jistej:) Ne že by to znižovalo zábavnost. Ke konci se to ukazuje, ty chyby v textu sou trošku moc umělí (každou chvíli někdo cum somewhere, Sirius je pořád něco úplně jiného, třeba Socrates nebo Hades). Nebo tenhle vtípek:

´OMFG cool wait whatz a 4-letter-wurd for dirt?´ he asked in sexah voice.
´Um I guez sand?´ I laid confuesdly.
´Yah I wuz just triinyg to make sure u were stil da same person.´ He triumphently giggled.

Nad tím určitě někdo přemýšlel. (Panebože začínám to skoumat. Tohle člověka pohltí a už ho nepustí...)
8.12.2016 21:16 - Vojtěch
Nebo je to umnělá provokace, kdy se autor(ka) vzdorovitě postavila grammar nazi útočníkům a chtěla je provokovat (a budu si dělat chyby ňéééé ňéééé).
8.12.2016 21:37 - efram
Tahle diskuse je velice úsměvná. Nesmrtelnost brouka v podání Siriena. JKR ten žánr obohatila. Jistě ta kniha je zaměřená na mladší generaci, a co? Nutně si ani nemusí hrát na nějaké mentální výšiny. Pokud si to v tom někdo hledá ok, je to jeho úhel pohledu. Nechcete tu založit vlákno Duo haters S&J?
8.12.2016 22:27 - Šaman
No, za pohádkové knížky pro mladší žáky považuju tak první 4 díly (z toho se mi 1 a 3 docela líbily).
Pak už mi připadá, že si právě HP hraje na dospělepší literaturu, než aby se dal považovat za pohádku. Ale přitom se nemění nástroje pro vyprávění atd.

Ale je fakt, že u této diskuze jsem čekal nějaké vtipné shrnutí, jakože Gandalf je válečník. Nevidím moc důvod reálně hejtit HP jen proto, že pro mě nemá hodnotu. Ve věku cílové skupiny HP jsem přelouskal všechny Mayovky (a je jich přes padesát a některé velmi obskurní) Bigglesovky a další céčkovou litaraturu (za béčkovou považuji Conana).

A mám ještě jedno pozitivum. To, že děti aspoň něco čtou, mi je jedno. Ale to, že se čtenáři HP dají nalákat na "dračák", to je fajn.

---
Jinak kdysi jsem četl shrnutí, že je samotný literární Harry takovej nýmand. Bez hejtění autorky, stavby příběhu a universa. Ale když si vezmu, že jeho otec s partou v jeho věku vytvořili(?) neviditelný plášť, Ronovo bratři znali Bradavice jak svoje boty včetně chodeb, které oficiálně neexistují, Hermiona připravuje lektvary a kouzla vyšší úrovně a Harry s Ronem jsou takoví… nýmandi. Ale literárně Ron tu roli má (vtipný doprovod), zatímco Harryho role je hrdina. K němu se ta reaktivita moc nehodí.

P.S. Cokoliv zde bylo řečeno vychází z mého pocitu 10 let po přečtení prvních 4 knih a může to být úplně mimo. Nehodlám to obhajovat, nehodlám se o tom ani moc bavit - HP mi nestojí ten čas strávený psaním… :)
8.12.2016 23:41 - sirien
efram píše:
JKR ten žánr obohatila

Kterej? Viděl sem jí totiž přisuzovat už asi čtyři (Pohádku, Fantasy, Urbanfantasy, Young-Adult) a nedivil bych se, kdybych jich ještě pár minul.

A čím konkrétně? (Kromě toho, že do něj přihodila dalších pár knížek - ať už to má bejt kterejkoliv z nich)

LokiB píše:
Jestlis tím myslel "ostatní čtenáře" a ne sebe ... pak jsem si to opravdu špatně vyložil.

Já ho ve skutečnosti moc nežeru. Čet sem od něj Noční klub a Divoký a zlí, chápu, co na tom kdekdo vidí, mě to moc nebere, sice mě to relativně bavilo, ale že bych nějak umíral touhou vzít do ruky další... (mimochodem sem to trochu naznačil v #92, ale pravda, že ne moc explicitně)

LokiB píše:
Páč to byl jeden z mála, který jsi jmenoval.

#88, pod třetí citací
#90 (není jmenovaný autor, ale tak aby se neřeklo, Stan Lee z toho docela září)
9.12.2016 03:03 - Colombo
Píše:
že jeho otec s partou v jeho věku vytvořili(?) neviditelný plášť,

Plášť Neviditelnosti je jeden z Deathly Hallows, starých artefaktů obrovské síly, společně s kamenem mudrců a elderwand, které měly za cíl nějak manipulovat se smrtí. Harryho fotřík byl hňup a na tohle (nebo cokoliv jiného) se rozhodně nezmohl. Ačkoliv tyhle artefakty kdysi dávno Potterovic rodina (jmenující se tehdá jinak) vytvořila, údajně společně s onou Myslánkou, Zrcadlem a Ghost Gate.

Sirien: Žánr Racionální Fantasy. Teda, JKR to neudělala přímo, ale inspirovala jakéhosi Less Wrong k sepsání Harry Potter and Methods of Rationality.
9.12.2016 03:22 - sirien
MFG, když už tak mějte aspoň fakta správně.

Deadly Hallows ("Relikvie smrti") byly:
- Magická superhůlka (ne, že by se někde řešilo, že jsou hůlky různě silné a navíc hůlka sloužila tomu, kdo porazil předchozího majitele, takže vlastně žádné zvláštní terno)
- Plášť neviditelnosti (ultimátní neproniknutelná neviditelnost a tedy i ochrana... neptejte se, jaktože Brumbál zvládnul vidět skrz ani co je ultimátního na něčem, co nekryje zvuk a pach, já to nevymejšlel)
- Kámen smrti (který dokáže přemoct smrt, pokud se teda v tomhle kontextu spokojíte s tím, že to vyvolá jakési stínové obrazy duchů místo skutečných lidí a... whatever, prostě bullshit)

Tyto tři se vzaly odkudsi, nikdo neví, váže se k nim legenda - spíš taková storka - o bratrech co si vyprosili dárky od smrti (longer story o setkání a smlouvání atd., redakčně zjednodušeno) a ty chyby u hůlky a kamene sou záměrné způsoby, kterými je Smrt obelstila (WTF? Vůbec jim nedala to, o co si... oh, forget it) vyjma toho nejmladšího, kterej chtěl tu neviditelnost a tím ukázal, jak je moudrý a přelstil tak Smrt (která ho narozdíl od ostatních... nějak zapoměla vyfuckovat... WTF? .... whatever, really)

Kámen mudrců je věc zcela nesouvisející (a efektivně mocnější, než všechny tři předešlé dohromady - resp. kdybyste se mě zeptali, jestli chci všechny tři výše zmíněné nebo tohle, tak jako no dilemma a kčertu s relikviema, z fleku) a je to v podstatě přesně to, co si pod tím normálně představíte - cokoliv na zlato (ne, že by magické transmutace v HP neuměl dělat každej premiant s červenym... fuck it) a hlavně elixír mládí a ultimátního zdraví (což, ok, je i v HP docela big deal).


(Nikdo nemůže říct, že bych nevěděl, co nesnášim...)
9.12.2016 03:41 - Colombo
sorry, zapomněl sem, že ten Resurrection Stone existoval a spojil se mi s kamenem mudrců. Pokud vím tak v knihách či jak se stále více poukazuje na to, že s tím přišli ta Pervert family (nebo Pelevert bo jak). S tím, že někteří poukazují na podobné vlastnosti toho magického umyvadla a ghost gate.

J, na to, jaké z toho dělají v knížkách přemocné artefakty to dost sucks.
9.12.2016 07:30 - efram
První knížky určitě obohatili svým pojetím dětskou fantasy. U těch ostatních je to žánrově diskutabilní. Nejsem primární skupinou por HP, ale tak vidím kolem sebe jak na něj děti pohlíží. Je tam fantasie, je tam děj blízký dětem. Navíc ty knihy dějově rostou s protagonisty a to je té cílové skupině blízké a na druhou stranu to rozhodně neklesá na úroveň jaké si červené knihovny.

Tvoje recenze je mimo mísu, v mnoha ohledech. Pokud se to recenzí dá vůbec nazvat. Například tvoje vítka jak se H vrhne s armadou pubescentů do zachránit Siriuse. Víc by jsi se nemohl mílit ve svém hodnocení než tím, že napíšeš co vše si měl ověřit než tam šel. Právě pro mladé lidi je specifické, že jednají impulsivně bez rozmyslu. Jejich činy jsou emotivní. Pokud ovšem nejsou 15 letým Sirienem, který před tím než slepí model z ABC jde do národní knihovny a nastuduje si vše o problematice papírových konstrukcí.

Na každém příběhu se dají najít logické lapsy. Na některém více či méně. Podle mě se HP da v klidu ustát. Já vím ta logika je mocné zaklínadlo.....

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.091864824295044 secREMOTE_IP: 34.200.248.66